شنبه 1396/4/31 - 15 : 3
مشخصات امام جمعه
سیدمحمدعلی قاضی دزفولی
سیدمحمدعلی قاضی دزفولی
دزفول
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/23
امام جمعه دزفول: مسئولان فکر می کنند اگر به امر معروف و نهی از منکر پرداخته شود اول متوجه خودشان خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجددز” آئین باشکوه نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار و به امامت حجة الاسلام والمسمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرار فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

سفارش به تقوای الهی
خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن سفارش مردم به رعایت تقوای الهی گفت: روش و منش تقواداری را باید از امیرمؤمنان امام علی(ع) آموخت، اگر انسان بدنبال جلب یاری خدا باشد خداوند متعال جوهر گرانبهای تقوا را برای غلبه برشیطان به او کرامت می فرماید.

تبیین سبک زندگی دینی با موضوع خانواده از منظر قرآن کریم

امام جمعه دزفول در ادامه به تبیین سبک زندگی دینی با موضوع خانواده از منظر قرآن کریم پرداخت و گفت: در آیاتی ازقرآن، بعضی از ملاک ها و معیارهایی که یک متد و زندگی روش مند که با دین و قرآن سازگاز است را می توان بدست آورد.
وی با بیان این مطلب که رمز و راز ازدواج و تشکیل خانواده ایجاد آرامش و مودت است افزود: روابط روحی خانواده از منظر اسلام موجب شکوفایی زن و مرد در زندگی مشترک می شود.
خطیب نماز جمعه دزفول تصریح کرد: غرب در تحکیم نظام خانواده به بیراهه رفته که نمونه بارز آن، هم جنس گرایی است که نشانگر افول فرهنگ غرب از مسیر تکامل بشر در عالم خلقت است.

برشمردن آثار روحی و جسمی تأخیر در ازدواج
امام جمعه دزفول با برشمردن آثار روحی و جسمی تأخیر در ازدواج تأکید کرد: زیر بنای پیوند روحی و معنوی ازجمله صله رحم در بین خویشاوندان از منظر نبی مکرم اسلام ازدواج است و نباید به دشمن اجازه داد با استفاده از جنگ نرم استحکام خانواده را مورد تهدید قرار دهد.

تبیین بخشی از زندگانی پربار امام صادق(ع)
حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با تسلیت سالروز شهادت امام صادق(ع) در ۲۵ شوال به محضر مبارک امام زمان(عج) و نائب برحقش مقام معظم رهبری و همه شیعیان جهان و دعوت مردم در برگزاری مراسم سوگواری آن امام همام به تبیین بخشی از زندگانی پربار آن حضرت پرداخت و گفت: تبلیغ و تبیین مسئله امامت و ولایت، تبلیغ و بیان احکام دین و تفسیر قرآن از منظر شیعی از بزرگترین کارهای آن حضرت بود که توانست هزاران دانشمند، فقیه و متخصص را در مکتب فقه جعفری پرورش دهد.
وی اضافه کرد: امام صادق(ع) همچنین با ایجاد تشکیلات پنهانی ایدئولوژیک سیاسی به شیعیان ما آموخت که در هر عصری باید آگاهی لازم را داشت، فریب دشمن را نخورد و خطوط ولایت و امامت را به درستی شناخت.

مسئولان فکر می کنند اگر به امر معروف ونهی از منکر پرداخته شود اول متوجه خودشان خواهد شد

خطیب نماز جمعه دزفول در بخش دیگری از این خطبه ضمن تأکید بر بهره مندی از توانائی های جامعه زنان نسبت به تعطیل شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر هشدار داد و گفت: این فریضه الهی باید در جامعه نهادینه شود.
امام جمعه دزفول با تأکید بر بیان این فریضه الهی برای مسئولان گفت: این فریضه در جامعه معطل مانده و هیچ کدام از مسئولان به آن توجهی ندارند زیرا فکر می کنند اگر به آن پرداخته شود اول متوجه خودشان خواهد شد.
خطیب نماز جمعه دزفول افزود: این موضوع به صراحت در قانون اساسی آمده است و هیچ کس نباید از دایره قانون امر به معروف و نهی از منکر مستثنی باشد و قوای سه گانه به ویژه قوه مجریه و شخص رئیس جمهور نسبت به احیای این فریضه ارزشمند تلاش کنند زیرا اگر به این مهم پرداخته نشود تهدیدهای زیادی متوجه جامعه خواهد شد.

آزادسازی موصل عراق و تبریک به مرجعیت و مردم عراق و سردار سلیمانی  
خطیب جمعه دزفول در بخش دیگری از خطبه های این هفته آزادسازی موصل عراق را به مردم عراق، ارتش، سردار سلیمانی و آیت الله سیستانی تبریک گفت و افزود: موصل دومین شهر بزرگ عراق است که سه سال پیش در ۲۴ ساعت به دلیل خیانت مسئولان آنجا و سران پلیس و ارتش به تصرف داعش درآمد و پس از سه سال با خسارت های فراوان باز پس گرفته شد.

کسی حق ندارد دوران دفاع مقدس را که با ایثارگری شهدا و جانبازان حاصل شده زیر سؤال ببرد

وی در بخش دیگری از خطبه ها سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را گرامیداشت و گفت: در جنگ تحمیلی توانستیم جلوی تجاوز رژیم بعثی را بگیریم و حتی یک وجب از خاک کشورمان به دست دشمن نیفتاد لذا هیچ کس حق ندارد این دوران با عظمت و پرافتخار را که با ایثارگری شهدا و جانبازان حاصل شده زیر سؤال ببرد زیرا دفاع مقدس جزء ذخیره های معنوی کشورمان است.

شورای نگهبان نبض نظام و ضامن ادامه حیات نظام جمهوری اسلامی است
امام جمعه دزفول همچنین سالروز تأسیس شورای نگهبان را گرامیداشت و افزود: شورای نگهبان نبض نظام و ضامن ادامه حیات نظام جمهوری اسلامی است که هر بار که بنا به مصلحت هایی شورای نگهبان کوتاه آمده خسارت های زیادی متوجه نظام و کشور شده است لذا شورای نگهبان باید نسبت به انجام وظیفه خود هیچ چشم پوشی نکند.

باید بایسته های تشکیل دولت رعایت شود
حجة الاسلام والمسلمین قاضی در آستانه تشکیل دولت دوازدهم گفت: باید بایسته های تشکیل دولت رعایت شود که یکی از آنها الزام کابینه ای در تراز ملت ایران است.
امام جمعه ذزفول به رئیس جمهور محترم توصیه کرد به وعده های خود عمل کند و هر چه سریعتر نسبت به تشکیل کابینه اقدام کند زیرا پرداختن به مسایل حاشیه ای حاصلی جز پس رفت نخواهد داشت.

سیاست های راهبردی نظام باید به سمت و سوی اقشار آسیب پذیر باشد
وی همچنین سالروز تاسیس بهزیستی و تأمین اجتماعی را گرامیداشت و گفت: سیاست های راهبردی نظام باید به سمت و سوی اقشار آسیب پذیر سوق داده شود زیرا معیار اصلی در جامعه تأمین عدالت اجتماعی است.

تهدیدها و فرصت های فضای مجازی
امام جمعه دزفول به تهدیدها و فرصت های فضای مجازی اشاره کرد و افزود: افسران جنگ نرم باید با حس مسئولیت و خلاقیت، این عرصه را از دشمن نگه دارند زیرا برخی افراد و جریانات فرصت طلب از این فضا سوء استفاده کرده و با تغییر دادن جای حاشیه و متن قصد دارند به اصول و مبانی نظام خدشه وارد کنند.
وی افزود: باید از فضای مجازی در رشد جامعه و شکل دادن فرهنگ جامعه و افکار عمومی استفاده کرد.

از مسئولان می خواهیم نسبت به حل تبصره ۳ آبفا اقدام کنند
امام جمعه دزفول در خصوص تبصره ۳ آبفا که در قبوض آب مردم دزفول اعمال می شود نیز گفت: در هفته های گذشته نسبت به این موضوع تذکراتی داده شده زیرا موجب نارضایتی مردم شده است و همواره با مراجعات زیادی در این خصوص رو به رو هستیم.
حجة الاسلام  والمسلمین قاضی افزود: در وجه شرعی این تبصره که باعث اخذ پول از مردم می شود تردید وجود دارد زیرا این مبلغ در مقابل خدمتی اخذ نمی شود لذا از مسئولان می خواهیم نسبت به حل این موضوع اقدام کنند و افرادی در پی مصادره این کار به نام خود نباشند.

پرداخت خسارت سیل به مردم دزفول از مسئولان کشوری مطالبه شود
امام جمعه دزفول در خصوص سیل پارسال نیز گفت: پارسال سیل، برخی شهرستان های خوزستان و به ویژه شهرستان دزفول را فرا گرفت که خسارات زیادی به کشاورزان وارد شد.
حجة الاسلام والمسلمین قاضی افزود: در بازدیدهایی که انجام شد خسارت های زیادی در بخش کشاورزی مشاهده شد که ناشی از ضعف مدیریت مسئولان بود.
خطیب نماز جمعه دزفول از مهندس پاپی نماینده مردم شهرستان دزفول خواست پرداخت خسارت سیل به مردم دزفول را از مسئولان کشوری مطالبه کند.

مسئولان ذیربط موضوع ورود فاضلاب زیبا شهررا به رودخانه دز پیگیری کنند
امام جمعه دزفول ضمن ابراز نگرانی از ورود فاضلاب زیباشهر به رودخانه دز گفت: مسئولان مربوطه موضوع ورود فاضلاب به رودخانه دز را پیگیری و این معضل زیست محیطی را حل کنند.
وی افزود: آب رودخانه دز یک نعمت خدادای است و باید قدر آن را دانست.

انتقاد از برخی از مسئولان شهرستان در حضور نیافتن در نمازجمعه و نماز عید فطر
امام جمعه دزفول در بخش دیگری از خطبه های این هفته نسبت به حضور نیافتن برخی مسئولان دزفول در برنامه های فرهنگی از جمله حضور در نمازجمعه و نماز عید فطر انتقاد کرد و گفت: در شخصیت برخی مدیران انگیزه خدمت وجود ندارد و این افراد بیشتر به فکر حفظ پست و مقام خود هستند.
خطیب نماز جمعه دزفول اضافه کرد: مشکل اینجاست که برخی افراد کوچک بر مسند قدرت های بزرگ تکیه زده اند و برخی افراد بزرگ در جاهای کوچک، که باید به این موضوع پرداخته شود.

تقدیر از موفقیت های اخیر مرکز خوزستان و جوان خوش فکر دزفولی
امام جمعه دزفول از مهندس رحیمی و موفقیت های اخیر کارکنان صدا و سیمای مرکز خوزستان به خصوص از احسان زرشناس جوان خوش فکر، مجری و گزارشگر خلاق و با استعداد شهرستان دزفول که در برنامه سازی انتخابات رتبه برتر کشوری را کسب کرد تقدیر کرد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه