دوشنبه 1396/2/4 - 53 : 11
مشخصات امام جمعه
احمد فیض الاسلام
احمد فیض الاسلام
دزآب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره)گفت:مردم و مسئولین باید انتخابات سالم و اخلاق مدار را به عنوان سرمایه عظیم برای عزتمندی بیشتر خود و نظام مقدس اسلامی بدانند.

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛آیین عبادی-سیاسی جمعه شهرامام(ره) با حضور امت حزب الله و مومنان خداجو نماز جمعه را به امامت حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزار گردید.

خطبه اول

امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه بعد از حمد و ثنای الهی و سفارش تقوای الهی به خود و نمازگزاران محترم،به آیه ۱۸ از سوره مبارکه حشر اشاره کردند و گفتند:خداوند در این آیه میفرمایند:(یا ایها الذین آمنوا اتقوالله ولنتنظر نفس ما قدمت لغد و اتقوالله ان الله خبیر بما تعملون)خداوند در این آیه بعد از سفارش به تقوا،میفرمایند:وهر نفسی بنگرد که برای فردا چه پیش فرستاده.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام بیان داشتند:انسان اگر بخواهد بداند چیزی فرستاده و یا آنچه فرستاده است،باید نفس خویش را هر ساعت و هر زمان مورد حساب قرار دهد و اگر چنین نباشد انسان در روز قیامت که روز جدایی و یوم الفصل است جز پشیمانی چیزی نصیبش نخواهد شد،انسان باید به فکر توشه راه باشد که بهترین توشه ها تقوا است و این محقق نخواهد شد مگر بوسیله محاسبه نفس.

امام جمعه شهر امام(ره)گفت:پیامبر(ص)میفرمایند:(حاسبوا انفسکم قبل ان تخاسبوا و زنوها قبل ان توزنوا)به حساب خویش برسید قبل از اینکه به حسابتان برسند و خویش را وزن کنید قبل از اینکه شما را وزن کنند؛یعنی انسان بداند وزنه ایمانش چقدر است،ما باید فواید محاسبه نفس را بدانیم.

وجود مقدس علی(ع)میفرمایند:هر کس نفس خویش را محاسبه کند بر عیوب خویش آگاه خواهد شد و به گناهان خویش پی خواهد برد و در صدد جبران خواهد بود و عیبهایش را برطرف خواهد کرد.‌

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهر امام (ره)بعد از حمد و ثنای الهی و درود و سلام فرستادن بر خاندان عصمت وطهارت علیه السلام و سفارش مجدد به تقوای الهی،به چندین مناسبت اشاره کردند.

امام جمعه شهرامام(ره)در اول خطبه دوم خود از ورزشکار و فوتبالیست متعهد و فرزند شهرامام(ره) جناب آقای احسان علوان زاده  که در جشن قهرمانی تیم پرسپولیس نام دزفول و شهرامام(ره) و شهدای مدافع حرم را زنده نگه داشت و باعث افتخار این منطقه شدند،تشکر وقدردانی کردند و گفتند کاری که ایشان انجام داد یک کار فرهنگی بود که باید مسئولین امر از این ورزشکار قدردانی نمایند.

خطیب جمعه شهرامام(ره)در ادامه به دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از فرماندهان و کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند و گفتند:تمام فرمایشات مقام معظم رهبری برای ما و مسئولین چراغ راه است.

وی گفت:رهبر معظم انقلاب در این دیدار به اهمیت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم‌ و لزوم‌فعالیت جدی مسئولان کشور اشاره کردند که این خود بیان کننده دغدغه رهبری معظم نسبت به مردم و معیشت آنها است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفتند:در یک فرمایشی حضرت آقا فرمودند:مردم از دعواهای سیاسی و اختلافات سیاسی و من خوبم و تو بدی خسته اند.باید مشکلات برطرف شود وبه مستضعفین و فقراء باید رسیدگی شود.

امام جمعه شهرامام(ره)گفت:مدیران و مسئولان باید توجه کنند که سیاست بد نیست ولی شکم فقیر را هم‌سیر نخواهد کرد،سفره فقراء با سیاست بازی رنگین نخواهد شد.آن چیزی که خواسته رهبر عزیز است حل مشکلات می باشد،آن وقتی که مشکل نبود سیاست برای جوانان بیکار و تحصیلکرده  ما و خانواده های فقیر ما معنی خواهد داشت.

خطیب جمعه شهرامام(ره)در ادامه گفتند:مقام معظم رهبری به جایگاه مهم انتخابات و لزوم برگزاری انتخابات سالم و امن و گسترده اشاره فرمودند:که مردم و مسئولین عزیز و محترم باید انتخابات را به عنوان سرمایه عظیم برای عزتمندی بیشتر خود و نظام مقدس اسلامی بدانند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به تایید و رد صلاحیت ها اشاره کردند و‌ گفتند:باید توجه داشته باشیم که رد صلاحیت بعضی از کاندیدا دلیل بر بدی آنها نیست،بلکه دلایل متعددی موجود می باشد،لذا مبادا شخصی را که صلاحیتش رد شده ما مورد تهمتها و حرفهای ناشایست قرار دهیم،باید به مساله شورای نگهبان که مجموعه ای از افراد حقوقدان و عالم و کاردان و کارآمد هستند دقت کنیم.

مرحوم امام‌(ره) در صحیفه خود ‌چنین میفرمایند:که همه باید مقید به این باشید که قانون را بپذیرید ولو بر خلاف رای شما باشد برای اینکه میزان اکثریت است و تشخیص شورای نگهبان مخالف قانون نیست،اگر کسی بگوید شورای نگهبان چنین است و کذا،این فساد است و آن آدم مفسد است و باید به عنوان مفسد فی الارض تحت تعقیب قرار بگیرد.

امام جمعه شهرامام(ره)به سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۵۸ به فرمان امام راحل(ره) اشاره کردند و گفتند:سپاهیان عزیز در زمان جنگ تحمیلی از خاک و ناموس مملکت دفاع و محافظت کردند و بعد از جنگ در مسیر سازندگی و تقویت نظام قرار گرفتند که با تاسییس قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) و نوح و کربلا و کوثر در مسائل صنعتی و صنایع معدن و شبکه ها و سدسازی و محرومیت زدایی،زحماتی را متحمل شده اند و هنوز در این مسیر قرار دارند.

وی به سالروز تاسیس انقلاب فرهنگی نیز اشاره کردند و گفتند:فرهنگ یک قوم و ایل و طایفه برای او محترم است اگر مغایرت با شرع نداشته باشد.

وی ادامه داد:گویش و زبان و لهجه هر قومی و همچنین لباس و نوع زندگی آنها می تواند فرهنگ را حفظ نماید.

خطیب جمعه شهرامام(ره)گفت:رهبر معظم میفرمایند:اردوی مختلط و کنسرت و حرکات موزون کار ضد فر هنگی است.دانشگاه باید جوان دانشجوی مومن و متخلق و بصیر بار بیاورد و آشنا با فرهنگ و انقلاب اسلامی باشد.

امام جمعه شهر امام(ره)در ادامه خطبه دوم به سالروز شهادت امام کاظم علیه السلام اشاره کردند و گفتند این امام عزیز بسیار از طرف حکومت بنی العباس مورد ستم قرار گرفت تا آنجا که گفته شده است«مازال کان ینتقل من سجن الی سجن»یعنی از سیاه چالی به سیاه چالی منتقل می شد تا آنجا که مرگ خویش را از خداوند درخواست نمود.بنی العباس حتی خواستند قرابت امام(ع)را با پیامبرص) زیر سوال ببرند،آنجا که خلیفه بنی العباس هارون عباسی ملعون به امام کاظم می گوید شما فرزند علی هستی نه پیامبر چون پیامبر فرزند پسر نداشته و امام در جواب هارون به آیه ۸۴و۸۵ از سوره مبارکه انعام اشاره می کنند که وقتی فرزندان ابراهیم(ع)را میشمارد و اینکه آنها پیامبران بوده اند به حضرت عیسی(ع) اشاره میفرمایند و او را به ابراهیم و نوح نسبت میدهد،همانگونه که عیسی از طرف مادر منسوب به این انبیاء است،ماهم فرزندان پیامبرهستیم.

وی گفت:درزمان امام کاظم(ع) فرقه های زیادی بوجود آمدند ولی امام (ع) با درایت و علمی که داشتند توانستند خیلی هارا نجات بدهند.

حجت الاسلام و المسلمین فیض الاسلام به بعثت پیامبر اکرم(ص) اشاره کردند و‌ گفتند:پیامبر(ص)زمانی به بعثت رسیدند که بنا بر فرمایش حضرت علی(ع)مردم در بدترین جاها بودند و بدترین ادیان را داشتند با این وجود توانست آنها را از بندگی طاغوت برهاند و در مسیر عبادت خداوند قرار بدهد.

خطیب جمعه شهر امام(ره)به شکست حمله نظامی آمریکا‌ در طبس اشاره کردند و‌ گفتند:بعد از تسخیر لانه جاسوسی و دستگیری جاسوسان آمریکایی،جیمی کارتر و دیگر دولت مردان آمریکا از ترس اینکه مبادا جاسوسان  اطلاعاتی را در اختیار ایران‌ بگذارند که به ضرر آنها خواهد شد،نقشه حمله به ایران را کشیدند ولی به لطف پروردگار در طبس شکست خوردند و امام راحل(ره) فرمودند:شنها مامور خدابودند.اگر دولت‌مردان آمریکا عاقل بودند از این واقعه درس عبرت می گرفتند و دیگر به هیچ مملکتی ظلم نمی کردند لذا امروزه میبینیم به سوریه و‌ مردم مظلوم آن حمله میکنند وآنها را به خاک وخون میکشند و این نشانه از بی عقلی آمریکا است.

اخبار
ارتباط با امام جمعه