سه شنبه 1396/7/4 - 15 : 14
مشخصات امام جمعه
ابراهیم طهماسبی
ابراهیم طهماسبی
كوهدشت
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/3
اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله . در ابتدای خطبه نخست خودم و ثانیاًهمه شما را توصیه می کنم به رعای تقوای الهی . بحث خطبه اول راجع به مسائل اخلاق و خانواده مطالبی که زن و مرد باید در خانواده رعایت کنند . قرآن به زیباترین صورت رابطه زن و مرد را بیان می کند آنجا که می فرماید : هُنَ لباسٌ لَکُم و انتُم لباسٌ لَهُنّ زنان شما لباس هستند برای شما و شما هم لباس هستید برای زنانتان . چر ا؟ خداوند تعبیر به لباس می کند چه خصوصیتی در لباس هست و چه؟ ویژگی دارد که مرد و زن لباس هم باشند بارزترین ویژگی لباس این است که آبروی انسان را حفظ می کند ،اگر انسان کشف عورت شود وبدون

نماز جمعه کوهدشت بر گزار گردید

خطبه های نماز جمعه کوهدشت 3شهریور 96
 
 نماز عبادی سیاسی دشمن شکن جمعه این هفته با حضور اقشار مختلف مردم شهید پرور و ولایت مدار شهرستان کوهدشت به امامت امام جمعه محترم شهرستان حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد رضا سبحانی  در میعاد گاه عاشقان الله مسجد صاحب الزمان ( عج) بر گزار گردید .در ادامه مشروح خطبه های این هفته را خواهید خواند./
خطبه اول :
سلام علیکم و رحمت الله
بسم الله الرحمن الرحیم
اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله . در ابتدای خطبه نخست خودم و ثانیاًهمه شما  را توصیه می کنم به رعای تقوای الهی . بحث خطبه اول راجع به مسائل اخلاق و خانواده مطالبی که زن و مرد باید در خانواده رعایت کنند . قرآن به زیباترین صورت رابطه زن و مرد را بیان می کند آنجا که می فرماید : هُنَ لباسٌ لَکُم و انتُم لباسٌ لَهُنّ  زنان شما لباس هستند برای شما و شما هم لباس هستید برای زنانتان  . چر ا؟ خداوند تعبیر به لباس می کند چه خصوصیتی در لباس هست و چه؟ ویژگی دارد که مرد و زن لباس هم باشند  بارزترین ویژگی لباس این است که آبروی انسان را حفظ می کند ،اگر انسان کشف عورت شود وبدون لباس بیرون بیاید آبرویش می رود ، انسان لباس می پوشد که آبرویش مستور می شود و باعث حفظ آبرو است ممکن است در بدن انسان عیبی باشد زخمی ، جراحتی باشد که دیگران آنرا ببینند از انسان متنفر شوند لباس  می پوشاند عیوب را و زخم ها را می پوشاند لذا قرآن می فرماید : مرد و زن باید آبروی هم باشند و حفظ کنند زن باید عیوب مردش را بپوشاند و مرد باید عیوب زنش را بپوشاند  . لباس باعث زیبایی است علاوه بر پوشش لباس یک نوع زیبایی خاص به انسان می دهد  اگر لباس نباشد قیافه وحشتناکی دارد زن و مرد باید به هم زیبایی بدهند و مایه زینت هم باشند لباس انسان را از سرما و گرما حفظ می کند و امنیت ایجاد می کند در  زمستان سرد اگر لباس نباشد انسان سرما می خورد و مریض می شود و در گرمای تابستان انسان لباس نداشته باشد گرما زده می شود لباس ایجاد یک محیط امن می کند زن و مرد باید به هم امنیت بدهند زن باید برای شوهرش یک بستر امن در خانه ایجاد کند و شوهر در مقابل همچنین روایات وظایف مرد و زن نسبت به هم زیاد است . در روایت است که اگر دونفر انسان ساعتی همراه هم باشند حق گردن همدیگر پیدا می کنند . حضرت علی علیه اسلام با شخصی یهودی در بین راه  همسفر شدند و ساعتی کمتر یا بیشتر همسفر بودند . یهودی مسیرش به بصره منتهی می شد و حضرت علی (ع)می خواست به کوفه تشریف ببرد . او نمی شناخت که ایشان   امیر المومنین (ع)است . سر دوراهی رسیدند از هم خدا حافظی کردند و به سمت بصره رفت وقتی برگشت دید حضرت امیر پشت سر ایشان دارد می آید رفیقش و همسفرش عرض کرد شما مگر نگفتید کوفه می روید فرمود چرا مسیرم کوفه است گفت این مسیر بصره است فرمود تو یک ساعت بامن هم سفر بودی حق گردن من داری برای ادای حق چند قدمی پشت سرت می آییم و با مشایعتت می کنم تو یک ساعت همسفر من بودی حال اگر چنین است یک ساعت همسفر بودن و هم نشینی این موجب ایجاد حق می شود . این زن و شوهری که ده سال بیست سال یا پنجاه سال در کنار هم هستند چه حق عظیمی بر گردن هم دارند یک عمر در کنار هم بودن یک عمر سفر زندگی را همسفر هم بودن ، باید دقت شود و همت برای اداء حق دیگران از جمله همسایه و دوستان داریم که به جا بیاریم شاید این دقدقه نسبت به همسرمان نداریم همسر از همه حقش از همه بیشتر است همسایه حق دارد همکار حق دارد دوست حق دارد و باید حق همه را اداء بشودولی از همه مهمتر حق همسری است که 50سال بیشتر در کنار مرد  زندگی کرده و شرایط زندگی را هموار کرده است لباس شستن غذا درست کردن اینها حق نیست باید اینها را خیلی رعایت کنیم  .
امیر المومنین علی (ع)می فرماید : حضرت زهرا مشغول درست کردن غذا بود و من هم مقداری عدس داشتم پاک می کردم پیامبر عظیم الشأن وارد شد و دید که من دارم عدس پاک می کنم (کاری که شاید برای ما سخت باشد توی خانه انجام بدهیم ) فرمود یا علی اسمع منی  علی بشنو سخن مرا و بدان چیزی نمی گویم مگر اینکه خدا فرموده است و ما ینطق عن الهوی و الا وحی ٌ یوحی   یا علی ع هیچ مرد توی خانه کمک خانمش نمی دهد مگر اینکه خداوند به تعدا موهای بدن این مرد که ثواب یک سال عبادت که روزهایش روز ه گرفته باشد و شبهایش عبادت کرده باشد کمک و مساعدت نمی کند در خانه همسر را مگر پیغمبر وصی و شهید و کسی که خداوند عنایت کرده خیر دنیا و آخرت نصیبش کرده باشد اگر مرد در مقابل اخلاق بد خانمش صبر کند چه می شود پیامبر فرمود صبر بر اخلاق بد همسر ثوابی مانند صبر ایوب دارد بر بلایی که خداوند بهش داد ه حضرت ایوب هشت سال دچار مریضی و بلا شد و صبر کرد و مشهور شد به صبر ایوب کسی که در مقابل اخلاق بد همسر خداوند ثوابی به اندازه صبر ایوب عنایت می کند به او . اجحاف به زن در اسلام بسیار مذموم شمرده شده است پیامبر فرمود: هر کس اجحاف کند فرمود انا خصم ٌ یوم القیامه . من دشمن او هستم روز قیامت پناه بر خدا کسی که دشمن اش روز قیامت پیغمبر باشد فحش و ناسزا به اموات که در بعضی خانوادها رایج است اینها اجحاف است و در جایی دیگر ابن عباس از پیغمبر نقل می کند فرمود که کسی که ظلم کند به خانمش در رابطه با مهرش و ندهد در روز قیامت جز زنا کاران محسوب می شود و کسی خیال دادن آنرا نداشته باشد بابا کی داده کی گرفته . خداوند می فرماید : ما عهدی با هم داشتیم این عهد قراری بود در دست تو به عهدت وفا نکردی و بد اخلاقی در خانواده باعث فشار قبر می شود . سعد وقاص از دنیا رفت پیامبر خودش زیر تابوتش را گرفت و خودش بر او نماز خواند و داخل قبرش او را خواباند و سنگ لحد را گذاشت و با گل تمام روزنه ها را گرفته تا خاک روی بدن سعد نریزد خیل ملائکه از آسمان برای تشیع آمدند  بعد از دفن پیغمبر فرمود زمین فشار سختی بر بدن سعد وارد آورد گفتند : چرا با این همه مقام که دارد ملائکه و جبریل برای تشیع جنازه اش آمدندو کاری که شما کردید با کس نکرده اید فرمود سعد در خانه بد اخلاق بود و با زن و بچه بد اخلاق بود تند خو یی در خانه با بچه و همسر باعث فشار قبر می شود . زنان در مقابل وظایفی دارند . فرموده اند : چند زن در روز قیامت بدون حساب و کتاب به بهشت می برند یکی زنی که شوهر بد اخلاق دارد و عصبانی مزاج دارد برای رضای خدا صبر می کند و سکوت می کند و در جایی می فرماید زنی که زخم زبان به شوهرش بزند خداوند هیچ عملی از او را قبول نمی کند با زبانش و گفتارش شوهرش را بیازارد خداوند هیچ عمل مستحبی و واجب او را نمی پذیرد و در جای دیگر می فرماید خانمی شب بخوابد و شوهرش از او خشمگین باشد و عصبانی باشد زن باید رضایت شوهر را جلب کند و خوشنود کند و الا تا صبح در خشم و غضب خداست  لذا حق دو طرفی است زن و مرد بر گردن هم حق دارند نهایت حرمت هم داشته باشند زن بگوید پدر بچه های من است و مرد بگوید مادر بچه های من است  انشاء الله زندگی توام با برکت و مغفرت الهی  باشد .  
 خطبه دوم :
امام باقر (ع) می فرماید : شیعه ما نیست مگر کسی که تقوی داشته باشد کسی که از خدا و معصیت خدا بترسد و از نافرمانی خدا بترسد شیعه ما شعارش تقوی است و اطاعت از اومر خداست مطیع و منقاد پروردگار است .
مناسبتهای هفته که با آنها مواجه هستیم :
امروز جمعه سوم شهریور در سال 1320 کشور عزیزمان توسط نیروهای متفقین به اشغال در آمد با این که ایران اعلام بی طرفی کرده بود و در جنگ دوم جهانی از شمال و جنوب نیروهای متفقین خاک کشورمان را اشغال کردند و خدا می داند که چه لطماط و صدماتی در طی این اشغال وارد شد و در نهایت  رضا شاه را که خودشان آورده بودند برای حفظ منافعشان بر ملت تحمیل کردند و زمانی که دیدند به دردشان نمی خورد رای بر این شد کسی که به آنها خدمت می کند پسرش محمد رضا بر جای او نشاندند و ملت ایران از سرنوشت و حکومت خودش هیچ اختیاری نداشت و باید متولی امر حکومت دخالتی نداشتند هر طور دلشان می خواست بر می داشتند و یا می گذاشتند و اگر این انقلاب نبود ما مگر همین یک دستاورد که مسئولین را خودمان انتخاب می کنیم و معین می کنیم  که متولی امور کی باشد و اولیاء امر کی باشد  . چقدر دردناک است برای ملتی که بیگانگان بیایند برای یک ملت کسی را تحمیل کنند و بعد از مدتی بردارند و کس دیگری را جایگزین کنند  رضا شاه را خودشان اوردند و بعد از مدتی پسرش محمد رضا را به جایش نشاندند.
روز دوشنبه 6شهریور ششم ذی الحجه سالروز شهادت زائراین مظلوم خانه خدا در سال 66 در مکه مکرمه در جریان راهپیمایی برائت از مشرکین جرمشان این بود که اعلام برائت کردند از مشرکین و متاسفانه آن قضیه پیش آمد و بیش از 400نفر از حاجی ها که مهمان خانه خدا بودند به شهادت رسیدند لکه ننگی بود بر چهره سعودی ها نشست  . از خداوند منان برای عزیزان علو درجات را مسئلت داریم .
سه شنبه 7 شهریور مصادف است با رحلت آیت الله سید شهاب الدین مرعشی  . علماء دین نگهبانان دین هستند و شیطان بیشتر از همه چیز از مرگ عالم خوشحال می شود هیچ چیز مانند مرگ عالم شیطان را خوشحال نمی کند که چنین حکمی دارد اذا مات عالم ثلمه فی الاسلام ثلمه لا یسدها شی ء  مرگ عالم شکافی در اسلام ایجاد می کند که هیچ چیز پرش نمی کند .
روز هفتم ذی الحجه روز سه شنبه شهادت امام محمد باقر علیه السلام شایسته است در همان روز لا اقل بازار ما و عزیزان بازاری رعایت این مسئله را بنمایند با نصب پارچه مشکی ارادت خودشان را نسبت به ائمه نشان بدهند .
 روز چهارشنبه 8 شهریور مصادف با شهادت اسطوره تقوی و خدمت گزاری رئیس جمهور محترم و نخست وزیر شهیدان رجایی و باهنر به دست منافقین کور دل در سال 1360و آغاز هفته دولت را گرامی می داریم . همه دولتها  تایید مقام معظم رهبری داشتند و با مجوز رهبری کار را شروع کردند نمی شود گفت آن هشت سال بد بوده و این هشت سال خوب  نمی شود همه بد باشند همه کار کردند و اگر غیر از این بود که کارشان مشروعیت نداشت  این توطئه دشمن است که می خواهند ما را مسموم کنند و در طول این 38 سال بالاخره توفیقی داشتیم و انتخابی کردیم انتخاب درست نبود این چنین نیست همه دولتها دغدغه خدمت داشته اند و از حمایت همه تقدیر می شود .
روز پنج شنبه 9 شهریور 9 ذی الحجه  زمانی که پیامبر در مدینه مسجد ساختند در های خانه های اطراف به داخل مسجد باز می شد یعنی هر مسلمانی که می خواست از منزل خارج شود می آمد داخل  مسجد و خارج می شد  در چنین روز ی نهم ذی الحجه دستور آمد به احترام خانه خدا نباید هیچ دری به خانه خدا باز شود و استثناءکرد یک در آن هم در خانه امیر المومنین به خانه خدا باز باشد .
تذکر ات :
 به موازات آبادانی که در مرکز استان هست ما شاهد آبادانی شهرستانها همه باشیم جای خوشحالی دارد روز به روز مرکز استان آباد می شود و انتظار در این توازن و تعادل بین همه باشد اگر آبادانی هست ولو درجه ای هست برای همه باشد  .
ازدواج آسان :
همت و تکان بخوریم و شرایط را برای ازدواج آسان ایجاد کنیم . دختری می گفت هر کدام از خواستگارانم را به بهانه ای رد کردم الان به سن بالایی رسیدم و خواستگار ندارم و مظلوم واقع شده  لذا باید موانع را بر داریم و جوانان را ترغیب  و تشویق کنیم . ما دو سال اول زندگیمان در کنار سفره پدرمان بودیم و خرج و مخارج باهم می کردیم و خدا توفیق حاصل شد مستقل شدیم  الان جوانان انتظار دارند خانه مستقل وسایل مستقل خوب این چنین جور نمی شود  سن بالا آمده دختر ازدواج نکردند پسر زن نگرفته و ضعیت درستی نیست باید قانع بود و به خاطر خدا ازدواج کرد .
عروسی در  تالارها :
صاحبان تالارها در عروسی کارهایی کردند و دیوارهای حائل زدن بین قسمت مردانه و زنانه اختلاط نباشد بر خلاف شرع مقدس است خدا توفیقشان دهد انجام دادند  .
یک تقویمی داشته باشند شب های شهادت ائمه نوبت نزنند زشت است برای شهری که شیعه نشین که در شب شهادت امام جواد (ع) شنیدیم که عروسی بود در یکی از تالارها و شادی کنان در شان شهری که ادعای تشیع دارد نیست . اداره اماکن نظارت بیشتری داشت باشند که این مطلب رعایت شود .
نماز خانه بیمارستان  امام خمینی ره :
بحمد الله و منه وضع ساختمان سازی بیمارستان خوب شد مردم راضی هستند و مردم از داشتن چنین بیمارستانی خوشحال می شوندولی نماز خانه مناسبی که در شان بیمارستان باشد وجود ندارد چند شب پیش مادری پیش فرزندش که در بیمارستان بستری بوده برای نماز صبح به خانه می آید و دوباره بر می گردد . در بیمارستان یک جای مناسبی برای همراه مریض یاپرسنل درست کنند ممکن است کانتینری چیزی بگذارند که در شان  بیمارستان نیست باید بهترین محل و مناسبترین جایگاه برای نماز خواندن درست کنند . امید واریم مسئولین خدوم و زحمت کش به این مطلب توجه داشته باشند.
 

ارتباط با امام جمعه