چهارشنبه 1395/12/4 - 30 : 7
مشخصات امام جمعه
عبدالحسین بابائی
عبدالحسین بابائی
اميركلا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
خطبه های نماز جمعه امیرکلا در تاریخ 95/11/29
 

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه روز 29 بهمن 95 به امامت حجت الاسلام و المسلمین محمدیان امام جمعه موقت شهر امیرکلا در مصلای این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان پیش از آغاز خطبه ها، خود و نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و اطاعت از خدا و رسول و اجتناب از معاصی دعوت نمود. ایشان با تبیین مفهوم "تقوی"

عامل منزلت انسان نزد پروردگار را تقوی ذکر نموده و افزودند: هرچه اطاعت انسان از اوامر الهی بیشتر باشد نزد خداوند محبوب تر است:

«إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم» توصیه قرآن و ائمه معصومین این است که بندگان تقوی الهی را سرمشق خویش قرار دهند.

امام جمعه موقت امیرکلا بحث خطبه اول را "تابلوهای قرآنی" نام نهادند. به گفته ایشان بعضی از آیات قرآن کوتاه و برجسته است و مانند تابلو، راهنمای ماست. قرآن همانند تابلو، آیاتی دارد که از راه آن ها می توان به حقیقت دین رسید.

ایشان با ذکر برخی از این تابلوهای قرآنی از جمله : ان الله لا یحب المسرفین(خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد)-- لاتأکوا اسرافاً(زیاد نخورید)-- لاتطیعوا امرالمسرفین و ...  ادامه خطبه نخست را به موضوع مهم اسراف اختصاص دادند و با بیان جایگاه اسراف کنندگان در قرآن، آنان را  همچون شیطان دانستند که در آتش خواهند بود. ایشان با انتقاد از اسراف بسیار زیاد در ایران، بر اساس آمارهای رسمی مردم ایران را اسراف کننده ترین مردم دنیا دانستند و با توجه عدم سازگاری این پدیده با دیانت و تشیع آن را نکوهش نمودند.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته شهر امیرکلا در ادامه به ذکر چند نمونه از آمارهای نگران کننده در این خصوص پرداختند:

ایشان با اشاره به قداست و احترامی که "نان" از گذشته نزد ما داشته و اسراف آن، برابر آمار رسمی، سرانه مصرف نان را در ایران 160 و در دنیا 25 کیلوگرم اعلام نمودند.  یعنی بیش از 6 برابر سرانه جهانی که مقدار قابل توجهی از آن دور ریخته می شود.

مصرف نوشابه 42 لیتر برای هر ایرانی در سال، در حالی که این رقم 10 لیتر برای هر نفر در دنیاست. هر ایرانی بیش از 4 برابر سرانه دنیا این مایع زیانبار را مصرف می نماید.

هر ایرانی در سال به طور میانگین 6 قلم دارو مصرف می نماید در صورتی که در دنیا این میزان 2 قلم دارو برای هر نفر می باشد.

ایشان همچنین از مصرف بی رویه ی برق در ایران خصوصاً در بخش خانگی و تجاری انتقاد و به هزینه هنگفتی که از بیت المال صرف تولید آن می شود اشاره نمودند. میانگین مصرف برق در ایران 2500 و در دنیا 800 کیلووات بر ای هر نفر است.

حجت الاسلام محمدیان با اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران و قرارداشتن در منطقه ای خشک و کم آب، از مصرف بی رویه آب به ویژه در بخش خانگی به شدت انتقاد و اظهار تءسف نمودند.

میانگین مصرف روزانه آب برای هر ایرانی 300 لیتر است در حالی که در دنیا 150 لیتر برای هر نفر. یعنی 2 برابر میانگین جهانی.

ایشان در ادامه نیز به برخی آمارهای تکان دهنده در مورد مصرف بنزین و مقدار غذایی که روزانه در ایران دور ریخته می شود، اشاره و با توجه فشار اقتصادی دشمنان خارجی و وجود تحریم، همگان را به اصلاح الگوی مصرف توصیه و افزودند:

"اگر میانه روی را در اقتصاد پیشه نماییم بی تردید فقر وجود نخواهد داشت".

ذکر چند دعا پایان بخش خطبه نخست بود.

حجت الاسلام محمدیان در ابتدای خطبه دوم با دعوت مجدد نمازگزاران به تقوی الهی از حضور حماسی مردم وفادار در راهپیمایی روز 22 بهمن قدردانی نموده و آن را مشت محکمی به دهان یاوه گویان دانستند.ایشان همچنین از برنامه های گرامیداشت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) قدردانی نمود ند.

وی با هشدار به نفوذ سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دشمنان اشاره کرد و گفت : امروز مردم و مسئولین ما باید هوشیار باشند چرا که دشمن از راه نفوذ سیاسی به نفوذ اقتصادی و فرهنگی خواهد رسید.

حجه الاسلام محمدیان در تریبون خطبه های این هفته ، با بیان اینکه یک روزی در زمان طاغوت آمریکائیها از وزرا و نمایندگان مجلس ملی ما ترسی نداشتند اشاره کرد و گفت : امروز دانشمندان هسته ای، نمایندگان،وزرا، ملت و کودکان در آغوش مادر و خردسالان حاضر در راهپیمایی برای دشمنان ما یک تهدید است .

وی غلظت و سخت گیری، مقاومت و ایستادگی بر سر اصول نظام را یک اصل دانست و گفت : طبق آیه (ولیجدوا فیکم غلظه) قرآن، که میگوید دشمن باید سر سختی و استحکام را از ما ببیند و امروز ما به صراحت با صدای بلند فریاد میزنیم (موتوا بغیظکم اجمعین) آمریکا از عصبانیت باید بمیری.

نماینده ولی فقیه در سپاه آمل، در ادامه به حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال اشاره کرد و گفت : حضور حماسی مردم در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن پایه های انقلاب اسلامی را مستحکم و دشمنان نظام را مایوس و ناامید کرد.

خطیب جمعه موقت شهر امیرکلا افزود : انقلاب اسلامی مظهر شور حسینی و نماد فرهنگ فاطمی است که با هدایت امام (ره) و مقام معظم رهبری باعث افتخار جهان اسلام و یاس و نا امیدی معاندان و مخالفان داخلی و خارجی است.

 

وی ادامه داد: پیام دیگر این حضور هشداری به دشمنان بود که گمان نکنید که با تهدیدات و توطئه های شما، مردم از انقلاب خود دست بر می دارند ، این مردم پای این انقلاب هستند و اگر از زمین و آسمان خون ببارد بازهم مردم در صحنه حاضر خواهند بود.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان با ذکر چند دعا به خطبه ها پایان دادند.

 

ارتباط با امام جمعه