چهارشنبه 1396/11/4 - 16 : 9
مشخصات امام جمعه
سیدجواد عبدی
سیدجواد عبدی
گلمکان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
مدیریت دوسوم فضای مجازی کشور در اختیار بیگانگان است وکنترلی روی آن نداریم.!

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول : 29/10/1396

اوصیکم ونفسی بتقوی الله

یکی دیگر از حقوق پنجاه ویک گانه رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام)  " حق همسر " است.

 

" واما حق رعیتک بملک النکاح وان تعلم ان الله جعلها سکنا و مستراحا وانسا و واقیه وکذلک کل واحد منکما یجب ان یحمد الله علی صاحبه ویعلم ان ذلک نعمه منه علیه و وجب ان یحسن صحبه نعمه الله ویکرمها ویرفق بها وان کان حقک علیها اغلظ وطاعتک بها الزم فیما احببت وکرهت مالم تکن معصیه فان لها حق الرحمه والموانسه و موضع السکون الیها قضاء اللذه التی لابد من قضائها وذلک عظیم ولا قوه الا بالله "

 

واما حق همسرت آن استکه :  

 دانی خداوند متعال با آفرینش او وسیله آرامش .رفاه. انس و نگهداری تو را فراهم نموده است هرکدام از شما زن وشوهر بر نعمت وجود دیگری خدا را سپاس گوید وداند که این نعمت الهی است براو. وبرتو واجب است که نعمت الهی را گرامی داشته و در معاشرت با او خوشرفتاری و رفق پیشه کنی اگر چه حق تو بر زن سخت تر و رعایت محبوب و کروه تو (اگر چه زیاده خواهی نباشد) بر او لازم است. ولی زن حق مهربانی و انس برتودارد وجایگاه آرامش وآسایش غریز های استکه گریزی از انجام آن نیست واین حق بزرگی است.

روابط زوجین

زن وشوهر نخستین کسانی هستند که با پیوستن به هم به وجود آورنده پیوند خویشاوندی هستند .

در حقیقت اگر هیچ زن ومردی در جهان با هم ازدواج نمی کردند رابطه ای نیز میان افراد بشری به وجود نمی آمد وبلکه بشر وجود نمی یافت. پس از نیان های مهم اجتماعی را که باید روز به روز و لحظه به لحظه بر استحکام آن کوشیده خانواده است.

هرگاه روابط افراد خانواده به خصوص زن وشوهر گسیخته ازهم باشد نمی توان امیدوار بود که هیچ کانون محبت امیز دیگری در اجتماع بوجود آید براین اساس باید ه اصولی چند در خانواده آشنا شد تا بهتر به وظایف خود پی ببریم.

 

خانه محیط تفاهم وهمکاری

امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمود :

روزی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برما در منزل وارد شد .فاطمه (سلام الله علیها) نزدیک دیگ غذا نشسته بود ومن برایش عدس تمیز می کردم.

آن حضرت مرا با لقب یا ابا الحسن می خواندند . عرض کردم بفرمایید . اظهار داشتند :

بشنو ازمن آنچه را که به دستور پروردگارم می گویم:

 هیچ مردی نیست که در کارهای منزل به همسرش کمک کند مگر اینکه پاداش او به هرتار مویی که بر بدنش روییده باشد ثواب یک سال عبادتی است که تمام روزهایش را روزه گرفته وتمام شب هایش را به عبادن ایستاده شب زنده داری کرده باشد وخداوند به او وابی می بخشد که به انبیای صابر خود مثل حضرت داوود ویعقوب وعیسی بخشیده باشد .

ای علی! کسی که در کارهای منزل به همسر خود بدون سرکشی دلتنگی وتکبر خدمت نماید پروردگار اسمش را در دفتر شهداء  ثبت می کند وبرایش به هر روز وشبی ثواب هزار شهید وبه هر قدمی که برمی دارد به ان مرد ثواب حج وعمره می دهد وبه هر قطره ای که از بدنش عرق بیاید یک خانه در بهشت برایش منظور می نماید.

ای علی ! یک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهای خانه بهتر از عبادت هزار سال وهزار حج  و هزار عمره وبهتر است از آزادی هزار بنده در راه خدا وهزار جنگ در راه دین  و عیادت هزار مریض وهزار نماز جمعه و هزار تشییع جنازه وهزار گرسنه ای که برای رضای خداوند رحمانی سیر گردد. و..

ولی به راستی چگونه است که امروزه بدین گونه عبادت ها کم تر توجه می شود وبلکه فراموش شده وچه بسا در بعضی از خانه ها به عکس این دستور عمل می شود وانجام اغلب کارهای خانه با وجود شوهر و فرزندان پسر با مادر است! ومتاسفانه حتی دختران به بهانه درس و مدرسه هیچ توجهی به مادر نمی کنند وتمام کارها و زحمت های منزل را به عهده یک نفر می گذارند در حالیکه خداوند متعال هیچگونه حق  وتسلطی برآنان نسبت به مادر   مگر در موارد خاصی نگذاشته است.

قال الصادق (علیه السلام):   کان امیرالمومنین (ع) یحتطب ویستقی ویکنس وکانت فاطمه تطحن وتعجن وتخبز   (بحارج43ص151)

امام صادق (علیه السلام) فرمودند :  امیرالمونین علی (علیه السلام) در خانه به کارهای مشکل می پرداخت وهیزم جمع آوری کرده آب به منزل می آورد جارو ونظافت منزل را به عهده داشت وفاطمه زهرا (سلام الله علیها) گندم را با آسیاب دستی آرد می کرد وبعد از خمیر کردن نان می پخت.

اجر تحمل بداخلاقی همسر

قال النبی(صلی الله علیه وآله ) :  من صبر علی سوء خلق امراته احتسابا اعطاء الله تعالی بکل مره یصبر علیها من الثواب ما اعطی ایوب علی بلائه فکان علیها من الوزر فی کل یوم ولیله مثل رمل عالج      (بحار ج7ص216)

هرمردی که بر بداخلاقی همسرش صبر نماید در نزد خداوند متعال برای صبر برهر بداخلاقی ثواب صبر ایوب پیامبر(ص) را دربلا به او عطا می فرماید وبه زنش در عوض هر روز وشب گناهانی به مقدار شن های پراکنده صحراها می دهد.

 

خداوند متعال می فرماید :  وعاشروهن بالمعروف فان کرهتموهن فعسی ان تکرهوا شیئا ویجعل الله فیه خیرا کثیرا    (نساء/199)

بازنان خود به شایستگی رفتار کنید واگر از آنان خوشتان نیامد (بدانیدکه) چه بسا شما چیزی را خوش نمی دارید وخداوند در آن مصلحت فراوان قرار می دهد.

 

لطیفه

 شخصی شبی در حال فقر وتنگدستی وبی پولی به زن خود گفت :  اگر بخواهیم فرداشب پلو بخوریم ومن فردا بروم یک من برنج بگیرم چقدر روغن برای آن لازم داریم ؟  زن جواب داد: دو من!  با تعجب پرسید : چطور یک من برنج دو من روغن می خواهد ؟!! زن گفت حالاکه ما با خیال پلو می پزیم لااقل بگذار چرب تر باشد!!!

 

نکوهش زدن زن

قال رسول الله (صلی الله علیه وآله ):  من ضرب امراه بغیر حق فانا خصمه یوم القیامه لا تضربوا نسائکم فمن ضربها بغیرحق فقد عصی الله ورسوله    (ارشاد القلوب دیلمی .ص 298)

 هرکس عیال خود را بدون هیچ حقی بزند من در روز قیامت دشمن اویم .نزنید زن های خود را هرکس بی حق آنها را بزند از فرمان خدا و رسول سرپیچی کرده است.

 قال رسول الله (صلی الله علیه وآله ):    لیس منا من وسع علیه ثم قتر علی عیاله   ( مسترک الوسائل ج2 ص 643)

آن کسی را که خداوند وسعت زندگی داده و او بر خانواده خویش می گیرد با ما بستگی روحانی ومعنوی ندارد.

نتیجه بد اخلاقی (داستان سعدبن معاذ)

سعدبن معاذ فرد عابدی بود وهمیشه صف اول نماز جماعت در مسجد پیامبر(ص) بود وقتی از دنیا رفت پیامبر(ص) خودشان بربدنش نماز خواندن وخودشان تلقین ودفن کردند.بعدش مادرش گفت:

 یاسعد! هنیئا لک الجنه ...یعنی پسرم بهشت گوارای تو باد..

 پیامبر (ص) فرمود: یا ام سعد ! مه  لاتجزمی علی ربک فان سعدا قد اصابته ضجه..ای مادر سعد!  آرام باش ودر کار خدا به طور جزم سخن مگوی! پسرت اینک در فشار و زحمت است!! انه کان فی خلقه مه اهله سوء   چون او با خانواده اش بد اخلاق بود...(بحار ج6.ص220)

 

 

 

 

 

 

 

                                                        بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه دوم

اوصیکم ونفسی بتقوی الله

درهفته گذشته شاهد حادثه غمبار درگذشت 32 خدمه نفتکش سانچی بودیم.

این کشتی متعلق به شرکت ملی نفت کش ایران و تحت پرچم کشور پاناما که حامل 136 هزارتن میعانات گازی از مبدا بندر عسلویه به کره جنوبی بود.

در16دی ماه در ساعت 16:30 دقیقه در محدوده دریای چین با کشتی باری چینی تصادف کرد که بلافاصله کشتی نفت کش دچار انفجار وآتش سوزی شد و32 نفرخدمه که 30 نفر آنان ایرانی ودونفر بنگلادشی بودند جان باختند.

هرچند طی این9 روز عملیات امداد ونجات با همکاری ایران وچین و ژاپن صورت گرفت اما در نهایت تنها پیکر 3تن از این افراد به دست آمد که هنوز هویت آن ها مشخص نشده است.

همانگونه که رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) درپیام تسلیت خود فرمودند:  عزیزانی که دراین کشتی جان خود را از دست داده اند جانباختگان راه انجام وظیفه وخدمت به کشور هستند وباید از عزیزان که در مسیر توسعه وپیشرفت کشور جان خود را نثار کرده اند تجلیل وتکریم ویژه به عمل آورد.

 

امام صادق (علیه السلام) فرمودند :   الکاد لعیاله کالمجاهد فی سبیل الله     (کافی ج5ص88)

کسی که خودرا برای روزی خانواده اش به زحمت می اندازد وکاری می کند مانند رزمنده ای است که در راه خدا جهاد می کند.

 

امیدواریم این عزیزانی که برای لقمه حلال و کمک به اقتصاد کشور رنج این سفر و دوری از خانه را برخود هموار کردند و در نهایت جان خود را در راه خدا به این کشور و مردم از دست دادند نزد خداوند ماجور باشند.

 

بدون شک علل تصادف نفتکش تحت مدیریت ایران باکشتی هنگ کنگ باید هرچه سریعتر مشخص شود این فقط خواسته خانواده بازماندگان سانچی نیست این خواسته یک ملت است.

 

متاسفانه از همان ساعات نخست حادثه شاهد بودیم که جریان هایی در داخل و خارج بدون درک شرایط روحی نامناسب مردم بر اخبار وشایعات کذب موج سواری کردند تا شاید بتوانند برکشور ضربه بزنند.

پرچم کشور پاناما:    کارشناسان معتقدند حمل ونقل دریایی پرچم دیگر کشورها بسیار مرسوم است وبه امتیازات اداری هزینه ای وقوانین کشورها برمی گردد. کما اینکه کشتی چینی هم با پرچم کشور دیگری نردد می کرد.

 

از روزی که بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) اولین حکم امامت جمعه را برای مرحوم آیت الله طالقانی صادر فرمودند حدود چهار دهه می گذرد والبته آن روز کسی فکر نمی کرد که این شجره طیبه روزی تبدیل شود به شبکه عظیم و فراگیری که تمام کشور را تحت تاثیر و آثار وبرکات خود قرار بدهد.

استقرار قریب به 900تریبون نماز جمعه در سراسر کشور گویای معجزه دیگری است از انقلاب اسلامی که حول محور امام جمعه و تریبون وعظ وخطابه سیاسی وعبادی میلیونها دل مومن وانقلابی را در میعادگاه وحدت وتقوا یعنی مساجد جامع گرد هم آورده است.

همانطور که هفته گذشته مطلع شدید در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تغییراتی ایجاد شد.

که رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکم جدید خود جناب حجه الاسلام والمسلمین "حاج علی اکبری(زیدعزه) را به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه  منصوب کردند واعضای دوره جدید شورا را نیز مشخص نمودند.

واز مسولان این عرصه خواستار آن شدند که :

ضمن ادامه وتکمیل فعالیتهای گذشته وافزودن کیفیت در آن و بهره گیری از نظرات شورا برشکوفایی وتاثیرگذاری این نهاد مبارک رحمانی بیفزایند.

مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) ازبین تمام عوامل دخیل در موفقیت نمازهای جمعه واثرگذاری آن برسه عنصر اصلی تاکید کردند :

1-قوت در برگزاری نماز جمعه ودر منطق ومحتوای کارها ومحتوای فعالیتهای فرهنگی

2- صداقت بامردم

3- رابطه مستقیم بامردم

رهبرمعظم انقلاب اسلامی(حفظه الله تعالی)  در دیدار میهمانان سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی فرمودند :

 

دنیای اسلام امروز باید در موضوعات مهم واساسی نقش آفرینی کند وبگذارد تجربه تلخ دهه های گذشته وتسلط قدرتها و آثار بلند مدت آن تکرار شود.

نباید گذاشت که امپراطوری خطرناک تبلیغاتی غرب که عمدتا به دست صهیونیست ها اداره می شود مسائل مهم دنیای اسلام را نادیده بگیرد وبا توطئه سکوت مسائل اصلی امت اسلامی را محو کند.

جنگ نرمی که دشمن علیه مسلمین و ملت های اسلامی آغاز کرده است نیازمند مجاهدت است. همانطور که در جنگ سخت و در میدان مبارزه مسلحانه ملت ایران وسایر ملت های منطقه مانند مردم لبنان و غزه توانستند در برابر دشمن بایستند ونقشه های استکبار را با شکست مواجه سازند در جنگ نرم نیز می توان با امید به خدا و مجاهدت به پیروزی رسید.

ودر دفاع از فلسطین فرمودند:  نباید تصور شود که مقابله با رژیم صهیونیستی فایده ای ندارد بلکه به اذن و لطف خداوند مجاهدت ها در مقابل رژیم صهیونیستی به نتیجه رسید . همانگونه که جریان مقاومت نسبت به سالهای قبل پیشرفت کرده است.

صهیونیست ها روزی شعار "ازنیل تافرات" را می دادند اما اکنون برای محافظت از خود مجبور به دیوارکشی شده اند.!!

بدون تردید فلسطین یک مجموعه وتاریخ "ازبهرتابهر" است وقدس نیز پایتخت آن است وامکان هیچ خدشه ای براین حقیقت وجود ندارد.

آمریکا با استفاده از ابزارهای رسانه ای و پرکار خود تلاش می کند واقعیت رفتار خود را در اذهان ملت ها تغییر دهد وخود را مدافع حقوق بشر و دشمن تروریسم معرفی کند!

آمریکائی ها در حالی شعار مبارزه با تروریسم می دهند که صراحتا از رژیم تروریستی صهیونیست حمایت می کنند وهمچنین بنا به اعتراف رئیس جمهور فعلی آمریکا در تبلیغات انتخاباتی اش عامل اصلی بوجود آوردن داعش بوده اند وتا آخرین نفس های داعش نیز از آن حمایت می کردند.

 

برنامه "ترامپ" برای آینده برجام چیست؟

هجدهم ژوئیه برابر ا 22 دی ماه سال جاری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از چندین روز فضاسازی رسانه ها در مورد خروج احتمالی این کشور از معاهده بین المللی اتمی با جمهوری اسلامی ایران موسوم به برجام یکباره با تمدید مجدد تعلیق تحریم های آمریکا عملا حضور کشورش را دراین معاهده تثبیت کرد.

با این حال بازهم شاهد بودیم که ترامپ بادیگر بر طبل اقدامات ضدایرانی کوبید وتحریمات چند جانبه ضد ارانی را گسترش داد بطوریکه بر اساس بیانیه کاخ سفید 14 شخصیت ونهاد حقیقی وحقوقی ایرانی را به لیست تحریم ها افزود که رئیس دستگاه قضائی کشور وهمچنین شورای عالی فضای مجازی از جمله  آن ها هستند.

 

فضای مجازی وکانال های تلگرامی

در اسفند 1390 به دستور مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) شورای عالی فضای مجازی تاسیس شد وانتظار می رفت این شورا بتواند مباحث کلان واساسی فضای مجازی را سیاست گذاری کند. اما بعد از 6سال که از تاسیس این شورا می گذرد .هنوز نابسامانی های زیادی در این فضا وجود دارد ومقام معظم رهبری در این رابطه چندین مرتبه گلایه هایی داشته اند پیرامون سالم سازی این فضا توسعه فعالیت های کسب وکار و...

بلای تازه خانواد ه های ایرانی

در عصر حاضر شاهد افزایش بی رویه استفاده از فضای مجازی هستیم که در بسیاری از موارد شکل اعتیاد را به خود گرفتع ودر اغلب خانواده ها مشکلاتی را بویژه در رابطه میان زوجین به همراه داشته است واز آن به اعتیاد مجازی نام می برند.

اعتیاد به فیلم ها ومسائل جنسی اعتیاد به روابط عاطفی و دوستانه وسواس به اینترنت اعتیاد به کسب اطلاعات واعتیاد به رایانه . زن وشوهر برای فرار از تنهایی از فضای مجازی استفاده می کنند . لذا افرادی که شرایط گفتگو با همسران خود را ندارن در چت های گروهی  به دنبال هم صحبت و دوستان قدیمی خود می گردند که این عمل شروع طلاق عاطفی وهمدلی با دوستان مجازی است و ریشه خیانت های همسران از همین جا شکل می گیرد.

وبه عبارتی شروع دروغ گفتن و پنهان کاری همسران از یکدیگر است.

در چنین حالتی فرد این موضوعات را بادوست مجازی خود در جریان گذاشته ویک صمیمیت وهمدلی ایجاد می شود . در اوایل ارتباط از آن به عنوان یک دوستی ساده نام برده می شود ولی در برخی از این ارتاطات تدریجا به سمت روابط جنسی سوق داده می شود.

چرا فضای مجازی رها شده است؟

مدیریت دو سوم فضای مجازی کشور در اختیار بیگانگان است وکنترلی روی آن نداریم!!

وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات همچنان 8هزار کانال تلگرامی با محتوای مجرمانه را مسدود نکرده است ..

فعالیت این 8هزار کانالی که همچنان مسدود نشده اقدام علیه امنیت ملی کشور علیه عفت عمومی اخلاق عمومی و...است.

در تلگرام گروههای تخصصی شکل گرفته که در آن آموزشهای مختلف انجام می شود:

1-چگونگی را ه اندازی تجمعات وکمپین های مختلف

2- چگونگی طراحی شعار

3- چگونگی مبارزه با نیروهای پلیس

4- چگونگی ارتباط امن افراد باهمدیگر

5- چگونگی ارتباط با خارج از کشور ومبادله پول و..

 

جمعه 29دی برار با اول جمادی الاول :   روز هوای پاک و   روز غزه:

جنگ 22 روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه نقطه عطفی در تاریخ فلسطین ومنطقه بود که باعث شد تا رویای شکست ناپذیری اسرائیل در هم شکسته شود. که 7هزار فلسطینی به شهادت رسیدند ویا زخمی شدند.

کمی عده وعُده تاثیری برنتیجه پایداری ندارد. وقدرت ایمان در مقابل تجهیزات نظامی وارتش دوم دنیا پیروز شد.

 

یکشنیه اول بهمن ماه برابر با 3جمادی الاول  :  اعدام انقلابی حسنعلی منصور توسط شهید بخارایی

سه شنبه سوم بهمن برابر با 5جمادی الاول :   ولادت حضرت زینب (سلام الله علیها)- روز پرستار و بهورز

علت روز پرستار نامیدن این روز این است که حضرت زینب (سلام الله علیها) پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین (علیه السلام) و دیگر یاران ومصیبت زدگان اهل بیت(ع) را بر عهده داشت.

 

زینب وحجاب وعفاف

حضرت زینب (س) در عفاف وحجاب به حدی بود که همسایه هیچگاه صدای او را نشنیدند واصلا او را ندیدند .

بی بی برای زیارت جدش نیمه شب از خانه خارج می شد در حالیکه امام حسن (ع)در یک طرف وامام حسین (ع) در طرف دیگر وامام علی (ع) پیشاپیش او حرکت می کرد و وقتی به نزدیک قبر می رسیدند ایمرالمومنین پیش می رفت ونور چراغ ها را کم می کرد .ودر حادثه عاشورا هم ایشاب حجاب داشتند.

در "طراز المذاهب" آمده که زنان بالغی مثل حضرت زینب(س) حجاب وپوشش داشتند ومنظور از مکشفات الوجوه دختران نابالغ وکنیزان بوده اند نه حضرت زینب(س).

زینب (سلام الله علیها) در کلام امام خمینی(ره) :

چون حضرت زینب(س) باشید که در مقابل حکومت های جبار ایستاد وآن خطبه را خواند و آن حرف ها را زد که هم می دانید زنی که در مقابل یک جباری ایستاد که اگر مدها نفس می کشیدند همه را می کشتند ونترسید وایستاد ومحکوم کرد حکومت را یزیدرا محکوم کرد یه یزید فرمود :  تو قابل آدم نیستی تو انسان نیستی زن یک همچون مقامی باید داشته باشد.

 

زینب (سلام الله علیها) در کلام امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

زینب کبری (س) یک نمونه برجسته تاریخ است که عظمت حضور یک زن را در یکی از مهمترین مسائل تاریخ  نشان می دهد اینکه گفته می شود در عاشورا در حادثه کربلا خون بر شمشیر پیروز شد عامل این پیروزی حضرت زینب (س) بود والا خون در کربلا تمام شد.

این حادثه نشان داد زن در حاشیه تاریخ نیست . زن در متن حوادث مهم تاریخی قرار دارد.

 

                                                                                                                                        والسلام علیکم ورحمه الله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه