شنبه 1395/11/2 - 46 : 16
مشخصات امام جمعه
قاسم هاشمی
قاسم هاشمی
حميديه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
نشست آستانه راهی برای پایان دادن به بحران سوریه است

           خطبه ی اول :   

لاحول ولا قوه الا باالله العلی العظیم              

      بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد الله رب العالمین الصلاه و السلام علی اشرف الانبیا و المرسلین حبیب اله العالمین العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الامجد ابالقاسم محمد (ص)و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین و اللعن الدائم علی اعداء الدین من الان الی قیام یوم الدین . رب اشرح لی صدری ویسرلی امری و احلل عقده من لسانی یفقه قولی .الهم کل ولیک الحجه الان صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیاو حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا .

فی ما روی عن رسول الله ( صلی الله علیه و آله و سلم ) انه قال : (( تزوجوا و لا تطلقوا فإن الطلاق یهتز منه العرش ))

ترجمه : ازدواج کنید و لی طلاق ندهید که طلاق عرش را به لرزه در می آورد .

وسائل الشیعه ج 15 ص 268

در هفته پیش پیرامون پدیده زشت طالاق عرایضی را عرضه داشتم ، و گفتم که این امر که منفور و مبغوض اسلام است و یک امر قبیح تلقی می شود ، اما کم کم دارد قبح آن در میان افراد جامعه از بین میرود . نه فقط از نظر اسلام یک امر منفور است بلکه از نظر کاتولیک مسیح طلاق را حرام می داند و رابطه ی زوجیت را یک رابطه تکوینی می دانند .

اسلام برای ازدواج خیلی زمینه را فراهم می کند و ترغیب می کند و دعوت می کند از پیروان خود که تن در دهند به این سنت خوب . بهترین بنا از نظر اسلام ازدواج است . کامل کننده دین است . سخت گیری بخرج نداده برای ترویج ازدواج ، و این بر خلاف طلاق که شاهد می خواهد ، در حالت پاکی و ...باشد . تا سه ماه در طلاق رجعی حق رجوع و بازگشت دارد ، آن هم با اندک بهانه است .

طلاق در جامعه ما زنگ خطر را به صدا در می آورد . مراجع معظم تقلید دارند هشدار می دهند بابت بالا رفتن آمار طلاق . در حدیث دیگر از پیامبر گرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله  وسلم ) می فرمایند : ما من شی ابغض الی الله عز و جل من بیت یخرب فی الاسلام بالفرقه ، یعنی الطلاق . هیچ چیز نزد خدا منفورتر از خانه ای که ویران می گردد در اسلام بوسیله جدائی قصد می شود طلاق .

قال الله تاعالی  : (( و العصر ان الانسان لفی خسر الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات  تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر ))

 

خطبه ی دوم : اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم لاحول ولاقوه الا بالله العلی الظیم بسم الله ارحمن ارحیم الحمد الله رب العالمین و صلاه و السلام علی اشرف النبیاء و المرسلین الرسول المسدد المصطفی المجد ابالقاسم محمد(ص)و علی اهل بیته الطاهرین

عرض تسلیت دارم خدمت شما و ملت عزیز ما بمناسبت حادثه ی آتش سوزی پلاسکو .

رخداد تلخی بود که جای عده ای از عزیزان ما گرفت و یک ضایعه انسانی و مالی بود برای کشور که . مقام معظم رهبری پیام تسلیت دادند و رئیس جمهور و سایر مسؤلان هم پیام تسلیت دادند .

موضوع دوم اجلاس آستانه است که برای پایان دادن به بحران پنج ساله سوریه است . دنیای استکبار این گروه نحس داعش را بوجود آورند برای مقابله با جبهه ی مقاومت و جان نزدیک به سیصد هزار آدم را گرفت . میلیونها آدم را آوره کرد . آمریکا و اسرائیل که شکست بزرگی از نیروهای مقاومت خورده بودند طرحی را ریختند اما این هم شکست خورد . موضوع سوم مربوط به شهرستان عزیز ما و آن قتل های ناموسی که با بهانه های واهی دختران خود را به قتل می رسانند . آیا ما مسلمان نیستیم ؟ قتل گناهی کوچک است ؟!! چرا همچون جرمی در جامعه ما می افتد ؟ این کار با جامعه متمدن اسلامی سازگاری ندارد و ابید تدابیری اتخاذ گردد که شاهد چنین اتفاقاتی در جامعه خود نباشیم .

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه