پنج شنبه 1396/2/7 - 39 : 17
مشخصات امام جمعه
محمد مهدی راشدی
محمد مهدی راشدی
چالوس
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
خطبه نماز جمعه

خطبه های نماز جمعه تاریخ 1/2/96

 

بسم‏ اللَّه‏ الرّحمن‏ الرّحیم‏

در آغاز خطبه اول خودم و شما نمازگزاران عزیز را به تقوای الهی دعوت و توصیه می‌کنم

که تقوا مهمترین وسیله در سیروو سلوک معنوی انسان است و تقوا باعث تشخیص حق از باطل می شود، سفارش به تقوا چون تقوا سبب روشن بینی و بصیرت می شود ، تقوا معیار و ملاک پذیرش اعمال است، تقوا سرآمد همه ارزش های اخلاقی است، تقوا درمان بیماری های روح و جان آدمی است

در آخرین خطبه ای که محضر شما نمازگزاران عزیز بودم موضوع سبک زندگی را تقدیم کردم و اشاره کردم که سبک زندگی مجموعه ای از رفتارهای فردی و اجتماعی است که متاثر از باورها و ارزش های پذیرفته شده است که به صورت یک رفتار نهادینه شده باشد یعنی رفتارهای لحظه ای را سبک زندگی نمی گوییم. با عنایت به این تعریف مشخص می شود که سبک زندگی متاثر از نوع باورها وارزش هاست.

در سبک زندگی اسلامی، اعتقادات و باورهای دینی دارای اهمیت است و به هر میزانی که اعتقادات و باورها قوی تر و محکم تر باشد به همان میزان سبک زندگی انسان اسلامی خواهد بود. نوع نگرش ها و باورهای هر فرد در هر عرصه ای تعیین کننده سبک زندگی او و در نهایت تعیین کننده رفتارها وفعالیت های روزانه او و جهت گیری های او نسبت به زندگی است. به همین خاطر سبک زندگی انسان زمانی دارای معنا و مفهوم می شود که اتصال خود را به نیروی لایزال الهی قطع نکند.

امیر مومنان علی (ع) در حکمت  242 می فرماید: عرفت الله بفسخ العزائم و حل العقود

خدا را از سست شدن اراده های قوی، گشوده شدن گره های دشوار و درهم شکسته شدن تصمیم ها شناختم

این باور و اعتقاد ونگرش حضرت نسبت به ذات اقدس اله عاشقانه خدا را مناجات می کند و صدای ناله های او از نخلستان  شنیده می شود.

  "خدای من، به عفو تو می اندیشم و گناهانم بر من سبک می‌شود؛ و گاه مؤاخذه و مجازات هول‌انگیز تو را یاد می کنم و گناهانم بر من بزرگ و سخت می‌گردد."

این نگاه باعث شده است که مناجات او در مسجد کوفه می شود:

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ الاْمانَ يَوْمَ لا يَنْفَعُ مالٌ وَلابَنُونَ اِلاّ مَنْ اَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَليمٍ

تا زمانی که در فرد و جامعه باور و اعتقاد تقویت نشود انتظار سبک زندگی اسلامی دور از انتظار است به همین خاطر است که خداوند از همه دینداران می خواهد که مدار زندگی خود را بر توحید قرار دهند و زندگی خود را فقط با معیارهای مادی ارزیابی نکنند چون از جمله اصول ریشه ای سبک زندگی اسلامی توحید و باور و اعتقاد است و همه موضوعات و معارف در حوزه دین هر کدام از راهی به موضوع توحید بر می گردند. باور به توحید بر همه جنبه های زندگی یک مسلمان تاثیر می گذارد.

در سبک زندگی اسلامی ایمان و عمل صالح نیازاست که خداوند فرمود: من عمل صالحا من ذکر او انثی و هو مومن فلنحیینه حیاه طیبه (نحل ایه 97)

اعتقاد و باورهای دینی، هم به بعد دنیوی زندگی انسان و هم به بعد اخروی آن توجه دارد

با عنایت به اینکه  اعتقاد و باور در سبک زندگی اسلامی بسیار مهم است و بایستی آن را تقویت کرد سوال این است که راهکارهای تقویت چیست؟ آیا راهکاری وجود دارد؟

با نگاه به آیات و روایات و سیره معصومان ما به دو راهکار مهم پی می بریم : 1- کارهای علمی 2- کارهای عملی

در این خطبه به کارهای علمی اشاره می کنم و اگر توفیقی بود در جلسات آینده به کارهای عملی خواهم پرداخت

.

در خصوص کارهای علمی به منظور تقویت باور و اعتقاد اولین گام این  است که انسان شناخت و آگاهی خود نسبت به دین و اعتقادات را افزایش دهد چون رشد و تعالی عملی اعتقادات و باورهای دینی، محصول شناخت صحیح و آگاهانه از معارف و حقایق دینی است و هر چه انسان بتواند مطالعات دینی خود را بالا ببرد و با برهان و استدلال عقلی اصول دین را برای خود اثبات کند به همان میزان انحراف او در عمل کاهش خواهد یافت. از صدر اسلام تاکنون مهم ترین عامل  پیروزی ها و شکست ها، باورها و اعتقادات بوده  است.

یکی از مشکلاتی  که متاسفانه امروز سبک زندگی برخی  از ما مسلمانان را تغییر داده و از آن فاصله گرفته ایم همین موضوع عدم شناخت یا ضعف شناخت از دین و اعتقادات است در جامعه کنونی ما دو چیز تا حدودی فراموش شده است: اول اینکه برخی از مردم به دنبال گرفتن مبانی صحیح دین نیستند و به آن اهمیت چندانی نمی دهند و بیشتر به حرف های افراد غیر متخصص گوش می دهند و نتیجه این کار سست شدن اعتقادات و بی تفاوت شدن آنان در برابر مبانی دین اصیل دین خواهد شد و به همین خاطر خرافات و اوهامات در بین برخی مردم ترویج پیدا می کند و مردم گرفتار جادوگران و رمال ها و از این دست افراد می شوند.

خرافه گرایی، فال گیری، رمالی، دعانویسی، طالع بینی، جن گیری و مسائلی این گونه ترویج پیدا می کند.

اگرچه ما مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و کنجکاوی را در مراجعه به این افراد را کتمان نمی کنیم اما همه دلیل این نیست دلیل اصلی جهل و ناآگاهی به مبانی دین اسلام است.آماری که در سال 89 پلیس آگاهی ناجا می دهد این است که 80 درصد مراجعه کنندگان به این افراد تحصیل کرده ها هستند و در همان سال رمالی اینترنتی هم گزارش شده است که بیش از 2 میلیون صفحه وب در بخش فارسی خدمات فالگیران عنوان شده است.

و دوم اینکه هر کس به خود اجازه می دهد در باره دین و مسائل دینی اظهار نظر کند و به راحتی خیلی از مسائل دینی را در نوشتار وسخنرانی ها مطرح کند و به رد یا قبول آن بپردازد.

اما هر دو نکته با تعالیم دین اسلام اشکال دارد خداوند می فرماید ولاتقف ما لیس لک به علم (اسرا آیه 36) یعنی در پی آنچه به آن علم نداری نیفت و پیروی نکن

و همچنین بیان مسائل دینی و مبانی دینی از کسانی ساخته است که شرایط داشته باشند وقتی امام زمان (عج) می فرماید در زمان غیبت برای دریافت مسائل دینی و احکام از فقها و عالمان جامع الشرایط بهره مند شوید معنایش این است که از هر کس ساخته نیست.

باید اعتقادات و باورها تقویت شود و انسان باید شناخت و آگاهی خودش را نسبت به دین و اعتقادات افزایش دهد در اهمیت این موضوع همین قدر بس که ما می بینیم در برخی افراد بین اعتقادات و باورها و عمل کردها تضاد وجود دارد علت چیست ؟ در جواب بایستی به این نکته توجه کرد که مهم ترین دلیل تضاد، جهل و نادانی و ناآگاهی از دستوران زندگی ساز اسلام و فسلفه و آثار آنهاست یعنی نیست به دین و اعتقادات آگاهی ندارند یا کم دارند. پس بایستی آگاهی را افزایش داد.

اگر انسان آگاهی و شناخت خود نسبت به دین و اعتقادات را افزایش دهد به نقطه ای خواهد رسید که همه چیز را در خدا می بیند و همه جا را برای خدا می داند و خداوند را موثر واقعی و حقیقی می بیند خداوند به ابراهیم می فرماید: قل ان صلاتی و نسکی و محیای و مماتی للله رب العالمین (انعام ایه 162) جان کلام در این آیه این است که ای ابراهیم بگو تمام هدف من و تمام عشق من و تمام هستی من خداست.

ای دوست قبولم کن و جانم بستان

مستم کن و وز هر دو جهانم بستان

 

ای زندگی تن و توانم همه تو

جانی و دلی ای دل و جانم همه تو

تو هستی من شدی از آنجا همه من

من نیست شدم در تو از آنم همه تو

خود ممکن آن نیست که بردارم دل

آن به که به سودای تو بسپارم دل

خطبه  دوم

در این خطبه نیز خودم و شما نماز گزاران عزیز را به

تقوای الهی سفارش و توصیه می کنم  که مراقب باشیم  خداوند در همه جا و حال شاهد و ناظر بر اعمال ماست.

در این خطبه به برخی از مناسبتهای هفته اشاره می کنم:

دوم اردیبهشت 58 سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) است که

امام (ره) در مورد سپاه پاسداران فرمودند:

سپاه پاسداران که رکنی بزرگ در پیروزی انقلاب اسلامی است، با اقتدا به مولای خود سید مظلومان علیه السلام، نجات بخش ملت ایران و اسلام عزیز از شب‌های تاریک و ظلمانی ستمشاهی بوده و در پاسداری از انقلاب و هدف‌های آن عاملی مؤثر و رکنی رکین بوده و هست.

مقام معظم رهبری فرمودند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مولود مبارک انقلاب اسلامی است، در همه ی جهان پس از صدر اسلام پدیده ی بی سابقه ای است. این پدیده در حقیقت مظهر عینی و مجسمی است برای شعارهای انقلاب اسلامی

این روز را خدمت همه عزیزان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک و تهنیت عرض می کنم و برای همه آنها آروزی صحت و سلامتی و موفقیت های بیشتر را دارم و سلامها و درودهای خالصانه خودمان را به ارواح تابناک همه شهدا  تقدیم می کنیم از آغاز نهضت تا شهدای مدافع حرم و آرزوی سلامتی برای جانبازان و معلولان و سرافرازی بیشتر برای آزادگان عزیز و آرزوی توفیق برای عزیزان پاسداری که در لباس مقدس پاسداری نیستند و به عنوان بازنشستگان در خدمت انقلاب اسلامی هستند و از خداوند متعال می خواهیم که همه نیروهای اسلام در هر لباس و گروه و رده ای که قرار دارند با اقتدار و صلابت در حفظ آرمانهای انقلاب اسلامی موفق و موید باشند ان شاالله.

دوم اردیبهشت روز جهانی زمین پاک است ما این روز را گرامی می داریم و با توجه به ازدیاد جمعیت لازم است در حفظ زمین سعی و کوشش بیشتری کنیم و با عدم آلودگی محیط زیست در حفظ پاکی زمین سهیم باشیم و بدانیم که ما فقط یک زمین برای زندگی کردن بیشتر نداریم در حفظ آن کوشا باشیم.

دوم اردیبهشت 59 سالروز انقلاب فرهنگی است هم می دانیم مدیریت فرهنگ یک کار مهم است و مدیریت فرهنگی باید بر مبنای شعارهای انقلاب اسلامی و مبانی انقلاب اسلامی باشد و وظیفه مسوولان فرهنگی و دانشگاهها و متولیان فرهنگ کشور این است که جوانان را ذهنشان را و دلهایشان را مصون کنند تا جنگ نرم تاثیر گذار نباشد.

چون قرار بود دانشگاههای اسلامی بشود و جامعه ما با فرهنگ اسلام اداره شود.

 

25 ماه رجب سالروز شهادت امام کاظم (ع) است که آن حضرت در سال 128 یا 129 هجری قمری در ابوا محلی میان مکه و مدینه متولد شد و بنابر قول مشهور در 25 رجب سال 183 هجری قمری به شهادت رسید. نکته ای در این خصوص باید عرض کنم این است که امام کاظم (ع) درزمان آن حضرت اوضاع و شرایط فرهنگی و اجتماعی مناسب نبود چون آن حضرت با 5 فرقه انحرافی روبرو بودند و علاوه بر این اوضاع سیاسی زمان حضرت هم نامناسب بود و هارون الرشید ناچار می شود که دستور به شهادت حضرت بدهد یکی از دلایل آن این بود که امام کاظم (ع) بر دلهای مردم حکومت می کرد. شهادت این امام بزگوار را خدمت آقا و مولایمان امام زمان (عج) و شما نمازگزاران عزیز تسلیت عرض می کنم

 

پنجم اردیبهشت سال 59 برای مردم عزیز ما روز خاصی است و آن روزی است که شن های طبس این ابابیل ها یقه آمریکایی ها را گرفت و این شن ها نیروی های ویژه آمریکا که 150 روز در منطقه ای خاص (آریزونا) با توجه به موقعیت جغرافیایی طبس؛  دوره دیده بودند و با  6 فروند هواپیما و 6 فروند هلی کوپتر را زمین گیر کرد. که پس از این واقعه جیمی کارتر رییس جمهور ایالات متحده آمریکا دستور محاصره اقتصادی و تحمیل 8 ساله و فتنه گری های داخلی را در دستور کار خود قرار داد و همچنان این دشمنی ها وجود دارد و با تغییر هر رییس جمهوری در آمریکا این دشمنی را ادامه داده است. که امام راحل و خلف صالحش مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا هیچ نمی تواند بکند. یادی کنیم از فرمانده شهید محمد منتظر قائم که در واقعه طبس به شهادت رسید و به روح بلند و ملکوتی او درود می فرستیم.

 

در این جا اشاره کنم به دیدار جمعی از فرماندهان ارتش روز چهارشنبه با مقام معظم رهبری که در این جلسه ایشان مطالبی فرمودند از جمله اهمیت مسائل اقتصادی و مشکل معیشتی مردم و از مسوولان خواستند که همت بیشتر کنند در رفع مشکل معیشتی مردم و همچنین ایشان در خصوص انتخابات هم مطالبی فرمودند که انتخابات باید سالم و امن و گسترده برگزار شود .

در این خصوص به دو نکته کوتاه  اشاره کنم که اولا در تایید صلاحیت ها همه ثبت نام کنندگان و هم جناح ها و گروه ها به نظر شورای محترم نگهبان احترام گذاشته و تمکین کنند و در صورت اعتراض روال قانونی را انجام دهند.

و ثانیا در خصوص عزیزانی که از فیلتر شورای محترم نگهبان عبورمی کنند در هنگام تبلیغات هم خودشان و هم طرفداران محترمشان بایستی در تبلیغات انتخاباتی رعایت اخلاق انتخاباتی را داشته باشند؛  از تهمت زدن، سیاه نمایی، نادیده گرفتن زحمات و تلاشهای انجام شده، تخریب جریان مقابل، وعده های دروغ و غیر ممکن،  ارایه آمار های غلط  خودداری کنند.مردم را ناامید نکنند و از اسراف و هزینه های بیهوده جدا خودداری کنند.

ایشان همچنین در خصوص عدم ترس از تشر دشمنان فرمودند که کار دشمن تشر زدن است و از این طریق می خواهد بر کشور مسلط شود و فرمودند اگر کسی می خواهد از دشمن بترسد از طرف مردم نترسد از طرف خودش بترسد چون مردم ما نشان دادند که از دشمنان ترسی ندارند. ایشان فرمودند دشمن همیشه دشمنی خودش را دارد.

می خواهم عرض کنم که برای ما در این قریب 40 سال ثابت شده است که  آمریکا و هم پیاله های آنان بویی از انسانیت نبرده اند و به دنبال از بین بردن مسلمانان هستند، در یمن، نیجریه، سوریه ، بحرین، سوریه، عراق و هرجایی که بتوانند جنایت می کنند و جنایت اخیرشان در منطقه الراشدین واقع در غرب حلب که بیش از 100 شهید و 500 نفر زخمی به همراه داشته است. آن هم با چه قساوت قلبی؛ کشتن کودکان و بچه های معصوم و بی گناه؛ یک ماشینی که مواد خوراکی مانند چیپس را برای بچه ها شروع به توزیع می کند و وقتی کودکان دور این ماشین جمع می شوند منفجر می شود. که این واقعه شنبه سیاه نام می گیرد و افسوس که مدعیان حقوق بشر یک کلمه در این خصوص سخنی نگفته اند و با این سکوت خود لکه ننگ دیگری بر پیشانی خود زده اند.

 

 

آخرین مناسبت 27 رجب سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) است.

این روز مبارک را خدمت همه شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم و امیدوارم که همه ما از پیروان حقیقی آن حضرت باشیم.

علت بعثت پیامبران چیست؟

امیر مومنان علی (ع) در خطبه 1 نهج البلاغه می فرماید

فبَعَثَ فيهِم رُسُلَهُ و واتَرَ إلَيهِم أنبياءهُ لِيَستَأدُوهُم مِيثاقَ فِطرَتِهِ ، و يُذَكِّروهُم مَنسِيَّ نِعمَتِهِ

پس [خداوند] رسولان خود را در ميان آنان برانگيخت و پيامبرانش را پياپى سوى ايشان فرستاد، تا از آنان بخواهند به آن عهد الهى كه در فطرتشان نهاده است، عمل کنندد و نعمت فراموش شده او را به يادشان آورند.

این معاهده فطری چیست؟ خدا از انسان خواسته آزاد باشد خدا خواسته با عدالت زندگی کند خدا خواسته بندگی غیر خدا نکند

چه نعمتی فراموش شده که به یادشان بیاورد؟ نعمتهای فراوان مانند نعمت سلامتی، نعمت عقل، نعمت خلقیات نیکویی که خداوند در نهاد انسان به ودیعه گذاشته است.

و يَحتَجُّوا علَيهِم بالتَّبليغِ خداوند با بعثت حجت را برای مردم تمام کرد

و يُثيروا لَهُم دَفائنَ العُقولِ و گنجينه هاى خردهايشان را بيرون آورند

 

بعثت برای این است که اخلاق مردم را، نفوس مردم را، ارواح مردم را و اجسام مردم را، تمام اینها را از ظلمت ها نجات بدهد، بعثت برای این است که ظلمات را بکلی کنار بزند و به جای او نور بنشاند، ظلمت جهل را کنار بزند و به جای او نورعمل بیاورد، ظلمت ظلم را به کنار بزند و به جای او عدالت بگذارد، نور عدالت را به جای او بگذارد و راه او را به ما فهمانده است. فهمانده است که تمام مردم، تمام مسلمین برادر هستند و باید با هم وحدت داشته باشند، تفریق نداشته باشند.

 

مبعث بزرگترین روز تاریخ بشر است به این دلیل که: اولا وجود مقدس پیامبر که مورد خطاب خداوند قرار گرفته است بزرگترین انسان تاریخ و عظیم‌ترین پدیده‌ی عالم وجود و مظهر اسم اعظم ذات اقدس الهی است و ثانیا ماموریتی که بر عهده پیامبر اکرم قرار گرفته است مهم و سنگین است چون ماموریت حضرت هدایت مردم است آن هم هدایت مردم به سوی نور.

اهداف بعثت چیست؟

خداوند برای اهداف مختلفی پیامبررا مبعوث به رسالت کرد که برخی از اهداف عبارتند از:

تهذیب انسان:

خداوند در این مورد در سوره مبارکه آل عمران آیه 164 می فرماید:

لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنينَ إِذ بَعَثَ فيهِم رَسولًا مِن أَنفُسِهِم يَتلو عَلَيهِم آياتِهِ وَيُزَكّيهِم

خداوند بر مؤمنان منت نهاد [= نعمت بزرگی بخشید] هنگامی که در میان آنها، پیامبری از خودشان برانگیخت؛ که آیات او را بر آنها بخواند، و آنها را پاک کند

عبادت خدای یکتا

اقامه عدل و قسط

و از همه مهتر نجات انسان از جهل و نادانی و دعوت او به سوی آگاهی و نور

 

زمین محله ی اصحاب آسمان شده بود

زمان مبشّر جشن فرشتگان شده بود

 

 در آن دمی كه تمام فضای غارِ حرا

 

پر از طنین صدای بخوان بخوان شده بود

 

 مكان ز نقطه پایان راه غار حرا

 

مسیر سبز رسیدن به لا مكان شده بود

 

 دلش ز نعمت خواندن دلی وسیع و بزرگ

 

به طول عرش و به پهنای كهكشان شده بود

 

 نزول آیة ((اِقرَأ بِاِسمِ رَبِّكَ)) نیز

 

به سوی دشت وسیع دلش روان شده بود

 

 

برای دختركی بی‌گناه و زنده به گور

 

مجیب و منجی و محبوب و مهربان شده بود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه