دوشنبه 1396/4/5 - 38 : 16
مشخصات امام جمعه
اسعد حسین پناهی
اسعد حسین پناهی
دزج
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
روزجهانی قدس

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ      ستاد نماز جمعه شهر دزج       خطبه  96/4/2

 

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ

ثم الصلاه والسلام علي خیر خلق الاجمعین اشرف الانبياء والمرسلين العبدالمويد والرسول المسدد المصطفي الامجد ابالقاسم المصطفي محمد (صلي الله عليه وآله وسلم).

امام جمعه شهر دزج ( حجت الاسلام حسین پناهی)  بعد از دعوت نماز گزاران به تقوای الهی گفت :

تقوا به معنای انجام واجبات و ترک محرمات ضامن سعادت دنیوی و اخرویست.

در بحث بررسی سبک زندگی اسلامی ایرانی گفتیم بخشی از این سبک زندگی ،زندگی معنوی برای بشر است. و در این زندگی معنوی دستوراتی وجود دارد که رعایت آنها انسان را می تواند رشد بدهد. در بحثی از این روش در آیات قرآن به تاثیری که گناه روی قلب دارد اشاره شده است و به زنگاری که بر اثر نافرمانی خدا بر دل انسان می نشیند پرداخته شده . در سوره مطففین می فرماید : درباره اینها سخن نگو اعمال تاریک و سیاه اینها بصورت زنگاری بر روی قلبشان درآمده . در این آیه شریفه حالت سکوت اخلاقی و روحی بشر مورد توجه قرار گرفته است . چون روح انسان خیلی متاثر می شود . از اعمال و رفتاری که انجام می دهد . بد یا خوب بودن اعمال در سیاه شدن و یا نورانی شدن روح تاثیر دارد.

روایتی هست در این زمینه که می فرماید : هیچ چیز به اندازه گناه قلب انسان را فاسد نمی کند.

قلب انسان وقتی با گناه روبرو می شود این گناه قلب او را وارونه می کند تا اینکه قلب انسان کلا زیرورو می شود فاسد می شود و بالای قلب به زیر می آید پایین قلب به بالا می رود . این روح پاک بشری و فطرت پاک انسانی بصورت یک حیوان درنده و بلکه بدتر از اون تبدیل می شود . همچنان در حدیث هست که وقتی که انسان گناهی مرتکب می شود لکه سیاهی روی دل او و قلب اون می نشیند . اگر توبه کرد این لکه پاک م شود اگر توبه نکرد این لکه همچنان افزایش پیدا می کند تا اینکه کلا قلب او را در بر میگیرد و قلب او را کلا سیاه میکند. بجایی می رسد که این شخص به مقدسات هم به راحتب توهین می کند. مثلا توی همین ماه مبارک رمضان چنین افرادی نه تنها خودشان روزه نمیگیرند . بلکه اون کسانیکه روزه می گیرند مسخره می کنند . این آقا خودش متوجه نیست  به چه دردی دچار شده . خداوند متعال گویا فراموش کرده و قلب او به کلی به تاریکی گراییده است لذا اعمال خود انسان اگر بد باشد باعث سیاهی روح می شود . علاوه بر اعمال خود انسان عوامل دیگری هم در تاریک شدن روح انسان موثر است. از جمله آنها محیط  ومعاشرت است . تاثیر معاشرت یعنی رفیقی و همراه با انسانها چه در جهت نیکی و چه در جهت  بدی کاملا واضح و روشن است . چون انسان روح زیاد حساسی دارد . زود تحت تاثیر واقع می شود ممکن است بعضی اشخاص خودشون رو گول بزنند خیال می کنند که محیط در آنها خیلی تاثیر ندارد . خودشون رو وارد محیطی می کنند محیط گناه آلود . فکر می کنند که محیط بر آن تاثیر نمیگذاره.  منتها این کاملا اشتباه است چون روح انسان بخاطر حساسیتی که دارد خیلی آرام و خفیف این تاثیر را اندک اندک می پذیرد . و این تغییرات روحی جوری است که انسان آن را رفته رفته احساس نمی کند . مثل شیطان که لحظه لحظه انسان را بیچاره می کند اینهم همینجوریست.

اول به انسان نمی گوید بیا دزدی کن بیا شراب خواری کن بیا  روزه خواری کن بیا ...  مرحله به مرحله .  اول می گه اینها این همه نماز خواندن چی شدن .او را نسبت به نماز اندک اندک سست می کند . قبلا اول وقت نماز می خواند الان آخر وقت نماز میخواند یا وسط وقت نماز میخونه . اندک اندک نمازش قضا میشه و به جایی می رسد که ادعای روشنفکری می کنه و میگه اونهایی که نماز می خوانند و یا روزه می گیرند نفهم هستند. این تغییرات و کم و زیادی روح هم همینجوریست  .

در بحث جسم هم همینطوریست . انسان وقتی لاغر میشه اون اولیل شاید متوجه نشه . وقتی که وزن زیادی کم کنه اون وقت احساس میکنه لاغر شده و یا برعکس وقتی چاق بشه احساس میکنه چاق شده. روح هم همینطوریست. انسان روح رو را احساس نمی کند و واقعا نمی داند که محیط و دوست و رفیق می تواند روح او را یا رشد بدهد و یا اینکه روح او را تنزل بدهد. لذا صلاح و فساد بدون اینکه انسان احساس بکند از فردی به فرد دیگر سرایت می کند و این اهمیت این رانشان میده که ما در معاشرت هامون خونه هر کسی نباید بریم . هر کسی را به خونه مون نباید راه بدیم . اگر خانمی احساس کرد همسایه اش  اهل فسق و فجور است به حجابش اهمیت نمیده . هممسایه اش اهل غیبت است باید از او دوری بکند والا بعد از مدتی او هم شبیه همسایه میشه.

لذا یکی از اصول سبک زندگی اسلامی در قسمت معنویش این هست که انسان از گناه دوری بکند . قلبش را صفا بدهد و معاشرت با نیکان داشته باشد . این یکی از اصول مهم است. اینکه انسان هم صحبت نیک داشته باشد . انشاالله خداوند متعال به همه ما توفیق بدهد که بتوانیم بنده خوبی برای او باشیم .

بسم الله الرحمن الرحیم

انا اعطیناک الکوثر ، فصل لربک والنحر ، ان شانئک هوالابتر

صدق الله العلی العظیم .

ارتباط با امام جمعه