چهارشنبه 1395/12/4 - 59 : 20
مشخصات امام جمعه
عباس بابائیان
عباس بابائیان
بابلكنار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
خطبه 29 بهمن ( فتنه گران شیفته صندلی هستند نه آشتی با ملت.)

خطبه 29 بهمن:

حجت الاسلام والمسلمین عباس بابائیان امام جمعه ابلکنار:

* هشت سال است همان 45 هزار تومان یارانه را به مردم می دهید ولی هر روز بر قیمت انرژی افزوده می شود. مردم در تأمین نان شبشان مشکل دارند این هزینه ها را چگونه پرداخت کنند؟

* فتنه گران شیفته صندلی هستند نه آشتی با ملت.

* ادب به لفظ نیست به رفتار است.

* این حضور حماسی 22بهمن تضمینی برای ماندگاری انقلاب و همچنین باطل کننده سناریوی توهم ختم انقلاب بود.

* گزینه های روی میز ایران همین حضور گسترده مردم در22 بهمن است.

* مسئولین کشور در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل چه کردند؟ به مردم گزارش دهند.

* ما انتظار داریم دولت نماد اسلام و نماد اندیشه های اسلامی و تعاملاتش براساس اسلام باشد.

* ما می خواهیم دولت ما مطیع اوامر رهبر باشد.

* پذیرش اصحاب فتنه در ساختار نظام مانند آن است که دزدان سرگردنه را برای حفاظت از اموال و دارایی مردم به کار گیرند.

* عدم رعایت ادب از فقدان معنویت است.

* اگر سوال کردن در وسط سخنرانی 2 سال حبس دارد، قبول نکردن نتیجه انتخابات، آشوب و آتش افروزی در فتنه 88 چقدر مجازات دارد؟

* کسانی که وعده 100 روزه برای حل مشکلات اقتصادی را داده بودند متأسفانه بعد از چهار سال تازه می پرسند مسئول سامان دهی مسائل اقتصادی کشور کیست؟

* حضور برخی از وزرا درمنزل سفیر سوئد در تهران بی احترامی به احکام اسلام، پایمال نمودن خون شهیدان، نقض حاکمیت ملی و قانون اساسی است. که مجلس و قوه قضاییه حتماً باید برخورد کنند.

* مردم اگر ببینند مشکلاتشان حل نشده و به وعده هایتان عمل نکردید دوره بعد به شما رأی نخواهند داد.

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته بخش بابلکنار به امامت حجت الاسلام والمسلمین عباس بابائیان اقامه شد .خطیب جمعه بابلکنار درادامه سلسله مباحث سبک زندگی دینی و قرآنی پیرامون ادب در تعاملات زندگی مطالبی را در هفته گذشته عنوان کرد و دراین هفته نیز به بیان چند مورد از ادب کردنها اشاره کرد:

1- ادب نسبت به پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار مطالبی را بیان داشت وی افزود: قرآن می فر ماید: یا ایها الذین آمنوا لا ترفعوا اصواتکم فوق صوت... ای کسانی که ایمان آورده این صدایتان را بالاتر از صدای پیامبر نبرید. نسبت به پیامبر خدا ادب کنید و همچنین نسبت به ائمه اطهار و معصومین و مراجع عظام تقلید هم همینگونه رفتار کنید .

2- ادب نسبت به مردم، با مردم به نیکی سخن بگویید و اگر به شما دشنام دادند شما با آنها اینگونه نکیند شما سلام کنید لازم است انسان مومن همیشه ادب را همراه خود داشته باشد .

3- ادب نسبت به فقرا، اگر کسی از شما کمکی خواست با احترام کمک کنید و آبروی او را نبرید. مومنان کسانی هستند که محرومان در اموالشان حقی دارند پس به آنها توهین نکنید پنهانی کمک کردن به فقرا خود نوعی از ادب است. اگر پولی به فقیری می دهید در پاکت بگذارید تا شرمنده نشود و دیگران فکر کنند هدیه است .

4- ادب نسبت به پدر و مادر، پدر و مادرتان را به اسم صدا نزنید این بی ادبی است. در زمان امام جعفر صادق(ع) فرزندی بخاطر خشم از پدر چند قدم جلوتر از او در راهی قدم برداشت و امام فرمودند بخاطر خشم چند قدم از پدرت جلوتر رفتی و 30سال از عمرت کم شد. این مقام والدین است که حتی به آنها اف هم نگویید تا والدین بر سر سفره نیامدند غذا نخورید.

5- احترام به استاد، پدر انسان، انسان را از عرش به فرش آورده اما استاد خوب انسان را از فرش به عرش می برد پس احترام او نیز واجب است. انسان سه پدر دارد :1- خود پدر 2- پدر زوج 3- استاد و احترام به هر سه اینها لازم است.

6- ادب نسبت به افراد در مجلس اگر انسانی وارد مجلسی می شود باید برایش بلند شد واحترام کرد متأسفانه این مساله در حال کمرنگ شدن است. با عدم احترام آبروی او را می بریم. عدم معرفت و عدم رعایت ادب از فقدان معنویت است .

ابراهیم خلیل(ع) در دعایش می فرمود : خدایا همه نعمت ها از توست همه غذاها و نفس و زندگی همه از توست وقتی مریض می شد می گفت این از من است نه از تو .

و این عین ادب است و حتی وقتی که می خواست فرزندش را قربانی کند به پسرش ماجرا را گفت و به او هم ادب کرد و اسماعیل نیز به پدرش ادب کرد و گفت هر چه خدا گفت همان کن. یکی از معارف قرآن تعلیم ادب به مردم است. زندگی انسان باید بر اساس تعالیم قرآن و مطابق با سبک قرآن باشد ادب یکی از تعالیم مهم قرآنی است حضرت یوسف (ع) هم به برادرانش ادب کرد و گفت: این کار شیطان بود که باعث شد شما مرا در چاه بیندازید و آنها را سرزنش نکرد و به رویشان هم نیاورد. انسان نباید کار زشت دیگران را به رخشان بیاورد. حضرت علی(ع) تا زمانی که پیامبر زنده بودند خطبه نخواند و در پیشگاه رسول خدا ادب می کرد. حضرت موسی(ع) هم برادرش هارون در مقابلش سخنی نمی گفت. امام حسن(ع) و امام حسین(ع) روزی به مردی کمک می کردند امام حسن(ع) 100 درهم دادند و امام حسین(ع) برای اینکه ادب کرده باشند 99 درهم دادند و این عین ادب است . البته ادب به لفظ نیست به رفتار است. حضرت ابوالفضل (ع) که خیلی ها خودشان را مرید ایشان میدانند امام حسین (ع) را به اسم صدا نمی زدند می گفتند یا سیدی مولای من .

خطبه دوم

حجت الاسلام بابائیان در خطبه دوم ابتدا خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی و دوری از محرمات دعوت کرد و سپس به مناسبتهای روز اشاره کرد .

سخنان رهبر انقلاب در جمع مردم آذربایجان

مقلم معظم رهبری در این دیدار سخنان مهمی را ایراد فرمودند: که به فرازهایی از این سخنان اشاره می کنم. رهبر انقلاب در این دیدار به راهپیمایی 22 بهمن اشاره و این راهپیمای را آبروی نظام عنوان کردند و فرمودند :22 بهمن امسال برای کشور آبرو شد. بنده قاصرم از اینکه از این حضور تشکر داشته باشم. این نسل سوم و چهارم انقلاب بودند که در این راهپیمایی عظیم شرکت کردند و نشان دادند که ادامه دهندگان راه نسل اول و دوم انقلاب هستند و ثابت کردند که بعد از 4 دهه هنوز پشتیبان مردم و انقلاب هستند. مطلب مهم دیگر اینکه این حضور حماسی تضمینی برای ماندگاری انقلاب و همچنین باطل کننده سناریوی توهم ختم انقلاب بود. با این حضور انقلاب بیمه شد. حضور بی بدیل مردم از نظر بین المللی پاسخی به مقامات تازه به قدرت رسیده آمریکا بود که با ملت فهیم ایران چگونه سخن بگویند .گزینه های روی میز ایران همین حضور گسترده مردم در 22 بهمن است . رهبر انقلاب تأکید فرمودند که: البته مردم این حضور را به حساب خود نگذارند .این حضور دلیل نمی شود که مردم از مشکلات اقتصادی و بیکاری و اشتغال گله ندارند. این حضور دلیل نمی شود که مردم مشکل ندارند. مردم بخاطر انقلاب جانشان را هم می دهند واین مسئولین خدای ناکرده از این مردم غفلت نکنند .

خطیب جمعه بابلکنار خاطر نشان کرد: متأسفانه بعد از چهار سال تازه می پرسند مسئول سامان دهی مسائل اقتصادی کشور کیست؟ این حرفها را نزنید. شما در زمان انتخابات گفتید که ما در 100 روز مشکلات را رفع می کنیم امسال سال آخر دولت فعلی است مردم باهوش هستند، این ماه آخر سال اقتصاد مقاومتی است در این خصوص چه کردید به فرموده رهبر انقلاب به مردم گزارش دهید که دراین سال چه کردید؟ اقتصاد مقاومتی این است که دشمن نباید هر روز به دلایل مختلف کشور راتحریم کند. متأسفانه هشت سال است همان 45 هزار تومان یارانه را به مردم می دهید ولی هر روز بر قیمت انرژی افزوده می شود. مردم در تأمین نان شبشان مشکل دارند این هزینه ها را چگونه پرداخت کنند؟مردم به واسطه وعده های شما به شما رأی دادند ای کاش وعده نمی دادید. البته مردم اگر ببینند مشکلاتشان حل نشده و به وعده هایتان عمل نکردید دوره بعد به شما رأی نخواهند داد. مردم کسی را می خواهند که مشکلاتشان را رفع کند .

مطلب دیگری که رهبر انقلاب به آن اشاره فرمودند بحث آشتی ملی بود ایشان تأکید کردند: مگر مردم با هم قهر هستند که آشتی کنند. این حرف درستی نیست هم دولت با مردم و مردم با دولت و رهبری آشتی هستند و مشکلی ندارند. پس این آشتی ملی برای چیست البته مردم با کسانی که جوانان این کشور را لخت کردند و کتک زدند و دشمن را شاد کردند آشتی نیستند. مردم در راهپیمایی چند ده میلیونی در 22 بهمن ثابت کردند که آشتی ملی هستند. پس این حرفها برای چیست ؟

البته هدف این افراد از طرح آشتی ملی به چند دلیل زیر است :

1- باز گشت به قدرت فتنه گران بدون عذر خواهی و بدون محاکمه .

2- نگرانی از فضای امنیتی شدن کشور

3- ناکار آمدی مطالبات اقتصادی- این طرح را مطرح کردند تا افکار را معطوف به این طرح کنند و افکار را منحرف کنند .

4- پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با آشتی ملی و جنگ افروزی در اصل با دو قطبی شدن مردم به سراغ این بروند که بگویند اینها جنگ طلب هستند و ما طرفدار آشتی ملی .

5- به فراموشی سپردن جنایات فتنه گران

6- تغییر چهره کسانی که امید خود را فتنه گران می دانستند مانند نتان یاهو.

7- سر پوش گذاشتن به وعده های روی زمین مانده .

خطیب جمعه مرزی کلا تأکید کرد: متأسفانه امروز وقتی پدری به دفتر امام جمعه مراجعه می کند و از نگرانیش در مورد چند فرزند فوق لیسانس و لیسانسش سخن می گوید انسان واقعاً ناراحت می شود و اینکه این پدر خود را شرمنده فرزندش می داند انسان را ناراحت می کند مشکل اشتغال جوانان را بر طرف کنند به فکر مردم باشند .

مطلب دیگری که امام جمعه بابلکنار به آن پرداخت جریان اخیر در منزل سفیر سوئد بود که نگرانیهایی را برای مردم ایران در پی داشت .تیمی از دولتمردان سوئد با ریئس جمهور و رهبر انقلاب دیدار کردند اما در اتفاقی بسیار ناراحت کننده تیم وزرای ایرانی در منزل سفیر سوئد حاظر شدند و تفاهم نامه هایی را امضاء کردند که در این دیدار خانمهایی با کشف حجاب و وضع بسیار بد حضور داشتند اگرقرار بود این اتفاقات بیفتد چرا مردم انقلاب کردند این که شد همان وضع دوران طاغوت .

چرا باید این اتفاقات در یک کشور اسلامی بیفتد ؟ما اتظار داریم دولت نماد اسلام و نماد اندیشه های اسلامی و تعاملاتش بر اساس اسلام باشد. مردم در منطقه خوزستان با مشکلات و بلایای طبیعی دست و پنجه نرم می کردند و دولت مردان ما در این دیدار و در منزل سفیر سوئد بودند چرا باید اینگونه باشد؟ این مطالبات دینی و شرعی مردم از دولت مردانشان است که باید رعایت کنند. در طرح دو فوریتی تصویب می کنند که اگر کسی در حین سخنرانی سوالی مطرح کرد باید دو سال حبس شود. اگر یک سئوال دو سال حبس دارد پس بی اعتنایی به اعتقادات مردم و ایجاد آشوب چه حکمی دارد؟ ما می خواهیم دولت ما مطیع اوامر رهبر باشد .حاج آقا بابائیان در پایان به یادواره 1744 شهید شهرستان بابل که با حضور آیت الله صدیقی برگزار خواهد شد اشاره و از همه مردم خواست تا با حضور در این مراسم بار دیگر با آرمانهای شهدا پیمان ببندند .

اخبار
ارتباط با امام جمعه