چهارشنبه 1396/11/4 - 13 : 9
مشخصات امام جمعه
محمدحسین فرمانبر
محمدحسین فرمانبر
ملك اباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
سوره عصر

خطبه اول:

تفسیر سوره عصر

تقسیم بندی آیات

 

آیات 1و2 بیان سرمایه هایی است که خدواند به بندگان خود بخشیده و این که انسانها در مسیر استفاده ی بهینه و مطلوب از این سرمایه ها به خطا رفته اند اما آیا راهی برای جبران این خطا وجود دارد ؟ آیه ی 3 اشاره به راهی دارد که می تواند خطاها و تقصیرها را جبران کند .آن راه کدام است ؟ پس آیات 1و 2 اشاره به دردی است و آیه ی 3 اشاره به درمان این درد دارد .و چقدر زیبا است کلام که بتواند درد را بدون این که بزرگ نمایی یا کوچک نمایی کند دقیقا” به ما بنمایاند و به دنبال نشان دادن و درد ما را بر درمان موءثر آن درد راهنمایی کند . در رابطه با معالجه ی بیماری های جسم این وسواس باید داشته باشد که طبیب حاذق تر باشد تا تشخیص هم دقیقتر باشد و مراحل ضرورت دارد زیرا تشخیص و مداوای دردهای جسمی به هر حال تا حدودی با توجه به پیشرفت علم پزشکی سریعتر و دقیقتر شده است . اگر چه علم پزشکی هنوز موفق به تشخیص علت بسیاری از بیماری ها نشده است و در زمینه ی تشخیص و مداوای بیماری های روانی هم مشکلات عدیده ای و جود دارد .

 

تفسیر آیات

 :

وَالْعَصْرِ (١)إِنَّ الإنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ (

٢)

سوگند به زمان * انسانها همه زیانمندند

 *

1_ والعصر : قسم به زمانی که نتایج کار ها در آن زمان مشخص و معین می شود .زمانی که مشخص میشود چه کسی خاسر است و چه کسی مفلح ؟ چه کسی رستگار است و چه کسی رستگار نیست ؟ قسم به آن زمان .

اهل جهنم پشیمان می شوند زیرا که از سرمایه ی عمرشان خوب استفاده نکرده اند ، از خدا می خواهند یک بار دیگر امتیاز ی به آنها بدهد و آنها را به دنیا برگرداند اما دیگر فایده ای ندارد . می گویند “ربنا اخرجنا نعمل صالحا” غیر الذی کنا نعمل”   ( 35 /37) می گویند مار را از { جهنم } خارج گردان تا آن کارهای شایسته ای را که باید انجام میدادیم ولی انجام ندادیم ، دوباره انجام دهیم و آثار اعمال زشتی را که انجام داده ایم و به انجام رسیده ایم جبران نمایم . خداوند به آنها می گوید م به شما فرصت دادم چندین سال به شما عمر دادم” اولم نعمرکم ما یتذکر فیه من تذکر”( 35/ 37 ) آیا ما به شما به آن اندازه ای که بشود از آن عمر و سرمایه استفاده کرد و بهترین سودها را برد ، چنین عمری به شما ندادیم ؟”و جائکم النذیر “( 35 /37) و پیامبر برای شما آمد که به شما هشدار دادکه داشتن چنین وضعیتی خطرناک است .فکر می کنید که دنیا همین طور به مراد شما است ؟ و هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی شود ؟ و شما می توانید هر روز ثروت و مقام و امکانات بیشتر از دیروز داشته باشید؟

2_  إِنَّ الإنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ: قبل از اینکه نتیجه اعلام شود ما به شما هشدار می دهیم که تکانی به خود بدهید . تلاش بیشتری بکنید ، چون اگر با این تنبلی و بی تفاوتی حرکت کنید و مسئولیت گریزی فرهنگ شما شود ، اهل خسارت هستید و این لحضات عمر دیگر تکرار شدنی نیست .انسان یک بار به دنیا می آید و یک بار هم می میرد . این طور نیست که دو سه بار بمیرد و زنده شود . لذا باید توجه داشته باشیم که : إِنَّ الإنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ انسان از مایه ضرر می کند . چه یک نفر باشد و چه یک ملت باشد و چه تمام ملت ها باشند ، همه در خسارتند ،

 

 

خطبه دوم :

 

مناسبت ها

 

3 بهمن ماه سالروز ولادت حضرت زینب سلام الله علیها درسال 5هجری

 

6بهمن ماه سالروز حماسه مردم امل

 

روز جهانی گمرک

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه