پنج شنبه 1396/5/26 - 31 : 8
مشخصات امام جمعه
محمدعلی حاجی زاده
محمدعلی حاجی زاده
بند پي غربی
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
خطبه 20 مرداد 1396

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندپی غربی ، خطبه اول20 مرداد 1396 با امامت حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه محترم بخش بندپی غربی برگزار شد.

خطبه اول  96.05.20

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

أُصیکُم عِبادَاللهَ وَنَفسی بِتَقوَی اللهَ فَاِنّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْرًا

سوره بقره آیه 212 می فرماید :

زُيِّنَ لِلَّذينَ کَفَرُوا الْحَياةُ الدُّنْيا وَ يَسْخَرُونَ مِنَ الَّذينَ آمَنُوا وَ الَّذينَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ

زندگی دنیا در نظر کسانی که کافر شدند زینت داده شده و به همین جهت کسانی را که ایمان آوردند مسخره می کنند در حالی که مردم با تقوا در روز قیامت فوق آنانند و خدا هر که را بخواهد بدون حساب روزی می دهد.

و بر همین اساس هم با انسان های مومن و متقی ، میانه خوبی ندارند و گاهی آنها را به سخریه می گیرند ، گاهی با نزاع با آنها می پردازند ، گاهی از آنها دوری می کنند و هکذا

اما قرآن کریم می فرماید : انسانهای دیندار و متقی ، شاید در دنیا کم و کاستی داشته باشند ، شاید مورد مسخره دیگران قرار بگیرند و شاید مورد بی مهری قرار بگیرند اما آنها فردای قیامت جایگاهشان بلند و رفیع خواهد بود .

 

مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ

یعنی : مومنین در قیامت بالا دست دنیا دوستان و دنیا طلبان قرار می گیرند .

موضوع بحث : شرح و تبیین رساله حقوق امام سجاد (ع) بود .

در خطبه های گذشته عرض شد ، شنیدنیهای ما انسانها که هر روز با آن مواجه هستیم چهار گونه است که اولی آن را عرض کردیم و گفته شد که ممکن است شنیدنیهای ما از نوع شنیدنهای باطل باشد و مصادیق آن را هم عرض کردیم .

دومین نوع از شنیدنیها ، شنیدنیهائی از جنس لهو و لغو است .

یعنی : شنیدن حرفهائی که شاید هیچگونه فائده دنیائی و آخرتی ندارد ، این را می گویند لغو و بیهوده که صرفاَ جنبه سرگرمی دارد ، جنبه وقت گذرانی دارد .

امیرالمومنین می فرمایند : عَوِّدْ اُذُنـَكَ حُسْنَ الاِسْتِماعِ وَ لا تُصغِ اِلى ما لا يَزيدُ فى صَلاحِكَ استِماعُهُ فَاِنَّ ذلِكَ يُصدِئُ الْقُلوبَ وَ يوجِبُ الْمَذامَّ

یعنی : گوش خود را به شنيدن خوبى‏ ها عادت بده و به آنچه كه به صلاح و درستى تو نمى‏ افزايد گوش مسپار، زيرا اين كار، دل‏ها را زنگار مى‏ زند و موجب سرزنش مى‏ شود .

لذا اسلام همانگونه که سخن گفتن لغو و بیهوده را مورد نکوهش و نهی شدید قرار می دهد و شنیدن آنها را هم مذموم می شمرد و مورد نهی قرار می دهد کما اینکه پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند :

کسی که به لهویّات گوش می دهد ، در روز قیامت در گوشش سرب آب کرده ریخته می شود .

گاهی انسان ساعتها می نشیند لطیفه و جوک و فکاهی گوش می دهد ، گاهی ساعتها به موسیقی گوش می دهد تازه اگر از نوع حرامش نباشد ، کار لغو و بیهوده است .

به قول مولوی :

گوش سر ، بربند از هزل و دروغ           تا ببینی شهر جان با فروغ

نقل است روزی امیرالمومنین علی(ع) از کوچه عبور می کردند ، دیدند جوانی اشعار بی محتوا با خود زمزمه می کند حضرت جلو رفتند و به او فرمودند : چرا ذهن خود را با این مطالب بی ارزش پر می کنی ؟

اگر اعضاء و جوارح و حواس خود را امانت الهی بدانیم ، نباید هرگونه استفاده از آنها را مجاز بدانیم .

در روایت آمده یکی آمد خدمت امیرالمومنین علی (ع)و از آن حضرت پرسید : یا علی ما فَعَلتَ حَتی تَصیرَ عَلیّا؟

حضرت فرمود : إِنّی کُنتُ بَوّاباً لِقَلبی .

مراقب بودم تا هر حرفی را نشنوم ، هر حرفی را نگویم ، هر فکر و اندیشه ای را به دلم را ندهم .

به قول حافظ :

پاسبان حرم دل شده ام شب همه شب       که در این پرده جز اندیشه او نگذارم .

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندپی غربی ،خطبه دوم 20 مرداد1396 با امامت حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه محترم بخش بندپی غربی برگزار شد.

اعوذ بالله مِنَ الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«اَلحَمدُ لِللُهِ رَبِ العالمین، بارئ الخلائق اجمعین، باعث الانبیاء والمُرسلین، ثم الصّلوة والسلام  علی سیدنا و نبینا حبیب إله العالمین ابالقاسم مُحمد، اللهم صل و سلم علی سیدنا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه صلوة و السلام و علی فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سید شباب اهل الجنه و علی، علی بن الحسین و علی محمد بن علی الباقر و علی جعفر بن محمد ابن الصادق و علی موسی بن جعفر الکاظم و علی بن موسی و محمد بن علیٍ الجواد و علی علی بن محمد الهادی و علی الحسن بن علی و الخَاَفِ القائم المهدی، حجک علی عبادک، و امناءک فی بلادک بهم نتولی و من اعدائهم، نتبرّاَ الی یوم القیامه

عِبادَ اللهُ أُوصيكُم وَنَفسي ِبتَقوى الله فَاِنّها حَقُّ اللهِ عَلَیکُم

پیغمبر گرامی اسلام (ص) به جناب اباذر فرمودند : اگر بخواهی در مشکلات و سختی ها و گرفتاریها خداوند به فریادت برسد و به ندای تو جواب بدهد لازمه اش آن است که تو هم در زمان خوشیها ، در زمان سلامتی ، در شادیها ، در فراخی و پولداری خودت را با خدا آشنا کنی ، خودت را به خدا بشناسانی .

انسانهای مومن و متقی در همه حالات زندگی ، به یاد خدا هستند و از یاد او غافل نمی شوند .

26 مرداد مصادف است با ورود آزادگان عزیز به میهن ، تبریک عرض میکنم این ایام غرور آفرین را به همه ، به خصوص آزادگان عزیز .

صبر و استقامت ، ایستادگی و مقاومت آزادگان عزیز ستودنی است ، صبر در برابر آن همه ظلم ها و جنایت ها ایستادگی در برابر آن همه شکنجه ها و اذیت ها ، مایه عزت و افتخار برای ملت ایران اسلامی محسوب می شود .

امروز عظمت انقلاب اسلامی ما مرهون همین صبر و استقامت آزادگان است و ما باید شکر گزار این نعمت باشیم و اگر نمی بود تحمل آزادگان ما در دوران اسارت و صبر خانواده هایشان ، امروز انقلاب ما تا به این اندازه رو به جلو حرکت نمی کرد نقش بی بدیل این عزیزان امروز انقلاب ما رابیمه کرد .

واقعیت آن است که این روحیه در مسیر حفظ ارزشها و هویت ملی و استقلال خواهی نظام بود که اگر آن روحیه همچنان در ما و مسئولان ما باشد که انشالله هم هست ، دشمنان هرچه قدر هم با هم متحد شوند ، هرچه قدر هم تحریم کنند و هرچه قدر هم سنگ اندازی کنند موفق نخواهند بود .

خوب کلید کابینه دوازدهم و دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران با مراسم تحلیف رئیس جمهور محترم در مجلس شورای اسلامی و در محضر قرآن کریم زده شده است .

مراسمی که با توجه به شرائط منطقه ای و جهانی و سیاستهای راهبردی و غیر قابل تغییر ایران در خصوص موضوعات منطقه ای و فرا منطقه ای ، با استقبال بالای چهره های سیاسی دنیا و سران برخی کشورها ، آن هم از یک مراسمی که کاملاً جنبه داخلی دارد گویای پیامهای مهمی است که بطور خلاصه به چندتای آن اشاره می کنیم :

1 – این حضور گسترده این پیام را به دنبال دارد که امروز بسیاری از کشو رهای دنیا دیگر حاضر نیستند زیر سلطه ی استکبار جهانی باشند .

دوران کدخدائی و رعیتی به پایان رسید و کشورهای زیادی الان در دنیا خواهان استقلال هستند و ایران بهترین الگو برای آنهاست ، چراکه بعد از 38 سال فشار و تهدید و تحریم همچنان با اقتدار روی پای خود ایستاده است .

2 – تلاش استکبار جهانی و نوکران حلقه به گوش آنها در منطقه به دنبال متروی سازی ایران هستند که این هم بی نتیجه بوده است .

بسیاری از این هیئت ها با آمدنشان به ایران هزینه سنگین مواجهه با نظام سلطه را در آینده برای خودشان تصور کردند اما با این وجود آمدند چون می دانند فایده ارتباط با ایران به مراتب قوی تر از تهدیدهای احتمالی استکبار است .

3 – امروز تروریسم و در رأس آنها اسرائیل غاصب یک تهدید جدی ومشترک برای مجموعه کشورهای اسلامی و بلکه کل دنیاست و آنها می دانند که ایران پرچمدار میدانی مبارزه با تروریسم و جریانهای تکفیری در دنیاست و اگر آمریکائیها و اروپائیها از آن دم می زندد جز دروغ و نیرنگ چیز دیگری نیست لذا این حضور تأید مواضع ایران در حمایت از انتفاضه و فلسطین و همچنین مبارزه با تروریسم و تکفیری هاست .

اما متأسفانه مراسم تحلیف آقای روحانی رئیس جمهور محترم ، حاشیه هائی هم به همراه داشت که اصلاً خوشایند نبود و در شأن و تراز و جایگاه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان یک ملت نبود که ، دست به چنین کارهای سخیف و بچه گانه بزنند .

ذوق زدگی برخی نمایندگان از دیدن خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سلفی گرفتن با ایشان خارج از عرف دیپلماتیک پروتکل سیاسی است ، متأسفانه این نشان از تنزل سطح برخی نمایندگان و کیفیت پارلمان است .

چرا مجلسی که باید عصاره فضائل ملت باشد ، مجلس که باید در رأس امور باشد ، مجلسی که قرار بود مدرس ها در آن حضور پیدا کنند و حقیرانه در برابر مسبب تحریمها و تهدیدها و فشارها ، عزتشان را به تاراج گذاشتند .

آنها به دنبال تحریم کردن ما هستند اما نمایندگان ما به جای اینکه به دنبال احقاق حقوق مردم باشند ، پیگیر دلائل نقض برجام باشند ، به دنبال رفع تحریمها باشند ، عکس سلفی با مادر تحریمها می گیرند .

اگر چه نمی شود این قبیل نمایندگان را در دادگاهی محاکمه کرد اما یقیناً اینها در اذهان مردم و در افکار عمومی محاکمه خواهند شد و مردم علیه آنها حکم خواهند داد . البته وقتی به جای انتخاب آگاهانه به لیستهای جناحی رأی بدهند ، بیش از این هم نباید انتظار داشت .

علی ای حالٍ : از این حواشی که بگذریم ، امروز مجلس وظیفه سنگین دیگری بر عهده اش است و آن بررسی و رد و تأئید صلاحیتهای وزرای پیشنهادی رئیس محترم جمهور ایران برای دولت دوازدهم است .

یکی از مهم ترین مسأله ای که باید دولت دوازدهم به آن توجه کند عدالت اجتماعی است .

اینکه فساد اداری و رانت ها برداشته شود و یا لااقل با آن مبارزه شود .

اینکه یکی وامهای  با سود بسیار کم و بعضاً بدون سود نگیرند و غالب مردم برای فرضاً 2 میلیون وام اذیت شوند که از گرفتن وام پشیمان شوند .

اینکه ژن های خوب و بد نداشته باشیم یعنی اگر فلانی فرزند و برادر فلان مدیر و رئیس و وزیر و وکیل بود ، پس هر گونه ...اما اگر آن یکی از طبقه ضعیف و کارگر و کشاورز و کارمند بود نتواند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد .

بنابراین اگر دولتی توانست با ویژه خوارها و راندها و فساد اداری و اقتصادی که امروزه یک معضل بسیار بزرگ و خطرناک حال حاضر کشور ماست مبارزه کند و عدالت اجتماعی را ایجاد کند ، هم آن دولت ، دولت موفقی خواهد بود و هم نظام اسلامی سربلند خواهد بود چرا که اگر عدالت اجتماعی نباشد ، نارضایتی عمومی افزایش می یابد و به همان تناسب اعتماد عمومی کاهش می یابد و همین امر سبب بروز بحران های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، امنیتی و اجتماعی می شود و بزهکاری و تخلفات و فساد در سطح وسیعی در جامعه افزایش می یابد .

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه