سه شنبه 1395/11/5 - 33 : 6
مشخصات امام جمعه
احمدعلی حسین زاده آملی
احمدعلی حسین زاده آملی
سراب‌دوره (چگني)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/5/15
روز خبرنگار، روز بزرگداشت انسان‌های وظیفه‌شناس و سخت‌کوش است

خطبه های نماز جمعه مورخ 15/5/1395
به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده آملی

بسم الله الرحمن الرحیم
یا عباد الله اوصیکم و نفسی به تقوی الله

پیامبراسلام (ص) فرمودند: " ْ تَمَامُ‏ التَّقْوَى‏ أَنْ تَتَعَلَّمَ‏ مَا جَهِلْتَ وَ تَعْمَلَ بِمَا عَلِمْت‏"( مجموعة ورام، ج‏2، ص: 120).

 در این حدیث نورانی پیامبراسلام (ص) می فرمایند: اگر انسان بخواهد مجموعه تقوا و همه تقوا را بدست آورد بر دو اصل استوار است.

اولین اصل : آنچه را نمی داند یاد بگیرد"، از اوامر و نواهی و حرام و حلال . حتی روایت داریم روز جمعه را کار نکنید و به آموزش احکام دین بپردازید.

اصل دوم: این است که "آنچه را که یاد گرفته است عمل کند". اگر این علم و عمل با هم جمع شود، می شود تقوا.

امیدواریم خداوند این توفیق را به ما عنایت فرماید.

خطبه اول :{سخنم رادرباره اخلاق اهلبیت مطرح می کنم.

" وَ بَلّغْ بِإِيمَانِي أَكْمَلَ الْإِيمَان" بحث ما در اولین فراز از دعای مکارم الاخلاق به اینجا رسید که از نشانه های کمال ایمان رعایت حقوق برادری است.

گفته شد که این حقوق بر سه پایه استوار است بعضی از وظایف، وظایف مالی است که مومنین نسبت به یکدیگر دارند. ولی گاهی مومنین مشکل مالی ندارند و باید از آنها حمایت معنوی بشود در دستورات دینی ما بخشی به حمایت معنوی تخصص داده شده است. که به یک اصل آن اشاره شد و در این اصل حفظ آبروی مومن بود که به چند شاخه از آن اشاره کردیم و چند نمونه دیگر را امروز ذکر می کنیم یکی از آنها حفظ اسرار مومنین است. اولا مومن باید سرّ نگه دار باشد.

 امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند " ُ الْعَاقِلِ‏ صُنْدُوقُ‏ سِرِّه‏"( نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص: 469) عاقل در سینه اش اسرار وجود دارد. بعضی وقتها حرفی را می زنید و طرف شما ظرفیت ندارد و نتیجه معکوس می دهد. امامان ما اسراری را داشتند و به هرکسی نمی گفتند، گاهی فردی مانند کمیل و سلمان را پیدا می کردند و مسائلی را با آنها درمیان می گذاشتند و امام باقر و امام صادق (ع) هم همین گونه بودند.

امیر المومنین می فرماید: " سِرُّكَ‏ مِنْ‏ دَمِكَ‏ فَلَا يَجْرِيَنَ‏ مِنْ غَيْرِ أَوْدَاجِك‏"

 امیر المومنین می فرماید: راز تو، خون توست پس نبايد در رگ‌هاي ديگري جريان يابد. بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏72، ص: 71)

مخصوصا در روایات ما به آن تذکر داده شده است که همه اسرارتان را به دوستانتان هم نگویید.

نکته دیگر در باب حفظ اسرار این است که ما سرّ دیگران را هم نباید افشاء کنیم و گاهی از فردی مطلبی را می دانید که اگر او را می کشتید بهتر از این بود که اسرار او را به دیگری بگویید،مخصوصا همسایگان و همکاران.

 از جمله همین حفظ آبرو نقل شایعات است. در حدیث دارد که در حدیث دارد که در روز قیامت کسی که مطلبی را که صحت و سقم آن را نمی داند نقل کرده است او را روی سنگ داغی قرار می دهند از او می پرسند که این حرف را از شما نقل کردند شما از چه کسی شنیدید؟ این شخص نام فرد دیگری را می آورد پس او را روی سنگ داغ نگه می دارند تا آن فرد را در صحرای محشر پیدا کند او را هم بر همان سنگ داغ نگه می دارند و می پرسند که از چه کسی شنیدید؟ در پاسخ نام دیگری را می برد پس او را هم بر سنگ داغ نگه می دارند تا در صحرای محشر آن دیگری را پیدا کنند و بیاورند و در آخر معلوم می شود که این حرف از اساس شایعه ای بیش نبوده است. متاسفانه امروز بازار شایعات داغ است .باید در قیامت پاسخگو باشیم و مردم هم نباید هر شایعه ای را گوش بدهند.

امیدوارم که خداوند به همه ما توفیق بدهد تا به این نشانه های بسیار خوب را عمل کنیم

خطبه دوم: سخنم رابایک مطلب وچند مناسبت مطرح می کنم .

مطلب اول: دیدارشش استان کشور با حضرت آقا، است .

حضرت آقا فرمودند: برجام برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه بود اما تأثیر ملموسی در زندگی مردم نداشت.

حضرت آقا فرمودند: البته چندین سال است موضوع بی اعتمادی به آمریکایی ها را تکرار می کنیم اما برخی، سخت شان بود این واقعیت را قبول کنند.

حضرت آقا فرمودند: مذاکره با آمریکا درباره منطقه سم مهلک است.

 حضرت آقا فرمودند: بیکاری جوانان، رکود بیشتر و زندگی دشوار مردم، اینها را نمی‌شود با ارتباط با آمریکا و اروپا حل کرد.

حضرت آقا خطاب به مسولان کشور فرمودند: وقتی اشرافی‌گری در قله‌های جامعه به وجود آمد، سرریز آن به بدنه مردم هم کشیده می‌شود ، بنابراین باید با فرهنگ اشرافی‌گری کاملاً مقابله کرد.

حضرت آقا فرمودند: به مسئولین گفته‌ام وقتی جنس قاچاق پیدا می‌کنید، جلوی همه آتش بزنید.

مناسبت دوم: پانزدهم مردادسالروزشهادت امیرسرلشگرخلبان عباس بابایی است گرامی می داریم.

شهید عباس بابایی، بزرگ‌مردی که در مکتب شهادت پرورش یافت و مجاهدی که زهد و تقوایش بسان دریایی خروشان بود .

سرلشکر عباس بابایی ، خلبان نیروی هوایی ارتش و معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.با شروع جنگ ایران و عراق، درانجام عملیات جنگی هوایی مشغول شد.که در جنگ ایران و عراق  در پانزدهم مرداد سال 1366 به درجه رفیع شهادت نائل آمد.روحش شادویادش گرامی باد.

مناسبت دوم: شانزدهم مرداد سالروز تشکیل جهاددانشگاهی به فرمان حضرت "امام (ره) درسال 1359 است ،گرامی می داریم.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، فضاي جامعه از فرهنگ طاغوتي پاك نشده بود و مظاهر آن در همه جا به چشم مي‏خورد. همچنين عوامل فعال طاغوتي در دانشگاه‏ها مانع اشاعه فرهنگ اسلا مي بودند. در نتيجه دانشجويان در برابر اين مسأله، به مقابله برخاستند و دانشگاه‏ها تعطيل شد. حضرت امام (ره) با تأييد اين حركت، فرمان تشكيل نهاد انقلا بي جهاد دانشگاهي را صادر فرمودند.

مناسبت سوم: هفدهم مرداد روزخبرنگاراست گرامی می داریم .

هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید.این روز ارزشمند اجتماعی، بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان تبریک عرض می کنیم .

روز خبرنگار و روز بزرگداشت انسان‌های وظیفه‌شناس و سخت‌کوش است. طلا یه‌داران عرصه خبر که با طنین حنجره‌های پاک و تراوش قلم‌های متعهدشان، امواج پرتلا طم و  آگاهی‌ بخش را در می‌نوردند تا به ساحل حق‌ طلبی برسند.

مناسبت چهارم: هیجدهم مرداد روزتجلیل ازامام زادگان وبقاع متبرکه است.

واقعیت این است که امامزادگان در سراسر کشور پناهگاهی برای مردم به شمار می روند، چرا که هنگامی مشکلی برای مردم پیش بیاید و بخواهند توسل به درگاه خدا پیدا کنند. برای حل مشکلا تشان به سراغ امام زادگان می روند و یقین داریم .که در روحیه ما اثر می گذارد. و هم به ما روحیه می دهد و هم سطح تقوی را بالا می برد.و هم حالت توبه از گناه به ما دست می دهد.و این ها برکاتی است که از امامزادگان و از زیارت امامان و پیامیر اسلام  (ص) و خانه خدا حاصل می شود.

 

 

ارتباط با امام جمعه