يکشنبه 1395/12/1 - 15 : 22
مشخصات امام جمعه
قربانعلی دری نجف آبادی
قربانعلی دری نجف آبادی
اراک
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/5/8

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

متن خطبه های نماز جمعه 8/5/95

خطبه اول

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نُؤمِنُ بِه وَ نَتَوَکّلُ عَلَیه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَاشَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ (ص). اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله وَ اُخوّفکُم مِن عِقابِه

برادران و خواهران گرامی همه شما عزیزان و خودم را به تقوای الهی توصیه می کنم. در این ایام نورانی و پربرکت از خداوند برای همه، توفیق تحصیل علم و عقل و ایمان و معرفت را دارم. اگر خداوند به ما علم، ایمان، معرفت و ادب بدهد همه چیز داده است ولی اگر همه گنج های دنیا را بدهد ولی این چند مورد نباشد، انسان چیزی ندارد. اگر این گنج های بزرگ اخلاق، ادب، ایمان و عقل را داشته باشد گویا همه چیز دارد. از میان همه این گنج ها، عقل از همه مهمتر است چرا که اگر کسی عاقل باشد همه ی موارد دیگر را نیز بدست خواهد آورد. انسانی که عقل داشته باشد و قدر فرصت ها را بداند و راه و چاه را از یکدیگر تشخیص بدهد عمر و جوانی و فرصت های خود را به باد نمی دهد. عمر انسان به راحتی و با یک حادثه ی کوچک تمام می شود و باید فرصتهای خود را برای عبادت و خدمت در راه خدا صرف کرد و اگر عقل نباشد همه فرصت ها و عمر و جوانی خود را آتش زده و از دست می دهد و خسر الدنیا و آخرت شده و حتی آخرت خود را نیز خراب کرده و راهی برای نجات ندارد. بنابراین اگر انسان عاقل باشد قدر عمر و جوانی و فرصت ها را می داند. قدر عنایات و دعا و اهل بیت (ع) را می داند. از این عمر 60-50 ساله، فرصت اندکی برای خدمت و عبادت وجود دارد و باید قدر آن را دانست.

بنابراین بنده به عنوان یک برادر کوچک به همه عزیزان سفارش می کنم از فرصت هایی که خداوند منان در اختیار ما قرار داده است، فرصت عمر و جوانی، عقل و نعمت اهل بیت (ع) حداکثر استفاده را بکنیم. این همان مسیری است که اهل بیت (ع) ترسیم کرده اند. انسان هر چه از مسیر اهل بیت (ع) دورتر شود از مسیر عقلانیت دور شده است. این مسئله برای همه، زن و مرد، پیر و جوان با هر شغل و سمتی که هستند وجود دارد. همه یکسان هستند و فرقی نمی کند. عمده این است که باید قدر این نعمتی که خداوند به انسان عنایت فرموده و بزرگترین سرمایه ی اوست را بداند و از آن بهترین استفاده را بکند. اگر انسان عمر خود را از دست بدهد اگر تمام گنجهای زمین را نیز به نام او بزنند برای او فایده و سودی ندارد. اگر عمر داشته باشد ولو کارگر و رفتگر باشد سرمایه ی بسیار مهمی دارد که باید از آن به درستی استفاده کند. یک انسان بی سواد آن چنان پیش می رود که کربلایی کاظم ساروقی

می شود. یک انسان هم با سواد است ولی در پیشگاه خدا چیزی ندارد.

 ایام سالگرد شهادت ششمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت جعفر بن محمد صادق (ع) است. باید قدر این چراغ های هدایت را دانست. ائمه (ع) بهترین اسوه ها هستند. امام صادق (ع)، 65 سال هجری قمری و 63 سال هجری شمسی در دنیا زندگی کردند. در سال 83 قمری متولد و در سال 148 هجری قمری به دست منصور دوانیقی به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

سال های قمری، 354 روز و سال های شمسی 365 روز است و این تفاوت در ایام، باعث می شود هر سی سال از سال های قمری، سی و یک سال شمسی باشد. از نظر اسلامی برای اعمالی چون روزه ماه رمضان، حج و ماه محرم و صفر و مراسم های مذهبی دیگر ناچار هستیم از سال های قمری استفاده کنیم. 25 شوال نیز سالگرد شهادت امام صادق (ع) است.

در هفته گذشته، گفته شد که ایام زندگانی 14 معصوم (ع) مانند یک انسانی است که نزدیک به 300 سال عمر کرده است. این انسان باید وظایف خود را با توجه به شرایط مختلف به درستی انجام دهد. یک روز ماجراهای کوفه، روزی ماجرای کربلا، یک روز خلافت بنی امیه، بنی عباس و ... بوده است. یک انسان که چراغ به دست واقعی بوده است و در تمام این راهها و کوره راهها، مسیر را به درستی به همگان نشان داده است. مانند قطب نمای یک کشتی که در یک اقیانوس مواج در طول 300 سال در شرایط مختلف حرکت می کند عمل می کند. پس از آن راهنمایی این کشتی بزرگ را به فقهای عظام و علما می سپارد تا روزی که صاحب اصلی ولی زمان حجت بن الحسن المهدی (عج) ظهور کنند و مسئولیت از دوش فقها به صورت مستقیم برداشته می شود. اهل بیت (ع) چراغبانان راه، نور هدایت، مشعل فضیلت بودند و در تمام این فراز و نشیب ها، پستی و بلندی ها، تنگناها، سختی ها و فشارها و در همه مراحل مسیر اصلی را ترسیم کرده و راه اصلی را با سیره، گفتار و کردار، تربیت شاگردان، موضعگیری حکیمانه، تربیت فرزندان لایق، تداوم خط امامت و ولایت، به بشریت نشان دهند. از سنه ی 114 تا 148، بعد از شهادت امام باقر (ع)، دوره امامت امام صادق (ع) به مدت 34 سال آغاز شد. یک فرصت طلایی برای شیعه، اسلام و پیروان اهل بیت (ع) در این 34 سال ایجاد شد تا امام صادق (ع) این مسیر را برای بشریت ترسیم کند. امام صادق (ع) نیز از این فرصت محدود، حداکثر استفاده را فرمودند. در دوران انقراض بنی امیه، میان بنی عباس و بنی امیه اختلافات و کشمکش هایی کمرشکن بود که نمونه های آن را امروز در سوریه و عراق و ... می بینید. ابومسلم خراسانی که بازوی بنی العباس در میان فارس ها بود، برای این که حکومت بنی العباس را در ایران تثیبت کند، 600 هزار نفر را کشته است. البته بنده نمی دانم این مطلب تا چه حد درست است ولی این نشان دهنده ی نزاع های خونین و سنگین است. البته در زمان منصور دوانیقی، به ابومسلم خراسانی هم رحم نکردند و او را تکه تکه کردند. بنی العباس در میان عرب نیز ابوسلمه ی خلال را گماشته بودند که او نیز هزاران نفر را کشت تا حکومت بنی العباس را تثبیت کند. از جمله نمونه های جنایات آن ها، همین جنایاتی است که دست نشانده های آل سعود در زمان کنونی انجام می دهند؛ یمن، سوریه، عراق و.. را به خاک و خون کشیدند.

این دعواها و کشمکش ها باعث شده بود تا کمتر فرصت پیدا کنند تا خدمت امام صادق (ع) متعرض شوند. این ایام، فرصتی شد تا امام صادق (ع) این مشعل با عظمت ولایت و امامت و اهل بیت (ع) را به دست بگیرد و در دنیای آن روز نورافشانی کند به حدی که امروز نیز ما از سفره ی پر نور و پربرکت امام صادق (ع) بهره برداری می کنیم.

مرحوم شیخ عزیز الله عطاردی که دو سه سال قبل از دنیا رفت، انسان سختکوشی بود. به دلیل آن که بنده نائب رئیس مجمع اهل بیت (ع) هستم و مدتی معاون فرهنگی مجمع اهل بیت (ع) بودم با بنده مانوس بودند. ایشان بیش از 100 جلد کتاب به عنوان مسند اهل بیت (ع) منتشر کرده است. یکی از کارهای او در مورد امام صادق است که 22 جلد مسند امام صادق (ع) است این در حالی است که وسائل الشیعه مرحوم شیخ حر عاملی چاپ قدیم، 20 جلد بود. مسند، روایاتی است که به وجود نورانی امام (ع) مستند و منسوب است. این کار کم نیست. امروز شیعه افتخار می کند. در دنیای اسلام چنین گنجینه ای پیدا نمی شود. البته روایات منتسب به امیر المؤمنین (ع)، 27 جلد است و پس از آن روایات امام صادق (ع) از همه بیشتر است و دیگر نه از ائمه (ع) و نه از دیگر بزرگان اهل سنت روایتی چاپ نشده است. با همه محدودیت ها و فشارهایی که نسبت به اهل بیت (ع) و امام صادق (ع) بوده است، 22 جلد کتاب از ایشان نقل شده است.

گفته می شود که امام صادق (ع) در دانشگاه خود 4 هزار شاگرد داشته است که ممکن است کسانی یک روایت و کسانی 5 هزار روایت نقل کرده باشند.

در کتاب مسند، 2850 نفر از صحابه ی امام صادق (ع) را ذکر فرموده است. زراره بن اعین، محمد بن مسلم، یونس بن عبدالرحمان و ... از جمله یاران ایشان هستند که در شرایط بسیار سخت، تلخ، کشنده و تحت فشارهای شدید بنی امیه و بنی العباس نقل کرده اند که این مسئله ی کمی نیست. این یک نمونه از کار بزرگ صادق آل محمد (ع) است. اگر بخواهیم ذوی الحقوق خود را در اسلام در این بعد نام ببریم که اولین شخصیت عالم وجود خاتم انبیا محمد بن عبدالله (ص)، دومین شخصیت بزرگ اسلام باب مدینه علم و کسی که "من عنده علم الکتاب " است، امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (ع) و سومین شخصیتی که از نظر آثار ماندگار و تاثیرگذاری فرهنگی و ... دارد وجود مبارک امام صادق (ع) است. اگر موقعیت امام صادق (ع)، همانند امام سجاد (ع) و امام مجتبی (ع) بود کار ایشان را انجام می داد. اگر موقعیت امام سجاد (ع) و امام مجتبی (ع)، موقعیت امام صادق (ع) بود، کار امام صادق (ع) را می کردند. بنابراین اگر در کار ائمه (ع) سوال های جاهلانه می شود به دلیل عدم آگاهی و ضعف آگاهی است. جریان ائمه (ع) یک جریان با عظمت است که سررشته آن به دست پیامبر (ص) و امیر المؤمنین (ع) بوده و تا امروز که به دست امام عصر (عج) است.

بنده امروز در مورد دعا از قول امام صادق (ع) خدمت شما مطالبی را بیان می کنم. امیر المؤمنین (ع)، امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) رجال دعّا بودند و بسیار دعا می کردند و دعاهای آن ها مشهور است ولی ائمه یک وجود جامعه و جمع الجمعی هستند و در هر عرصه ای مثل شجاعت، عبادت، شب زنده داری و سحرخیزی و دعا و عبادت، کمک به فقرا و محرومین و پاسداری از عدالت و تقوا و فضیلت و عواطف انسانی و ندبه به درگاه الهی و ... حرف اول را می زدند. در همه عرصه ها ائمه (ع) انسان های جامع و کاملی هستند.

امام صادق (ع) درباره دعا از قول پیامبر (ص) فرمودند:

 اَربَعةٌ لاتُردُّ لَهُم دَعوَةٌ: اَلوالِدُ لِوَلَدِهِ والمَظلومُ عَلي مَن ظَلَمهُ و المُعتَمِر حتَّي يَرجِعَ و الصائِمُ حتّي يُفطِرَ.

 

چهار نفرند که دعايشان رد نمي‌شود: دعاي پدر در حق اولاد، نفرين مظلوم بر ظالم خود، دعاي زائر خانة خدا (در تمام مدت زيارت) تا زماني که مراجعت کند و دعاي شخص روزه‌دار تا ساعتي که افطار نمايد.

چهار گروه هستند که دعای آن ها هرگز رد نمی شود. خداوند دعای آن ها را به هدف اجابت می رساند. درهای آسمان ها باز می شود و نفس آن ها به عرش الهی می رسد.

دعای والدین برای فرزندان مستجاب است. قدردانی از پدران و مادران بسیار مهم است. ممکن است پدران و مادران از دنیا رفته باشند ولی یاد آن ها، صدقه و نماز و به دیدار و زیارت آن ها رفتن موجب می شود که در عالم برزخ شهود کرده و آن ها را دعا کنند.

این بدین معناست که رابطه خود را با پدر و مادر و در هر حال و شرایطی حفظ کنیم، حرمت پدر و مادر را حفظ کرده و قدر پدر و مادر را بدانیم و آن ها را در حیات و مماتشان فراموش نکنیم.

والمظلوم علی من ظلمه

هر کس مظلوم واقع شد و آه بکشد، آه او با خدا و عرش خدا فاصله ای ندارد. خداوند برای مظلوم ولو بعد از مدتی انتقام می گیرد.

و المُعتَمِر حتَّي يَرجِعَ

سومین کسانی که دعای آن ها مستجاب می شود کسانی هستند که در حال عمره و حج و زیارت خانه خدا هستند تا از خانه خدا برگردند خداوند دعای آن ها را مستجاب می کند. خداوند آل سعود را لعنت و ذلیل کند که موجب شدند امسال ملت ایران محروم شوند. هر جا مردم به یاد عمره و مکه و بقیع و گنبد سبز پیامبر (ص) و به یاد فاطمه مظلومه، دعا کنند خداوند دعای آن ها را مستجاب می کند.

و الصائِمُ حتّي يُفطِرَ

دعای انسان روزه دار تا زمان افطار مستجاب می شود.

 در برخی روایات آمده است که دعای فرزند برای پدر و مادر نیز جزء دعاهای مستجاب است. در روایات دیگر، دعای مؤمن برای برادر دینی در غیاب او دعای مستجاب است.

امام صادق در همه ابعاد سخنان بسیار مفیدی دارند.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

إِذا جاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ * وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ في‏ دينِ اللَّهِ أَفْواجاً * فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَ اسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کانَ تَوَّاباً 

متن خطبه دوم نماز جمعه 8/5/95

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْدِيه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ انْتَجَبَهُ لِوَلَايَتِهِ وَ اخْتَصَّه ُبِرِسَالَتِهِ وَ أَكْرَمَهُ بِالنُّبُوَّةِ أَمِيناً عَلَى غَيْبِهِ وَ رَحْمَةً لِلْعَالَمِ. اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله و اُخوّفکُم مِن عِقابِه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ، سید المرسلین وَ امام المتقین وَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِ ّبْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَ الْخَلَفِ الْهَادِی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلَى عِبَادِکَ وَ أُمَنَائِکَ فِی بِلادِکَ. اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍکَریمَة، تُعِزُّ بِهَا الاِسْلامَ وَاَهْلَهُ، وَ تُذِلُ ّبِهَا النِّفاقَ وَ اَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَ الْقادَةِ اِلى سَبیلِکَ

عزیزانم همه شما و نفس حقیر خودم را به تقوای الهی توصیه می کنم. امام (ع) چهار فضیلت را از نشانه ها و اخلاق پیامبران برشمردند که هر کس این شاخصه ها در وجود خود داشته باشد، صفات پیامبران در وجود اوست.

اِنَّ الصَّبْرَ وَحُسْنَ الْخُلْقِ وَالْبِرَّ وَالْحِلْمَ مِنْ اَخْلاقِ الاَنْبِيآءِ [1]؛ صبر و شكيبائى و اخلاق نيكو و حلم و بُردبارى از اخلاق پيامبران است.

پیامبران در راه دین و خدمت صابر و ثابت قدم بودند، نیکوکار و اهل احسان، دارای حلم و بردباری در باربر سختی ها و شدائد و دارای حسن خلق بودند. ما نیز باید از خداوند بخواهیم که توفیق حلم، صبر، نیکوکاری و اخلاق حسنه به همه ما عنایت بفرماید.

در آستانه ایام شهادت امام صادق (ع) قرار داریم. ایشان برای همه امت اسلام، چه پیروان اهل بیت (ع) و چه مکاتب دیگر مسلمان، اسوه حسنه است؛ معلم ایمان، اخلاق و معرفت است. امام صادق (ع) صراط مستقیم و میزان حق و باطل است. معرفت، فقاهت، اخلاق را باید از امام صادق (ع) آموخت. امت اسلام مدیون امام صادق (ع) است. ابوحنیفه بزرگترین فقیه مذاهب چهارگانه است و بنی العباس تلاش کردند این فقیه ایرانی را در میان مسلمانان مطرح کنند. او شاگردی به نام ابویوسف داشت که کتابی به نام خراج نوشت و هارون او را قاضی القضات دنیای اسلام قرار داد و او نیز فقه حنفی را در دنیای اسلام ترویج کرد. نعمان شاگرد دانشگاه جعفر بن محمد الصادق (ع) است. او می گوید: «لولا السنتان لهلک النعمان» یعنی «اگر آن دو سال شاگردی در محضر امام صادق علیه السلام نمی‌کردم، هلاک شده بودم». این بزرگترین فرد این فرق بود که چنین اعترافی می کند. دیگران نیز هر چه دارند مستقیم یا غیر مستقیم به برکت وجود امام صادق (ع) است. بنابراین فقه و فقاهت، اخلاق، مبارزه با جهالت و خرافات، مبارزه با دستگاه جبار اموی و عباسی همه مرهون امام صادق است. اگر مسلمانان احکام حج را یادگرفته اند به برکت امام صادق (ع) است.

امام صادق (ع) ام الفضائل و المکارم است. ائمه (ع) معصوم هستند و علم آن ها علم لدنی است و دیگران چیزی در برابر عظمت اهل بیت (ع) ندارند. ائمه (ع) مصداق آیه تطهیر هستند و این آیه در مورد این ها نازل شده است:

إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً[2]؛ خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملًا شما را پاک سازد.

امروز این فقه با عظمت اهل بیت (ع) است که آیت الله بروجردی، حکیم، خویی، گلپایگانی، علامه امینی و در راس همه امام راحل (ره) را عالم اسلام تقدیم کرده است. آیا می توان امام (ره) را با مدعیان دروغین خلافت در عربستان و امارات و.. مقایسه کرد!؟ آخوندهای درباری آل سعود مانند آخوندهای درباری بنی امیه و بنی عباس هستند. خلفای آن ها نیز بدتر از آن ها هستند.

در زمان ما فقه با عظمت امام صادق (ع)، نظام اسلامی را به وجود آورد و ملت ایران را از چنگال گرگ ها نجات داده، این نماز جمعه با عظمت را پدید آورده و در برابر اسرائیل و استکبار و صهیونیست با قدرت ایستاده است و انشاءالله به لطف خدا، این فقه پویا، عزت آفرین و ولایتمدار و عدالت خواه روز به روز در دنیا گسترش پیدا خواهد کرد و مدعیان دروغین آل سعود هر چه تهمت و افترا ببندند طرفی برنخواهند بست. جایگاه آنان همان جایگاه پیشینیان آن ها و جایگاه صدام ها و قذافی ها و رضاخان ها و.. است. آل سعود و آل خلیفه و ...خیال می کنند با جنایت های خود، موفق خواهند بود. هیچ جنایتکاری در تاریخ موفق و جاودانه نبوده و نخواهد بود و خداوند انتقام می گیرد:

إِنَّ رَبَّکَ لَبِالْمِرْصادِ[3]؛ به یقین پروردگار تو در کمینگاه (ستمگران) است!

دنیا و مسیر عالم وجود به سمت عدالت و عدل است. به برخی افراد چند صباحی فرصت داده می شود تا جنایت های خود را انجام دهند: تا سیه روی شود آن که در او غش باشد.

حمایت خود را از علمای بحرین، شیعیان مظلوم و ملت مظلوم بحرین، شیخ بزرگوار آیت الله شیخ عیسی قاسم اعلام می کنیم.

به آل سعود و آل خلیفه و همدستان آن ها اعلام می کنیم که اگر جنایتکاران تاریخ، هیتلرها و چنگیزها و چرچیل ها موفق بودند شما نیز موفق خواهید شد. این قدر با ملت خود مقابله نکنید. این قدر سخت گیری های بیجا و احمقانه را بر ملت خود تحمیل نکنید. با ملت های خود، با خدا و علمای بزرگ دینی آشتی کنید. قدر علما را بدانید. آن ها ستون فقرات ملت ها هستند. علما سنگر دفاع از حریم یک ملت هستند. در برابر تجاوز بیگانگان می ایستند و صدها سال است که ایستادگی کرده اند. باید قدر آن ها را دانست. این برخوردها با شیخ زکزاکی، شیخ باقر النمر، شیخ علی سلمان و عیسی قاسم و علمای منطقه شرقیه عربستان احمقانه است. مردم و علمای بحرین می خواهند هر بحرینی یک رای داشته باشند. آن ها بیش از 700 هزار شیعه هستند. آل خلیفه جنایتکار که اهل بحرین هم نیستند نزدیک به 50 سال است که بر مردم بحرین مسلط هستند. حتی در وزارت دفاع این کشور یک آبدارچی شیعه نیست. همه مساجد و حسینیه ها را خراب می کنند و می بندند. این رفتار جاهلانه است. جاهلانه تر، حامیان خبیث غربی آن ها نظیر امریکایی ها، انگلیسی ها، اسرائیلیها و ... هستند که از آن ها حمایت می کنند. هیچ نظامی با چنین رفتارهایی پا بر جا نخواهد ماند. در علوم و فلسفه یک قاعده کلی وجود دارد که القسر لا یدوم؛ کاری که بدون اراده باشد هرگز دوام ندارد.

نباید انتظار داشت که بر خلاف نظام و خلقت، مردم را آزار دهند و کسی اعتراض نکند. دیروز آل سعود در منطقه یمن به روستایی حمله کردند و حتی قبر علما و سادات را شکافته اند و استخوان های آن ها را آتش زده اند. این ها انتظار دارند که مسلمانان، آن ها را نفرین نکنند!

ملک سلمان و.. برای تفریح به مراکش بروند و مردم روستاها را آواره کنند. خانه ها را آتش زدند و مساجد را ویران کردند. با چنین شیوه ها نمی توان حکومت کرد. مدعیان دروغین دموکراسی و حقوق بشر، امریکا و شورای امنیت، سازمان ملل و.. که اگر زن یا مردی در ایران به طور قانونی بازداشت شود، فوری فریاد حقوق بشر سر می دهند، چرا در برابر این جنایتها سکوت می کنند و از آن ها حمایت می کنند. چرا از این همه کشتار در سوریه، عراق و یمن و... حمایت می کنند. این جنایتها همگی با پول آل سعود ملعون انجام می شود. امریکا به خاطر این که آل سعود نفت را ارزان بدهند، 800 میلیارد دلار سپرده در امریکا دارند حتی در مورد 11 سپتامبر هم با ترس گزارش منتشر می کنند. آن ها می دانند که همه کسانی که جنایات 11 سپتامبر را مرتکب شدند، عمدتا از عربستان و آل سعود بودند. القاعده و داعش و ... را آن ها درست کردند. ریشه ی این همه تفرقه افکنی، ال سعود و حمایت های اسرائیل و امریکا و ... است. الحمدلله ملت های مسلمان و ملت های منطقه و نیز ملت بزرگ ایران با رهبری حکیمانه رهبر انقلاب و علما بیدار و هوشیار هستند و فریب این دغلکاران و جنایت پیشه ها را نخواهند خورد. مسائل جزئی داخلی هر چند حساس هستند مانند اشتغال، اقتصاد مقاومتی، کار و تولید و.. اما مسائل دنیای اسلام و کشور عزیزمان را هرگز ملت ما فراموش نمی کنند. مسائل داخلی نظیر حقوق های نجومی و اسراف و ... بسیار مهم هستند و همه از این نوع فسادها متنفر هستند اما این بدین معنا نیست که دشمن اصلی را فراموش کنیم. همان طور که امام (ره) فرمود هر چه فریاد داریم باید بر سر امریکا بزنیم و مرگ بر امریکا بگوییم.

سالگرد ارتحال فقیه مجاهد مرحوم آیت الله مشکینی (ره) رئیس اسبق مجلس خبرگان رهبری، معلم اخلاق و قرآن و ادب و فقه و سیاست و کیاست و نماز جمعه نیز در این هفته می باشد. یاد ایشان را گرامی می داریم و برای ایشان از خداوند طلب علو درجات می کنیم.

یاد مادر بسیار عزیز، سپهبد صیاد شیرازی که این روز ها دعوت حق را لبیک گفت گرامی می داریم. یاد مادران و پدران شهدا را که فرزندان خود را برای دفاع از اسلام تربیت و تقدیم کردند گرامی می داریم.

 ایام سالروز شهادت مرحوم شیخ فضل الله نوری (ره) است که یاد ایشان را که سلام خدا بر او باد را گرامی می داریم. ایشان در سخت ترین شرایط نزدیک به صد سال قبل مظلومانه به دار آویخته شد. ایشان در برابر مشروطه انگلیسی ایستاد و می خواست مشروطه، مشروعه باشد. مدتی هم در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) متحصن شد ولی در نهایت ایشان را اعدام کردند. یاد ایشان را گرامی می داریم. از مردم شریف استان و شهرستان اراک تقاضا می کنیم فردا که روز شهادت امام صادق است راهپیمایی همیشگی خود را از میدان شهدا به سمت مصلی قدس و مراسم های دیگر برگزار کنید.

احترام به امام صادق (ع)، احترام به پیامبر (ص) و فاطمه اطهر (س) و سید الشهداست. مردم شریف استان مرکزی در احترام به پیشوای بزرگ شیعیان حضرت جعفر بن محمد الصادق (ع) پیشتاز باشند.

یاد مرحوم عارف حسین در پاکستان گرامی می داریم. آن ها از علمای بزرگ شیعه هستند که مظلومانه به دست خوارج نهروان، عناد، جهل و القاعده به شهادت رسیدند. در این صد سال اخیر هر روز علمای شیعه را مظلومانه به شهادت می رسانند.

ایام هفته کرامت و ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) را در پیش داریم که انشاءالله خداوند توفیق وظیفه شناسی به ما عنایت کند.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَ الْعَصْرِ * إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ *

إِلاَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ

 


[1]. بحار اانوار، ج 71 صفحه 92

[2]. احزاب، 33

[3]. فجر، 14

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه