دوشنبه 1396/11/2 - 50 : 23
مشخصات امام جمعه
محمد فاطمی
محمد فاطمی
آستانه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
خطبه های نماز جمعه آستانه علوی

موضوع و خلاصه مختصری از خطبه ها: (اول و دوم)

در خطبه اول حضرت حجت الاسلام فاطمی امام جمعه محترم آستانه  پس از حمد وثنای حضرت حق و توصیه همگان به تقوای الهی به ادامه مباحث هفته های قبل پیرامون مسائل خانواده پرداختند. ایشان در این هفته به جایگاه طلاق از منظر اسلام و دین مبین اسلام اشاره کردند و با حدیثی فرمودند: خداوند خانه ای که در آن عروسی برپا شود را دوست می دارد و خانه ای که در آن طلاق رخ دهد را خوش نمی داند و هیچ چیزی در پیشگاه خداوند مبغوض تر و منفور تر از طلاق نیست.

ایشان در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از معلمین عزیز و مسئولین آموزش و پرورش ازاین عزیزان خواستند به مسئله تربیت که در کنار آموزش آمده است توجه داشته باشند که کمتر توجه شده است و فرمودند: در مدارس باید روحیه از خود گذشتگی و ایثار پررنگتر شود و اگر در کنار آموزش به مسئله تربیت پرداخته شود و عواطف انسانی شکوفا شود و احساس وظیفه را به دانش آموزان تلقین کنند و اگر دانش آموزان روحیه خویشتن داری و صبر و مقاومت را عملا یاد بگیرند و احسان و نیکوکاری فراموش نشود واگر تعاون و معاضدت و تقویت اراده انسانها مخصوصأ دانش آموزان و انسانهایی که به مرحله و سن ازدواج رسیدند و می خواهند تشکیل خانواده بدهند در مراکز مشاوره همین مسائل را نشان بدهند طلاق رخ نمیدهد.    

در خطبۀ دوم پس از حمد و ثنای الهی و سلام و صلوات برائمه معصومین(ع) و توصیه به تقوا، ایشان تبریگ گفتند ولادت باسعادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها عقیله بنی هاشم و روز پرستار را محضر همه برادران و خواهران و مخصوصأ همۀ پرستاران گرامی و در مورد زندگی و ابعاد شخصیتی حضرت زینب کبری(س) مطالبی بیان کردند.

امام جمعه محترم  در ادامه به حادثۀ تلخ و دلخراش جان باختگان کارکنان کشتی نفت کش بر اثر آتش سوزی و غرق شدن اشاره کردند و به خانواده های عزادار و بازماندگان آن عزیزان تسلیت گفتند و به پیام رهبری عزیز در این موضوع هم اشاره ای کردند که فرمودند: باید از این عزیزان تجلیل کرد که در راستای پویایی کشور و اقتصاد کشور تلاش می کنند و گاهی در غربت جانشان را از دست می دهند و اینها که برای خانواده زحمت می کشند و جانشان را از دست می دهند مثل مجاهدان در راه خدا هستند.

 ایشان در ادامه به بحثی که اخیرأ در جامعه مطرح شده که می گویند می خواهند فضای مجازی را تعطیل کنند اشاره کردند و بیان کردند؛ این تهمتی است که از یک جهت عده ای ظالمانه به جمهوری اسلامی مظلوم نسبت می دهند، اما نکته اینجاست که می گویند باید فرهنگ سازی شود اما دولت نباید بی تفاوت باشد و باید نظارت دقیق داشته باشد.

ایشان در ادامه به حکمی که رهبری عزیز به رئیس محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور دادند اشاره ای کردند که حضرت آقا نکات بسیار ارزنده ای بیان کردند، سه عنصر در این جملات آقا وجود دارد برای اینکه این نهاد مبارک و رحمانی فعالیتش را مردم ببینند و استفاده بهینه از این نهاد مقدس کنند که نکته اول قوت در برگزاری نماز جمعه ها در منطق و محتوای کارها و محتوای فعالیت های فرهنگی و دوم صداقت با مردم و سوم رابطه مستقیم تر با مردم. رسول گرامی اسلام(ص) هم فرمودند: هرکس ایمان به خدا و روزقیامت دارد بر او واجب است در نماز جمعه شرکت کند.    

ارتباط با امام جمعه