جمعه 1396/5/27 - 51 : 7
مشخصات امام جمعه
علی مقدسی پور
علی مقدسی پور
كميجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
سبک زندگی دینی در پرتو فرهنگ ساده زیستی

تلخیص خطبه ها

حجت الاسلام مقدسی پور امام جمعه کمیجان در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به زمینه های ساده زیستی در سبک زندگی اسلامی گفت: نهادینه شدن ساده زیستی در جامعه به عنوان یکی از ارزش های اخلاقی، نیازمند فراهم شدن زمینه مناسب است.

وی با تاکید بر ساده زیستی مسئولان تصریح کرد: ساده زیستی مسئولان یکی از عوامل موثر در ساده زیستی مردم، بی پیرایه بودن زندگی رهبران و کارگزاران و الگوهای جامعه است.

حجت الاسلام مقدسی پور بیان کرد: الگوبرداری از زندگی کسانی که نقش هدایت و راهنمایی را بر دوش دارند، موضوعی است که در آموزه های دینی و روان شناسی مورد توجه قرار گرفته است. ساده زیستی با نحوه نگرش انسان به دنیا ارتباطی مستقیم دارد، کسی که دنیا را همه چیز و منتهای آمال و آرزوهای خود می پندارد نمی تواند ساده زیست باشد.

معرفی ساده زیستی به عنوان یک ارزش

وی افزود: فطرت انسان ها به سمت و سوی خوبی ها گرایش دارد، پس مهم آن است که ساده زیستی به عنوان یک ارزش معرفی شود. دستگاه های تبلیغاتی به ویژه صدا و سیما با ساخت برنامه های گوناگون می توانند ساده زیستی را درجامعه به عنوان یک فرهنگ ترویج کنند و مردم را با تهاجم فرهنگی دشمن که تشریفات و تجملات گرایی است مقابله کند.

معیشت مردم، تعامل گسترده با دنیا و ایستادگی مقابل سلطه طلبان

امام جمعه کمیجان با اشاره به توصیه های رهبری در مراسم تنفیذ ریئس جمهور دوازدهم گفت: رهبر معظم انقلاب در این مراسم توصیه هایی را در سه بخش مهم؛ رسیدگی به معیشت مردم، تعامل گسترده با دنیا، ایستادگی در مقابل سلطه طلبان بیان کردند.

نمایش قدرت ایران در مراسم تحلیف

وی حضور حداکثری سران کشورها در مراسم تحلیف را نقطه عطفی برای کشور دانست و افزود: این مراسم یک نماد مردم سالاری برای نظام بود و با وجود اینکه جبهه استکبار اعلام می کند جمهوری اسلامی منزوی شده است، اما رسانه ای شدن حضور پرتعداد مهمانان، نشان داد تلاش نظام استکبار و برخی از متحدهای منطقه ای آنها برای منزوی سازی و فشار بیشتر به ایران بیهوده بوده است.

حجت الاسلام مقدسی پور با اشاره به انتقاد برخی از افراد نسبت به حضور سران برخی از کشورهای جهان سوم که تاثیر گذاری در دنیا ندارند، گفت: ممکن است حضور سران این کشورها در چشم عده ای کم اهمیت جلوه کند اما باید توجه داشت که راهبرد امام خمینی (ره) رساندن گفتمان انقلاب به ملل مستضعف بود، زیرا زمینه پذیرش آنها بیشتر است.

خطیب نمازجمعه کمیجان خاطرنشان کرد: با وجود اینکه برخی از کشورهای مستبد با زورگویی و زیاده خواهی به سازمان های بین المللی و برخی دیگر همانند عربستان بادادن چمدان هایی از دلار سعی بر نفوذ در سازمان ها و کشورهای دیگر دارند اما جمهوری اسلامی ایران با نفوذ معنوی خود توانست بیش از یک سوم سران کشورهای جهان را در مراسم تحلیف جمع کند و قدرت خود را به نمایش بگذارد.

برخورد جدی با خطای بزرگ نمایندگان سلفی بگیر درمراسم تحلیف

وی با اشاره به ماجرای عکس سلفی نمایندگان در مراسم تحلیف گفت: ماجرای عکس و سلفی گرفتن نمایندگان(لیست امید) با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا  بدون رعایت عرف دیپلماتیک بود و یک خبط و خطای بزرگ برای آن نمایندگان محسوب می شود.

حجت الاسلام مقدسی پور تصریح کرد: آنان موظف به رعایت شان ملت ایران هستند و نمایندگان خاطی باید در اسرع وقت نسبت به عملکرد خود از مردم عذرخواهی کنند. هیات نظارت بر عملکرد و رفتار نمایندگان نیز باید برخورد جدی با رفتارهای دون شان نمایندگی نظام مقدس اسلامی انجام دهند.

وی با اشاره به رفتار نادرست دو فوتبالیست ایرانی گفت: ورزشکاران ایرانی در صحنه های بین المللی نماینده ملت ایران محسوب می شوند و باید رفتار خود را متناسب با جایگاه ملت ایران تنظیم کند.

جنایت های عربستان در منطقه عوامیه

امام جمعه کمیجان با اشاره به جنایت های عربستان در منطقه عوامیه گفت: آل سعود با بهانه واهی تخریب بافت فرسوده و نوسازی این مناطق، با ماشین آلات نظامی این شهر را تخریب کردند و اهالی آن منطقه را به شهادت رساندند.

وی افزود: آل سعود خانه های جدید اهالی عوامیه را در مناطق مختلف در نظر گرفته است تا شیعیان این منطقه را از یکدیگر جدا کند. هم اکنون اوضاع این شهر وخیم است و رفت و آمد در این شهر ممنوع است و مردم نمی توانند پیکر شهدا را از خیابان ها بردارند.

سکوت ننگین و شرم آور مجامع بی خاصیت بین المللی در فاجعه سلاخی افغانستان

حجت الاسلام مقدسی پور با اشاره به سکوت مجامع بین المللی به فاجعه سلاخی مسلمانان روستای میرزا لونگ افغانستان تصریح کرد: قدر مسلم سکوت ننگین و شرم آور مجامع بی خاصیت بین المللی و وادادگی دستگاه های مسئول و نیز جریانات بی غیرت در جهان اسلام و بعضا در داخل کشور در تکرار چنین حوادث وحشیانه و غیر انسانی دخیل است.

فرزندان دلیر ایران اسلامی انتقام  اقدام دردمنشانه داعشیان را خواهند گرفت

خطیب نماز جمعه کمیجان با گرامی دانستن و تبریک شهادت محسن حججی مدافع حرم، گفت: داعشیان شهید محسن حججی و هزاران شهید را در عراق و سوریه همانند سالار شهیدان امام حسین(ع) و به همان شیوه ظالمانه به شهادت رساندند.

وی افزود: به خانواده شهدای حرم اطمینان می دهیم که فرزندان دلیر ایران اسلامی انتقام این اقدام ددمنشانه را با ریشه کن کردن شجره خبیثه وهابیت و تروریسم از جهان اسلام خواهند گرفت.

انتخاب شهردار آزمون بزرگ شوراهای اسلامی

حجت الاسلام مقدسی پور انتخاب شهردار را آزمون بزرگ شوراهای اسلامی دانست و تصریح کرد: شوراهای اسلامی در آزمون بزرگی برای انتخاب شهردار قرار دارند. اگر به فکر پیشرفت و توسعه شهرتان هستید در انتخاب شهردار مستقل و آگاهانه عمل کنید.

وی در ادامه افزود: یک شهردار متعهد، انقلابی، متخصص، شجاع و مردمی انتخاب کنید، کارهای عقب مانده در این شهر زیاد است. شورای شهر باید با هرگونه کجی، بدرفتاری مثل رشوه، تبعیض ، بی عدالتی ، اسراف و زیاده روی در هزینه و مخارج شهرداری مقابله کنند.

خطیب نماز جمعه کمیجان خاطرنشان کرد: مشکل جدی کشور ما نبود مدیریت توانا، انقلابی و پرکار و با برنامه است. با داشتن افراد با استعداد، قابلیت و توانمندی کافی داریم اما مدیریت قوی و کارآمد در بسیاری از بخش های کشور وجود ندارد.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه