جمعه 1396/2/8 - 42 : 18
مشخصات امام جمعه
رحم الله خواجه پور
رحم الله خواجه پور
مارگون
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
امروز مسأله اقتصادی کشور بسیار مهم است/ همۀ مردم باید برای دفاع از کیان اسلام و نظام پای صندوقهای رآی حاضر شوند /مبعث روز برافراشته شدن پرچم عدل و علم و معرفت است

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره ونومن به ونتوکل علیه ونشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له ونشهد ان محمد عبده و رسوله  والصلاة و السلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین سیدنا و مولنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا العبدالموید والرسول المسدد المصطفی الامجد المحمودباحمدابی القاسم المصطفی محمد(ص)  لاسیما بقیه الله فی الارضین والعن الدائم علی اعدائهم اجمعین من الان الی یوم الدین اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و گرامی را توصیه وسفارش به رعایت تقوای الهی انجام واجبات وترک محرمات می کنم.

موضوع خطبه اول در رابطه با حسن عاقبت است.

در فرازی از زیارت حضرت معصومه (س) داریم که می فرماید: اللهم انی اسئلک ان تختم لی بالسعاده فلا تسلب منی ما انا فیه. پروردگارا من از تو درخواست می کنم که عاقبت مرا به سعادت ختم کنی و ایمانی که اکنون دارم از من سلب نکنی. مسئله عاقبت به خیری بسیار مهم است چرا که گاهی انسان یک عمر در مسیر حقیقت و بندگی گام برمی دارد اما با یک حادثه منحرف می شود یا بر عکس یک عمر در مسیر جهالت گام برداشته ولی پایانش به سعادت ختم شده است. مثل حربن ریاحی که امام حسین (ع) دربارۀ او می فرماید: با بی انت و امی. پدر و مادرم فدای تو باد. حربن یزید ریاحی که سر راه بچه های ابی عبدالله الحسین را گرفته بود یک عمر در مسیر بطالت گام برداشت و حالا کارش به جائی رسید که امام معصوم به او می گوید پدر و مادرم فدای تو باد. لذا باید ورد زبان ما این دعا باشد اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا. خدایا ما را در تمام کارها ختم به خیر کن. در حدیثی از امام صادق (ع) داریم که می فرماید: اگر می خواهی ختم به خیر شوی در عمل و اگر می خواهی در بهترین حالات از دنیا بروی سه کار را انجام بده.

1-نعمت را در معصیت خدا خرج نکن. این کار مثل این است که پولی از کسی بگیری و خنجر بخری و در شکم همان کسی که پول را ازش گرفتی فرو کنی. خدا به ما نعمت های فراوانی داده، دست داد، گوش داد، عمر داد، ثروت داد، خدا نعمت دست و پا به ما داده برویم با این دست و پا گناه و معصیت همین خدائی را کنیم که به ما دست و پا داده است، اعضا و جوارح داده است.

2- انسان گناه می کند و خداوند بردبار و حکیم است و به تو فرصت توبه کردن می دهد. خیال نکن که گناه نکردی و مغرور بشوی ما از عاقبت به خیری خود خبر نداریم. همه طالب حسن عاقبت هستند. شخصی نقل می کرد با سه نفراز بزرگان در مشهد مقدس برخورد کردم و از هر کدام جداگانه پرسیدم: اگر همین حالا یک دعای مستجاب داشته باشید چه چیزی از خدا می خواهید. هر سه تا یک جواب داشتند و گفتند ما از خدا می خواهیم که عاقبت ما را به خیر کند. گاهی هنگام مرگ طاعت می آید مثلآ سر به سجده می گذارد و بلند نمی شود. گاهی مرگ هنگام معصیت است به عنوان مثال یک عمر در صف عزاداران است اما آخر در حال شرابخوری جان می دهد. عزیزان ظلمی که بندگان خدا به همدیگر می کنند خیانتی که به همدیگر می کنند یک ذره اش بخشیده نمی شود مگر اینکه به دست و پایش بیفتی و از او رضایت بطلبی آن هم رضایتی که از دل باشد نه لفظی و زبانی. دعا کنیم عاقبت به خیر بشویم همانطوری که خداوند متعال در آیه 49 سوره مبارکۀ ص(صاد) می فرماید: و ان للمتقین لحسن مآب. حسن مآب یعنی بازگشتشان خوب است یعنی متقین عاقبت به خیر هستند. و در ادامۀ حدیث امام صادق (ع) سوم کاری که باید انجام بدهیم تا عاقبت به خیر بشویم فرمود: کسانی که به ما محبت دارند و فضائل ما را می گویند محترم بشمار. به عنوان مثال اگر به فقیر کمک کنی به خاطر شیعه بودن و محبت ما اهل بیت باشد. لذا باید محبت به عمل وصل شود محبت ما به خدا باید نتیجه اش عمل نیک باشد.

پروردگارا عاقبت همۀ ما را ختم به خیر بگردان

خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین الحمد لله الذی من خشیته ترعدالسماء وسکانها وترجف الارض و عمارها و تموج البحار و من یسبح فی غمراتها والصلاة والسلام علی حبیبه ونجیبه وحافظ سره مبلغ رسالاته اللهم صل علی محمد عبدک ورسولک وامینک وصفیک ومبلغ رسالاتک وصل علی علی امیرالمومنین ووصی رسول رب العالمین وصل علی الصدیقه الاالطاهره فاطمه الزهرا سیده نساء العالمین وصل علی سبطی الرحه وامامی الهدی الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنه وعلی ائمه المسلمین علی بن الحسین ومحمد ابن علی وجعفر بن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمد بن علی و علی بن محمد والحسن بن علی والخلف الهادی المهدی حججک علی عبادک وامنائک فی بلادک صلاه کثیره دائمه .الهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات الاحیاء منهم والموات تابع بیننا و بینهم فی الخیرات انک مجیب الدعوات انک علی کل شی قدیر  اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله  باردیگر خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و گرامی را توصیه وسفارش به رعایت تقوای الهی انجام واجبات وترک محرمات می کنم .

نکته اول: دیدار جمعی از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی با مقام معظم رهبری در هفتۀ گذشته بود.

مقام معظم رهبری مسائل مهمی را مطرح فرمودند: یکی از آن مسائل اهمیت دادن مسائل اقتصادی و معیشتی مردم بود فرمودند: مسئولان باید در این زمینه تلاش کنند. در حال حاضر وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور به نحوی است که مسئولین باید با تمام توان در جهت مبارزه اقتصادی با دشمن و رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم تلاش کنند. امروز مسأله اقتصادی کشور بسیار مهم است. اگر مسأله اقتصادی کشور حل نشود قطعآ در فرهنگ ما در رفتار ما در گفتار ما تزلزل ایجاد می کند و به آسیب های اجتماعی کمک خواهد کرد لذا همه مسئولان باید در این زمینه تلاش کنند. مسأله دیگری که بیان فرمودند: لزوم برگزاری انتخابات سالم و امن و گسترده بود فرمودند همه باید قدر انتخابات را بدانند. انتخابات باید سالم و با امنیت کامل انجام بگیرد. قطعآ انتخابات نا امن و ناسالم تضعیف و توهین به نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد. مقام معظم رهبری فرمودند: دشمن با تشر و تهدید کردن دنبال امتیاز گرفتن است و مسئولان و مردم باید نسبت به طراحیهای دشمن آگاهی داشته باشند. امروز هدف دشمن این است که با تهدید و تحریم اقتصادی، کشور را از عقاید خود نسبت به نظام و اسلام بدبین و منحرف کند. انتخابات که یکی از شاخصهای نظام و اقتدار جمهوری اسلامی است باید حفظ شود. همۀ مردم باید برای دفاع از کیان اسلام و نظام پای صندوقهای رآی حاضر شوند و اجازه ندهند نقشه های شوم دشمن در اذهان رخنه پیدا کند.

نکته دوم: روز سه شنبه 5 اردیبهشت مبعث رسول اکرم (ص) است. این روز را به همۀ دوستداران و رهروان آن حضر تبریک عرض می نمایم. عید شریف مبعث در واقع عید تاریخ انسانیت است. مبعث روز برافراشته شدن پرچم عدل و علم و معرفت است. روز برافراشته شدن اخلاق والای انسانی است. لذا پیامبر اسلام فرمودند: انما بعث لاتمم مکارم الاخلاق. این حدیث را هم شیعه و هم سنی از پیامبر اسلام نقل کرده است. انما خیلی معنا دارد. معنایش این است که اساسآ بعثت من برای مکارم الاخلاق است و امت من باید به وسبلۀ مکارم الاخلاق به اوج کمال برسند و رشد پیدا کنند لذا باید اخلاق انسانی را در خودمان تقویت و تکمیل کنیم.

نکته سوم: در آستانۀ اعلام تأیید صلاحیت نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری هستیم. با توجه به اینکه نتیجۀ نهائی تأیید یا رد صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان اعلام می گردد. اولآ همه باید تشخیص شورای نگهبان را که قانون و میزان است بپذیریم ثانیآ تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است که مردم و مسئولین باید جلوی اتهامات و هتاکی ها را بگیرند. هدف دشمن تضعیف این نهاد قانونی است و برای تضعیف و توهین به این نهاد قانونی و انقلابی تلاش می کند و می خواهد مردم را نسبت به این نهاد قانونی بدبین کنند لذا کسی حق ندارد در مصاحبه ها، نطقها و رسانه ها به آن توهین و یا آن را تضعیف کند.

نکته آخر: روز شنبه دوم اردیبهشت ماه تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1358 ه ش است. این روز را به همۀ سلحشوران و سبزپوشان ولایت تبریک عرض می نمایم. حقیقتآ امنیت کشور مرهون زحمات مجاهدان و تلاشهای شبانه روزی این عزیزان و همچنین عزیزان ما در نیروی انتظامی است که باید از تلاش و زحمات شبانه روزی این عزیزان تشکر کرد.

پروردگارا دشمنان اسلام خار و ذلیل بگردان

اخبار
ارتباط با امام جمعه