دوشنبه 1396/11/2 - 37 : 15
مشخصات امام جمعه
عبدالحسین بابائی
عبدالحسین بابائی
اميركلا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
خطبه های نماز جمعه شهر امیرکلا در تاریخ 96/2/1
 

 

مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شهر امیرکلا در روز اول اُردیبهشت 96 به امامت حجت الاسلام والمسلمین بابایی در مصلای این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین بابایی پیش از آغاز خطبه ها، با اشاره مناسبت های پیش رو، سالروز تأسیس سپاه پاسداران، مبعث رسول اکرم(ع) ، روز ارتش و نیروی زمینی و سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) را گرامی داشته، خود و همگان را به رعایت تقوای الهی، اطاعت از خدا و رسول و اجتناب از معاصی دعوت نمودند.

 

خطبه اول

ایشان در ادامه، خطبه اول را به موضوع "کار و تلاش" اختصاص دادند.

خطیب جمعه امیرکلا اظهار داشتند که کار و تلاش در همه پدیده های جهان وجود داشته و به عنوان نمونه به "درخت" اشاره نموده که چگونه مثل انسان کار می کند و نتیجه زحمت و تلاش این درخت ثمره آن است که به انسان می دهد.

ایشان به وجود انواع مختلف کارها یعنی کار فکری، جسمی، پژوهشی و... اشاره و افزودند: همه ی پیامبران کار می کردند. کارهایی همچون چوپانی، درودگری، تدریس و نگارش.

امام جمعه امیرکلا با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) و بوسه زدن ایشان بر دستان خشن و زبر ناشی از کار و کارگری یکی از اصحابش به نام سعد انصاری از قول آن حضرت اظهار داشتند: این دستی است که آتش جهنم با آن تماس نخواهد داشت.

ایشان خطاب به جوانان افزودند: کار کردن ارزش است مخصوصاً برای جوانان. برای ایام پیری خود کار و تلاش کنید چراکه در زمان پیری توان کار کردن ندارید.

 

ایشان در ادامه با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) در این خصوص (مَن لم يُجهِدْ نَفسَهُ في صِغَرِهِ لَم يَنبُلْ في كِبَرِهِ) اظهار داشتند: اگر انسان در جوانی  کار نکند در پیری به شرافت نمی رسد.

حجت الاسلام بابایی اشاعه مصرف مواد مخدر در بین جوانان ایرانی را توطئه آمریکا و اسرائیل دانستند و افزودند: انسان معتاد قدرت و توان کار کردن ندارد.

خطیب جمعه امیرکلا در ادامه با ذکر آیه 114 سوره نحل(فَكُلُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ حَلَالًا طَيِّبًا وَاشْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ...) یکی از مسئولیت های مهم انسان را توجه به کار و روزی حلال برشمردند و افزودند که 3 پیام در این آیه وجود دارد:

1) حلال بودن روزی  2) پاکیزه بودن  3)شکرگزاری نعمت های خداوند

ایشان همچنین با بیان دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره "حیات طیبه" اظهار داشتند:

حیات طیبه یعنی داشتن دنیا و آخرت با هم و جامعه ای توسعه یافته و پیشرفته همراه با اخلاق شایسته .

 

حجت الاسلام و المسلمین بابایی علاوه بر حلال بودن روزی، خطاب به نمازگزاران خصوصاً خواهران به "قناعت" نیز توصیه نمودند که یکی از تأکیدات اسلام است. (إنَّ الله لايُحِبُ المُسرِفين)

 

خطیب جمعه امیرکلا در خاتمه با تأکید بر دقت در کسب و کار، مشروع بودن و رضایت در آن و با  دعوت مجدد به تقوی الهی و اطاعت از خدا و رسول به خطبه اول پایان دادند.

 

خطبه دوم

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین بابایی در ابتدای خطبه دوم در آستانه عید سعید مبعث، یکی از نعمت های بزرگ خداوند را بعثت انبیا خصوصاً بعثت پیامبر اسلام حضرت محمدمصطفی(ص)  دانستند.

ایشان در ادامه اهداف بعثت پیامبر اکرم را برشمردند:

1) پرستش خدای متعال

2) رفع اختلاف

3) برقراری قسط و عدل

4) آموزش قرآن

5) عبادت و بندگی

6) اتمام حجت

نماینده آیت الله هاشمی شاهرودی در استان مازندران با اشاره به شعار امسال یعنی "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" اقتصاد را بسیار مهم دانسته و اظهار امیدواری کردند تا دست در دست هم این شعار را محقق کنیم.

ایشان در ادامه ماه رجب و شعبان را مقدمه ماه رمضان دانسته و  اظهار داشتند: "استغفار را فراموش نکنید. ماه شعبان ماه مناجات است و ماه رمضان ماه قرآن"

امام جمعه امیرکلا با اشاره به انتخابات پیش رو یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا ، مشارکت حداکثری در انتخابات را توصیه و تأکید نمودند که فرد منتخب باید مدیر، مدبّر، امین، کارگشا ،گره گشا ، قانون گرا و ولایتمدار باشد و از اقتصاد مقاومتی حمایت نماید.

حجت الاسلام و المسلمین بابایی خطاب به کسانی که صلاحیت آن برای کاندید شدن در انتخابات تأیید نشده است اظهار داشتند: فتنه ایجاد نکنید و دشمن را خوشحال نکنید.

خطیب جمعه امیرکلا با ذکر چند دعای خیر و دعوت مجدد به تقوی الهی و اطاعت از خدا و رسول به خطبه ها پایان دادند.

 

 

 

 

 
 
اخبار
ارتباط با امام جمعه