سه شنبه 1395/11/5 - 32 : 6
مشخصات امام جمعه
عبدالحسین بابائی
عبدالحسین بابائی
اميركلا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/3
عظمت خلقت و مسایل سیاسی روز
 

مراسم باشکوه سیاسی عبادی نماز جمعه روز 3 دیماه 95 به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا بابایی امام جمعه شهر امیرکلا در مصلای این شهر برگزار شد.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این روز، رئیس اداره نهضت سوادآموزی شهرستان بابل بودند که در آستانه 7 دی-سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان امام راحل(ره)- با اشاره به بیاناتی از امام(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت نهضت سوادآموزی، ضمن گرامیداشت این روز، گزارشی از نرخ بی سوادی، فعالیت های این اداره در ریشه کنی بی سوادی و برنامه های آینده، ارائه نمودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش نخست خطبه ها توسط حجت الاسلام بابایی همچون هفته های گذشته با توصیه و دعوت به تقوای الهی و اطاعت از خدا و رسول آغاز و با موضوع "عظمت خلقت" ادامه یافت.

ایشان با تشبیه جهان هستی به نمایشگاهی عظیم که در آن کشورهای مختلف به عرضه دست آوردهای علمی و فنی خود می پردازند، عظمت هستی و خلقت خداوند را یادآور شده و تمام آن را "درسی برای تفکر" توصیف نمودند.

برگ درختان سبز در نظرهوشیار       هر ورقش دفتری است معرفت کردگار

تمام مخلوقات برای دیدن، لذت بردن و تفکرند.

ایشان با اشاره به زیبایی گل خطاب به جوانان افزودند: " من وقتی به نمایشگاه های گل نگاه می کنم گویی تفسیر المیزان آیت الله طباطبایی را می خوانم."

امام جمعه امیرکلا با بیان آفرینش مورچه و کتابی از "موریس مترلینگ" دراین باره و وجود دو سوره "مورچه" و "انسان" به تأکید و دستور قرآن کریم در خصوص اهمیت عقل و اندیشه در انسان که صاحب اندیشه و رساله است اشاره نمودند.

ایشان عبادات در اسلام را به سه دسته: عبادت مالی(خمس، ذکات و ..)، عبادت عملی(نماز و روزه) و عبادت فکری یعنی تفکر تقسیم نموده و با بیان حدیثی از امام صادق(ع) برترین عبادت را عبادت فکری دانستند.

 

حجت الاسلام بابایی در بخش دیگری از خطبه نخست با قرائت آیه 15 سوره زمر، به اهمیت نماز در زندگی اشاره و ترک عبادت را موجب خسران ابدی دانستند.

ایشان همچنین افزودند: " در کنار کار و تلاش در زندگی به عبادت بپردازید؛ خود را برای دین خدا فدا کنید نه برای فرزند بی نماز و همسر بی تقوی"

دعوت دوباره به تقوای الهی و اطاعت از خدا و رسول، پایان بخش اولین خطبه بود.

 

حجت الاسلام بابایی در آغاز خطبه دوم با گرامیداشت سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به قم، زیارت ایشان را با زیارت حضرت زهرا(س) در مدینه برابر دانستند.

ایشان با یادآوری 5 دی روز ولادت حضرت عیسی(ع)، 7 دی سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان امام راحل(ره) و 9 دی روز بصیرت، میثاق امت و روز ولایت، از سخنان پیش از خطبه ها توسط ریاست نهضت سوادآموزی بابل تقدیر و ضمن ذکر آیاتی از قرآن مجید در خصوص ارزش علم آموزی، اظهار امیدواری نمودند که ایران اسلامی به جایی برسد که بی سواد نداشته باشد.

ایشان با اشاره به 9 دی، بصیرت را دانایی، آگاهی و شمّ سیاسی داشتن معنا کرده و با اشاره به داستان بر سر نیزه کردن قرآن در جنگ صفین و جهل کوفیان و تشبیه القاعده و داعش به خوارج( که به دست معاویه و و عمروعاص بوجود آمده بود)، بصیرت را به عنوان "چشمِ قلب" تعبیر نمودند.

حجت الاسلام بابایی با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ورود کالاهای رنگارنگ از کشورهای ترکیه، چین، کره و مملو بودن بازار ایران از این اجناس و ورود 25 تن برنج قاچاق به بازار تهران، از این وضعیت انتقاد نمودند.

امام جمعه امیرکلا در ادامه به سخنان معاون سابق سازمان سیا در مورد قتل اتباع ایران و روسیه اشاره نموده و افزودند که طرح ترور سفیر روسیه در ترکیه، در واشنگتن ریخته و در آنکارا اجرا شده است.

ایشان در پایان بار دیگر با یادآوری وضعیت مرکبات در استان به لزوم رسیدگی مسئولین به این موضوع تأکید نمودند و با دعوت مجدد همگان به تقوای الهی و اطاعت از خدا و رسول، به خطبه ها خاتمه دادند.

 

ارتباط با امام جمعه