شنبه 1396/2/9 - 24 : 4
مشخصات امام جمعه
سید مهدی مصطفویان
سید مهدی مصطفویان
دولت آباد رضوی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
انتخابات افتخارملت ایران است

بسم الله الرحمن الرحیم                     1/2/96

خطبه اول:

یکی از خطرناکترین حالات انسان  حالت خشم و غضب است. سرچشمه بسیاری از ناملایمات ،حوادث دردناک، نزاعهای خشونت آمیز، خسارتها و ضایعات جبران ناپذیر به خاطر همین غضب شیطانی است.

خداوندمتعال درقران مجیدسوره آل عمران آیه 134 یکی از صفات پرهیزکاران و مومنان پاکدل  را کظم غیظ معرفی می کند و می فرماید: « الذین ینفقون فی السراء و الضراء و الکاظمین الغیظ والعافین عن الناس والله یحب المحسنین»

درآیه دیگری می فرماید: والذین یجتنبون کبائرالاثم والفواحش واذاماغضبوهم یغفرون

ودرصفات عبادالرحمن اشاره می کند« واذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما»

مومن واقعی کسی است که از گناهان بزرگ واعمال زشت دوری می کند ودرمقابل رفتارهای جاهلانه با سلام و مدارا ردمی شوند وزمانی که غضب می کنند عفو می کنند و می گذرند.

خشم از قوای نفسانی وغریزه انسان است که اگردرمسیرصحیح درجهت دفاع از جان و مال ودین و مظلومین استفاده شود مقدس است و ممدوح.

ولی خشم شیطانی برخاسته از هوی و هوس است و بدون هدف وبدون حدومرزو لجام گسیخته وهمین غضب مفتاح کل شر است وعقل انسان را ازکارمی اندازد.

زمانی که عصبانی هستیم قضاوت عجولانه نکنیم زود تصمیم نگیریم وذکرشریف لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم را زیاد بگوییم. ازجمله علل عصبانیت  متوقع بودن،خودبزرگ بینی و کم ظرفیتی وقضاوتهای عجولانه است که باید سعی کنیم غضب خود را کنترل کنیم.

خطبه دوم:

موضوع اول:

مقام معظم رهبری(حفظه الله)درجمع فرماندهان و کارکنان ارتش درباب انتخابات اشاره مختصری کردند و فرمودند: انتخابات یکی از افتخارات ملت ایران است که مایه عزت وسربلندی و روسفیدی ملت ایران درپیش ملتهای دنیاست.

حال یک جوان انقلابی و مومن چه وظایفی در انتخابات دارد؟ به چندشاخصه مختصرا اشاره می کنم:

1-پیداکردن صالحترین افراد یا همان شخص اصلح

2- به خاطر نامزدهای انتخاباتی درمقابل یکدیگر قرار نگیریم  و رفاقت خود را حفظ کنیم

3-نامزدهای انتخاباتی یکدیگر را تخریب نکنند. اهانت کردن تهمت زدن وخودرا درچشم مردم عزیز کردن به قیمت تخریب دیگران نباشد.

موضوع دوم:

به مناسبت دوم اردیبهشت سالروز تاسیس سپاه این نکته را عرض کنیم که مرحوم امام فرمودند: این نهادمقدس از بزرگترین سنگرهای دفاع ارزشهای الهی نظام مابوده و خواهدبود.

درحال حاضر سپاه ازسه بعدمعنوی علمی ونظامی این آیه شریفه را تحقق بخشیدند« واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله و عدوکم...»

درطول هشت سال دفاع مقدس و پس از جنگ دربازسازی کشور، درعرصه توان دفاعی، درمقابله با تحریمها، درعرصه عمرانی،کارهای زیربنایی وترویج فرهنگ ایثار و مقاومت واقعا مدیریت جهادی داشته اند.

موضوع سوم:

5 اردیبهشت سال 59 یادآور اصحاب الفیل و شکست مفتضحانه آمریکا درصحرای طبس است که ابرهه زمان رسوا و خوار شد. زمانی که شبانه به شش فروندهواپیماو شش فروندهلی کوپتربرای آزادکردن گروگانهای لانه جاسوسی وارد ایران شدند اما طوفان شن مامورخداوندبود وآنها را زمین گیر کرد و امداد غیبی شامل حل کشورعزیزمان شد.

موضوع چهارم:

اول تا هفتم اردیبهشت به هفته سلامت با شعار زندگی سالم بانشاط و امید نامگذاری شده است .کتاب ارزشمندمفاتیح  الحیات (را که قبلا سفارش کردیم بخرید و بخوانید) دربخش اول درباره تفریح و نظافت و حرمت اضرار به نفس وبهداشت و ...نکات ارزشمندی بیان شده و احادیث گرانسنگی در این خصوص آمده که نشان دهنده اهمیت توجه به جسم و جان است.

دراحادیث معده به عنوان خانه تمام مریضیها معرفی شده وباید بدانیم کی بخوریم چه چیزهایی به چه اندازه بخوریم تغذیه مناسب چیست چقدرورزش کنیم و از اعضاء و جوارح به امانت الهی تعبیرشده است.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

 

 

 

ارتباط با امام جمعه