دوشنبه 1396/11/2 - 35 : 15
مشخصات امام جمعه
سید احمد جباری
سید احمد جباری
چمستان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
حضرت زینب کبری سلام الله علیها این عنایات خاص الهی را به واسطه تربیت و پرورش صحیح و پیوسته در دامان پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)و امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و محضر مادر والا مقامشان حضرت زهرا (سلام الله علیها) کسب نمودند.

بسمه تعالی

تلخیص خطبه های 29 دی ماه 1396 چمستان

محتوی خطبه اول

سپاس و ستایش پروردگار عالم و صلوات بر  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) و خاندان پاکش .

خطیب جمعه شهر چمستان در خطبه اول با بهره گیری روایتی از امام محمدباقر (علیه السلام) که فرمودند :

قَالَ لَا تَذْهَبْ بِکُمُ الْمَذَاهِبُ فَوَ اللَّهِ مَا شِیعَتُنَا إِلَّا مَنْ أَطَاعَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ

عقاید و افکار باطل و بیهوده برخی از مدعیان شیعه ای که گناه می کنند شما را گمراه نکند از اینکه میگویند ما شیعیان هر چه گناه بکنیم عذاب نمیشویم و ائمه ما را نجات میدهند خیر اینطور نیست بخدا سوگند از شیعیان ما نیست مگر کسی که خدای عزوجلّ را اطاعت و فرمانبرداری کند . «اصول کافی جلد 2،صفحه 72» همه نماز گزاران را به تقوی الهی دعوت نمودند .

خطیب محترم نمازجمعه شهر چمستان در خطبه اول ، در بحث راجع به شرح زیارت جامعه کبیره به این فراز از این زیارت رسیدند که امام (علیه السلام) فرمودند : والرَّحْمَةُ الْمَوْصُولَةُ :

و شمایید رحمت دست یافتنی پی در پی .  رحمت به معنای رقت قلب و عطوفت کاربرد این واژه رحمت برای خدا به معنای احسان به بندگان بدون رقت قلب و تأثیرپذیری چون انسان قلب دارد و قلبش منعطف می شود خدا رحمت جوشان و فیاض دارد که غیرمنقطع و دائمی است قال علی(علیه السلام) : "رحیم لا یوصف بالرّقّة ، والرَّحْمَةُ الْمَوْصُولَةُ" راجع به خداوند این اعتقاد داریم که رحمت الهی سرشار و فراگیر است که جهان هستی را فرا گرفته است هر چند گسترش رحمت رحمانی پهناورتر از رحمت رحیمی خداست چون خداوند در قیامت تنها بر مؤمنان و نیکوکاران رحیم است.

در فرازهایی از مناجات امیرالمؤمنین (علیه السلام) با خداوند اینگونه بیان شده است" يَوْمَ لا يُغْنِي مَوْلًى عَنْ مَوْلًى شَيْئاً وَ لا هُمْ يُنْصَرُونَ إِلاَّ مَنْ رَحِمَ اللَّهُ "روزی که هیچ دوستی و سرپرستی نمی تواند حمایت و یاری از دوست و محبوبش بکند که روز قیامت است مگر آن کس را که خداوند به اورحم مینماید . امام صادق (علیه السلام) در بحار النوار راجع به تبین این فزار فرمودند : بخدا سوگند مردم بواسطه ما در قیامت بی نیاز از بقیه امور می شوند . در یک روایت دیگر اینطور امام صادق (علیه السلام) فرمودند : بخدا قسم منظور از رحمت در آیه شریف " يُدْخِلُ مَنْ يَشاءُ في رَحْمَتِهِ " امیرالمؤمنین ( علیه السلام) مراد است که هرکس در تحت ولایت او و فرزندانش قرار بگیرد تحت چتر ولایت الهی و رحمت اوست.

در برخی سخنان و کلام نورانی ائمه اینطور بیان شده است که  "والرَّحْمَةُ الْمَوْصُولَةُ" رحمت «اطاعت الامام» معصوم علیهم السلام است آنها نسبت به همه مردم ولایت دارند لکن گروهی از پذیرش ولایت آن حضرات سر باز زده اند و نافرمانی کرده اند ولی گروه دیگر پذیرای ولایت الهی  آنان شده اند . لذا میان مردم و ولایت جدایی و فصلی نیست مگرآنکه افراد یا گروههای خودشان فصل و جدایی ایجاد کنند . اگر مانع و فصل و جدایی گاهی میان مردم و ولایت مشاهده می شود این موضوع عاملش مردم هستند و الا آن حضرات "والرَّحْمَةُ الْمَوْصُولَةُ" می باشند . چقدر زیبا این جملات کنار هم ردیف شده بود اول فرمود: شما شاهدان دنیای فانی هستید ، پس از آن فرمود : شما شفیعان آخرت باقی می باشید در اینجا ادامه مطالب می فرماید شما رحمت پیوسته و متصل و لا ینقطع خداوند می باشید همه نگاهها متوجه شماها خواهد بود همه می دانند در آن صحرای قیامت در آن وادی مخوف و وحشت بار عرصات محشر چشمه رحمت از جایگاه شما خواهد جوشید بزرگان هم چشم امید به شما دارند . .

آن روز رحمت موصوله رحیمی که اختصاص به مؤمنان و پیروانشان دارد در دنیا هم مظهر رحمت خدا در عالم بود که لحظه ای آن رحمت رحمانیه قطع نمیشد چون یک لحظه اگر رحمت برداشته میشد عالم فرو میریخت . شما علت مابقیه عالم هستی  می باشید در آخرت هم خدا شمارا بطور خاص مظهر رحیمیت خود نسبت به  مؤمنان قرار داد .

مشمول رحمت رحیمیه معصومین (علیهم السلام) برای انسانی منوط است به نحوه عمل و کردار و رفتار و نیات انسان در دنیا . پیامبر ما ، داد میزدند ای مردم بدون عمل و بندگی خدا انتظار رحمت نداشته باشید این یک توقع بیجایی است مگر میشود کسانی که روزه گرفته اند ، نماز خواندند و جبهه رفتند و زخم برداشتند و سختیها را متحمل شدند با کسی که هیچ از این اعمال انجام نداد مساوی باشد. نه تنها اینکارها را نکرد بلکه همه عمر یا بیشتر عمرش را در مستی و شهوترانی ، دروغگویی ، دغل بازی ، خیانت و جنایت گذرانده .  اگر قرار بود به همین راحتی فاصله اش را شامل اینطور افرادی که در دنیا سر در منجلاب گناه فرو برده بودند بگرداند پس دلیل رسالت آن همه انبیاء و انزال 114 کتاب آسمانی و شهادت آن همه مردان الهی و زجر و رنج آن همه مؤمنان برای چه  بود .

کدام کشاورز صاحب زمین بی کشت امید دریافت کشت دارد . در قرآن کریم بسیار از رحمت الهی یاد شده است اصلا در 114 سوره 113 بار اسم خدا در سوره نمل هم دوبار کلا بازهم 114 بار خداوند به صفت رحمت معرفی و ذکر شده است چهار بار " أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ" بیان شده است .

امام صادق ( علیه السلام) فرمودند :آنقدر روز قیامت رحمتش را گسترش میدهد که "حَتّی یَطْمَعَ إِبْلیسُ فی رَحْمَتِهِ " شیطان طمع میکند رحمت خدا شامل او هم میشود . ائمه علت نمایی خلقت برای فاعل و خالق هستی خداوند هستند . هر نمایی که پرورش گل دارند گلها را به امید گلهای سر سبد گل پرورش میدهند و هزینه میکنند اگر گلها چشم نواز که روی سبد قرار میگیرند نباشد مشتری پسند هستند قطعا باغبان و پرورش دهنده دست از کار می کشند معنای حدیث "لَوْلَاکَ لَمَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاک " هم اینچنین است .

محتوی خطبه دوم

خطیب جمعه چمستان با بیان حدیثی از  علی علیه  السلام که فرمودند:

عَلَى مَاذَا بَنَيْتَ أَمْرَكَ؟ فَقَالَ عليه السلام: عَلَى أَرْبَعَةِ أَشْيَاءَ؛ عَلِمْتُ أَنَّ عَمَلِي لَا يَعْمَلُهُ غَيْرِي فَاجْتَهَدْتُ وَ عَلِمْتُ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُطَّلِعٌ عَلَيَّ فَاسْتَحْيَيْتُ وَ عَلِمْتُ أَنَّ رِزْقِي لَا يَأْكُلُهُ غَيْرِي فَاطْمَأْنَنْتُ وَ عَلِمْتُ أَنَّ آخِرَ أَمْرِي الْمَوْتُ فَاسْتَعْدَدْتُ..علی علیه السلام فرمودند:  به حضرت امام صادق (علیه السلام) عرض شد: زندگي دنيايي­ات را بر چه چيز بنا كرده‏اى؟ فرمود بر چهار چيز؛ 1- فهميدم كه عمل مرا ديگرى انجام نمي­دهد، پس به كوشش پرداختم. 2- دانستم كه خداوند بر اعمال و کردارم مطلع و آگاه استلذا نسبت به نافرمانیش حیا و شرم کردم. 3- فهمیدم روزی من را کسی غیر از خودم استفاده نمی کند،لذه به رسیدن روزیم اطمینان یافتم. 4- ایمان یقین پیدا کردم پایان کار هر انسانی مرگ است پس برای آخرتم توشه را راهم و مهیا نمودم.

امام جمعه محترم شهر چمستان

جمعه 29 دی ماه روز هوای پاک نامیده شده است.

امام جمعه محترم چمستان با  اشاره به  روز هوای پاک  بیان داشتند : بحمدالله در مازندران خصوصا غرب استان ما مشکل آلودگی هوا نداریم ولی می شود کاری کرد که شاکرین این نعمت بزرگ و بی نظیر و بی بدیل الهی بود چرا نعمت بی بدیل چون آب اگر نعمت ارزشمندی است باز در اهمیت به پای هوا نمی رسد. برای اینکه می شود بدون آب دو الی سه روز زنده بود.از غذا و مواد غذایی هم مهم تر است.چون بدون غذا انسان چند روز میتواند دوام بیاورد ولی بدون هوا چند دقیقه هم نمی تواند زنده بماند.

شکر عملی این است که اسباب هوای پاک و مطبوع را حفظ کنیم و مراقبت از آنها داشته باشیم.مثل درختان و جنگلهای زیبا.ما چون غرق در این نعمتها و هوای پاکیزه هستیم به اهمیتش پی نمی بریم.آنهایی که در تهران و کلان شهرهای آلوده زندگی می کنند به خوبی درک می کنند هوای سالم چه ارزشی دارد و وقتی که به اینجا می آیندآرزو می کنند تمام سلولهای بدنشان سلول تنفسی می شد.

خطیب جمعه چمستان سانحه دلخراش و غمبار کشتی اقیانوس پیمای سانچی و جان باختن جمعی از دریانوردان دریادل را تسلیت و برای ایشان علو درجات از خداوند منان خواستار شد.

و بیان نمودند: گویا دی ماه بنا دارد با همه سردی اش داغی را بر دلهای مردم بزرگ و ملت غیور ما بگذارد.سال گذشته در 30 دی 1395 آتش سوزی مهیب و فروریختن ساختمان 17 طبقه پلاسکو که حدود 23 نفر از عزیزان آتش نشان در آنجا به لقاءالله پیوستند.

ودر آستانه سالگردش 30 نفر از گلهای نیلوفر سرزمین ایران در حادثه دریایی کشتی سانچی آسمانی شدند.  ایشان این حادثه را به خانواده داغدارشان تسلیت  گفتند. چرا که  همه کشور در هنگام شنیدن این خبر انصافا غرق در ماتم شده اند.

این کشتی حامل 136 هزار تن میعانات گازی را حمل می کرد. قطعا مخاطرات فراوانی را همیشه به دنبال دارد ولی این خدمتگذاران عرصه اقتصادی کشور و سربازان در جبهه اقتصاد مقاومتی به جنگ همه آنها رفتند.

ایشان میلاد خجسته حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)عقیله بنی هاشم را تبریک گفتند و ضمن تبریک به پرستاران عزیز برای این اقشار پر تلاش آروزی سلامتی و موفیقیت روزافزون را خواستار شدند.

حضرت زینب کبری سلام الله علیها به اعتراف اکثر مورخان منصف آراسته به همه فضائل و خصلتهای والای اخلاقی و الهی بودند.

و در سایه همین کمالات بود که شایستگی محرم راز الهی و امین و دایع امامت و ولایت گشتند.

حضرت زینب کبری سلام الله علیها این عنایات خاص الهی را به واسطه تربیت و پرورش صحیح و پیوسته در دامان پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)و امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و محضر مادر والا مقامشان حضرت زهرا (سلام الله علیها) کسب نمودند.

رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) سفارش حضرت زینب کبری(علیه السلام)  را به خاندان مطهرش و همه اصحاب و مرد و زن مدینه می نمود و می فرمود : در هنگام تولد حضرت زینب (سلام الله علیها) به همه حاضرین بگویم تا به غائبین بگویند تا قدر و منزلت این دختر را بدانندکه او نمونه خدیجه کبری(سلام الله علیها)  است.  

او همچون شبیه جده اش خدیجه(سلام الله علیها)  که در آغاز بعثت با شجاعت و دلیری و فداکاری در برابر بدخواهان و مخالفان ایستاد و متحمل همه زحمات و آزارها شد تا نهال نورسته اسلام،حفظ و بارور گردد.این دخترم زینب(سلام الله علیها)  نیز با صبر و ایثار و  فداکاری و تحمل مصائب دشوار از به خطر افتادن اساس  اسلام و قیام دین جلوگیری می کند.شاعر عرب راجع به عملکرد حضرت  زینب کبری(سلام الله علیها)  می گوید: او کار مادرش زهرا (سلام الله علیها) را در دفاع از دین به شکل دیگری انجام داد تازه اضافه هم داشت.او را به اسارت بردند و در اسارت وقار و سکینه و هئیبت و ابهت خود را نیز حفظ کرد. 

امام جمعه محترم در پایان  از حضور ارزشمند مدیران و مسئولان  و نماینده محترم شهرستان های نور و محمودآباد دکتر اسماعیلی و  فرماندار معزز دکتر شادمان و بخشدار محترم مهندس ذوالفقاری ، که دو ساعت قبل از شروع نماز جمعه و از ساعت 10 در محل نماز جمعه حضور و از نزدیک پاسخگوی مشکلات مردم بودند تقدیدر و تشکر فراوان کرد.

اقدام ارزشمندی که مردم بدون هیچ مانعی رو در روی مسئولین خود مطالبات و معضلات شخصی یا عمومی خود را مطرح و ارائه میدهند تا در حد امکان قانونی و اعتباری مدیران محترم نیز چاره اندیشی و گره گشایی کنند.کاری که امیرالمومنین(علیه السلام)  به مالک اشتر فرمود: ای مالک آنچنان در دسترس مردم باش که جز تو و رعیت یا ارباب رجوع کسی حائل و فاصل میانشان نباشد. هر چند ما اعتقاد داریم بسیاری از مدیران ما هم با روحیه خدمتگزاری و جهادی غالبا در دسترس هستند و ملاقات عمومی هفتگی دارند و اینکار زیبایی و همدلی و همسوئی مردم و مسئولان را دو چندان می کند.

فرماندار عزیز: برخی از مشکلات در منطقه نه زخم بلکه دمل خطرناکی دارد تبدیل میشود که متاسفانه با وجود قول هایی مساعد و جلسات متوالی هر سال چندین جلسه درد درمان نشد بلکه شاید تهدیدی هم برای آینده منطقه باشد.

مردم شریف و نجیب و صبور و انقلابی و ولائی بیش از 20 سال به صدایشان کسی توجه نکند و دادشان را نرسد.این دال بر تحمل و خویش تن داری مردم نیست؟ اینکه سالها جنازه امواتشان را به خاطر نداشتن قطعه ای قبرستان و آرامستان به محله دیگری و روستای مجاور می برند نشان از صبوری و بردباری مردم عزیز و شریف دارد.

اینکه قول میدهند در محضر فرماندار وقت طی دو ماه مشکل زمین قبرستان را حل کنند بعد از چهار ماه حل نمی شود و مردم اعتراض می کنند و سر از زندان و مراجع قضائی در می آورند چه حکایتی است؟

از طرفی زمینهای  لاویج که چندین سال است  مردم  این منطقه را درگیر خود نموده است و اداره منابع طبیعی  بجای پاسخ گویی و حل و فصل این زمینها هر بار  قضیه را به نفع خود تمام می کند . اینها درد است که از چندین سال  تا به الان در این موارد ، هنوز نتیجه ای حاصل نشد . 

اخبار
ارتباط با امام جمعه