سه شنبه 1395/11/5 - 44 : 20
مشخصات امام جمعه
سیدفرج‌الله پژمان
سیدفرج‌الله پژمان
سرفاریاب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
هاشمی هرگز از نظام و رهبری فاصله نگرفت

نماز جمعه این هفته شهر سرفاریاب به امامت حجتالاسلام سید فرجالله پژمان و با حضور اقشار مختلف مردم در مسجد ابالفضل برگزار شد.

امام جمعه سرفاریاب در خطبه اول به موضوع برزخ پرداخت و اظهار داشت: طبق آیات و روایات بعد از مرگ انسان درجایی به نام برزخ به سر می‌برد ولی کیفیت برزخ و چگونگی آن بر ما پوشیده است و فقط خداوند آگاهی دارد.

حجت الاسلام پژمان افزود: نبی مکرم اسلام (ص) می‌فرمایند هر کس که دوست داشته باشد به لقاء خداوند برسد و خداوند را ملاقات کند خداوند هم به دیدار این بنده خود مشتاق است ولی اگر کسی از دیدار خداوند ترس و واهمه داشته باشد خداوند هم مشتاق دیدار او نیست.

وی اظهار کرد: اگر کسی از از دیدار خداوند بترسد به خاطر اعمال سیاهی است که انجام داده است، هر کسی که می‌خواهد به دیدار خدا بشتابد باید خوشحال باشد.

خطیب جمعه سرفاریاب به تبیین عالم برزخ از دیدگاه روایات پرداخت و افزود: امام علی می‌فرمایند: عالم برزخ برای انسان یا باغی از باغ‌های بهشت است و یا توده‌ای از آتش جهنم، لذا باید بکوشیم با اعمال درست  که انجام می‌دهیم قبر خود را باغی از باغ‌های بهشت کنیم.

 پژمان افزود: انسان اگر بخواهد به جایی یا شهری مسافرت کند سعی می‌کند اطلاعاتی در مورد آن کسب کند لذا باید عالم برزخ را بشناسیم  و خود را برای آن اماده کنیم.

امام جمعه سرفاریاب اظهار کرد: اولین خصوصیت عالم برزخ که در شب اول قبر شروع می‌شود این است که نکیر منکر از انسان سوال می‌کنند، همانطور که اگر دانشجو یا دانش‌آموزی از سوالات امتحانی خود اطلاع داشته باشد به آسانی می‌تواند به آنها پاسخ دهد اگر ما هم بدانیم چه سوالاتی از ما می‌شود بهتر می‌توانیم به آنها پاسخ دهیم.

وی گفت:  اولین سوال از انسان در شب اول قبر در مورد عقاید انسان است، از توحید، معاد، نبوت، راه‌های کسب ‌مال و نحوه هزینه ان و... نیز سوال می‌شود

خطیب نماز جمعه سرفاریاب فشار قبر را از خصوصیات عالم برزخ دانست و خاطرنشان کرد: نبی مکرم اسلام می‌فرماید: هیچ کسی نیست که فشار قبرنداشته باشد به جز فاطمه بنت اسد.

سید فرج‌الله پژمان ادامه داد: وقتی که مادر حضرت علی (ع) از دنیا رفتند پیامبر اکرم بعد از مهیا شدن قبر در قبر ایشان دراز کشید و برای او دعا کرد  و پیراهن خود را به عنوان کفن بر فاطمه بنت اسد پوشاند و بعد از آن فرمودند که همه فشار قبر دارند به جز فاطمه بنت اسد.

وی راه‌های جلوگیری یا کاهش فشار قبر را عنوان کرد و گفت: اولین چیزی که باعث می‌شود فشار قبر بر فرد فوت شده کم شود این است که در شب اول قبر برای او نماز وحشت بخوانیم.

امام جمعه سرفاریاب اظهار کرد: طبق روایاتی که از ائمه نقل شده خواندن نماز شب، ذکر صلوات بر محمد و آل محمد و ذکر لا الا الله نیز باعث می‌شوند که فشار قبر بر انسان کم شود یا از بین برود.

حجت‌الاسلام پژمان در خطبه دوم به مناسبت‌های مهم از جمله 26 دی‌ماه سالروز فرار محمد رضاشاه پهلوی در سال 57 از ایران اشاره کرد و گفت:  شما مردم ایران بودید که نگذاشتید کسی بر شما ظلم کند و شاه خائن را از کشور بیرون کردید زیرا خواستید که مستقل و آزاد باشد، به همین دلیل ملت ایران سینه های خود را را سپر کردند و شهید دادند تا شاه را از کشور بیرون کنند.

حجت‌الاسلام پژمان 27 دی‌ماه شهادت نواب صفوی و جمعی دیگر از فدائیان اسلام را یادآور شد و افزود: نواب صفوی اولین کسی بود که قیام کرد و هدف او این بود که اسلام باید زنده بماند و تا لحظه اخر با اهدای جان خود ایستادگی کرد تا اسلام زنده بماند.

 خطیب نماز جمعه سرفاریاب رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را ضایعه‌ای بزرگ دانست و تصریح کرد: در گذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی  تکان دهنده بود که همه را غافلگیر کرد و فقدان ایشان خلاء بزرگی برای نظام و انقلاب است.

وی هاشمی را رفیق دیرین و نزدیک‌ترین شخص به مقام معظم رهبری دانست و گفت: هاشمی همانطور که در پیام رهبر انقلاب آمده است  نمونه کم نظیری از نسل اول مبارزان دوران ستم شاهی بودند که در زمان شاه مبارزه کرد، به زندان رفت و شکنجه شد و دسیسه خناسان نتوانست باعث شود که هاشمی از رهبر  انقلاب و آرمان‌های انقلاب فاصله بگیرد.

امام جمعه سرفاریاب تصریح کرد: در سال‌های اخیر به خاطر برخی تحولات سیاسی هر چه که خناسان خواستند هاشمی را مقابل نظام  قرار دهند و وانمود کنند که هاشمی اپوزیسیون نظام است و مقابل نظام و رهبری است نتوانستند موفق شوند و هاشمی هرگز از نظام و رهبری فاصله نگرفت.

 وی تاکید کرد: بدخواهان می‌خواهند فوت آقای هاشمی را بهانه‌ای برای پیگیری اهداف خود کنند لذا ما نباید بگذاریم که آنها از فوت آیت‌الله  هاشمی به نفع خود سود ببرند و پشت چهره و نام این مرد بزرگ پنهان شوند و اقدامات خود را انجام دهند.

خطیب نماز جمعه سرفاریاب تاکید کرد: باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم، کسانی که می‌خواهند به نظام و انقلاب ضربه بزنند حتما خود را پشت چهره مردان بزرگ پنهان می‌کنند تا بتوانند ضربه خود را وارد کنند.

حجت‌الاسلام سید فرج‌الله پژمان در ادامه سخنان خود تذکری به مسولان جهاد کشاورزی داد و گفت: زمین‌های کشاورزی مردم سرفاریاب با هزینه‌های زیادی که از مردم و دولت هزینه شده قرار بود از طریق آبیاری تحت فشار آبیاری شوند اما چندین سال است که علی‌رغم هزینه‌های زیاد هنوز این طرح راکد مانده و هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است.

پژمان ادامه داد: به دلیل رها شدن و عدم توجه مسئولان هم سرمایه مردم و هم بودجه و هزینه زیادی که دولت کرده از بین رفته است، لذا از مسولان محترم تقاضا داریم که به فکر مردم باشند زیرا تنها منبع درآمد مردم سرفاریاب از طریق همین زمین‌های کشاورزی است.

امام جمعه سرفاریاب در پایان سخنان خود تذکری به مسولان راه و شهر‌سازی داد و اظهار کرد: مسافران و رانندگان وسائل نقلیه که از مسیر سرفاریاب به یاسوج تردد می‌کنند همه از وضعیت نامطلوب و غیراستاندارد این جاده گلایه دارند و ابراز نارضایتی می‌کنند  لذا خواهشمندیم که مسئولین محترم این دغدغه مردم را برطرف کنند تا رضایت مردم را جلب کنند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه