پنج شنبه 1396/5/26 - 34 : 8
مشخصات امام جمعه
علیرضا احمدی
علیرضا احمدی
قره چاي
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
در صلاحیت و اعتبارنامه‌ی نمایندگان سلفی بگیر تجدید نظر به عمل آید

 

نماز جمعه‌ی جاورسیان مورخه‌ی ۱۳۹۶/۵/۲۰

خطبه‌ی اول:

امام جمعه‌ی بخش قره‌چای پس از توصیه‌ی خود و نمازگزاران به تقوای الهی گفت:

یکی از اسامی روز قیامت «یوم الحسرة» است؛ زیرا همه‌ی اهل محشر در آن روز، حسرت می‌خورند ای‌کاش در دنیا و از فرصت عمر استفاده‌ی بیشتری در جهت عبادت و بندگی و فراهم کردن توشه برای این جهان کرده بودیم.

ایشان گفت: بر همین اساس، قرآن امر به بیم دادن مردم از این روز عظیم و نسبت به همین اندوه و حسرت بزرگ کرده؛ آنجا که می‌فرماید:

«وَأَنذِرْهُمْ يَوْمَ الْحَسْرَةِ إِذْ قُضِيَ الْأَمْرُ وَهُمْ فِي غَفْلَةٍ وَهُمْ لَا يُؤْمِنُونَ»

ﻭ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺭﻭﺯ ﺣﺴﺮﺕ _ آن‌گاه ﻛﻪ ﻛﺎﺭ ﺍﺯ ﻛﺎﺭ ﺑﮕﺬﺭﺩ _ ﺑﺘﺮﺳﺎﻥ، ﺩﺭﺣﺎﻟﻰ ﻛﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺑﻰﺧﺒﺮﻯ [ﺷﺪﻳﺪﻯ] ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﻧﻤی‌آﻭﺭﻧﺪ. مریم؛۳۹.

وی افزود، همان‌طور که از آیه‌ی شریفه برمی‌آید، غفلت و بی‌ایمانی موجب بی‌توجهی به روز قیامت و هم سبب حسرت و ندامت طولانی در آن روز خواهد بود.

حجت‌الاسلام احمدی در ادامه، روز ۲۵ ذی‌القعدةالحرام (روز دحوالأرض) را یادآور شد که در آن روز، زمین به امر خدا از زیر کعبه‌ی معظمه گسرانیده شده که خود، نعمتی بس عظیم و عنایتی بس عزیز در حق آفریدگان و بندگان است و سزاوار است مؤمنین به دستوراتی که از اهل‌بیت علیهم السلام در بزرگداشت این «یوم‌الله» رسیده، عمل کنند.

وی افزود: یکی از این اعمال، دورکعت نماز است به این تفصیل:

- در هر رکعت، پس از حمد، پنج‌بار سوره‌ی مبارکه‌ی شمس و پنج‌بار سوره‌ی مبارکه‌ی ضحی خوانده شود.

- پس از سلام نماز، این دعا قرائت شود:

«لا حول و لا قوة إلا بالله العلی العظیم؛ یا مقیل العثرات أقلنی عثرتی؛ یا مجیب الدعوات أجب دعوتی؛ یا سامع الأصوات إسمع صوتی و إرحمنی و تجاوز عن سیئاتی و ما عندی یا ذاالجلال و الإکرام».

خطبه‌ی دوم

خطیب جمعه‌ی جاورسیان ۱۷ذی‌قعده هشتاد و سومین سال وفات مرحوم آیةالله «حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی» مؤسس عالی‌قدر حوزه‌ی علمیه‌ی قم را گرامی داشت.

وی سپس به مهم‌ترین رویدادهای سیاسی این روزها یعنی «تشکیل دولت دوازدهم» اشاره کرد و افزود:

ولی‌امر مسلمین در جریان روز بزرگ تنفیذ و نصب رئیس جدید قوه‌ی مجریه، سه محور اساسی:

- معیشت و توجه به محرومین.

- تعامل گسترده با دنیا.

- ایستادگی در برابر سلطه‌طلبان.

را خواستار شدند و همگان بر این نکته واقف‌اند عمل به این هرسه، مستلزم پرداختن جدی به «اقتصاد مقاومتی» و اجرای سیاست‌های آن است.

امام جمعه‌ی جاورسیان، حواشی ناخوشایند روز تحلیف رئیس جمهور را مایه‌ی شرمساری خواند و جوابیه‌های توجیه‌گونه‌ی نماینده‌های خطاکار و مدافعین عمل قبیح آنان را «عذر بدتر گناه» دانست.

وی افزود:

«فرزندان مظلوم این مرز و بوم در سوریه و عراق و خارج از مرزهای آبی‌خاکی جمهوری اسلامی با سَلَفی‌های مزدور نمی‌جنگند که عده‌ای به نام نماینده‌ در خانه‌ی ملت با کسی عکس سِلفی بگیرند که یقیناً اگر کار به درگیری و جنگ نظامی و فیزیکی بکشد، در صف دشمن خواهد بود».

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه