يکشنبه 1396/4/4 - 18 : 13
مشخصات امام جمعه
رحمت الله حاجی زاده
رحمت الله حاجی زاده
ايزد شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
مسأله فلسطین مسأله مقاومت در مقابل استکبار است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه ایزدشهر، حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه ایزدشهر در خطبه اول آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان در دوم تیرماه سال 1396 فرمودند: امیربیان آقا امیرالمؤمنین علی«علیه السلام» در بیانی نورانی می فرمایند:« للمتقی ثلاث علامات»، انسان متقی از یک منظر دارای سه علامت و نشانه است:1. «اخلاص العمل»؛ یعنی هرکاری که می کند فقط خدا را در نظر داشته باشد، چه در عبادتش، چه در فعالیتش، چه در خدمت رسانی به خلق، در همه موارد کار برای خدا باشد، نه برای تعریف و تمجید مردم، کسی که چنین عمل کند خداوند مشتری عمل او خواهد بود، خداوند متعال طرف  حساب و معامله ی او خواهد بود و قطعاً خداوند بهترین معامله کننده است.

ایشان افزودند: حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا«سلام الله علیها» می فرمایند:«من اصعد الی الله خالص عبادته، کسی که خالصانه خدا را عبادت کند،« اهبط الله له افضل مصلحته، خداوند هم بهترین مصلحت ها را برای او نازل می کند».

ایشان افزودند: دومین ویژگی انسان متقی این است که آرزوهای منطقی  دارد، آرزوهایی که قابلیت تحقق داشته باشد نه آرزوهای طولانی و بلند،علتش را هم حضرت امیرالمؤمنین در جایی دیگر بیان می کند که آرزوهای بلند مایه ی غفلت انسان می شود، موجب فراموشی خدا و قیامت و حساب و کتاب می شود و در نهایت انسان را از مسیر بندگی خداوند متعال خارج می کند؛ البته روشن و واضح است که آرزوهای بلند غیر از امید و رجاء به خداوند است، مؤمن باید امید به خداوند داشته باشند اما آرزوهای بلند و دست نیافتنی، انسان را از خداوند دور می کند.

ایشان فرمودند: سومین نشانه ی انسان با تقوی این است که از فرصت های بدست آمده درست استفاده می کند، از فرصت کار و تلاش، از فرصت جوانی، از فرصت عمر، از فرصت تحصیل، از فرصت خدمت رسانی و...؛ امروز بحث بهره وری در همه جا مطرح است که انسان از چیز کم، بیشترین استفاده را ببرد، شما نماز را ملاحظه کنید، یک وقت جنابعالی در خلوت و به صورت انفرادی نماز می خوانید، مستحبات را مراعات می کنید، این ادای تکلیف یک حدی ثواب دارد اما یک وقت همین نماز را به جماعت می خوانید، مستحبات کمتری مراعات می کنید،حمد و سوره را هم به عنوان مأموم نمی خوانید ولی صدها برابر از نماز انفرادی ثواب می برید.

امام جمعه ایزدشهر بیان داشتند: ما در دنیا فرصت زیادی نداریم، باید از این فرصت محدود و کوتاه برای قیامت و ابد خود ذخیره جمع کنیم، این فرصت ها به سرعت برق و باد می آید و می رود«الفرصت تمر مرّ السحاب»،همین ماه مبارک رمضان را ملاحظه کنید، امروز روز 28 ماه مبارک است، کی گذشت؟ به طرفه العینی این روزهای باقی مانده خواهد گذشت و این سفره میهمانی خداوند جمع خواهد شد، ماهی که مملو از برکت و رحمت و مغفرت است، ماهی که روزهای آن بهترین روزها و ساعات و لحظات آن بهترین ساعات و لحظات است، قدر این فرصت های باقی مانده را باید بدانیم؛ فرصت عبادت، فرصت تلاوت قرآن، فرصت خودسازی، فرصت تهذیب نفس به ویژه فرصت انابه، تضرع، استغفار و رجوع به خداوند تبارک و تعالی.

ایشان افزودند: در دعای ابوحمزه ثمالی امام زین العابدین«علیه السلام» راه نجات را به ما آموزش می دهد که « و لا ینجی منک الا التضرع الیک»، تنها راه نجات، تضرع به خداوند است، از خدا خواستن است، التماس به خداست؛ چرا حضرت تضرع را راه نجات می داند؟ دلیلش این است که تضرع دل انسان را نرم می کند؛ ما دو مدل و دو نوع تضرع داریم:1. تضرع در مقابل مردم، که این تضرع دل طرف مقابل را نرم می کند تا احیاناً برای انسان کار انجام دهد،2. تضرع در مقابل خداوند، اینجا بر عکس اول است، چون خداوند ارحم الراحمین است، با تضرع ما دل خداوند نرم نمی شود چون رحمانیت خداوند همیشگی است نیاز به تضرع ندارد، وقتی عبد تضرع می کند، اشک می ریزد، توبه می کند، استغفار می کند، دل عبد و بنده نرم می شود؛ تضرع انسان در مقابل خداوند قلب را از قساوت نجات می دهد، قلبی که از قساوت خارج شد نورانی می شود و قلب نورانی محل جذب فیوضات الهی است.

ایشان بیان داشتند: خداوند در آیه 22 سوره زمر قساوت قلب را مایه گمراهی معرفی می کند« فویل للقاسیه قلوبهم من ذکر الله اولئک فی ضلال مبین، وای بر سنگدلانی که یاد خدا دلهایشان را نرم نمی کند، آنها در گمراهی آشکارند»، لذا اگر بخواهیم قلب ما نورانیت پیدا کند در این فرصت ممتاز و ویژه ی باقی مانده از ماه مبارک رمضان باید در مقابل باری تعالی تضرع داشت، انابه داشت، باید از خدا خواست و در این خواسته اصرار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده در خطبه دوم نماز جمعه 2 تیرماه 1396 در ایزدشهر فرمودند: امیربیان علی«علیه السلام» در خطبه 183 نهج البلاغه می فرمایند:« من یتق الله یجعل له مخرجاً من الفتن»، هر کس تقوا را مراعات کند خداوند راه خروج از فتنه را برای او قرار می دهد، « و نوراً من الظلم»، و همچنین خداوند نوری در تاریکی برای او قرار می دهد تا راه را از بیراهه تشخیص دهد لذا اگر ما بخواهیم دچار فتنه های زمان نشویم و مسیر را گم نکنیم باید تقوی الهی را در زندگی پیاده کنیم.

امام جمعه ایزدشهر در ادامه با اشاره به عید سعید فطر و تبریک این عید بزرگ، فرمودند: عید فطر، عید یک ماه بندگی همه جانبه است، یک ماه عبادت، تلاوت، سحرها، زجه ها، ناله ها، گرسنگی و تشنگی، یک ماه تلاش برای تهذیب نفس، یک ماه مجاهدت و مبارزه با شیطان لذا روز عید فطر روز دریافت جایزه هاست؛ قطعاً روز عید فطر پایان عبادت و بندگی نیست، بلکه عید فطر یک شروع تازه، با قوت و قدرت بیشتر، با اراده قوی تر برای بندگی خداوند تبارک و تعالی است،ماه رمضان یک تمرین است برای 11 ماه دیگر، چرا که کسی که در ماه رمضان از حلال خدا دوری می کند قطعاً در غیر ماه رمضان از حرام الهی هم می تواند دوری کند، باید این روحیه به دست آمده از یک ماه تلاش را در خود حفظ کنیم تا همیشه ی زمان مورد توجه و عنایت خداوند قرار بگیریم.

ایشان با اشاره به هفتم تیرماه سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران و همراهان ایشان و آغاز هفته قوه قضائیه، فرمودند: گرچه پیرامون هفته ی قوه قضائیه ان شاءالله در خطبه ی آینده مطالبی عرض خواهیم کرد اما این نکته را مختصراً عرض کنم که منصب قضاء در اسلام جزء حساس ترین و مهمترین جایگاه اجتماعی است چرا که دستگاه قضاء معیار سلامت یک اجتماع است اگر بخواهید سلامت یک اجتماع را بسنجید، ببینید دستگاه قضایی آن اجتماع چقدر سالم است.

ایشان افزودند: نگاه اسلام به مجموعه قضاء این گونه است که قاضی در عین صلابت و استقلال و اجرای عدالت باید مراعات ادب و اخلاق را داشته باشد لذا کار قضاوت بسیار سخت و حساس است و امیدواریم که شاهد عدالت و مبارزه با فساد در هر جایگاهی باشیم.

امام جمعه ایزدشهر با اشاره به اقدام شجاعانه و هوشمندانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هدف قرار دادن مواضع تروریستی داعشی در حدود 700 کیلیومتری خارج از مرزهای ایران در شهر دیرالزور کشور سوریه با موشک های میان برد ساخت داخل، فرمودند: این اقدامی به جا و درست بود که قابل تحسین و تقدیر می باشد؛ حرکتی که موجب به هلاکت رساندن 170 نفر از داعشی مزدور و از بین رفتن مقر فرماندهی و ادوات و مهمات آنها را در پی داشت.

ایشان افزودند: از جمله شگردهای جبهه استکبار برای به زانو در آوردن و تسلیم نمودن ملت های مسلمان به ویژه ایران اسلامی ایجاد نا امنی در کشور در ابعاد گسترده است که این حرکت پلید را توأمان با فشار اقتصادی و تحریم های ظالمانه همراه می کند؛ هدف دشمنان ما از ایجاد نا امنی و فشار اقتصادی از بین بردن ثبات در جامعه و گسترش نارضایتی است تا زمینه ی براندازی را فراهم کند و برایشان فرقی نمی کند که حوزه فشار اقتصادی و تحریم ها در چه ابعادی باشد و برایشان فرقی نمی کند که این ناامنی در چه حوزه ای رخ دهد لذا یک وقتی از طریق نوارهای مرزی اقدام به ناامنی می کنند و نیروی مرزبانی و نظامی و انتظامی ما را به شهادت می رسانند و یک وقتی هم این نا امنی را در کف خیابان ها جستجو می کنند مثل قضیه ی کوی دانشگاه در فتنه 78 یا فتنه ی آمریکائی 88 در قضیه ی بعد انتخابات و امروز هم با عملیات کور تروریستی در ورودی مجلس و حرم مطهر امام راحل«ره»؛ دشمن به خیال واهی خود می خواهد با این اقدامات ذلیلانه ترس در دل مردم ما ایجاد کند اما غافل از اینکه مردم ایران مردمی شجاع، قوی، ولایتمدار و پایبند به آرمان های انقلاب هستند و تا پای جان از این آرمان ها دفاع خواهند کرد.

ایشان افزودند: معلوم می شود دشمنان ما بعد از 38 سال هنوز ایران اسلامی را نشناختند، هنوز به قدرت محکم و پولادی ما پی نبردند، همین اقدام شجاعانه ی سپاه در روزهای اخیر گوشه ای از اقتدار عظیم نظامی ما بود؛ حرکتی که نه تنها سیلی محکمی بر پیکره ی به احتضار در آمده ی داعشی زد بلکه سیلی محکم تر را به گوش گروه های تکفیری مثل عربستان و اسرائیل و آمریکای جنایتکار زد تا بفهمند و بدانند که در کجای کار قرار دارند و در مقابل چه کسی ایستاده اند، این اقدام انقلابی سپاه نفس را در سینه های استکبار حبس کرد و جان تازه در جسم و روح مظلومان جهان دمید و البته تذکری به دوستان داخلی ما که از هیبت پوشالی استکبار به لرزه درآمدند داد ، آنهایی که بنای سازش را بر مقاومت ترجیح می دادند.

ایشان افزودند: همه ی دنیا بدانند که اینجا جمهوری اسلامی ایران است، اینجا سرزمینی است که بیش از دویست هزار شهید تقدیم کرد ولی یک وجب خاک را تسلیم نکرد، اینجا ایران اسلامی است که در حمایت از  مظلومان جهان در مقابل استکبار جهانی ایستاده است، اینجا ایران اسلامی است که در مقابل غلامان و نوکران حلقه به گوش استکبار در منطقه یعنی آل سعود خبیث و رژیم صهیونیستی ایستاده است، این ایران اسلامی است که اسرائیل را یک رژیم غاصب کودک کش و یک غده سرطانی معرفی می کند، این ایران اسلامی است که مسأله فلسطین را اولویت اول جهان اسلام معرفی می کند.

امام جمعه ایزدشهر بیان داشتند: مسأله فلسطین، مسأله یک کشور نیست، مسأله یک قوم و یک ملت نیست، بلکه مسأله فلسطین، مسأله جهان اسلام است، مسأله مبارزه با ظلم وظالم است، مسأله مبارزه با تجاوز و غارتگری است، مسأله فلسطین مسأله خط مقدم مبارزه ی اسلام با کفر است، مسأله فلسطین مسأله مقاومت در مقابل استکبار است و این مبارزه و مقاومت تا نابودی اسرائیل و آزادی قدس شریف ادامه خواهد داشت البته تا پیروزی قدس شریف و نابودی اسرائیل راه زیادی باقی نمانده است؛ رهبری عزیز ما هم وعده ی نابودی اسرائیل را تا کمتر از 25 سال آینده داده است، امروز مراکز نظرسنجی های غربی ها هم اسرائیل را در آستانه ی نابودی معرفی می کند، امروز سازمان سیا هم نسبت به موجودیت اسرائیل تا 20 سال آینده دچار تردید است؛ چگونه این اتفاق خواهد افتاد، به حسب ظاهر هر نظام و رژیمی باید دارای سه مؤلفه باشد تا بتواند آینده ی خود را تضمین کند:1. ایدئولوژی آن رژیم یعنی باورها و عقائد آن. 2. حضور حداکثری و مشارکت بالای مردم.3. کیفیت رهبری و هدایت آن رژیم؛ که به دو نمونه اشاره می کنم یکی در جهت مثبت و یکی در جهت منفی:1. علت فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از بین رفتن همین سه مؤلفه بود؛ چون ایدئولوژی شوری سابق ایدئولوژی باطلی بود نتوانست دوام بیاورد، تفکر مارکسیستی نمی توانست نیازهای واقعی انسانی را تأمین کند لذا دچار تزلزل شد و همین تزلزل موجب جدایی مردم از این تفکر شد و در نهایت با ضعف رهبری آن همراه شد.

2. نمونه دوم جمهوری اسلامی ایران است که علت بقاء و تداوم آن همین سه مؤلفه است، ایدئولوژی قوی، محکم، صحیح و درست، حضور حداکثری مردم، وجود رهبری مدیر، مدبر، آگاه به زمانه اما رژیم جعلی صهیونیست در هر سه مؤلفه دچار تزلزل جدی شده است، یک زمانی صهیونیست ها به دنبال تحقق رؤیای از نیل تا فرات را در سر داشتند اما بعد پیروزی انقلاب و شروع انتفاضه شیمون پرز کتابی نوشت با عنوان خاورمیانه جدید که در این کتاب تأکید دارد که دیگر نمی توان به لحاظ نظامی به رؤیای خودمان برسیم و باید از نظر اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بر این مناطق مسلط شویم و از همین جا شروع از هم پاشیدن ایدئولوژی صهیونیست ها بود، در حقیقت با پیروزی انقلاب اسلامی شیرازه ی ایدئولوژی صهیونیستی از هم پاشید.

ایشان افزودند: در کنار اینها شما شاهد مهاجرت معکوس هستید، خیلی از کسانی که مشتاق زندگی در اسرائیل بودند امروز به دنبال مهاجرت از این رژیم هستند لذا حمایت مردمی را هم از دست دادند، رهبری آنها هم در اوج ضعف خود قرار دارد، یک زمانی تمام قطعنامه های ضد اسرائیل در شورای امنیت وتو می شد اما امروز این اتفاق نمی افتد، یک زمانی اروپائی ها از طرفداران سرسخت اسرائیل بودند اما امروز می بینید حتی برخی از کشورها خرید کالای اسرائیل را تحریم می کنند؛ این ها همه نشان از نابودی اسرائیل در آینده ی نزدیک است، اگر مقاومت ادامه داشته باشد، اگر انتفاضه ادامه داشته باشد، اگر کشورهای مسلمان با یکدیگر متحد شوند، به زودی زود شاهد نابودی اسرائیل غاصب خواهیم بود.

 

 

 

 

 

پيش نمايش

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه