شنبه 1396/2/9 - 29 : 4
مشخصات امام جمعه
سید احمد جباری
سید احمد جباری
چمستان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/6/5
خطبه های نماز جمعه 5 شهریور 95 چمستان

خطبه های نماز جمعه 5 شهریور 95 چمستان

DSC_0015

بسمه تعالی

تلخیص خطبه های 5 شهریور  95 چمستان

محتوای خطبه اول:

محتوای خطبه اول: سپاس و ستایش پروردگار عالم و صلوات بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله وسلم)و خاندان پاکش.

خطیب جمعه نمازجمعه شهر چمستان حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا جباری    با بیان حدیثی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) که فرمودند :  جاهدوا أهوائکم تملکوا أنفسکم با هوس هایتان بجنگید تا اختیار و مالکیت نفسهایتان را بدست آورید. همگان را  به تقوای الهی دعوت نمودند.

خطیب محترم نمازجمعه  شهر چمستان در خطبه اول ، به بحث راجع به تقوا پرداختند و بیان داشتند : و مستودعا لحکمته ما اقرار و اعتراف داریم که شما ائمه اطهار (علیه السلام) قرارگاه و معدن و محل ودیعه حکمت الهی هستید.مستودع :باکسردال ودیعه گذار را گویند.

مستودع :بافتح دال ودیعه گیرنده را گویند بمعنای امانتدار است اسم مکان و محل نیز هست. همه چیز عالم را اگر بنگریم با هر نگاهی چه معنوی و چه مادی چه آنهایی که متعلق به اولیاء الهی و صالحان از بندگان خداوند است چه متعلق به فاسقان و فاجران است همه و همه آنها عاریه و امانت و موقتی هستند یعنی انسان از اول نداشته مسبوق به عدم بوده بعداً به لطف الهی دارای آن چیز شد،از جان انسان گرفته تا هستی سایرین جزو ممکنات هستند. از امیرالمومنین در خطبه نهج البلاغه ضمن دعایی به خداوند عرضه میدارند : اللَّهُمَّ اجْعَلْ نَفْسِی أَوَّلَ کَرِیمَهٍ تَنْتَزِعُهَا مِنْ کَرَائِمِی وَ أَوَّلَ‏ وَدِیعَهٍ تَرْتَجِعُهَا مِنْ وَدَائِعِ نِعَمِکَ عِنْدِی‏” خداوندا اولین نعمت گرانبهای که از من می ستانی و نخستین ودیعه، از امانتهای که از من می گیری جانم باشد، چرا چون انسان هر عضو را از دست بدهد  بودنش در دنیا مایه ی رنجش او میگردد وقتی جان اول گرفته شود دیگر به آن مراحل نخواهد رسید. در اینجا به ائمه معصومین (علیهم السلام)  عرض می شود :  خداونداحکمت را در وجود گسترده و پر ظرفیت شما  به امانت و  ودیعه سپرده است. یُؤْتِی الْحِکْمَهَ مَنْ یَشاءُ وَ مَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَهَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْراً کَثیراً. معصومین (علیهم السلام) مالک حکمت نیستند بلکه مالک و صاحب اصلی علم و حکمت و معارف، ذات اقدس خداوند است، کسی تصور نکند اینها مالک حکمت هستند همانند خداوند بلکه حکمت امانت است از ناحیه خدا و آنها امانتدارند و مدتی در اختیارشان قرار داده شده است . معصومین عبد خدایند و عبد فقط زیر نظر و تحت امر مولا کار می کنند و تصرف انجام می دهند.! کمترین تصدی و تصرف غیرمجاز و ناروا از آنها صادر نمی شود. این علوم و حکمت را  فقط برای ادای بهتر و بیشتر بندگی دریافت می کند به ودیعه می گیرد و الا برای انباشتن گنج و ثروت و اموال مادی و دنیایی که نیست تا بخواهد علمی یا وردی و رمزی را بداند  و مثل بعضی ها گنج یابی و ثروت اندوزی نماید . بنابراین آنان چون در اوج قله ی عبودیت و بندگی قرار دارند هرچه حکیم تر و عالم تر باشند تکلیف و وظیفه ی بندگی را بهتر عمل می کنند. حال اگر کسی در زندگی خود به فکر و اندیشه درست و ناب ، رفتار و کردار پاکیزه و تحسین برانگیز خود بیندیشدو روحی زلال و مطهر نیاز داشته باشد، می بایست سراغ مستودع حکمت الهی برود. آنان چگونه اندیشیدن، چگونه زیستن، چگونه حرکت کردن و به مقصد رسیدن را به جویندگان حکمت می آموزند؛  یعنی در واقع توزیع حکمت ازخانه و خاندان ولایت صورت می گیرد. خدا اگر ولی مومنین است ذات پاک الهی متعهد شده است بندگانش را از ظلمت جهل به نور حکمت وعلم توسط امامان حق رهنمون سازد. اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ  از جهل به علم از معصیت به سوی طاعت از ولایت و تحت سرپرستی شیطان به طرف پذیرش ولایت اولیاء الهی و سیر کمالی حرکت دادن، لطفش را مشمول بندگان می سازد. وقتی ما تحت ولایت امامان قرار بگیریم و آنها در ما تصرف و ولایت داشته باشند مبدأ میل ما عوض می شود آن وقت دیگر ذائقه ما با ظلمت سازگار نخواهد بود،از رذایل و اخلاق ناپسند منزجر و متنفر خواهد بود جهل و نادانی را در شان خود نمی بینم آنها ما را به سوی طاعت ، عزت ، علم و نورانیت حرکت می دهند لذا هرکسی لیاقت دریافت حکمت از ائمه را ندارد ولو در جوارشان باشد همچون مامون که در کنار امام هشتم(علیه السلام) بود.ولی خیری ندید وعاقبت به شر شد

خطبه دوم

خطیب جمعه چمستان با بیان حدیثی از امام علی (علیه السلام) که فرمودند :  الأَعمالُ فِی الدُّنیا تِجارَهُ الآخِرَهِ  اعمال  انسان و تلاش  او در دنیا  تجارت  برای آخرت  است  (میزان الحکمه ج 2 ص 104) همه نماز گزاران را به تقوای الهی رهنمون شدند .

ایشان هشتم شهریور سال روز انفجاردفتر ریاست جمهوری ؛ شهادت دو اسوه خدمت ، عزت ، دل سوزی و دلدادگی به نظام و ملت ، شهید رجایی و باهنر را گرامی  داشتند .

سپس بیان نمودند : در نظام اسلامی حاکمان، مسولان و مدیران مدام باید مردم را ولی نعمت و ارباب و مخدوم خود بدانند وبه آن باورداشته باشند چرا که عشق ، محبت ، و خدمت به مردم عامل پایداری نظام ، محبوبیت مسئول و قدرت و نفوذ دولتمردان خواهد شد.امیرالمومنین(علیه السلام)  به مالک اشتر فرمودند : ای مالک محبت و مهربانی بر رعیت را برای دل خود همچون زیر پیراهن و پوشش چسپیده و خلل ناپذیر قراربده. در روایت مردم عیال الله معرفی شده اند برای نزدیک شدن به خدا لازمه اش دوست داشتن عیال الله است . با مردم مدارا کردن و با گشاده رویی با آنها برخورد نمودن از دستورات اخلاقی منشور حاکمیت امیرالمومنین(علیه السلام)  و ائمه ی معصومین (علیهم السلام) بوده است. چرا ک ممکن است مردم همه در یک سطح نباشند برخی رفتار اجتماعی و اخلاق معاشرتی شان بالاتر  برخی متوسط برخی پایین تر باشد ، آداب را درست ندانند با سرو صدا و داد وفریاد، در اداره خدای نخواسته با مدیری برخورد تندی بکند،البته که اینطور هم  نباید  باشد حال اگر احیانا چنین چیزی صورت گرفت، اینجا مدیر و آن مسئول اداره است که می بایست با توجه به مقام و موقعیت خود و دستورات اخلاقی و اسلامی صبورانه و بردبارانه شنیده ها را نشنیده و تحقیر و توهین ها را نادیده فرض کند. عدی بن حاتم می گوید دو چیز در پیغمبراسلام(صلی الله علیه و اله وسلم)  دیدم که مسلمان شدم 1- ساده زیستی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله وسلم) 2- پیرزنی را همراه پیامبر دیدم بیش از یک ساعت او را معطل کرد ولی  پیغمبر در آخر با آرامش و تبسم جوابش را دادواز او جداشد.

شهادت مظلومانه ی آیت الله سید محمد باقر حکیم در سال 82 را تسلیت گفتند و  یاد و نامشان را گرامی داشتند . آیت الله محمد باقر حکیم فرزند مرجع به نام و بزرگ عالم تشیع آیت الله سید محسن حکیم بود، از تبار علم و تقوا و فضیلت و سیادت و مرجعیت و بزرگ مرد سیاسی ، اجتماعی که دغدغه دیرینه برای تحقق نظام اسلامی همچون ایران اسلامی را در عراق داشت. لکن همانطور که مطلع هستید پس از سقوط صدام ملعون شخصیتهای علمی و معنوی و سیاسی و بزرگان بنام و محبوب شیعه در عراق آنهایی که میتوانستند برای آینده عراق نقش عمده ای ایفا کنندهم سامانی به امورات داخل عراق بدهند و هم دست بیگانگان را قطع نمایند ،طبق نقشه استکبار با دست های خیانت کار و آلوده ای همچون تروریست های داخلی و وهابیون یکی پس از دیگری از مردم عراق گرفته شدند که شهید سید محمد باقر حکیم از آن دسته است که سال ها رئیس مجلس عراق بود البته موسس آن مجلس نیز خود شهید بودند رژیم بعث عراق با دیدن اینچنین اقدامات شهید حکیم در ایران در یک روز با یک حمله ناجوانمردانه70 نفر از خاندان علم او را که در میانشان کودک و مسن هم بودند به شهادت رساند ولی آیت الله حکیم ابرو خم نکردند بلکه فعالیتش را حتی بیشتر کردند. در مجموع 90 نفر از خانواده ی شهید حکیم به دست صدام به شهادت رسیدند .

در ادامه به موضوع صلح حدیبیه  پرداختند وبیان داشتند ،جریان صلح حدیبیه در سال ششم هجری ، واقعا از عجایب و شگفتی های تاریخ اسلام است این خود جامع الاطراف بودن اسلام عزیز را می رساند که چقدر ظرفیت و منطقه وسیع و گسترده ای درجهت رسیدن به آرمانهای بلند برای خود فراهم ساخته گاهی جنگ ، گاهی زندان ، گاهی تبعید ، گاهی با تحریم ، گاهی با صلح می بایست اهدافش را تعقیب و محقق نمایید.پیامبر در سال ششم خواب می بیند در حرم و خانه خدا مشغول زیارت است به مسلمانان فرمودمن اینرا بفال نیک میگیرم گویا زیارت کعبه نزدیک است چیزی نگذشت به همه ی مردم مدینه و اطراف چه مسلمان چه مشرک اطلاع دادند در ماه ذی القعده به سمت مکه حرکت آن هم فقط برای زیارت و هیچ کس جز یک شمشیر سلاح دیگری با خود نداشته باشد چون هرگز قصد جنگ و خونریزی را ندارد فقط به منظور زیارت می رودند در این مسیر حرکت حوادث فراوانی رخ داده لکن جان مطلب را بیان کنم که قریش در چند فرسخی مکه از سپاه و اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و اله وسلم)  ممانعت کردند چندین دیپلمات و شخصیت مذاکره کننده فرستادند حاضر به پذیرش خواسته ی پیامبر برای ورود به مکه جهت زیارت خانه ی خدا نشدند، تا اینکه شخصی به نام سهیل بن عمر زیرک و مجرب را فرستادند او به پیامبر عرض کرد می دانی واقعیت مطلب چیست امثال شما نمی توانید وارد مکه بشوید چون قریش می گویند مکه شهر و محل عزت ما است تو سال ها با ما جنگیدی اگر تو با همین حالت که آمیخته با قدرت و زور است وارد مکه بشوی باعث ضعف و بیچارگی جهان عرب و قریش خواهد شد. شاید فردا سایر اقوام به فکر سایر زمین های ما بیفتند. امسال را برگردید سال دیگر بیاید مشروط برآنکه فقط یک شمشیر حمل کنید و سه روز بیشتر در مکه نمانید قرار شد موافقت نامه بنویسند پیامبر (صلی الله علیه و اله وسلم)   امیرالمومنین (علیهم السلام) را مسئول نوشتن این موافقت نامه  نمودند.

تجاوز ارتش ترکیه به خاک سوریه در حومه ی استان حلب از فوکاهیات و خنده آور امروز دنیاست، ترکیه تروریست پرورو حامی داعش در چهار پنج سال اخیر که فسقش برای دنیا معلوم و آشکار شد که چکونه کامیون های خود را پر از سلاح های مختلف می کردند حتی در خودروهای امدادرسانی مثل آمبولانس حمل می نمودند تا معلوم نشود اسلحه برای داعش حمل می کنند که بحمد الله موضوع لو رفت و دستشان رو شد. امروز 180 درجه چرخش پیدا کردند و علیه داعش عملیات می کنند آن هم در داخل خاک سوریه ، اگر سوال شود کدام گروه را حمایت می کنند همان گروهی که سر نوجوان 12 ساله فلسطینی را در حلب با کارد می بریدند و دنیا مشاهده اش می کرد. وادعا میکننداینها گروه میانه روی مخالف دولت سوریه اند که باید حمایت شوند.

 

مازندران-دفتر امام جمعه چمستان-تاریخ06/06 /1395 –تلفکس 01144667524

مرتضی نائیجی مسئول دفتر امام جمعه چمستان

DSC_0015 DSC_0045 DSC_0054

ارتباط با امام جمعه