پنج شنبه 1396/4/8 - 38 : 6
مشخصات امام جمعه
سیدمحمد موسوی
سیدمحمد موسوی
جاجرم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
خطبه های نماز جمعه شهر جاجرم

باسمه تعالی

خلاصه خطبه های نماز جمعه شهر جاجرم توسط حجت الاسلام موسوی در مورخه 96/3/26 ایراد شد .

خطبه اول

فتلقی ادم من ربه کلمات فتاب علیه انه هو التواب الرحیم (بقره - 37)

خداوند به دونفر مأموریت داد که هر دوعمل نکردند و هردو طرد شدند .اما یکی توبه کرد و دیگری نه و آنها حضرت آدم و شیطان بودند واما حضرت آدم پشیمان شد برابر آیه فوق متوسل به انوار مقدسه 5 تن شد و توبه کرد و خدا هم پذیرفت و حتی به او علم الاسماء آموخت و به پیامبری برگزید .

اما شیطان بخاطر غرور و تکبری که داشت و گفت من از آدم برتر هستم چون او از خاک و من از آتش خلق شدم سجده نکرد و توبه هم ننمود و گناه خود را توجیه کرد همچنان که بعضی از بنی آدم امروزی هم گناه می کنند اما بجای توبه توجیه می کنند .

در ماه رمضان که ماه توبه است باید از گناهان توبه کرد و خود را تزکیه کنیم و موانع توبه را از سر راه برداریم که عبارتند از : شیطان چون خود توبه نکرد ما را هم به دلائل مختلف نمی گذارد توبه کنیم  توجیه گناه ، فراموش شدن گناه ،  تأخیر توبه ، لقمه حرام ،کوچک شمردن گناه ،عدم توجه به عواقب گناه و غرور و تکبر.

خطبه دوم

قال علی (ع) این القوم الذین دعوا الی الاسلام فقبلوا وقرؤا القرآن فاحکموه و هیجوا الی الجهاد فولهوا و وتقوا بالقائد فاتبعوه اولئک اخوانی الذاهبون .

مناسبتها:...

ضمن تسلیت شهادت امام علی (ع) کسی که برابر فرمایش خود به صعصه افضل انبیاء الهی است امام بخاطر آسیبهایی که در آن زمان امت اسلامی گرفتار آن شدند امام منزوی و نهایتاً در محراب عبادت بشهادت رسید که آن آسیبها عبارتند از : 1- فاصله گرفتن از امام و وصی پیامبر (ص) علی رغم اعلام حضرت در غدیر و جاهای دیگر . 2- کج فهمی دینی و بی بصیرتی و فریب خوردگی آنها از طرحهایی همچون قرآن به نیزه کردن عمروعاص  3- تفرقه ایجاد کردن در بین یاران علی (ع) همچون صفین  4- قدرت طلبی و پول پرستی و رفاه زدگی مردم از جمله طلحه و زبیر و معاویه ها  5- غفلت شیعیان از دشمن اصلی همچون معاویه و امثال او  6- عدالت علی (ع) و کوتاه نیامدن حضرت در برابر اجرای احکام الهی و لو در مورد افراد سرشناس .

که امروز هم معاویه زمان یعنی آمریکا از این حربه ها علیه انقلاب اسلامی استفاده می کنند و ما مسلمین هستیم که نباید از دشمن اصلی یعنی آمریکا غافل باشیم و با بصیرت لازم به امام و رهبری عزیز اقتدا کنیم که تنها راه نجات اسلام و مسلمین و کشور در همین است .

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

اخبار
ارتباط با امام جمعه