سه شنبه 1396/10/26 - 11 : 13
مشخصات امام جمعه
محمدعلی پاپی زاده شاه آبادی
محمدعلی پاپی زاده شاه آبادی
گتوند
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/22
توکل به خداوند

خطبه اول :

 

توکّل ما همیشه به خداوند باشد بخصوص در سختیها : 

وَ هَلْ أَتَاکَ حَدِيث مُوسى(9) إِذْ رَءَا نَاراً فَقَالَ لأَهْلِهِ امْكُثُوا إِنى ءَانَستُ نَاراً لَّعَلى ءَاتِيكم مِّنهَا بِقَبَسٍ أَوْ أَجِدُ عَلى النَّارِ هُدًى(10) فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِى يَامُوسى(11) إِنى أَنَا رَبُّك فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ إِنَّك بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طوًى(طه 12)

موسى (عليه‏السلام) هنگامى كه مدت قراردادش با شعيب در مدين پايان يافت ، همسر و فرزند و همچنين گوسفندان خود را برداشت و از مدين به سوى مصر رهسپار شد ، راه را گم كرد ، شبى

تاريك و ظلمانى بود ، گوسفندان او در بيابان متفرق شدند ، مى‏خواست آتشى بيفروزد تا در آن شب سرد ، خود و فرزندانش گرم شوند ، در اين اثناء همسرش دچار درد وضع حمل شد . در اين

هنگام بود كه شعله‏اى از دور به چشمش خورد ، موسى به گمان اينكه آتش است برای گرفتن شعله‏ ، به سوى آتش حركت كرد اما با نور نبوت و وحی بازگشت . 

آزمایش سنّت قطعی خداوند است : 

أَ حَسِب النَّاس أَن يُترَكُوا أَن يَقُولُوا ءَامَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ(2)وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ  فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صدَقُوا وَ لَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ(عنکبوت 3)

مشخص شدن منافق از مومن : أَمْ حَسِب الَّذِينَ فى قُلُوبِهِم مَّرَضٌ أَن لَّن يخْرِجَ اللَّهُ أَضغَنهُمْ(محمد 29)

غربال شدن مومنین در آخرالزمان : امام صادق (عليه‌السلام) قال: والله لَتُمَحّصُنّ و الله لَتُمَيَّزُنّ و الله لَتُغَرْبَلُنَّ (تفسير العياشي، ج1، ص199)

اقسام آزمایش : 

آزمایشهای روزانه : در طول شبانه روز مکرر هر کسی ممکن است در معرض امتحان قرار بگیرد . آنجایی که پای انتخاب بر اساس فطرت و عقل در میان باشد یا بر اساس هوای نفس ، همانجا امتحان الهی است. 

آزمایشهای بزرگ : أَ وَ لا يَرَوْنَ أَنَّهُمْ يُفْتَنُونَ فى كلّ‏ عَامٍ مَّرَّةً أَوْ مَرَّتَينِ ثمَّ لا يَتُوبُونَ وَ لا هُمْ يَذَّكرُونَ(توبه 126)

 

 

 

 

خطبه دوم :

 

 اعتماد به نصرت الهی از آثار تقواست : 

يَا أَيهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكمْ إِذْ جَاءَتْكُمْ جُنُودٌ فَأَرْسلْنَا عَلَيهِمْ رِيحاً وَ جُنُوداً لَّمْ تَرَوْهَا وَ كانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيراً(9)إِذْ جَاءُوكُم مِّن فَوْقِكُمْ وَ مِنْ أَسفَلَ مِنكُمْ وَ إِذْ زَاغَتِ الأَبْصارُ وَ بَلَغَتِ

الْقُلُوب الْحَنَاجِرَ وَ تَظنُّونَ بِاللَّهِ الظنُونَا(10) هُنَالِك ابْتُلىَ الْمُؤْمِنُونَ وَ زُلْزِلُوا زِلْزَالاً شدِيداً(11)وَ إِذْ يَقُولُ الْمُنَفِقُونَ وَ الَّذِينَ فى قُلُوبهِم مَّرَضٌ مَّا وَعَدَنَا اللَّهُ وَ رَسولُهُ إِلا غُرُوراً(احزاب 12)

 

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم : 

 

یک : قرائن و شواهد اطلاعاتی نشان می دهد که این قضایا سازماندهی شده بوده و در شکل گیری آن، یک مثلث فعال بوده است. یک رأس این مثلث، امریکا و صهیونیستها بودند که طراحی را انجام دادند و بنای آنها این بود که حرکت ها از شهرهای کوچک شروع شود تا به مرکز برسد. رأس دوم این مثلث، یکی از دولتهای پولدار خلیج فارس است که هزینه این نقشه را تأمین کرد و رأس سوم نیز منافقین بودند که از ماهها قبل آماده بودند.

دو : این راهپیمایی ها حوادث معمولی نیست و این حرکت عظیم، منسجم و مردمی در مقابل توطئه دشمن و با چنین نظم، بصیرت، شور و انگیزه در دنیا بی نظیر است.

سه : باید بین مطالبات صادقانه و به حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه تفکیک قائل شد و مطالبات مردم را پیگیری کرد.... اینکه عده ای از حقی محروم بمانند و در جایی جمع شوند و اعتراض کنند، یک مطلب است .

توضیح : این اتفاقات نباید باعث شود که مشکلات مردم فراموش شود . محکومیت آتش زدن اموال و ... بهانه ای برای محکومیت هر نوع اعتراضی نباید شود . طبق اصل بیست و هفت قانون اساسی ، اعتراض حق مردم است . اعتراض به مسئولین دولتی و مجلس و قوه قضائیه . 

خب الان تعدادی به مقدسات اهانت کردند و باید مجازات شوند ولی مردم منتظر شدت عمل نسبت به مفسدین اقتصادی و مسئولی که خیانت به بیت المال می کند هم هستند . قطعاً اگر مشکلات در جامعه زیاد نباشد زمینه سوء استفاده دشمنان فراهم نمی شود . راه حل اساسی خنثی کردن توطئه دشمنان ، توجه به مشکلات جوانان و جامعه است .

مقام معظم رهبری : نباید موجب شود که از ضعف ها و مشکلات خودمان غافل شویم. .... اگر مشکل داخلی نداشته باشیم، تبلیغات و فضاسازی بیگانه اثر نمی گذارد و امریکایی ها هم نمی توانند هیچ غلطی بکنند.... همه بدانند که مشکلِ حل‌نشدنی و گره‌ی بازنشدنی در کشور نداریم .

فرار شاه در 26 دی 1357 : 

مقدمه : خدمت در ضمن خیانت : حتی می توان در در دوران حکومت و قدرتِ شرورترین حاکمان هم خدمتهایی را به انگیزه های ناپاک (مثل پنهان کردن خیانتها و فریب مردم و تظاهر به عدالتگستر بودن) پیدا کرد . ولی این مسئله سبب حقانیت آنها نمی شود . حکومت سراسر خیانت پهلوی را ، با چهار مورد خدمت احتمالی و گاهاً موهوم نمی شود قابل دفاع دانست . اگر اینطور باشد که چه بسا برای خلیفه دوم هم کسی گامهای مثبتی بشود شمارد.

سرانجام معاهده با سران کفر و استکبار : 

نگاه قرآنی به سیاست خارجی : فَقَتِلُوا أَئمَّةَ الْكفْرِ إِنَّهُمْ لا أَيْمَانَ لَهُمْ‏ (توبه 12) اگر چه صلح و پیمان عدم قتال جزء احکام اسلام و دستورات قرآن کریم است ولی صلح در هر موردی سفارش قرآن کریم نیست . در این آیه شریفه خداوند متعال می فرماید : با سران کفر قتال کنید چون آنها به هیچ عهد و پیمانی پایبند نیستند . آنها نه تنها دین ندارند که انسانیت هم ندارند . نمی شود به آنها اعتماد کرد . 

در مسئله برجام ، بر اساس قراردادی که با اصرار زیاد دولت بسته شد و حتی توصیه های مقام معظم رهبری هم ندیده گرفته شد کشور ما به تمام تعهداتش عمل کرده است ولی متأسفانه طرف مقابل یعنی آمریکا و کشورهای غربی بد عهدیهای زیادی داشته اند . الان هم که آمریکا تهدید به نقض کامل برجام کرده است وزیر امور خارجه با سفر به روسیه و کشورهای غربی دارد تلاش می کند که این قرارداد نیم بند پاره نشود . باز هم تأکید طرفهای اروپایی بر حفظ برجام . عجیب است اگر همچنان مسئولان ما به وعده های طرفهای اروپایی اعتماد داشته باشند .

ارتباط با امام جمعه