سه شنبه 1396/1/8 - 55 : 2
مشخصات امام جمعه
عبدالحسین بابائی
عبدالحسین بابائی
اميركلا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
خطبه های نماز جمعه شهر امیرکلا در تاریخ 95/12/20
 

مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه روز 20 اسفند 95 به امامت حجت الاسلام و المسلمین بابایی امام جمعه شهر امیرکلا در مصلای این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین بابایی پیش از آغاز خطبه ها هفته تکریم مادران و همسران شهدا را گرامی داشته، خود و همگان را به رعایت تقوای الهی، اطاعت از خدا، رسول و اجتناب از معاصی دعوت نمودند.

ایشان در ادامه سلسه بحث های هفته های گذشته درخصوص "سفر قیامت" این هفته نیز خطبه اول را به این موضوع اختصاص دادند و بر اساس فرموده خداوند در آیه 7 تا 9 سوره واقعه(وَكُنْتُمْ أَزْوَاجًا ثَلاثَةً * فَأَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ * وَأَصْحَابُ الْمَشْأَمَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَشْأَمَةِ * وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ * أُولَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ) انسان ها را در روز قیامت به 33 گروه تقسیم نمودند:

1)اصحاب الیمین  2) اصحاب المشأمه   3) سابقون

گروه اول کسانی هستند که پرونده اعمال آن ها در دست راستشان قرار دارد و اهل بهشتند.

گروه دوم اهل عذاب و جهنمند و پرونده اعمالشان در دست چپ قرار می گیرد و در روز قیامت سرافکنده اند.(وَلَوْ تَرَى إِذِ الْمُجْرِمُونَ نَاكِسُو رُءُوسِهِمْ عِندَ رَبِّهِمْ )

گروه سوم از منزلت و جایگاه خاصی برخوردارند. اهل معرفت، اهل عبادت، انبیاء، شهدا، عارفان و عالمان باتقوی در این گروه جای دارند. اینان از  سابق، باخبر بودند که بهشتی اند و خوشحال هستند و از همین رو به آن ها "السابقون" گفته می شود.

امام جمعه شهر امیرکلا در ادامه به ذکر سخنان اهل جهنم با پروردگار و پاسخ خداوند به آن ها پرداختند:

رَبَّنَا أَبْصَرْنَا وَسَمِعْنَا فَارْجِعْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا إِنَّا مُوقِنُونَ

پروردگارا ما را به دنیا بازگردان. ما اطمینان یافتیم.

آنگاه خداوند می فرماید: آیا پیامبران من آیات مرا برای شما نخواندند؟ خواندند ولی شما تکذیب کردید.

حجت الاسلام و المسلمین بابایی "آیات" را کتب آسمانی تفسیر نمودند.

اهل جهنم می گویند: ما به خودمان ظلم کردیم؛ ما را ببخش .

خداوند با عتاب به آن ها می فرماید: دور شوید و حرف نزنید.

خطیب جمعه امیرکلا با ذکر چند مثال روز قیامت را این گونه توصیف نمودند:

يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِيهِ * وَأُمِّهِ وَأَبِيهِ * وَصَاحِبَتِهِ وَ بَنِيهِ

روزی که پسر به پدر و برادر به برادرش رحم نمی کند.

ایشان افزودند که با ما اتمام حجت شده است. کسانی که مومن بودند و خدا و رسول را اطاعت کردند اهل بهشتند.

ایشان موارد زیر را از جمله ره توشه های سفر قیامت ذکر نمودند:

1) ایمان و عمل صالح  2)تقوی  3)احسان و نیکوکاری  4)جهاد و شهادت  5)ترک هوای نفس  6)صبر و استقامت  7)اطاعت از خدا  8)اخلاص   9)صدق و راستی  و...

 

حجت الاسلام بابایی در خاتمه با ذکر چند دعا و دعوت مجدد به تقوی الهی و اطاعت از خدا و رسول به خطبه اول پایان دادند.

 

نماینده آیت الله هاشمی شاهرودی در استان مازندران خطبه دوم را با بحث پیرامون موضوع مهم تجمل گرایی آغاز نموده و اظهار داشتند: تجمل گرایی  آتشی است که همگان را می سوزاند و انسان را به اسراف می کشاند و خداوند اسراف کنندگان را در قرآن لعن نموده است.

ایشان در آستانه نوروز و زمان خانه تکانی، بانوان را نیز به پرهیز از اسراف در خرید وسایل خانه توصیه نمودند.

امام جمعه امیرکلا در ادامه افزودند که حتی در انفاق نیز اسراف جایز نیست و به فرموده امام حسین(ع) انفاق باید به اندازه معرفت افراد باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین بابایی با اشاره به چهارشنبه آخر سال و چهارشنبه سوری، با اشاره به آمار و اخبار حوادث این روز در سال گذشتهِ، به جوانان و نوجوانان اکیداً توصیه نمودند که از مصرف مواد منفجره خودداری کنند و به خود و دیگران صدمه وارد نکنند.

ایشان همچنین ایام پایان سال را فرصت مناسبی برای  نمایندگان مردم در مجلس و اعضای شورای اسلامی دانسته تا از عملکرد خود به مردم گزارش ارائه نمایند و بگویند که در یک سال گذشته چه کرده اند.

ایشان در ادامه به تشرف 80 هزار نفر به مکه مکرمه در سال 96 در صورت توافق با مقامات عربستان اشاره نموده و ازآن استقبال نمودند.

امام جمعه امیرکلا به گزارش رئیس دیوان محاسبات در مورد سه مسئولیت همزمان یکی از مدیران دولتی و حقوق ماهیانه ی 36 میلیون تومانی وی اشاره کرده و دولت را به جلوگیری از اتفاقات مشابه و در عوض ایجاد شغل برای جوانان توصیه نمودند.

حجت الاسلام و المسلمین بابایی با بیان پیروزی های پی در پی ارتش و مقاوت سوریه در آزادسازی شهرها و روستا از چنگ داعشیان، برای رزمندگان ظفر آرزو نمودند.

ایشان همچنین به سفر یک ماهه ی پادشاه عربستان به 6 کشور آسیایی اشاره کرده و هدف از این سفر را ترویج وهابیت و تقویت داعش دانستند.

خطیب جمعه این هفته امیرکلا با اشاره به در پیش بودن جشن عاطفه ها، از مردم دعوت نمودند تا در آن شرکت نمایند و شادی هایشان را قسمت کنند.

ایشان از افراد شایسته و لایق خواستند تا به صحنه انتخابات پیش رو بیایند چراکه هرچه مشارکت بیشتر باشد شور و هیجان بیشتر است.

ایشان در همین رابطه افزودند: رقیب خوبی باشید، رفاقت نمایید و با مسالمت رفتار کنید.

حجت الاسلام بابایی با دعوت مجدد همگان به تقوی الهی و اطاعت از خدا و رسول به خطبه ها پایان دادند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه