پنج شنبه 1396/5/26 - 17 : 2
مشخصات امام جمعه
سید مهدی مصطفویان
سید مهدی مصطفویان
دولت آباد رضوی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/13
زیارت بامعرفت ائمه معصومین(ع)شرط کمال است

بسم الله الرحمن الرحیم                    13/5/96

خطبه اول: نقش زیارت حضرت رضا(ع)درتربیت نفوس

یکی از مظاهر دلدادگی و اظهار عشق و محبت به خاندان عصمت و طهارت رفتن با زیارت ودراین خصوص هزینه کردن است واین نعمت ویژه نصیب ما شده که درهمسایگی حضرت ودرزیرسایه این امام رئوف هستیم. ما باید معنا و مفهوم و فضیلت زیارت حضرت را بشناسیم تا زیارت بامعرفت نصیبمان شود و خدای نکرده بدون آکاهی وقت و مال مان را هزینه نکنیم.

نکته اول: ثواب زیارت حضرت

ازمجموع احادیث وارده دراین باره  ثواب زیارت حضرت عبارت است از : آمرزش گناهان غفرالله ماتقدم من ذنبه وماتاخر، امان ماندن ازآتش جهنم، من زار ابی فله الجنه، هم عدل زیارت خاتم الانبیاء،ثواب یک میلیون حج قبول شده،موردشفاعت اهل بیت(ع) قرار گرفتن، شفاعت کردن،استجابت دعا،گره از کارهایش باز می شود،غم زده ها خوشحال می شوند،حوائجشان برآورده می شود،درشدائدقیامت نجات پیدا می کند،کمن کان شهد بدرا و احد

البته تمام این ثوابها مربوط به زیارت عارفا بحقه است. یعنی قبول داشته باشیم امام ولی الله و حجه الله  و مفترض الطاعه است.

ومعنای زیارت یعنی  قصدالغیر اکراما و تعظیما له و استیناسا به. ارتباط روح و دلدادگی معنوی درجهت تغییر رفتار و کردار به سمت و سوی مومن شدن.

خطبه دوم

موضوع اول: مراسم تنفیذ و تحلیف

شما بزرگواران دیروز مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط مقام معظم رهبری (حفظه الله وابقاه) را از طریق رسانه ها دنبال کردید لذا دراین خصوص من به چندنکته مهم اشاره می کنم:

نکته اول: طبق بند نهم از اصل يكصد و ده قانون اساسى، با امضاى حكم رياست جمهورى توسط مقام معظم رهبری(حفظه الله)، شخص رئیس جمهور براى ۴ سال رسماً اعتبار و مشروعيت پيدا مى‏كند و تا حضرت آقا رأى مردم را تأييد و حكم رياست جمهورى را امضا نفرمايند، طبق قانون، مقام رياست جمهورى هيچ گونه  صلاحيت و اعتبارى براى ايفاى نقش تحت عنوان رئيس‏جمهورى كشور را نخواهد داشت.

 بنابراين مراسم تنفيذ، يك مراسم تشريفاتى ساده نیست و این مراسم يكى از اساسى‏ترين و بنيادى‏ترين مراسماتى است كه عالى‏ترين مقام پس از رهبرى نظام، در ضمن مفتخر شدن به تأييد رهبرى انقلاب، نوعى ميثاق و تعهد نيز مى‏دهد كه در مدت چهارساله، كليه مواضع و جهت‏گيرى‏ها و رويكرد برنامه‏اى و راهبردى خود و دولت را با محوريت نظام يعنى منويات و هدايتهاى راهبردى رهبرى فرزانه انقلاب تنظيم نمايد.

همانطور ‏كه تحليف نيز يك سوگند ساده و فرمايشى و تشريفاتى نيست و رئیس جمهور بايد طبق تصريح قانون اساسى، در مجلس شوراى اسلامى حضور يافته و در محضر قرآن كريم در مراسمى رسمى كه نمايندگان مردم به همراه مسؤولان ارشد نظام به‏ويژه رئيس قوه قضائيه و اعضاء محترم شوراى نگهبان حضور خواهند داشت، در محضر قرآن كريم و خداى بزرگ و رهبرى و پيشگاه ملت شريف ايران سوگند ياد می كند و متعهد مى‏شود تا مصالح و منافع نظام و جامعه و ملت را بر هر چيز ديگرى ترجيح داده و خود را همواره رئيس جمهور امتى واحد و كشورى منسجم و مقتدر بداند و ماهم دعا میکنیم درچهارساله بعدی کشور ما شاهد تجربه‏اى موفق و درخور شأن نظام ولايى و اسلامى و در تراز ملت بزرگ و عزتمند ايران اسلامى باشيم.

نکته دوم: رئیس جمهور باید با تکیه‌ی بر هویّت انقلابی، با کار جهادی، با حمایت مردمی، با انبوه سرمایه‌های مادّی و معنوی سه جهت گیری عمده را برای پیشرفت کشور مدنظر قرار دهند.

جهت‌گیریِ اوّل: در درجه‌ی اوّل، پرداختن به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم.

جهت‌گیری دوّم، تعامل گسترده‌ی با دنیا است؛ ما میتوانیم با دنیا ارتباطات وسیع و گسترده‌ای داشته باشیم، هم به ملّتها و دولتهای دیگر کمک کنیم، هم از کمک آنها بهره‌مند بشویم؛ حیات اجتماعی بشریّت این‌جور پیش میرود: همکاری، همدلی، همراهی، تعامل با دنیا؛ اقلیم ما، جغرافیای ما، امکانات فراوان ما، این را برای ما آسان میکند.

جهت‌گیری سوّم؛ در برابر هر سلطه‌طلبی، با پشتوانه‌ی اقتدار ملّی و کمک مردم با صلابت  و قدرت ظاهر بشوید؛ امروز از همه متجاوزتر و وقیح‌تر، رژیم ایالات متّحده‌ی آمریکا است. تسلیم شدن در مقابل زورگویی‌های قدرتهای زورگو، ملّتها و کشورها را بیچاره میکند؛ راه‌های پیشرفت آنها را به معنای واقعی کلمه مسدود میکند؛ آنها را از ارزشهای انسانی دور میکند؛ هزینه‌های سنگینی دارد.

ما به توفیق الهی و به حول‌وقوّه‌ی الهی، با استکبار و با نظام سلطه از سر تسلیم وارد نشدیم، تسلیم نشدیم، با آنها بر سر خواسته‌های آنها سازش نکردیم، و امروز از دیروز تواناتر و قدرتمندتریم؛ امکاناتمان امروز از دیروز خیلی بیشتر است. ایستاده‌ایم در مقابل آنها، تسلیم آنها هم نشده‌ایم؛ این یک تجربه‌ی بسیار مهمّی است. البتّه در این راه شهدائی داشته‌ایم، فداکارانی داشته‌ایم؛ شخصیّت‌های ارزشمند و برجسته‌ای را از دست داده‌ایم لکن نظام جمهوری اسلامی پیشرفت کرده است، حرکت کرده است، شعارهای خود را برجسته‌تر کرده است.

نکته سوم: توصیه های حضرت آقا به رئیس جمهور

توصیه اول:  این مسئولیّت را، این توانایی را، امانت بدانید؛ همچنان‌‌که امیرالمؤمنین فرمود: این در گردن تو یک امانتی است؛ وَ اِنَّما هِیَ فی عُنُقِکَ اَمانَة؛(نهج البلاغه نامه5 ) این مسئولیّت، امانت الهی است در اختیار من و شما؛ امانت‌داری باید کرد؛ حفظ امانت باید کرد. این آیه‌ی شریفه‌ی «اِنَّ اللهَ یَأمُرُکُم اَن تُؤَدُّوا الاَماناتِ‌ اِلى‌ اَهلِها»،(نساء 58) فقط [درباره‌ی] این امانتهای مادّیِ محسوس نیست؛ این امانت مهمّ معنوی - که این مسئولیّت است - مصداق برتر آنها است.

درحکم تنفیذ هم حضرت آقا  تاکید کرده بودند: مؤکّداً توصیه میکنم که این منصب خطیر را وسیله‌ای برای کسب رضای الهی و ذخیره‌ای برای هنگامه‌ی لقاء پروردگار قرار دهند.

توصیه دوم:  وقتمان کم است، کارمان بسیار است، اولویّتها را بایستی رعایت کرد؛ هم در هزینه‌کردها، هم در برنامه‌ریزی‌ها و در همه‌ی کارها، نگاه کنید و اولویّتها را در نظر بگیرید. امروز اولویّت مسئله‌ی عدالت، مسئله‌ی ریشه‌کن کردن فقر و ریشه‌کن کردن فساد.

توصیه‌ی سوم:  با برنامه حرکت کنید. برنامه‌ی ششم،‌ برنامه‌ی مهمّی است؛ با برنامه، با دقّت کامل و پیش‌بینی همه‌ی امکانات، حرکت انجام بگیرد؛ به برنامه باید اهمّیّت داد.

توصیه‌ی چهارم:  اتّحاد ملّت را مهم بشماریم. ما هرچه داریم، از وحدت ملّت، از اتّحاد ملّت در بین خودشان و از اتّحاد ملّت با مسئولین و مجریان امور کشور داریم؛ این اتّحاد را حفظ کنید. التهاب‌آفرینی نشود؛ دودستگی‌های مضر ایجاد نشود. مردم سلایق مختلف و نظرات مختلفی دارند؛ بسیار خوب، با سلایق و نظرات مختلف، بگذاریم مردم در کنار هم زندگی آرامی داشته باشند. سلیقه‌ی گوناگون و اختلافِ‌نظر لزوماً به‌معنای گریبان‌گیری و درگیری نیست؛ میتوانند در کنار هم زندگی خوبی داشته باشند، سلایق مختلفی هم داشته باشند. التهاب‌آفرینی نباید انجام بگیرد. از نظرات مخالف آشفته نشوید؛ مخالفین اگر نظری دارند، انتقادی اگر دارند، بگذارید انتقاد کنند، نظرات مخالف را بدهند؛ آشفته نباید شد؛ بالاخره کارهای سنگینی است. نقص هم در کارهای ما کم نیست، ممکن است کسانی انتقاد کنند به ما؛ انتقاد را بپذیریم - به‌معنای تحمّل کردن - تحمّل کنیم.

توصیه پنجم: به میان مردم بروید، با مردم بی‌واسطه مرتبط بشوید، از مردم بشنوید؛ این از کارهای بسیار مهم است.

توصیه ششم: قدر نیروهای انقلابی و پُرانگیزه را هم بدانید؛ من به همه‌ی مسئولین سفارش میکنم. نیروهای مؤمن، پُرانگیزه و انقلابی، کسانی هستند که در مشکلات، کشور را حفظ میکنند، دفاع میکنند، سینه سپر میکنند؛ قدر اینها را بدانیم.

توصیه هفتم: در تصمیم‌گیری‌های بین‌المللی، به یاد داشته باشید که دشمن همه‌ی توان خودش را به کار برده برای اینکه شما را نابود کند. این را صریحاً امروز میگویند؛ در صدد نابودی نظام جمهوری اسلامی هستند.

«تعامل بین‌المللی» نباید ما را از این نکته که دشمنانی هستند که به نابودی ما کمر بسته‌اند، غافل کند. از هر بهانه‌ای هم استفاده میکنند. حتی با یک کار علمی و فنی مثل پرتاپ موشک ماهواره بر

که البته پاسخ به این دشمنی‌ها قوی‌تر شدن است. در زمینه‌ی نظامی و امنیّتی، در زمینه‌ی اقتصادی ، در زمینه‌ی فرهنگی ، در زمینه‌ی حفظ هویّت اسلامی و انقلابی باید روز‌به‌روز قوی‌تر و عمیق‌تر بشوید؛ این پاسخِ دشمنی‌های دشمن است.

توصیه هشتم:  به خداوند توکّل کنید، وعده‌ی نصرت الهی را باور کنید؛ اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت اَقدامَکُم.(سوره محمدآیه 7) در آیه‌ی دیگر، وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه؛(سوره حج آیه40) [آن‌هم] با تأکید! شما در راه اقامه‌ی دین، احیاء دین، ایجاد حاکمیّتِ دینِ خدا هستید، این نصرت الهی است، پس مطمئن باشید که خدای متعال شما را نصرت خواهد کرد.

موضوع دوم: تحریمهای جدیدامریکا

سرانجام كنگره آمريكا متمم‏هاى طرح تحريم‏هاى جديد عليه جمهورى اسلامى ايران موسوم به «قانون مقابله با اقدامات ثبات‏زداى ايران - ۲۰۱۷» را مورد تصويب قرار داد. گستردگى تحريم‏هاى جديد، به‏گونه‏اى است كه برخى از آن با عنوان «مادر تحريم‏ها» و «سياه‏چاله تحريم» ياد مى‏كنند.

تحريم‏هاى موشكهاى بالستيك، تحريم‏هاى جديد تروريسم، اعمال تحريم‏هاى تسليحاتى، تحريم‏هاى حقوق بشرى، و قرار دادن سپاه در رديف گروه‏هاى تروريستى از محورهاى مهم طرح فوق‏الذكر به‏حساب مى‏آيند.

به استناد اين قانون، هر شخص حقيقى و حقوقى، نهادها، سازمان‏ها و شركتهايى كه در توسعه برنامه موشكى ايران مشاركت داشته باشند، مورد تحريم قرار مى‏گيرند،

 آمريكايى‏ها با وضع قانون جديد، سپاه را كه يكى از عوامل اصلى اقتدار جمهورى اسلامى و ملت ايران است، نشانه‏روى كرده و هدف قرار داده‏اند.

هدف راهبردى اين تحريم‏هابه گفته  وزير دفاع آمريكا :تغيير نظام در ايران است.  از نظر آمريكايى‏ها، سپاه و بسيج ، به‏عنوان پرچمدار انقلابى‏گرى و ستون فقرات نظام سياسى ايران و از عوامل اصلى اقتدار ايران ، از بزرگ‏ترين موانع سر راه آنان براى سلطه مجدد بر ملت ايران هستند. که باید  از سر راه برداشته شوند.

رئيس سابق سيا مى‏گويد: «تنها راه مهار سپاه و غلبه بر ايران، متهم كردن سپاه به فساد در داخل كشورشان است تا از چشم مردم بيفتد.» .

وازطرفی میدانیم که با روى كار آمدن دولت ترامپ، رفتارهاى خصمانه وى با ايران و به‏ويژه برجام شدت يافته و هر از چندگاه تهديداتى را به‏عمل مى‏آورد؛ تهديداتى كه با واكنش به‏موقع و قدرتمند رهبرى معظم مواجه شده و آمريكا دريافته كه نظام اسلامى در برابر رفتارهاى نابخردانه با قدرت عمل خواهد كرد.

در اين‏راستا هيأت نظارت بر اجراى برجام با حضور تمامى اعضا به رياست رييس جمهور تشكيل جلسه داد. در اين جلسه پس از استماع گزارش‏هاى وزارت امور خارجه و سازمان انرژى اتمى، آخرين وضعيت قانون تحريمى جديد آمريكا و تبعات آن مورد بحث و بررسى اعضا قرار گرفت.

اعضاى هيأت نظارت، بر نقض تعهدات آمريكا در برجام به‏خصوص مفاد بندهاى ۲۶ و ۲۸ و ۲۹ تأكيد داشته و بر ضرورت پاسخ مقتدرانه، متناسب و هوشمندانه جمهورى اسلامى ايران به موضع‏گيرى‏هاى دولت آمريكا تأكيد كردند.

 

 

 

 

ارتباط با امام جمعه