دوشنبه 1396/8/1 - 14 : 4
مشخصات امام جمعه
احمدعلی حسین زاده آملی
احمدعلی حسین زاده آملی
سراب‌دوره (چگني)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28
آمریکا یک دشمن قسم خورده است که ثابت کرد که مورد اعتماد نیست

خطبه های نماز جمعه مورخ 28/7/1396شهرستان چگنی

به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده آملی

بسم الله الرحمن الرحیم

{ياعبادالله اوصيكم بتقوالله}

شخصی ازعیسی بن مریم(ع) نصیحت و مُوعِظِه ای خواست گفت:{ يا مُعلّمَ الخَيرِ! دُلَّني على عَملٍ أنالُ بهِ الجَنّةَ ؟ ای معلّم،من را به یک چیزی راهنمایی کن تا عمل کردن به آن مرا به بهشت برساند؟حضرت عیسی فرمودند:{اتَّقِ اللَّهَ في سِرِّكَ وعَلا نِيَتِكَ،وبِرَّ والِدَيكَ} (تنبيه الخواطر : ۲48/۲). حضرت عیسی فرمودند: در پنهان و آشکار از خدا بترس و اگر می خواهی بهشتی شوی به پدر و مادرت نیکی کن و آنها را اذیّت و آزار نکن .انسان به والدین خود باید احسان و نیکی بکند چه زنده باشند و چه از دنیا رفته باشند .

خطبه اول:{سخنم رادرباره  اخلاق اهل بیت مطرح می کنم}

در ادامه بحث دعای مکارم الاخلاق به سه فراز دیگر می رسیم که امام سجّاد(ع)بعدازصلوات بربيامبروآل بيامبر عَرضه می دارد:{وَمَتِّعْنِی بِهُدًی صَالِحٍ لَا أسْتَبْدِلُ بِهِ، وَ طَرِیقَه حَقٍّ لَاأزِیغُ عَنْهَا،وَِیه رُشْدٍلَاأشُک فِیهَا}(صحیفه سجّادیه)

امام سجاد(ع)عرضه می دارد: خدایا من را به یک هدایتی بهرمند ساز که آن را با چیز دیگر عوض نکنم و به صراط مستقیمی من را هدایت کن که هرگز از آن دور نشوم. و یک نیّت درستی به من عنایت کن که در زندگی نسبت به هیچ کدام ازاموردینی شک وتردید نکنم.

مرحوم آقا جمال گلپایگانی از علمای نجف وآن عارف سالِک یکی از دوستانشان از ایشان نصیحتی خواسته بودوفرمودند:شیطان آنقدرقدرت دارد که گاهی با ایجاد و وادار کردن انسان به یک عمل مُستحب تا بتواند یک واجبی را از انسان بگیرد.

لذا خداوند: به پیامبرش که  عقل کل است،خطاب می کند:

بسم الله الرحمن الرحيم {قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ،مَلِكِ النَّاسِ،إِلَهِ النَّاسِ،مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ،الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِالنَّاسِ،مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ،}(سوره الناس)خداوندفرمودند:اي پیغمبر،به خداورّب وبه

پادشاهی خداپناه ببر،ازشرّشیطان وسوسه کننده که دردلهای مردم ورودپیدامی کند.

شيطان اوّلین آسیب هایی که می زند به دین انسان است.

و این دعای امام صادق (ع) بود که فرمودند:{اللَّهُمَّ لاَ تَجْعَلْ مُصِيبَتَنَا فِي دِينِنَا}خدایا مصیبت من را در دینم قرار نده .

وقتی خداوند شیطان را به خاطر سجده نکردن بر آدم او را از درگاه خودش راند فرشته نبود فرشتگان خیال می کردند شيطان فرشته است امّا 6000 سال عبادت خدا را انجام داد.

امیرالمومنین(ع) می فرمایند: نمی دانیم که شيطان این روزهایی که عبادت می کرده روزهای دنیایی بوده یا روزهای آخرتی، که روزهای آخرتی،یک روزش 50000 سال روزهای است.

امیرالمومنین(ع) می فرمایند:وقتی که خداوندشیطان راازدرگاه خودش بیرون کرد شیطان خدای متعال را تهدّید کرد گفت: {قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ}( اعراف /آیه 16)

شیطان به خداوندعرض كرد:برای اینکه من را از درگاهت راندی قطعاً سَر راه همه بندگان مومن و صالحت می نشینم{ثم لآتِيَنَّهُم مِّن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَن شَمَآئِلِهِمْ وَلاَ تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ }(اعراف /آیه 17) از پشت سر از جلو از راست وچپ به آنها حمله می کنم دیگرکسی شکر گزار به درگاه خدا نباشد .

خطبه دوم: {سخنم رابادو مطلب مطرح می کنم}

مطلب اول: ديدارنخبگان جوان بارهبر انقلاب است.

حضرت آقا دراين ديداردرباره برجام فرمودند:

دولت‌های اروپایی بر مسئله برجام تأکید کردند و سخنان رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کردند. ما از این مقدار استقبال می‌کنیم اما این کافی نیست که فقط بگویند او برجام را پاره نکند. برجام به نفع آنهاست. تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم.

آمریکا کارگزار صهیونیسم بین‌الملل است؛ آمریکا به‌وجود آورنده‌ی داعش و جریان تکفیری است؛ شما توقع دارید آمریکا از آن نیرویی که (ملت ايران) جلوی داعش ایستاده عصبانی نباشد؟عصبانی‌اندچون امروز جمهوری اسلامی توانسته نقشه‌هایشان رادرلبنان و سوریه وعراق ومصربه هم بزند.

حضرت آقافرمودند:اولاًاروپا بایددرمقابل اقدامات عملی آمريكا بایستد؛ ثانیاً ازورودبه مسائل دفاعی ما بایدپرهیز کند؛اینکه بیایندهمان حرف رابزنندکه چرا ایران درمنطقه حضور دارد،خب چشمتان کورکه حضور دارد.یابگویند.ایران چراموشک دارد.خب شماچرا موشک دارید؟چرا سلاح اتمی دارید؟این راازاروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که باحرف زورآمریکا هم‌آوازشوند.

مطلب دوم: سخنان حضرت آقا درباره بی اعتمادی به آمریکا است.

روزگاری،اين روزنامه ها وسايت هاي زنجيره اي ودلداده گان به آمريكاوغرب پرستان،مي گفتندومي نوشتند، رهبرانقلا ب،مانع مذاکره باآمریکادرموضوع هسته ای و رفع معضلات اقتصادی درکشوراست.این خط خبری بود که به شدت به صورت تلویحی در رسانه های داخلی ملهم از غرب پرستي و رسانه های بیگانه پیگیری می شد.

آزمون برجام و مذاکرات مستقیم با آمریکا فرصتی برای اثبات بدعهدی های آمريكا و عدم پایبندی آمريكا به تعهدات خود با ايران بود.

حضرت آقا،همواره ازمذاکره کنندگان ودولت روحانی حمایت فرمودند،ولی درعین حال درابتدا واوج مذاکر ات فرمودند، که به آن خوشبین نیستم.

بررسی سیر مواضع حضرت آقا درباره بی اعتمادی به آمریکا قابل اعتنا و عبرت آموزاست و می تواند به عنوان یکی ازاصول واقعی شناخت سیاست بین الملل و سیاست های آمریکا تدریس شود.

حواس مان باشد، رفتارترامپ رادرحدترامپ،محدودو محصورنکنیم.ظاهرترامپ،باطن آمریکاست.

پس فضیلت،مرگ بر آمریکا،كه حضرت امام(ره) فرمودند،هرچه فريادداريدبرسرآمريكا بزنيد،روشن است. سخنرانی اخیر ترامپ درباره ایران، یقین ما را مضاعف کرد،بایدسست نباشیم. واقع بین باشیم. از این فرصت بزرگ وحدت ملی درست علیه آمریکا استفاده کنیم.

باوجودهمه این مسایل ازطرف چهره ها سیاسی و اجتماعی و همچنین جناح های مختلف کشور به همراه مقامات ارشد دولتی در برابر ترامپ صادرشده نشان می دهدکه کشوردرشرایط فوق العاده ای ازلحاظ وحدت و همدلی برای مقابله با آمریکا قرار گرفته است.

آمریکا یک دشمن قسم خورده است که ثابت کرد که مورد اعتماد نیست وبعدازاین بایدبیشترازاین نیز هم به آن بدبین بود.ومهم تراینکه کینه و دشمنی مقامات آمریکایی ازملت ایران ریشه چهل ساله دارد و نباید هیچ وقت فراموش شود.

امروزخواص نه فرصت طلبی سیاسی داشته باشندو نه لج بازی سیاسی داشته باشند،وهدف که همان عقب راندن و به زمین زدن مقامات زورگوی آمریکا است، را لحظه ای فراموش نکنند.

اوبامای مؤدب و ترامپ دیوانه با هم فرقی ندارند؟دو روی یک سکه اند.

ساختار سیاسی آمریکا به گونه‌ای طراحی شده است که رئیس جمهور، مجری تدابیر پشت پرده طبقه حاکم آمريكااست و بیش از این اختیاری ندارد.

در این میان برخی روزنامه‌های غربگراي داخل ايران پارا فراتر گذاشته و تاکید کردند که ایران در دوره اوباما فرصت سوزی کرد و نتیجه این فرصت سوزی، گرفتار شدن دردوره ترامپ است.

 

ارتباط با امام جمعه