دوشنبه 1396/1/7 - 19 : 5
مشخصات امام جمعه
احمد فیض الاسلام
احمد فیض الاسلام
دزآب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره)گفت:مسئولان کشور باید مساله معیشت را در اولویت کارها قرار دهند و در تحقق شعار سال تلاش مضاعفی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛نمازجمعه امروز شهرامام(ره)در اولین جمعه سال جدید با حضور اقشار مردم ولایتمدار شهر امام(ره‌)،صفی آباد، میانرود،شمس آباد وشهرکهای همجوار در مصلای نمازجمعه(مسجدامام حسن مجتبی علیه السلام)شهر امام(ره) به امامت امام جمعه این شهر حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام اقامه گردید.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در ابتدای خطبه اول بعد از حمد و ثنای الهی و سفارش به تقوای الهی به خود و همه نمازگزاران به آیه ۱۹ از سوره مبارکه بنی اسرائیل اشاره کردند  و گفتند:خداوند تبارک و تعالی در این آیه میفرمایند(و من اراد الاخرة و سعى لها سعیها و هو مومن فاولئک کان سعیهم مشکورا)هرکس خواهان آخرت است و نهایت کوشش را برای آن بکند و مومن باشد،آنان اند که تلاششان مورد حق شناسی واقع خواهد شد.

امام جمعه شهرامام(ره)بیان داشتند:که بعضی از نعمتها به خاطر بعضی گناهان گرفته میشود و هر گناهی اثر خود را بر زندگی و عاقبت انسان خواهد گذاشت.لذا وقتی به دعای کمیل دقت کنیم می بینیم که حضرت علی(ع) گناهان را تقسیم کرده و از جمله آن گناهان،گناهانی هستند که نعمت را بدل به نقمت وبلا خواهد کرد.

وی گفت:اگر انسان طالب آخرت است باید مرتکب گناهانی نشود که عاقبت او را در خطر خواهند انداخت،خداوند شرط رسیدن به آخرت و عاقبت به خیری را تلاش برای آخرت و ایمان داشتن دانسته است.انسان مومن باید هم توجه به دنیا داشته باشد وهم به آخرت زیرا دنیا مزرعه آخرت است و اگر دنیا نباشد آخرتی وجود نخواهد داشت.

خطیب جمعه شهرامام(ره)گفت:گاهی دیده می شود و یا شنیده می شود که بعضی به خاطر پست و مقام‌ و لذت چند روزه دنیا آخرت را فدای دنیا می کنند در حالی که ما می بینیم حضرت علی(ع) در خطبه ۲۲۴ از نهج البلاغه می فرمایند(والله لو اعطیت الاقالیم السبعه بما تحت افلاکها على ان اعصی الله فى نملة اسلبها جلب شعیرة ما فعلته) والله قسم اگر حکومت هفت آسمان و آنچه در زیر آسمان است به من بدهند ولی به این شرط که این گناه را بکنم که پوست جووی را از دهان مورچه ای دربیاوریم چنین نخواهم کرد.این مرام و منطق علوی می باشدکه حاظر نیست به خاطر حکومت در دنیا و رسیدن به آن از دهن مورچه ای پوست  جو را خارج کند،گاهی بعضی ظلم به خود و دیگران می کنند که دنیا را داشته باشند درحالی که معلوم نیست که آیا فردا را خواهند دید یا خیر،پس برای آخرت تلاش کنید و در کنار آن ایمان داشته باشید تا اعمالتان مورد قبول پروردگار قرار بگیرد.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نمازجمعه  امروز شهر امام(ره)ضمن سفارش به تقوای الهی به خود و همه نمازگزاران و طلب عفو و آمرزش الهی،به چند مساله اشاره کردند.

در اول فرارسیدن سال جدید و عید نوروز را به همگان تبریک گفتند وبیان داشتند:یکی از اعیادی که در روایات به آن‌ اشاره شده است عید نوروز است.

وی گفت:در روایت آمده که روزی جناب سلمان فارسی هدیه ای به حضرت علی(ع) داد(البته باید توجه داشت که هر هدیه ای را از هر کسی نباید پذیرفت.ما در قرآن کریم می خوانیم که حضرت سلیمان(ع) هدیه بلقیس را نپذیرفت،زیرا آن هدیه بابت محبت وعلاقه نبوده،بلکه برای ساکت کردن سلیمان(ع) بود.گاهی اوقات هدیه دادن و کادو فرستادن و احسان و نیکی کردن سبب می شود که هدیه گیرنده نتواند حق را بگوید و یا به آن عمل کند«الاحسان یقطع اللسان،احسان کردن زبان را قطع میکند»اما هدیه هایی که در فرستادن و دادن آن قصدی وغرضی نیست در پذیرفتن آن مانعی نخواهد بود.)لذا حضرت از سلمان هدیه را پذیرفت و فرمود بابت چیست؟عرض کرد ما عجم ها این ایام را عید می نامیم و نوروز است.

حضرت فرمودند:«کل یوم لنا نیروز»یعنی هر روز ما نوروز است،زیرا ۳۶۵روز سال برای اهل بیت(ع) روزهای خداوند است.ما در روایت داریم که امام علی(ع) روزی را که انسان در آن گناه نکند عید نامیده و در قرآن سفره الهی را عید نامیده اند،اگر روزی پدر خانواده سفره حلال برای خانواده بگستراند آن روز عید است.حتی اگر اول سال وبهار نباشد.                             ‌‌‌

امام جمعه شهرامام(ره)در ادامه خطبه دوم به پیام نوروزی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)اشاره کردند و گفتند:اگر حضرت آقا سال جدید را سال اقتصاد مقاومتی:تولید و اشتغال نامیده اند،بیان کننده چند مساله می باشد.

اول اینکه باتوجه به اینکه بعضی از دولت مردان برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ زحمت کشیده اند ولی کافی نبوده و رهبری معظم رضایت کامل نداشته،و مساله بعد این است که باید دانست مهمترین ضرورت و نیاز کشور در حال حاظر اقتصاد مقاومتی است.

وی گفت:الان جهاد اقتصادی و جنگ اقتصادی رخ داده است،اگر بخواهیم در این جنگ پیروز شویم در کنار تولید و کار آفرینی باید کارها را به افراد کاردان وشایسته سپرد،همانگونه که نمی شود اسلحه را به دست هرکسی برای حراست از میهن داد،کارها را هم به هرکسی نباید سپرد.

خطیب جمعه شهر امام (ره)گفت:کلید اصلی حل مشکلات واگذاری کار به مدیران متدین،انقلابی ،کارآمد و پرتحرک میباشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در ادامه به سالروز ولادت امام باقر(ع) در اول ماه رجب و همچنین حلول ماه رجب اشاره کردند و گفتند امام باقر(ع) اولین امامی است که از طرف پدر و مادر علوی و فاطمی می باشد،او امامی است که در کلام و سخنان خود راه کمال و بزرگواری را به انسانها آموخته و یاد داده است.

وی در آخر گفت:نماز گزاران محترم باید این ایام ماه رجب را که با ولادت این امام همام آغاز می شود غنیمت بشمارند‌ زیرا که پیامبراکرم(ص) در حدیثی می فرمایند:خداوند فرشته ای آفریده به نام«الداعی»یعنی دعوتگر،که از اول ماه رجب از شب تا به صبح ندا می دهد خوشا به حال ذاکرین و اطاعت کنندگان و ماهی که قبل از اسلام نیز حرمت داشت و حتی مشرکین حرمتش را نگه می داشتند ولی امروزه می بینیم کسانی همانند آل سعود و دیگران که دم از اسلام می زنند در ماه های حرام هم دست از جنایت و خونریزی و قتل عام برنمی دارند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه