شنبه 1396/4/31 - 18 : 3
مشخصات امام جمعه
احمد فیض الاسلام
احمد فیض الاسلام
دزآب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
حجت‌الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهر امام(ره) گفت: لازمه داشتن تفکر انقلابی ، آشنایی مردم و مسئولان با منظومه فکری امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است.

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین وحدت بخش نمازجمعه شهرامام(ره) با حضور اقشارمردم متدین و ولایت مدار بخش مرکزی و به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزارشد.

 خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول نماز جمعه امروز شهر امام(ره‌) با اشاره به آیه شریفه ۱۱۹ ازسوره توبه «یا ایها الذین آمنوا اتقوالله وکونوا مع الصادقین» گفت: خداوند در این آیه به انسان های با ایمان دستور رعایت تقوا داده است و بعد از آن می فرماید با راستگویان باشید.

امام جمعه شهرامام(ره) بیان کرد که یکی از اسامی قیامت یوم الحسره و روز پشیمانی است و یکی از افراد متاسف و پشیمان در روز قیامت، طبق فرمایش خداوند در قرآن کسی است که در دنیا در مسیر اهل بیت علییه السلام نبوده و رفاقت و دوستی با اهل باطل و افراد بی بندبار داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: رفیق و رفاقت بر عقیده و باورها اثر خواهد گذاشت. ما در دعای ابی حمزه مشاهده میکنیم که امام سجاد(ع) از زبان گنه کاران که سخن میگوید؛ دو علت از علل کسالت و بی حالگی انسان را در عبادت و نماز مشخص فرموده. علت اول ننشتن در مجالس علما و مجالس دین و دوم نشستن در مجالس بطالین واهل گناه است.

وی در ادامه گفت: امام صادق(ع) در حدیثی انسان مفید در جامعه را معرفی کرده و نشانه هایی را برشمرده است. حضرت میفرماید «خمس خصال من لم تکن فیه لم یکن فیه کثیر مستمتع.الدین والعقل والادب وحسن الخلق والحریه» پنج ویژگی و صفت هستند که در وجود کسی اگر نباشند فایده زیادی از او به جامعه نخواهد رسید. دین اولین نشانه است که البته در نقلی دیگر به جای دین وفا آمده است که خود نشانه دین داری است، امروزه یک علت گرفتاری خانواده ها و همسران عدم توجه به تعهد و وفای بین یکدیگر است لذا شاهد خیانت ها در بعضی خانواده ها و جامعه هستیم. دوم عقل می باشد که از نشانه های عقل حیاء است، که امام صادق(ع) می فرماید کسی که حیاء ندارد عقل و دین ندارد. سوم ادب است که بهترین میراث ها است و چهارم اخلاق نیکو می باشد که اگر انسان برخوردار از اخلاق نیکو نباشد در زندگی و کار خود موفق نخواهد شد و پنجم که حضرت فرموده همه آن صفات در آن جمع شده، حریت و آزادگی است یعنی اینکه انسان آقای خود باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: ما شاهدیم که در کشورهای همسایه با وجود داشتن ثروت مالی زیاد اما از عزت و حریت خبری نیست چرا که سردمداران و رهبرانشان غلام حلقه به گوش آمریکا هستند. امام حسین(ع) در کربلا فرمود: ای شیعیان و پیروان آل ابی سفیان اگر برخوردار از دین نیستید و از قیامت و معاد ترسی ندارید لا اقل آزاد مرد باشید، نتیجه می گیریم که درس ابا عبدالله درس آزادگی و حریت است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: صادقین در درجه اول اهل بیت علیهم السلام هستند و بعد از آنها کسانی خواهند بود که در مسیر اهل بیت قدم بردارند و برخواردار از صفاتی باشند که در حدیث امام صادق(ع) بیان شده است.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه امروز شهرامام(ره) بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن درود و صلوات بر اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام و سفارش مجدد به رعایت تقوا، به چند موضوع و مساله اشاره کردند.

خطیب جمعه شهر امام‌(ره) در اول از همه کسانی که در روز شهادت امام صادق(ع) در مراسم تشییع خاکسپاری دو تن از شهیدان گمنام که در شهر میانرود صورت گرفت تشکر و قدر دانی کرد، به خصوص از مردم شهید پرور شهر میانرود و همچنین همه مسئولینی که این تدابیر را اندیشیدند و برنامه ریزی کردند تا این سعادت نصیب حال مردم میانرود گردد.

در ادامه به معرفی مسئول بازسازی و توسعه عتبات عالیات در بخش مرکزی اشاره کردند و گفتند: از آنجایی که مردم خوزستان در مساله بازسازی عتبات عالیات جایگاه ویژه ای دارند لازم بود که در بخش مرکزی شهرستان دزفول یک دفتر و جایگاه مشخص شود تا مردم این خطه بتوانند به راحتی نذورات و کمکهای خودشان را واریز نمایند که بحمدالله یکی از خدمتگزاران زوار ابی عبدالله که در ایام اربعین در مرز مفتخر به خدمت رسانی است به عنوان مسئول بازسازی عتبات عالیات معرفی شد و انشالله مکان مناسبی نیز در کنار دفتر امام جمعه در اختیارشان قرار داده خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در ادامه به فرمایشات و سخنانی که حضرت آیت الله امام خامنه ای در چند ماه اخیر داشتند اشاره کرد و گفت: در این مدت شاهد سخنرانی های مقام معظم رهبری در زمینه های مختلفی بوده ایم، از جمله در مراسم ارتحال امام(ره) و در جمع دانشجویان و همچنین جمعی از مسئولان که اگر دقت کنیم که باید مدیران و زمام داران امر و صاحبان منصب بیشتر دقت داشته باشند، می بینیم که مهمترین نکته ی مورد توجه ایشان انقلابی بودن و انقلابی ماندن و به نتیجه رساندن انقلاب است.

امام جمعه شهر امام(ره) گفت: لازمه داشتن تفکر انقلابی آشنایی مسئولین و مردم با منظومه فکری امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. همه باید بدانیم نیاز امروز کشور برای پیروزی در هر زمینه، انقلابی بودن و انقلابی ماندن است که اگر چنین نباشد با شکست مواجه خواهیم شد.باید صاحبان قدرت به این نکته توجه کنند اگر تفکری خلاف تفکر امام و رهبری داشته باشند جایگاهی بین امت ولایت مدار نخواهند داشت و طرد خواهند شد.

وی به اول ماه ذالقعده و ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) که به نام دختر نامگزاری شده اشاره کردند و ضمن تبریک به همه دختران عفیفه و باحیاء که صاحبان تفکر فاطمی و زینبی هستند گفتند: حضرت معصومه (س) جایگاه ویژه ای بعد از امام رضا(ع) در بین فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع) دارد و دارای شان و منزلت خاصی نزد پروردگار است همانطور که در زیارت حضرت به این جایگاه اشاره شده است.

امام جمعه شهر امام(ره) گفت: زن و دختر در اسلام جایگاه خاصی دارد؛ زن می تواند با داشتن حیا و حجاب و عفت ‌جامعه را به صلاح و فلاح و رستگاری برساند و اگر برخوردار از آن صفات نباشد جامعه فاسد خواهد شد.دختران اگر خوب تربیت شوند و در جایگاه خود بمانند و مقام مادری و همسری خود را بشناسند‌ می توانند انسان های بزرگی همچون شیخ اعظم(ره) و شیخ مفید(ره) به جامعه تحویل دهند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز اقامه اولین نمازجمعه در تهران در ۵ مرداد توسط آیت الله طالقانی(ره) اشاره کردند و گفتند: در فرمایشات رهبر معظم حضرت آیت الله خامنه ای به جایگاه نماز جمعه اشاره شده است که فرموده نماز جمعه قرارگاه است قرارگاه ایمان، قرارگاه تقوا، قرارگاه بصیرت، قرارگاه اخلاق.

وی گفت:متاسفانه در بعضی شهرها آنطوری که شایسته است به نماز جمعه و دفاتر ائمه جمعه از طرف بعضی افراد مسئول توجهی نشده. نماز جمعه قلب فرهنگی شهر است، چرا گاهی زمین هایی که برای مصلی در نظر گرفته می شود مناسب این قرارگاه فرهنگی نیست، بعضی حرف می زنند و می گویند نمازجمعه که هر کجا باشد خوب است در حالی که چنین نیست نماز جمعه در دل شهر در بهترین نقطه شهر باید قرار بگیرد چون که جایگاه فرهنگی و دینی دارد. وقتی امام خامنه ای می فرماید فرماندهان این قرارگاه ائمه جمعه هستند، بنده عرض می کنم تنها فرماندهانی که عده کمی سخنانشان را گوش می دهند و به کار می بندند، ائمه جمعه هستند در حالی که مسئولان انقلاب در سرتاسر کشور ائمه جمعه می باشند.

امام جمعه شهر امام (ره) گفت: اگر امام جمعه ای گاهی انتقاد می کند و گله مند است ‌این انتقاد کردن و گله مند بودن را حضرت علی(ع) نشانه دوستی دانسته است‌ لذا کسی از انتقاد به جا و منصفانه ناراحت نشود، که اگر کسی نتواند انتقاد پذیر نباشد موفقیت او در کارها حاصل نخواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: در سال گذشته در چنین ایامی در این شهر تصویب شد و ریاست شورای شهر دستور داد که یک میدان و یا پارک به نام مصلی یا آدینه و یا جمعه نامگذاری گردد ولی تا به امروز اقدامی نشده و بنده از عزیزان شورا و مسئولین میخواهم که آنچه تصویب شود را عملی بفرمایند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه