سه شنبه 1396/1/8 - 51 : 2
مشخصات امام جمعه
رحم الله خواجه پور
رحم الله خواجه پور
مارگون
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/27
زیر پای مادران باغی از باغهای بهشت است/درس زندگی حضرت زهرا برای ما همین است که ما بتوانیم صادقانه، مؤمنانه، عفیفانه زندگی کنیم/مردمی کردن اقتصاد جزو ملزومات اقتصادی است نه دولتی کردن اقتصاد/چیزی که رضایت خدا در آن است این است که برادر مؤمن از برادر مؤمنش به همدیگر نگاه محبت آمیز کنند نه تحقیر آمیز

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره ونومن به ونتوکل علیه ونشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له ونشهد ان محمد عبده و رسوله  والصلاة و السلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین سیدنا و مولنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا العبدالموید والرسول المسدد المصطفی الامجد المحمودباحمدابی القاسم المصطفی محمد(ص)  لاسیما بقیه الله فی الارضین والعن الدائم علی اعدائهم اجمعین من الان الی یوم الدین اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و گرامی را توصیه وسفارش به رعایت تقوای الهی انجام واجبات وترک محرمات می کنم.

موضوع خطبه اول در رابطه با مقام مادر است.

مادر به عنوان مژثرترین عامل محیطی و وراثتی در رشد و شخصیت فرزندان نقش بسزایی دارد. خوشبختی و تیره بختی بستگی به دوران بارداری تربیت دارد لذا امام صادق (ع) فرمود: طوبی لمن کانت امه عفیفه. خوشا به حال کسی که مادری پاکدامن و عفیفه داشته باشد. در حدیثی از پیامبر اسلام داریم که: تحت اقدام الامهات روضه من ریاض الجنه. پیغمبر فرمود: زیر پای مادران باغی از باغهای بهشت است. امام صادق (ع) فرمود: مردی به حضور پیامبر اسلام رسید عرضه داشت، یا رسول الله به کدام یک از بستگانم نیکی کنم. پیغمبر فرمود: به مادرت. مرد پرسید بعد از آن؟ پیغمبر فرمو: به مادرت. مرد پرسید بعد از آن؟ پیغمبر فرمود: به مادرت. با چهارم پرسید. بعد از آن پیغمبر فرمود: به پدرت. شیخ انصاری وقتی به بالاترین درجۀ اجتهاد رسید به مادرش گفتند آیا از این همه ترقی های فرزندت به خود نمی بالی؟ در جواب گفت: رسیدن فرزندم به بالاترین درجۀ اجتهاد برای من تعجب آور نیست، چون هر وقت می خواستم به فرزند شیر دهم وضو می گرفتم. وقتی همین مادر شیخ انصاری که با پاکدامنی و عفت توانست فرزندی را برای جامعه تربیت کند که مروج دین مبی اسلام و احکام و شرایع دینی باشد از دنیا می رود. شیخ انصاری خیلی گریه و بی تابی می کند. به او گفتند تو مرجع عالیقدر جهان تشیع هستی برای شما خوب نیست با این مقام برای مادرت اشک و ناله می زنی. شیخ انصاری گفت: اگر این مادر نبود من اصلآ نمی توانستم به چنین مقامی برسم و همین مادر بود که با تربیت صحیح مرا به این مقام رسانید. بله مادر هم می تواند با تربیت صحیح عامل خوشبختی فرزندان شود هم می تواند با تربیت ناصحیح عامل تیره بختی فرزندان شود. باید مادری را و تربیت مادری را از حضرت فاطمه زهرا (س) یاد گرفت. مادری که با تربیت صحیح توانست فرزندان معصوم به جامعه تحویل ده و امروز ما راه این امامان معصوم را داریم حرکت می کنیم و امیدواریم که بتوانیم در این راه و تأسی از ذریه حضرت رهرا (س) ثابت قدم باشیم ان شاء الله.

پروردگارا توفیق خدمتگذاری به مادر را به همه ما مرحمت بفرما.

خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین الحمد لله الذی من خشیته ترعدالسماء وسکانها وترجف الارض و عمارها و تموج البحار و من یسبح فی غمراتها والصلاة والسلام علی حبیبه ونجیبه وحافظ سره مبلغ رسالاته اللهم صل علی محمد عبدک ورسولک وامینک وصفیک ومبلغ رسالاتک وصل علی علی امیرالمومنین ووصی رسول رب العالمین وصل علی الصدیقه الاالطاهره فاطمه الزهرا سیده نساء العالمین وصل علی سبطی الرحه وامامی الهدی الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنه وعلی ائمه المسلمین علی بن الحسین ومحمد ابن علی وجعفر بن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمد بن علی و علی بن محمد والحسن بن علی والخلف الهادی المهدی حججک علی عبادک وامنائک فی بلادک صلاه کثیره دائمه .الهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات الاحیاء منهم والموات تابع بیننا و بینهم فی الخیرات انک مجیب الدعوات انک علی کل شی قدیر  اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله  باردیگر خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و گرامی را توصیه وسفارش به رعایت تقوای الهی انجام واجبات وترک محرمات می کنم .

نکته اول: روز یکشنبه ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و روز مادر است. این ایام را به زنان و مادران زحمتکش و همچنین دوستداران آن حضرت تبریک عرض می نمایم. ما باید راجع به حضرت زهرا (س) از نگاه اسوه بودن و مثال زدن نگاه کنیم. خداوند متعال در قرآن  راجع به دو زن به عنوان اسوه و الگوی مؤمنین و دو زن به عنوان نمونه کافرین مثال زده است. خداوند متعال در سورۀ آیه 11 و 12 می فرماید: ضرب الله مثلآ للذین امنوا امرات فرعون و بعد از یک آیه و مریم بنت عمران التی احصنت فرجها. را برای مؤمنین نمونه آورده است. نه برای زنهای مؤمن، بلکه با این نگاه می شود به این بزرگواران به عنوان اسوه و الگو نگاه کرد و از آنها درس گرفت. ارزش حضرت فاطمه (س) به عبودیت و بندگی خداست. اگر بندگی خدا در فاطمه زهرا (س) نبود او صدیقه کبری نبو.صدیق یعنی چه؟ صدیق کسی است که آنچه را می اندیشد صادقانه در عمل، آن ا نشان دهد. هر چه این صدق بیشتر باشد ارزش انسان بیشتر است. برادران و خواهران عزیزمن و شما باید دنبال عبودیت خدا باشیم. تمجید حضرت فاطمه باید نتیجه اش این باشد. عزیزان من جوانان عزیز امروز در دوران جمهوری اسلامی این فرصت برای آحاد جامعه است که درست حرکت کنند، درست زندگی کنند، با عفت زندگی کنند، مؤمنانه رفتار و زندگی کنند. درس زندگی حضرت زهرا برای ما همین است که ما بتوانیم صادقانه، مؤمنانه، عفیفانه زندگی کنیم.

نکته دوم: در رابطه با شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل ست. در سال 94 مسأله اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری مورد تأیید قرار گرفته بود اما چون آن سال حرکت مطلوبی در عمل، شکل نگرفت سال 95 را به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند. باز هم کارهای ضروری اقتصاد مقاومتی آنگونه که می بایست انجام نشد. اگر همۀ کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور و زندگی مردم شاهد بودیم. ما امروز با آمریکا چالش داریم با بعضی از کشورهای اروپائی چالش داریم. موضوع چالش، مسأله هسته ای است. البته مسائل دیگری هم هست ولی باید ریشه ها را بفهمیم. مثلآ فرض بفرمائید ما از تحریم صدمه دیدیم و آسیبهائی از تحریم به اقتصاد ما وارد شده است. این آسیب ها ناشی از چیست؟ انسان اگر درست موشکافی کنید می بینید این آسیبها بیشتر ناشی وابستگی های ما به نفت است یا عدم حضور مردم در میدان اقتصادی است یعنی دولتی کردن اقتصاد. اقتصاد مقاومتی الزاماتی دارد مردمی کردن اقتصاد جزو ملزومات اقتصادی است نه دولتی کردن اقتصاد. کاهش وابستگی ها به نفت یکی دیگر از ملزومات اقتصاد مقاومتی است. اگر ما بتوانیم تلاش کنیم نفت را با فعالیتهای اقتصادی درآمدزا جایگزین کنیم می توانیم خیلی از مشکلات اقتصادی را حل کنیم لذا باید همه در این زمینه تلاش کنند و در سال جدید هم تلاش کنند.

نکته آخر: روز سه شنبه یکم فروردین آغز سال 96 و عید نوروز است. این عید باستانی را به همه  ملت عزیز تبریک عرض می کنم. یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر  الیل والنهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال. باید دعای همه ما باشد و از خداوند متعال در این سال جدید بخواهیم که ما را به بهترین حالات انسانی متحول کند. همانطور که سال تجدید می شود باید یک تجدید و تحولی هم در اشخاص پیدا شود. ما از خدای متعال می خواهیم قلوب ما را تغییر دهد که نتیجه اش مرگ انسانی باشد نه مرگ حیوانی. در این ایام کینه ها و عقده ها و حسادت ها و چشم به هم چشمی ها را کنار بگذاریم. دل را شستشو دهیم. خودمان را اصلاح کنیم. به دیدار خویشاوندان برویم. صلۀ ارحام را رعایت کنیم. تعطیلات این ایام جهت دید و بازدیدها و نشست و برخاست ها ست نه فقط برای خوش گذرانی ها و تفریح بلکه در این ایام وظایفی داریم، یزرگان و ریش سفیدان هم وظایفی دارندو اگر خدای نکرده طایفه ای با طایفه ای دیگر، همسایه ای با همسایه دیگر، فردی با فرد دیگری به دلیل مسائل جزئی با هم اختلافی درست کردند وظیفه همه ما این است که اصلاح ذات البین را عملی کنیم و آنها را صلح دهیم. چیزی که رضایت خدا در آن است این است که برادر مؤمن از برادر مؤمنش به همدیگر نگاه محبت آمیز کنند نه تحقیر آمیز نه کدورت آمیز. سال خوبی را برای همۀ   شما از خداوند متعال خواهان و خواستارم و امیدوارم  در این سال جدید بتوانیم یک تحولی در روح و دلمان بوجود بیاوریم و این تحول ایجاد نمی شود مگر با نزدیک کردن روح به خدا و عمل نیک.

اخبار
ارتباط با امام جمعه