چهارشنبه 1396/11/4 - 43 : 10
مشخصات امام جمعه
غلامرضا نیشابوری
غلامرضا نیشابوری
آشتيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
لزوم اهتمام جدی مسئولان به تذکرات رهبر معظم انقلاب برای رفع مشکلات

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان آشتیان به امامت امام جمعه شهرستان آشتیان حجت الاسلام و المسلمین نیشابوری در مصلی آیت الله دانش برگزار شد.

وی در خطبه اول با توصیه به تقوا گفت : تقوا کلید گشایش تمام کارهای زندگی است . چه دنیوی و یا اخروی . خداوند در قرآن در سوره طلاق فرمود : هرکس تقوا داشته باشد خداوند برای او گشایش قرار خواهد داد . ابوذر غفاری می گوید پیامبر (ص) فرمود : من آیه ای را می شناسم که اگر تمام مردم به ان عمل کنند برای آنها کافی است و آن آیه 2 سوره طلاق است . ابوذر غفاری می گوید : پیامبر گرامی اسلام (ص) این آیه را خیلی تکرار می کرد .

وی با تبریک میلاد حضرت زینب (س) گفت : حضرت زینب (س) یکی از الگوهای ماندگار همیشه تاریخ است . یکی از چهره های برجسته جهان اسلام که بدلیل داشتن ویژگیهای منحصر به فرد در هر زمینه حضرت زینب است که ایشان برای تمام زمانها و مکانها الگوی کامل است . او کسی است که در حساس ترین برهه تاریخ با تدبیر و فداکاری و شهامت خطری که متوجه اسلام بود برطرف کرد و خود را فدای دین جدش رسول خدا (ص) نمود . بانوان ایران اسلامی با اقتداء به او تمام توطئه های استکبار جهانی را خنثی می کنند . بعد از عقد ازدواج فاطمه (س) با علی پیامبر دست به دعا برداشت و برای این دو زوج جوان و الهی دعا کرد . عرض کرد : خدایا به آنها ذریه پاک و مبارک عطا بفرما و در فرزندان و نسل آنها برکت قرار ده . بعد پیامبر رو کرد به حضرت زهرا (س) و علی (ع) فرمود : خداوند محبت بین شما را بیشتر کند و نسل شما را کلید رحمت و معادن حکمت قرار دهد . دعای پیامبر اجابت شد خداوند فرزندانی شایسته و الهی به انها عطا کرد که در شان این خانواده الهی گفته شده : خداوند علی (ع) و فاطمه و فرزندانش را حجت های خدا بر مردم قرار داد. خداوند حضرت زینب را به آنها عطا فرمود . حضرت زینب (س) در روز پنجم جمادی الاول سال 6 هجری متولد شد و در نیمه رجب سال 62 از دنیا رفت در حالیکه 56 سال از عمر مبارکش گذشته بود به حضرت زینب در دامن فاطمه و علی و حسن و حسین درسهای فراوان یاد گرفت . پیامبر فرمود : هرکس بر مصیبت های این خانم گریه کند مانند کسی است که بر حسن و حسین گریه کرده است . او قهرمان علم و دانش است حضرت زینب (س) بهترین الگوی عفاف و حجاب برای زنان و دختران جامعه ما است . زینب (س) در عفاف و حجاب به گونه ای بود که حتی همسایگان صدای او را نشنیدند حتی او را ندیدند . او نیمه های شب به زیارت قبر پیامر می رفت در حالیکه امام حسن یک طرف و امام حسین در طرف دیگر و امام علی در جلوی آنها حرکت می کرد . وقتی به قبر پیامبر رسیدند امام علی (ع) زودتر چراغها را کم می کرد . در حادثه عاشورا نظر مورخان در مورد پوشش بانوان متفائت اس صاحب کتاب طراز المذاهب می گوید . نهایت مطلبی که می توان در مورد زنان اسیر گفت این است که زنانی مانند حضرت زینب که بالغه بودند حجاب و پوشش داشته اند . اینکه در بعضی از روایات آمده است که زنان مکشفات الوجوه بوده اند منظور دختران نابالغ و کنیزان بوده است . اگر حضرت زینب یک چنین حجابی دارد چون مادر محجبه ای دارد که هنگام مرگ ناراحت است . فضه می پرسد خانم چرا نگران هستید می فرماید نگران بعد از مرگ بدن مرا در تابوت گذاشته و برجستگی بدنم معلوم شود . فضه تابوتی را برروی زمین می کشد و با چوب درست می کند که دو طرف بالا آمدگی دارد . حضرت خوشحال می شود و می فرماید آنرا نگه درا تا به علی (ع) بگویم برای من این چنین تابوتی درست کند . نگرانی حضرت زهرا نه تنها حجاب او در زنده بودن بلکه بعد از مرگ است . زینب (س) در حجاب و عفاف الگویی مثل حضرت زهرا دراد . ویژگی دیگر حضرت زینب (س) علم اوست . قطعا علم او از معلومات بشری نبود زیرا امام سجاد (ع) فرمود : عمه جانت بحمدالله عالمه غیر معلمه هستی . یعنی بدون استاد به این جایگاه علمی رسیده ای .ویژگی سوم : دفاع از امامت و ولایت و اطاعت از اوست .

وی در خطب دوم ضمن توصیه به تقوا گفت : یاد خدا نباید در زندگی فراموش شود . وی با تقدیر از ملوانان شجاع در عرصه اقتصاد گفت : ملوانان شجاع ما کسانی بودند که در راه خدمت به کشور و انجام وظیفه جان دادند . ملت ایران قدرشناسی و همدردی با آنان کردند انها برای کسب روزی حلال جهاد کردند انشالله همانند مجاهدان پاداش خواهند گرفت .

وی با تبریک روز پرستار گفت : جامعه ما قدردان پرستاران هستند و می دانستند که کار آنها چقدر حساس و مهم است . دکترها و پرستاران و مجموعه کادر پزشکی در تامین سلامت مردم نقش مهمی دارند . پرستار فرشته رحمت است .

وی گفت : یک سوالی که همیشه مردم می پرسند که چرا رهبر معظم انقلاب بهمسئولان کشور برای حل مشکلات مردم تذکر جدی نمی دهد؟ علت این سوال انست که متاسفانه روز به روز مشکلات مردم پیچیده تر و از طرفی کم توجهی مسئولان نسبت به حل مشکلات مردم بیشتر می شود . سوال این است که ایا مگر رهبری تذکر جدی نداده و نمی دهد ؟ اگر بیانات رهبری را در طول سالیان گذشته مطالعه و تحلیل کنید خواهید دید که رهبری چه بطور مستقیم و غیر مستقیم برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی تذکرات جدی همراه با راهنمایی داده اند ولی عمل نشده است . رهبری در مورد حل مشکلات معیشتی مردم و اقتصاد کشور و رکود بارها تذکر دادند . در جلسات عمومی و خصوصی گفتند .

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم در 19 دی امسال فرمود: مسئولان کشور باید تمرکز بر مسائل کلیدی بویژه اشتغال و تولید و حل مشکل واردات داشته باشند . فرمود این مسائل را بارها به مسئولان اجرایی تذکر داده ام برخی گله می کنند که رهبری چرا تذکر نمی دهد . اما بنده گزارش های مردمی و دیگر گزارش ها از مسائل اساسی و مشکلات مردم با خبرم و مدام تذکر می دهم . به گونه ای که این تذگرات علنی یک دهم هشدارها و اوقات تلخی های ما با مسئولان در جلسات غیر عمومی هم نیست . این سخنان نشان می دهد که رهبری دلسوز گاهی بریا حل مشکلات مردم با مسئولان اوقات تلخی می کنند . این نشان می دهد که رهبر چقدر دلسوز مردم است . بعضی فکر می کنند که با تذکر رهبری مشکلات مردم حل خواهد شد . مردم باید در انتخابات دقت بیشتری کنند . افرادی که دارای تفکر انقلابی و مدیریت جهادی ، ساده زیستی ، دوری از اشرافی گری ، مطیع ولایت و ولایت مدار واقعی و دلسوز مردم هستند را انتخاب کنند تا مشکلات کشور حل شود . رهبر انقلاب فرمود : زخم اقتصاد را معالجه کنید تا مگس ننشیند زخم اقتصاد با مدیریت جهادی علاج می شود نه با اشرافی گری ، تنها راه تحقق اقتصاد مقاومتی مدیریت جهادی است . مدیریت جهادی مطالبات رهبری را جدی می گیرد و برای اجرا آن جان می دهد ولی مدیریت غیر جهادی مطالبات رهبری خیلی مهم نیست . . در دانشگاههای ما چیزی به نام مدیریت جهادی تدریس نمی شود ؟ ما هر جا موفق بودیم چون مدیریت جهادی حاکم بود مثل هسته ای ، هرکجا موفق نبودیم چون مدیریت جهادی نبوده است . در عرصه مبارزه با استکبار در عراق و سوریه و لبنان و یمن تمام موفقیت ها بخاطر مدیریت جهادی بوده است . . رهبر انقلاب در دیدار با میهمانان اجلاس بین المللی بین المجالس کشورهای اسلامی در چند محور بیاناتی داشتند :1- لزوم توجه جهان اسلام به مسائل اصلی خود و غافل نشدن از ان 2- امکان شکست استکبار در جنگ نرم همانطور که در جنگ سخت با شکست مواجه شدند 3- لزوم توجه به مساله فلسطین و جنبه ای مخالف آن 4- لزوم بر ملا کردن دروغ های آمریکا در حقوق بشر و مبارزه با تروریسم 5- وجوب حرکت علمی میان مسلمین 6- تلاش برای خارج کردن جهان اسلام در رسانه های غربی7- خائنان به جهان اسلام و همکاری کنندگان با دشمن را بشناسیم

ارتباط با امام جمعه