يکشنبه 1396/4/4 - 22 : 13
مشخصات امام جمعه
سید داود شاهچراغی
سید داود شاهچراغی
ازنا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/12
استثناعات غیبت

خطبه اول :

امام جمعه ازنا در خطبه اول نماز در ادامه مباحث سبک زندگی اسلامی راجع به زندگی عاری از گناه گفت از مهمترین گناهان گناه زبان و غیبت است راجع به گناه کبیره غیبت صحبت شد و برای علاج گناه غیبت باید علل و عوامل آن مورد بررسی قرار بگیرد و با مبارزه علل و عوامل می توان گناه را ترک کرد.خداوند متعال برای گناهان کبیره استثناعاتی هم گذاشته است . آیا استثناعاتی که در بحث غیبت وجود دارد از آنجایی است که موضوع وجود ندارد و موضوع غیبت در آن استثنا نیست.

خداوند متعال در قران کریم می فرماید : خداوند دوس نداردکه انسان راجع به کسی بد بگوید و دشنام بگوید و پشت سر کسی صحبت بکندمگر اینکه مورد ظلم قرار گرفته باشد یکی از جاهایی که گفته می شود استثنا است در مورد غیبت این است که مورد ظلم و ستم قرار گرفته است آنجایی که انسان مورد ظلم قرار گرفته انسان می تواند راجع به آن شخص حق خواهی بکند حالا یا در محاکم قضایی یا افراد در ارتباط با او.

یکی از مثال ها این است که اگر انسان به کسی پولی داده قرض و اون انسان می تواند قرض را بپردازد و ندهد در اینجا انسان می تواند حق خواهی بکند و دنبال حق و حقوقش برود و طبیعتا اگر انسان به قاضی بگوید این هم جزء غیبت محسوب می شود ولی از استثناها محسوب می شود .

آیا انسان می تواند برای گرفتن حقش آبروی دیگران را ببرد یا نه : تا آنجایی که ممکن است باید از مراجع قانونی پیگیری کند ولی اگر مظلوم واقع شد یعنی اینکه مراجع قانونی رسیدگی نمی کنند طبیعتا اینجا راهی نیست مگر اینکه از مردم کمک بگیرد .

خطبه دوم:

امام جمعه ازنا در خطبه دوم نماز اولا التماس دعا داشت از همه برادران و خواهران روزه دار در این ماه مبارک رمضان و گفت عزیزان قدر ماه رمضان را بدانید و به عنوان یکی از فرصت های مهم زندگی خودمان بدانیم از لحظات و دقایق این ماه استفاده کنید .

امام جمعه ازنا در ادامه چهاردهم خرداد سالروز ارتحال معمار کبیر جمهوری اسلامی را تسلیت گفت و گفت امام در دوران معاصریک شخصیت بی نظیر و کم نظیر در دوران تاریخ بود و مثل امام در طول تاریخ اگر بشمریم شاید به جز انبیا و معصومین مانند امام نداشته باشیم امام یک سیاستمدار فقیه عارف بود . مقام معظم رهبری توصیه می کند که اگر می خواهید امام را بشناسید وصیت نامه سیاسی عبادی امام یک امام مجسم هست و گواه و گویا می باشد.

امام جمعه ازنا در ادماه مطالبی را در مورد سند 2030 گفت : امروز قدرت های دنیا به دنبال این هستند که وابستگی آموزشی به وجود بیاورند یعنی آموزش و متون آموزشی دنیا را بدست بیاورند این نکته ای که راجع به سند 2030 بیان شد که مقام معظم رهبری جلوی این سند را گرفت . شاید بعضی ها بگویند چه چیزی بود و منکر شوند که اصلا مصوبه ای وجود دارد و طرح موضوع نشده عزیزان در جلسه مورخه 25/6/95 هیات دولت تقریبا 9 ماه قبل اجراء سند 2030 با تشکیل کارگروهی الزامی می شود یعنی دولت مصوبه می گذارد برای اجرای سند 2030 اونوقت بعضی ها می گویند کجا دولت وارد این بحث شضده در کجا این موضوع بیان شده این کارگروه موظف می شوند که این دستورات را به سایر ادارات ابلاغ نمایند و بر اجرای آن نظارت داشته باشند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در 20 آذر که این سندرونمایی می شود اعضا اعتراض می کنند که چرا این سند بسیار مهم را طرح نکردید و باید در این شورا بررسی می شد ولی متاسفانه باز به این تذکرات اهمیتی قائل نمی شوند.

یکی از مصوبات این سند این است که آمده اند خانواده رات تعریف کرده اند و گفتند خانواده متشکل است از زن مرد و فرزند . زن زن و فرزند . مرد مرد و فرزند یعنی چی یعنی اینکه ازدواج همجنس ها با یکدیگر

امام جمعه ازنا در پایان مطالبی را راجع به موسسه آرمان توضیح دادند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه