سه شنبه 1395/11/5 - 48 : 20
مشخصات امام جمعه
مجتبی روحانی
مجتبی روحانی
بابل
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/4/11
نماز سیاسی عبادی شهرستان بابل در تاریخ 11 4 1395

تقوای الهی

خطیب جمعه ی بابل در ابتدای خطبه ی اول به رعایت تقوای الهی سفارش کرد و گفت: خدای متعال در قرآن کریم ثمره ی بزرگ تقوا را روزه معرفی کرده است.

 روزه ی ماه رمضان برای دستیابی به امر مهم تقوا است. روزه فرصت بزرگی است که در درون انسان قدرت مقاومت را تقویت می کند و انسان را در مقابل شهوات و تمایلاتی که از هر طرف به او روی می آورد و برای اینکه او را در مقابل این امواج سنگین مقاومت کند و زمینه ی نجات خود را فراهم آورد به ویژه در این ایام که روزها بلند و گرم است.

 آفرین بر کسانی که سعی کردند در سایه ی این روزه به برکت بزرگ تقوا دست یابند و آن را در خود ذخیره کنند و تا ماه رمضان سال آینده از آن بهره ببرند و زمینه ی نجات خود را فراهم کنند. نبی مکرم اسلام(ص) در آخرین جمعه ی ماه مبارک رمضان به جابر عبدا... انصاری فرمود که ای جابر آخرین جمعه ی ماه رمضان است با ماه رمضان خدا حافظی کن و بگو پروردگارا این ماه رمضان را آخرین ماه رمضان من قرار مده. اگر قرار است این ماه رمضان ماه رمضان آخر من باشد پروردگارا مرا مورد معرفت و رحمت خودت قرار بده و مرا از برکات ماه رمضان محروم نکن.

 

روز قدس

امام جمعه ی بابل با اشاره به فرا رسیدن آخرین جمعه ی ماه مبارک رمضان و راهپیمایی روز قدس گفت: روز قدس یادگار امام خمینی(ره) است و شما مردم آن را به خوبی نگداری و حفظ کرده اید. وقتی راهپیمایی های امسال و سالهای گذشته را با راهپیمایی های اول انقلاب مقایسه می کنم رشد و غیرت و حماسه و حضور جدی شما مردم شریف و عزیز و گرانقدر نشان می دهد که برای حفظ دست آوردهای امام و به ویژه مسأله ی روز قدس تلاش ویژه ای دارید. آفرین بر برادران و خواهرانی که با دهان روزه در این هوای گرم با حضور جدی خود در اولین دقایق راهپیمایی آن هم در این موقعیت خطیر شرکت داشتید و زمینه ی عزت اسلام و آبرومندی نظام اسلامی را در مقابل جهانیان فراهم کردید.

 

روز قدس برای خود علل و زمینه های متععدی دارد. زمینه های بسیاری برای راهپیمایی روز قدس وجود دارد تا حساسیت نشان بدهیم و به میدان بیاییم و هرچه توان داریم از خود هزینه و خرج کنیم. یکی از مهم ترین امور هم در ابتدای جریان قدس و هم امروزه مهمتر از گذشته جلوه داده است نیت امام بزگوار و عنایت رهبر معظم ما بر این بود که اولویت مسأله ی فلسطین در جهان اسلام فراموش نشود. جهان اسلام مشکلات متعددی دارد اما بر اساس واقعیت ها به من و شما می گوید که سرآمد جهان اسلام مسأله ی روز قدس است که باید اهتمام ویژه ای نسبت به آن بورزیم.    گاهی از بعضی افراد می شنوم که می گویند که ما تا کمی بالید برای مسأله ی فلسطین سرمایه گذاری کنیم و اطراف این منطقه در لبنان و سوریه و دیگر مناطق هزینه صرف کنیم تا به اهداف خود برسیم. مهمترین امری که امام ببزرگوتار ما بر آن تأکید داشت و امروز مؤکد تر از گذشته خود را جلوه داده است حفظ و اولویت مسأله ی قدس در جهان اسلام است.

آنچه که از ابتدا مطرح بود قدس نبود بلکه مسأله ی فلسطین بود. از دید سازمان ملل و کشورهای غربی از فلسطین به عنوان آوارگان فلسطین مطرح بود نه مسأله ی قدس و نه دشمن سنگین و خبیث صهیونیسم و نه عنوان غده ی سرطانی اصلا بحثی از این مسائل در منطق بین المللی نبود. از خود ناحیه ی فلسطینی ها چند سازمان چریکی وجود داشتند که مردم در این صحنه ها حضور جدی نداشتند گاهی عملیات در لبان و کشورهای دیگر پراکنده بیودند و عملیاتی انجام می دادند و مجموعه ی این فعالیت ها از دایره ی این امور فراتر نمی رفت . کشورهای عربی نیز در این زمینه منافع خود را جست و جو می کرزدذ. عرفات در خاطرات خود می گوید که قبل از جنگ 1973 هر چه که به سادات گفتم که شما برای ما فلسطینی ها جبهه ای باز کنید و ما هم در این زمینه خودی نشان دهیم گفت که ابدا شما هم باید دنباله رو کشورهای عربی باشید و در کنار سنگرهای ما فرصتی پیدا کرده و مبارزه کنید، فرصت نفس کشیدن به جریان فلسطین به صورت یک جریان مستقل داده نمی شد. مسأله ای نبود که در اولویت باشد. اما امام بزرگوار(ره) با درک بزرگ و عمیق و بصیرتی که در این زمینه داشت مسأله ی فلسطین و قدس را مطرح کرد و از مسأله ی فلسطین به مسأله ی قدس متذکر شد مساله ای که برای مسلمانان و غیر مسلمان مسأله ای مهم تلقی می شود. قداست قدس می تواند برای همه ی جهانیان جلوه گر شود. از طرف دیگر استراتژی امام بزرگوار ما این بود که در این زمینه بتواند همه ی ملت ها و مردم جهان اسلام را به مسأله ی مقاومت در مقابل صهیونیسم و آن همه افشاگری هایی که در این رابطه انجام دادند و چهره ی خبیث و سیاهی که این عناصر داشتند به همگان نشان دادند و آنها را رسوا کردند و موج گسترده ی مسلمین در این رابطه انتفاضه های متععدیدی یکی پس از دیگری شکل گرفت. همین مسأله به تدریج دشمن را واداشت تا زور آزمایی نظامی با حزب ا... و حماس و جنبش جهاد اسلامی در سه جنگ سنگین انجام بدهد. گاهی افرادی مطرح می کند که چه ضرورتی دارد که ما موشک فجر 5 و چنین تجهیراتی را در اختیار فلسطینی ها قرار بدهیم. مهمتر از این موشک ها و تجهیزات درس بزرگی بود که امام(ره) به این مردم داد و به آنها آموخت که در این زمینه مقاومت نشان بدهید. نوار  و باریکه غزه به مانند نواری محدود است اما در سه جنگ دشمن را با خفت و خسارت سنگینی وادار به تسلیم کردند.  سران رژیم اشغالگر قدس باور نمی کردند که برد این موشک ها به تلاویو و بندر حیفا و دورتربن مناطق اسرائیل برسد.اما ناباورانه دیدند که این موشک ها به دورترین مناطق هم اصابت کرد و تمام ابهتی که از خود ساخته بودند فرو ریخت. به نظر شما آیا دشمن ساکت می نشیند؟ ابدا!  از چند سال قبل توطئه ی بسیار سنگینی را تدارک دیدند تا بتوانند این جریان را برگردانند. آنها در سایه ی این روز و استراتژی مقاومتی که خدا به انسانها آموخت در بدترین شرایط و محاصره ی کامل هم چنان مقاومت کردند که دشمن را زمین گیرکرد و از روش مختلف به ضجه بیافتد تا این مسأله را حل و جان خود را نجات بدهد.

 

وزیر خارجه ی ایتالیا می گوید چند سال قبل از مسأله سوریه به یکی از کشوهای همسایه سوریه رفتم که دیدم قسمت وسیعی را ساختمان ساختند و سیم خاردار کشیدند از وزیر دفاع آن کشور پرسیدم که چرا این کارها را می کنید گفت که بنا است مدتی دگر آوارگان سوری به اینجا بیایند! خیلی تعجب کردم که اوضاع در منطقه آرام است چرا باید از سوریه آوارگان بیایند؟

وزیر خارجه ایران می گوید که  در یکی از اجلاس های بین المللی وزیر وقت خارجه ی قطر به من گفت که خیلی خودتان را در این مسائل آفتابی نکنید قرار است یک سلسله جریاناتی در ایامی که پیش رو است اتفاق بیافتد اوضاع دگرگون می شود و شما ضرر می کنید این قدر خود را در این زمینه هزینه نکنید. کسی نمی داند که در پشت این جملات و این نصیحت خواهی ها چه تصمیمات خطرناکی برای منطقه گرفته اند. ثمره ی این مسأله چیسست؟ در طی دو سه سالی که جریان تکفیری در منطقه روی داد این بود که اولویت مسأله ی فلسطین را از جهان اسلام گرفتند علاوه بر این جنگ که در کنار مرز اسراییل بود به درون و قلب جهان اسلام و به سوریه و عراق و یمن کشاندند و جبهه های دیگری در این زمینه باز شد . شبکه های خبری هر روز جنایات تکفیری های را آب و تاب می دهند اما جنایات اسرائیلی ها و سعودی ها و عناصر دیگر را ابدا منعکس نمی کنند ت

مام چشم ها متوجه این قضیه است تا از این طریق بتوانند جریان را برگردانند. خبرنگاری با یکی از این عناصر تکفیر برخورد کرد در مقابل دوربین ها پرچم فلسطین را روی زمیمن انداختن و لگد کرد و گفت که مساله ی ما فلسطین نیست مسأله ی ما شیعه است. الان باید شیعه و علوی ها و دروزی ها را قلع و قمع کنیم تا بتوانیم بیانه ای جدید و فضای جدید را در منطقه به وجود آوریم. جای تعجب ندارد تاکنون هزاران نفر ازر این گروهای تکفیری به اسرائیل برده و معالجه شدند. نخست وزیر اسراییل با آنها دیدار و برای آنها طلب شفا کرد. وقتی نتانیاهو از یکی از این عناصر بدبخت تکفیری پپرسید که وقتی خوب شدی کجا می روی گفت که دوباره به سوریه می روم و سر تک تک شیعه ها را می برم! کدام فضایی بهتر از این برای دشمن به وجود می آید؟ چه چیزی بهتر از این که نظرها را از مسأله ی فلسطین به مسأله ای دیگر معطوف کنند و از این طریق جریانی بزرگتر بسازند و از آن استفاده کنند.

 

 

من تأسف می خورم از اینکه بعضی از افراد می گویند که چرا ما باید در خان طومان بهترین عزیزانمان را از دست بدهیم و به سوریه و عراق و یمن حتی در حد مستشاری حضور داشته باشیم؟!

 این افراد آیا غافل هستند و نمی دانند که اگر ما در خان طومان نمی جنگیدیم باید در اطراف مرزهای خود این کار را می کردیم؟ یکی دو سال قبل عده ای از عناصر خبیث تکفیری تا به مرزهای استان کرمانشاه رسیده بودند و بعضا برخی از افراد نگران شدند و نزدیک بود این مناطق تخلیه شود این کار دشمن است اگر آنجا نمی رفتیم اینجا باید می جنگیدیم و در مناطق خود با دشمن دست و پنجه نرم می کردیم. اما با تدبیر ارزشمند رهبر معظم انقلاب ملت ما توانست در این موقعغیت خطیر مرزها را بگستراند و در آن مناطق بجنگد و دشمن را در آن مناطق مشغول کند و در کنار این مسأله نگذارد مسأله ی مقاومت در جهان اسلام فراموش شود این یک واقعیت بزرگی است. تنها امری    روز قدسی که امروز در راهپیمایی آن حضور داشتید و با صدای بلند اعلام داشتید که همچنان مساله ی بزرگ جهان اسلام مسأله ی قدس است. برای اینکه تما این بدبختی ها و بیچارگی  ها از یک عنصر و غده ی سرطانی خطر ایجاد می شود تا این غده ی سرطانی و این سر اژدها کوبیده نشود دست از جهان اسلام نمیکشند . مهم ترین امر برای جهان اسلام در کنار مبارزه با این اذناب خبیث که یکی پس از دیگری سنگرهای خود را رها می کنند و شکست می خوردند باید تمام نگاههای جهان معطوف به فلسطین شود و به همه جهانیان بفهمانیم که تا مسأله ی قدس و حاکمیت مسلمین در این منطقه  برقرار نشود و تا دشمن سر تسلیم فرود نیاورد و این غده ی سرطانی از بین نرود و سر این اژدها کوبیده نشود جهان اسلام دست از مقاومت نخواهد کشید.(تکبیر نمتازکزاران)

حتی اگر کشورهای عربی در این زمینه همکاری نکند و حتی اگر آقای اردوغان بیچاره در این زمینه به داد اسرائیلی ها برسد و با آنها هم پیمان شود اما جهان اسلام این مقاومت و این قدرت و این حضور جدی را فراموش نخواهد کرد.

 

خطبه ی دوم

امام جمعه ی بابل در ابتدای خطبه ی دوم نیز به رعایت تقوای الهی سفارش کرد.

اهمیت نماز جمعه در اسلام

خطیب جمعه یس بابل با اشاره به اهمیت نماز جمعه در اسلام گفت:

خطبه دوم

 

آفرين بر كساني كه با شوري وصف ناپذير در نمازجمعه شركت كرديد و چه مقدار خوب است كه اين حضور تنها منحصر به ماه مبارك رمضان معطوف نشود و به هر ميزان كه مي توانيد با توفيق الهي دراين عرصه حضور پيدا كنيد.

 

وي با اشاره به روايتي از پيامبر گرامي اسلام(ص) در خصوص اهميت نمازجمعه، گفت: انس يكي از ياران پيامبر گرامي اسلام(ص) روايتي را از ايشان نقل مي كند كه يك روز پيامبر(ص) خطاب به ياران خود فرمود كه مي خواهيد بدانيد كه بهشتيان چه كساني هستند؟ اصحاب در پاسخ گفتند بله يا رسول ا...(ص)! . پيامبر(ص) فرمود كه بهشتيان كساني هستند كه در گرما و سرما در نمازجمعه حضور پيدا مي كنند يعني براي عدم حضور در نمازجمعه بهانه نمي آورند و هواي گرم و سرد و زمين ناهموار آنان را از نمازجمعه باز نمي دارد.

 

نماز عيد فطر

امام جمعه بابل با تبريك عيد سعيد فطر، گفت: يكي از نمازهايي كه در اسلام بر آن تاكيد شده است، نماز عيد سعيد فطر است. چقدر خوب است با همين شكوهي كه در نمازجمعه شركت مي كنند،همه يكپارچه در مصلا و در نمازعيد فطر شركت كنند تاعظمت اين نماز جلوه گر شود.

 

فطريه

حجت الاسلام روحاني با اشاره به پرداخت زكات فطره، اظهار داشت: شايسته است تذكر بدهم كه بعضي ها براي فطريه ها از همين الان هزينه هايي غير از فقرا تراشيده اند. فطريه حق فقرا و نيازمندان است و نبايد براي ديگر امور هزينه شود.

اين حق نيازمندان است و اينها يكسال چشم انتظاري مي كشند تا از طريق فطريه بتوانند خود را تامين كنند. اين فطريه ها به دست افراد امين بدهيد تا در اين ها خيانت نكنند و اين زكات را به دست فقير برسانند.

 

 

 

ارتباط با امام جمعه