دوشنبه 1396/8/1 - 5 : 4
مشخصات امام جمعه
سید احمد جباری
سید احمد جباری
چمستان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28
تلخیص خطبه 28 مهر 1396

بسمه تعالی

تلخيص خطبه های  28مهر ماه 1396  چمستان

محتوی خطبه اول

 محتوای خطبة اول :  سپاس و ستایش پروردگار عالم و صلوات بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله وسلم ) و خاندان پاکش .

خطیب جمعة شهر چمستان در خطبه اول با بهره گیری از حدیثی از امام جواد الائمه (علیه السلام) که فرمودند : لَنْ یسْتَکمِلَ الْعَبْدُ حَقِیقَةَ الْإِیمَانِ حَتَّی یؤْثِرَ دِینَهُ عَلَی شَهْوَتِهِ وَ لَنْ یهْلِک حَتَّی یؤْثِرَ شَهْوَتَهُ عَلَی دِینِهِ   محال است بنده ای به حقیقت ایمان برسد، مگر اینکه دینش را بر خواسته های نفسانی اش مقدّم بدارد. و هیچ گاه به هلاکت نمی رسد، مگر اینکه خواسته های نفسانی اش را به خواسته های الهی مقدّم بدارد. همه نمازگزاران را به تقوای الهی دعوت نمودند.

شناخت دشمنان امام حسین(علیه السلام)   در روز عاشورا

در ادامه به بحث راجع   به شناخت دشمنان امام حسین(علیه السلام)  در روز عاشورا   پرداختند و بیان داشتند : شناخت  دشمنان  نقش  مهم و اساسی  در انتخاب  موضع  و رویا  رویی  درست  دارد . چرا که  بدترین  دشمنان  ناشناخته  اند  آن هم  دشمنانی  که با  شعار  دین  و لباس  دینداران  و مدافع اسلام  و سنت  پیامبر  رجز می خوانند و صحنه سازی و صحنه داری می کنند به بهانه آسیب دیدن دین   و ظلم و ستم به مسلمانان  یا  مقصر در ایجاد  مشکلات و عامل  تفرقه  و اختلاف معرفی  کردن  عناصر  دیندار و پاک و مقدس .

مردم را به سمت جنگ با اولیای خدا ببرند  . امام کاظم (علیه السلام)  فرمودند : بدترین دشمنان شما  آن دشمنی است  که مردم را علیه  شما تحریک  می کند  معلوم می شود  خیلی خبره  است  خیلی شیطان  ؛  که مردم علاقمند به تو را  به آسانی  تبدیل به دشمنت می نماید . آنهایی  که پای  عَلَمت  حاضر بودند سینه بزنند  بگونه ای  اغفال  بشوند  که تو را زیر پای خود لِه بکنند . شیطان نگفت من همه جا می نشینم  و راه  زنی می کنم  نه شیطان  آنقدر هم بیکار نیست.  جاهای حساس  ،  مسیر های استراتژی  می نشیند  لَعَقدَّن صراتک المستقیم  من  درست وسط  صراط مستقیم  تو می نشینم   ببین  کی  می تواند  از آن  رد بشود   صراط  غیر مستقیم  که کاری ندارم   . همانند تکفیری های امروز . در  زمان امام حسین (علیه السلام) به جهت  حجابهای چند  لایه  ای  که خاندان امیه  و امویان  به وجود آوردند  کسانی  مثل زهیر  و حبیب  خوب تشخیص دادند  چهره  دشمنان  اسلام  را و راه  حق را  پیدا  کردند  و مکاید  بنی امیه  نتوانست  در آنها  تأثیر  بگذارد  و بخوبی  حماسه  بیافریند . اگر انسان شاخصه های  اولیای خدا را نشناسد  ، علائم  حزب  الله   را نداند ، ویژگیهای حزب شیطان  و طرفداران  ابلیس  را نداند   چه بسا  نا خواسته  داخل  در حزب  شیطان  بشود  چنانچه  بسیاری  از کسانی  که در کربلا  برابر  سید الشهداء  علیه السلام   قرار  گرفتند  و با  امام حسین  (علیه السلام)  جنگیدند  در همین  قسمت   دچار مشکل  شدند آنچنان تبلیغات   مسموم  بود  و  فضا را سیاه  و غبار  آلود  جلوه دادند که آنها  علایم و نشانه های  اهل  حق  و اولیاء خدا را  گم  کرده  بودند  بطوری  که جمعی  به قصد  قربت  و نزدیکی  به خدا  با امام حسین (علیه السلام) می جنگیدند . ( ابن ملجم ملعون  هنگام  ضربه ای که به فرق نازنین  مولا امیر المؤمنین زد  قرآن خواند و  لا حکم الا لله  ) وقتی به طرف امام  حسین (علیه السلام) سنگ پرت می کردند  نیت می کردند  ، خدا شاید  این کارم  را قبول نماید  با عصا می زدند  که نکند از فیض  محروم  بشوند. در زیارت عاشورا نیز آمده که  انَّ هذا یومٌ تبرکت به بنو امیه  به قصد  تبرک  و ثواب  داشتند  می جنگیدند . مگر در تاریخ نیامده که عمر سعد (لعنه الله علیه)به سپاهش اینگونه خطاب می کرد  و تشویقشان  می نمود   یا خیل الله  ارکبی  و ابشری  بالجنه  ای سواران  حزب خدا  بشتابید  و من  مژده بهشت  را به  شما می دهم  .

واقعا برخی تصور می کردند  جلوی  یک بحرانی  که می خواهد  امت اسلام  را فرو  بپاشد   و نابود  کند  را می گیرند   لذا با  فریاد   الله اکبر  حمله به امام حسین (علیه السلام)  می کردند .شخصی که سر امام حسین  (علیه السلام)  را حمل می کرد  نزدیک غروب بود  به دوستش گفت  چند دقیقه ای  این نیزه را داشته باش  تا برگردم مدتی شد و برگشت  دوستش ازش پرسید کجا بودی : جواب داد دیدم نمازم دارد قضا می شود  ترسیدم گفتم زودتر نمازم را بخوانم و به تکلیفم عمل نمایم . آری حقیقت  نماز را  بر نک نی می برند آن وقت  می خواهند  پوسته  نماز  را  حفظ کنند  و به این  نماز خود می نازیدند .

محتوی خطبه دوم

امام جمعه  شهر چمستان حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سید احمد جباری در خطبه دوم  با بهره گیری  حدیثی از  رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم ) که فرمودند  : لتزود العبد من دنیاه لآخرته و من حیاته لموته و من شبابه لهرمه فان الدنیا خلقت لکم و انتم خلقتم للآخره  - انسان باید برای آخرتش از دنیا و برای مرگش از زمان زندگی و برای پیری اش از جوانی توشه و لوازم سفر آخرت را بگیرد.چرا که دنیا برای شما آفریده شده و شما برای آخرت آفریده شده اید. همه نماز گزاران با به تقوای الهی دعوت نمودند .

شنبه 29 مهر روز صادرات

صادرات به معنای ارتباط کشوری با بازارهای خارجی و تقاضای خارجیان به کالاهای داخلی و مربوط به کشورمان .چنانچه واردات به معنای نیاز و تقاضای ما به کالاهایی خارجی است.

لذا در دنیای امروزی تمامی کشورها نیازمند به هر دو مولفه هستند هم به صادر کردن و فرستادن اجناس و کالاهای تولیدی خود به سایر کشورها و هم به وارد کردن کالاهای مورد نیاز.اما در ارزیابی و سنجش اقتصادی آن کشوری از حیث توسعه اقتصادی موفق و رو به رشد و پیشرو میشناسد که صادراتش بیشتر از وارداتش باشد.چه زمانی صادرات رشد نسبت به واردات پیدا خواهد کرد زمانی که تولید به عنوان محور پیشرفت افزایش پیدا کند.تولید که افزایش یافت اشتغال رو به ازدیاد خواهد رفت و نتیجتا درآمد ملی افزایش می یابد.ولی متاسفانه در فاکتور اول با مشکلاتی رو به رو هستیم. 

دوشنبه اول آبان سالروز شهادت اقا سیدمطفی خمینی فرزند رشید امام خمینی رحمته الله 

عالم فرزانه و ربانی فقیه مجاهد نستوه آقا سیدمصطفی خمینی از پیشکسوتان و جلوداران نهضت امام و از نزدیکترین یاران و مطمئنتین همراهان رهبر کبیر انقلاب در ادوار شروع نهضت تا دوران تبعید در ترکیه و نجف و در نهایت نایل شدن به فیض شهادت بود.

لذا باید بگوییم پیروزی انقلاب اسلامی مرهون شهادت آقا سیدمصطفی خمینی است به عنوان یکی از عوامل نقش آفرین و موثر حرفی به و نا به جا نزدیم.چون امام (ره)فرمودند:شهادت آقا سیدمصطفی از الطاف خفیه الهی بوده است.چون شهادت ایشان در سال 1356 و برگزاری چهلم هلی متععد در سراسر کشور امواجی از احساسات و خشم را علیه رژیم برانگیخت و پیروزی را تسریع کرد.

اعتراض و اعلان خشم ملت غیور ایران از اظهارات نابخردانه رئیس جمهور آمریکا ترامپ

رئیس جمهور آمریکا امروز حال و روز کسی را پیدا کرد که از فرط بیچارگی و بدبختی و ناراحتی فقط ناله میکند و حرف میزندو گاهی فحش میدهد و گاهی التماس میکند و گاهی ادای قدرتمند و زورداران را در می آورد.در حالیکه مردم دارند با تعجب و شگفت زدگی از بی عقلی و رفتارهای سبک مغزانه اش نگاه می کنند و برخی به او میخندند و برخی سرزنشش می کنند.اویی که هر روز حرف تازه و طرح نوی از جنس خودش را مطرح میکند.

آنقدر خام و نپخته است که نخست وزیر اسرائیل منزوی شدن مثل موم ایشان را در دست خود ورزش میدهد.نمیداند بهاء خوش رقصی برای اسرائیل منزوی شدن در دنیا و از دست دادن همه اعتبارات و آبروست.گر چه تمامی آن اعتبار و آبرو هم دروغین و پوشالی بوده است.

ورود کاروان اسراء اهل بیت به همراه سر مبارک سیدالشهداء به شام و دمشق

طبق نقل حسن بن علی طبری،اهل بیت را وقتی به شام آوردند سه روز پشت دروازه شام نگهداشتند تا شهر را به خوبی زیور ببندند و بیارایند به گونه ای که تا آن روز هیچ چشمی آنچنان چنین چیزی را ندیده بوده باشد.حتی یزید به خدمه کاخ هم گفته بود کاخ را مزین به انواع زینتها کنند.سپس همه شهر جار بزنند کسی در خانه نماند برای ورود اسرا در خیابانها و میادین و مکانهای مورد نظر جهت اجتماع حضور پیدا کنند.طبق نقل همین 000/500هزار نفر جمع شدند با چه وضعی.اکثر زنها و مردها طبل و بوق و دف در دست جلوی خانه های خود ایستاده بودند.حضرت ام الکلثوم قبل از ورود به شهر نزد شمر ملعون رفت و تقاضا کرد ای شمر:ما را از مسیری ببر که تماشاچیان کمتری باشند و با نگاه های آلوده خود آزارمان ندهند.دیگر آنکه این سرهایی که مقابل ما هست را جلوتر ببر .آن نانجیب به خاطر خباثت و پلیدی که داشت دستور داد سرها را وسط زنان و ارا بیاورند و در میان جمعیت عبور دهند.وقتی به کاخ یزید رسیدند ظه شده بود..در همین هنگام پیر مردی در مقابل زین العابدین علیه السلام با عتاب و پرخاش عرض کرد:الحمدلله که خداوند مردانتان را کشت و نابود کرد و آشوب و شورش را خاموش کرد.امام سجاد با آرامش عرض کرد:ای پیرمرد آیا قرآن میخوانی؟جواب داد شمارا با قرآن چکار؟؟؟بله که قرآن میخوانم.امام فرمود آیا این آیه به چشمت نخورد؟قل اسلکم علیه اجرا الا الموده فی القربا..آیه دیگر انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا.بله بله بارها خوانده ام.امام سجاد فرمود:اهل بیت پیغمبر ما هستیم آن پیرمرد دست و پای امام را بوسید.

اخبار
ارتباط با امام جمعه