سه شنبه 1396/1/8 - 53 : 2
مشخصات امام جمعه
رحمت الله حاجی زاده
رحمت الله حاجی زاده
ايزد شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
امروز مردم بیکاری را با گوشت و پوست و استخوان لمس می کنند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه ایزدشهر، حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده در خطبه اول، اول بهمن ماه 95 فرمودند: آن چیزی که موجب شرافت و کرامت و بزرگی انسان در دنیا و آخرت می شود تقوی الهی است، در این نظام هستی فقط یک معیار برای آقایی و بزرگی وجود دارد و آنهم تقوی الهی است؛ پول و ثروت معیار بزرگی نیست، پست و مقام، زور و بازو، مدرک و سواد و جمال و زیبایی معیار برتری نیست بلکه فقط یک معیار دارد که« ان اکرمکم عندالله اتقاکم»؛ معیار دنیا و آخرت برای شرافت و آقایی و بزرگی فقط تقوی الهی است.

امام جمعه ایزدشهر در ادامه بحث سبک زندگی دینی و الگوی رفتاری با موضوع و محوریت خانواده از منظر اسلام و در ادامه بحث عوامل تحکیم بنیان خانواده فرمودند: هشتمین عاملی که می تواند تأثیر جدی در تداوم بنیان خانواده داشته باشد صداقت است این که گفتار انسان، رفتار انسان و نیات انسان یکی باشد و این از بالاترین ویژگی های یک مؤمن حقیقی است؛ خداوند متعال در آیه 15 سوره حجرات برای مؤمنان ویژگی های خاصی را نام می برد که خیلی ها بواسطه ی این ویژگی ها از دایره ی مؤمن واقعی خارج می شوند، آنهایی که صرفاً در بیان و گفتار مدعی ایمان هستند اما پشت سر حرف آنها عملی وجود ندارد، خداوند می فرماید:1. «انما المؤمنون الذین آمنوا بالله»، مؤمنان کسانی هستند که ایمان به خدا دارند، ایمان هم از ماده «اَمَنَ» به معنای اعتقاد و تسلیم است، مؤمن تسلیم محض خداست در همه ی جهات نه فقط آنجایی که به نفع اوست، برخی ها مؤمن مشروط هستند یعنی تا جایی تسلیم خدا هستند که ضرری متوجه دنیایشان نشود اگر تعارض بین امر خدا و منافع دنیایی شان پیش آید دنیا مقدم است ولی مؤمن حقیقی تسلیم محض است. 2. ایمان به رسول خدا« و رسوله» در کنار ایمان به خدا، تسلیم رسول و فرستاده خدا هم هستند.3.« ثم لم یرتابوا»؛ شک و تردید هم به خود راه نمی دهند، اگر سختی و مشکلات و مصیبت و کمبودها در زندگی بوجود آمد به خدا و رسولش شک نمی کنند، مؤمن حقیقی در ایمان خودش پایدار است، متزلزل نمی شود. 4. « و جاهدوا باموالهم»؛ مؤمن واقعی مجاهده با اموالش می کند، دیون مالی خود را می پردازد، حالا چه مستحب باشد کمک به دیگران، صدقه، انفاق، دستگیری از نیازمندان که حقیقتاً امروز یک ضرورت است و مهمتر از آن واجبات خود را خمس و زکات به عنوان دو واجب مالی حالا غالباً ما در این منطقه زکات واجب نداریم یا فقط عده ی کمی هستند ولی خمس از واجبات فراموش شده است؛ امام زمان«عج» نفرین می فرماید کسانی را که تصرف در مالشان می کنند که همان خمس است، بی توجهی به خمس برکت زندگی را می برد، تصرف در مال اهل بیت است، آتش جهنم را به دنبال دارد و ده ها موارد دیگر.

5. « وانفسهم»؛ مؤمن واقعی کسی هست که هر جا نیاز باشد جان خود را تقدیم می کند تا دین خدا باقی بماند.

6. « فی سبیل الله»؛ مؤمن واقعی کسی هست که همه کارها را فقط و فقط برای خدا کند نه برای به به و چه چه مردم و نه مطامع دنیایی؛ حرف اینجاست خداوند می فرماید همه اینها را اگر بخواهید در یک جا جمع کنید که مظهر انسان مؤمن واقعی گردد می فرماید:« اولئک هم الصادقون» اینها انسان های صادقی هستند یعنی مؤمن با حفظ همه ی شروط؛ این جایگاه صداقت است، همه ی برکاتی که به انسان می رسد از ناحیه صداقت است و از آن طرف همه ی بیچارگی ها و گرفتاری های بشری، سرمنشأ آن کذب و دروغگویی است؛ دروغ موجب کاهش رزق و روزی انسان می شود، برکات الهی را قطع می کند، ملائک آسمان را دور می کند، ملعون نزد خداوند و اهل بیت می شود و در زمره ی فاسقان قرار می گیرد.

ایشان با اشاره به شأن نزول آیه 6 حجرات فرمودند: پیامبر خدا ولیدبن عقبه را به سوی قبیله بنی مصطلق فرستاد تا زکات را از آنها جمع آوری کند اما ولید پیش خودش تصور کرد که آنها اهل زکات نیستند و زکات نمی دهند لذا به نزد پیامبر آمد و گفت اینها مرتد شدند و زکات نمی دهند بلافاصله آیه نازل شد که « ان جائکم فاسق بنبأ فتبینوا» یعنی خداوند دروغگو را فاسق معرفی می کند.

ایشان در ادامه فرمودند: قطعاً کذب و دروغگویی حرام است و سرچشمه ی همه ی بدیهاست اما این قائده استثنایی دارد یعنی در مواردی مشخص با حفظ شرایط اجازه دروغ داده شده است:

1.­ در مقام اضطرار؛ هرگاه کسی برای حفظ جان یا ناموس یا فرد مسلمان دیگر یا مال قابل توجه ای مجبور به دروغ شود این را مقام اضطرار می گویند و حرمت آن برداشته شده است یعنی طرف چاقو گذاشته بیخ گلویش اگر راستش را بگوید خطر جانی یا مالی قابل توجه دارد، اینجا حرمت برداشته شده است که در اصطلاح هم به آن دروغ مصلحتی می گویند البته برخی ها دروغ منفعتی می گویند و به دروغ می گویند ما دروغ مصلحتی گفتیم.

2. اصلاح بین مردم؛ اگر بین دو مسلمان اختلاف و نزاعی درگرفت و از طریق راه های معمولی نمی توان اصلاح کرد اینجا هم استثناء شده بویژه اختلاف میان خانواده ها البته باز اسلام دستور دارد حتی در این موارد استثناء شده اگر ممکن است انسان به جای دروغ توریه کند یعنی چیزی را در ذهن خودش بیاورد که مخاطب تصور کند که طبق نظر او حرف زده است، گوینده یک معنایی را در ذهن خود تصور کند ولی مخاطب یک چیز دیگر را بفهمد.

امام جمعه ایزدشهر در خطبه دوم نماز جمعه اول بهمن ماه 95 با اشاره به آزادسازی شهر حلب در سوریه از دست تکفیری ها و داعشی ها و شکست آنان در موصل عراق، فرمودند: این پیروزی ها نتیجه ی استقامت و پایداری آنان است گرچه این آزادسازی کام مردم سوریه را شیرین کرد اما حضور حدود 4 ساله داعشی ها در این مناطق و خرابی بیش از حد، زندگی را در این منطقه سخت کرده است لذا کمیته های تشکیل شده تا کمک های مردمی را هم برای مردم سوریه و هم رزمندگان آنان جمع آوری کند؛ پول، پوشاک و لباس نو، مواد غذایی فاسد نشدنی مورد نیاز است؛ امروز شاید توفیق حضور در کنار رزمندگان سوری برای همه فراهم نشود اما مثل دوران دفاع مقدس می توانیم از این طریق دین خود را ادا کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده در ادامه با اشاره به حادثه ساختمان تجاری پلاسکو افزودند: متأسفانه دیروز شاهد آتش سوزی در ساختمان تجاری پلاسکو در تهران بودیم که منجر به فوت عده ای از هموطنان از جمله آتش نشانان فداکار و زحمت کش و زخمی شدن تعدادی از این عزیزان بودیم که جا دارد این ضایعه دردناک را به مردم ایران و بازماندگان آن حادثه تسلیت عرض نمائیم؛ همانطوری که در پیام حضرت آقا به همین مناسبت آمد بعد نجات مصدومین باید علل را شناسایی کرد؛ چرا باید چنین حادثه غمباری در کشور اتفاق بیافتند؟ چرا نباید قبل از وقوع حادثه، برنامه ریزی درست و صحیح داشت؟ چرا نسبت به مقاوم سازی ساختمان کوتاهی می شود؟ متأسفانه عده ای از ما عادت کردیم که حوادث را جدی نگیریم، حتما باید یک اتفاقی پیش بیاید تا همه دست به کار شوند؛ امروز همه جمع شوند چه فائده ای دارد باید قبل از اتفاق این جدیت وجود داشت.

ایشان با اشاره به اولین سالگرد برجام( برنامه جامع اقدام مشترک) بیان داشتند: برجام را باید از چند منظر نگاه کرد:

1.­ عده ای تصور می کردند که سیستم حکومتی ایران طوری است که حاضر نیست با دنیا مذاکره کند البته اینها دنیا را همین 5-6 کشور می دانند چون ما با تمام دنیا غیر از 2-3 کشور ارتباط داریم، برجام نشان داد که این تفکر غلط است.

2. برخی ها هم تصور می کردند که دعوای ما با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار، دعوا روی مباحث هسته ای است که اگر ما مباحث هسته ای خودمان را تعطیل کنیم همه ی دشمنی ها تمام می شود، برجام نشان داد که هسته ای بهانه ای بیش نبوده چون بعد آن بحث حقوق بشر مطرح شد، موشک های بالستیک مطرح شد، چرایی حمایت از حزب الله مطرح شد و ده ها موارد دیگر.

ایشان افزودند: در حقیقت برجام نشان داد که آمریکائی ها با مکتب ما مشکل دارند با دین ما مشکل دارد و با استقلال ما مشکل دارند؛ برخی ها هم تصور می کردند که می توان به آمریکائی ها اعتماد کرد؛ برجام نشان داد که آمریکائی ها هرگز قابل اعتماد نیستند، آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی می گوید اگر تجربه ی الان را داشتیم قطعاً باید جور دیگری مذاکره می کردیم.

امام جمعه ایزدشهر افزودند: الان یکسال از قضیه برجام می گذرد در قبال داده ها چه دریافت کردیم، خبر قابل توجه ای نیست، بانک های اروپایی کما فی السابق حاضر به همکاری نیستند، کمپانی ها و شرکت های بزرگ حاضر به سرمایه گذاری نیستند از آن طرف بیکاری و رکود در کشور تبدیل به معضل شده، ببینید.

ایشان بیان داشتند: فهم بیکاری، معادلات چند مجهولی نیست یا نکات فلسفی نیست که مردم آن را درک نکنند؛ امروز مردم بیکاری را با گوشت و پوست و استخوان لمس می کنند، دیدن این ها نیاز به عینک هم ندارد؛ حالا یک هواپیمایی هم به ما دادند که دل ما خوش باشد فعلاً تا مدتی با آن سرگرم باشیم تا ببینند چه باید بکنند، چه برای ما تصمیم بگیرند؛ اگر واقع بین باشیم و نخواهیم خودمان را گول بزنیم باید اعتراف کنیم برجام برای ما نتیجه ی قابل توجه ای نداشت البته این مال بدعهدی آمریکائیهاست، این مربوط به ذات خبیث دولت آمریکاست، فرقی هم نمی کند که اوباما باشد که هشت سال دنیا را با چالش مواجه کرد یا ترامپی که تازه روی کار آمده، سیستم حکومتی آمریکا سیستم چپاول است، سیستم زور و غارتگری است و این را در تاریخ نشان دادند؛ ما در آستانه ی 6 بهمن آمل و آن حرکت تاریخی مردم آمل و شهرهای همجوار آن هستیم، حرکتی که دست رد به سینه ی منافقین و به تبع آن به استکبار جهانی زد و آمل و مازندران را در تاریخ ماندگار کرد.

ایشان افزودند: همین منافقین کوردل که ضربات زیادی در طول انقلاب و بعد انقلاب به این نظام و مردم روا داشتند، ترورها، بمب گذاری ها، کشتارهای وحشیانه و موارد زیاد دیگر، توسط آمریکائی ها از لیست گروه تروریست خارج می شوند اما حزب الله لبنان، سپاه پاسداران ایران و دیگر حامیان مظلومان، در لیست تروریست قرار می گیرند.

ایشان افزودند: امروز آمریکا از عربستانی حمایت می کند که دستان او تا مرفق به خون زنان و مردان و کودکان مظلوم یمنی آغشته است، حضور بیش از 22 ماهه عربستان در یمن بیش از ده هزار کشته به جا گذاشت که بیش از 2500 نفر آن را کودکان تشکیل می دهند؛ آمریکا داعشی را حمایت می کند و تسلیحات می دهند که جان هزاران نفر مردم سوری و عراقی را مظلومانه گرفته است؛ آمریکائی ها به چه چیزی و چه اصولی پایبند هستند که بخواهند به برجام پایبند باشند، امروز انتظار مردم از دولتمردان ما این است که برخوردی قاطع و محکم و از روی قدرت با آمریکائی ها داشته باشند تا عزت و سربلندی ما حفظ گردد، برجام فرصتی است که دنیا آمریکا را بهتر از گذشته بشناسد، برجام فرصتی است که آمریکا را رسوا کرد، برجام باید درس عبرت و تجربه ای برای همه کسانی باشد که به آمریکا اعتماد دارند.

 

 

 

 

پيش نمايش

 

پيش نمايش
 
اخبار
ارتباط با امام جمعه