دوشنبه 1396/11/2 - 38 : 15
مشخصات امام جمعه
محمدعلی حاجی زاده
محمدعلی حاجی زاده
بند پي غربی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/22
خطبه 22 دی ماه 96

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندپی غربی ، خطبه اول 22 دی 1396 با امامت حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه محترم بخش بندپی غربی برگزار شد.

خطبه اول  96.10.22

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

أُصیکُم عِبادَاللهَ وَنَفسی بِتَقوَی اللهَ فَاِنّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْرًا

هر کاری که با گناه آغاز شود و یا در اثناء کار کار و یا در پایان آن با گناه ختم شود ، قطعاً نه در دنیا برکتی دارد و نه در آخرت به کار انسان می آید و به عکس چیزی جز شوم و بدبختی ، برای انسان حاصلی ندارد ، قرآن این دسته انسانها را اصحاب مشئمه و اصحاب شمال معرفی می کند و می فرماید :

وَ أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ ما أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ

اما کسانی که در مسیر بندگی خدا قدم بردارند ، حلالها و حرامهای الهی را مراعات کنند ، هم برکت دنیا را به دنبال دارد و هم آخرت ، در صف اصحاب المیمنه قرار خواهند گرفت که خداوند در توصیف این دسته از انسانها می فرماید : أُولَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ  فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ

یعنی : اینها مقرب الهی هستند و جایگاهشان نزد خداوند عالم است و از نعمات فراوان برخوردار خواهند بود .

موضوع بحث : شرح و تبیین رساله حقوق امام سجاد (ع) بود .

ببینید آمریکا در سال 1994 قانونی را تصویب کرد که بر اساس این قانون هر کالائی را که از آمریکا صادر می شود و یا هر کالائی را که وارد آمریکا می شود ، باید توجیه امنیتی و فرهنگی داشته باشد یعنی فقط به پول و سود آن بسنده نمی کنند بلکه فرهنگ آن مهم تر است ، به این معنی که : اگر فرهنگ آن کشور ، شد فرهنگ ما ، آنوقت هر کالائی از کشور ما وارد آن کشور شود را می خرند و استفاده می کنند لذا اگر کالائی را بفرستیم اما فرهنگ آن کالا نرود ، فائده ای ندارد .

و جالب تر اینکه : آمدند سازمان سیا که یک سازمان مخوف اطلاعاتی امنیتی است را بر اساس قانون مأموریت دادند که ناظر آن قانون قبلی باشد که هر کالائی اگر صادر شد و به همراه آن کالا ، فرهنگ آمریکا صادر نشده باشد ، صادر کننده یا صادرکنندگان آن کالا را مجازات کنند .

نمونه اش همین گوشی اندروید که تقریباً از سال 89 وارد کشور ما شد ، که با خودش فرهنگش را هم آورد ، که بعد از آن دهها هزار نرم افزار ، با این گوشی وارد کشور شد مثل بازیهای رایانه ای ، کلش اف کلنز ، پو ، نهنگ آبی و یا نرم افزار های وایبر و واتس آپ و لاین و تانگو که همه اینها آمدند فرهنگ ما را شخم بزنند .

صهیونیستها در همان ابتداء که خواستند خودشان را سازمان بدهند و در اندیشه تسلط بر جهان بودند ، پروتکل 24 گانه ای را تبیین و تعریف کردند که حوزه های مختلفی را در بر می گیرد که در استراتژی فرهنگی خودشان ، ترویج فساد را یک عامل مهم سلطه و استیلای بی چون و چرا وبلا منازع می دانند یعنی : اگر بخواهیم بر دیگر جوامع تسلط پیدا کنیم ، راهش این است که بی بند و باری و بی عفتی را گسترش دهیم .

حتی گاهی اوقات در برخی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ، به بهانه برنامه آشپزی ، بساط شراب خواری راه می اندازند و یا به بهانه فلان برنامه ، رقص مختلط را به نمایش می گذارند ، بعد اتفاقاً در یکی از همین برنامه ها ، بر روی دیوار و دکور آن برنامه ، تصویر و تمثال منسوب به امیرالمومنین علی (ع) را هم گذاشتند که اینطور القاء کنند که محبت به حضرت علی (ع) ، هیچ منافاتی با شرابخوری و رقص و امثال ذالک ندارد و یک شیعه هم می تواند محبت به امیرالمومنین (ع) داشته باشد و هم می تواند شرابخوری کند و رقص مختلط داشته باشد .

خوب دشمن برای اینکه به هدف شوم و استعماری خود یعنی ترویج فرهنگ بی حجابی و بی عفتی برسد ، اولین مانعی را که بر سر راه خود می بیند ، حجاب است لذا برای تخریب حجاب ، باید از سد چادر عبور کند ، یعنی چادر را از سر زنها بردارد و وقتی چادر برداشته شد ، آرام آرام مانتوهای بلند کوتاه می شود ، آرام آرام لباسها تنگ و چسبان و بدن نما می شود و آرام آرام روسری ها کنار می رود و آرام آرام حیاء و عفت هم رخت بر می بندد و در نهایت زندگی انسان را می خواهند به زندگی حیوانی مبدل کنند .

متأسفانه برخی ها امروزه بدحجابی و بی حیائی را مد و مدل می دانند و به غلط تصور می کنند انسان با فرهنگ و باکلاسی هستند ، انسان متمدنی هستند و به عکس اگر خانمی حجابش را رعایت کند ، عفیف و باحیاء باشد ، امّل و عقب مانده و بی فرهنگ و بی کلاس است .

در حالی که آن حالت اولی که عرض شد کاملاً خلاف مبانی قرآنی است و بلکه قرآن نه تنها برهنگی و بد حجابی را تمدن نمی داند بلکه عین جاهلیت است و آنجائی که در سوره اخزاب آیه 33 می فرماید :وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَی یعنی :  مانند دوره جاهلیت پیشین با آرایش و خود آرایی بیرون نیایید.

اما توصیه قرآن این است : يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا

ای پیامبر! به همسرانت و دخترانت و همسران کسانی که مؤمن هستند بگو: چادرهایشان را بر خود فرو پوشند [تا بدن و آرایش و زیورهایشان در برابر دید نامحرمان قرار نگیرد.] این [پوشش] به اینکه [به عفت و پاکدامنی] شناخته شوند نزدیک تر است، و در نتیجه [از سوی اهل فسق و فجور] مورد آزار قرار نخواهند گرفت؛ و خدا همواره بسیار آمرزنده و مهربان است .

اما اینکه صحبت از حیاء شد ، باید بدانیم این مختص خانمها نیست ، بلکه آقایان هم باید رعایت حیاء را بکنند .

ولی در عین حال  آنچه که در مورد زنهاست تأکید بیشتری شده است .

 
 

«اَلحَمدُ لِللُهِ رَبِ العالمین، بارئ الخلائق اجمعین، باعث الانبیاء والمُرسلین، ثم الصّلوة والسلام  علی سیدنا و نبینا حبیب إله العالمین ابالقاسم مُحمد، اللهم صل و سلم علی سیدنا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه صلوة و السلام و علی فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سید شباب اهل الجنه و علی، علی بن الحسین و علی محمد بن علی الباقر و علی جعفر بن محمد ابن الصادق و علی موسی بن جعفر الکاظم و علی بن موسی و محمد بن علیٍ الجواد و علی بن محمد الهادی و علی الحسن بن علی و الخَاَفِ القائم المهدی، حجک علی عبادک، و امناءک فی بلادک بهم نتولی و من اعدائهم، نتبرّاَ الی یوم القیامه

عِبادَ اللهُ أُوصيكُم وَنَفسي ِبتَقوى الله فَاِنّها حَقُّ اللهِ عَلَیکُم

خوب انتصاب جدیدی در رأس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اتفاق افتاد که ریاست آن را مقام معظم رهبری طی حکمی به جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج علی اکبری واگذار نمودند .

امیدواریم که حضور ایشان در این جایگاه مهم و انقلابی و تأثیر گذار ، موجب رشد و پویایی هر چه بیشتر این نهاد مقدس و این قرارگاه فرهنگی گردد و جا دارد که از زخمات 17 ساله حضرت حجت الاسلام والمسلمین تقوی تقدیر و تسکر نمائیم و اخداوند برای این عزیز توفیق روز افزون و اجر و مزد اخروی را مسئلت داریم.

26 دیماه روز فرار شاه خائن از کشور و آغاز دوران جدید ، در حیات سیاسی ، اجنماعی و فرهنگی کشور بوده است آغازی که نوید پیروزی انقلاب اسلامی را به رغم همه تلاشهای پیدا و پنهان درباره شاه از یک طرف و حمایت های آمریکائیها از طرفی دیگر ، می داد.

برای تحلیل فرار شاه از کشور ، ابتدا لازم است نیم نگاهی به ویژگیهای شخصیتی و روانی محمدرضا پهلوی بیندازیم و بعد قضیه قرار بیان کنیم :

1 – روحیه دیکتاتوری ، زورگوئی و مستبدانه عمل کردن از ویژگی های بارز این شخص بود .

2 – بی اعتقادی مذهبی که ناشی از تربیت غلط خانوادگی و سیاست اسلام ستیزی و غرب زدگی پدرش و همچنین تحصیل او در انگلیس او را فردی بی اعتقاد به دین و مذهب بارآورده است .

3 – بیگانه پرستی و وابستگی به غرب در همه جنبه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، نظامی و امنیتی

4 – فساد مالی و اخلاقی

اینها و دهها موارد دیگر سبب شد وقتی شاه عرصه را بر خود تنگ دید ، چنانچه در 28 مرداد سال 32 با کودتای آمریکائی انگلیس ، شاهی که از کشور فرار کرده بود را به کشور بازگرداندند ، این بار هم به امید بازگشت کشور را ترک کرد ، کسی که خود و سلطنت خود را موهبت الهی می دانست با دم روح اللهی خمینی کبیر (ره) ایمان و حضور مردم و مهم تر از همه عنایت خداوند ، طومار 37 ساله رژیم پهلوی پیچیده شد و جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد .

خوب این انقلاب اسلامی پایان دیکتاتوری ها وئ جنایات نظام سلطه برای کشور نبود بلکه آغاز شیطنت ها و خباثتهای آنها از نوع دیگر بود علیه این ملت آزاده ، با ایمان و خواهان استقلال که خودشان کشور  را می خواهند اداره کنند به دور از دخالتهای بیگانگان .

جنگ ، تحریم ، ترور ، فتنه و دهها و صدها جنایتی که فقط به جرم اینکه ، ما انقلاب اسلامی را بنا نهادیم ، علیه ما اعمال داشتند و از هیچ جنایتی هم مضایقه نکردند ، آشوبهای داخلی راه انداختند ، کشور را درگیر مسائلی کردند ، همین آشوب و فتنه 96 از همین قشم بوده است .

خوب گرچه عمر این اغتشاش و آشوب امسال کوتاه بود اما درسهای بزرگی را به دنبال داشت که باید به صورت جدی به آن پرداخت و آن را تحلیل کرد .

نکته اول آن است که : این فتنه و امثال آن نشان می دهد ، انقلاب دارد در مسیر درست خود حرکت می کند ، رو به جلو ، رو به پیشرفت ، چرا که اگر غیر از این می بود ، به تعبیر حضرت آقا در جمع مردم قم در 19 دی دشمن این همه پاتک نمی زد ، این همه فتنه گری نمی کرد .

اینها بخاطر شکستهای پی در پی دشمن از نظام اسلامی و این مردم است ، شکست داعش در عراق و سوریه ، شکست آل سعود در یمن ، شکست رژیم صهیونیستی در لبنان و فلسطین و غزه ، شکست در تجزیه کشورها .

این پاتکهای آمریکا بخاطر ضعف آمریکاست ، بخاطر منزوی شدن آمریکاست ، همین حالا در کشور آمریکا کتابی به نام آتش و خشم چاپ می شود و چاپ دوم آن 150 هزار نسخه است ، هیاهوئی در مطبوعات این کشور و حتی اروپا راه انداخته است که علیه ترامپ و فسادها و سیاستهای غلط او را افشاگری کرده است .

این روزها صحبت از سفر ترامپ به انگلیس است ، در رسانه ها خواندید و شنیدید ، چقدر علیه او تظاهرات راه انداختند .

در همین 2 ، 3 هفته اخیر ، 2 مرتبه از سازمان ملل و شورای امنیت جواب نه شنید که تو دهنی محکمی برایش بود .

حضرت آقا هم فرمودند : ما هم که یکبار آمریکائیها را از ایران و سال 90 از کل منطقه بیرون کردیم ، خوب اینها برای آمریکائیها خیلی سخت و گران می آید ، لذا فتنه گری می کنند ، تحریم می کنند ، خباثت به خرج می دهند .

اما به فضل الهی در طی این 40 سال دشمن نتوانست کاری را از پیش ببرد و از این به بعد هم هیچ غلطی نمی تواند بکند.

نکته دوم اینکه : باید توجه داشته باشیم که دشمن مقابل ما ، دشمن واقعی است خیالی نیست ، دشمن سازمان یافته و قسم خورده است ، چه آمریکا باشد چه رژیم صهیونستی باشد ، چه انگلیس باشد و همچنین نوکران و مزدوران داخلی و منطقه ای و همچنین تفاله های باقی مانده از گروهک منافقین ، همه در صدد ضربه زدن به جمهوری اسلامی هستند .

البته این بزرگنمائی نیست بلکه واقعیت است حضرت علی (ع) در نامه 62 خود به اهالی مصر بیان می فرمایند : یک فرد مبارز و جنگجو و انقلابی همیشه هوشیار است ، همیشه حواسش را جمع می کند ، چون دشمن همیشه بیدار است ، دشمن از فرصتها استفاده می کند .

دشمن به تعبیر حضرت آقا : مثل مگس روی زخم می نشیند ، باید زخم را درمان کرد ، بنابراین : باید مشکلات معیشتی و اقتصادی را درمان کرد ، که دشمن سوءاستفاده نکند ، مردم همیشه پای انقلاب هستند ، دولتمردان هم باید توجه بیشتری بکنند تا کشور در تراز نظام اسلامی قرار بگیرد .

 
 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه