شنبه 1396/2/9 - 26 : 4
مشخصات امام جمعه
علی مقدسی پور
علی مقدسی پور
كميجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
مبعث رسول مکرم اسلام- نقش انقلاب اسلامی در پیوند بعثت و ظهور

تلخیص خطبه اول

مبعث رسول مکرم اسلام- نقش انقلاب اسلامی در پیوند بعثت و ظهور

حجت الاسلام علی مقدسی پور خطیب نماز جمعه کمیجان در خطبه های این هفته با اشاره به فرا رسیدن مبعث رسول مکرم اسلام گفت: اهداف اصلی بعثت انبیا همان عبادت مخلصانه خدا است که سعادت جاودانه انسان در ان است و همین عبادت خالصانه است که بشر را جانشین خدا می کند و همه هستی را خاضع و فرمانبردار انسان می سازد.

وی افزود هدف میانی اقامه عدل و قسط در جامعه بشری و برپایی حکومت الهی است که با تحقق این دو هدف مقدماتی و میانی، عبادت مخلصانه حق که هدف اصلی بعثت انبیا است محقق می شود چنانکه خداوند در سوره حدید آیه 25 می فرماید: همانا فرشتگان را با دلایل روشن فرستادیم و با آنان کتاب و میزان را فرو فرستادیم تا زندگی مردم بر پایه قسط استوا گردد.

حکومت انبیا با انواع دیگر حکومت ها تفاوت اساسی دارد در حکومت انبیا خواسته خداوند ملاک تصمیم گیری ها و قوانین و مقرارات است. انبیا امانتداری هستند که قانون و دستور خدا را همان عدل و قسط و فضیلت است را در جامعه بشری اجرا می کنند. و حکومت انبیا به معنای حکومت قانون خدا است.

امام جمعه کمیجان بیان کرد: بعثت ظهور شباهت ها و تفاوت های دارد

شباهت ها:

 1. نخست بحث غربت اسلام است چنانچه در حدیثی پیامبر اکرم فرموند«اسلام آغازش با غربت بود و باز غریب خواهد شد خوشا به حال کسانی که غریب اند» یعنی همانطور که در فضای غریبانه و شرک آلود عربستان پیامبر مبعوث شد و اسلام را با سختی های بسیار توسعه و ترویج دادند اسلام دوباره به دلیل انحراف و این که امت به قران و دستوران آن عمل نکنند غریب و ضعیف می شود و در عصر آمدن امام عصر(ع) اسلام در یک ضعف و غربت قرار می گیرد.
 2. شباهت دوم مربوط به بشارت دهندگان به ظهور امام عصر است. در دوارن قبل بعثت پیامبر(ص) کسانی مژده ظهور پیامبر آخر الزمان را می دادند، از کاهنان یهود گرفته تا مسیحیان و حتی افرادی مانند سلمان فارسی، اما اکثریت جامعه آن ها را تمسخر شان می کردند اما دیری نگذشت که حقیقت این بشارت به وقوع پیوست و انکار کنندگان رو سیاه کرد.

تفاوت ها: در ارتباط با فرق اصلی میان بعثت پیامبر و ظهور امام مهدی عج باید گفت:

بعثت پیامبر زمینه سازی نیاز نداشت. خداوند ایشان را بدون یاور مبعوث کردند و ایشان به تدریج یارانی را جمع کرد و بعد از 13 سال در مدینه حکومت تشیکل دادند اما در ارتباط با امام عصر این مردم هستند که باید زمینه ساز بوده و یارانی را پرورش دهند قدم پیش بگذارند و آمادگی خود را نشان دهند تا آدم حضرت ظهور کنند و آن حکومت عدل جهانی را تشکیل دهند.

تلخیص خطبه دوم

موضوع اول: لزوم پیابندی به انتخابات سالم

حجت الاسلام مقدسی پور با اشاره به ایام انتخابات گفت :شروع تبلیغات رسمی نیاز و اهمیت اخلاق انتخاباتی ویژگی خاص خود را پیدا می کند در این ایام طرفداران هر یک از کانداهای انتخاباتی سعی خواهند کرد تا نظر عموم مردم را به سوی کاندیدای مورد نظر خویش جلب کنند و خود کاندیدهای نیز با استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال کسب نظر مثبت مردم و در نهایت جلب رای ان ها دارند.

 1. فرایند تبلیغات انتخاباتی فرایندی است که در معرض لغزش های فروانی قرار دارد در دنیای کنونی تبلیغات انتخاباتی به صورت یک کار حرفه ای در جهت بازایابی سیاسی و حتی در حد فروش ایده و کاندیدا به مردم و به هر طریق ممکن تنزل یافته است.
 2. از سوی دیگر انتخابات در جمهوری اسلامی نقش اساسی دارد قریب 40 سال است که در ایران اسلامی با برگزاری بیش از 30 انتخابات نماد مردم سالاری دینی را به رخ جهانیان می کشد.
 3. اما نظام اسلامی نباید مقلد و پیرو الگوهای ناسالم غرب در عرصه انتخابات باشد.

برخی از ممنوعیت های عرصه تبلیغاتی انتخاباتی:

 1. استفاده از ابزار فریب
 2. استفاده از منابع و ابزارهای نا مشروع
 3. تخریب جریان مقابل
 4. وعده های دروغ و یا غیر قابل تحقق
 5. فضا سازی های دروغین و ایجاد ترس و شوق های خیالی

موضوع دوم: شاخص های یک دولت انقلابی

رئیس جمهور را برگزینیم که دولت انقلابی و کارآمد را بر سر کار آورد.

کشور در آستانه رخدادی هم قرار دارد و آن انتتخاباتی است که در 29 اردیبهشت برای انتخابات عالی ترین مسئول اجرایی کشور برگزار خواهد شد

برخی از شاخص ها و ویزگی های دولت انقلابی:

 1. پرچمدار گفتمان انقلاب و معتقد به ارزش های انقلابی
 2. مشکل جدی امروز کشور نبود مدیریت توانا، انقلابی، پرکار و با برنامه است.
 3. شکل گیری پدیده شوم حقوق های نجومی ناشی از سبک زندگی اشرافی ویژه خوارانه و راحت طلبانه برخی از مسئولین است که خود ریشه بسیاری از مشلات اقتصادی کشور است.

موضوع سوم: واردات بی رویه و قاچاق کمر تولید را شکست.

برای ارتقا حجم تولید ملی و رشد اقتصادی مناسب باید به فرهنگ سازی در استفاده از محصولات داخلی در جامعه و دستگاه های دولتی پرداخت و اینجاست که وظیفه گروه های مردم و نهاد و مجموعه های مردمی انقلابی بیش از پیش عیان می شود.

متاسفانه هنوز هم در باور بخشی از ملت ایران کیفیت کاهلای ایرانتی پایین تر از کالاهای خارجی مشابه است و خرید کالای داخلی را هدر دادن سرمایه خود می دانند که البته این باور ریشه در دوران استعمار دارد.

وی خاطرنشان کرد: از مهم ترین موانع تولید در کشور قاچاق کالاهاست که متاسفانه طبق آمارهای رسمی 25 میلیارد دلار قریب 8 هزار میلیارد تومان حجم آن است که به گفته رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس تقریبا 70 درصد آن از مبادی رسمی گمرک کشور انجام می شود.

چندی پیش گزارش منتشر شده در برخی از روزنامه ها حاکی از واردات بیش از 740 تن مسواک، 100 تن سوزن دوزندگی و ... در طول 11 ماهه سال 95 حکایت داشت .

اخبار
ارتباط با امام جمعه