سه شنبه 1396/1/8 - 47 : 2
مشخصات امام جمعه
مجتبی روحانی
مجتبی روحانی
بابل
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/13
خطبه نمازجمعه 13 اسفند 1395

خطبه اول

امیرالمؤمنین(ع) در کلام نورانی فرمود که ای مؤمنین همه شما را به تقوای الهی سفارش می کنم. تقوا هم در این دنیا و هم در عالم دیگر سبب برکت برای شما است. در عالم دنیا سپر حفاظتی است، همانگونه که سپر در میدان جنگ انسان را از تیر و ترکش در امان نگه می دارد .تقوا در حیات انسان چنین نقشی را برای روح و حیات زندگی او فراهم می کند. این تقوا در مقابل تیر و ترکشی که به سمت انسان هجوم می برند و در موقعیت های مختلف درصدد تعرض به جان انسانی هستند و می خواهند او را به هلاکت برسانند نگه می دارد و حفاظت می کند و سبب سلامت او را در صحنه های مختلف موجب می شود. در آینده و دنیای دیگر این تقوا زمینه رهسپاری به بهشت را برای انسان فراهم می کند.

سالروز شهادت صدیقه طاهره(س)

 خطیب جمعه بابل با اشاره به فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت زهرا(س) گفت: امروز نیز در امتداد ایام شهادت زهرای مرضیه(س) محسوب می شود. قرآن می فرماید که قیامت روز نداها است. روزی که نداها و فریادهای بلندی در آن شنیده می شود و بعضی تقاضا می کنند و بعضی گدایی می کنند، گاهی فریاد می زنند که أین الفاطمیون؟ یای فاطمیون در این کلمه می فهماند که بعضی از افراد هستند که در عالم دنیا پیرو فاطمه(س) بودند. عالم قیامت، عالم انتساب به افراد و اشخاص است که بروز و ظهور می یابید یعنی هرکسی هر عملی انجام بدهد در عالم قیامت به ظهور می رسد و در معرض دید و ندا قرار می گیرد آنها که اهل نماز هستند ندا داده می شود که نمازگزاران کجا هستند آنها که اهل روزه هستند در عالم قیامت همانگونه ندا داده و برجسته سازی می شوند. حضرت(س) می فرماید وقتی که ندای أین الفاطمیون را می دهند تعداد زیادی از افراد سر بلند می کنند که متعلق به دامن نورانی زهرای مرضیه(س) می شوند. اگر کسی در عالم آخرت بخواهد در زمره أین الفاطمیون باشد در عالم دنیا باید فاطمی باشد و در این دنیا باید انتساب و نسبت با زهرای مرضیه(س) را تحقق ببخشد تا در سایه این امر مشمول ندای پروردگار متعال شود و از عنایات و برکات زهرای مرضیه(س) بهره مند شود.

اگر ما بخواهیم به ندای أین الفاطمیون؟ پاسخ بدهیم چه اعمالی را باید انجام دهیم تا فاطمی محسوب شویم و بگوییم که ما فاطمی هستیم؟

. اولین امری که زمینه فاطمی بودن را برای انسان فراهم می کند معرفت نسبت به زهرای مرضیه(س) است. پیامبر(ص) در صحنه های مختلف تلاش وافر داشت از اینکه دخترش زهرای مرضیه(س) را معرفی کند.

اگرچه بعضی از روایات ما ذکر کرده اند که فهم و معرفت زهرای مرضیه(س) میسر نیست .  وقتی که راوی از پیامبر(ص) پرسیدند که چرا نام دختر شما فاطمه است؟ حضرت فرمود برای اینکه مردم نمی توانند حقیقت وجودی زهرای مرضیه(س) را بشناسند. اما به هر مقداری که برای انسان میسر است باید  در مسیر زهرای مرضیه(س) تلاش کند. پیامبر(ص) در انظار مسلمین در حالی که این بانوی بزرگ بود، پرسید که چه کسی او را می شناسد؟ اگر نمی شناسد من او را معرفی کنم. او فاطمه دختر محمد(ص) است و روایت مفصلی را که مرحوم مجلسی در بحارالانوار نقل فرمود ایراد فرمود برای اینکه افراد حقیقیت زهرای مرضیه(س) و تفاوت وجودی او و استثنایی بودن ایشان را بدانند و عادی نپندارند بلکه حضرت زهرت(س) یک شخصیت متفاوت و الگویی برجسته است که خدای متعال آن را برای بشریت معرفی نمود. دومین عاملی که از یک انسان فاطمی می سازد محبت است. عامل محبت نسبت به زهرای مرضیه(س) است که این انسان را منتسب و متصل با آن حضرت(س) و در زمره شیعیان زهرای مرضیه (س) قرار می دهد. روزی حسن و حسین(ع) در اطراف پیامبر(ص) بودند و حضرت دستان آنها را در دست داشت فرمود هر کس که مرا دوست بدارد و این دو فرزند را دوست بدارد و پدر و مادر این دو را دوست بدارد در قیامت با من در بهشت هم درجه است. نگذاریم این محبت ها در جامعه ما فروکش کند.  پدران و مادران و مربیان بگردند و ببینند راههای ازدیاد محبت زهرای مرضیه(س) در قلب جوان و نوجوان و دختر و پسر ما چگونه منی تواند نهادینه و عمیق شود و دشمن نتواند آن را بیرون بکشد. در حدیث قدسی آمده است که بر خودم قسم می خورم که اگر کسی در قیامت قدم بگذارد و به اندازه خردلی محبت زهرا(س) و پدرش و همسر و فرزندانش را در قلبش نگه بدارد در نهایت وارد بهشت می کنم. خیلی از افراد هستند که محبت زهرای مرضیبه(س) را در دل دارند اما جایگاه او و حجت بودن او را نمی شناسند به همین جهت این دسته از افراد محروم هستند و نمی توانند بهره ببرند. عامل سوم عمل است آن دسته از افرادی که علاوه بر معرفت و محبت سعی شان بر این است که الگوگیری کنند و عملا مسیر زندگی شان را با زندگی و سیره زهرای مرضیه(س) گره بزنند و به هر مقدار که برای آنها میسر است فاطمی زندگی کنند و معرفت و محبت حضرت زهرا(س) آنچنان در دل آنها اثر کند که ایمان به زهرای مرضیه(س) بیاورند و این ایمان آنها را وادار به عمل کند. آن زنی که به محضر زهرا(س) آمد و گفت که شوهرم بسیار به شما علاقه دارد از من خواست که از شما بپرسم که آیا ما جزو شیعیان شمتا هستیم یا نیستیم؟ حضرت(س) فرمود که به شوهرت بگو که  صاحب یک مکتب است که محور آن واجبات و محرمات پروردگار متعال است اگر شوهر شما آنچه که ما گفتیم انجام بدهد همانا از شعیان ما خواهد بود وگرنه با ما اهل بیت(ع) هیچ گونه نسبتی ندارد. آن زن باید مطالب را به شوهر خود را رساند و همسرش گفت که پس ما از شیعیان آن حضرت نیستیم چرا که اعمال خود را می دانم که چگونه است. زن گفت که بعد از این پیام همسرم مأیوس شد و زن به نزد حضرت(س) رفت و آنچه که شوهرش گفته بود به حضرت گفت اما حضرت(س) فرمود که به همسرت بگو که اینگونه نیست شیعیان ما از برگزیدگان اهل بهشت هستند. بعضی محبین ما هستند و به محبین ما محبت دارند و بعضی از افراد دشمن دشمنان ما هستند این سه دسته از افراد در بهشت مهمان خدا خواهند بود آنها که با زبان قلب خود تسلیم اهل بیت(ع) هستند در زمره فاطمی هستند و ندای أین الفاطمیون در قیامت مشمول آنها می شود.

خطیب جمعه بابل در پایبان خطبه اول به ذکر مصیبت آن حضرت پرداخت.

 

 

 

خطبه دوم

امام جمعه بابل در ابتدای خطبه اول به رعایت تقوای الهی سفارش کرد.

اهمیت نماز جمعه در اسلام

خطیب جمعه بابل با اشاره به اهمیت نماز جمعه در اسلام گفت: شهید ثانی از امام معصوم(ع) نقل می کند که در زمان پیامبر(ص) خبر آمد که عده ای از افراد عمدا در نماز جمعه شرکت نمی کنند؛ حضرت(ص) فرمود که از آنها بپرسید که آیا عذر دارند و در نماز جمعه شرکت نمی کنند؟ پیام رسید که نه عذری ندارند و از روی بی اعتنایی در نماز جمعه شرکت نمی کنند پیامبر(ص) در مقام امام مسلمین و حاکم این امت فرمود که به آنها بگویید که اگر با نماز جمعه با بی اعنتنایی رفتار کنند خدای متعال بر قلوب آنها مهر می زند سپس در زمره اهل غفلت قرار می گیرند. همانگونه که قرآن کریم به مکرر فرمود که بسیاری از افراد به دلیل همین غفلت ها به جهنم افتاده اند.  نماز جمعه نماز عادی نیست نماز جمعه مربوط به شکوه امت  اسلامی است. نمازی نیست که هر کس به میل شخصی بخواهد در نماز جمعه شرکت کند.

 

تشکر از زحمات عزاداران فاطمیه(س)

از افرادی که در ایام فاطمیه(س) زحمات بسیاری انجام داده اند و به روشهای مختلفی سعی در انجام وظیفه داشتند چه افرادی که در منازل و مساجد مجلس گرفتند و چه آنهایی که در حسینه ها و فاطمیه ها و به صورت عمومی سعی کردند تا سفره عزاداری حضرت فاطمه(س) را پهن و سراسر شهر را بهرمند از نورانیت زهرای مرضیه(س) کنند از همه دست اندر کاران این امور تقدیر و تشکر کنم.

اما انتظار و توقع می رفت که در ایام فاطمیه بازاریان ما سعی شان بر این باشد که در کنار این مغازه یک آویز از پارچه مشکی یا پارچه ای منقش به نام فاطمه الزهرا(س) نصب کنند در حالی که به تعداد اندکی برخی از مغازه ها این کار را انجام داده اند یقین بدانیم که خدای متعال به واسطه چنین کاری بر کسب و کار و عمر و زندگی این مغازه دار می افزاید. از این رو که آنها به منبع فیض برکات پروردگار متعال یعنی زهرای مرضیه(س) ت.وجه کرده اند و به آن حضرت عرض ادب کردندآ انشالله بهره مند خواهند بود. . امیدواریم این امر یک رویه و فرهنگ در جامعه، بازار،  مراکز و بانک ها شود و از این طریق بتوانیم ادب و ارادت و تأسی و توجه خود را نسبت به زهرای مرضیه(س) نشان بدهیم.

 

هفته احسان و نیکوکاری

به تدریج به پایان سال نزدیک می شویم. با آغاز سال نو معمولا خانواده ها ذخایر سال آینده خود را تهیه می کنند. از لباس و کفش و و کلاه فرزندان و نیازمندی های خود را در این وقت از سال با مراجعه به بازار مراجعه می کنند و سعی شان بر این است که بتوانند نو شدن در سال آینده را فراهم کنند،  به ظهور برسانند. فراوان خانواده هایی داریم که در این موقعیت حتی قدرت خرید یک جوراب را نیز برای فرزندان خود ندارند. بعضی از این برادران و خواهران که فرزندان، همسران و خود نیازمند است و وقتی به جیب خود نگاه می کند می بیند که من قدرت خرید ندارد و به همان لباس سال قبل و کفش سال قبل خود اکتفا می کند  اما فرزند و همسر از این پدر توقع دارند و می گوید که خجالت می کشم از اینکه نمی توانم این امور را برای فرزندان خود تهیه کنم. این هفته به عنوان هفته نیکوکاری در نظر گرفته شده است تا از این طریق بتوانیم توجه جامعه را معطوف به این خانواده ها کنیم که قدرت انجام این امور را ندارند. خیلی از این خانواده ها با مشکلات مالی فراوانی رو به رو هستند.چه اشکالی دارد که هر برادری که تمکن مالی دارد علاوه بر این نیازمندی خانواده اش را فراهم می کند  افراد دیگر را نیز عیال و خانواده خودش بداند و بگوید آن عیال ا... هستند و آنها را نیز تحت کفالت خود قرار بدهند و آنها را نیز پشتیبانی کند و اگر چیزی نو برای خانواده خود تهیه می کند وسیله ای دیگر آن همن نو برای نیازمندان تهیه کند نه لباس مندرس سال قبل خود بلکه لباس آبرومند برای آنها تهیه کند و سال نوی خود را با احسان آغاز کند. خدا احسان کنندگان را دوست دارد. خدا می داند که سالی که با محبت به دیگران برآغاز شود چقدر می تواند پر برکت بلاشد. در کنار این سفره ای که خدا به او مرحمت کرد آن را بگستراند و آنها را نیز دعوت کند و آنها را نیز از این برکات بهره مند کند.

 

 

 

گزارش اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی

رهبر معظم انقلاب برای این سال عنوان سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل در نظر گرفته اند شایسته است طی دو سه هفته ای که تا پایان سال باقی مانده است دست اندر کاران این امر و مخاطبان این عنوان هرکدام آنها به ویژه مسئولان و خدمتگزاران نظام اسلامی و مجلس ما و دولت و وزراء یک به یک به پاسخ گویی به این مسأله بپردازند. اگر خدماتی در این زمینه صورت گرفت و اقدامات ارزشمندی در این رابطه دولت محترم انجام داده اند گزارش داده شود. رهبر معظم انقلاب آنچنان اعتمادی به این دولت محترم کردند که معاون اول رییس جمهور را به عنوان فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی معرفی کردند و چند بار نیز این عنوان را یادآری فرمودند. انتظر مردم ما این است که گزارشات این اقتصاد مقاومتی و اقدامات و مسئولان خدمتگزاران و دولتمردان این کشور را بشنوند اینکه چقدر در این رابطه قدم برداشته اند و چقدر سعی کرده اند در مسیر اجرایی اقتصاد مقاومتی و مقاوم کردن اقتصاد گام برداشته اند؛ نه گزارشات کلی که بوی انتخابات از این گزاراشات برمی خیزد. به عکس این امر گزارشات ریز به ریز و جزء به جزء اقداماتی که دولت در مبازه با قاچاق و تولید و در به گردش درآوردن اقتصاد و کارخانه هایی که متأسفانه متوقف شده اند اقداماتی که از طریق وام بانکی و سایر بسته های حمایتی که برای آنها در نظر گرفته شد ارائه داده شود تا در دل مردم امید ایجاد کنند. متأسفانه مردم در این سالی که به تدریج پشت سر می گذاریم گزارشات یأس آور شنیده اند گزارشاتی تلخ از حقوق های نجومی که سبب تأثر این مردم را فراهم کرد و دل آنها را سوزاند از اینکه در عمق مشکلات این امت افرادی به خودشان اجازه بدهندکه دویست میلیون و صدو پنجاه میلیون و دویست و چهل میلیون و بالاتر از این حقوق ثابت برای خود بگیرند، وام های کلانی که گرفته اند و مزایای دیگری که چاپیده اند و غارت کرده اند بماند. شایسته است که گزارشات امیدوارکننده را که کم هم نیستند برای مردم یادآوری شود و مردم بشنوند آنچه را که در مسیر اقتصاد مقاومتی انجام داده اند تا مردم بدانند و امیدوار شودند که اگر کسانی در این رابطه خیانت کرده اند کسانی هم بودند که دست های آنها را قطع کردند و اموال گرفت شده را دوباره به بیت المال برگردانده اند. قدم های خوبی در این رابطه صورت گرفته است اما تقاضای مردم این است که اگر گزارشی در این رابطه می دهید صادقانه باشند نه آمارهای کاذب. بعضا آمارهایی داده می شود که وقتی مورد تحلیل قرار می گیرد معلوم می شود که آن آمارها درست و واقعی نبود.چقدر شایسته است طبق فرامین رهبر معظم انقلاب که راه نجات این کشور را اقتصاد مقاومتی دانسته اند با اعلام درست این آمارها اموری را که در این رابطه صورت گرفته است بیان شود.

یک حرکت از ناحیه دولت و دولتمران صورت بگیرد و گزارش بدهند و یک گزارش نیز از ناحیه من و شما است که باید در ارتباط با قتصاد مقاومتی به انجام برسانیم و آن خرید کالاهای ایرانی است. این مسأله بسیار مهمی است که رهبر معظم مکرر در مکرر به این مطلب اشاره فرمودند که بنیانه های یک اقتصاد در مسأله مصرف است. اگر شما کالا تولید کنید اما مصرف نشود و روی دست مصرف کننده بماند او از تولید پشیمان می شود. فرهنگ خرید کالاهای خارجی را به فرهنگ خرید تولیدات داخلی خود مبدل کنیم. اینها استن که می تواند دل دشمن را بسوزاند. با وجود همه مسائلی که در این رابطه وجود دارد باید خود ما نیز کارنامه خود را در این رابطه به خوبی ارائه بدهیم. الان که تقریبا به وقت خرید نزدیک می شویم در ایام عید و نیازمندی های خود را از کالاهای ایرانی تهیه کنیم.  شنیده ام که برخی از براداران گروهی را تشکیل داده اند و همت شان بر این است که نیازمندیهای خود را از کالاهای داخلی فراهم کنند که از این افراد تشکر می کنم. امیدوارم همه آحاد این امت به چنین گروه و فرهنگ و حرکتی بپیوندند و در این رابطه بر استحکام اقتصاد مقاومنتی بیافزاییم.

علت تأخیر در ایراد خطبه اول احتیاط فتوای بعضی از مراجع تقلید است که فرمودند که حداقل خطبه اول باید هنگام اذان و مقداری بعد از آن ایراد شود از باب رعایت احتیاط فتاوای بعضی از مراجع تقلید است و اینکه برخی از براداران مقلد این مراجع تقلید هستند خطبه ها چند دقیقه ای دیرتر از هفته های گذشته اقامه شده است.

اخبار
ارتباط با امام جمعه