سه شنبه 1395/12/10 - 17 : 11
مشخصات امام جمعه
علی مقدسی پور
علی مقدسی پور
كميجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/6
سبک زندگی ایمانی- کارکردهای تربیتی توکل

تلخیص خطبه اول

حجت الاسلام مقدسی پور امام جمعه شهرستان کمیجان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به حدیث امام جواد (ع) که توکل برخدا نردبان ترقی و پیشرفت معرفی میکند؛ گفت: انسان با توکل و اعتماد به خدای سبحان میتواند هر چیز گران بهایی را به دست آورد و انسان با توکل، قادر است مدارج علمی و عملی را به سرعت طی کرده و خود را به مراتب بالاتر برساند.

وی افزود: همان طور که انسان میتواند در دنیا از طریق نردبان توکل بالا رفته و موفقیت کسب کند، قادر خواهد بود در قیامت براساس مرتبه توکل خود، مدارج عالیه بهشت رضوان الهی را طی کند و به اوج مقامات برسد؛ پس توکل، نردبانی است به سوی همه بلندی ها و به عبارت بهتر، نردبانی است به سوی خدا.

پیام ها

 1. نرمش با مردم، یک هدیه ی الهی است
 2. افراد خشن و سختگیر نمی توانند مردم داری کنند.
 3. نظام حکوتی اسلام، بر مبنای محبت و اتصال به مردم است.
 4. خطاکاران پشیمان و گناهکاران شرمنده را بپذیرید و جذب کنید.
 5. در کنار فکر و مشورت، توکل به خدا فراموش نشود.
 6. ابتدا مشورت و سپس توکل راه چاره ی کارهاشت خواه به نتیجه برسیم و یا نرسیم.
 7. و ...

تلخیص خطبه دوم

موضوع اول: ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، آثار و برکات آن

حجت الاسلام مقدسی پور با اشاره به کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین که با حضور 80هیئت در تهران برگزار شد، گفت:این کنفرانس در مقطعی تشکیل شد که به دلیل فتنه های موجود در منطقه همچون گروه های تکفیری، مساله فلسطین به حاشیه رانده شده است. بنابراین در مقطع فعلی آنچه بیش از همه نمود باید داشته باشد، حمایت و تاکید بر آرمان های فلسطین و تکیه بر وحدت مسلمانان در برابر رژیم صهیونیستی است.

وی تصریح کرد: برگزاری کنفرانس فلسطین در مقطع کنونی موجبات همبستگی میان کشور های اسلامی را فراهم خواهد کرد. کشورهایی که بنابر توطئه های پیچیده دشمن و قدرت های استکباری، کم رنگ شده است.

امام جمعه بیان کرد: برگزاری کنفرانس های این چنینی مهر تاییدی است بر تاکید دوباره بر راه حل مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی، تجربه نشان داده است که در هر مقطعی که مقاومت با تمام قوا وارد شده است توانسته است در برابر رژیم صهیونیستی نیز موفق عمل کند.

وی افزود: انتفاضه اخیر فلسطین همگان را غافلگیر کرده و نیروهای سیاسی رژیم صهیونیستی را دچار آشفتگی و سردرگمی کرده است. براساس آمار هایی که از سوی منابع اسرائیلی ارائه شده است حوزه های مختلف گردشگری، سرمایه گذاری و بورس تنها در ماه اول انتفاضه اخیر 1/5 میلیارد دلار با ضرر مواجه گردیده است که بیشتر آن مربوط به گردشگری آن بوده است.

امام جمعه گفت: اولویت جهان اسلام آزادی فلسطین است و همه با هم در حمایت از فلسطین باید وحدت خودمان را حفظ کنیم. انقلاب اسلامی از همان ابتدای شکل گیری انقلاب ضد استکبار جهانی بود.

 موضوع دوم: تذکر صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی مدیریت بحران جنوب کشور

امام جمعه شهرستان کمیجان در ادامه افزود: در پی بارش های هفته های اخیر و تغییرات آب و هوایی در کشور بسیاری از مردم خوشحال از نعمت خدا شدند. در کنار این بارش ها حوادثی هم در برخی از استان های جنوبی کشور برای مردم افتاده است که خساراتی هم به بار آورده و مردم را با مشکل هم مواجه کرد.

وی تاکید کرد: وظیفه دولت و سایر نهادهای کشور آن است که تا حد توان و با حداکثر امکانات در خدمت مردم باشند و مشکلات را برطرف سازند و حتی این توقع وجود دارد که در مورد مشکلاتی که می توان از آن پیشگیری کرد، مسئولین توجه داشته باشند و با درایت از بروز مشکلات پیشگیری کنند.

حجت الاسلام مقدسی پور گفت: نکته مهمی که متاسفانه گاه بروز می کند آن است که برخی از مسئولین دست به فرافکنی زده و با متوجه کردن مسائل به دیگران، از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می کنند. من جمله مسئله ریزگرد های استان خوزستان است که چندین سال است خوزستان و برخی از استان های همجوار را گرفته است و مشکلات فراوانی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به تذکرات رهبر معظم انقلاب در ابتدای درس خارج خود، تصریح کرد: این حوادث طبیعی از جمله گرد و غبار های استان خوزستان بسیار برای مردم آن مناطق زیان بار بود که این وظیفه دولت است که به این مشکل رسیدگی کند و در صدد رفع آن برآید و به گفته رهبری مسئولین نباید فرا فکنی کنند و مشکل را به گذشته ربط دهند بلکه با تمام قوا باید به میدان بیایند.

موضوع سوم: مواضع نابخردانه علیه ایران در اجلاس مونیخ

همنوایی اسرائیل، عربستان و ترکیه علیه ایران

امام جمعه با اشاره به همنوایی اسرائیل و عربستان و ترکیه علیه ایران گفت: نفوذ ایران در داخل عربستان، ترکیه و در میان میلیون ها فلسطینی که خواهان نابودی اسرائیل هستند، بسیار بالاست.

براساس نظر سنجنی که یک موسسه معتبر آمریکایی در سال 2016 انجام داد، 62 درصد شهروندان عربستانی، ایران را یک کشور قابل احترام مسلمان دانسته اند و این در حالی است که رسانه های سعودی طی 40 سال گذشته از هیچ اقدام تبلیغاتی و سیاسی ضد ایران دریغ نکرده اند.

خطیب نماز جمعه کمیجان بیان داشتند که دولت سعودی و ترکیه باید بدانند دچار یک خبط بزرگ شده اند.امریکا و کشورهای اروپایی با همه تلاشی که طی دهه گذشته به ویژه 5-6 سال گذشته به کار بستند در صحنه درگیری با ایران شکست خوردند و میدان را ناخواسته به ایران واگذار کردند.

مناسبت ها

 1. 8 اسفند- روز امور تربیتی و تربیت اسلامی
 2. 9 اسفند 1357 ش- تشکیل بنیاد مستضعفان و جانبازان به فرمان امام خمینی ره- روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان
 3. 3 اسفند- سالروز ارتحال فقیه مجاهد آیت اله العظمی حاجی سید محمد فاضل لنکرانی ره
 4. 3 جمادی الثانی 11 ه ق- شهادت حضرت فاطمه (س)

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه