شنبه 1396/2/9 - 26 : 4
مشخصات امام جمعه
غلامرضا نیشابوری
غلامرضا نیشابوری
آشتيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
تلاش مخلصانه سپاه ضامن بقای نظام اسلامی/دادن وعده های غیر قابل تحقق شایسته نظام اسلامی نیست

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان آشتیان به امامت امام جمعه شهرستان آشتیان حجت الاسلام و المسلمین نیشابوری در مصلی آیت الله دانش برگزار شد.

وی در خطبه اول با توصیه به تقوا گفت : همه بویژه کسانیکه با مردم سرو کار دارند باید بیشتر تقوا را رعایت کنند تا مبادا حق الناس گردن آنها را بگیرد . کسبه باید تقوا را رعایت کنند ، گران فروشی حق الناس است . رسم غلطی شده است از مغازه دار تا پمپ بنزین و گاز باقیمانده پول را نمی دهد بدون آنکه رضایت طلب کند . امام صادق (ع) فرمود : در عصر پیامبر زنی بود به نام زینب که عطر می فروخت . روزی آن زن به خانه پیامبر آمد بعد از ساعتی پیامبر به منزل آمد و بوی خوش را استشمام کرد . پیامبر متوجه شد که زینب عطر فروش آمده است . پیامبر فرمود : هروقت به خانه ما می آیی خانه ما را خوشبو می کنی . زینب گفت : خانه شما به خاطر وجود شما پاکیزه و خوشبو است نه به خاطر عطرهای همراه من . پیامبر دو سفارش به او فرمود : وقتی عطر می فروشی آنرا نیکو بفروش (یعنی جنس خوب به مردم بده ) و کسی را فریب نده تا ثروت و مالت دوام بیشتر داشته باشد .

وی در ادامه مباحث تحکیم خانواده و با تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) گفت : خداوند به مردم منت گذاشت و پیامبری از جنس خودشان برای آنها مبعوث کرد تا الگوی بشریت باشد . منت بودن پیامبر لازمه چند جهت است : 1- شخص خود پیامبر : انسان کامل و اشرف انبیا و تربیت شده خداوند است . 2- به جهت قوانین و برنامه های حیات بخش : قرآن کاملترین دین و شریعت است . جامعیت و فطری بودن ، مستدل و منطقی و عقلانی بودن آن . 3- سنت های پیامبر : پیامبر در دو جهت تلاش فرمود : 1- محو سنتهای غلط جاهلیت و مبارزه با ان مانند دختر کشی و قتل و غارت 2- ایجاد سنت های حسنه مانند عقد و اخوت و برادری ، صله رحم ، قصاص . بویژه اخلاق پیامبر با مردم و خانواده .

یکی از برنامه های پیامبر برنامه ریزی برای خانواده است . همسر و فرزندان ، پیامبر به حق به این آیه عمل کرد : پدران وظیفه دارند همسر و فرزندان را از آتش حفظ کنند . علامه مجلسی می فرماید : منظور خداوند از این آیه سه چیز است : 1- خانواده خود را به اطاعت دعوت کنید 2- آنها را از زشتی ها و گناه باز دارید 3- واجبات را به آنها آموزش دهید . براساس این آیه همه پدران وظیفه دارند همسر و فرزندان خود را به سوی اطاعت خدا دعوت کنند و آنها را از بدی دور کنند . پس پدرانی که در انجام این وظایف کوتاهی می کنند گویا همسر و فرزندان خود را به سوی عذاب هدایت می کنند .

پیامبر دقیقا مانند پدری دلسوز و خیرخواه به این وظایف عمل می کرد . در روایت است هرگاه برای خانواده پیامبر سختی و تنگ دستی پیش می آمد . می فرمود : نماز بخوانید زیرا خداوند این چنین به من امر کرده است . پیامبر با همسر و فرزندان مهربان بود و دائم سفارش زنان را می کرد و می فرمود : بهترین شما کسی است که برای زنان بهتر باشد و خودم از همه شما نسبت به زنان مهربانترم . رفتار پیامبر با حضرت خدیجه و رفتار خدیجه با پیامبر نشان از یک محبت عمیق و خوش خلقی فوق العاده پیامبر دارد . اگر اخلاق و محبت پیامبر نبود چرا حضرت خدیجه در اوائل بعثت در حالیکه اکثر اطرافیان آن حضرت را مسخره و تکذیب می کردند به او ایمان آورد . و به او اقتدا کرد و نماز خواند . هیچ وقت دیده نشده از قدرت مردانه خود علیه زنان استفاده کنند . چنان پیامبر با همسران خود نرم و مهربان بود که بعضی از یاران به حضرت ایراد می گرفتند که این رفتار شما باعث جسارت پیدا کردن آنها می شود . یکی از اصحاب می گوید روزی همسرم با من مشاجره کرد . من از عمل او تعجب کردم . گفت چرا تعجب می کنی ؟ به خدا قسم همسران پیامبر با او چنین رفتار می کنند . پیامبر هرگز همسرانش را نفرین نکرد . هرگز صدای خود را بلند نکرد .

وی در خطبه دوم با تسلیت شهادت امام کاظم (ع) مبارزات آن امام عزیز را گرامی داشت . وی با یادآوری شکست حمله نظامی آمریکا در طبس گفت : شکست آمریکا در طبس انسان رابه یاد شکست ابرهه در حمله به خانه کعبه می اندازد که چگونه فیل سواران با کنجشک هی کوچک نابود شدند . امروز هم ناوهای هواپیما بر آمریکا با یک موشک و یا قایق تند رو و بسیجیان و پاسداران ایران به قهر آبها خواهند رفت . از آمریکا نترسید بلکه از خدا بترسید . مقام رهبری فرمود : دولتمردان نباید از تشر آمریکا بترسند و عقب نشینی کنند . آنها با تشر خود می خواهند از ما امتیاز بگیرند . .

وی از شورای محترم نگهبان از تلاش شبانه روزی و اعلام نتایج تشکر کرد و کفت : شورای نگهبان همواره به وظیفه انقلابی و قانونی خود با قاطعیت عمل می کند . منتهی گاهی تصمیمات شورای نگهبان به مذاق برخی جناحها خوش نمی امد و فتنه بپا می کردند مانند فتنه 88 و گاهی مطابق میل آنها تصمیمگیری می شد .

وی با تبریک سالروز تاسیس سپاه پاسداران گفت : سپاه پاسداران از مخلص ترین و فداکارترین نیروها تشکیل شده است . اگر سپاه نبود انقلاب نبود .. بعد از پیروزی انقلاب مخلص ترین نیروها در سپاه جمعه شدند و پایه سپاه توسط آنها گذاشته شد و اکنون ادامه پیدا کرده است . سپاه خار چشم دشمنان انقلاب است سپاه در درون خود بسیج را شکل داده و تربیت نموده است که بزرگترین نیروی مردمی جهان اسلام است . برکات سپاه منحصر به داخل ایران نیست آموزش و تربیت حزب الله و نیروهای انقلابی را بعهده دارد . . سپاه سردارانی مثل سردار سلیمانی دارد که یکی از چهره های جهانی است .

وی با اشاره به سخنان بسیار مهم رهبری انقلاب با فرماندهان ارتش گفت : ایشان در چند محور سخن فرمودند . اول : اهمیت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم و لزوم فعالیت جدی مسئولان رهبری بارها روی معیشت مردم تکیه کردند . امروز بیشترین تمرکز دشمن روی ضربه اقتصادی به ملت ایران است . واردات بی رویه کمر تولید را شکسته است . . مسئولان اجازه ورود هزار قلم کالایی که در داخل تولید می شوند را داده اند . 25 دلار کالای قاچاق که 70 درصد آن از میادین رسمی کشور وارد می شود با این حجم واردات نه تنها نمی توانیم شغل جدید ایجاد کنیم . بلکه نمی توانیم شغلهای موجود را حفظ کنیم . . که نتیجه واردات بی رویه بیکاری ، اعتیاد ، فساد ، طلاق و نارضایتی مردم از نظام است . سالانه 43 میلیارد دلار واردات داریم در 11 ماهه سال 95 ، 740تن مسواک وارد کردیم . سوزن ، شانه ، گیره ، 400 تن کلنگ ، شن کش ، سنگ پا ، بیل ، بیل چه ، جوراب ، و واردات خودرو و قطعات آن .

دوم انتخابات باید سه ویژگی داشته باشد : 1- سالم 2- امن 3- گسترده . باید کاندیدا و هواداران آنها از تبلیغات غربی خودداری کنند . در دنیا تبلیغات تبدیل به یک کار حرفه ای شده است . در انتخاباتهای غربی با استفاده از پول و ابزارهای ناسالم کاندیدی را بزک می کنند و از کاندید دیگر دیو می سازند . مردم مواظب باشند تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرند . هرگونه فریب مردم به اسم تبلیغات ممنوع است . ارائه آمارهای غلط و قهرمان تراشی از کاندیدای خود خلاف اخلاق است . تهمت زنی به رقیب حرام است . جنگ روانی و دادن وعده های غیر قابل تحقق شایسته نظام اسلامی نیست . انتخابات باید در تراز جمهوری اسلامی باشد . نامزد ها و طرفداران آنها حرمت قانون را نگه دارند و به نظر شورای نگهبان تمکین کنند .

 

 

ارتباط با امام جمعه