دوشنبه 1396/8/29 - 38 : 22
مشخصات امام جمعه
حمیدرضا شکری
حمیدرضا شکری
لاریجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
آنچه که در رفع حصر و آزادسازي سوسنگرد مهم بود نقش حياتي وحضور فعالانه و مديريت مُدبّرانه مقام معظم رهبري (حفظه الله تعالي) و رشادت ‌هاي بي ‌نظير شهيد بزرگوار دکترچمران ، در کمک ‌رساني و اعزام نيرو به سوسنگرد بود! ياد آن أيام را گرامي ميداريم و به روان پاک شهداي پاسدار درود مي فرستيم.

به  گزارش  روابط  عمومی  دفتر امام جمعه  لاریجان : 
خطبه اول:
الحمد للّه ربّ العالمین أحمده  و أشکره  و أستعینه  و أستغفره  و أتوکّل علیه  و أصلّی  و أسلّم علی حبیبه  و نجیبه  و خیرته  فی  خلقه حافظ  سرّه  و مبلّغ  رسالاته  بشیر رحمته  و نذیر نقمته  سیّدنا  و نبیّنا  و حبیب  قلوبنا أبی ‌القاسم المصطفی  محمّد  و علی  آله  الأطیبین  الأطهرین  و  صحبه المنتجبین  و من  تبعهم  باحسان الی یوم الدّین.
قال الله العظيم في کتابه الکريم:
« هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَی  وَ دِینِ الْحَقّ  لِیظْهِرَهُ عَلَی الدّینِ  کلّهِ  وَ کفَی بِاللَّهِ شَهِیدًا.»
فتح: ۲۸
ترجمه:
" اوست کسی که پیامبر خود را به [قصد] هدایت، با آیین درست، روانه ساخت، تا آن را بر تمام ادیان، پیروز گردانَد؛ و گواه بودن خدا کفایت می کند."

اوصيكم يا عبادالله  و نفسي  بتقوي الله ، عباد الله اتقوالله!
خودم و همه بندگان خدا را در این روز رحلت رئیسِ دین اسلام و آخرین فرستاده خدا و سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) و پاره تَنِ پیامبر یعنی حضرت رضا (ع) سفارش می کنم به تقوای الهی و دوری از محرمات....  نبی مکرم اسلام (ص) فرمود : اکثر امت من که  به بهشت می روند کسانی هستند که اهل تقوا هستند  و مراقبند تا اعضا  و جوارح  و جوانحشان  به  گناه  آلوده  نشود. عامل دیگری که سبب  ورود امت  رسول ا... (ص)  به بهشت می باشد خوش اخلاقی و حُسن خُلق است.
از آنجایی  که  روز جمعه  مصادف  شد  با 28 صفر سالروز رحلت  نبی مکرم اسلام و امام حسن مجتبی (ع) ضمن تسلیت این روز بمحضر شما نمازگزاران ارجمند ، محور خطبه اولم را به آن پیامبر عظیم الشّأن قرار میدهم.
در زیارت رسول ا... (ص) می خوانیم :  یا رسول ا... (ص) شهادت می دهم  که  تمام  رسالاتی  را  که  خدا  بر عهده ات  قرار داده  است  به  نحو شایسته انجام داده ای  و امت خود  را  نصیحت کردی  و رنج ها و مصیبت هایی  را در این  راه تحمل کردی! به رغم اینکه پیامبر (ص) همه زحمات را در ارتباط با رسالت خویش انجام داده است؛ یک سوال در این زمینه  وجود  دارد  که آیا  پیامبر (ص) در وقت رحلت خویش  نگرانی داشت یا نه ؟ بله، ولی قطعا این نگرانی  در ارتباط با انجام رسالتشان نیست. چون آن را به  نحو شایسته ای انجام داده است. نگرانی  پیامبر (ص) از حفظ این  دست آورد بزرگ است که پس از رحلت ایشان در میان مردم باقی می ماند. پیامبر (ص) در زمان حیات خود می فرمود : بعد از خودم از بابت اموراتی نگران هستم . پیامبر (ص) این نگرانی ها را ابراز فرموده است تا در تاریخ بماند و در کتب ثبت شود تا بعدها کسانی نسبت به آن بی اعتنایی نکنند و اگر کسی این نگرانی ها را ایجاد کند نتواند آزادانه  در جامعه ابراز وجود کند .
 پیامبر (ص) فرمود: بیشترین نگرانی من از منافقان زبان باز است! مردم بر حسب  صفای دینیِ  درون ، این افراد  را  نمی بینند. من نگران هستم تا مبادا این  افراد  در جامعه  مسئولیتی  پیدا  کنند! بنی امیه از جمله افراد منافقی بودند که  پیامبر (ص)  فرمود : اگر دیدید معاویه  بر روی  منبر قرار گرفت  شکم  او را  بشکافید. پیامبر (ص) شبی در خواب  دید که چند  بوزینه از پله های منبر حضرت (ص) بالا رفتند. از خواب بیدار و بسیار متأثر شد و فرمود : افرادی که امروز چهره خود را پوشانده اند بعدها بر جامعه مسلط می شوند!
حضرت (ص) فرمود : شدید ترین نگرانی من از افراد منافقی است که با آیات  قرآن با افراد بحث می کنند  مردم به قرآن علاقه مند هستند و فریب این افراد را می خورند! از جمله نگرانی های پیامبر (ص) رهبران و حاکمان فاسد و گمراه است . رهبران سیاسی  و رهبران عقیده  و فقه  و علم  که با امامت  و افکار آلوده خود زمینه انحراف را در جامعه اسلامی فراهم کنند . رهبران در جامعه اثر گذار هستند. همان  کسانی  که  افکار مردم  و امور اجرایی آنها را در سایه حکومت خود  به  دست گرفته اند.
امام باقر (ع) به  قتادة بن دعامة فرمود: تو در میان مردم فتوا می دهی  و  قضاوت می کنی؟ گفت : بله . حضرت (ع) فرمود : به چه چیزی در میان مردم حکم می کنی ؟ گفت : با  تکیه  بر  قرآن ! حضرت (ع)  فرمود : آیا ناسخ  را از منسوخ  و محکم را از متشابه  و مجمل را از مبین تشخیص می دهی  و بر قرآن مسلط هستی؟ گفت : نه! حضرت (ع) فرمود : هم خودت هلاک شدی  و هم مردم را به هلاکت رساندی !
تأویل  و تفسیر قرآن  از جمله دیگر نگرانی های پیامبر (ص) بود . قرآن جلوه های مختلفِ  تفسیر قرآن  و تأویل دارد. خدای متعال در قرآن کریم می فرماید : تأویل قرآن را  فقط  راسخوانِ  در علم می دانند. تأویل یعنی مضمون ابتدایى آیه كاملاً روشن است ولى همان مضمون مى تواند كنایه از مقصود نهایى ، یا پلى براى معنى دیگرى باشد.
پیامبر(ص) فرمود : بعد از خودم نگران هستم  که کسانی  قرآن  را بد تفسیر کنند و کسانی هم  در تأویل  قرآن  بد عمل  کنند.
 پیامبر (ص) زمانی أمیرالمؤمنین (ع)  را  دید و در حالی  که  بسیار نگران بود  و می گریست  فرمود : علی جان! کفار در زمان نزول قرآن با من جنگیدند. نگران این هستم که  آنها  بعد از من  در تأویل  قرآن  با  تو می جنگند! آنها کسانی هستند که  قرآن  را می خوانند و تفسیر می کنند اما در مصادیق  و موارد آن را که  تو بهترازآنها آگاه و آشنا هستی با  تو می جنگند. من می ترسم که کسانی قرآن را در غیر مورد آن تأویل کنند و در نتیجه  قرآن  را در مسیر هدایتش دچار تحریف کنند!
 نگرانی دیگر پیامبر (ص) این بود که : صفات و خصوصیاتی  در میان جامعه  رشد  کند  که  پایه های  دین را متزلزل  کند . فرمود :  دو چیز را  در میان  شما نگران هستم . بعد از من  قطعا تغییراتی  در جامعه  و در روحیات  شما به  وجود  می آید. تبعیت از هوای نفس یکی از دو نگرانی من است! اگر منزل و لباس  و مجالس  و عروسی  و خانه مردم  از روی هوی و هوس و تمایلات جامعه صورت بگیرد بسیار نگران کننده است ! چون جامعه ای که مسیر  خود  را بر اساس شهوات بنیان بگذارد به هر امری ممکن است  دست بزند  و هر ذلتی  را تن  در می دهد . جامعه ای که به دنبال شهوات برود از حق دور می ماند .
 نگرانی دوم پیامبر(ص) آرزوهای طولانی است . آرزوهای طولانی سبب می شود که  قیامت از یادشان برود! تمام زندگی آنان به گونه ای می گذرد که به آرزوهای خود برسند .
حضرت (ص) نسبت به اقتصاد جامعه اسلامی نیز ابراز نگرانی کرد و فرمود : از جمله نگرانی های  من در اقتصاد مسلمانان است. من از ایجاد ربا در میان مردم  بسیار نگران هستم . ربا آتشی است که بنیانه های جامعه را می سوزاند و از بین می برد .
 از جمله نگرانی های پیامبر (ص) که هم با زبان و هم با چهره  و احساسِ خود آن را نشان می داد ذراری  و اهل بیت (ع) او بود. پیامبر (ص) بسیار نگران دختر و ذریه خود بود  که  بعد از او چه بلایی  بر سر آنان خواهد آمد . وقتی که خبر شهادت ابا عبدالله (ع) را در وقت ولادت ایشان به  پیامبر (ص) دادند حضرت (ص) آنقدر گریه کرد که اشک ، محاسن حضرت (ص) را پُر کرد. از ایشان پرسیدند: یا رسول ا... (ص) چرا برای این  فرزند تازه متولد  شده  اینگونه  اشک  می ریزید ؟ حضرت فرمود : الان جبرئیل خبر شهادت  و کیفیت کشته شدن حسین (ع)  را  بمن داده است .

ذکر مصیبت:/
در ایام رحلت نبی مکرم اسلام (ص) هستیم . پیامبر (ص) در بستر آرمیده و بیمار است گاهی از هوش می رود و به هوش می آید. حسن و حسین (ع) وارد اتاق شدند وخود را برروی  بدن  پیامبر(ص) انداختند. أمیرالمؤمنین (ع) خواست تا آن  دو را از روی بدن حضرت (ص) بردارد اما حضرت (ص) فرمود که علی جان آنها را نگران نکن و بگذار بر روی سینه ام باشند. حضرت (ع) فرمود: یا رسول ا... (ص) حال شما مساعد نیست! فرمود: نمی خواهم دل عزیزانم بشکند. آنها بعد از من به مصیبت و سختی هایی  دچار می شوند. حسنم با زهر به شهادت می رسد و حسینم را در کربلا به شهادت می رسانند.
عبدا... ابن عباس می گوید : روزی در محضر پیامبر (ص) بودم . زهرای مرضیه (س)  وارد شد. پیامبر (ص) گریست. از حضرت (ص) پرسیدم چرا گریه می کنید ؟ حضرت (ص) فرمود : به خاطر آنچه که بعد از من بر سر دخترم می آید گریه می کنم .

خطبه دوم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم. الحمدلله رب العالمین و العاقبة لاهل التقوی و الیقین والصلوة والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد، صلی الله علیه و آله و سلم وعلیءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین.
اَللّهُمَّ وَ صَلِّ عَلی عَلیّ اَمیرِالْمُوْمِنینَ وَ وَصِیِّ رَسوُلِ رَبِّ الْعالَمینَ  آیَتِکَ الْکُبْری وَالنَّباءِ الْعَظیمِ وَ صَلِّ عَلَی الصِّدّیقَهِ الطّاهِرَهِ فاطِمَهَ سَیِّدَهِ نِسآءِ الْعالَمینَ وَ صَلِّ عَلی سِبْطَیِ الرَّحْمَهِ وَ اِمامَیِ الْهُدی الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبابِ اَهْلِ الْجَّنَهِ وَ صَلِّ عَلی اَئِمَّهِ الْمُسْلِمینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسی وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَالْحَسَنِ بْنِ عَلِی وَالْخَلَفِ الْهادی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلی عِبادِکَ وَ اُمَناَّئِکَ فی بِلادِکَ.

دعای فرج...


اوصيکُم يَا عِبادَالله وَ نَفسي بِتَقوَي الله و نَظمَ اَمرکُم.
با درود و سلام بي پايان به روح  مطهر نبی مکرم اسلام و حضرت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت ثامن الحُجج امام رضا (ع) و نیز به روح معمار کبير انقلاب اسلامی ايران  و دو فرزند گرانقدرش ، جمیع مؤمنين  و مؤمنات ، علما ، صلحا ، شهدای انقلاب ، شهيدانِ 8  سال دفاع مقدس ، شهدای  گمنام ، شهدای مدافع حرم وعلي الخصوص 356 شهید خونين بال بخش لاریجان و با آرزوي طول عمر با عزت همراه با صحت و سلامتي براي مقام عظماي ولايت در اين خطبه دوم ، خودم و همه شما را توصيه  مي کنم به  تقواي الهي و دوري از محرمات.
أهميت  نماز جمعه  در اسلام:
نماز جمعه از جمله آثار پیامبر (ص) است . امام صادق (ع) فرمودند: خداوند متعال به برکت نماز جمعه به شما کرامت بخشید. پیامبر(ص) این امر را  میان  امت سنت  قرار داد  برای اینکه خواست جلوه های آقایی در میان این مردم انجام شود و آنها به نهایت عزت و کرامت برسند . پیامبر (ص) مکرر می فرمود : آن کسانی که ایمان به خدا و روز قیامت دارند نماز جمعه را فراموش نمی کنند مگر اینکه بیمار باشد و یا مسافر و یا عذر شرعی  داشته  باشد و نتواند در نماز جمعه شرکت کند. کسی که به خاطر کارهای بیهوده  و یا تجارت  نسبت  به  نماز جمعه  بی نیازی جوید و شرکت  نکند خدا  نیز از او بی نیاز می شود. خدا هم  با او کاری ندارد و رابطه اش  را با او قطع می کند برای اینکه او رابطه اش را با نماز جمعه قطع کرده است!
قبل از بیان مناسبتها ابتدا از أهالی منطقه نمارستاق خصوصا مردم شریف عبدالمناف و هیأت أمناء آستان مقدس این دو امامزاده واجب التعظیم که مقدمات نمازجمعه این هفته بخش لاریجان را با پذیرایی ناهار هم از نمازگزاران جمعه  و هم از زائران و عزاداران  بمناسبت رحلت رسول گرامی اسلام و امام حسن مجتبی  (ع) تقبل نموده اند تقدیر و تشکر میکنم.
مناسبتهای هفته را بإختصار محضر شما نمازگزاران عزیز عرضه میدارم.
از مناسبتها:
سالروز رحلت نبی مکرم اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع):
رحلت نبی مکرم اسلام جانسوزترین واقعه ای است که جان جهان اسلام را سوزاند . رحلت نبی مکرم اسلام و شهادت سبط اکبر ایشان امام حسن مجتبی (ع) و نیز شهادت حضرت ثامن الححج علی بن موسی الرضا المرتضی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و رهبر معظم انقلاب و یکایک نمازگزاران جمعه تعزیت و تسلیت عرض می کنم . این روز سنگین ترین  مصیبت بر جامعه اسلامی وآحاد مسلمین وارد شده است . از این رو مسلمین باید در اقامه عزای این بزرگواران نهایت تلاش خود را انجام بدهند .
گرچه ایام شهادت امام رضا (ع) در پیش رو است و بسیاری از هیأت ها و دسته های عزاداری برای اقامه عزا و زیارتِ  قبر مطهر امام رضا (ع) به مشهد مقدس مشرف می شوند . اما افراد دیگر باید جای خالی این هیأت ها و دسته های عزاداری را در مساجد و محلات پر کنند و همان دسته های با شکوه و باعظمت را ایجاد کنند تا موج این دسته های عزاداری سطح شهر و روستا و همه مناطق را فرا بگیرد. این امور است که می تواند جامعه ما را بیمه کند و زمینه سلامت معنوی را به جامعه ما برگرداند . ادای حق پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع)  از این طریق ایفا خواهد شد و این هم نشان  دهنده أدای حق و تعهد و بیعت ما نسبت به پیامبر(ص) است.

از مناسبتها:
25 آبان بنام روز وقف نامگذاری شده است.
ضمن تقدیر و تشکر از رئیس محترم اداره اوقاف لاریجان که مطالبی را در مورد وقف بیان داشتند باید عرض کنم دهه آخر صفرهفته وقف است و طبق توصیه بزرگان که هر چیزی را برای دین وقف کرده است لازم است این سنت پسندیده  را سرلوحه قرار داده و از مراجع این حرکت نیکو را یاد بگیریم و مقداری از مال خود را برای دین به یادگار بگذاریم و وقف انجام دهیم. از سال های دور بزرگان ما اموالی را برای مناسبت های مختلف وقف کردند. وقف چیز بسیار ارزشمندی است و این سنت حسنه باید در کشور ادامه پیدا کند چرا که از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است. در زمینه های مختلفی در این  بخشِ  بزرگ  نیاز به  وقف داریم  و خواستار اهتمام  ویژه  مردم  به  این  موضوع هستم.
از مناسبتها:
حلول ماه ربیع الاول ماه جشن  و سرور اهل البیت ( ع ) را به تمامی مسلمین مخصوصا شما نمازگزاران عزیز جمعه  تبریک عرض  می نمایم. ماهی که درآن حوادث تاریخی مهمی اتفاق افتاده است ازآن جمله، حادثه مهم و تاریخی لیله المبیت ، هجرت حضرت محمد صلی الله علیه و آله از مکه به مدینه ، ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق علیه السلام ، ازدواج حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم با حضرت خدیجه علیها السلام ، آغاز امامت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه و هلاکت یزید بن معاویه از جمله حوادث فرخنده این ماه است.
از مناسبتها:
حوادث أخیر ودردناک مردم غرب کشور مخصوصا هموطنانمان در سرپُل ذهاب واقع در استان کرمانشاه وشهرهای تابعه براثر زلزله 7/3 ریشتری که باعث ویران شدن منازل وکشته ومصدومیت خیل عظیمی از مردم شد را بمحضر امام عصر(ع) و رهبرمعظم انقلاب و شما هموطنان عزیز و نمازگزاران جمعه تسلیت و تعزیت عرض می نمایم. در همان ساعات اولیه پیام دلگرم کننده مقام معظم رهبری با فرمان جامعی که به قوای مسلح از ارتش و سپاه و بسیج برای رفع مشکل مردم آن دیار صادر فرمودند بلافاصله کارها ساماندهی شد و همه مردم نوع دوست دست به دست هم دادند و با ارسال مواد غذایی و ألبسه و مایحتاج دیگر در حال خدمت رسانی هستند.
از عموم ملت شريف لاریجان تقاضا مى‏ كنم كه بدون فوت وقت به كمك برادران و خواهران خود بشتابند و با هر وسيله ممكن، آنان را نجات دهند. اين فاجعه احتياج به كمك همگانى دارد. راضى نشويد كه شما و اطفال عزيزتان در آسايش باشند و خواهران و برادران و عزيزان آنان در رنج تَعَب! بدانيد كه اين حوادث دردناك جنبه آزمايش و امتحان نيز دارد.

دو مساله در اینجا و در اینجور حوادث حتما باید مَدِّ نظر قرار بگیرد: اول؛ راضی بودن به مشیّت و قَدَر پروردگار با گفتن آیه : الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ ... قطعا اگر کسی صبر کند و بخدا پناه ببرد اجر أخروی خواهد داشت.
دوم: وظیفه مسئولان ومتصدیان امردرقبال چنین حوادث و شتاب و تسریع خدمت رسانی بعد ازحادثه است. باید امتیازات ویژه  و منحصر بفردی نسبت به اشخاصی  که خانه و کاشانه و کسان وخانواده خود را از دست داده اند اختصاص داده شود. مبادا خدای ناکرده به مرور زمان به فراموشی سپرده شوند یا تسهیلاتی با درصد بالا به آنها داده شود که با خودش بگوید ای کاش من هم زیر آوار و زلزله مانده بودم و می مُردم! درس بعدی که دولتمردان از چنین حوادثی باید بگیرند نظارت دقیق و مهندسی بر ساخت اصولیِ مَسکن هست که دارای حدأقل خسارت باشد! مسکنی که بعد از آنهمه پول خرج کردن و دوندگی برای خانه دار شدنِ عده ای از مردم بی پناه و گرفتار آنهم در این عصر و دوره که با تکنولوژی هایِ پیشرفته و امکانات وسیع که از سوی خودِ دولت ساخته شد به این راحتی فرو بریزد بنظر خیانت در حق مردم است!! من امیدوارم مسئولان أمر واقعا نگاه اصولی به این امر داشته باشند.

از مناسبتها:
۲۶ آبان سالروز آزاد سازى شهرعاشقان شهادت‏ سوسنگرد قهرمان:
26آبان بخاطر مقاومت جانانه سپاهيان پاسدار و شهادت جمعي از آنها در دفاع از شهر سوسنگرد سبب گرديد که به عنوان « روز شهداي پاسدار » نامگذاري شود. طي سال‌ هاي پس از دفاع مقدس از اين حماسه پرافتخار و داراي ويژگي‌ هاي بسيار برجسته و نيز مقاومت سر سختانه و دلاورمردي‌ هاي رزمندگان در اين منطقه بسيار کم سخن رفته  وغبار فراموشي آن را فرا گرفته است که اين امر بر مظلوميت مضاعف «حماسه شکست حصر و آزاد سازي سوسنگرد » افزوده است. اهميت و نقش سوسنگرد درطرح‌ هاي دشمن وآينده دفاع  مقدس به ‌نحوي  بود که حضرت امام خميني « ره » با درک دقيق شرايط  و تحليل اهداف و راهبردهاي دشمن ، فرمان تاريخي خود مبني بر آزادسازي سوسنگرد در کمتر از24 ساعت را صادر فرمودند  و همين أمر سبب  حضور گسترده و حماسي عشاير قهرمان عرب ‌زبان بومي  در دفاع  از شهر شد  و از طرفي جنايات بي ‌رحمانه ارتش بعث در کشتار مردم بي‌ دفاع عربِ منطقه ، پوچي تبليغات کاذب و شعارهاي عوام‌ فريبانه صدام کافر از قبيل نبرد قادسيه ، آزاد سازي اعراب  و دفاع  از خلق عرب خوزستان را به اثبات رسانيد. همين صحنه‌ها  و رشادت‌ هاي درخشان  و حماسي جبهه سوسنگرد منجر به اشتهار اين  منطقه  بنام « کربلاي سوسنگرد » گرديد.
آنچه که در رفع حصر و آزادسازي سوسنگرد مهم بود نقش حياتي وحضور فعالانه و مديريت  مُدبّرانه  مقام معظم رهبري (حفظه الله تعالي) و رشادت ‌هاي بي ‌نظير شهيد بزرگوار دکترچمران ، در کمک ‌رساني و اعزام نيرو به  سوسنگرد بود! ياد آن أيام  را گرامي ميداريم و به روان پاک شهداي  پاسدار درود مي فرستيم.
از مناسبتها:
حوادثی است که امروز در لبنان رقم میخورد و تحلیلی که بدست میشود آورد آنستکه: آمریکا دنبال جلوگیری از نفوذ مقاومت اسلامی است!! آنها به  داعش امید  داشتند  که  به  وسیله ایران  و روسیه در معرض زوال و نابودی  قرار گرفت  و شکست خورد و بعد از آن دنبال برنامه پسا داعش و توطئه استقلال اقلیم کردستان بودند  که  با  یک  سفر سردار سلیمانی به اقلیم کردستان این توطئه خنثی شد.
رهبرمعظم انقلاب حضرت امام خامنه ای فرموند : آمریکا انسان سر سپرده می خواهد که سعد حریری نخست وزیر مفلوک لبنان این نقش را بازی کرده است! آمریکا به سعد حریری گفت : به عربستان سفر کند او گفت چشم! باز هم از سعد حریری خواست از عربستان برگردد باز هم گفت چشم! باز هم آمریکا از سعد حریری خواست که ورقه استعفا را  که با املای خودش نوشته بود بپذیرد باز هم گفت چشم! و اینها همه نشانه این است که آمریکا دنبال جلوگیری از نفوذ مقاومت اسلامی است! اما باید بداند که هر توطئه و نقشه ای برای منطقه بکشد به نفع مقاومت و باعث شکست آمریکا وعربستان خواهد شد. با توجه به اینکه لبنان بعد از انتخاب رئیس جمهور شرایط نسبتاً آرامی را سپری می ‌کند ، این اقدام دقیقاً در راستای برهم‌ زدنی منطقه ، بی ‌ثباتی لبنان و فضاسازی علیه ایران است. آیا برای آل سعود این همه جنایت کافی نیست؟ آیا کشتن مردم یمن ، عراق و سوریه و لبنان برایشان کفایت نمی کند؟! «ای مگس حضرت سیمرغ نه جولانگه توست، عِرض خود می ‌بری و زحمت ما می ‌داری » چند جوان خام و ناپخته برعربستان حاکم شده اند که مانند مگس «وز وز» می کنند و این در حالیست که با چه چیزی ایران را تهدید می کنند و مقابل مردم ایران عرض اندام می کنند؟ همه همت اینها تنها به شکم و شهوت است و اگر در میدان بودند مقابل اسرائیل می ایستادند!! اگر می توانستید درهشت سال دفاع مقدس کاری انجام می دادید و به طور حتم این تهدید ها نشانه استیصال و درماندگی آل سعود است.
خدایا لحظـــه ای وکمتر از لحظـــه ای ما را به خــودمان وا مگذار .
رهبـــر معظم انقلاب ، این  پیشوای بزرگ و رهبـــر فرزانه ، این انسان شایسته ،این مدیر برجسته ، این عنصر تقوا وفضیلت  وجهاد وشهادت  بعنوان  ولی  امر مسلمانان  بلکه  ولی امرمستضعفان  جهان سایه اش مستدام  بگردان .