دوشنبه 1396/2/4 - 56 : 11
مشخصات امام جمعه
قاسم هاشمی
قاسم هاشمی
حميديه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
بعثت حیات واقعی جامعه بشری است

خطبه ی اول :

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمد لله رب العالمین و الصلاه و ، السلام علی اشرف الانبیاء و ، المرسلین حبیب اله العالمین ، العبد المؤید ، و الرسول المسدد ف المصطفی الامجد ابی القاسم محمد ، و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین ، و اللعن الدائم علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین . الهم کن لولیک الحجه ابن الحسن صلواتک علیه ، و علی آبائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیا ، و حافظا و قائدا ، و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه طویلا السلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته .

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله و رعایه امره و نهیه .

بسم الله الرحمن الرحیم (( الذین یتبعون الرسول النبی الامی الذی یجدونه مکتوبا عندهم فی التوراه و الانجیل یأمرهم بالمعروف و ینهاهم عن المنکر و یحل لهم الطیبات و یحرم علیهم الخبائث و یضع عنهم اصرهم و الاغلال التی کانت علیهم فالذین آمنوا به و عزروه و نصروه و اتبعوا النور الذی انزل معه اولئک هم المفلحون )) الاعراف : 157

ترجمه : (( کسانی که از این رسول و پیامبر مکتب نرفته که او را نزد خود ( با همه ی نشانه ها و اوصاف ) در تورات و انجیل نگاشته می یابند پیروی می کنند ، پیامبری که آنان را به کارهای شایسته فرمان می دهد ، و از اعمال و کارهای زشت باز می دارد ، و پاکیزه ها را بر آنان حلال می نماید ، و ناپاکی ها را بر آنان حرام می کند ، و بارهای تکالیف سنگین و زنجیره ها که بر دوش عقل و جان آنان است بر می دارد ، پس کسانی که به او ایمان آوردند و او را در برابر دشمن حمایت کردند و یاریش دادند و از نوری که بر او نازل شد پیروی نمودند ، رستگارند ))

بشارت به بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام در کتابهای پیشین داده شده است . آنان با خبر بودند که پیامبری براگیخته خواهد شد ، و وظیفه آنان هم ایمان آودن به او ، و تصدیق کردن ایشان است . زمان خود حضرت کتاب توراه و انجیل دارای این بشارت بود ، و الا اگر نبود اعتراض می کردند . کم کم کتابهای مقدس دستخوش تحریف شدند ، و برخی واقعیتها مورد انکار قرار گرفت . این آیه صریح است در این مسأله است ، که اگر در کتاب مقدس خود بگردند و دقت کنند ، آن مسأله را به خوبی می یابند ، پس هر کس پیروی کند و تصدیق کند رستگار می شود . واژه نبی و واژه رسول در این آیه به کار رفته است ، که نبی عام و رسول خاص است . نبی کسی است که صدای فرشته را می شنود ، ولی خود او را نمی بیند ، اما رسول هم صدای فرشته را می شنود و هم خود فرشته را می بیند . تعداد پیامبران 124000 پیامبر ، و تعداد رسولان 313 رسول ف و تعداد اولی العزم 5 تن بود . در این آیه رؤس برنامه های پیامبر پنج چیز قلمداد شده است : 1 -2 0 امر به معروف و نهی از منکر ، که مایه ی حیات جامعه بشری است . معروف هر چیزی که عقل و نقل می پسندند ، و منکر بر خلاف آن . این وظیفه ی بزرگ و مهم الهی است ، که سبب برتری ملت اسلامی معرفی شده است : (( کنتم خیر اخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر و تؤمنون بالله )) . 3 – 4 0 حلال کردن پاکی ها و حرام کردن نا پاکی ها است . خوراک جامعه باید پاک و سالم و حلال باشد . 5 0 آزاد ساختن آنها از غل و زنجیرهای ناروا ، و برداشتن رسوم غلط و آداب بد که حاکم بر آن جامعه بود . و خلاصه ، بعثت یعنی حیات جامعه است ، با تعالیم حیات بخش اسلام است : (( یا ایها الذین آمنوا استجیبوا لله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم )) .

خدای ما را از افرادی قرار ده که مشمول لطف و کرم و عنایتت باشیم .

قال الحکیم فی کتابه بسم الله الرحمن الرحیم :

(( و العصر إن الانسان لفی خسر الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر ))

خطبه دوم :

الحمد لله رب العالمین ، و الصلاه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین ، حبیب اله العالمین ، العبد المؤید ، و الرسول المسدد ، المصطفی الامجد ، ابی القاسم محمد ، و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المنتجبین ، و صل علی امیر المؤمنین و یعسوب الدین ، و قائد الغر المحجلین ، و سید الوصیین علی ابن ابی طالب ، و صل علی الصدیقه الطاهره فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین من الاولیین و الآخرین ، و علی سبطی نبی الرحمه و سیدی شباب اهل الجنه ، الحسن و الحسین . و صل اللهم علی أئمه المسلمین علی ابن الحسین ، و محمد ابن علی ، و جعفر ابن محمد ، و موسی ابن جعفر ، و علی ابن موسی ، و محمد ابن علی ، و علی ابن محمد ، و الحسن ابن علی ، و الخلف القائم المهدی ، حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک .

نمازگزان عزیز خویشتن و شما ها را به تقوای الهی سفارش می کنم .

هم عرض تسلیت دارم خدمت شما نمازگزاران عزیز ، بمناسبت سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم ( علیه السلام ) ، و هم عرض تبریک بمناسبت سالروز مبعث پیامبر عظیم اسلام حضرت محمد مصطفی ( صلی الله علیه و آله و سلم ) قبل اینکه به مناسبتهای این هفته به پردازم ، لازم می دانم چندتا مطلب را پیرامون فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) ، در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان های نیروهای چهارگانه ارتش ، عرض کنم . مطلب اول : تأکید معظم له بر سلامت و امنیت و پر شور بودن انتخابات است ، که این چند امر از اهمیت خاصی برخوردارهستند . مطلب دوم : عدم ترس از دشمن که این آغاز بدبختی است . مطلب سوم : تأکید مکرر ایشان بر لزوم توجه به امر معیشت مردم است . این مسأله هم خیلی حایز اهمیت است ، و باید کسی که سکان این ممکت را بدست گیرد ، مدیر و مدبر باشد که بتواند این دغدغه را برطرف کند . قضیه ی تأیید صلاحیت ها توسط شورای نگهبان ، و لزوم تمکین از قانون ، از مسائلی که باید همه به آن توجه کرده و به آن احترام بگذارند . مناسبت های این هفته عبارت اند از : 1 . روز بزگداشت سعدی . 2 . تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال 1358 ه . ش که از بدو تأسیس تا کنون حراست از ولایت و مرز و بوم و ارزشهای انقلابی و رفع محرومیت و... بر عهده داشته است ، و حتی خارج از کشور هم برای مقابله با داعش و بیگانه گان انجام وظیفه می نماید . 3. سالروز اعلام انقلاب فرهنگی در سال 1359 ه . ش است . 4. روز زمین پاک . 5. شهادت جانسوز حضرت امام موسی کاظم ( علیه السلام ) سال 183 ه . ق که آن حضرت پس مدت طولانی در زندان بودند ، و آخرین زندان ، زندان سندی بن شاهک به درجه رفیع شهادت نئل آمده اند . 6 . مبعث رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) سیزده سال قبل از هجرت است . 7 . شکست حمله آمریکا به جمهوری اسلامی ایران در طبس بر اثر طوفان شن سال 1359 ه . ش . 8 . روز ایمنی حمل و نقل .

از خداوند منان مسألت می نمائیم ما را مورد الطاف امام زمانمان قرار دهد .

مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید را در پناه خود محفوظ بدارد .

اسلام و مسلمین نصرت عطا بفرماید .

قال الحکیم فی کتابه :

بسم الله الرحمن الرحیم (( قل هو الله احد الله الصمد لم یلد ولم یولد و لم یکن له کفوا احد ))

اخبار
ارتباط با امام جمعه