سه شنبه 1396/7/4 - 34 : 14
مشخصات امام جمعه
احمد فیض الاسلام
احمد فیض الاسلام
دزآب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) گفت:نامه بشار اسد رئیس جمهور سوریه که برای مقام معظم رهبری فرستادند، نشان دهنده تغییر راهبردی در نگرش اعتقادی این نظام سیاسی است و بیان کننده تاثیر نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین با شکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار و به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزارشد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول نماز جمعه امروز شهرامام(ره) بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن درود بر اهل بیت علیهم السلام و سفارش به رعایت تقوای الهی به بخشی از آیه شریفه ۱۱ از سوره مبارکه رعد اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه می فرماید «ان الله لایغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بأنفسهم» و خداوند حال هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا زمانی که خود آن قوم حالشان را تغییر دهند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: تا زمانی که انسان باورش و اعتقادش و یقینش نسبت به پروردگار تغییر نکند بلکه مستحکم تر شود. خداوند نیز توجه خاصی به آن انسان خواهد داشت ولی اگر تغییر باور و اعتقاد برایش پیش آمد خیلی از چیزها را از دست خواهد داد، در این ایام محرم که ماه حزن و اندوه و ماتم اهل بیت علیهم السلام است اگر امت زمان پیامبر(ص) بر باور خود می ماندند و عهدی را که در غدیر بسته بودند، نقض نمی کردند، حسین بن علی علیهما السلام به شهادت نمی رسید. مظلومیت شیعه و امامان شیعه نتیجه تغییر نیات و باورهای امت زمان‌ حضرت رسول(ص) است.

در روایت آمده «ارتدا الناس بعد رسول الله الا ثلاث او اربع» مردم بعد از پیامبر مرتد شدند مگر سه یا چهار نفر که این را ابن ابی الحدید شارح نهج البلاغه نیز بیان کرده است. ارتداد در اینجا ارتداد از ولایت است چون نسبت به ولایت تغییر باور و عقیده داشتند، بعد از پیامبر(ص) طبق فرمایش امام راحل(ره) آنقدر فساد جامعه را گرفت که قلم حیا می کند چه بنویسد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت:چرا باید شخصیتی که در عرش در باره او نوشته شده است «ان الحسین مصباح الهدی وسفینة النجاة» به گونه ای به شهادت برسد که‌ مصیبتش بشود اعظم مصایب؟آن حسینی که امام صادق علیه السلام درباره اش می فرماید زمین و آسمان در غمش و شهادتش گریه کرده است، چرا باید بنی امیه روز شهادتش را عید بگیرند و به یکدیگر تبریک بگویند، اینها همه نتیجه بی توجهی به ولایت و عهد و پیمانی است که شکسته شد همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند:گودی قتلگاه نتیجه بی توجهی به برکه غدیر است.

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: اکنون نیز دشمنان با هزاران ترفند و حیله و با شبهه پراکنی می خواهند مقابل مکتب حسینی بایستند ایراد می گیرند که چرا باید گریه کرد؟باید گفت که گریه و اشک از امدادهای غیبی الله جله عظمته به انسان است، آنقدر اشک قیمت دارد که در اول محرم امام رضا(ع) به ابن شبیب فرمود «ان کنت باکیا لشی فأبک للحسین» اگر خواستی بر چیزی گریه کنی بر حسین(ع) اشک بریز، یعنی به اشکت بهاء بده و گریه هایت توأم با بصیرت و آگاهی باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت‌‌: گریه و عزاداری بر ابا عبدالله(ع) باید انسان را در مسیر تبعیت از آن حضرت حفظ کند و نگه بدارد و سبب بیداری انسان بشود.

خطبه دوم

امام جمعه شهر امام(ره) در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) بعد از سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به خود و همه نمازگزاران به چندین مساله و موضوع اشاره کردند.

ایشان در اول به آغاز سال جدید قمری و ایام شهادت اباعبدالله الحسین علیه السلام اشاره کردند و گفتند: روح قیام آن امام عزیز امر به معروف ونهی از منکر است که باید سر لوحه کار و برنامه همه قرار بگیرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه به فرمایشات مهم حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای که در دانشگاه علوم انتظامی ایراد فرموده بودند اشاره کرد و گفت: تمامی سخنان مقام معظم رهبری ارزشمند است زیرا نشانه آگاهی و بصیرت معظم له می باشند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: محورهای اصلی سخنان رهبری به دو بخش تقسیم می شود.بخش اول مربوط به نیروی انتظامی و وظایف آنان است که من جمله آن وظایف؛ مبارزه با مواد مخدر است که البته باید خود مردم نیز یاری گر نیروی انتظامی باشند.

دوم حفظ امنیت است، امنیت اجتماعی و اخلاقی،مقابله با اشرار که ما می بینیم در مرز سیستان و بلوچستان سال گذشته اشرار سربازان عزیز را به شهادت رساندند و یک سرباز را با خود به خاک پاکستان منتقل کردند.

وظیفه دیگر نیروی انتظامی مقابله با سرقت است، البته خود مردم نیز نباید زمینه سرقت را فراهم کنند و قوه محترم قضاییه می طلبد که برخورد جدی تری با سارقین داشته باشد. چرا گاهی یک سارق از زندان با سپردن وثیقه ای ناچیز آزاد میشود که‌ ما بارها شنیده ایم بعد از آزادی موقت مرتکب جنایت و قتل شده است، مردم از قضات محترم‌ این‌ در خواست‌ را دارند که محکم تر با این افراد برخورد کنند.

ایجاد نظم در عبور و مرور نیز از وظایفی است که رهبری معظم گوشزد فرمودند: ما گاهی می بینیم در پیاده روها که مختص عابران هستند و برای تردد موتورسیکلت نیست، بعضی با موتور وارد می شوند که این ضایع کردن حقوق شهروندی می باشد.

بخش دوم سخنان‌ مقام معظم رهبری به مسائل منطقه ای و شرارت های آمریکا در برجام و غیر آن مربوط بود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به نامه بشار اسد رئیس جمهور سوریه که برای مقام معظم رهبری فرستادند اشاره کرد و گفت: این نامه بیان کننده چندین مساله مهم است.

شروع نامه با بسم الله الرحمن الرحیم می باشد که توسط رئیس جمهوری نوشته شده که از لحاظ سیاسی سکولار شمرده می شود که این نشان دهنده تغییر راهبردی در نگرش اعتقادی این نظام سیاسی است که البته یک نشانه دیگر آن تاثیر نظام اسلامی ایران می باشد. در نامه بشار اسد، امام خامنه ای را آیت الله العظمی خطاب می کند و امام امت اسلامی می خواند که البته جایگاه رهبری در هدایت امت اسلامی را ثابت می کند.

در بخشی از نامه به دلیل پیروزی بر تروریستها در دیرالزور و شکست حصر آن،که بشار اسد می بایست به او تبریک بگویند، او این پیروزی را به امام امت اسلامی تبریک می گوید که این بسیار با اهمیت است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سخنان سخیف و جاهلانه رئیس جمهور دیوانه و گاوباز آمریکا درباره ایران نیز اشاره کرد و گفت: سخنان ترامپ نشانه بی عقلی و بی خردی او است، این روزها به واسطه اظهارات ضد برجامی دولت مردان نامرد آمریکا احتمال می رود که رئیس جمهور آمریکا پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام را تایید نکند که اگر چنین شود موضوع به کنگره ارجاع خواهد شد که تصمیم نسبت به تحریم ها و تجدید آنها توسط آن کنگره خواهد بود.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: چون آمریکا در منطقه شکست خورده و نقشه هایش نقش برآب شده می خواهد با ابزارهایی شکست را جبران کند که یکی از آن ابزار برجام است که لازم است آمریکا و دوستداران آن بدانند ما‌ فرزندان و تربیت شدگان آن امامی هستیم که به ما آموخت «ما میتوانیم» و البته این توان را نیز در عرصه های مختلف ثابت کردیم و بحمدالله در کنار رهبری بصیر و شجاع به موفقیت های بیشتری خواهیم رسید و از تهدیدهای ترامپ و دولتمردان آمریکا و دیگر دولت های معاند هراسی نداشته و نخواهیم داشت.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز آغاز جنگ تحمیلی و فرا رسیدن هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: صدام دیوانه‌ و قلدر که کشورهای زیادی پشتیبان او بودند آنقدر مغرور بود که ۲۵ شهریور در مقابل دوربین، قرارداد الجزایر را پاره کرد و گفت چند روز دیگر اگر سوالی دارید جواب را در تهران به شما خواهم داد. او فکر میکرد میتواند در مقابل ایران ایستادگی کند و‌ پیروز شود که البته با یاری خداوند و رهبری امام‌ راحل(ره) و وجود رزمندگان شجاع، آرزوی رسیدن به ایران و تهران را با ذلت به گور برد.

وی به آغاز سال تحصیلی جدید و باز گشایی مدارس اشاره کرد و گفت: باید قدردان معلمان عزیر باشیم و در کنارشان باشیم و آنها را یاری کنیم در این ایام باید توجه به دانش آموزان فقیر و ضعیف داشته باشیم، افراد ثروتمند باید در امر تحصیل و ساخت و ساز و یا تکمیل مدارس و کلاسهای درس به دولت کمک کنند که این صدقه جاریه است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به سالگرد تهاجم آمریکا به افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: به بهانه واهی مبارزه با تروریسم به مردم مظلوم افغانستان حمله میکند در حالی که خودشان تولید کننده تروریسم هستند و هرگونه کمکی به آنها دریغ نمی کنند.

وی به شکسته شدن حصر آبادان‌ نیز اشاره کرد و مطالبی را بیان کردند؛ همچنین به همه پرسی در اقلیم کردستان نیز اشاره ای داشتند و گفتند اگر این همه پرسی صورت بگیرد نتیجه آن می شود ایجاد و تاسیس پایگاه برای رژیم غاصب اسرائیل و شیطان بزرگ آمریکا که لازم است بارزانی عاقلانه فکر کند و آینده را در نظر بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در پایان خطبه دوم امروز نماز جمعه شهر امام(ره) از همه کسانی که در اولین سالگرد شهید مدافع حرم شهید عادل سعد شرکت کردند تشکر کرد و گفت: تشکر می‌کنم از همه عزیزان و مسئولانی که در سالگرد پنجمین شهید مدافع حرم سردار عادل سعد شرکت کردند، مردم آمدند سنگ تمام گذاشتن و خدا ان‌شاالله به همه آن‌ها عاقبت بخیری عنایت بفرماید.

وی گفت گلایه‌ای دارم که گلایه مردم است؛ خبرگزاری ها در بعضی وقت ها یک شخص می آید می خواهد ترانه بخواند میخواهد موسیقی اجرا کند همه سایت ها این را انعکاس می‌دهند چقدر بنر زده می شود چقد کاغذ نوشته می شود برای آن خواننده. باید شهید را قدر بدانیم فرق بین شهدا ان‌شاالله نگذاریم.

بعضی از مسئولین با اینکه دعوت نامه برای آنها فرستاده شد، خب بعضی ها کار داشتن تماس گرفتند و نشد بیایند. ولی بعضی از مسئولین واقعا جایشان خالی هست بیایند خودشان را نشان بدهند.

با مردم باشید عزت در این است. مسئولی که با مردم باشد عزیز است مردم قدر می دانند مردم حرمت نگه می دارند.

بعضی از خبرگزاری ها آنطوری که بایستی این خبر را منتشر کنند بلاخره بازتابی داشت اما ما می بینیم آن طوری که بایستی می شد نبود و این گله ای هست که مردم نسبت به بعضی از مسئولین و خبرگزاری ها و صاحبان رسانه داشتند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه