سه شنبه 1395/11/5 - 31 : 6
مشخصات امام جمعه
رحم الله خواجه پور
رحم الله خواجه پور
مارگون
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
آیت الله هاشمی رفسنجانی یار و یاور امام و مقام معظم رهبری در تمام صحنه ها بود / خیانتکاری آشکار مسئولان آمریکا در برجام و طرح های آن ها برای ضربه زدن به ملت ایران است

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره ونومن به ونتوکل علیه ونشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له ونشهد ان محمد عبده و رسوله  والصلاة و السلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین سیدنا و مولنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا العبدالموید والرسول المسدد المصطفی الامجد المحمودباحمدابی القاسم المصطفی محمد(ص)  لاسیما بقیه الله فی الارضین والعن الدائم علی اعدائهم اجمعین من الان الی یوم الدین اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و گرامی را توصیه وسفارش به رعایت تقوای الهی انجام واجبات وترک محرمات می کنم.

موضوع خطبه اول در رابطه با نگرانی پیامبر اسلام(ص) از سه چیز است.

پیامبر اسلام (ص) فرمود: من از سه چیز بعد از خودم می ترسم.23 سال برای اسلام تلاش کرد حالا که می خواهد از دنیا برود از چه چیز نگران است؟ شخصی مثلآ در بستر بیماری افتاده  دارد از دنیا می رود می گوید من از دخترم نگران نیستم، من از همسرم نگران نیستم، من از این بچه نگرانم که معتاد نشود. منحرف نشود، فاسد نشود. اگر رسول خدا فرمود من ط سه چیز بعد ازخودم نگرانم دلیل دارد..فرمود: ثلاث اقافهن علی امتی من بعدی. نه بر یهودی ها، نه بر کافران بلکه بر امت مسلمان از سه چیز می ترسم.

الاول: الضلاله بعد المعرفه. اولین دغدغه پیامبر اسلام، گمراهی بعد از معرفت و هدایت امتش است. یک وقت می بینید یک گروهی یک قشری از مردم رهبری ندارند که آنها را هدایت کنند و به همین خاطر گمراه می شوند. ولی یک وقت می بینید  یک امتی  یک رهبری همچون پیامبر دارد که برای هدایت و سعادت آنها تلاش می کند و راه و صراط مستقیم را به آنها نشان می دهد. اینجا اگر ببینیم عده ای از این گروه یا امت گمراه شدند ناراحت و نگران می شویم. کسانی که در غدیر معرفت پیدا کردند تاریخ نوشته صد هزار نفر شاهد بودند که پیامبر اسلام دست علی (ع) را بالا برده و او را وصی و جانشین خود معرفی کرده است اما خیلی از آنها در سقیفه انکار کردند واقعه غدیر را. حسان بن ثابت که در غدیر درباره ولایت امیرالمؤمنین علی (ع) شعر گفت در سقیفه لال شد و ساکت شد. این ضلالت بعد از معرفت است. پیامبر اسلام حسن و حسین علیهما السلام را روی شانه هایش می نشاند و مردم هم می دیدند و می فرمود این ها را دوست داشته باشید هرکس اینها را دوست داشته باشد مرا دوست دارد. اما  پنجاه سال بعد کار به جائی رسید که سر امام حسین (ع) را بالای نیزه بردند و به  او سنگ زدند این یعنی ضلالت بعد از معرفت. لذا عزیزان این دعا را زیاد بخوانید ربنا لاتزع قلوبنا بعد اذ هدینا و هب لنا من لدنک رحمه انک انت الوهاب. جوانان عزیز از شبهاتی که بر دین وارد می کنند نترس تا دو سه تا شبهه در اینترنت دیدی نماز را کنار نگذار.

الثانی: و مضلات الفتن. دومین دغدغۀ پیامبر، فتنه های گمراه کننده است. اگر نگاهی به تاریخ بکنید ببینید چقدر بعد از رحلت پیامبر اسلام فتنه شده است. مثلآ امام صادق (ع) به شهادت می رسد باید بعد از او امامت موسی بن جعفر (ع) را قبول کنند. فتنه ای بر پا می شود و می گویند امام هفتم اسماعیل است و فرقه اسماعیلیه را بوجود می آورند. یا بعد از امام کاظم (ع) باید امامت امام رضا (ع) را بپذیرند، فتنه ای بر پا می شود و مذهب واقفیه را بوجود می آورد. بعد از پیامبر اسلام باید امامت امیر المؤمنین را قبول کنند فتنه ای بر پا می شود، جنگ جمل و صفین و نهروان را بوجود می آورد. کنار امام صادق (ع) ابوحنیفه می گوید من شافعی می گوید من این ها را می گویند فتنه های گمراه کننده.

الثالث: وشهوه البطن و الفرج. دغدغه سوم پیامبر گرامی اسلام شهوت شکم و شهوت جنسی است. شما این صفحات حوادث روزنامه ها را بخوانید اکثر دزدی ها، جنایات، آدم کشی ها یا برای شکم است یا برای شهوت و قوای جنسی. چقدر قرآن و احادیث از عفت زن گفته است. عفت این است که قوای جنسی ات را ارضای غیر شرعی نکنی. خداوند ازدواج را برای زنان و مردان قرار داده است تا عفت داشته باشیم تا قوای جنسی را ارضای شرع اسلام کنیم تا مرتکب حرام نشویم. شخصی آمد خدمت امام محمد باقر (ع) گفت انی رجل ضعیف العمل. من یک آدم کم عملی هستم. منظورش این بود که نماز های یومیه را می خواند ولی مستحباتی مثل نماز شب و اینها را نمی خواند، ولی یک ویژگی دارم مال حلال می خورم و قوای جنسی ام را هم با حلال ارضاء می کنم. امام باقر فرمود: بیشترین عمل را تو داری. بالاترین جهاد همین است که انسان از راه حلال مالش را به دست بیاورد.

خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین الحمد لله الذی من خشیته ترعدالسماء وسکانها وترجف الارض و عمارها و تموج البحار و من یسبح فی غمراتها والصلاة والسلام علی حبیبه ونجیبه وحافظ سره مبلغ رسالاته اللهم صل علی محمد عبدک ورسولک وامینک وصفیک ومبلغ رسالاتک وصل علی علی امیرالمومنین ووصی رسول رب العالمین وصل علی الصدیقه الاالطاهره فاطمه الزهرا سیده نساء العالمین وصل علی سبطی الرحه وامامی الهدی الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنه وعلی ائمه المسلمین علی بن الحسین ومحمد ابن علی وجعفر بن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمد بن علی و علی بن محمد والحسن بن علی والخلف الهادی المهدی حججک علی عبادک وامنائک فی بلادک صلاه کثیره دائمه .الهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات الاحیاء منهم والموات تابع بیننا و بینهم فی الخیرات انک مجیب الدعوات انک علی کل شی قدیر  اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله  باردیگر خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و گرامی را توصیه وسفارش به رعایت تقوای الهی انجام واجبات وترک محرمات می کنم .

نکته اول: رحلت یار دیرین امام و رهبری، مجاهد و مبارز انقلاب اسلامی، حضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی را به امت شریف ایران بویژه مقام معظم رهبری حفظه الله تسلیت و تعزیت عرض می نمایم. فقدان این چهرۀ خدوم و تاریخی انقلاب اسلامی، به لحاظ فیزیکی ثلمه و شکافی را در جامعۀ اسلامی بوجود آورد. این عالم نستوه و انقلابی بارها تا مرز شهادت پیش رفته است و عمر خود را در جهاد گذرانده و از اهداف و آرمانهایش یک لحظه غفلت نکرده است. اختلاف نظرها و اجتهادهای سیاسی متفاوت نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به مقام معظم رهبری خلل وارد کند. آیت الله هاشمی رفسنجانی یار و یاور امام و مقام معظم رهبری در تمام صحنه ها بود و در بعضی از سخنرانیهایش عشق و ارادت خویش را نسبت به مقام معظم رهبری متبلور ساخت.  مقام معظم رهبری در مورد این عالم بزرگوار فرمودند: آقای هاشمی از برجستگان انقلاب و اصلی ترین مبارزان نهضت اسلامی بودند و فرمودند: شناختم از ایشان مربوط به بعد از انقلاب و مسئولیتهای بعد از انقلاب نیست، من از سال 1336 ایشان را از نزدیک می شناسم. ایشان بعد از پیروزی انقلاب از مؤثرترین شخصیتهای جمهوری اسلامی در کنار امام بود و بعد از امام هم در کنار رهبری تا امروز. از خداوند منان برای این مجاهد و مبارز انقلاب حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی طلب غفران و رحمت الهی را مسئلت می نمایم.

نکته آخر: دیدار مردم قم با رهبر انقلاب اسلامی هفته گذشته روز یکشنبه 19 دی ماه. مقام معظم رهبری در چند محور بیاناتی را داشته اند که مختصری از بیانات ایشان را خدمت شما عرض می کنم. ایشان فرمودند: مهمترین درس قیام 19 دی مردم قم، شناخت دشمن و شیوه و سمت و سوی دشمن و اقدام به هنگام و با دقت مردم قم در صحنه بود. مردم قم در روز 19 دی 56 با حضور هوشمندانه در صحنه راهپیمائی شرکت کردند و از آرمانها و اهداف خویش و امام بزرگوار دفاع کردند و به تعبیری دیگر می توان جرقۀ انقلاب را همین قیام 19 دی بیان کرد. یکی دیگر از مهمترین بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم قم بیان عناصر چهارگانه کشور بود که ایشان چهار عامل: ایمان و معرفت دینی، قدرت علمی، اقتصاد مقاوم و حفظ عزت ملی را به عنوان عناصر چهارگانۀ اقتدار کشور مطرح کردند و فرمودند: مسئولیت و اهمیت کار نهادهای مختلف و مسئولان کشور در رابطه با این عناصر مشخص می شود یعنی هر اقدام و فعالیتی که یکی از این عناصر چهارگانه را تقویت کند در واقع به اقتدار کشور کمک کرده است و هر اقدامی که این عناصر را تضعیف نماید در واقع به ضرر کشور و اقتدار آن خواهد بود. نکتۀ دیگری که مطرح فرمودند: خیانتکاری آشکار مسئولان آمریکا در برجام و طرح های آن ها برای ضربه زدن به ملت ایران است. همانطوری که مستحضرید در مذاکراتی که بین ایران و 5 کشور دیگر صورت گرفت و هزینه های زیادی در برداشت این مذاکرات در قالب برجام مطرح شد که همۀ کشورها تمام مصوباتی که در این برجام مطرح شد، را پایبند و عملی کنند که متأسفانه دولت آمریکا با هزاران بهانه بدعهدی ها را نسبت به برجام نشان داده است و به تعهداتش عمل نکرده است و در رابطه با برجام خیانت کرده اند، مقام معظم رهبری هم فرمودند: این درس عبرتی است برای کسانی که تصور می کردند دشمن قابل اعتماد است و می توان به قولهای آمریکائیها اعتماد کرد. آمریکا دشمن ایران بوده و هست. وقتی وزیر امور خارجه آمریکا در نامۀ خداحافطی خود به دولت بعدی توصیه می کند تا می توانید به ایران سخت بگیرید و تحریمها را حفظ کنید زیرا می توان با سخت گیری از ایران امتیاز گرفت. آیا این دشمن نیست؟ چرا دشمن است ولی یک دشمن خندان. لذا راه حل مشکلات اقتصادی کشور عمل و اقتصاد مقاومتی است نه حرف زدن مسئولان. نکته دیگری که بیان فرمودند: در رابطه با نهادهای انقلابی است که فرمودند: حمله به سپاه، بسیج، شورای نگهبان و قوه قضاییه حربه های دشمن است و عده ای در داخل این نهادها را تضعیف می کنند که این کار به ضرر نظام است.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه