شنبه 1396/4/31 - 17 : 3
مشخصات امام جمعه
غضبان معرف
غضبان معرف
رامشير
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/18
امام علی(ع) در تمام مدت خلافتش تلاش کرد تا صالح‌ترین افراد رابه مسؤولیت‌ها بگمارد.

خطبه اول:امام جمعه محترم شهرستان رامشیر حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای معرف با حمد و سپاس خداوند و سفارش به تقوای الهی و رعایت نظم در امور زندگی و اجتماعی ، سخنان خود را با تلاوت آیه مبارکه از قران کریم به تشریح نکات و پیام های آن پرداختند.  ایشان در خصوص امامت امام علی(ع) فرمودند: امام علی(ع) در تمام مدت خلافتش تلاش کرد تا صالح‌ترین افراد رابه مسؤولیت‌ها بگمارد. امیرالمؤمنین(ع)در طول مدت کوتاه خلافتش بارها بر اساس تعهد و تخصص، افرادی را به مسؤولیت‌هایی گمارد و افرادی را هم عزل کرد. امام علی(ع) تلاش می‌کرد تا شایسته‌ترین افراد را به مسؤولیت‌ها بگمارد. ایشان همچنین دلایل امامت امام علی(ع) را با ایات و احادیث معتبر تشریح کردند و بيان كردند: «یا اَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اَطِیعُوا اللَّهَ وَاَطِیعُوا الرَّ‌سُولَ وَاُولِی الْاَمْرِ‌ مِنکمْ؛  ای کسانی که ایمان آورده‌اید خدا را اطاعت کنید و پیامبر و اولیای امر خود را [نیز] اطاعت کنید».
این آیه به اتفاق علمای شیعه در‌ شان امام علی (علیه‌السّلام) و ائمه (علیهم‌السّلام) نازل شده است و دلیل بر وجوب اطاعت از آنهاست.

← آیه ولایت
این آیه، ولایت امام علی (علیه‌السّلام) و سایر ائمه (علیه‌السّلام) را اثبات می‌کند. مفسران‌ شان نزول این آیه را مربوط به امام علی (علیه‌السّلام) و دادن انگشتر خود به شخص فقیر در حال رکوع دانسته‌اند.

← حدیث منزلت
رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) خطاب به علی (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «انت منی بمنزلة‌ هارون من موسی الا انه لا نبی بعدی؛ تو نسبت به من همچون‌ هارون نسبت به موسی هستی جز اینکه پس از من پیغمبری نخواهد بود».

← حدیث یوم الانذار
رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) وقتی رسالتش را به اقوام خود ابلاغ کرد فقط علی (علیه‌السّلام) دعوت حضرت (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را پذیرفت. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نیز فرمود: «انت اخی و وزیری و وارثی و خلیفتی من بعدی؛ تو برادر و وزیر و وارث من و جانشین من پس از من هستی».

← واقعه غدیر
پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در سال ۱۰ق. برای انجام فریضه و تعلیم مراسم حج به مکه سفر کرد. مراسم حج به پایان رسید و پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در حالی که گروهی انبوه او را بدرقه می‌کردند به سمت مدینه آمد. در ۱۸ ذی الحجه وقتی کاروان به مکانی به نام غدیرخم در نزدیکی جحفه رسید، به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) وحی شد تا ولایت‌عهدی علی بن ابی طالب (علیه‌السّلام) را به مردم ابلاغ کند. بنابراین وی فرمان داد همه از حرکت باز ایستند تا بازماندگان نیز فرارسند. سپس پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمان الهی را ابلاغ کرد.
بعد از نزول این آیه، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به مردم گفت: «الست اولی بالمؤمنین من انفسهم؟ قالوا بلی، قال: من کنت مولاه فهذا علی مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله؛  آیا من به مؤمنین از خودشان اولی به تصرف نیستم؟ مردم عرض کردند: بلی، فرمود: من مولای هر که هستم این علی مولای اوست، خدایا دوست او را دوست بدار و دشمنش را دشمن بدار؛ هر که او را یاری کند کمکش کن و هر که او را واگذارد خوار و زبونش بدار».خطبه دوم: حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای معرف در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن سفارش مجدد به تقوای الهی  و سفارش به امر به معروف و نهی از منکر به مناسبت ها و اخبار مهم سیاسی و اجتماعی شهر و منطقه پرداختند. امام جمعه رامشیر با تبریک میلاد امام علی(ع) و دعوت به مشارکت در امر اعتکاف و با اشاره به روز ملی فناوری هسته ای فرمودند: صنعت هسته ای یک امر ضروری برای ملت و کشور و ضامن استقلال کشور  است و استکبار نمیخواهد کشور با این صنعت مسلح  شود و استقلال پیدا کند. امریکا شیطان بزرگ و غرب میخواهند کشور در تمام ابعاد وابسته به انها باشد. لذا از مسئولین میخواهیم در صنعت هسته ای هیچ تساهلی انجام ندهند و در نقض برجام جواب قاطعانه بدهند.
و  در ادامه از مسئولین خواستند که خسارت اخیر وارد شده به کشاورزان پرداخت شوند. کشاورزان زحمت کش  وام گرفتند و در صورتی که خسارت انها برداخت نشود متضرضر می شوند. همچنین از نماینده محترم و فرماندار خواستن که هرچه سریعتر مسئولی برای تربیت بدنی شهرستان تعیین کنند تا مشکلات تربیت بدنی حل شود. بسیاری از جوانان تحصیل کرده هستند و اگر امکان اشتغال برای آنها نمیتوانید مهیا کنید حداقل ورزش و سلامت جامعه جوانان را حفظ کنید.مقام معظم رهبری بارها فرمودند: من جوانان مومن و ورزشکار را دوست دارم.
اخبار
ارتباط با امام جمعه