دوشنبه 1396/8/29 - 33 : 22
مشخصات امام جمعه
سیدسلمان هاشمی
سیدسلمان هاشمی
شهرك طالقاني
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/19
سخنان برخی مسوولان در رابطه با شهر نشدن شهرک طالقانی، غیرمنطقی است/ استاندار خوزستان نسبت به تعیین تکلیف فرمانداری و شهرداری بندرماهشهر اقدام کند


جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶
استان خوزستان

سخنان برخی مسوولان در رابطه با شهر نشدن شهرک طالقانی، غیرمنطقی است/ استاندار خوزستان نسبت به تعیین تکلیف فرمانداری و شهرداری بندرماهشهر اقدام کند

امام جمعه شهرک طالقانی گفت: برخی مسوولان به دنبال منافع شخصی خود در خصوص شهر نشدن شهرک طالقانی مطالبی عنوان کردند و حرفهایی غیرمنطقی و بی ربط زده اند، این مسئله یک پروسه قانونی دارد که با جدیت دنبال می َشود.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرماهشهر، حجت الاسلام سید سلمان هاشمی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرک طالقانی با تسلیت اربعین حسینی اظهار کرد: برگزاری مراسم اربعین در عراق هم همواره آرزوی شیعیان بوده و امروز اربعین هم به یک نوع سبک زندگی در  عراق تبدیل شده است و شما میبینید فعالیت یکساله تمام مردمان کشور عراق ثمره آن برای هزینه کردن به زوار اربعین است جا دارد از مردم کریم و مهمان نواز کشور عراق تشکر کنیم.

وی افزود: فرهنگ بخشش و همدلی را ما در اربعین امام حسین میبینیم که موج میزند، راهپیمایی اربعین یک فرهنگ و ظرفیت عظیمی است که یک شیوه زندگی و سرشار از عشق به دین را شاهد هستیم.

امام جمعه شهرک طالقانی با تأکید بر لزوم برنامه ریزی برای بهره مندی از اربعین حسینی خاطرنشان کرد: راهپیمایی اربعین حسینی یک اعجاز الهی است که واقعا مسوولین باید برای این ظرفیت عظیم برنامه ریزی کنند، چرا که این واقعه مقدمه ظهور آقا امام زمان است که شاهد هستیم، مردم از اقصی نقاط جهان شاید بیش از ۶۴ دولت به ویژه قشر جوان متوجه زیارت امام حسین علیه السلام هستند، جوانانی که هزاران منبر  و کتاب و فیلم نمی تواند چنین جمعیتی را جمع کند.

هاشمی اضافه کرد: اگر بخواهیم تشیع را برای دنیا و برای جهانیان  نشان بدهیم بهترین ظرفیت همین ظرفیت اربعین است، به عنوان مثال شما تمام دختران و بانوان را می بینید که چگونه با کرامت و حجاب در این پیاده روی عظیم حضور دارند و نشان می دهد که بهترین ظرفیت برای تبلیغ حجاب همین اربعین امام حسین علیه السلام است.

خطیب جمعه شهرک طالقانی با تأکید بر رفع نواقص در مراسم اربعین حسینی در مرزهای خروجی کشور اظهار کرد: عوارض و سایر هزینه سفر که هزینه های اضافی به شمار می روند،  باید حذف شود و ضرورت دارد  ائمه جمعه از تریبون نماز جمعه این مسائل  را متذکر شوند، باید از زیارت اربعین حسینی که  یکی از دلایل شکست داعش در سوریه از برکات پیاده روی اربعین است، صیانت شود.

وی در فراز دیگری از خطبه ها با انتقاد از برخی مسوولین در مقابله با شهر شدن، شهرک طالقانی متذکر شد: در دو هفته ای که حضور نداشتیم برخی در خصوص شهر نشدن شهرک طالقانی مطالبی عنوان کردند و حرفهایی غیرمنطقی و بی ربط زده اند، تصمیم گیرنده در اینجا قانون است قانون برای ما معین می کند که شهرک طالقانی شهر خواهد شد و ما تابع قانون هستیم.

امام جمعه شهرک طالقانی ادامه داد: در دولت دوازدهم این شرایط مهیا شده است که برخی شهرها تبدیل به شهرستان و یا شهرک ها تبدیل به شهر شود، از بعضی مسوولین خواستاریم که آرامش شهرک طالقانی را برهم نزنند و بدنبال منافع شخصی نباشند ، این یک پروسه قانونی دارد که با جدیت دنبال می شود.

هاشمی در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به وضعیت نامناسب مدیریت شهری اضافه کرد: به دنبال اخیر اخبار انتصابات و تغییرات مدیریتی، شهرستان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، از این رو از استاندار خوزستان به عنوان عالی ترین نماینده دولت در استان درخواست داریم در اسرع وقت نسیت به تعیین تکلیف فرمانداری و شهرداری بندرماهشهر اقدام کند.

وی در ادامه با انتقاد از  تعطیل شدن درمانگاه شهرک طالقانی خاطرنشان کرد: چند سالی از تعطیلی درمانگاهی که در خیابان سربندر شهرک طالقانی واقع شده است، می گذرد و داروخانه ای نیز اخیرا متاسفانه تعطیل شده است، از این رو از شبکه بهداشت و درمان شهرستان خواستاریم در اسرع وقت علت تعطیل شدن آن را مشخص و برای بازگشایی درمانگاه و داروخانه در شهرک طالقانی که به قدر کافی مردم از کمبود امکانات درمانی رنج می برند، اقدام کند.

امام جمعه شهرک طالقانی در ادامه با گرامیداشت هفته کتاب و کتاب خوانی اظهار کرد: فرهنگ کتابخوانی را باید از مدارس شروع کنیم ، خانواده ها باید فرزندانشان را به سمت کتاب سوق دهیم ، از مدیران و معلمان گرامی می خواهیم که این فرهنگ را گسترش دهندم ، چرا که می توان از طریق کتاب انسان به کمال برسد .

وی اضافه کرد: متاسفانه بعضی از  مسوولین استقبالی از نمایشگاه کتاب نشده است و نمایشگاه های کتاب در شهرستان برگزار کنند ، با توجه به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری به گسترش فرهنگ کتابخوانی ضرورت دارد نسبت به این مسئله توجه ویژه ای شود، از صداوسیما نیز گله داریم که تبلیغاتی برای کتاب ندارند ، متاسفانه این فرهنگ کتاب از طریق صداوسیما مورد اهمال قرار گرفته است.

http://khuzestan.farsnews.com/printnews/13960819000534

 

خطبه اول

وَ نَعُوذُ بِکَ مِنْ شَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ، وَ مِنَ الْفَقْرِ إِلَى الْأَکْفَاءِ

در ادامه شرح دعای هشتم امام زین العابدین علیه السلام به این عبارت می رسیم

«وَ مِنَ الْفَقْرِ اِلَى الْاَكْفاءِ». معنای فقر که روشن است؛ حالتی است که کسب و کار و مال، جواب هزینه‌ها را نمی‌دهد و دخل و خرج با هم هماهنگ نمی‌شود. این حالت از یک مرحله شروع می‌شود و بدتر و بدتر می‌شود تا فرد، مسکین می‌شود.

اکفاء، جمع کفؤ به معنای امثال و نظایر و اشباه است. پس معنای عبارت این می‌شود: خدایا من به تو پناه می‌برم از اینکه بخواهم فقر و نیاز و حاجت خود را به امثال و نظایر خودم ارائه کنم.

فقر به معنای حاجت به غیر، در فرهنگ اسلامی و روایات اهل بیت، امری قبیح و ناپسند شمرده شده و برای فرد مؤمن نسبت به سایر آحاد جامعه و برای جامعه نسبت به سایر جوامع پسندیده نیست. راز این مطلب هم به ذلت برمی‌گردد؛ در فقر، شخصیت فرد مؤمن و جامعه‌ی مؤمن، زیر سؤال می‌رود و این را خدای متعال نمی‌پسندد. خدای متعال برای مؤمنین عزت را می‌پسندد.

عبارت «و مِنَ الفَقرِ إلَى الأَكفاءِ» یعنی مسئله‌ی ذلت و رو انداختن و زیر دست شدن و خجالت کشیدن و سیاه رو شدن.

با ملاحظه‌ی علت و سبب که مسئله‌ی ذلت است، روشن می‌شود که درخواست از دیگران با اصل عزت مؤمن مغایر است. خدای متعال برای مؤمنین عزت خواسته، و خواسته است که مؤمنین در برابر جامعه‌ی کفر، دست بالا باشند.

- بررسی بیشتر این مسأله در آیات و روایات

در زمینه‌ی ناپسندی گدایی از مردم، روایات فراوانی داریم.

امام‌صادق(علیه‌السلام) فرمود: «إِیَّاکمْ وَ سُۆَالَ النَّاسِ فَإِنَّهُ ذُلٌّ فِی الدُّنْیَا وَ فَقْرٌ تُعَجِّلُونَهُ وَ حِسَابٌ طَوِیلٌ یَوْمَ الْقِیَامَةِ [2] برحذر باشید از درخواست از مردم زیرا که خوارى دنیا، فقر زودرس و مایه‏‌ى طولانى شدن حساب قیامت است.»

و آن حضرت در روایتی دیگر فرمود: «شِیعَتُنَا مَنْ لَا یَسْأَلُ النَّاسَ شَیْئاً وَ لَوْ مَاتَ جُوعاً [3] شیعه‌ی ما کسی است که از مردم درخواست نمی‌کند اگرچه از گرسنگی بمیرد.»

و امام علی(علیه‌السلام) فرمود: «الْمَسْأَلَةُ مِفْتَاحُ الْفَقْرِ [4] خواستن چیزى از مردم، کلید فقر (و پریشانى) است.»

 
گواهی گدا، پذیرفته نمی‌شود

شخصی که گدایی می‌کند، ارزش خود را تا حدی پایین می‌آورد که حتی شهادت او در مورد دیگران هم، پذیرفته نیست؛ روایت از پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) است که: «شَهَادَةُ الَّذِی یَسْأَلُ فِی کفِّهِ تُرَدُّ [5] گواهی کسی که دست نیاز به سوی دیگران دراز می‌کند، پذیرفته نمی‌شود.»

 
باز هم از بدی گدایی

امام زین‌العابدین(علیه‌السلام)، وقتی دیدند که در روز عرفه، افرادی نزد مردم؛ دست نیاز دراز می‌کنند، فرمودند: «هَ
ۆُلَاءِ شِرَارُ مَنْ خَلَقَ اللَّهُ النَّاسُ مُقْبِلُونَ عَلَى اللَّهِ وَ هُمْ مُقْبِلُونَ عَلَى النَّاسِ [6] اینان، بدترین مخلوق خدا هستند چون مردم روی به سوی خدا دارند و آنها روی به سوی مردم دارند.»
کمک

گدایی، ناپسند است اما راندن گدا هم پسندیده نیست

در مورد ناپسندی گدایی از انسان‌ها، صحبت شد،‌ امّا به فرموده‌ی قرآن کریم، راندن گدا هم ناپسند است، چنانکه خداوند می‌فرماید:‌ «وَ أَمَّا السَّائِلَ فَلا تَنْهَر [ضحی/10] تهیدست حاجت خواه را با خشونت مران»، و امام باقر(علیه‌السلام) در این مورد می‌فرماید:‌ «لَوْ یَعْلَمُ السَّائِلُ مَا فِی الْمَسْأَلَةِ مَا سَأَلَ أَحَدٌ أَحَداً وَ لَوْ یَعْلَمُ الْمُعْطِی مَا فِی الْعَطِیَّةِ مَا رَدَّ أَحَدٌ أَحَداً [7] اگر گدا بداند که در گدایی، چه بدی‌هایی هست، هیچکس از دیگری درخواست نمی‌کرد و اگر بخشنده‌ی با عطا بداند چه سعادتى در عطا و بخشش نهفته است، هیچ‌گاه کسى را محروم نمى‏‌کرد.»

و امام صادق(علیه‌السلام) در بیانی دیگر فرمود:‌ «اگر گدا می‌دانست با گدایی، چه گناه بزرگی را بدوش می‌کشد، هیچکس از دیگری، گدایی نمی‌کرد و اگر درخواست‌ شونده بداند که ممانعت، هم چه بار عظیمى دارد، کسى را ردّ نخواهد کرد.» [8]

امام باقر(علیه‌السلام) هم فرمود: «أَعْطِ السَّائِلَ وَ لَوْ کانَ عَلَى ظَهْرِ فَرَسٍ [9] به سائل (گدا) چیزی عطا کن اگرچه او بر پشت اسب باشد.»

 
ردّ نکردن گدا، اگرچه به چیزی کم

رد نکردن گدا مورد سفارش معصومین(علیهم‌السلام) است اگرچه با چیز کمی باشد، امام  علی(علیه‌السلام) به یکی از اصحاب خود به نام کُمَیل فرمود: «یَا کمَیْلُ لَا تَرُدَّنَّ سَائِلًا وَ لَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ أَوْ مِنْ شَطْرِ عِنَبٍ [10] اى کمیل! درخواست‏‌کننده را برمگردان اگرچه به نصف خرما یا نصف انگور باشد (که به او می‌بخشی).»

 
شاید فرشته باشد

در یکی از مناجات‌های حضرت موسی(علیه‌السلام) با خداوند، به آن حضرت گفته شد: «ای موسی! سائل (گدا) را گرامی دار (اگرچه) با بخششی اندک؛ و یا (او را) به نیکویی بازگردان زیرا کسی که نه انسان است و نه از جنّیان، بلکه از فرشتگان خداوند است نزد تو می‌آید تا در آنچه به تو دادم؛ تو را بیازماید و از آنچه به تو عطا کردم درخواست می‌کنند پس ای پسر عمران! مراقب باش که چگونه رفتار می‌کنی.»[11]

 
بخشش هم حدّی دارد

درست است که به بخشش از مال سفارش شده‌ایم اما این بخشش هم حدی دارد، و نباید آنقدر ببخشیم که خودمان محتاج شویم، در روایت است که یکی از یاران امام صادق(علیه‌السلام) به نام ولید‌بن‌صبیح می‌گوید نزد آن حضرت بودیم که گدایی؛ نزد ایشان آمد پس آن حضرت، به او چیزی بخشیدند، سپس شخص دیگری آمد، امام(علیه‌السلام) به او هم چیزی عطا کردند، نفر سومی هم آمد و باز هم آن حضرت به او بخشیدند، شخص دیگری هم آمد امام(علیه‌السلام) به او فرمودند: خداوند بر تو وسعت دهد (روزیت را زیاد گرداند) سپس فرمودند: اگر شخصى مالى داشته باشد که سى هزار درهم یا چهل هزار درهم باشد و بخواهد که چیزى باقى نماند یا چیزى را از آن باقى نگذارد، (و همه را در راه مشروع صرف نماید) مى‏‌تواند اما آخر از جمله آن سه کسى خواهد بود که دعاى ایشان رد می‌شود،  ولید می‌گوید: عرض کردم که آن سه کیستند؟ حضرت فرمودند که یکى از آنها شخصى است که مالى داشته باشد و همه را به صورت غیر صحیح؛ خرج کند (اگر چه در راه مشروع باشد) و بعد از آن بگوید که خداوندا! مرا روزى ده، پروردگار عالمیان می‌فرماید که آیا راه طلب روزی را برایت قرار ندادم؟»[12]
امام صادق(علیه‌السلام) از پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نقل فرمود که: «خداوند تبارک و تعالى، صفت گدائى از دیگران را دشمن می‌دارد و دوست دارد که از خودش درخواست شود و هیچ عبادتى به درگاه خداوند (عزّوجلّ) دوست داشتنی‌تر از این نیست که دست طلب بردارند و با دعا و نیایش، حاجات خود را از او بخواهند، مبادا کسى از گدائى درگاه خدا شرم کند، گر چه به خاطر یک بند کفش باشد»
صدقه، اول به دست خدا می‌رسد بعد به دست سائل

از قرآن کریم و روایات استفاده می‌‌شود که صدقه، قبل از رسیدن به دست گدای فقیر، به دست خدای متعال می‌رسد،‌ پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در این‌مورد می‌فرماید: «صدقه‌ی م
ۆمن در دست فقیر قرار نمى‏‌گیرد مگر اینکه قبلا در دست خدا قرار مى‏‌گیرد سپس این آیه را تلاوت کرد: أَ لَمْ یَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ یَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ یَأْخُذُ الصَّدَقاتِ وَ أَنَّ اللَّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ [توبه/102] آیا نمى‏‌دانند که خدا توبه را از بندگانش قبول مى‏‌کند و صدقات را مى‏‌گیرد و خدا تواب و رحیم است.»[13]

 ‌
دعای گدا برای شما مستجاب می‌شود

همچنین از روایات، استفاده می‌شود که دعای شخص سائل در مورد کسی که به او صدقه می‌دهد مستجاب می‌شود ولی در مورد خودش مستجاب نمی‌شود، امام زین‌العابدین(علیه‌السلام) فرمود: «دَعْوَةُ السَّائِلِ الْفَقِیرِ لَا تُرَدُّ [14] دعاى سائل فقیر برگشت ندارد»، و آن حضرت؛ به خادمشان که مأمور صدقه دادن به فقیر بود، امر مى‏‌کرد که به فقیر بگوید دعای خیر کند [15] و از امام صادق(علیه‌السلام) روایت است که: «وقتى به آنان چیزی بخشیدید تلقین کنید که دعا کنند، چون دعاىشان در حق شما مستجاب مى‏‌شود ولى در حق خودشان مستجاب نمی‌شود.» [16]

 امید‌واریم که با زیاد شدن معرفت عمومی اشخاص، کسی دست نیاز به سمت دیگران دراز نکند و فرهنگ کار و تلاش و قناعت، در امت اسلامی؛ به حد اعلای خود برسد، و همچنین مسئولین این نظام اسلامی، در زمینه‌ی محقق شدن این امر، اهتمام بیشتری بکار بگیرند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه