يکشنبه 1395/11/3 - 12 : 7
مشخصات امام جمعه
حبیب فرخاری
حبیب فرخاری
بزغان (شهر فيروزه)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
تواضع در برابر نعمت ها

بسمه تعالي

«نمازجمعه در راس امور است» . امام خميني « ره »

نماز جمعه شهرستان فيروزه با حضور گسترده برادران و خواهران متدين وانقلابي در مسجد جامع شهرستان به امامت حجت السلام والمسلمين حاج آقاي فرخاري شهرستان در تاريخ 24/10/1395اقامه گرديد.

خطبه اول :

خطيب نمازجمعه بعد از حمد و ثناي الهي و توصيه به تقوا ، بيان داشتند  امام علی (علیه السلام )  در کتاب الكافي : ج2/ص136/ح23مي فرمايند :

الإمامُ عليٌّ عليه السلام :

كَتبَ إلى بعضِ أصحابِهِ ـ : اُوصِيكَ و نَفسي بتَقوى مَن لا تَحِلُّ مَعصِيَتُهُ ، و لا يُرجى غَيرُهُ ، و لا الغِنى إلاّ بهِ .

امام على عليه السلام ـ به يكى از ياران خود ـ نوشت : تو را و خودم را به تقوا از آن كسى سفارش مى كنم كه نافرمانى او روا نيست و اميدى جز او نباشد و بى نيازى اى جز به وسيله او نشايد.

بحث این هفته : حدیثی از امام صادق علیه السلام در اصول كافى جلد3 صفحه: 185 روایة: 3

ابْنُ أَبِى عُمَیْرٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ الْحَجَّاجِ عَنْ أَبِى عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ : امام صادق (ع) فرمود:

أَفْطَرَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) عَشِیَّةَ خَمِیسٍ فِى مَسْجِدِ قُبَا فَقَالَ هَلْ مِنْ شَرَابٍ

 رسول خدا صلى الله علیه و آله یك شب پنجشنبه براى افطار در مسجد قبا بود، و فرمود: آیا آشامیدنى هست؟

فَأَتَاهُ أَوْسُ بْنُ خَوَلِیٍّ الْأَنْصَارِیُّ بِعُسِّ مَخِیضٍ بِعَسَلٍ فَلَمَّا وَضَعَهُ عَلَى فِیهِ نَحَّاهُ

اوس بن خولى انصارى قدحى از شیر مسكه برگرفته با عسل آمیخته خدمتش آورد، چون بدهان گذاشت و چشید، كنارش زد

ثُمَّ قَالَ شَرَابَانِ یُكْتَفَى بِأَحَدِهِمَا مِنْ صَاحِبِهِ لَا أَشْرَبُهُ وَ لَا أُحَرِّمُهُ

و فرمود: دو نوشابه ایست كه با یكى از آنها از دیگرى بى نیازى حاصل مى شود، من اینرا نمى آشامم و تحریم نمى كنم،

وَ لَكِنْ أَتَوَاضَعُ لِلَّهِ فَإِنَّ مَنْ تَوَاضَعَ لِلَّهِ رَفَعَهُ اللَّهُ

ولى براى خدا تواضع مى كنم زیرا هر كه براى خدا تواضع كند، خدایش بلند گرداند

وَ مَنْ تَكَبَّرَ خَفَضَهُ اللَّهُ وَ مَنِ اقْتَصَدَ فِى مَعِیشَتِهِ رَزَقَهُ اللَّهُ

و هر كه تكبر كند، خدایش پست كند، و هر كه در زندگى اقتصاد ورزد، خدا روزیش بخشد،

وَ مَنْ بَذَّرَ حَرَمَهُ اللَّهُ

و هر كه ولخرجى كند، خدا محرومش سازد

وَ مَنْ أَكْثَرَ ذِكْرَ الْمَوْتِ أَحَبَّهُ اللَّهُ

و هر كه بسیار بیاد مرگ باشد خدا او را دوست دارد.

خطبه دوم : بعد از حمد و ثناي الهي و درود و سلام به چهارده معصوم و توصيه به تقوا ، امام علی (علیه السلام ) در کتاب (نهج البلاغه خطبه 99)می فرمایند :

الإمامُ عليٌّ عليه السلام : اُوصِيكُم بِالرَّفضِ لهذهِ الدُّنيا التّارِكَةِ لَكُم و إن لَم تُحِبُّوا تَركَها .

امام على عليه السلام : شما را به رها كردن اين دنيا سفارش مى كنم؛ دنيايى كه شما را رها مى كند، هرچند رها كردنش را دوست نداشته باشيد.

مناسبتها

جمعه24 دي14 ربيع‏الثاني انتصاب حضرت آيت‏الله العظمى سيدعلى خامنه‏اى به امامت جمعه تهران از سوى حضرت امام خمينى(ره) (1358 ه.ش): کسی که از اول انقلاب کمثل یک ستون استوار در مقابل تمام هجمه ها و دشمنی ها ایستادگی کرده است از خداوند منان سلامتی و صحت و طول عمر با برکت این منت و نعمت الهی را خواستاریم .

يکشنبه26 دي16 ربيع‏الثاني فرار شاه خائن از كشور (1357 ه.ش) : کلامی  از زبان فرح ديبا همسر شاه عزيمت اشك‏آلوده محمدرضا و من در ۲۶ دىماه ۱۳۵۷ انجام شد. دخالت آمريكا در امور داخلى ايران به اندازه‏ای رسيده بود كه ديگر حتى ما را هم در جريان امور قرار نمى‏دادند، مثلا ژنرال رابرت‏ هايزر مدتها بود به ايران آمده و فعاليت مى‏كرد در حالى كه ما اصلا اطلاع نداشتيم. وقتى محمدرضا فهميد ژنرال‏ هايزر در تهران است، بيشتر مشكوك شد و به من گفت: به محض اخذ راى اعتماد توسط بختيار كشور را ترك خواهيم كرد. ما در روزى كه بختيار به مجلس رفته بود، در فرودگاه بوديم و جريان مجلس را از طريق تلفن‏ بى‏سيم گوش مى‏كرديم.

دوشنبه27 دي17 ربيع‏الثاني شهادت حجت‏الاسلام والمسلمين نواب صفوى، طهماسبى، واحدى و ذوالقدر از فدائيان اسلام (1334 ه.ش): - شهادت حجت‏الاسلام والمسلمين سيدمهدى حكيم به دست عوامل مزدور رژيم بعث عراق (1366 ه.ش): گرامی می داریم یاد و خاطره همه شهدا

روز غزه‏: سران عرب امروز باید بنشینند و عواقب رودروریی با اسلام را ببینند و سرنوشت صدام و امثال او را نگاه کنند امروز وقتی نگاه می کنند که چگونه دشمنان اسلام امثال رژیم صهیونیستی مردم مسلمان فلسطین را زیر چکمه ها له می کنند و لکن ساکتند وهیچ گونه تحرکی ندارند و از طرفی هم خودشان را مسلمان می دانند این یک امتحانی است الهی برای سرکوب کردن مخالفین اسلام و معاندین و اتباع و مشایعت کنندگان

رحلت ناگهانی حضرت آیه الله هاشمی رفسنجانی : این مرد خستگی ناپذیر که تا آخرین لحظات عمر خود دریغ نکرد یار دیرین حضرت امام و مقام معظم رهبری کسی که برای انقلاب زحمت زیادی کشیدند شکنجه ها دیدند اما کوتاه نیامدند مردم هم به صحنه آمدند و یک تشییع با شکوهی انجام دادند که در تاریخ کم نظیر است این تشییع همانطور که فرزند ایشان بیان کردند موجب وحدت است بنابراین شایعاتی که در فضاهای مجازی است و اختلافات را بیان می کند باید دست برداشت و برای همه مومنین و مسلمین دعا کرد و رحمت و مغفرت الهی را خواستار بود برای آن عزیز هم رحمت و مغفرت الهی را از خداوند یکتا خواستاریم .

از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم : یک مسئله‌ی دیگر، پیشرفت اقتصادی و حلّ مشکلات مردم است. یکی از اهداف آنها از این تحریمها همین است که مردم را از نظام جدا کنند؛ مردم دچار مشکلات باشند؛ بیکاری باشد، رکود باشد، مشکلات گوناگون اقتصادی باشد؛ ما همین‌طور حرف بزنیم، مردم هم دچار مشکلات‌ [باشند]. تحریم میکنند برای اینکه این کارها اتّفاق بیفتد و تحریم را هم که بظاهر برمیدارند، جوری برمیدارند که این مشکلات برطرف نشود. ما باید در مقابل چه کار کنیم؟ پادزهر ما این است که ما کاری کنیم که اقتصاد، اقتصاد قوی، مقاوم و پایدار [بشود]، یعنی همان «اقتصاد مقاومتی» که بارها گفته‌ایم و گفته‌ایم و گفته‌ایم. این هم از عوامل اقتدار کشور است. کشوری که اقتصاد قوی داشته باشد، پولش هم ارزش پیدا میکند، مسئولینش هم ارزش پیدا میکنند، مردمش هم اعتبار پیدا میکنند و دیگر نمیشود بر اینها تحمیل کرد. بارها گفته‌ایم که باید خودمان را از این مکیدن نفت و وابسته بودن به نفت بتدریج جدا کنیم و این را باید بتدریج کم کنیم. سیاست نفت و بالا پایین شدن نفت، دست دیگران است؛ نفت مال ما است امّا اختیارش دست دیگران است. باید بتوانیم اقتصاد کشور را مقاوم کنیم، جوری کنیم [که آن را] استحکام ببخشیم. این یکی از عوامل اقتدار است.

دشمن، امروز مشخّصاً عبارت است از آمريكا، انگليس، زرسالاران بين‏ المللى، صهيونيست‏ها و دنباله‏ هايشان؛ حالا دنباله‏ هايشان خيلى اهمّيّتى ندارند، ارزشى ندارند كه آدم اسم از آن‏ها بياورد؛ اصلى‏ ها اين‏ها هستند. آمريكا دشمن است با جمهورى اسلامى، با ايران مستقل، با ايران روبه‏ جلو و پيش‏رونده؛ انگليس كه مستعمرِ پيرِ از كارافتاده دوره قبل است و حالا باز مجدّداً به اين منطقه مي‏خواهد نفوذ كند، دشمن است؛ صهيونيست‏ها دشمنند؛ سرمايه‏داران بين‏ المللى و زرسالاران بين‏المللى دشمنند؛ اين‏ها دشمنهاى اصلى (هستند).

اخبار
ارتباط با امام جمعه