پنج شنبه 1396/6/2 - 34 : 5
مشخصات امام جمعه
حسن ترابی گودرزی
حسن ترابی گودرزی
بروجرد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/13
مطالبات مردم و رهبری نظام در زمینه مبارزه با فساد تابه‌حال زمین‌مانده است
جت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی امام‌جمعه بروجرد ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به تنفیذ حکم ریاست جمهوری دکتر روحانی توسط رهبر حکیم انقلاب اسلامی اظهار داشت: بر اساس دستورات شرع مقدس و آنچه در قانون اساسی آمده است مشروعیت همه ارکان و اجزا حکومت با ولی‌فقیه به‌عنوان نائب امام زمان(عج) است و بدون اذن ولی‌فقیه دخالت در هیچ کاری از امورات مردم و کشور مشروعیت ندارد و این نصب و اذن ولی‌فقیه است که تصرفات مسئولان را مشروعیت می‌دهد.

وی افزود: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که نظامی مردم‌سالار دینی است پس‌ازآنکه رئیس‌جمهور منتخب اکثریت آراء مردم را کسب کرد ولی‌فقیه باید رأی مردم را تائید و تنفیذ و بر اساس رأی مردم رئیس‌جمهور منتخب را به این سمت منصوب کند. مراسم تنفیذ یک مراسم تشریفاتی و به‌عنوان آغاز یک دوره چهارساله مسئولان اجرایی کشور نیست بلکه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است هم یک بحث حقوقی و قانونی است و هم مسئله‌ای فقهی و شرعی است.

خطیب نماز جمعه بروجرد تنفیذ حکم رئیس‌جمهور توسط ولی‌فقیه را به‌عنوان اعتباربخشی به این حکم دانست و بیان کرد: این تنفیذ و تائید رئیس‌جمهور مشروط است نه مطلق و مشروط به حرکت رئیس‌جمهور در چهارچوب وظایف قانونی است و اگر به هر دلیلی این تائید ولی‌فقیه برداشته شود رئیس‌جمهور خودبه‌خود عزل شده و اقداماتش اعتباری ندارد.

وی با اشاره به فرمایشان معظم له در مراسم روز گذشته خطاب به اعضای هیئت دولت بیان کرد: ایشان در بیانات خود فرمودند مسئولیت را امانت بدانید و این امر طعمه و وسیله‌ای برای کام‌جویی نیست. مدیر در نظام جمهوری اسلامی امانت‌دار خدا و مردم است و باید امانت‌دار باشد. توصیه بعدی بحث رعایت اولویت‌ها بود که فرمودند دولت نه‌تنها دولت همه بخش‌های دیگر نظام باید اولویت‌بندی داشته باشند و اولویت دولت باید تلاش برای پیاده کردن عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر و فساد باشد که اگر دولت بخواهد با فقر مبارزه کند باید اشتغال ایجاد کند و تولید داخلی را رونق دهد و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرد. 

ترابی تصریح کرد: توقع مردم از مسئولان نظام این است که مبارزه قاطع و محکمی با فساد و مفسدان داشته باشند که متأسفانه تا به امروز آن‌گونه قاطعیت و صلابتی را از مسئولان در مبارزه فساد ندیدیم و مطالبات مردم و رهبری نظام در زمینه مبارزه با فساد تابه‌حال زمین‌مانده است.

وی حرکت بر اساس برنامه ششم و حفظ وحدت میان مردم و مردم با مسئولان و انتقادپذیری مسئولان را از دیگر توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری برشمرد و گفت: توصیه دیگر ایشان این بود که دولتمردان و مسئولان به میان مردم بروند و بدون واسطه مشکلات را از زبان خود مردم بشنوند که متأسفانه خیلی این مسئله رعایت نمی‌شود و وزرا و مسئولان رده‌بالا وقتی‌که به استان‌ها و شهرستان‌ها می‌آیند درنهایت یک شورای اداری در استانداری و فرمانداری تشکیل می‌شود و با مردم ارتباطی برقرار نمی‌کنند.

امام‌جمعه بروجرد افزود: ایشان همچنین توصیه کردند با همه دنیا سعی کنید ارتباط قوی و گسترده داشته باشید اما در مقابل قدرت‌های زورگو محکم بایستید دشمنی که تلاش کند ریشه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران را بزند باید بشناسید و اگر با این دشمن سر میز مذاکره نشستید فریب لبخند او را نخورید. برخی جریانات سیاسی توهم دارند و تصور می‌کنند امریکا با فلان جناح دشمن است و با این جناح میانه خوبی دارد این‌طور نیست، آمریکا و صهیونیست بین‌الملل با ملت ایران مخالف است هر جناح و جریان سیاسی که باشد.

وی با اشاره به فرارسیدن 14 خردادماه سالروز نهضت مشروطه خاطرنشان کرد: نهضت مشروطه یکی از مهم‌ترین تحولات تأثیرگذار تاریخ معاصر کشور ماست که هرچند 111 سال از آن می‌گذرد اما هنوز آثار و عواقب این نهضت مایه درس گرفتن و عبرت‌آموزی است. نهضت مشروطه با فداکاری مردم به رهبری علما و روحانیت آغاز شد و به پیروزی رسید اما به‌گونه‌ای منحرف شد که از دل نهضت مشروطه حکومت استبدادی رضاخان بیرون آمد.

ترابی با اشاره به عوامل به انحراف کشیده شدن نهضت مشروطه تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین عواملی که در انحراف نهضت مشروطیت نقش داشت عدم انجام‌وظیفه خواص و نخبگان بود که در آن ماجرا درست به وظیفه خود عمل نکردند و از عهده امتحان سربلند بیرون نیامدند. تفرقه میان خواص و نخبگان، عدم توجه به اتحاد، عدم تبعیت از مراجع و علما، نادیده گرفتن دسیسه‌های دشمن از عوامل شکست نهضت مشروطه است که باید برای امروز از این شکست‌ها درس بگیرم و مراقب دسیسه‌های دشمن باشیم و تفرقه دشمن را دامن نزنیم و در زمین دشمن بازی نکنیم.

خطیب نماز جمعه بروجرد یادآور شد: اگر خواص جامعه آن روز مانند شیخ شهید فضل‌الله نوری بصیرت داشتند و از او و راه او حمایت می‌کردند یک گروه اندک روشنفکر ضد دین نمی‌توانستند با انحراف نهضت مشروطه چنین ضربه‌ای به اسلام و امت اسلامی بزنند. بی‌بصیرتی باعث شکست نهضت مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت شد. این بصیرت مردم است که 38 سال است انقلاب اسلامی را سرپا نگه‌داشته و از آن حراست و حفاظت کرده است.

وی با اشاره به فرارسیدن 17 مردادماه روز خبرنگار گفت: 17 مرداد سال 77 محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان به همراه 8 نفر از کارکنان کنسولگری ایران  در این شهر توسط گروه تروریستی طالبان به شهادت رسیدند. شهید محمود صارمی نه‌تنها به‌عنوان یک خبرنگار متعهد خبرنگار صحنه‌های بحرانی جنگ افغانستان بود که قبل از آن به مدت 13 ماه در جبهه‌های حق علیه باطل در کسوت بسیج حضور یافته بود.

ترابی بیان کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این واقعه 17 مردادماه را به‌پاس قدردانی از ایثار و فداکاری شهید صارمی و دیگر خبرنگاران شهید به‌عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری کرد تا جامعه در این روز مقام خبرنگار را ارج بنهد و از زحمات خبرنگاران قدرشناسی به عمل بیاورند.

وی با اشاره به موفقیت بزرگ پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ و افتتاح اولین پایگاه سکوی ثابت پرتاب موشک ماهواره‌بر عنوان کرد: این امر افتخاری بزرگ برای ملت ایران در تاریخ معاصر است و نشان داد ملت ایران در برابر تحریم‌ها و فشارها عقب نمی‌نشیند و تسلیم زورگویی و باج‌خواهی‌های دشمن نمی‌شود. صنعت هوافضای جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه در صنعت موشکی از مؤلفه‌های اصلی اقتدار ملی است که ثمره مجاهدت عناصر سلحشور و مقاوم و باصلابتی است که از تهدید و تحریم فرصت پیشرفت و تعالی کشور می‌سازند.

امام‌جمعه بروجرد در خاتمه با اشاره به پیروزی حزب‌الله لبنان بر تروریست‌های جبهه النصره و آزادسازی ارتفاعات قلمون در خاک لبنان و در مرز لبنان و سوریه گفت: تقریباً 5 سال است تروریست‌ها در این ارتفاعات مستقر هستند و ازآنجا حملاتشان علیه لبنان و سوریه تدارک می‌شد که حزب‌الله لبنان به کمک ارتش سوریه توانستند در این عملیات مهم ضربه مهلکی به رژیم اشغالگر قدس که در این مدت از این تروریست‌ها برای فشار به حزب‌الله استفاده می‌کرد، بزنند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه