پنج شنبه 1396/1/3 - 56 : 20
مشخصات امام جمعه
سید مهدی مصطفویان
سید مهدی مصطفویان
دولت آباد رضوی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
محاسبه درپایان سال

بسم الله الرحمن الرحیم    (20 اسفندماه 95)

خطبه اول:

قال علی (علیه السلام) « الفرصه تمرمرالسحاب»  عمرها و لحظه ها و فرصتها همانند ابرها  آرام  آرام درحال گذر است بدون اینکه ما متوجه شویم. با یک چشم برهم زدنی سال 95 هم پشت سرگذاشته شد وچیزی به عید نمانده است .

پایان سال باید کارنامه یکسالمان را مرور کنیم باید نفسمان را محاسبه کنیم تلنگری به خودمان بزنیم که با آمدن عید و نوروز طبیعت نو می شود  تقویمها عوض می شوند چرا اخلاق و رفتار ما عوض نشودباید امسال ما با سالهای قبلمان متفاوت با شد.

یکی از بهترین فرصتها برای انجام صله رحم و دیدو بازدیها ایام نوروز است البته این دیدو بازدیدها آسیبهایی هم دارد یکی از آنها توقعات نابحا در بحث پذیرایی درمیهمانی هاست اینکه توقع داشته باشم با انواع  واقسام میوه ها و آجیل و غذاها و دسرها از من پذیرایی کنند این نگاه مادی به صله رحم است که باعث دوری و تضعیف جایگاه این سنت حسنه می شود ویا اینکه نشستنها در یدو بازدیدها طولانی شود و یا منحر به گناه و معصیت شود این چندمورد از جمله آسیبهای صله رحم است که  باید در ایام عید مراعات کنیم .

فرمودند: شر الاصدقاء من تکلف له  نباید یکدیگر را به تکلف وز حمت بیندازیم با ید دراین نشستنها مشکلات یکدیگر را حل کنیم  حال همدیگر را بپرسیم و از زمان و فرصت ایام عید به نحو مطلوب استفاده کنیم.

خطبه دوم

موضوع اول: سنت احسان و نیکوکاری

امروز روز جشن نیکوکار ی و احسان به فقراست کسانی که به آیات شریفه ای که درباب انفاق درسوره مبارکه بقره آمده است حقیقتا باور واعتقاد داشته باشیم باید بدانیم هر مبلغی و هرجنسی که به فقرا انفاق می کنیم  فهو یخلفه  والله یضاعف لمن یشاء واز مال ما کم نمی شود لذا درایام عید تامی توانیم لبخندشادی برلبهای فقرا بنشانیم و گره گشایی کنیم.

موضوع دوم:  13 جمادی الثانی سالروز وفات حضرت ام البنین(علیها سلام )است آن مادری که 4فرزندرشید خود را در را ه امام زمانش تقدیم کرد و درراه ولایت وامامت چنین فرزندانی را تربیت کرد این روز را به روز تکریم مادران وهمسران شهدا نام گذاری کرده اند.

نام و یادشهدا نباید فراموش شود همانطئر که خداوند شهدا را تجلیل کرده ما هم با ید تکریم و تجلیل کنم آنان عندربهم یرزقونند آنها احیاء هستند و دارای مقامات عالیه شفاعت هستند.

شهدا ناظرو شاهد اعمال ما هستندو طبق فرمایشات مرحوم امام (ره) باید خاطرات و صایای آنها را بخوانیم . کتاب ارزشمند دخیل عشق و خاکهای نرم کوشک را مطالعه کنیم که قطعا دریچه به معنویت به روی ما می گشاید و انقلاب درونی در وجود ما ایجاد می کند و غبار غفلت از روح و جان ما می زداید.

موضوع سوم:

چهارشنبه هفته گذشته یک مصوبه ای را مجلس تصویب کرد که حقیقتا ظلم و جفایی بزرگ به ملت بود که بعداز سه روز نمایندگان مجلس متوجه شدند چه طرح ناشیانه و خامی را به تصویب رسانده اند که با انتقاد مردم بعد سه روز این مصوبه را پس گرفتند.

اگرمصوبه را  اصلاح نمی کردندمعنایش این بود که راه غارت گری و دست درازی به بیت المال را قانونی کرده بودند و بیت المال را به حلقوم مدیرانی می ریختند نه مدیر بودند و نه نخبه و سال به سال هم این حقوق بیشتر میشد.

از نگاه حضرت امیر(ع) نباید میز و مقام وپست برای مسئولین لقمه باشد بلکه امانت است و باید مسئولین خودشان را خادم ملت بدانند نه اینکه 24 برابر کارمند خود و30 برابر یک کارگر معمولی حقوق بگیرند.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

ارتباط با امام جمعه