شنبه 1396/8/27 - 53 : 9
مشخصات امام جمعه
سید محمود موسوی
سید محمود موسوی
سرخ رود
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/13
جامعه اسلامی همیشه از بی‌عدالتی و نفاق ضربه خورد/رفع مشکلات مردم اولویت دولت دوازدهم باشد

   صد و سی ویکمین خطبه حجت الاسلام والمسلمین موسوی آملی امام جمعه بخش سرخ رود در نماز عبادی سیاسی جمعه

بسمه تعالی

 (خطبه اول)

در قرآن کریم عنایت خاصی به واژه تقوا در ابعاد مختلف شده است «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبيرٌ بِما تَعْمَلُونَ؛ ای کسانیکه ایمان آورده اید، از خدا بترسید و باید هر انسانی مراقب اعمالی که از پیش ، برای فردایش فرستاده باشد و از خدا بترسید، بدرستی که خدااز آنچه می کنید باخبر است »

هیچ موجودی از هیچ موجودی دیگر راضی نمی شود مگر به وساطت مقام امام هشتم (علیه السلام) هیچ انسانی به هیچ توفیقی دست نمی یابد و خوشحال نمی شود مگر به وساطت مقام رضوان ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (صلوات الله علیهما و آلهما) و هیچ نفس مطمئه ای به مقام راضی و مرضی بار نمی یابد مگر به وساطت امام رضا (ع)

او نه چون به مقام رضا رسیده است به این لقب ملقب شده است بلکه چون دیگران را به این مقام می رساند، ملقب به رضا شد بین آحاد امت کسانی هستند که به مقام رضوان راه پیدا می کنند اگر در سوره فجر آیات 27 و 28 «يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ*ارْجِعي‏ إِلي‏ رَبِّکِ راضِيَةً مَرْضِيَّةً» آمده است مخصوص ائمه (علیهم السلام) فقط نیست شامل سایر انسان های ملکوتی منش هم می شود ممکن است در این امت کسانی باشند که دارای نفس مطمئنه و نائل به مقام راضیهً مرضیهً بشوند اما رضا نخواهند بود! آنها جز امت هستند ولی امام رضا (ع) واسطه فیض الهی است که چنین افرادی در بین امت به مقام راضیهً مرضیهً راه پیدا می کنند اگر فرزندی کوشید رضای پدر و مادر را فراهم کرد چه بداند و چه نداند و به وساطت مقام امام رضا (علیه آلاف و تحیه و الثناء) می باشد.

وجود مبارک امام رضا (ع) وقتی وارد سرزمین مرو و خراسان شدند آن روز مسئله رسمی خراسان، مسئله امامت و رهبری و خلافت و مانند آن بود عده ای بر این پندار باطل بودند که امامت انتخابی است و سقیفه بنی ساعده شاهد آنها بود و بنی العباس هم بر این پندار بودند امام رضا (ع) در جواب همه ی افکار باطل فرمودند: الأمامُ واحِدُ دَهرِهِ لا یُدانِیهِ اَحَدٌ وَ هُوَ بِحَیثُ النَّچمُ مِن یَدِ المُتناوِلین، اَینَ العُقُول مِن هذا؟ اَینَ الأختیارُ مِن هذا؟

فرمود: امام آن انسان کاملی است که در عصر خود، در روی زمین دومی ندارد او مثل «لَیسَ کَمِثلِ شَی» است مگر مظهر «لَیسَ کَمِثلِ شَی» شی همتا دارد؟ وقتی همتا نداشت، در دسترس فکر دیگری نیست که دیگری او را بشناسد! از باب تشبیه معقول به محسوس چنین فرمود: همانطوری که با دست نمی شود ستاره آسمان را گرفت با فکر بشر عادی هم نمی شود خلیفه الله را و امام معصوم را شناخت! اَینَ العُقُول مِن هذا؟ اَینَ الأختیارُ مِن هذا؟ کجا عقل مردم می تواند امام را بشناسد، تا او را در سقیفه اختیار بکند، انتخاب نمی کند! امام را جز امام آفرین واحدی نمی شناسد جز ذات اقدس اله.

در قرآن کریم، ذات اقدس اله به ما فرمود: شما باید وسیله ای فراهم بکنید از آن وسیله مدد بگیرید و به خدا واصل بشوید وسیله برای وصول است؟ این سبب و این نردبان برای آن صعود است؛ «وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ» سوره مائده آیه 35 آنگاه وسیله را برای ما در مناجات و روایات برای ما مشخص کرده اند بهترین وسیله و عالی ترین وسیله «توحید» است که انسان موحد باشد ««و ابتغُوا الیه الوسیله». ۲ آنگاه وسیله را در ادعیه، در مناجات و در روایات برای ما مشخص کرده‌اند. بهترین و عالیترین وسیله، «توحید» است که انسان موحد باشد. «توسّلتُ الیک برُبُوبیّتک»،۳ اعتقاد به عبودیت خویش و ربوبیّت خدا بهترین وسیله است و برای اینکه انسان به‌این توفیق راه پیدا کند، اقرار به گناه را به عنوان وسیله با مولای خود در میان می‌گذارد. در مناجات شعبانیه چنین آمده است: خدایا! تو که دستور داده‌ای به طرف تو وسیله‌ای اتخاذ کنیم، «و قد جعلتُ الاقرار بالذّنب الیک وسیلتی:۴ من هیچ نردبان و وسیله‌ای ندارم، مگر اینکه اقرار می‌کنم بد کرده‌ام. »

اقرار به گناه نردبان خوبی است؛ از غرور انسان می‌کاهد، انسان را به توبه وادار می‌کند، و وقتی انسان اقرار کرد و تصمیم به توبه گرفت، کم کم شامّه‌اش باز می‌شود، حالت ذکام معنوی‌اش برطرف می‌شود؛ و وقتی انسان ذکام نداشت، سرماخورده نبود، هم بوی بد را استشمام می‌کند،

هم بوی خوب را؛ هم بوی خوب و شیوای عبادت و استغفار به شامّه‌اش می‌رسد، هم بوی بد گناه.

این از بیانات نورانی رسول خداست(ص) که فرمود: «تعطّرُوا بالاستغفار لا تفضحنّکُم روائحُ الذُّنُوب:۵ با استغفار خود را معطر کنید تا بوی بد گناه شما را رسوا نکند. » 

جامعه ای که شهید داده است معطر است هر وقت شهید می آورند جامعه ما را معطر می کند مگر در فرهنگ ما زیارت وارث و امثال وارث نیامده؟ مگر ما در پیشگاه شهدا و امامعرض نمی‌کنیم: «طبتُم و طابت الأرضُ الّتی فیها دُفنتُم»؟۶ شما طیّب و طاهرید، سرزمینی که شما را پروراند طیب و طاهر است خب این زیارت وارث به انسان شامّه می دهد اگر جامعه ما زنده بود به برکت خون شهدا، بوی بد گناه ما را مفتضح نمی کند!

به شرط اینکه در راه قرآن و عترت طاهرین و شهدا قدم برداریم خدایا تا دیر نشده ما برمی گردیم ما معتقدیم بد کردیم و تو پوشاندی ستار بودی غفار بودی و امید آن هست که در آخرت هم بپوشانی؛ ولی بالأخره ممکن است قهر خدا آن پرده را کنار بزند و در سرزمین طیب و طاهری که مردان و زنان الهی تربیت می‌کند و هم بوی خوب اطاعت و هم بوی بد گناه را استشمام می‌کنند، ما مفتضح شویم «الحمدلله الذی ستر عیوبی و ذُنوبی و لم یفضحنی من بین الخلائق» مستدرک الوسائل ج5 ص393

این راه های میان بری که خداوند برای ما قرار داده استفاده کنیم «توسّلتُ الیک برُبوبیّتک» یعنی خدایا تو که فرمودی«و ابتغُوا الیه الوسیله» ما توسل به ائمه داریم، نماز وسیله است، روزه وسیله است، قرائت قرآن وسیله است، درس و بحث وسیله است، احسان و نثار و ایثار وسیله است، جهاد اصغر و اکبر وسیله است؛ همه ‌اینها وسیله‌اند؛ اما «توحید ناب» وسیله خوبی است. خدایا! عبودیت خود و ربوبیت تو را وسیله قرار دادیم؛ «توسّلتُ الیک برُبوبیّتک» اگر چنین وسیله‌ای در اختیار ما هست، و آن اقربُ الوسائل و‌ اقوی الوسائل است؛ اگر از آن بخواهیم مدد بگیریم، کار آسانی است؛ دفعتاً می‌بینید انسان متحول می‌شود، و این تحول ذخیره‌ای است که هیچ چیز آن را عوض نمی‌کند.

شما تا چشم به هم بزنید، می‌بینید ابلاغ بازنشستگی به دست یک عالم حوزوی یا دانشمند دانشگاهی دادند. طولی نمی‌کشد که انسان به ۶۰ یا ۷۰ سالگی می‌رسد! امیرالمؤمنین بیانی نورانی دارد که لحظه‌ها به چه سرعتی می‌گذرد، روز می‌شود، روزها به چه سرعت می‌گذرد، هفته می‌شود، هفته‌ها به چه سرعت می‌گذرد، ماه و سال را پشت سر می‌گذارد؛ و این ماهها و سالها به چه سرعت می‌گذرد و عمر را تأمین می‌کند! تا انسان بجنبد، می‌بیند:

از آن سـرد آمد این کــاخ دلاویز

که تا جا گرم کردی‌، گویدند خیز

مقام رضوان

دنیا همیشه سرد است؛ زیرا هر کسی چند لحظه‌ای در آن می‌نشیند، و تا می‌آید جای خود را گرم بکند، به او می‌گویند: نوبتت به سر آمده. بنابراین کسی در این بازیگریها پیروز می‌شود که نه کسی را فریب دهد، و نه فریب کسی را بخورد؛ او به مقام رضوان بار می‌یابد، ان شاءالله به نفس مطمئنه می‌رسد، راضیه مرضیه خواهد شد و از آن به بعد به او اجازه رجوع می‌دهند. به برخی می‌گویند: «وقفُوهُم انّهُم مسئُولُون:۸ اینها را متوقف و بازداشت کنید» و به بعضی می‌گویند: بیایید. خدا دستور توقف به عدّه‌ای می‌دهد، و فرمان رجوع درباره عده‌ای دیگر صادر می‌کند، ماییم و ابدیت ما. عمر انسان با کهکشان ها قابل قیاس نیست! انسان یک جان مجردی دارد که فوق میلیاردها سال نوری است؛ نه متزمن در زمان است، نه متمکن در مکان

(خطبه دوم)

«اوصيکم عبادالله و نفسي بتقوالله»

یک موضوع که یک عده در کشور هیاهوی راه انداختند و اظهاراتی که دارند که چنین اظهاراتی را نامی جز خیانت نمی شود گذاشت بعضی از نمایندگان مجلس به جای پیگیری مشکلات مردم و کمبودهای کشور با سیاسی کاری و جنجال سازی، شأن نمایندگی را مخدوش کرده است؛ بلکه با وارونه سازی مطالبات مردم و در حساب کاربری خود در توئیتر در ادعایی عجیب می نویسد؛ مردم نه از فقر گلایه دارند، نه از ریزگردها نه از بیکاری و نه از هیچ چیز دیگر و تنها به دنبال رفع حصر سران فتنه هستند که سازوکار انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران را به تمسخر گرفتند! در برابر خواست و رأی مردم ایستادند، تهران را به آشوب کشیدند و فتنه ای به پا کردند که نه تنها کشور را هشت ماه معطل کردند؛ بلکه همه دستاوردها و قدرتی که از حضور بالای 90 درصدی مردم در انتخابات دهم ریاست جمهوری حاصل شده بود بر باد دادند سخنان این نماینده بیش آنکه سودی به حال سران فتنه داشته باشد موجب دلسردی و ناامیدی مردم خواهد شد.

ما انتظارمان این است که مسئولان کشور، از دست اندرکاران بخش های مختلف که با رفتار خود همچنان این اعتماد را افزایش بدهند این سرمایه ی اصلی نظام اسلامی است اگر ما در صحنه ی زندگی سیاسی و اجتماعی به همدیگر بدبین باشیم، به چشم دشمن به یکدیگر نگاه کنیم این فرصت برای دشمنان حقیقی ما پیش خواهد آمد اگر فکر نکنیم، اگر بصیرت نداشته باشیم، اگر فراموش کنیم که دشمنانی در کمین انقلابند، ضربه خواهیم خورد، این برای ما تجربه شد ملت همه با یکدیگر برادرند از جمله کارهایی که باید انجام بگیرد، این است که از امکانات وسیعی که در کشور وجود دارد برای اشتغال و تولید کشور قدم بردارید و با این امکانات خلاها را پر کنید، کارهای بزرگ باید انجام بگیرد، کارهای ماندگار باید انجام بگیرد همه هم باید کمک کنند اگر بخواهیم به آن هدف ها برسیم، همه باید کمک کنند سلیقه های مختلف را کنار بگذارند باید از نیروهای انقلابی و جهادی استفاده کرد وقتی دولتی انتخاب شد و آمد وسط میدان، دولت باید از همه گروه ها کمک بگیرد چه از لحاظ سلیقه سیاسی با او همراه باشند یا نباشند یا احیاناً انتقادی به او داشته باشند یا نداشته باشند، باید کمک کنند این مجلس و این مراسم بزرگ در میلاد با سعادت امام رضا (علیه السلام) انجام گرفت با تبرک جستن از آن بزرگوار ان شاء الله مبارک است ان شاء الله مدبرانه فکر کنید و بدون افراط و تفریط رفتار کنید مراقب باشید تندروی انسان را پیش نمی برد بیشتر به خدا احساس نیاز کنید و دست نیاز به سوی خدا بیشتر دراز کنید، تا عمل مسئولین، رفتار مسئولین، افکار مسئولین از آسیب کمتری برخوردار باشد و جامعه بهره ی بیشتری ببرد از خدا بخواهید براساس تکلیفی که بر عهده ی دولت دوازدهم است که راه را شناسایی کرده و شناخته و حرکت کنند ان شاء الله به نتایج مطلوب برسیم و سه جهت گیری دولت دوازدهم:

1-پرداختن به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم 2-تعامل گسترده با دنیا 3-صلابت و قدرت در برابر سلطه طلبی شود

همه بدانند این ملت، یک ملت یکپارچه است احساسات این طرف را علیه آن طرف تحریک نکنید  و این اظهارات سخیف را بعضی ها نکنند مردم توطئه را می فهمند؛ مردم ما خباثت را درک می کنند مراقب کار و حرف زدن خودتان باشید اگر قانون حاکم نشد، آن چیزی که از بی قانونی بر سر همه خواهد آمد بسیار تلخ تر است از آنچه که اجرای قانون ممکن است در کام بعضی تلخی به وجود بیاورد «وَ مَنْ ضَاقَ عَلَيْهِ الْعَدْلُ فَالْجَوْرُ عَلَيْهِ أَضْيَقُ» عدل همان رعایت قانون است اگر ما از رعایت قانون احساس ضیق کردیم، نخواستیم به قانون تن بدهیم، آنچه که بر سر ما از بی قانونی خواهد آمد به مراتب از این تلخی تحمل قانون سخت تر است این را باید همه توجه کنند جامعه اسلامی همیشه از بی عدالتی و نفاق ضربه خورده است.

تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی را به رییس جمهور محترم و دولت مردان و ملت عزیز تبریک عرض می نمایم همانطور که در حکم ریاست جمهوری مقام معظم رهبری الامام خامنه ای «زید عزه و عمره» همت رییس جمهور محترم را در استقرار عدالت، جانبداری از محرومان و اجرای اسلام ناب، تقویت وحدت و عزت و توجه به ظرفیت های کشور و صراحت در مبانی انقلاب توصیه فرمودند از رییس جمهور محترم و اعضای دولت محترم ملت ایران خواستارند که همه به وظائف شان عمل کنند حضور یکپارچه ی مردم، رقابت جدی، فعالیت و تلاش حقیقی مردم درکنار معیارهای اسلامی و معیارهای الهی این ترکیب شگفت آور همان چیزی است که بشریت محتاج آن است تشنه ی آن است ظرفیت این نظام، نظامی که برخاسته ی از این حقیقت است بسیار والا و فراتر از آن چیزی است که دیگران از بیرون صحنه نگاه می کنند و تحلیل می کنند این ظرفیت عظیم ناشی از همین است جمهوریت و اسلامیت است از همین مردم سالاری دینی و اسلامی است.

پروردگارا این ملت را به هدف های بلند و به آرزو های بزرگ خود برسان

پروردگارا دعای مستجاب حضرت ولی عصر (روحی و اروحنا له الفداه) را در حق رهبر ما و ملت ما مستجاب بفرما

پروردگارا روح امام بزرگوار ما و ارواح شهدا را با ائمه ی هدی محشور بفرما

پروردگارا قلب مقدس امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) را از همه ی ما راضی و خشنود بگردان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ ﴿١﴾ وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ﴿٢﴾ فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا ﴿٣﴾»

والسلام عليکم ورحمت ا...و برکاته. (روابط عمومی دفتر امام جمعه بخش سرخ رود)

اخبار
ارتباط با امام جمعه