يکشنبه 1396/4/4 - 26 : 13
مشخصات امام جمعه
علیرضا احمدی
علیرضا احمدی
قره چاي
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
شبهات بی اساس مطرح شده در باب ولایت فقط التهاب آفرینی و دور کردن اذهان از مسائل اصلی کشور است

خطبه‌ی اول:

امام جمعه‌ی بخش قره‌چای با قرائت آیه‌ی شریفه‌ی:

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا» احزاب / ۷۰.

ﺍﻯ ﺍﻫﻞ ﺍﻳﻤﺎﻥ ! ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﭘﺮﻭﺍ ﻛﻨﻴﺪ ﻭ ﺳﺨﻦ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﺍﺳﺘﻮﺍﺭ ﮔﻮﻳﻴﺪ.

ضمن توصیه‌ی خود و نمازگزاران به تقوای الهی، سخنان نسنحیده و ناصواب در باب حاکمیت و امامت را مورد انتقاد قرار داد؛ وی گفت:

انتخاب حاکم منحصراً در حطیه‌ی اختیارات خداوند است و حتی پیامبر و امام معصوم علیهما السلام هم در اینجا صاحب اختیار نیستند و باید تنها فرمان خداوند را ابلاغ نمایند.

ایشان درخواست بنی‌اسرائیل از شمعون و پاسخ وی را شاهدی بر مدعا عنوان کرده، خاطرنشان کرد: ملاحظه می‌شود جناب شمعون نفرمود من طالوت را حاکم بر شما تعیین کردم، بلکه او را منصوب از سوی خداوند برشمرد.

ایشان زمینه‌ی تحقق حاکمیت فرد واجد شرایط حکومت (نبی یا امام یا فقیه جامع‌الشرایط) را اقبال مردم بیان کرد و افزود:

نه عدم اقبال مردم به فرد غیر ذی‌صلاحیت او را مشروع و واجب‌الاطاعه می‌سازد و نه عدم اقبال مردم به فرد ذی‌صلاحیت، صلاحیت وی را مورد خدشه قرار می‌دهد؛ چیزی که مسلم است، این است که نه پیامبر نه امام و نه فقیه جامع‌الشرایط اجازه ندارند از ابزاری غیر از شرط اقبال عمومی برای تشکیل حکومت (اعم از اعمال زور یا خدعه و نیرنگ یا قدرت‌های ماورایی) استفاده نمایند.

حجت‌الاسلام احمدی در ادامه، به انگیزه‌ی طرح چنین مباحثی و موارد مشابه آن اشاره کرد و گفت:

عیار چنین سخنانی و موضوعات مشابه این (مثل پخش فلان آهنگ قبل از افطار یا ورود زنان به ورزشگاه یا کنسرت و ...) فقط التهاب آفرینی و انحراف افکار عمومی از مسائل اصلی جامعه و هموار کردن زمینه برای پیشبرد مقاصد خاص سیاسی و حزبی است.

ایشان با یادآوری این نکته که ماه مبارک رمضان رو به پایان است، گفت:

شیخ صدوق به نقل از رسول خدا صلی الله علیه و آله، برای آخرین شب ماه رمضان نمازی با فضیلت و آثار بسیار سفارش کرده که سزاوار است مؤمنین و مؤمنات نسبت به انجام آن اهتمام بورزند:

ده رکعت (پنج‌تا دورکعتی) در هر رکعت یک حمد و ده‌بار سوره‌ی توحید.

در رکوع و سجود ده‌بار گفتن ذکر تسبیحات اربعه.

پس از فراغت از نمازها: ۱۰۰۰مرتبه استغفار .

و در پایان، خواندن این دعا در سجده:

«یا حی یا قیوم یا ذالجلال و الاکرام یا رحمان الدنیا و الآخرة و رحیمهما یا ارحم الراحمین یا اله الاولین و الآخرین إغفر ذنوبنا و تقبل منا صلاتنا و صیامنا و قیامنا».

خطبه‌ی دوم:

امام جمع‍ه‌ی جاورسیان لزوم محو شدن دولت غاصب و نامشروع اسرائیل از صحنه و صفحه‌ی روزگار و تکلیف شرعی امت اسلامی در این خصوص را مورد تأکید قرار داده، تصریح کرد: وعده‌ی الهی نسبت به این مهم که در سوره‌ی مبارکه‌ی اسراء به روشنی بیان شده، نزدیک است و ما مشتاق و منتظر تحقق این وعده‌ی مبارک هستیم.

وی عملیات موشکی لیلةالقدر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را داری پیام‌های روشنی برای تمامی دشمنان علی‌الخصوص صهیونیستهای خبیث دانست و افزود: بعید است کفار کودک کش صهیونیست پیام و سوزش سیلی محکم و به موقع و بجای لشکریان خدا را نشنیده و احساس نکرده باشند.

خطیب جمعه‌ی جاورسیان تقویت همه‌جانبه‌ی عوامل اقتدار نظام (از جمله نیروهای مسلح و سپاه) را یادآور شده، هرگونه تعلل و قصور و کوتاهی در این خصوص را گناه غیرقابل بخشش دانست که پاسخ دندانشکن ملت را در پی خواهد داشت.

ایشان با اشاره به تحولات منطقه‌ی غرب آسیا و آرایش نیروها برای تضعیف یا ضربه‌زدن به نظام اسلامی، وحدت کلمه و تبعیت از ولایت را رمز عبور از این بحران‌ها دانست و افزود:

باید راه‌های نفوذ دشمن و زمینه‌های بحران‌آفرینی او را در همه‌ی عرصه‌های نظامی اقتصادی سیاسی و فرهنگی مسدود کرد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه