شنبه 1396/4/31 - 16 : 3
مشخصات امام جمعه
غلامحسین محمدی فخر
غلامحسین محمدی فخر
جایزان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
مرصاد نقطه ی مقابل تقابل اسلام و کفر بود که بسیجیان با فرمانبرداری از ولایت فقیه در برابر کفر ایستادگی کردند

خطبه اول: حضرت حجت الاسلام والمسلمین تقوی اصل امام جمعه موقت جایزان درابتدای خطبه ی اول ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی عنوان کردند: حضرت علی(ع) می فرمایند؛ تقوا نهایت خشنودی خداوند از بندگان خود و خواسته اوازآفریده هایش می باشد. چرا که تقوای الهی وسیله شستن گناهان است و انسان را از هر گناهی محفوظ نگه می دارد.

امام جمعه موقت جایزان درادامه خطبه اول به مباحث اخلاقی پرداختند وگفتند :طبق کلام معصوم نشانه های مومن پنج چیز است: 1.مومن حالت کناره گیری ازگناه دارد حتی زمانیکه در خلوت باشد دراین حالت ایمان درقلب او رسوخ کرده و خودش را در محضرالهی می بیند.۲.وقتی مومن دستش تنگ است به مقدارتوانش درراه خدا انفاق می کند وصدقه می دهد و این گویای آن است که مومن از نظر درونی به خدا نزدیک است.۳.انگاه که مصیبتی متوجه مومنی شود صبرمی کند تحمل میکند و زبان شکایت از خدا نمی گشاید ۴ .مومن بردبار است. وقتی نیروی خشمش برانگیخته می شود خودش را کنترل می کند و این حلم و بردباری از ایمانش سرچشمه می گیرد ۵.کسانیکه مبتلا به دروغگویی میشوند ،بخاطر دو چیزاست :یا جلب منفعت است یا دفع ضرر میباشد لذا از آنجائیکه مومن بیم دارد نفعی از دستش برود یا ضرر متوجه او شودباز هم راست می گوید.

خطبه دوم: حجت الاسلام والمسلمین تقوی اصل امام جمعه موقت جایزان درابتدای خطبه دوم ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی عنوان نمودند؛ زیرا که در آثار دینی و خصوصا نهج البلاغه در مورد تقوا بسیار تاکیدشده است که تقواالهی مثل مرکبهای رام و مطیعی است که مهارشان در اختیارسوارانشان است و آن ها را وارد بهشت می کنند لکن بی تقوایی لگام گسیختگی است. وانسان راماننداسب سرکش به جهنم می برد.

*مناسبت های مورد اشاره:

·         سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر

·         ۵ مرداد سالروزعملیات بزرگ مرصاد: عملیات مرصاد نقطه ی مقابل تقابل اسلام و کفر بود که  بسیجیان با فرمانبرداری از ولایت فقیه در برابر کفر ایستادگی کردند.

·         ۵مرداد۵۸سالروزاقامه اولین نمازجمعه کشور

ایشان درخصوص اهمیت نمازجمعه اشاره داشتند و گفتند:

نمازجمعه نعمت بزرگی است که در اختیار  ماست اگراین نعمت را قدر دانستیم خداوند برکات آن را افزون می کند و نمازجمعه در بخش جایزان را دارای برکاتی دانستندکه میتواند باعث رفع  مشکلات مردم شود.

حاج اقا تقوی اصل در انتهای خطبه دوم با استناد به احادیث و روایات به اهمیت نمازجمعه وحضوردرنمازجمعه پرداختند  و گفتند: ازحضرت علی (ع) نقل شده است ؛کسی که نمازجمعه را سه بارپی درپی و بدون عذرترک کند، منافق است که خود می تواند ازاهمیت و الای نمازجمعه باشد.

درپایان به پیشینه نمازجمعه ازصدراسلام تاکنون به نکاتی اشاره کردند

 

ارتباط با امام جمعه