دوشنبه 1396/8/1 - 5 : 4
مشخصات امام جمعه
محمدعلی حاجی زاده
محمدعلی حاجی زاده
بند پي غربی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
خطبه 24 شهریور

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندپی غربی ، خطبه اول 24 شهریور 1396 با امامت حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه محترم بخش بندپی غربی برگزار شد.

خطبه اول  96.06.24

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

أُصیکُم عِبادَاللهَ وَنَفسی بِتَقوَی اللهَ فَاِنّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْرًا

تقوا یعنی اینکه تنسان در صراط مستقیم حرکت کند و ثابت قدم بماند که البته این مراقبت خاص می خواهد ، مراقبت ویژه می خواهد چرا که :

شیاطین درونی وبیرونی ، انسی و جنی ، در همه لحظات کشیک می کشند که در چه زمان و موقعیتی ، زمینه برای انحراف و وسوسه فراهم می شود که از همان لحظه و موقعیت برای انحراف انسان ها استفاده کنند .

و در این راه ، ابزارهای فراوانی ، در اختیار دارند که باید مراقب این ایزارهای شیطان بود چنانچه امیرالمومنین علی (ع) می فرماید :

فَلَا تَكُونُوا أَنْصَابَ الْفِتَنِ وَ أَعْلَامَ الْبِدَعِ وَ الْزَمُوا مَا عُقِدَ عَلَيْهِ حَبْلُ الْجَمَاعَةِ وَ بُنِيَتْ عَلَيْهِ أَرْكَانُ الطَّاعَةِ وَ اقْدَمُوا عَلَى اللَّهِ مَظْلُومِينَ وَ لَا تَقْدَمُوا عَلَيْهِ ظَالِمِينَ وَ اتَّقُوا مَدَارِجَ الشَّيْطَانِ وَ مَهَابِطَ الْعُدْوَانِ وَ لَا تُدْخِلُوا بُطُونَكُمْ لُعَقَ الْحَرَامِ فَإِنَّكُمْ بِعَيْنِ مَنْ حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَعْصِيَةَ وَ سَهَّلَ لَكُمْ سُبُلَ الطَّاعَةِ

 

پس نمودارهاى فتنه و نشانه هاى بدعت مباشيد، و آن را كه پيوند جماعت مسلمانان بدان استوار است و اركان طاعت بر آن پايدار، بر خود لازم شماريد. بر خدا در آييد، ستمديده، نه ستم شما به ديگران رسيده. و بپرهيزيد از در افتادن به دامگاههاى شيطان، و آنجا كه در آن دشمنى خيزد با اين و آن. لقمه حرام در دلهاى خود در مياريد چه، بر آن كس كه معصيت را بر شما نهى فرموده و راه طاعت را برايتان آسان نموده، در معرض ديداريد .

موضوع بحث شرح و تبیین رساله حقوق امام سجاد (ع) بود .

که حضرت پنجمین حق از حقوقی که بر عهده ماست و باید آن را رعایت کرد را حق چشم بیان فرمودند .

اسلام دین جامع و کاملی است که همه جنبه های مختلف زندگی بشر را مورد توجه قرار داده و هیچ بخشی از زندگی انسان در گناه دین مغفول نمانده است ، چه جنبه های معنوی و چه حتی جنبه های مادی را هم توجه داشته است .

حفظ کرامت انسانی و سلامت روان افراد جامعه و دور بودن از ناهنجاری هائی که پایه های اخلاقی جامعه و خانواده ها را دچار خدشه و آسیب می کند و سبب تزلزل آنها می شود ، یکی از آن جنبه هائی است که اسلام بصورت جدی روی آن تأکید دارد و البته با ساز و کارهای موثری که به افراد جامعه ارائه می دهد ، سعی در کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش ضریب آرامش و امنیت اخلاقی و روانی جامعه است .

و از قضا روانشناسان ، چه روانشناسان اسلامی و چه روانشناسان غربی هم ، این مسأله را عنوان می کند که بشر زمانی به سعادت می رسد و زمانی یک جامعه به یک آرامش نسبی می رسد که در بهره برداری از تمایلات و خواسته ها و خواهشهای خود ، دچار افراط و تفریط نشود و حتی در برابر غرائز طبیعی نهاده شده در وجود همه انسان ها از ناحیه خداوند عالم ، سر تسلیم فرود نیاورد و بلکه میانه رو باشد و اینگونه غرائز نفسانی را بطور شایسته و معقول پاسخ دهد و ارضاء کند .

علی ای حال : یکی از آن ساز و کارها و برنامه هائی که دین روی آن تأکید دارد و به حفظ کرامت انسانی و آرامش جامعه کمک می کند حفظ نگاه و به تعبیر آیات و روایات غضّ بصر

یعنی : حفظ و کنترل چشم از نگاه نادرست و شهوت آلود چنانچه امام سجاد (ع) فرمود :

 

وأمّا حَقُّ بَصَرِكَ فَغَضُّهُ عَمّا لايَحِلُّ لَكَ

قرآن کریم درمورد اینگئنه موارد ، هم به مردان جامعه می فرماید نگاه خود را حفظ و کنترل کن و هم به زنان جامعه و این حفظ نگاه مختص فقط مردان نیست ، همانطوری که در سوره نور آیه 30 می فرماید :

قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ إِنَّ اللّهَ خَبِیرٌ بِما یَصْنَعُونَ

به مؤمنان بگو چشم هاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند; این براى آنان پاکیزه تر است; خداوند از آنچه انجام مى دهند آگاه است!

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ

و به زنان با ایمان بگو چشم هاى خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را ـ جز آن مقدار که نمایان است ـ آشکار ننمایند، و (اطراف) روسرى هاى خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر براى شوهرانشان، یا پدرانشان یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم کیششان، یا بردگانشان (کنیزانشان) یا افراد سفیه که تمایلى به زن ندارند، یا کودکانى که از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نیستند; و هنگام راه رفتن پاى هاى خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود. (و صداى خلخال که بر پا دارند به گوش رسد). و همگى به سوى خدا بازگردید اى مؤمنان، تا رستگار شوید!

چرا که در اجتماعی که نگاههای ناسالم رواج پیدا کند ، امنیت و آرامش آن جامعه به مخاطره می افتد ، بی بندباری افزایش می یابد و به ویژه زنان در آن جامعه به مانند کالای تماشائی و تزئینی به حساب می آیند و دهها مفسده دیگری که جامعه را از اعتدال به انحراف می کشاند .

لذا فرمودند : حق چشم آن است که آن را از چیزهائی که بر تو حلال نیست ، بپوشانی .

البته فرقی است بین غضّ بصر و غضّ عین که هر دو گرچه در مورد چشم است اما جایگاهشان با هم فرق می کند که به شرط توفیق و حیات در خطبه های آینده محضرتان عرض خواهیم کرد .

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندپی غربی ،خطبه دوم 24 شهریور 1396 با امامت حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه محترم بخش بندپی غربی برگزار شد.

اعوذ بالله مِنَ الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«اَلحَمدُ لِللُهِ رَبِ العالمین، بارئ الخلائق اجمعین، باعث الانبیاء والمُرسلین، ثم الصّلوة والسلام  علی سیدنا و نبینا حبیب إله العالمین ابالقاسم مُحمد، اللهم صل و سلم علی سیدنا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه صلوة و السلام و علی فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سید شباب اهل الجنه و علی، علی بن الحسین و علی محمد بن علی الباقر و علی جعفر بن محمد ابن الصادق و علی موسی بن جعفر الکاظم و علی بن موسی و محمد بن علیٍ الجواد و علی علی بن محمد الهادی و علی الحسن بن علی و الخَاَفِ القائم المهدی، حجک علی عبادک، و امناءک فی بلادک بهم نتولی و من اعدائهم، نتبرّاَ الی یوم القیامه

عِبادَ اللهُ أُوصيكُم وَنَفسي ِبتَقوى الله فَاِنّها حَقُّ اللهِ عَلَیکُم

امیرالمومنین علی (ع) در نهج البلاغه ، بیشترین توصیه شان بعد از مسأله توحید ، نسبت به پیرامون تقواست یعنی : انسان در مقابل خداوند عالم ، باید حدو مرز خودش را حفظ کند و از مسیر بندگی خارج نشود .

چرا که اگر انسان از تقوا خارج شود ، از بندگی خدا خارج شود یقیناً از دایره توحید هم خارج خواهد شد و توحید هم فائده ای به حال او نخواهد داشت .

خوب امسال هم به لطف الهی به مانند سالهای گذشته ، قبل از بازگشائی مدارس در سراسر کشور جشن مقدسی به عنوان جشن عاطفه ها برگزار می شود که هدف از این جشن و جشن های این چنینی ترویج سبک زندگی اسلامی است چرا که با این جشن ، فرهنگ مهرورزی ، فرهنگ نوع دوستی ، فرهنگ نیکوکاری و فرهنگ فداکاری در جامعه نهادینه می شود ، فرهنگی که برآمده از شریعت و مکتب دینی است .

با توجه به فرموده امام رضا (ع) : مشارکت در جشن عاطفه ها از دو جهت اهمیت دارد :

اول اینکه این جشن بستری است برای رفع مشکلات نیازمندان که قدرت تهیه لباس و کفش و کیف و لوازم التحریر فرزندانشان را ندارند .

و دوم آنکه : نفس این عمل هم مهم است که روح انسان را جلا می دهد و سبب می شود خداوند هم فردای قیامت نظر رحمت به او بیفکند .

امیدواریم هر کسی به اندازه بضاعت خود در این امر مهم سهیم باشد و دل کسی را شاد کند .

شنبه 25 شهریور ماه مصادف است با روز خانواده و تکریم از بازنشستگان که این ایام را به همه بازنشستگان تبریک عرض می نمائیم و آرزوی طول عمر با عزت همراه با صحت و سلامت در کنار خانواده هایشان را از خداوند مسئلت داریم .

مسأله خانواده مسأله بسیار مهمی است که پایه اصلی یک جامعه ، خانواده است ، همه هدف اسلام از حفظ کانون خانواده هدف متعالی است که می خواهد جامعه و افراد آن از بی بند و باری محفوظ بمانند ، اشاعه فساد و فحشاء نشود .

لذا اگر آزادیهای بی قید و شرط گسترش پیدا کند ، معاشرتها بدون حد و مرز فراوان شود ، اختلاط بین زن و مرد نامحرم توسعه پیدا کند کانون خانواده دچار تزلزل خواهد شد و این همان چیزی است که الان غرب که سردمدار ابتذال و اشاعه فحشاست از فرو پاشی خانواده ها رنج می برد و خودش به بن بست رسیده است اما گویا در داخل و در کشور اسلامی بعضی ها راه به غلط رفته غربیها را می خواهند تجربه کنند و اختلاط بین زن و مرد را راه بیندازند .

تا آنجائی که آقائی این روزها می گوید : رفتن به ورزشگاه ، مطالبه و خواست زنهای مادر جامعه است .

سوال من این است که آیا خواست و مطالبه همه زنهای این کشور رفتن به ورزشگاه است که قطعاً نیست اما به یقین آنچه که خواست و مطالبه همه زنها و جوانان این مرزو بوم است اشتغال است ، این مهم ترین و اصلی ترین خواسته ی خانواده ها و زن های جامعه ماست .

همین الان زنانی در کشور داریم که بد سرپرست هستند ، زنانی هستند که بی سرپرست و نان آور خانواده هستند ، چرا شما خواسته یک عده را تعمیم می دهید به همه جامعه زنان ؟ چرا مطالبه اصلی خانواده ها و زنان را کنار گذاشتید و به دنبال انحراف افکار عمومی جامعه هستید ؟ چرا وقت خود را معطوف خواسته های به حق مردم نمی کنید ؟

حالا از آنطرف هم بعضی ها به دنبال رفع حصر سران فتنه هستند ، گویا در این کشور هیچ مشکلی وجود ندارد جز رفع حصر ، که اگر رفع حصر شود همه مشکلات حل خواهد شد .

حتی طرح این مسائل فرافکنی است تا اذهان عمومی از مطالبه اصلی خودش دور بماند .

خوب اگر حضرت آقا مدتی است روی انقلابی گری ، انقلابی فکر کردن ، انقلابی عمل کردن ، انقلابی ماندن تأکید می فرمایند ، اگر رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت خدمت حضرت آقا مشرف می شوند حضرت آقا از انقلابی عمل کردن و انقلابی ماندن حرف می زند ، اگر حوزه های علمیه محضر آقا می رسند از انقلابی فکر کردن و انقلابی ماندن حرف می زنند و اگر رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به خدمت امام می رسند و ایشان   باز روی انقلابی عمل کردن و انقلابی ماندن تأکید دارند یعنی : نباید اولویتهای اصلی انقلاب را فراموش کرد ، رفتن زنها به ورزشگاه نه اولویت خود زن ها وخانواده هاست و نه اولویت انقلاب بلکه اولویت امروز انقلاب و خانواده ها ، حل مشکلات اقتصادی است ، تولید اس ، اشتغال است ، اگر غصه زنها و خانواده ها را می خورید و به فکر حل آن هستید ، این بخش را حل کنید .

نظام سلطه تغییر ذائقه مردم و تغییر هویت انقلابی مردم و مسئولان است ، دشمن به دنبال تضعیف کردن کارکردهای انقلاب است ، به دنبال انقلاب زدائی است  ، به دنبال استحاله انقلاب از درون است .

بنابراین : در چنین شرائطی حفظ مختصات انقلاب امری بسیار ضروری است که خدائی ناکرده اگز از آن فاصله بگیریم ، ماهیت انقلاب زیر سوال می رود .

نظام سلطه هر روز با یک استراتژی جدید به دنبال تضعیف و حذف اسلام است حالا یک روز با بهانه ای مردم فلسطین را ، روز دیگر مردم لبنان را ، روز دیگر عراق ، سو ریه ، یمن ، بحرین ، بوسنی ، افغانستان و دهها کشور اسلامی و مردمش را مورد هجمه قرار می دهد ، امروز هم که مردم مظلوم میانمار را مخفیانه و وحشیانه قتل عام می کند فقط به جرم مسلمانی و درغ از شنیده شدن صدای این مظلومان در عالم اما یک عده به فکر ورزشگاه رفتن چند تا خانم هستند ، خوب محرم هم نزدیک است و امیدواریم به مظلومیت ابی عبدالله خداوند مظلومان عالم را...

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه