سه شنبه 1395/11/5 - 45 : 20
مشخصات امام جمعه
عباس بابائیان
عباس بابائیان
بابلكنار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
خطبه 1 بهمن(سازمان ملل و همه مجامع حقوق بشری باید برای سکوتشان در برابر نسل کشی مردم یمن شرمسار باشد

حجت الاسلام والمسلمین عباس بابائیان امام جمعه بابلکنار:

* انسانها قدر نعمت الهی را بدانند و این قدردانی در حقیقت همان شکر الهی است.

* دنیا را پشت سرت و آخرت را جلوی رویت قرار بده .

* اعتقاد به قیامت به انسان آرامش و باعث امنیت اجتماعی و سلامتی روحی و روانی جامعه میشود.

* هر کسی در دنیا به حساب پس اندازش نگاه کند ،اگرخالی است درفکرجبران برآید و اگر پراست بیشترش کند.

* همه اندیشمندان و نخبگان وصاحبان اندیشه و خرد اسلام ناب را ترویج کنند و خود هم عامل به اسلام باشند.

* عمل به تعهدات هسته ای ، برگرفته از حسن نیت نظام است.

* بیکاری در کشور بیداد می کند.

* اگر رشد اقتصادی بالاست چطور جیب مردم خالی است ؟

* سازمان ملل و همه مجامع حقوق بشری باید برای سکوتشان در برابر نسل کشی مردم یمن شرمسار باشد.

 

نماز جمعه این هفته بابلکنار به امامت حجت الاسلام بابائیان برگزار شد. خطیب جمعه بابلکنار در ادامه سلسله مباحث سبک زندگی دینی و قرآنی به بحث وصیت و سفارش حضرت خضر به حضرت موسی(ع) اشاره و تصریح کرد: حضرت موسی به خداوند گفت: کسی را به عنوان شیخ به من نشان بده و خداوند حضرت خضر را در جسم یک جوان بر او ظاهر کرد و او سلام خداوند را به موسی رساند و موسی هم جوابش را داد .

1- حضرت خضر(ع) گفت: ای موسی ستایش مخصوص خداوند تعالی است که هیچ کس نمی تواند نعمت های او را بشمارد و شکر این نعمت ها را بجا آورد. زیرا اگر بخواهیم نعمت های خدا را بشماریم قابل شمارش نیست. امام جمعه بابلکنار تأکید کرد: معمولاً ما فراموش می کنیم که همین نعمت هایی که از جسم و فکر ما بر می خیزد همه از آن خداوند است انسانها فکر می کنند اینها از شعور آنها تراوش شده در صورتی که اینها همه از خداوند است. پس در هر حال باید شکر گزار نعمات الهی باشیم و از ویژگیهای مومن واقعی شکرگزاری نعمات الهی است. انسان باید بداند که خداوند همه چیزهایی را که انسان نیاز داشته به او ارزانی کرده و این نعمات را مسخر ما قرار داده تا استفاده کنیم و بارها درقرآن فر موده : خلق لکم،سخر لکم،... وخداوند می فرماید آنچه در آسمانها و زمین است برا ی انسان آفریدم و شمارا برای خودم خلق کردم . ((همه چیز را برای تو آفریدم و تو را برای خودم)).

حال فرقی نمی کند که این نعمت سلامتی باشد یا زن و فرزند خوب و ائمه و پیامبران الهی و ...همه را باید قدر بداند .انسانها قدر نعمت الهی را بدانند این در حقیقت همان شکر الهی است.

لَئِنْ شَکرْتُمْ لَاَزیدَنَّکمْ. (اگرشکرگزاری کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود. در زندگی اجتماعی نیز اگر کسی از شما چیزی بخواهد و در برگرداندن آن چیز از شما تقدیر و تشکر کند شما بار دیگر که از چیزی بخواهد به او خواهید داد ولی اگربه کسی کمک کرده باشید و به روی خودش نیاورده باشد و یک تشکر خشک و خالی هم نکرده باشد بار دوم به او کمک نخواهید کرد. پس اگر کسی در زندگی کمکی به شما کرد و یا مشکلی از شما را حل و فصل کرد از او تشکر کنید .

2- ای موسی از دنیا روی گردان باش و به دنیا پشت کن و به زرق و برق دنیا که فریبنده است توجه نکن زیرا محل قرار وآرامش انسان در آن دنیا است ودر حقیقت دنیا را پشت سرت قرار بده و آخرت را جلوی خودت قرار بده. زیرا اعتقاد به قیامت و آخرت به انسان آرامش می دهد و انسان را از حسادت و نفرت و ... دور می کند و باعث امنیت اجتماعی می شود زیرا باعث می شود تا انسانها به حقوق یکدیگر تعدی نکنند و همچنین باعث سلامتی روحی و روانی جامعه می شود .انسان متوجه می شود که باید به سرای دیگر برود و زمان این رفتن دست خودش نیست. پس چرا حسد بورزد و دروغ بگوید با این اعتقاد آرامش دارد همانگونه که تجربه ثابت کرده که انسان فقیر شب را با آرامش می خوابد و انسان ثروتمند شب را با نگرانی سپری می کند .انسان که معاد و خدا را دارد آرامش جسمی و روحی دارد. در حقیقت دنیا سرای گذرانی است تا انسان برای آخرتش توشه ای بردارد. هر کسی در دنیا به حساب پس اندازش نگاه کند ببیند این حساب پر است یا خالی اگر خالی است در فکر جبران و پر کردنش باشد و اگر پر است شاد باشد و بیثشترش کند .

3- ای موسی خودت را بر شکیبایی وادار تا به بردباری برسی برخی تا اندکی مشکل برایشان پیش آمد می کند جزع و فزع می کنند و با فشار بالا سکته می کنند .چه کسی دیده دنیا بر وفق مرادشان حرکت کند در حالی که خداوند هم دوست دارد بندگانش یا اراده خودشان راه سعادت را طی کنند آیا اینگونه می شود ؟همه می خواهند در روی یک پاشنه بچرخد اینگونه هم نخواهد شد .انسان ذاتاً حریص خلق شده و با مشکلات کوچک و بزرگ در هم میریزد .مرکباتش خراب می شود جزع می کند فرزندش را از دست می دهد فزع می کند مقامش را و مالش را از دست می دهد در هم میرزد و سراغ دارم کسی را که وقتی مقامش را از او گرفتند سکته کرد و مرد .اینها روش خوبی برای زندگی نیست انبیاء و اولیای خدا همیشه صبور و شکیبا بودند برای همین است که صبر ثواب زیادی دارد .کسی که در بلا و حوادث صبر کند خداوند ثواب هزار شهید را به او می دهد .فرزند و مال و ثروت عزیزاست اما خداوند برتر است .

 

خطبه دوم

حجت الاسلام بابائیان در خطبه دوم ابتدا خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی و دوری از محرمات دعوت کرد و به مسائل سیاسی روزمانند (پیام رهبر انقلاب به نشست انجمن های دانشجویی اروپا - 6 بهمن آمل قبل از برجام و پس از برجام - سخنان رئیس جمهور در نشست خبری - نسل کشی در یمن - اشاره کرد .

وی ابتدا به پیام مقام معظم رهبری به پنجاه و یکمین نشست سالانه اتحادیه های انجمن اسلامی در اروپا اشاره و به نکات مهم این پیام اشاره کرد :1- جوانی و دانش طلبی هر یک به تنهایی پیشران یا موتور قدرتی است که انسان را در رسیدن به آرمانهایش کمک می کند و برای رسیدن به این آرمانها باید تلاش کرد .

2- تأکید براستفاده از فرصت جوانی برای تذهیب نفس و علم آموزی و خدمت به مردم بهره بگیرند .

3- انتظار این است که جوانان علاوه بر علم آموزی و خود سازی دینی و علمی در محیطی که هستند تأثیر گذار باشند البته همه انسانها باید این گونه باشند .امام صادق (ع)می فرمایند :اگر درجایی صد نفر باشند در این میان دو نفر بیشتر از همه تاثیر گذار هستند و این دو نفر باید از میان شیعیان باشند تا مردم بگویند آنها شیعه هستند .

4- در این دنیای نا متعارف همه ما باید در زیر لوای پرچم اسلام ناب محمدی مبارزه کنیم .همه اندیشمندان و نخبگان و صاحبان اندیشه و خرد اسلام ناب را ترویج کنند و خود هم عامل به اسلام باشند .

ششم بهمن سالروز افتخار آفرینی مردم آمل مطلب دیگری بود که خطیب جمعه بابلکنار به آن اشاره و بیان داشت :6 بهمن سالروز پیروزی مردم آمل بر منافقین بود .هدف منافقین در این روز این بود که جاده هراز که جاده مواصلاتی چندین استان و مرکز کشور است را در محاصره قرار دهند و به از این راه به اهداف شوم خود برشند و علیه ملت و نظام توطئه کنند که با حضورایثارگرانه مردم آمل این توطئه خنثی شد .اما اکنون شاهد هستیم که 20 نفر از مقامات آمریکایی نامه نوشتند به رئیس جمهور که نام این منافقین را از لیست تروریسها خارج کنند و در مسائل سیاسی کشور از این منافقین مشاوره بگیرند همین منافقینی که 17 هزار نفر از اقشار مختلف ما را به خاک و خون کشیدند نامشان از لیست جنایتگاران خارج شد .در داخل کشور هم برخی هنوز ذهنشان آنگونه فعال است که دوست را از دشمن تشخیص نمی دهند .یادشان رفته که همین منافقین کمک کار صدام در جنگ با ایران بودند .

حاج آقا بابائیان با اشاره به دست آوردهای برجام قبل از توافق و بعد از توافق یاد آور شد :ما در بحث هسته ای باید فکر کنیم که قبل از توافق چه داشتیم و بعد از آنچه داریم اگر خوب دقت کنیم می بینیم که فرقی نکرده .البته تیم مذاکره کننده تلاش خود را کردند و ما هم تقدیر می کنیم اما در این توافق ما به تمام مفاد این توافق عمل کردیم و هیچ بد عهدی نکردیم اما گروه 1+5که همه دست نشانده آمریکا هستند و در حقیقت همان آمریکا هستند بد عهدی کردند و به هیچ کدام از مفاد این توافق عمل نکردند .ما قلب راکتور اراک را سیمان کردیم و سانتریفیوژها را کاهش دادیم ما 20 هزار سانتریفیوژداشتیم و اکنون 300 کیلو داریم و متأسفانه باخبر شدیم 100 کیلو را هم در مذاکرات اخیر از دست دادیم و اکنون در حقیقت 200کیلو داریم در فردو 3050سانتریفیوژداشتیم و اکنون 144کیلو داریم ما به همه تعهدات خود عمل کردیم اما آمریکا جز بدعهدی کاری انجام نداد .و همه اینها به حسن نیت نظام ما بر می گردد که عامل به تعهدات خود باشد .

امام جمعه مرزی کلا خاطر نشان کرد :البته در کشور آمریکا دو دید گاه وجود دارد برخی این برجام را دست آورد خود می دانند و به این بهانه می خواهند هر کاری که دلشان می خواهد بکنند انگار که چیزی به ما داده باشند ما باید دقت کنیم که در برجام چه دادیم و چه گرفتیم ما باید دقت کنیم تا گول دشمن را نخوریم با این دغل کاریهایی که دشمن دارد باید دقیق باشیم و نگذاریم دشمن هر کاری که دلش می خواهدانجام دهد .

گروه دوم هم که همین رئیس جمهور منتخب مردم ترامپ است می گوید برجام یک فاجعه برای آمریکا ست و این توافق احمقانه ترین توافق آمریکا است و باید از بین برود و پاره شود .

باید دقت کنیم که ما با یک کشور آمریکا در این مذاکره طرف نبودیم و با 1+5گروه مذاکره کردیم که البته تأثیرگذاری آمریکا در این گروه به گونه ایست که همه از او می شنوند و قدرت نفوذش غالب است .در حالی که رهبر انقلاب برجام را خسارت محض برای ملت ایران برشمردند .

خطیب جمعه بابلکنار به نشست مطبوعاتی اخیر رئیس جمهور کشور اشاره و بیان داشت :در این نشست رئیس جمهور محترم در مسئله اشتغال اعداد و ارقامی را بیان داشتند که با ارقام قبلی ایشان متفاوت است ایشان قبلاً عنوان کرده بودند که ما در سال 700 هزار شغل ایجاد کردیم و اکنون گفتند ما 100 هزار شغل ایجاد کردیم و در جای دیگر هم به عدد 450 هزار نفر شاغل در هر سال اشاره کردند .این تفاوت نشانه چیست ؟درحالی که شما به رقم 5/7دهم درصد رشد اقتصادی اشاره داشتیدکه این رقم حتی در کشورهای پیش رفته اروپایی هم وجود ندارد .برخی کشورها تا 3 دهم درصد با توجه به بیکاری و مشکللات دیگر رشد ندارند .در کشور ما بسیاری از شرکت ها و مراکز تولیدی دارای مشکل و در حال ورشکستگی هستند و بسیاری از این مراکز تولیدی در همین منطقه بسته شدند .ورود بی رویه کالاهای خارجی تولید داخل را فلج کرده مگر ما چقدر گمرک داریم که نمی شود آن را کنترل کرد ؟چرا گمرک و کالاهایی که این مرکز ترخیص می شود رصد نمی شود؟همه این مشکلات از گمرک است .متأسفانه برخی افراد داخل برای اینکه تولید داخل را بخوابانند در بحث واردات کالا با دشمنان همکاری می کنند . بیکاری در کشور بیداد می کند.اگر رشد اقتصادی بالاست چطور جیب مردم خالی است ؟ از نظر کارشناسان اقتصادی وضع بیکاری و رکود اقتصادی و اشتغال آنچنان بهم ریخته که با عینک هم می شود دید .خود شما درشعار انتخاباتی خود اعلام کردید که ما ارزش پول ملی را بالا می بریم کو این ارزش هر دلار از 2478تومان به 4هزار تومان رسید .مسئولین باید وضع اقتصادی مردم را جدی بگیرند مردم مشکل دارند در فکر حل مشکلات مردم باشید .

ما که ارزش اعداد و ارقام را نخواستیم مردم آرامش می خواهند شما همان وعده هایی را که در زمان انتخابات دادید عملی کنید ما چیز دیگری نمی خواهیم .

در بحث نسل کشی در یمن هم باید عنوان کنم که دولت آل سعود جنایتکار بداند با این نسل کشی در یمن به جایی نمی رسد و نمی تواند قدرت منطقه شود اما مهمتر از این بی تفاوتی سازمان ملل و جوامع بشری است که در مقابل این جنایت ها سکوت می کنند سازمان ملل باید در برابر این سکوتش شرمسار باشد .5/2کودک در این کشور از سوءتغذیه رنج می برند و 10هزار نفر در یمن به شهادت رسیدند 3میلیون نفر آواره شدند .در برابر این جنایت ها و نسل کشی ها صدای مجامع بین المللی هم در نمی آید حال اگر یک آمریکایی و اسرائلی زخمی شود و یا کشته شود چه علم شنگه ای در جهان بر پا می کنند و دنیا را به آتش می کشند .

امام جمعه در پایان به حادثه تلخ ساختمان پلاسکو که باعث تأسف همه مردم ایران شد اشاره کرد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه