پنج شنبه 1396/6/2 - 27 : 5
مشخصات امام جمعه
مهدی غفاری
مهدی غفاری
امامزاده عبدالله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/27
خانواده اسلامی

خانواده اسلامی

فرزند

رسول اکرم(ص)در مورد انتخاب همسر،که نقش اساسی در تربیت فرزند دارد می فرماید:موقع انتخاب همسر دقت کن که فرزندت را در رحم چه شخصی می خواهی قرار دهی.((مستطرف،ج2،ص218))

تربیت قبل از تولد

ملامحمدتقی مجلسی از علمای بزرگ اسلام است.وی در تربیت فرزندش اهتمام فراوان داشت و نسبت به حرام و حلال،دقت فراوان نشان می داد تا مبادا گوشت و پوست فرزندش با مال حرام رشد کند.محمد باقر ،فرزند ملامحمدتقی،کمی بازیگوش بود شبی پدر برای نماز و عبادت به مسجد جامع اصفهان رفت آن کودک نیز همراه پدر بود محمدباقر درحیاط مسجد ماند و به بازیگوشی پرداخت.

وی مشک پر از آبی را که در گوشه حیاط مسجد قرار داشت با سوزن سوراخ کرد و آب آن را به زمین ریخت با تمام شدن نماز،وقتی پدر از مسجد بیرون آمد، با دیدن این صحنه،ناراحت شد دست فرزند را گرفت و به سوی منزل رهسپار شد.رو به همسرش کرد و گفت:می دانید که من در تربیت فرزندم دقت بسیار داشته ام.امروز عملی از او دیدم که مرا به فکر واداشت با این که در مورد غذایش دقت کرده ام که از راه حلال به دست بیاید. نمی دانم به چه دلیل دست به این عمل زشت زده است حال بگو چه کرده ای که فرزندمان چنین کاری مرتکب شده است.

زن کمی فکر و عاقبت گفت:راستش هنگامی که محمدباقر را در رحم داشتم ،یک بار وقتی به خانه همسایه رفتم،درخت اناری که در خانه شان بود. توجه مراجلب کرد سوزنی را در یکی از انار ها فرو بردم و مقداری از آب آن را چشیدم.

ملامحمد تقی مجلسی با شنیدن سخن همسرش آهی کشید و راز مطلب پی برد.(خانواده اسلامی،ص161)

تاثیر شیر

مرحوم شهید آیت الله حاج شیخ فضل الله نوری را در زمان مشروطه به دار زدند.این مجتهد عادل انقلابی،علیه مشروطه غیر مشروعه آن زمان قد علم کرد.

با این که اول مشروطه خواه بود.اما چون مشروطه در جهت اسلام نبود با آن مخالفت کرد،عاقبت او را گرفتند و زندانی کردند.

شیخ پسری داشت این پسر بیش از بقیه اصرار داشت که پدرش اعدام کنند یکی از بزرگان گفته بود من به زندان رفتم وعلت را از شیخ فضل الله نوری سوال کردم ایشان فرمود:خود من هم انتطارش را داشتم که پسرم چنین از کار در آید.

چون شیخ شهید،اثر تعجب را در چهره آن مرد دید اضافه کرد:این بچه در نجف متولد شد در آن هنگام مادرش بیماربود،لذا شیر نداشت مجبور شدیم یک دایه شیرده او بگیریم پس از مدتی که آن زن به پسرم شیر می داد،ناگهان متوجه شدیم که وی زن آلوده ای است.علاوه بر آن از دشمنان امیرالمومنین(ع)نیز بود...کار این پسر به جایی رسید که در هنگام اعدام پدرش کف زد.آن پسر فاسد،پسری دیگر تحویل جامعه داد به نام کیانوری که رئیس حزب توده شد.(تربیت فرزند در اسلام،ص89)

تأثیر شیر دادن ب کودک در حال وضو

شیخ مرتضی انصاری(متوفی ۱۲۸۱ ه.ق.)که در نجف اشرف مدفون است،از علما و مراجع برجسته قرن سیزدهم بود و کتاب های درسی مکاسب و رسائل که در حوزه های علمیه تدربس می شود،از تألیفات ایشان می باشد

وی زاهد و عابدی بی مانند بود و از نظر علم و جنبه های معنوی،یگانه عصر به حساب می آمد.وقتی ب مادرش گفتند:ب درجات عالی علم و تقوا رسیده است وی در پاسخ گفت:من در انتظار آن بودم ک فرزندم ترقی بیشتری داشته باشد،من ب او شیر ندادم مگر انکه با وضو بودم وحتی در شب های سرد زمستان هم بدون وضو به او شیر نمی دادم((زندگانی و شخصیت شیخ انصاری،ص۵۷))

کودک وقتی ک. در خون. و پوست و

گوشت و استخوانش پرورش یافته ماپر است،روحیات فرزند نیز جدا از روحیات مادر نخواهد بود

همسر

زن باید نسبت به اموال و اسرار شوهر امین باشد(کافی،ج5،ص327)

پیامبر اکرم(ص)از خداوند عزوجل نقل می کند که فرمود:وقتی بخواهم خیر دنیا و آخرت را برای مسلمانی گرد آورم(چهار چیز به او می دهم اول)دلی متواضع و با پروا(دوم)زبانی که باز ذکر گوید،(سوم)بدنی که بر بلا صبر و استقامت کند(چهارم)زن با ایمانی چون به او نگاه کند،خوشحال و شاد شود،و در نبودن شوهر عفیف و در اموال شوهرش امین باشد.

یکی از صفات  مهم که بانوان باید آن را به شدت رعایت کنند امانت داری است،طبیعت و صمیمیت زندگی مشترک ایجاب میکند که زن و مرد،نسبت به برخی اسرار یکدیگر آگاه شوند و می بایست،تا آخر عمر آن را در سینه نگاه دارند.

حفظ عفت برای زن در وقتی که شوهر غایب است و دوری از نامحرم و با دیگران سخنان تحریک آمیز نگفتن،مقتضای امانت و عفت است.اسرار خانوادگی همانند کمبودهای اقتصادی،یا روحی و اخلاقی و یا نواقص جسمی،همه و همه باید مثل یک امانت نگه داری شود،زن یا مرد که نتوانند زبان خود را کنترل کنند و نسبت به آبروی خود و همسر خود و یا خانواده بی اعتنا باشند،زندگی موفقی نخواهد داشت.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:(المجالس بالامانه).(کافی،ج۴،ص۴۸)مجلس ها امانت است،هر چه خانه می گذرد و یا گفته می شود،مخصوصا مسائل زناشویی قابل بازگو کردن نیست،هر چند طرف شما پدر و مادر و مانند اینها باشن.

در این میان مواظب باشید،هنگام عصبانیت و خشم مبادا سخنی بر زبان آرید و یا رازی را پیش دیگران فاش کنید ک دلالت بر پستی و سردی رابطه شما کند که در این صورت صلح و صفا را بر روی خود بسته اید

بعد دیگر امانت داری ک بیشتر به بانوان اختصاص دارد،حفظ اموال شوهر در خانه است،تمامی اموال مرد،در دست همسرش امانت است،و می باید به قانون امانت با آنها رفتار کند،بنابراین استفاده نا به جا از وسایل زندگی،عدم مراقبت از ابزار و اثاث خانه،و عدم دقت در استفاده از آنها و بی توجهی در پخت و پز،که موجب خسارت و صدمه بر اموال می شود،خلاف امانتداری است.

یک بانوی آگاه هیچوقت بی اجازه و بدون رضایت شوهر چیزی به کسی نمی دهد،بیش از حد معمول میهمان دعوت نمی کند،در مراقبت از لباسها و ظروف دقت میکند،و خلاصه در زندگی اعتماد کامل شوهر نسبت به خویش جلب می کند.

در خانه بنشین و از شوهرت اطاعت کن

در زمان پیامبر(ص)مردی از انصار به خاطر کاری به مسافرت رفتو با زنش عهد کرد که از خانه بیرون نرود تا او ۰برگردد،در این میان پدر آن زن مریض شد،به پیامبر پیغام داد ک شوهرم به سفر رفته و با من عهد کرده که از خانه بیرون نروم تا او برگردد،اما اکنون پدرم مریض شده آیا دستور می دهی به عیادت او بروم؟حضرت فرمود:نه در خانه ات بنشین و حرف شوهرت را گوش کن،تا این که پدرش مرد،آن زن به پیامبر پیغام داد یا رسول الله پدرم مرد آیا دستور می دهی(درمراسم)او حاضر شوم؟حضرت فرمود نه در خانه ات بنشین و از شوهرت اطاعت کن،وقتی پدرش را دفن کردند،پیامبر شخصی را نزد آن زن فرستاد که به او بگوید،همانا خداوند تو را و پدرت را به خاطر اطاعت تو از شوهرت آمرزید(مکارم الاخلاق ص۲۴۸)

اخبار
ارتباط با امام جمعه