سه شنبه 1396/7/4 - 34 : 14
مشخصات امام جمعه
سیدمحمدعلی قاضی دزفولی
سیدمحمدعلی قاضی دزفولی
دزفول
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
امام جمعه دزفول: اعمال تبصره۳ قبوض آب موجب نارضایتی مردم دزفول شده و مسئولان باید به این اجحاف آشکار رسیدگی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با شکوه نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجة الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرار گاه فرهنگی این شهرستان برگزارشد.

انسان باید در امور زندگی خود پرهیزکار و خداترس باشد

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: انسان باید در امور زندگی خود پرهیزکار و خداترس باشد تا در دام شیطان گرفتار نشود.

تبیین اهمیت و ماجرای شیرین مباهله و برخی از نکات دقیق و ظریف آن 

امام جمعه دزفول در ادامه بحث سبک زندگی دینی با توجه به ۲۴ ذی الحجه روز مباهله به تبیین اهمیت و ماجرای شیرین مباهله و برخی از نکات دقیق و ظریف آن پرداخت و گفت: یکی از زیباترین جلوه های حقانیت اهل بیت علیهم السلام از منظرقرآن آیه مباهله است.

وی افزود: مباهله سندی رسا و گویا بر حقانیت اهل بیت پیامبر گرامی اسلام است و مباهله نشان داد که علم خاص پیامبر اسلام به هر چیز تعلق گیرد همان اتفاق می افتد.

سوره هل اتی به روح و جان آدمی صفا می بخشد

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از این خطبه به سالروز نزول سوره هل اتی از سوی پروردگار متعال نیز اشاره کرد و در تبیین این سوره گفت: از ایه ۵ تا ۲۵ این سوره مبارک بصورت کامل به فضائل و مناقب اهل بیت پیامبر پرداخته می شود که به روح و جان آدمی صفا می بخشد.

تقدیر از حضور مردم در نماز جمعه و مناسبت های دهه آخر ذی الحجه

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نمازجمعه شهرستان دزفول ضمن تقدیر از حضور مردم متدین دزفول برغم هوای گرم و طاقت فرسای این منطقه آن را نشان ایمان و بندگی خدا دانست و سالروز نزول آیه ۵۵ سوره مائده، حدیث شریف کساء و بخشش انگشتری امام علی(ع) در هنگام رکوع را گرامی داشت.

همه در حفظ کیان خانواده و درمقابل مروجین شئونات غیر اخلاقی در جامعه احساس مسئولیت کنند

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین با اشاره به روز خانواده و ضرورت حفظ کیان آن گفت: نهادهای فرهنگی در مقابل مروجین شئونات غیر اخلاقی در جامعه احساس مسئولیت کنند و نخبگان و مسئولان فرهنگی نسبت به تبیین اهمیت و کارکرد همه جانبه خانواده در جامعه حساس باشند.

امام جمعه دزفول افزود: بسیاری از آسیب ها و مشکلات اجتماعی با استحکام خانواده برطرف می شود لذا باید بر استحکام خانواده در تراز دستورات اسلامی به عنوان یکی از راههای مؤثر در برابر هجمه فرهنگی دشمن تأکید داشت و به دنبال چالش های خانواده و رفع آنها بود.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی تصریح کرد: نباید سمت و سوی مشکلات را  فقط به سمت زنان جامعه نشانه رفت زیرا جوانان و مردان نیز نقش مهمی درحفظ شئونات اسلامی جامعه و استحکام خانواده دارند.

امام جمعه دزفول ضمن انتقاد از پوشش نامناسب برخی مردان در فضاهای عمومی گفت: مردم باید در برابر این وضعیت و پوشش نامناسب احساس مسئولیت کنند و باید به مردان بد پوشش تذکر داد.

ضرورت فرهنگ سازی در عزاداری امام حسین(ع)

خطیب نماز جمعه دزفول در آستانه ماه محرم  بر رعایت پوشش و احیای امر به معروف و نهی از منکر در این ایام تأکید کرد و خواستار فرهنگ سازی در عزاداری امام حسین(ع) شد.

وی افزود: باید در مراکز آموزشی به حقوق خانواده و پایبندی به خانواده پرداخته شود و از آموزش مطالب غیرکاربردی اجتناب کرد.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تفکرات حضرت امام راحل(ره) و انقلاب را بعنوان ملاک خود قرار دهند

امام جمعه دزفول درفرازی دیگر از خطبه های نماز با اشاره به سخنان مهم مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای جدید مجلس تشخیص مصلحت نظام گفت: همانگونه که حضرت آقا فرمودند باید اعضای این مجمع تفکرات حضرت امام راحل(ره) و انقلاب را بعنوان ملاک برنامه های این مجمع قرار دهند.

ملت های آزاده باید به صحنه بیایند و دولت ها را از بی تفاوتی در جنایات مردم مظلوم میانمار خارج کنند

خطیب نماز جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه های نماز جمعه به جنایات و فجایع انسانی اخیر در میان مسلمانان میانمار پرداخت و گفت: مدعیان حقوق بشر در برابر این فجایع سکوت اختیار کرده اند و این جنایات را محکوم نکردند لذا همه مسلمانان و ملت های آزاده باید به صحنه بیایند و دولت ها را از بی تفاوتی خارج کنند و با فشار سیاسی و اقتصادی دولت ها را نسبت به این جنایات وادار به واکنش کنند.

با حمایت های صورت گرفته جنگ نامنظم تروریست ها به جنگ کلاسیک تبدیل شده است

حجة الاسلام والمسلمین قاضی همچنین به شکست برنامه های استکبار جهانی و پیروزی مسلمانان در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: با حمایت های صورت گرفته، جنگ نامنظم تروریست ها به جنگ کلاسیک تبدیل شده و باعث شده یگان ها و واحدهای مختلف وارد عمل شوند و سرزمین اسلامی را پالایش و پاکسازی کنند که این نقطه قوتی برای جهان اسلام است.

مسئولان با روش های منطقی و قاطعانه باید در برابر بد عهدی های آمریکا بایستند

امام جمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه های این هفته به بدعهدی آمریکا در برجام نیز  اشاره کرد و گفت: کنگره آمریکا مانع فروش هواپیمای مسافربری به ایران شد که این مورد از جمله موارد نقض پی در پی برجام از سوی آمریکا می باشد.

خطیب نمازجمعه دزفول افزود: مسئولان با روش های منطقی و قاطعانه باید در برابر بد عهدی های آمریکا بایستند.

تبریک به صدا و سیمای مرکز خوزستان

وی همچنین موفقیت های اخیر صدا و سیمای مرکز خوزستان در جشنواره اخیر کردستان را برغم بعضی از کم لطفی های مرکز صدا و سیمای مرکز خوزستان به شهرستان دزفول تبریک گفت و افزود: آنچه که مهم و قابل تقدیر است اهدای جایزه دریافتی مدیر کل این مرکز به خانواده معزز شهید علی هاشمی است.

ثبت ملی قنات چوقابفان دزفول به عنوان یک اثر تاریخی و فرهنگی در این شهر ضروری است

امام جمعه دزفول در ادامه با بیان اینکه به همت اهالی محله پشت بقعه سیدمحمود، قنات و سربطاق چوقابفان احیا شده است گفت: این میراث فرهنگی یکی از بزرگترین طرح های میراث فرهنگی استان خوزستان است که احیای آن کاری ارزشمند است.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه شبکه آبرسانی دزفول در گذشته از طریق قنات و از زیر زمین تأمین می شد تا از تبخیر آب جلوگیری شود اظهار کرد: قنات های دزفول یکی از شبکه های مدرن آبیاری در جهان محسوب می شوند که باید به محلی برای گردشگری، جذب توریست و ایجاد اشتغال تبدیل شوند.

خطیب نماز جمعه دزفول ضمن تقدیر از دست اندرکاران این طرح میراث فرهنگی خواستار ثبت ملی قنات چوقابفان دزفول به عنوان یک اثر تاریخی و فرهنگی در این شهرشد.

اعمال تبصره ۳ بر روی قبض آب مشترکان دزفولی موجب نارضایتی مردم شده است

امام جمعه دزفول در پایان خطبه ها با بیان  این مطلب که اعمال تبصره ۳ بر روی قبض آب مشترکان دزفولی موجب نارضایتی مردم شده است گفت: برغم تذکر داده شده در این رابطه به مسئولان تاکنون این موضوع بی نتیجه بوده است.

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه مصوبه شورای چهارم شهر دزفول در خصوص اعمال تبصره ۳ بر روی قبض آب مشترکان بدون اجازه وزیر نیرو قابل حذف از روی قبض آب مشترکان نیست گفت:بر اساس این تبصره آب بهای مصرفی شهروندان دزفولی افزایش غیر قابل قبولی داشته است که این اجحاف در حق مردم این شهرستان است.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: طبق بررسی صورت گرفته در برخی استان ها که تبصره ۳ بر روی قبض آب و فاضلاب مشترکان اعمال شده درآمد حاصله برای حفظ، نگهداری و توسعه طرح های آبرسانی همان شهرستان هزینه می شود اما در دزفول چنین چیزی اجرا نشده است.

طبق قانون باید شرکت آب و فاضلاب دزفول مستقل باشد تا درآمد حاصل از آن در خود شهرستان هزینه شود

خطیب نماز جمعه دزفول در ادامه با انتقاد از اینکه درآمد حاصل از آب و فاضلاب دزفول در دیگر نقاط استان هزینه می شود افزود:طبق قانون هر شهرستانی که بیش از ۶۰ هزار مشترک آب و فاضلاب دارد باید شرکت آب و فاضلاب آن مستقل باشد تا درآمد حاصل از آن در خود شهرستان مربوطه هزینه شود اما با وجود اینکه شهرستان دزفول حدود ۱۳۰ هزار مشترک آب و فاضلاب دارد اجازه تشکیل شرکت مستقل آبفا به آن داده نشده است.

وی واریز مبالغ حاصل از در آمد آب و فاضلاب مشترکان دزفول به حساب استان را خلاف قانون و جزء حق الناس دانست و گفت: مسئولان نباید به خاطر حفظ میز ریاست زیر بار هر خواسته و مطالبه مسئولان استانی بروند و باید این موضوع را رسیدگی و جلوی این اجحاف آشکار را بگیرند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه