دوشنبه 1396/11/2 - 49 : 23
مشخصات امام جمعه
احمد حکیمی گیلانی
احمد حکیمی گیلانی
معمولان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
قبول نداشتن برجام مستمسکی است از سوی ترامپ تا بوسیله آن در حوزه های دیگر ما را تحریم کنند.

خطبه‌ى اول‌

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ بَارِئِ الْخَلَائِقِ أَجْمَعِینَ بَاعِثِ الأنبِیَاءِ وَ المُرسَلینَ ثُمَّ الصَّلَاهُ وَ السَّلَامُ عَلَى خیر خلقه واشرف بریه حافظ سره ومبلغ رسالات العبد الموید ورسول المسدد المصطفی الامجد أبِی القَاسِمِ مُحَمَّدٍ وعَلَى آله الاطهرین الاطیبین المَعصُومینَ المُقَرَّبینَ المُنتَجَبین سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین ارواحنا لتراب مقدمه الفدا وجعلناالله من اولیاعه وانصاره والذابین عنه والمستشهدین بین یدیه اوصيكم یاعباد للّه و نفسی بتقوى للّه .

حضرت حجت الاسلام والمسلمین حکیمی گیلانی امام جمعه معمولان بعداز دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی فرمودند: تقوای الهی یعنی دوری کردن از گناه و معصیت. تقوا به معنای ترک گناه نیست. انسانی که گناه مرتکب میشود و بعد از آن ، آن گناه را ترک میکند معنای این کار توبه کردن است.تقوا یعنی این که انسان نفس خود را در برابر هواها و گناهان مصون بدارد. این میسر نمیشود مگر این که انسان ضروریات دین را به نحو احسن انجام بدهد.زمانی انسان میتواند ضروریات دین را به درستی تشخیص بدهد که درک صحیحی و معرفت صحیحی نسبت به اصول دین داشته باشد.

ایشان در ادامه مباحث سبک زندگی اسلامی فرمودند:در سبک زندگی اسلامی نقش ولایت و ولایت پذیری و ولایت مداری چیست؟ خداوند در سوره مبارکه مائده آیه 55 می فرماید: «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّکاة و هم راکعون».(ولیّ شما تنها خدا و رسول او و کسانی که ایمان آورده‌اند؛همان کسانی که نماز را بر پا می‌دارند و در حال رکوع نماز زکات می‌پردازند، میباشند.)خداوند می فرماید:زمین هرگز بدون حجت نخواهد بود.این آیه برمیگردد به آن زمان که امام علی(ع) در حال خواندن نماز مستحبی بودند،سائلی وارد شد و تقاضا کرد که کسی به من کمک بکند،امام علی(ع) در حالت رکوع انگشتری خود را به عنوان زکات یا صدقه به آن فقیر دادند.همان لحظه این آیه بر وجود مقدس پیغمبر(ص) نازل شد.خداند به صورت مصداقی به مردم اعلام کردکه ای مردم ولی شما فقط من هستم و دوم رسول من و سوم آن کسی که در حالت رکوع زکات پرداخت کرده است. یعنی بعداز پیغمبر بایستی از جانشین خدا یعنی  ولی معصوم یعنی حضرت علی(ع) و فرزندان ایشان پیروی کنید.اهل سنت از ابن عباس نقل کرده اند:حدود سیصد آیه قرآن کریم در مقام و شأن وجود نازنین امام علی(ع) نازل شده است.این نشان از عظمت حضرت علی(ع) دارد.اگر کسی خدا را قبول داشته باشد،پیغمبر را قبول داشته باشد ولی امام را قبول نداشته باشد،به منزله این است که انسان یک ساختمانی را میسازد و ستونهایی را بری این ساختمان قرار میدهد.اگر انسان بیاید برخلاف نقشه ساختمان عمل کند و یک ستون را نادیده بگیرد در مقابل لرزه ها،طوفانها و امثال اینها تأثیر پذیر خواهد بود.بنابراین دین انسان وقتی کامل است که همه فرمایشات خدا را بپذیرد. أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ خدا را اطاعت کنید و پیامبر و اولیای امر خود را [نیز] اطاعت کنید.امام باقر(ع) میفرماید: بُنِيَ‏ اَلْإِسْلاَمُ‏ عَلَى خَمْسٍ اَلصَّلاَةِ وَ اَلزَّكَاةِ وَ اَلصَّوْمِ وَ اَلْحَجِّ وَ اَلْوَلاَيَةِ وَ لَمْ يُنَادَ بِشَيْ‏ءٍ مَا نُودِيَ بِالْوَلاَيَةِ يَوْمَ اَلْغَدِيرِ. اسلام بر پنج پايه استوار است: نماز و زكاة و روزه و حج و ولايت، و براى هيچ چيز آنچنان فرياد نشد كه براى ولايت در روز غدير.

خطبه دوم

ایشان در خطبه دوم فرمودند:یکی از مؤلفه های ولایت مداری بصیرت است.یعنی انسان حق را از ناحق به موقع تشخیص بدهد. در واقعه صفین وقتی جنگ بین لشکر معاویه و حضرت علی(ع) در گرفت،خیلی از افراد بصیرت نداشتند.در اینجا به تشکیک افتادند که کدام یک از این دو نفر برحق هستند تا ما طرف او را بگیریم.همه ما باید بدانیم که معرفت بدون جهاد و جهاد بدون معرفت هیچ ارزشی ندارد.در واقعه جمل خیلی از افراد آمدند نزد علی(ع) و گفتند:یاعلی ما شک داریم که شما برحق هستید یا عایشه و طلحه و زبیر؟لذا برای اینکه این شک ما برطرف بشود،ما را به سرحدات بفرست تا بدانیم دشمن ما چه کسی است که مبادا روزی متوجه بشویم که اشتباه کردیم.امام علی(ع)قرآن ناطق است.انسان باید ولی فقیه خود را بشناسدو دستورات او را بدون چون و چرا انجام دهد.مؤلفه دوم اطاعت بی چون و چرا است. آنجا که سهل خراسانی نزد امام صادق آمد و گفت یا امام صادق اکنون بهترین فرصت است از این اوضاع استفاده بکنید.ازدرگیری بین امویان و عباسیان استفاده کنید و شما علیه آنها قیام کنید و حکومت را بدست بگیرید. امام فرمودند:با کدام یار؟گفت:ما هستیم.فرمود:هرچه بگویم انجام میدهی؟گفت بله.فرمودند: خودت را درون تنور آتش بیانداز.گفت:نخیراین کار را نمیکنم.هارون مکی وارد شد.امام به او دستور داد خودت را داخل تنور بیانداز.هارون بدون چون و چرا خودش را داخل تنور آتش انداخت.اینبه معنای منزلت اطاعت بی چون و چرا از فرمان ولی فقیه زمان است.سومین مؤلفه صبر و مقاومت در راستای احقاق حق.مسلمانان صدر اسلام آمدند صبر و استقامت ورزیدند و همه داشته های خود را رها کردند و همراه پیغمبر هجرت کردند.مادران بسیجی که فرزندان خود را به جبهه های حق علیه باطل فرستادند مصداق بارز صبر و استقامت هستند.

ایشان در ادامه فرمودند:5 جمادی الاول ولادت با سعادت حضرت زینب (س) میباشد.این روز را به نام روز پرستار نام گذاری کرده اند.این روز را به پرستاران عزیز کشورمان تبریک عرض مینمایم.مصداق بارز صبر و استقامت خانم زینب کبری (س) بود.یکی از ویژگی های یک پرستار این است که در مواجهه با سختی ها و مشکلات صبر و مقاومت داشته باشد. پرستاری کار سخت ولی پر ثوابی است.امیدوارم که پرستاران عزیز با خانم زینب کبری محشور شوند.جا دارد از خانمی یاد بکنیم که حدود یک دهه است از یک جانباز 100درصدی که فقط زندگی نباتی دارد،پرستاری میکند.جانبازی که تکاور نیروی انتظامی قهرمان بود.فرمانده یگان تکاوری زاهدان بودکه در سال 87 در مبارزه با گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی از ناحیه سر آسیب دید و به کما رفت. ده سال است که سید نورخدا موسوی روی تخت خوابیده و همسر ایشان  از این جانباز سرافراز مراقبت میکند.

ایشان با اشاره به تحریمهای آمریکا فرمودند:ترامپ رییس جمهور آمریکا رفع تحریمهای برجامی را تمدید کرد.در راستای همان سیاست های دو گانه آمریکا در قبال ایران یعنی از یک طرف با تعلیق تحریمها میکوشد در برجام بماند و از طرفی با تحریم افراد سعی بر آن دارد که ما از برجام سود نبریم.در واقع قبول نداشتن برجام مستمسکی است از سوی ترامپ تا بوسیله آن در حوزه های دیگر ما را تحریم کنند.

مقام معظم رهبری در دیدار با میهمانان سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی فرمودند:ایران بهترین الگو برای کشورهای اسلامی است به جهت اینکه ایران با انقلاب خود و نابودی رژیم شاهنشاهی:1- انحصارات دشمن در علوم مختلف را بهم ریخت2- توانست به استقلال کامل خود در زمینه های سیاسی،اجتماعی و فرهنگی برسد3- توانست دست طمع دشمن را نسبت به سرمایه های کشور قطع کند.وسلام علیکم

اخبار
ارتباط با امام جمعه