پنج شنبه 1396/5/26 - 21 : 2
مشخصات امام جمعه
غلامرضا نیشابوری
غلامرضا نیشابوری
آشتيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
مراسم تحلیف، نمایش شکست پروژه ایران هراسی/انتظار مردم از دولت دوازدهم تحقق وعده‌های دولت یازدهم است

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان آشتیان به امامت امام جمعه شهرستان آشتیان حجت الاسلام و المسلمین نیشابوری در مصلی آیت الله دانش برگزار شد.

وی در خطبه اول با توصیه به تقوا گفت : از نشانه های تقوا رعایت حقوق امامان است امام رضا (ع) بزرگترین وظیفه مردم در شکر نعمت های خداوند پس از ایمان به خدا و رسول اعتراف به حقوق ائمه می داند . امام رضا (ع) فرمود : ای مردم تقوا داشته باشید در استفاده از نعمتهای خداوند و نعمتها را از خود دور نکنید با معصیت ها بلکه با اطاعت خداوند به نعمتها دوام ببخشید و شکر آنرا بجا بیاورید .

وی در ادامه با اشاره به حقوقی که امامان برگردن مردم دارند و حقوق که مردم به گردن امام دارند گفت : امامان همواره به حقوق خود عمل کرده اند و آنچه مهم است ما به وظیفه خود در برابر امامان عمل کنیم . امام رضا (ع) در روایتی به یکی از اصحاب خود فرمود : ما بواسطه رسول خدا بر شما حقوقی داریم و شما نیز بر ما حقوق دارید پس هرکس حق ما را بشناسد و عمل کند واجب است بر ما که حق او را ادا کنیم ولی اگر حقوق ما را رعایت نکند حقی بر ماندارد . به چند مورد از حقوق امامان اشاره می کنم : 1- معرفت نسبت به امام : معرفت و شناخت حقوق و اقرار به آنها و عمل به آنها مهمترین حقوق امام است . روزی مامون از امام رضا (ع) خواستند که برای او رساله ای بنویسد که خلاصه ای از اسلام در آن باشد . امام برای او از توحید و نبوت و امامت و احکام مطالبی نوشت . امام رضا (ع) در باب امامت به او فرمود : شهادت می دهم که شما امامان جانشین پیامبر و امام ما هستید و زمین هرگز بدون امام خالی نخواهد ماند و شهادت می دهم که شما ریسمان الهی هستید و شما امامان هدایت و حجت خدا بر مردم دنیا هستید . 2- تحبیب : یعنی ائمه را دوست بداریم و آنها را نزد مردم محبوب قرار بدهیم . امام رضا (ع) فرمود مردم را بوسیله محبت ما به سوی ما بکشانید . گاهی در بعضی از مدح ها و نوحه خوانی ها سخنانی گفته می شود که باعث دوری مردم از اهل بیت می شود مانند اینکه بگویی علی خدای من است . 3- احیای امر ائمه : سعی کنیم امر ائمه را احیا کنیم . فرمودند خدا رحمت کند کسی را که امر ما را احیا کند . سوال کردند چگونه ؟ فرمود علوم ما را به مردم آموزش دهند و سخنان ما را برای آنها بیان کنند . در مجالسی که دور هم جمع می شوند هرکس یک حدیث و یا یک داستان از ائمه نقل کنند . امام رضا (ع) فرمود اگر مردم زیبای کلام ما را بدانند از ما پیروی می کنند . 4- تکریم و تعظیم امامان و سادات و امامزادگان : یکی از اصحاب از امام رضا (ع) پرسید ما از پیامبر شنیده ایم که پیامبر فرمود نگاه به چهره فرزندان من عبادت است . آیا منظور شمائید یا سادات . امام رضا (ع) فرمود سادات منتهی به دو شرط . اول : تا زمانیکه از راه پیامبر منحرف نشوند . دوم : اطاعت خدا کنند . 5- زیارت امامان و فرزندان آنها : در روایت است که هر امامی به گردن پیروان خود عهدی دارد و انجام آن عهد رفتن به زیارت آنهاست . بیست و سوم ذیقعده روز زیارت مخصوص امام رضا (ع) از دور و نزدیک است . امام رضا (ع) فرمودد هرکس مرا زیارت کند در سه جا به زیارت او می آیم و او را از گرفتاری نجات می دهم . 1- هنگامیکه پرونده اعمال را به دست چپ و راست می دهند 2- در پل صراط 3- در ترازوی سنجش اعمال . روز 23 ذیقعده روز زیارتی مخصوص امام رضا از را دور و نزدیک است . 6- نصرت و یاری اهلبیت : پیامبر در حق یاری کنندگان فرزندانش دعا کردند . و فرمود خدایا یاری کن هرکس علی و فرزندانش را یاری می کند  . امام صادق (ع) به هشام فرمود : او کسی است که با قلبش و دستش و زبانش ما را یاری می کند . ما از نعمتهای که خداوند به ما داده است برای یاری خدا و رسول و امامان بکار ببریم .

وی در خطبه دوم با گرامیداشت سالروز ورود آزادگان گفت : آزادگان گنجینه هایی ارزشمند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اند . آنها پس از سالها اسارت و شکنجه و تحمل سختی ها وارد کشور شدند . مردم ایران قدردان شهدا و جانبازان و آزادگان و خانواده های آنها هستند . تمام آزادگان هنگام ورود با ایران سه کار را انجام دادند : 1- بوسه بر خاک ایران 2- زیارت مرقد امام خمینی (ره) 3- تبعیت از مقام معظم رهبری .

وی با اشاره به مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور گفت : حضور گسترده مهمان خارجی در این مراسم نشانه احترام ملتها و دولتها به جمهوری اسلامی است . با حضور مهمانان خارجی پروژه ایران هراسی شکست خورد و آمریکا را زیر پا گذاشتند . مراسم تحلیف در واقع جشن مردم سالاری دینی بود که خیلی از کشورهای عربی از آن محروم اند . این مراسم بافته های چندین ساله دشمنان انقلاب اسلامی که دنبال منزوی کردن ایران بودند خنثی کرد . هریک از این کشورها در سازمان ملل یک رای دارند . آمریکا و عربستان با پول و دلار دنبال جذب آنها هستند ولی جمهوری اسلامی با نفوذ معنوی و حقانیت خود آنها را جذب کرده است . دولت با پشت سر گذاشتن مراسم تنفیذ و تحلیف 4 سال دیگر آماده خدمت گزاری می شود فصل جدیدی برای همکاری و همدلی و خدمت به مردم شروع می شود باید با تلاش مردم و دشمنان و بدخواهان کشور را مایوس و ناامید کنیم . دشمنان هنوز برای نابودی انقلاب امیدوارند . دشمنان همواره از دو نکته رنج می برند : 1- پیروی قاطع رهبری و خلف صالح امام خمینی (ره) از مشی و روش امام خمینی (ره) . 2- حضور همیشگی مردم در صحنه ها ، دفاع از انقلاب اسلامی ، در انتخابات و راهپیمایی ها و انرزی هسته ای و غیره .

مردم انتظار دارند در دولت جدید فصل جدید ایجاد شود و چند چیز مد نظر در برنامه ریزی ها قرار گیرد : 1- وعده های داده شده 2- انتظارات به حق مردم بویژه جوانان 3- کارهای نیمه تمام دولت قبلی که مستلزم بودجه ریزی اند ادامه پیدا کند 4- به ایده ها و هشدارهای راهبردی مقام معظم رهبری عمل شود . . در مسئله برجام ، اقتصاد مقاومتی ، مبارزه با مفاسد و آسیبهای اجتماعی و فقر و بیکاری و اصرار به روحیه جهادی ، ایستادگی در برابر نظام سلطه .

رئیس جمهور در انتخاب وزرا به چند نکته توجه کند : 1- از افراد کارآمد استفاده کند و کار را به دست کاردان بسپارد کابینه ناکارآمد مشکلی را از مردم حل نمی کند . 2- رئیس جمهور با نگاهی فراجناحی و ملی کابینه را بچیند 3- تنها راه اقتدار و عزت و پیشرفت ملت ایران باز کردن گره مردم در حوزه رفاه ، معیشت و اقتصاد است . 4- از وزرای جوان و توانمند و با تجربه و خوش سابقه و انقلابی و متدین استفاده کند . وزرای سالمند کارآمدی دولت را تضعیف می کند و پائین می آورد 5- انتخابات روحانی به ایتن معنا نیست که دولت قبل اشتباهات و ضعفی نداشته است . روحانی قول اصلاح داد و مردم اعتماد کردند و رای دادند . مهمترین خواسته مردم از رئیس جمهور دولت کارآمد و قوی است . دولت به صنایع کوچک بیشتر توجه کند .

وی با یادآوری پیروزی حزب الله بر اسرائیل در جنگ 33 روزه گفت : تنها راه پیروزی در گرو سه چیز است : 1- مقاومت 2- نترسیدن از دشمن 3- توکل به خدا . آمریکا دنبال ایجاد خاورمیانه بزرگ بود ولی مقاومت حزب الله خواب آنها را آشفته کرد . حزب الله ثابت کرد هیچ نیرویی در برابر نیروی ایمان نمی تواند ایستادگی کند .

ارتباط با امام جمعه