چهارشنبه 1396/11/4 - 7 : 15
مشخصات امام جمعه
نعمت ا... خدامی
نعمت ا... خدامی
تفرش
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/1
سیاست‌های اقتصاد مقاومتی؛ یگانه راهکار برون رفت از مشکلات کشور

خطبه های مورخه 96/10/1

حجت‌الاسلام نعمت‌الله خدامی امام جمعه تفرش در خطبه‌‌های آیین عبادی و سیاسی جمعه این هفته در تفرش با اشاره به ویژگی‌های متقین در منظر خطبه 193 نهج‌البلاغه، گفت: آفریدگار در روح و جان متقین بزرگ جلوه می‌کند و به همین دلیل غیر از خداوند در چشمان آنها کوچک است.

 

خدامی تشریح کرد: فردی که در کنار اقیانوس پهناور، بی‌کران و باعظمت باشد، طبیعی است قطره آب در نظرش کوچک و حقیر باشد. کسی که به صفات جمال و جلال ربوبی توجه می‌کند و به مقدار استعداد خود از آن بهره می‌برد، همه چیز غیر از خدا را کوچک می‌بیند و گاهی غیر از او را نمی‌بیند.

 

وی اظهار کرد: این نوع نگرش در فرهنگ، سیاست، اقتصاد، جهاد و... افراد تاثیرگذار است.

 

امام جمعه تفرش ادامه داد: راه رسیدن به این مقام، حق‌بینی، دیگر کوچک‌بینی، معرفت و عبادت، اطاعت، محبت حق و فرار از گناه است تا لوح دل گسترده شود و جلوه‌های رحمانی در آن جای گیرد و دیگران از ساحت آن خارج شوند.

 

خدامی با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین(ع) اضافه کرد: به خدا سوگند، اگر آسمان هفتگانه را با آنچه که در زیر آسمانش قرار دارد، به من دهند، برای اینکه خدا را در مورد مورچه‌ای نافرمانی کنم و پوست جویی از دهانش بگیرم، هرگز انجام نمی‌دهم. به یقین دنیای شما با همه ثروت‌هایش نزد من از برگی که در دهان ملخی است و آن را می‌جَوَد، پست‌تر است.

 

وی بیان کرد: همه خطاها و وابستگی‌ها درباره دنیا فانی است. باید مواظب بود که امورات دنیایی انسان را از اقیانوس ربوبی و مظاهر صفات الهی غافل نکند.

 

خطیب نماز جمعه تفرش ادامه داد: اینگونه جهان‌بینی سبب می‌شود که امور حقیر نفسانی، معاصی، مقامات دنیوی، تحقیر کردن دیگران، سر و صداهای سیاسی، جنجال‌ها و گرایشات مختلف او را از محبوب بی‌نهایت غافل نکند.

 متقین بر محور رضایت الهی، اعمال خود را تنظیم می‌کنند

خدامی یادآور شد: متقین به دستور خدا در همه مراحل دنیا عمل می‌کنند؛ برای رضای خدا همه اعمال خود را انجام می‌دهند و همه وجود خود را از طلب به ذات یگانه خداوند پُر می‌کنند.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش، ملاک برتری را تقوا عنوان کرد و گفت: بنابر روایات معصومین(ع)، انسان با تقوا کسی است که سخن حق بگوید، خواه به نفع او باشد و یا به ضررش تمام شود.

امام جمعه تفرش با تبریک میلاد امام حسن عسکری(ع) در 8 ربیع‌الثانی، با اشاره به اقدامات ایشان، تشریح کرد: کوشش‌های علمی در دفاع از آیین اسلام، دانشگاه‌ها، شبهات مخالفان و تبیین اندیشه ناب اسلامی، ایجاد شبکه ارتباطی با شیعیان مناطق مختلف از طریق تعیین نمایندگان و اعزام پیک‌ها و ارسال پیام‌ها، فعالیت‌های سری سیاسی به رغم تمام کنترل‌ها و مراقبت‌های حکومت عباسی از جمله اقدامات مهم امام حسن عسکری(ع) در زمان خلافتش است.

خدامی، حمایت و پشتیبانی مالی از شیعیان، تقویت و توجیه سیاسی رجال و عناصر مهم شیعه در برابر مشکلات، استفاده از ظرفیت امامت خود برای جلب منکران امامت و دلگرمی و اطمینان خاطر شیعیان، آماده‌سازی شیعیان برای دوران غیبت فرزند برومند خود یعنی امام دوازدهم، تفسیر قرآن و گسترش فعالیت‌های قرآنی، فعال کردن حضرت عبدالعظیم حسنی در قالب مبانی قرآنی در منطقه را از دیگر اقدامات موثر امام حسن عسکری(ع) برشمرد.

 

 مبارزه حضرت مسیح(ع) با فساد عصر خویش وی با اشاره به سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح(ع)، بیان کرد: حضرت مسیح(ع) برای کاستن آلام بشریت و نجات آنها از فساد و فحشا، فقر و تبعیض مبارزه کرد. خوب است امت‌ها و دولت‌هایی که خود را به وی منصوب می‌کنند در زدودن همه مظاهر ظلم و فساد تلاش کنند.

 

خطیب نماز جمعه در تفرش با بیان لزوم نقد منصفانه و آموزنده گفت: همانطوری که خط استعماری انگلیس و استکباری آمریکا و غرب در تخریب چهره نظام اسلامی، محکوم است اگر کسی در داخل کشور به سیاه نمایی‌ها دامن بزند، کار ظالمانه‌ای انجام داده است. نقد منصفانه لازم و تخریب نظام اسلامی، ظلمی عظیم است.

 

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی؛ یگانه راهکار برون رفت از مشکلات کشور

خدامی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را یگانه راهکار برون رفت از مشکلات کشور عنوان و بیان کرد: برای رفع وابستگی‌ها، بیماری‌های اقتصادی کشور و مبارزه با استکبار در جنگ اقتصادی علیه کشور، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی امری لازم است.

 

وی با اشاره به راهبردهای سیاست اقتصاد مقاومتی گفت: برای اجرایی شدن بهتر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، می‌بایست از همه ظرفیت‌ها داخلی برای تقویت خط تولید و تکثیر فرصت‌های شغلی استفاده کرد. مبارزه با فسادهای نظیر زیاده‌خواهی، حقوق‌های نجومی، قاچاق و.. در دستگاه‌های گوناگون انجام شود.

 

امام جمعه تفرش تاکید کرد: وحدت ملی، یک صدایی، عمل‌گرایی به جای ابراز مواضع شعار گونه، توجه به دغدغه‌های مردم و دستورات رهبر معظم انقلاب راهگشا است.

خدامی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، ادامه داد: از حاشیه‌سازی‌ها پرهیز کنید، به حل مشکلات مردم بپردازید، نمی‌توان گفت مردم از گرانی و مشکلات، شکایتی ندارند.

 

وی اضافه کرد: مشکلات اقتصادی وجود دارد و مردم و به خصوص اقشار ضعیف آن را لمس می‌کنند. آنچه که برگردن همه است، رفع مشکلات مردم و پیشرفت کشور است.

خطیب نماز جمعه تفرش با اشاره به مسئله حقوق شهروندی اضافه کرد: در این خصوص، مبانی اسلامی و نیازهای اساسی مردم در ابعاد مختلف مادی، معنوی، فرهنگی و اجتماعی را باید در نظر گرفت.

  افشا شدن دروغ‌های آمریکا در منطقه

خدامی با اشاره به افشا شدن دروغ‌های آمریکا در منطقه بیان کرد: زمینه‌سازی آمریکا علیه ملت ایران، درباره ادعای ارسال موشک‌های ایرانی به یمن، مورد استهزای دیگر کشورها قرار گرفت و دروغ آمریکایی‌ها برملا شد.

 

وی ادامه داد: راهکار موشک‌های یمنی در پاسخ به تجاوزات آل‌سعود و صهیونیست، می‌تواند سرنوشت این تعرض ظالمانه هزار روزه را به نفع ملت مظلوم یمن تغییر دهد.

امام جمعه تفرش با اشاره به حماسه 9 دی گفت: حماسه 9 دی، حماسه‌ای ماندگار و برگرفته از الطاف حق و عظمت اراده عمومی مردم در ناامید ساختن دشمنان، خنثی‌سازی توطئه‌های آنان و کوبیدن جریان خطرناک فتنه است.

 ریشه‌کنی بی‌سوادی، یک جهاد مقدس اسلامی است

خدامی با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی در 7 دی ماه سال 58 اظهار کرد: ریشه‌کنی بی‌سوادی، ارتقای علم، معرفت و دانایی یک جهاد مقدس اسلامی است.

 

 

 

وی در خصوص آلودگی‌های هوا در تعدادی از شهرها، بیان کرد: رفع این معضل نیازمند عزم ملی، توجه جدی، بهره‌مندی از برنامه‌های تجربه شده موفق، دوری از سیاسی‌کاری، اقدام عاجلانه همه دستگاه‌های مسئول و همیاری مردم است.

 

امام جمعه تفرش با اشاره به مواضع خصمانه آمریکا در سند جدید امنیت ملی این کشور اضافه کرد: ترامپ در این سند، از ایجاد و بهبود روابط استراتژیک همه جانبه با متحدان منطقه‌ای خود سخن به میان آورده و ملت ایران را، دشمن و تروریست تلقی معرفی کرده است.

 

خدامی خاطر نشان کرد: آمریکا سعی در بکارگیری شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران، دارد؛ این مواضع خصمانه تکرار و تاکید بر ادامه دشمنی آمریکا با ایران، نقض برجام است. همچنین تذکری به شیفتگان غافل و ارادتمندان ارتباط بیشتر با این محور شرارت است.

 

تسلیت رحلت جانگداز عالم ربانی حضرت آیت‌الله حائری شیرازی، شهادت سردار شهید حاج علی خوش‌لفظ، شهادت آیت‌الله غفاری به دست ماموران ستمشاهی پهلوی در 7 دی سال 57، ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی در 4 ربیع‌الاول از دیگر مناسبت‌هایی بود که امام جمعه تفرش به آنها اشاره کرد

ارتباط با امام جمعه