دوشنبه 1396/9/27 - 19 : 16
مشخصات امام جمعه
علی اکبر جمیاری
علی اکبر جمیاری
نورآباد دلفان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
خطبه های نماز جمعه شهرستان رومشکان مورخ1396/05/20

خطبه اول : خطبه اخلاقی

امام جمعه موقت شهرستان رومشگان حجت الاسلام والمسلمین امرایی در ابتدای خطبه اول ابتدا خود و سپس همه نماز گزاران را به رعایت تقوای الهی دعوت نموده و فرمودند : امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند: ای مردم شما را به پروا از معصیت های پی در پی هشدار می دهم همانا از آدم تا خاتم توصیه هایی داشته ئاند که اتمام حجت بوده و گشایشی بوده برای رسیدن به راه مستقیم که همان راه هدایت انسانهاست .

و همان ظلمهایی که در جامعه صورت می گیرد از راههای شیطان است و کسانی که در این راه قدم برمی دارند در واقع از شیطان پیروی می کنند .

 و در بعد مسائل اجتماعی اشاره ای داشتند به مساله بسیار مهم این عصر یعنی اسراف، و توضیحاتی را پیرامون کمبود بعضی نعمتهای خدادادی مثل آب که در حال حاضر با کمبود ان مواجه هستیم ارائه نمودند و از همگان خواستند که نسبت به صرفه جویی در این امر مهم اقدام کنند و با اشاره به این سخن خداوند در قران مجید «وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَلاَ تُبَذِّرْ تَبْذِیرًا

إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ كَانُواْ إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ وَ كَانَ الشَّیْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا»؛ (اسراء، 26- 27) «و حق نزدیکان را بپرداز و (همچنین) مستمند و وامانده در راه را، و هرگز اسراف و تبذیر مکن؛ چرا که تبذیرکنندگان برادران شیاطینند، و شیطان کفران (نعمت های) پروردگارش کرد.

در آیات فوق، اسرافکاران برادر و همراه شیطان شناخته شده اند. بنابراین، در این جا می توان گفت هر کسی که مال و دارایی را در غیر مورد آن مصرف کند، کاری شیطانی و نوعی ناسپاسی مرتکب شده است.

این امر در روایتی از امام صادق(علیه السلام) به خوبی تبیین شده است، آن جا که امام (علیه السلام) فرمود: «لقمان به فرزندش گفت: سه علامت برای شخص اسرافگر وجود دارد: می ‌خرد آنچه برای او نیست. (در شأن او نیست)، می‌ پوشد آنچه برای او نیست (برازنده او نیست.)، می ‌خورد آنچه برای او نیست (فراخور حال او نیست)

و خطبه اول را با قرائت سوره ی کوثر به پایان رسانیدند .

خطبه دوم : خطبه سیاسی

امام جمعه محترم شهرستان رومشگان در ابتدای خطبه دوم ضمن حمد و ثنای خداوند متعال و پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) ابتدا خود و سپس همه را به رعایت تقوا دعوت نموده و فرمودند : امیرالمومنین در حکمت 367 می فرماید:  اى مردم، کالاى دنیاى حرام چون برگ‏هاى خشکیده وبا خیز است، پس از چراگاه آن دورى کنید، که دل کندن از آن لذّت بخش‏تر از اطمینان داشتن به آن است، و به قدر ضرورت از دنیا برداشتن بهتر از جمع آورى سرمایه فراوان است. آن کس که از دنیا زیاد برداشت به فقر محکوم است، و آن کس که خود را از آن بى‏نیاز انگاشت در آسایش است، و آن کس که زیور دنیا دیدگانش را خیره سازد دچار کور دلى گردد، و آن کس که به دنیاى حرام عشق ورزید، درونش پر از اندوه شد، و غم و اندوه‏ها در خانه دلش رقصان گشت، که از سویى سرگرمش سازند، و از سویى دیگر رهایش نمایند، تا آنجا که گلویش را گرفته در گوشه‏اى بمیرد، رگ‏هاى حیات او قطع شده، و نابود ساختن او بر خدا آسان، و به گور انداختن او به دست دوستان است. امّا مؤمن با چشم عبرت به دنیا مى‏نگرد، و از دنیا به اندازه ضرورت برمى‏دارد، و سخن دنیا را از روى دشمنى مى‏شنود، چرا که تا گویند سرمایه دار شد، گویند تهیدست گردید، و تا در زندگى شاد مى‏شوند، با فرا رسیدن مرگ غمگین مى‏گردند، و این اندوه چیزى نیست که روز پریشانى و نومیدى هنوز نیامده است.

مناسبت های هفته :

 مناسبت اول : تودیع و معارفه امام جمعه محبوب و دانشمند اسبق شهرستان رومشکان در شهرستان دلفان را داریم که جا دارد از زحمات این سخنور دانا تشکر و قدردانی نماییم.  

مناسبت دوم : روز 21 مردادماه  حمایت از صنایع کوچک را داریم ، بنگاه هــای اقتصادی

کوچک و متوسط در اقتصاد کشورها آن چنان از

اهمیت باالیی برخوردار هســتند که در برخی از

کشــور ها مانند ژاپن بان کهای خاص، دانشگاه و

سایر ارگانهای ستادی و اجرایی مربوطه در اختیار

آنها قرار می دهد.

مناسبت سوم:  نامگذاری روز بیست و سوم مرداد ماه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان به مناسبت پیروزی جنبش حزب الله لبنان، بیش و پیش از هر چیزی، تجلیل از واژه مقدس “مقاومت” است.

مناسبت چهارم : 24 سال پیش در چنین روزی ( 26 مردادماه ) نخستین گروه از آزادگان، در پی پذیرش مجدد پیمان الجزیره از طرف صدام حسین رییس جمهوری عراق، پس از سال ‏ها اسارت در اردوگاه های رژیم بعث به میهن اسلامی بازگشتند که این روز را گرامی می داریم.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه