سه شنبه 1395/12/10 - 17 : 11
مشخصات امام جمعه
غلامرضا نیشابوری
غلامرضا نیشابوری
آشتيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/6
آموزش و پرورش مهمترین نهاد تعلیم و تربیت است

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان آشتیان به امامت امام جمعه شهرستان آشتیان حجت الاسلام و المسلمین نیشابوری در مصلی آیت الله دانش برگزار شد.

وی در خطبه اول با توصیه به تقوا گفت : امتحان سنت الهی است ، خداوند امامت را تنها به کسانی می سپارد که بتوانند در امتحانات سخت موفق شوند . چنانچه در دنیا نیز برای سپردن مسئولیت امتحان می گیرند . خداوند حضرت ابراهیم را امتحانات سخت گرفت و سپس امامت را به او سپرد .خداوند برای کسانیکه می خواهند هدایتگر مردم باشند امتحانات سخت گذاشته است . صاحب تفسیر المنار از قول ابن عباس نقل می کند که خداوند حضرت ابراهیم را در 30 مورد امتحان کرد مانند :1- قربانی کردن فرزند 2- انداختن در آتش 3- بردن زن و فرزند و گذاشتن در سرزمین خشک 4 – قیام در برابر بت پرستان 5- مهاجرت در سرزمین بت پرستان به سرزمین های دور . حضرت ابراهیم بعد از موفقیت در این امتحان مدال امامت را دریافت کرد . ما وظیفه داریم امام را خوب بشناسیم . حضرت زهرا امام خود را خوب شناخت و خود را فدای امام کرد . خداوند سه مقام معنوی را قرار داده است . اول : مقام نبوت دوم: مقام رسالت سوم: مقام امامت . 1- نبی کسی است که اخبار وحی را می گیرد و ابلاغ می کند 2- رسول کسی است که مطالب ابلاغ شده توسط وحی را تبلیغ و نشر می دهد .3- امامت : امام کسی است که به او وحی نمی شود بلکه او آنچه به پیامبر وحی شده است را اجرا می کند . در حقیقت مقام امامت مقام تحقق بخشیدن به اهداف مذهب و هدایت مردم است . خداوند امام علی (ع) را در 70 مورد امتحان سخت کرد . حضرت زهرا (س) امام خود را خوب شناخت و خود را فدای امام کرد . حضرت علی (ع) در تمام موفق بیرون آمد . مهمترین امتحان امام علی (ع) امتحان جان بود . امام علی (ع) در سن 23 سالگی در بستر پیامبر خوابید تا پیامبر هجرت کند و جانش سالم بماند . حضرت زهرا جانش را برای کسی داد که حاضر شده بود جانش را در راه خداوند بدهد .

وی در خطبه دوم با توصیه به تقوا گفت : هفته گذشته کشور با حوادث تلخ مانند سیل و گرد و غبار و قطعی آب و برق و گاز در جنوب کشور مواجه بود که کم کاری و کوتاهی مسئولین در آن کاملا مشهود بود . وظیفه دولت آنست که با تمام امکانات در خدمت مردم باشد . مسئولین باید اینگونه این حوادث را پیش بینی و پیشگیری کنند از چند سال قبل کارشناسان سازمان ملل این حوادث را پیش بینی کرده بودند و به اطلاع مسئولین ایران رسانده بودند ولی مسئولین ما با بی اعتنایی به آن عمل نکردند و تصمیم نگرفتند و کوچک ترین کاری انجام نشد متاسفانه بعضی از مسئولین برای فرار از پاسخگویی فرافکنی می کنند و شانه خالی می کنند ضعف و کم کاری و مشکلات مردم باعث شد تا رهبری معظم تذکری جدی بدهند قلب رهبری از این حوادث و کم کاری بسیار در رنج است .

وی با اشاره به کنفارنس حمایت از انتفاضه فلسطین گفت 70 سال است که بشریت شاهد بی سابقه ترین ظلم ها به یک ملت است سازمانهای بین المللی و حقوق بشر سکوت اختیار کردند در طول تاریخ چنین ظلمی که به مردم فلسطین شده است سراغ نداریم چند سال است عده ای با جنگ نیابتی از استکبار ضمن ارائه چهره خشن از اسلام رژیم صهیونیستی را در حاشیه امن قرار داده اند . جنگ نیابتی عوامل استکبار یباعث شده است تا رژیم صهیونیستی بیشرین سود را ببرد و مسئله فلسطین کمرنگ شود . مقا.ومت فلسطین باعث شد تا رژیم صهیونیستی نتواند پروژه خود را اجرا کند .

وی با تبریک سالرور امور تربیتی گفت : از دیدگاه اسلام تربیت یعنی به فعلیت رساندن استعدادهای درونی است . آموزش و پرورش مهمترین نهاد تعلیم و تربیت است . معلمین باید دانش آموزان را از نظر علمی و اعتقادی و اخلاقی و فکری در تراز انقلاب اسلامی تربیت کنند اگر بخواهیم بدانیم آموزش و پرورش چقدر موفق بوده است باید نگاهی به اوضاع اجتماعی فرهنگی سیاسی و اقتصادی بیاندازیم اگر نظام تعلیم و تربیت کار خود را به خوبی و درستس انجام بدهد نتیجه آنرا در جامعه به وضوح خواهیم دید معلمین اثر گذارترین عنصر تعلیم و تربیت یک کشور هستند . هرچه به قشر زحمت کش معلمین بیشتر توجه شود آثار آن را در تربیت دانش آمزان خواهیم دید .

مسئولین از سیاسی کردن مراکز علمی مثل دانشگاهها و آموزش وپرورش پرهیز کنند . سیاسی کردن مراکز به مصلحت نیست. ضمن اینکه خلاف قانون است  بهره برداری سیاسی از آموزش و پرورش جایز نیست . برخورد سیاسی و سلیقه ای با آموزش و پرورش خطرناک است . محتوای کتاب آموزشی نقش مهمی در تربیت انسان دارد . محتوای کتاب آموزشی باید براساس نیازهای جامعه تنظیم شده باشد . نظام تعلیم و تربیت با چالش های زیادی روبرو است . در شرایط کنونی که درگیر جنگ نرم هستیم نقش معلم خیلی حساس است . خروجی آموزش و پرورش باید جونان تحصیلکرده ، شجاع ، متعهد و نوآور باشد در امر تربیت باید نهاد های دیگر کمک کنند . آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند بار سنگین تربیت آینده سازان کشور را به دوش بگیرند . ما تعلیم و تربیت توحیدی و اسلامی و انقلابی می خواهیم نه تعلیم و تربیت سکولار ، اسلام مسئله تربیت را مقدم بر تعلیم قرار داده است .

در هفته گذشته شاهد چند رویداد مهم با محوریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودیم . اول : ساخت 415 واحد مسکونی برای افراد بی بضاعت استان سیستان و بلوچستان با مشارکت کمیته امداد . دوم : بهره برداری از فاز اول خط دو قطار شهری مشهد که با همت قرارگاه خاتم الانبیاء انجام شده است . سوم : برگزاری مرحله اول رزمایش پیامبر اعظم (ص) توسط نیروی زمینی سپاه ، معلوم است چنین نیرویی دشمن دارد .

 

ارتباط با امام جمعه