سه شنبه 1395/11/5 - 32 : 4
مشخصات امام جمعه
محمد فاطمی
محمد فاطمی
آستانه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
خطبه های نماز جمعه آستانه علوی

در خطبه اول پس از حمد وثنای حضرت حق و توصیه همگان به تقوای الهی، در ادامه مباحث تحکیم خانواده بیان کردند یکی از مصادیق معاشرت به معروف با همسران رعایت ادب و برخورد با همسر است و اگر همسران بخواهند به رشد و تعالی برسند باید مواظب رفتار و کردار و گفتار خودشان باشند و طبق آیات احسان قولوا للناس حسنأ ذکر شده چرا خودمان را به حرف های زشت عدات دادیم و چرا با مردم بخصوص با همسران رفتارمان مناسب نیست.

حجت الاسلام فاطمی در ادامه با بیان برخی احادیث و آیات فرمودند با مردم با ادب سخن بگویید که در درجه اول باید به همسران احسان و نیکی کنیم و با ادب سخن بگوییم و باید زندگی هایمان را رنگ خدایی کنیم که رنگ خدا دوستی و محبت و همدلی و همکاری و دلسوزی کردن و مهربانی و صحبت کردن با همسر است.

ایشان در ادامه بیان کردند زندگی چون کلاس ریاضی است که در آن باید شادی ها را جمع کنیم و کینه ها را باید تفریق کنیم و محبت را ضرب و لطف و مهربانی را تقسیم کنیم.

 

 در خطبۀ دوم پس از حمد و ثنای الهی و سلام و صلوات برائمه معصومین(ع) و توصیه به تقوا در مورد دوستی و دشمنی مطالبی بیان کردند و فرمودند دوستی و دشمنی دو مفهومی هستند که کم و بیش همه با این مطالب آشنا هستند و در ادبیات دینی ما با تولی و تبری وجود دارد که ما هم به عنوان یک انسان مسلمان باید با یکسری افراد دوست باشیم و با یکسری افراد دشمن باشیم. ایشان در ادامه بیان کردند کسانی که میان دوست و دشمن فرق نمی گذارند خواهی و نخواهی خسران در انتظارشان است و اگر این افراد با این ایده مسئولیتی بگیرند ضربه محکمی به نظام خواهند زد. که در قرآن کریم هم آمده، کسانی هستند که خدا را قبول دارد، ولایت محمد (ص) را باور دارند و دوست داشتن مومنین را هم پذیرفتند که این انسانها حزب الله هستند و در آیه ای دیگر آمده کسانی که دین شما را مسخره می کنند و بر علیه شما نقشه می کشند و کار شکنی میکنند نباید آنها رابه عنوان دوست بپذیریم و باید با آنها دشمنی کنیم. که ایشان توضیح دادند به خاطر این موضوعات و آیات و احادیث است که باید مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل ... گفته شود ولی حق فحش و ناسزا و دشنام دادن نداریم، بنابراین مرگ بر آمریکا و مرگ بر منافق و برگ بر اسرائیل و آن روباه پیر پشتوانه قرآنی دارد، با توجه به اینکه ظالمند، کارشکنند و دشمنی می کنند.

حجت الاسلام فاطمی در ادامه از قوه قضائیه تشکر کردند که جانانه در مبارزه با مفاسد اقتصادی وارد شده است، که البته حامیان فساد ساکت ننشسته اند و دنبال شایعه پراکنی بر علیه قوه قضائیه هستند که باید مواظب باشیم و دولتمردان هم باید مواظب باشند که عدالت را رعایت کنند و جلوی حقوق های نجومی را بگیرند و با آنها برخورد قاطع کنند و به مردم افراد مجرم را معرفی کنند و قوه قضائیه هم باید قاطعانه این افراد را محکوم کند و دست آنها را از بیت المال  کوتاه کنند.

 

ارتباط با امام جمعه