جمعه 1396/4/2 - 47 : 23
مشخصات امام جمعه
غلامرضا نیشابوری
غلامرضا نیشابوری
آشتيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/19
دست‌های پنهان و آشکار آمریکا در حادثه تروریستی تهران/دشمن با عملیات کور تروریستی به دنبال جبران شکست خود بود

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان آشتیان به امامت امام جمعه شهرستان آشتیان حجت الاسلام و المسلمین نیشابوری در مصلی آیت الله دانش برگزار شد.

وی در خطبه اول با توصیه به تقوا گفت : هرگز به دنیا تکیه نکنید زیرا تکیه گاه خوب و قابل اعتمادی نیست زیرا هیچ دنیا باقی و بادوام نیست . از دنیا عبرت بگیرید و در طلب رضایت خداوند تلاش کنید و عمل صالح انجام دهید قبل از اینکه فرصتها از شما گرفته شود . امام حسن (ع) فرمود : بندگان خدا تقوا داشته باشید و در راه خیر تلاش کنید و برای رهایی از جهنم جدیت داشته باشید و عمل صالح انجام دهید قبل از اینکه فرصتها از شما گرفته شود زیرا نعمتهای دنیا پایدار نیست .

وی در ادامه با تبریک میلاد امام حسن (ع) گفت : بعد از تقوا مهمترین اثر روزه رسیدگی به فقرا است یکی از نامهای ماه رمضان ، مواصات است یعنی سهیم ساختن برادران ایمان در رزق و روزی خود . از نتایج روزه آن است که آنانکه زندگی راحتی دارند و رنج فقر و گرسنگی و نداری نچشیده اند بچشند و از یاد مستمندان غافل نباشند . متاسفانه روحیه مصرف گرایی و تجمل باعث شده است تا به فقرا کمتر کمک شود . عده ای  دنبال بیشتر خوردن و متنوع پوشیدن و دنبال مد گشتن و وسایل جدید برای زندگی تهیه کردن . تمام اینها باعث شود فقرا و نیازمندان مورد توجه قرار نگیرند و به فراموشی سپرده شوند . مصرف گرایی و اسراف باعث می شود روز به روز شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی بیشتر و عمیق تر شود . جامعه ای که مصرفش بیش از تولیدش باشد در میدانهای مختلف شکست خواهد خورد . ما باید عادت کنیم و مصرف خود را تعدیل کنیم و بخشی از آن را به فقرا اختصاص دهیم . هشام بن حکم از علت و فلسفه روزه سوال کرد . امام فرمود : خداوند روزه را واجب کرد تا بین فقیر و غنی متساوی ایجاد کند زیرا غنی و ثروتمند و توانمند درد فقر و نداری را نچشیده است تا به فقیر رحم و کمک کند زیرا توانمند هرگاه اراده بر چیزی توانسته تهیه کند ولی فقیر نمی تواند . لذا خداوند روزه را واجب فرمود تا غنی و توانمند درد فقر و نداری را چشیده و به فکر نیازمند و فقیر باشد . امیرالمومنین (ع) می فرماید خداوند در اموال اغنیا حق فقرا را قرار داده است که آنها را باید بپردازند . متاسفانه در پایان میهمانی ها بخش عظیمی از غذاهای نیمه خورده و دست نخورده را دور می ریزند در حالیکه عده ای هستند همین غذاهای دست خورده را استفاده می کنند . اسراف حتی در کارهای خیر جایز نیست ولو به اسم افطاری باشد .

وی در خطبه دوم با توصیه به تقوا گفت : شبهای قدر را بیشتر قدر بدانیم . شب قدر دوای تمام دردهای ماست . در شب قدر می توان همه دردهای جسمی و روحی و فردی و اجتماعی را درمان کرد . میزان استفاده از شب قدر بستگی به نحوه و اندازه ارتباط ما با امام زمان دارد . ارتباط با امام زمان نقش تعیین کننده ای در شب قدر دارد . البته باید این ارتباط از گذشته زمینه چینی شده باشد . محور ماه رمضان حضرت بقیه الله است . تمام امورات ما در شب قدر رقم زده می شود . امام صادق (ع) فرمود : در شب نوزدهم مقدورات نوشته می شود و در شب 21 آماده می شود و در شب 23 امضاء می شود .

وی با ذکر تسلیت شهادت جمعی از هموطنان در مجلس شورای اسلامی و حرم امام در حمله تروریستی گفت : این حملات کور هیچ تاثیری در روحیه مردم ایران نخواهد گذاشت بلکه آنان را مقاوم تر خواهد کرد . عربستان سعودی بعد از شکست های پی در پی در عراق و سوریه و یمن و بحرین می خواهد با اینگونه عملیاتها ضعف خود را جبران و به عوامل خود روحیه دهد . ما انتقام این شهدا را از داعشی ها خواهیم گرفت . تمام این توطئه ها زیر سر آمریکاست اگر چه بعضی از دستها آمریکا را نمی بینند . جای تاسف دارد هنگامیکه نمایندگان مجلس شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند . پزشکیان نائب رئیس مجلس می گوید . این حادثه چه ربطی به آمرکا دارد . چگونه ممکن است مردم ما دستهای پنهان و و آشکار آمریکا را می بینند ولی نائب رئیس مجلس نمی بیند آیا ضعف در بصیرت نیست . مسئولیت حافظان امنیت خیلی سنگین است و باید با حساسیت بیشتر مسئله را پیگیری کنند ما شهادت این عزیزان را به خانواده هایشان تسلیت عرض می کنیم .

وی گفت : یکی از شگردهای جریانهای غیر صادق این است که برای انحراف افکار عمومی از مسائل اصولی و بنیادین و مهم حاشیه سازی است . آنها با مطرح کردن مسایل دست چندمی و با بزرگ کردن آنها می خواهند جلوی پرداخت به مسائل اصلی را بگیرند . دوقطبی سازی دشمن با هدف اختلاف بین مردم و مسئولین ، مردوم و رهبری ، مردم و آرمانهای امام و شهدا در همین راستا است . دشمن در بزرگ کردن مسائل فرعی و کوچک و حاشیه ای موفق بوده است . که بعضی از موارد اشاره می کنم :

  1. گاهی کنسرت و موسیقی مسئله اول کشور می شود . 2- گاهی مسئله آزادی به بازی گرفته می شود 3- گاهی دارندگان روحیه انقلابی را افراطی و تند رو می خوانند . 4- گاهی القا ظالمالنه و دروغین 38 سال اعدام و بریدن زبانها و شکستن قلم ها 5- گاهی ادعای عقلانیت برای جریان روشنفکری 6- گاهی دعای قبل از افطار یک خواننده معلوم الحال 7- بعد از انتخابات کمپین چهارشنبه ها را انتخاب آزاد با مدیریت افراد بد سابقه که افتخارشان فحشا و بی بند باری و بی حجابی است 8 گاهی با هدف تضعیف جایگاه و سنگر نماز جمعه و حمله ناجوانمردانه به ائمه جمعه و نهاد مقدس 9- سند 2030 آنقدر این موضوع در کشمکش های سیاسی قرار گرفته است که اصل سند مورد غفلت قرار گرفته است سند می خواهد ظرف 15 سال اهداف نظام  سلطه با تحمیل فرهنگ و سبک زندگی غربی در ایران اجرا کند . با این سند می خواهند نوعی جهانی سازی با محوریت قدرتهای بزرگ بویژه شیطان بزرگ اجرا کنند .سندی که علی رغم اظهار نظر صریح و قاطع رهبری مبنی بر توقف متاسفانه با اما و اگر ها و کشمکشهای سیاسی برخورد می شود . با وجود سند بالا دستی مثل سند تحول در آموزش و پرورش نیازی به سند 2030 نداریم . آنچه قابل توجه است جهت گیری نظام سلطه در تحمیل این دست معاهدات و اسناد بین المللی است . نه ادبیات ظاهر و عوام فریبانه و گول زننده آن . بعضی وقیحانه موضع گیری رهبری را متاثر از گزارشات غلط می دانند و بر این حرف اصرار دارند . بجای کشمکشهای سیاسی باید به روح حاکم بر این معاهدات و اسناد استعماری توجه کرد . بعضی از مسئولین اظهار دلسوزی نسبت به معلمین می کنند و خود را مدافع معلمین معرفی می کنند در حالیکه امروز معلمین ما اعتراض دارند . معلمین عزیز می گویند این سند تمام زحمات تربیتی ما را نابود می کند حرمت ما در کلامها شکسته می شود و قداست معلمی زیر سوال می رود . معلمین ما این سند را کاپیتولاسیون فرهنگی و سند بردگی آموزش و پرورش و معلمین می دانند و اجرای انرا خیانتی بزرگ می شمارند که در طول تاریخ ایران سندی خائنانه تر از آن جود نداشته است . شما امضاء کردید که در آموزش و پرورش ایران باید معارف غربی تدریس شود و یند جامع آموزشی را کنار بگذارند و به سند 2030عمل کنند . آیا این توهین نیست که معلم باید هچین بازی را سر کلاس تدریس کند . اینکه معلم حق ندارد در کلاس از شهید فهمیده ، صیاد شیرازی و شهید همت صحبت کند توهین به معلم بسیجی ما نیست . معلمی که حق ندارد از شهید و شهادت و جهاد و دفاع بگوید و اگر بگوید طبق سند مجرم است و باید محاکمه شود . سوال این است اینگونه دانش آموزان با تربیت غربی و سکولاری می تواند جلوی آمریکا بایستد . مقام رهبری در سالگرد امام فرمود : اگر چالش هزینه دارد سازش هزینه های گزاف دارد . در سازش بود که هسته ای را دو دستی تقدیم کردیم و تحریم ها را بیشتر . سازش شرف و غیرت ما را می برد ولی چالش سرفرازمان می کند . وضعیت امروز فلسطین نتیجه چند دهد سازش سران است ولی جنوب لبنان آزاد شد و نتیجه چالش بود . قطر امروز هزینه سازش را می دهد تا بعد هزینه چالش را بدهد .
ارتباط با امام جمعه