جمعه 1395/11/1 - 21 : 13
مشخصات امام جمعه
سید مهدی مصطفویان
سید مهدی مصطفویان
دولت آباد رضوی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
ایمان و معرفت اسلامی راز اقتدار

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول: علل قساوت قلب

هفته گذشته درباره انواع قلبهای هدایت ناپذیر از منظر قران به آیاتی اشاره کردیم  دراین خطبه اشاره  کنیم به اینکه چه عواملی باعث می شود قلب انسان دچار قساوت شود وشاید این سوال برای همه ما پیش آمده باشد که چرا نمی توانیم گریه کنیم؟ چرا حالت تضرع و گریه در دعا ، عبادات و مجالس ذکر مصیبت اهل بیت (علیهم السلام)  پیدا نمیکنیم؟!!

از موانع گریه و بیرون نیامدن اشک از چشم، چیزهائی است که موجب قساوت قلب و سنگدلی می شود.

این فقره از دعا را بارها وبارها خوانده ایم :

«أللّهم إنی أعوذ بک من قلبٍ لا یخشع،‌ و عین لا تدمع»

یعنی: (خدایا به تو پناه می برم از دلی که خاشع نباشد، و از چشمی که اشک نریزد).

حال به چندمورد از علل قساوت قلب اشاره می کنیم:

1.  معصیت و نافرمانی خدای تعالی

حضرت امیرمؤمنان(علیه السلام) فرموده اند: «ما من شیء أفسد للقلب من خطیئه»یعنی: چیزی نیست که فسادش زیادتر باشد برای قلب، از گناه و نافرمانی از خدا.

2.  خوردن حرام

پیغمبر اکرم(ص) فرمودند:«یا علی، من اکلَ الحرامَ سوّدَ قلبه»یعنی  یا علی، کسی که حرام بخورد، دلش سیاه می شود.

3. نشستن با شخص گمراه

رسول خدا(ص) فرمودند: «أربعة مفسدة للقلوب. - إلی أن قال -: مجالسة الموتی. فقیل یا رسول الله،‌ و ما مجالسته الموتی؟ قال: مجالسته کل ضال عن الایمان». یعنی: چهار طائفه اند که قلبها را فاسد می کنند. - تا اینکه فرمود -: همنشینی با مردگان. به آن حضرت گفته شد: همنشینی با مردگان مراد چیست؟ فرمود: همنشینی با هر غیر مؤمن گمراهی

4-  گوش دادن و شنیدن غنا وموسیقی حرام

5-  ترک مجالست و همنشینی با علماء در مدت چهل روز

چنانچه پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرموده: «یا علی، إذا أتی علی المؤمن أربعین صباحاً و لم یجلس العلماء، قسی قلبه و جرّ علی الکبائر»یعنی: یا علی اگر چهل صباح بر مؤمن بگذرد و با علماء ننشیند، قسی القلب و سنگدل می گردد و جری می شود بر گناهان کبیره.

6- سخنان لهو و بیهوده گفتن که فائده ای نداشته باشد

7-  زیاد سخن گفتن

8- زیاد خوردن و زیاد آشامیدن

در حدیث آمده که فرموده:«لا تمیتو القلوب بکثرة الطعام و الشراب، فان القلب یموت کالزرع إذا کثر علیه الماء»

خطبه دوم

موضوع اول: عوامل اقتدار وعزت ملی از دیدگاه مقام معظم رهبری(حفظه الله)

در سالگرد ۱۹ دى  هزاران نفر از قشرهاى مختلف مردم قم با رهبر معظم انقلاب اسلامى دیدار کردند که به مهم‏ترين محورهاى بيانات ارزشمندحضرت آقادراین دیدار اشاره می کنم:

محور اول: شناخت دشمن درونی و دشمن خارجی

علاوه‌ی بر دشمن خارجی که آمریکا و انگلیس و سرمایه داران و زرسالاران بین المللی هستند یک دشمن دیگری وجود دارد و او درون خود ما است. آن دشمن درونی چیست؟ آن دشمن درونی عبارت است از بی‌انگیزگی، ناامیدی، بی‌حالی، بی‌نشاطی‌، تنبلی؛ اینها دشمن ما است. اَللّهُمَّ‌ اِنّى‌ اَعوذُ بِکَ‌ مِنَ‌ الکَسَلِ‌ وَ الهَرَمِ وَ الجُبنِ وَ البُخلِ وَ الغَفلَةِ وَ القَسوَةِ وَ الفَترَةِ وَ المَسکَنَة؛

اینها دشمنهای ما هستند. اَللّهُمَّ اِنّی اَعوذُ بِکَ مِن نَفسٍ لا تَشبَع وَ مِن قَلبٍ لا یَخشَع وَ مِن دُعاءٍ لا یُسمَع و مِن صَلاةٍ  لا تَنفَع؛ اینها دشمنان درونی ما هستند؛ همه را به گردن بیرونی‌ها نمی‌اندازیم. ما هم اگر بد عمل کنیم، اگر به وقت عمل نکنیم، اگر تنبلی کنیم، اگر دشمن را اشتباه بگیریم، اگر به جای شیطان اکبر واقعی، یک برادر ناباب یا ناراهی -که حالا برادر ما است، ولو ناباب و ناراه است- شیطان اکبر ما شد، ضربه خواهیم خورد. پس این هم دشمن ما است، حواسمان باشد.

عناصر چهارگانه اقتدار كشور

چهار عامل «ايمان و معرفت دينى»، «قدرت علمى»، «اقتصاد مقاوم» و «حفظ عزت ملى» عناصر چهارگانه اقتدار كشور هستند .هر اقدام و فعاليتى كه يكى از اين عناصر چهارگانه را تقويت كند، در واقع به اقتدار كشور كمك كرده است و هر اقدامى كه اين عناصر را تضعيف نمايد، در واقع به ضرر كشور و اقتدار آن خواهد بود.

ضعف در ايمان و اعتقادات دينى و معرفت اسلامى جوانان و نسل‏هاى جوان مى‏تواند اقتدار آينده كشور را تهديد كند.

خطراتى كه نسل جوان و ايمان آن‏ها را تهديد مى‏كند بویژه در عرصه فضاى مجازى که به قتلگاهى براى بسيارى از جوانان و نوجوانان در زمينه اخلاق و ايمان دينى و اخلاقى تبديل شده باید مورد توجه مسؤولان و والدین و فرهنگیان قرار بگیرد.

شناخت دشمن واقعی

اين كه آمريكا و مسؤولان كنونى آن در هنگام كنار رفتن از پست خويش، به‏صراحت خيانت‏كارى و دروغ‏گويى خود را نشان دادند و اين درس عبرتى است براى كسانى‏كه تصور مى‏كردند دشمن قابل اعتماد است و مى‏توان به قولهاى آمريكايى‏ها اعتماد كرد.

وقتى كه وزير امور خارجه به‏اصطلاح «خوش‏اخلاق» آمريكا در نامه خداحافظى خود، به دولت بعدى توصيه مى‏كند كه «تا مى‏توانيد به ايران سخت بگيريد و تحريم‏ها را حفظ كنيد، زيرا با سخت‏گيرى مى‏توان از ايران امتياز گرفت»، آيا اين دشمن نيست؟ چرا، دشمن است اما يك دشمنِ خندان؛ و رفتار اين دشمن خندان با آن دشمنى كه ايران را محور شرارت مى‏خواند، هيچ تفاوتى ندارد.

حضرت آقا تأكيد كردند: امروز مهم‏ترين اهداف كشور، داشتنِ «دستگاه امنيتى قوى»، «دستگاه نظامى مقتدر و مردمى»، «حركت عظيم مردمى به نام بسيج»، «روحانيت آگاه به زمان و حاضر در صحنه»، «قوه قضاييه مقتدرِ كامل» و «دولت برنامه‏ريزِ دقيق و شجاع» است زيرا با تأمين اين اهداف، حركت ملت ايران موفق خواهد شد و بايد هر كدام از اين عناصر كه موجود نيستند، تأمين، و عناصر موجود حفظ شوند

 حضرت آقا درپایان فرمایشاتشان تأكيد كردند: حتى كسانى‏كه به دين و شريعت پايبندى و دلبستگى ندارند اما ايران را دوست دارند و خائن و دشمن در لباس دوست نيستند، بدانند كه «حمله به ايمان اسلامى جوانان»، «خيانت به ايران و كشور» است.

موضوع دوم: ارتحال يار ديرين امام و انقلاب و رهبرى

درگذشت ناگهانى رئيس محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام در هفته‏اى كه گذشت، خبرى تكان‏دهنده و غافل‏گيركننده براى همگان بود و باعث ناراحتى جمع بسيارى از خانواده‏ها و دوستان و همرزمان سابق و همكاران بعد از انقلاب ايشان گرديد.

نکته اول: ارتحال ناگهانی حجه الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی پیامی که دارد این است که سلیمان هم که باشیم از مرگ گريزى نداریم ويادآورى است كه عمر دنيا با همه پستى و بلنديهايش، بس كوتاه است.

نکته دوم:مرحوم هاشمى رفسنجانى از شخصيت‏هاى كم‏نظيری بود كه با صبورى و صلابت و هوش و ذكاوت، در مقاطع مختلف عمر شريفشان منشاء خيرات و توفيقاتى براى انقلاب و جامعه و نظام و مردم عزیز ايران بودند.

بُعد ديگر شخصيت اين مجاهد نستوه، روحيات جهادى و ضداستكبارى وى بود كه همواره در مقابل جبهه استكبار، به‏ويژه شيطان بزرگ آمريكا و رژيم صهيونيستى از خود عكس‏العمل صريح و قاطع نشان مى‏داد. حق كلام در اين خصوص را سيد مقاومت، دبيركل حزب‏الله لبنان، آقاى سيدحسن نصرالله در پيام تسليتى كه صادر نمود، به‏خوبى ادا كرده است: «آيت‏الله هاشمى رفسنجانى براى مقاومت اسلامى لبنان در ۳۴ سال گذشته، حامى، ياور و تكيه‏گاهى بزرگ و پدرى مهربان و دلسوز و مدافعى سرسخت براى ما در همه مراحل و شرايط سخت بود، ايشان به فلسطين و قدس، قضيه محورى امت اسلامى، باور و ايمان داشت و پرچمدار آن بود و در مقابل طرح صهيونيستى در فلسطين و منطقه، مقاومى سرسخت و مستحكم بود.»

نکته سوم: هاشمی درنگاه مقام معظم رهبري(مدظله العالي):‏

آقاى‏ هاشمى يكى از برجستگان انقلاب است، ايشان يك شخصيت انقلابى، روحانى و معمم است.(۱۳/۱۰/۱۳۸۴) آقاى‏ هاشمى را همه مى‏شناسند. من شناختم از ايشان مربوط به بعد از انقلاب و مسؤوليتهاى بعد از انقلاب نيست؛ من از سال ۱۳۳۶ ايشان را از نزديك مى‏شناسم. آقاى‏ هاشمى از اصلى‏ترين افراد نهضت در دوران مبارزات بود؛ از مبارزين جدى و پيگيرِ قبل از انقلاب بود؛ بعد از پيروزى انقلاب از مؤثرترين شخصيتهاى جمهورى اسلامى در كنار امام(ره) بود؛ بعد از رحلت امام(ره) هم در كنار رهبرى تا امروز. (۲۹/۳/۱۳۸۸)

اين مرد بارها تا مرز شهادت پيش رفته. قبل از انقلاب اموال خودش را صرف انقلاب مى‏كرد و به مبارزين مى‏داد. بعد از انقلاب ايشان مسؤوليتهاى زيادى داشت: هشت سال رئيس‏جمهور بود؛ قبلش رئيس مجلس بود؛ بعد مسؤوليتهاى ديگرى داشت. در طول اين مدت هيچ موردى را سراغ نداريم كه ايشان براى خودش از انقلاب يك اندوخته‏اى درست كرده باشد. اين‏ها يك حقايقى است؛ اين‏ها را بايد دانست. در حساس‏ترين مقاطع، ايشان در خدمت انقلاب و نظام بوده.(۲۹/۳/۱۳۸۸)

آقاى‏ هاشمى رفسنجانى يك شخصيت مجاهد و مبارز است و عمرش را هم در جهاد گذرانده. (۲۰/۳/۱۳۷۵) ايشان حقيقتاً جزو صلحاى زمان ما هستند.(۳/۶/۱۳۷۲) ما منورتر و روشن‏تر و سابقه‏دارتر و شناخته‏شده‏تر و دردآشناتر و رمزآشناتر از ايشان با مسائل انقلاب، كس ديگرى را سراغ نداشتيم. سوابق انس و ارادت و آشنايى من با آقاى‏ هاشمى، خيلى طولانى است.(۲۴/۳/۱۳۶۸) آقاى‏ هاشمى از سال ۱۳۳۶ با من همكارى و رفاقت دارد.(۲۲/۰۲/۱۳۷۷) سابقه همكارى و آغاز همدلى و همكارى با وى به پنجاه و نه سال تمام مي‏رسد. هوش وافر و صميميت كم‏نظير او در آن سال‏ها، تكيه‏گاه مطمئنى براى همه كسانى‏كه با وى همكار بودند، به‏ويژه براى اينجانب به‏شمار مى‏آيد.(۱۹/۱۰/۱۳۹۵)

اختلاف نظرها و اجتهادهاى متفاوت در برهه‏هايى از اين دوران طولانى هرگز نتوانست پيوند رفاقتى را كه سرآغاز آن در بين‏الحرمين كربلاى معلى بود به‏كلى بگسلد و وسوسه‏ى خناسانى كه در سال‏هاى اخير با شدت و جديت در پى بهره‏بردارى از اين تفاوت‏هاى نظرى بودند، نتوانست در محبت شخصى عميق او نسبت به اين حقير خلل وارد آورد.(۱۹/۱۰/۱۳۹۵)

نگاهى به فرازهاى مهم پيام رهبر معظم انقلاب‏

پيام رهبر معظم انقلاب اسلامى در مورد آقاى هاشمى رفسنجانى و درگذشت ناگهانى اين رفيق ديرين و همرزم و همگام سابق، داراى فرازهاى مهمى است كه شايسته است به آن توجه شود:

۱.         دريغ و تأسف از اين خبر ناگهانى سخت و جانكاه‏.

۲.          هاشمى رفيق ديرين و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامى و همكار نزديك سالهاى متمادى در عهد جمهورى اسلامى‏.

۳.        سابقه‏ى طولانى دشواريها و تنگناهايى كه در اين دهها سال، هاشمى و رهبرى به‏صورت مشترك داشته‏اند.

۴.         هوش وافر و صميميت كم‏نظير هاشمى در آن سالها، تكيه‏گاه مطمئنى براى همه به‏ويژه رهبرى معظم بوده است‏.

۵.         اختلاف‏نظرها و اجتهادهاى متفاوت هاشمى در برهه‏هائى از اين دوران طولانى، هرگز نتوانست پيوند رفاقت هاشمى را با رهبرى به‏كلى بگسلد.

۶.         وسوسه‏ى خناسانى كه در سالهاى اخير با شدّت و جديت در پى بهره‏بردارى از اين تفاوتهاى نظرى بودند، نتوانست در محبت شخصى عميق هاشمى نسبت به رهبرى خلل وارد آورد.

۷.         هاشمى نمونه‏ى كم‏نظيرى از نسل اوّل مبارزان ضد ستم‏شاهى و از رنج‏ديدگان اين‏راه پرخطر و پرافتخار بود.

۸.         هاشمى سالها زندان و شكنجه و نيز سالها خدمات مهم در دوران جنگ و رياست مجلس و مجلس خبرگان و غيره به همراه دارد.

۹.         با فقدان هاشمى، اينجانب هيچ شخصيت ديگرى را نمى‏شناسم كه تجربه‏اى مشترك و چنين درازمدت را با او در نشيب و فرازهاى اين دوران تاريخ‏ساز به ياد داشته باشم.

ضرورت توجه به جايگاه مهمى كه آقاى هاشمى در نظام اسلامى خصوصا تا قبل از چند سال اخير داشتند.

مسلما رياست فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام، در سالهاى طولانى پس از انقلاب اسلامى ازجمله شخصيت‏هاى برجسته انقلاب و نظام بوده است كه تا همين چند سال اخير از برجسته‏ترين افراد و به‏نوعى جزو اصلى‏ترين سران نظام اسلامى محسوب مى‏گشتند.

نكته‏ى مهم ديگرى كه بايد به آن توجه داشت اين است كه در طول سالهاى اخير و به‏واسطه برخى تحولات سياسى، شرايطى پيش آمد كه خناسانى در جدا كردن آقاى هاشمى از نظام اسلامى و ايجاد نقار ميان او و ساير مسؤولان كشور ازجمله رهبر معظم انقلاب طمع كردند. اين خناسان تلاش مى‏كردند تا آقاى هاشمى را به‏نوعى مخالف نظام جلوه دهند و تلاش مى‏كردند كه با دميدن بر برخى اختلافات، زمينه‏ى جداشدن آقاى هاشمى را از نظام اسلامى فراهم سازند. اين در حالى بود كه هاشمى از نيروهاى اصلى نظام اسلامى بوده و از ياران اصلى امام خمينى و رهبرى معظم انقلاب در ايجاد و تثبيت نظام اسلامى بوده است.

تبليغات رسانه‏ هاى بيگانه و برخى از عناصر ضد انقلاب در سالهاى اخير به گونه‏اى بود كه گويى هاشمى از انقلاب جدا شده است! حال آن‏كه هاشمى در جايگاهى مهم در درون نظام بود و در انتخابات‏هاى مهمى در سالهاى اخير گاه از سوى مردم انتخاب شده و راى آورده بود و گاه مردم به ديگران و گروه‏هاى ديگرى ميل و رغبت نشان داده بودند. در هر صورت تلاش دشمنان نظام براى جدا كردن هاشمى از نظام و انقلاب به ثمر ننشست.

در نهايت بايد توجه داشت كه از اين پس نيز نبايد گذاشت اين خناسان پشت اسم و جايگاه رياست فقيد مجمع تشخيص مصلحت، مخفى شده و به گونه‏اى جلوه دهند كه اين شخصيت برجسته‏ى تاريخ انقلاب به مخالفان نظام تعلق داشته است. حقيقت آن است كه رياست فقيد مجمع تشخيص مصلحت، غالب عمر خود را در دفاع از نظام و انقلاب گذرانده بود و خود را فدايى انقلاب اسلامى و اسلام مى‏دانست و اجازه دادن به گروهى منحرف و خناس براى مصادره كردن اسم و جايگاه و ياد و خاطره آقاى هاشمى كار درستى نيست و از اين‏جهت بايد از چنين حركت‏هاى خلافى جلوگيرى به‏عمل آيد.

موضوع سوم: تقدیرو تشکراز فرماندار محترم و بخشداران بخش مرکزی و سلیمان به علت زحماتی که در نمایشگاه روستایی و عشایری تهران کشیدند و درطراحی خانه روستایی زاوه و به نمایش گذاشتن تولیدات و معرفی شهرستان زاوه متحمل زحمت شدند.

حقیقتا کار مهم و بزرگی انجام شدکه از صداو سیمای استان منعکس شد که حاصل زحمات این بزرگواران و تعدادی از اعضاء شوراهاو  دهیاران شهرستان بود که از همه این عزیزان تقدیرو تشکر می شود.

ارتباط با امام جمعه