جمعه 1395/11/1 - 17 : 13
مشخصات امام جمعه
علی مقدسی پور
علی مقدسی پور
كميجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
سبک زندگی ایمانی

تلخیص خطبه اول:

امام جمعه شهرستان کمیجان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به جایگاه توکل به خدا گفت: در صورت توکل به خدا انسان از هر چیزی و هرکسی بی نیاز می شود و این خداوند قادر و متعال است که بر هر چیزی تواناست. در قران کریم می خوانیم: «خداوند متوکلان را دوست می دارد» {آل عمران/159}

مقام توکل بسیار رفیع است و انسان هایی مومن هستند که در زندگی برخدا توکل دارند، همچنان که قران کریم بر توکل بنده به خدای قادر و متعال بارها در آیات مختلف متذکر شده است و همچنین پیامبر اکرم(ص) نیز بارها به توکل برخدا تاکید داشته است، پس باید همواره در همه امور توکلمان به خدا باشد. آیات بسیاری از قران کریم به پیامبران دستور توکل می دهد این آیان نیز نشان عظمت و ارزش معنوی توکل است:

«به خدا توکل کن» {هود/123}

«به خدا توکل کن و خداوند تو را وکیل بس است» { آل عمران/173}

«پس بگو خداوندی که جز او خدایی نیست مرا بس» {نساء/81}

خداوند سببی ساز و سبب سوز: امام جمعه کمیجان افزود: همه پدیده های جهان به ذات اقدس الهی وابسته اند و هیچ پدیده ای، هستی مستقل ندارد.

تلخیص خطبه دوم:

موضوع اول: ارتحال جانسوز اما پر از درس و پیام- تقویت مودت به رهبری و تعمیق وحدت و روحیه استکبار ستیزی

خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را می توان مهمترین خبر این روزهای کشور و حتی جهان دانست که با تشییع با شکوه و حضور گسترده مردمی همراه شد. حجت الاسلام علی مقدسی پور با اشاره به نکته هایی که در پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به مناسبت درگذشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، گفتاین پیام تاکید بر این نکته بود که نظام اسلامی به درجه ای از استحکام و اقتدار رسیده است که قدرت هضم و جذب تمامی اختلافات و تفاوت ها و نگرش ها را در اداره حاکمیت دارد. این اختلافات و دغدغه ها تازمانی که در چارچوب ارتقاء و تعالی نظام و تامین مطالبات و نیازهای امت اسلامی باشد قابل احترام و توجه می باشد.

وی در ادامه بیان کرد: شاهد بودیم که از همان دقایق ابتدایی خبر درگذشت آن مجاهد خستگی ناپذیر و یار دیرین امام، مردم انقلابی در مراسم آن یار امام و رهبری حضور پیدا کردند و با حضور پر شور خودشان اتحاد و انسجام ملی را به همه جهانیان نشان دادند و ثابت کردند قدر شناس خدمت گذاران به این نظام اسلامی هستند. از این پس همه مردم ایران اسلامی اجازه نخواهند داد گروهی منحرف و خناس اسم و جایگاه و یاد و خاطره آقای هاشمی را به خود اختصاص دهند و در برابر نظام اسلامی مصادره کنند.

موضوع دوم: دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم قم با رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالگرد 19 دی

امام جمعه با اشاره به دیدار مردم قم با رهبری گفت: رهبری به موارد مهمی اشاره کردند که یکی از این موارد جوانان و توجه به ایمان و اعتقاد آنان بود. از جمله خطراتی که امروز نسل جوان و ایمان آنان را تهدید می کنند عرصه فضای مجازی است که اکنون به قتلگاهی برای بسیاری از جوانان و نوجوانان در زمینه اخلاق و ایمان دینی و اخلاقی تبدیل شده است. مسئولین باید توجه بیشتری داشته باشند.

حجت الاسلام مقدسی پور تصریح کرد: یکی دیگر از موارد مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد این بود که دشمن برخی از نهادهای انقلابی و سازمان های کشور را در سیبل اصلی هدف خود قرار می دهد و متاسفانه مشاهده می کنیم که برخی در داخل نیز حمله به این نهاد ها و تضعیف آن ها را هدف خود قرار می دهند. این درحالی است که باید حمایت از این نهادها را وظیفه اصلی ما قرار بگیرد و حمایت از این نهاد نیز به معنی کمک به آنها در انجام صحیح و بدون نقص وظایفشان است.

وی در ادامه افزود: اختلافات و کشمکش های رسانه ای میان قوای مختلف به هیچ عنوان به مصلحت کشور نبوده است و نشانه ای از ناهماهنگی میان قوا و ضعف در اتحاد و همدلی مسئولین است. مسئولین کشور باید هوشیار تر از گذشته باشند و سران کشور هم اختلافات را کنار بگذارند.

امام جمعه تصریح کرد: بدون شک این ضعف در همدلی مسئولین برای دوستداران داخلی و خارجی جمهوری اسلامی نگران کننده و برای دشمنان مسرت و امید بخش است. این اختلافات و رسانه ای کردن آن نه تنها هیچ نفعی برای کشور ندارد، بلکه آب به آسیاب دشمن ریختن است همچنان که رهبری انقلاب اسلامی بارها  کنار گذاشتن اختلافات را تاکید داشته است.

 موضوع سوم: اختلافات میان سران قوا به افکار عمومی کشیده نشود

  1. مطالبه همیشگی حضرت امام و رهبر معظم انقلاب از سران قوا، پرهیز از اختلاف افکنی، حفظ آرامش کشور بوده است در بهمن 91 رهبر معظم انقلاب به دنبال جدل های کلامی و علنی روسای دو قوه تذکر دادند و مفصل صحبت کردند.
  2. به نظر می رسد نگرانی از آن روز رهبری این روزهای دوباره مصداق یافته و روسای دو قوه مجریه و قضائیه بی توجه به نتیجه جدل علنی، به طرح اختلافاتشان با یکدیگر پشت تریبون های رسمی و علنی شده اند.
  3. اختلاف و کشمکش رسانه ای میان قوای مختلف به هیچ عنوان به مصلحت کشور نبوده و نشانه ای از ناهماهنگی میان قوا و ضعف در اتحاد و همدلی مسئولین است.
  4. بدون شک این ضعف در همدلی مسئولین برای دوستداران داخلی و خارجی جمهوری اسلامی نگران کننده است و برای دشمنان آن، مایه مسرت و امید بخش است.
  5. اختلافات در فضای خصوصی مطرح شود و آنجا هم حل نشد به هیات اختلاف قوا برود.

 

ارتباط با امام جمعه