پنج شنبه 1396/2/7 - 39 : 17
مشخصات امام جمعه
سید محمود موسوی
سید محمود موسوی
سرخ رود
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/25
در زمان حال هم فرماندهان اقتصادی و فاتحان خیبر اقتصادی وارد میدان شوند و شعب ابی طالب خواهان را چه در داخل و خارج شناسایی کنند و با تفکر عمارگونه فاتح خیبر شوند و در اشتغال و تولید قدم بردارند.

صد و پانزدهمین خطبه حجت الاسلام والمسلمین موسوی آملی امام جمعه بخش سرخ رود در نماز عبادی سیاسی جمعه

بسمه تعالی

 (خطبه اول)

انسان باتقوا اهل نماز جمعه است پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) هر گاه به سوی نماز جمعه حرکت کند خداوند دلهره های روز قیامت را برای او کاهش داده و به سوی بهشت راهنمایی اش می کند. وسائل الشیعه ج7 روایت 9390

خداوند ما را هم بزرگ آفریده است و روح پذیرش خدا ذکر خداست برای خدا خلوت کنی نیمه شب نماز هم نمی خوانی نخوان ولی بنشین و جسم و روح و هستی خودت را نقد بگذارد در مقابل خدا.

به روایتی پیامبر (ص) اشاره دارد: «ما عَبَدناکَ حَقَّ عِبادَتِکَ وَ ما عَرفناکَ حَقَّ مَعرِفَتِکَ» مرآه العقول ج8 ص146

در فطرت و خلقت، انسان امکان ندارد به غیر از کمال مطلق همه جان ها و دل ها به سوی اویند و جز او بجویند و نخواهند جست و ثنا خوان اویند «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتي‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ» سوره روم آیه 30

در این جا به فطرت انسان ها اشاره کرده، گرچه این خاصه خلقت است فطرت الهی که مردم را بر آن آفرید، آفرینش خدا را دگرگونی نیست روم آیه 30

همه تسبیح ذات اقدس اله گویند «وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبيحَهُمْ » سوره اسراء آیه 44

              ما سمیعیم و بصیریم و هشیم     ***      با شما نامحرمان ما خاموشیم

در فطرت و خلقت انسان امکان ندارد که کمال ناقص جویند هر کمال ناقص محدود به عدم است و فطرت از عدم تنفُّر دارد طلب علم طلب علم مطلق می کند و عشق به علم مطلق دارد و هم چنین طالب قدرت و طالب هر کمال به فطرت، انسان عاشق کمال مطلق است و در کمال های ناقص آن جه می خواهد کمال آن است نه نقص که فطرت از آن منزَجِر است و حجاب های ظلمانی و نورانی است که انسان را به اشتباه می اندازد تا انسان در حجاب خود است و به خود سرگرم است و خَرق حُجُب، حتّی حُجُب نوری را نکرده، فطرتش محجوب است و خروج از این منزل علاوه بر مجاهدات، محتاج به هدایت حق تعالی است «لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِکَ الدِّينُ الْقَيِّمُ » سوره روم آیه 30

«بارالها بریدگی کامل از تعلقات را برای توجه به خودت ارزانی ام فرما، چشم دل های مان را به فروغ نظر کردن به خودت روشن گردان، تا دیدگان دل پرده های نور را دیده و به معدن عظمت و جلال برسد، و جان های مان به عزّ قدس تو تعلق یابند الها! مرا در شمار آنان قرار ده که صدای پس پاسخت دادند و نیم نگاهی به آنان کردی پس در جلال تو مدهوش شدند»

«إلهی هَبْ لی کَمالَ الْانْقِطاعِ إلَیْکَ وَ أَنِرْ أَبْصارَ قُلُوبِنا بِضیاءِ نَظَرِها إِلَیْکَ حَتّی تَخْرِقَ أَبْصارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إلی مَعْدِنِ الْعَظَمَةِ وَ تَصیرَ أرْواحُنا مُعَلَّقَةً بعِزِّ قُدْسِکَ‌. الهی‌ وَ اجْعَلْنی‌ مِمَّنْ نادَیْتَهُ فَاجابَکَ وَ لاحَظْتَهُ فَصَعِقَ لِجَلالِکَ فَناجَیتَهُ سِرّاً»

این کمال انقطاع، خروج از منزل خود و خودی و هر چه و هر کس، و پیوستن به او است و گسستن از غیر، وهبه ای الهی است و اولیای خُلَّص پس از فَصَعِقَ (از بیخودی سالک) حاصل از جلال، که دنبال گوشه ی چشم نشان دادن او است و ابصار قلوب تا به ضیاء نظره (نیم نگاه) او نور نیابد، حُجُب نور خرق نشود و تا این حُجُب باقی است راهی به معدن عظمت نیست و ارواح تَعلَّق به عزّ قدس را در نیابند و مرتبت تَدَلّی حاصل نیاید «ثُمَّ دَنی فَتَدَلّی؛ آن گاه که نزدیک و نزدیک تر شد» سوره نجم آیه 8

و ادنی‌ از این، فنای مطلق و وصول مطلق است.
            صوفی! زره عشق صفا باید کرد

                                                                  عهدی که نموده‌ای وفا باید کرد
            تا خویشتنی به وصل جانان نَرسی

                                                                  خود را به رهِ دوست فنا باید کرد

نجوای سرّی حق با بنده خاص خود صورت نگیرد مگر پس از صَعْق  (از خود بیخودی سالک) و تجلی ذات اقدس اله به جَبَل هستی «فَلَمّا تَجَلّی رَبِّهُ لِلجَبَلِ دُکّاً وَ خَرَّ موسی صَعِقاً» چون پروردگارش بر کوه تجلی کرد کوه را خرد کرد و موسی بیهوش افتاد «رَزَقَنا اللهُ وَ ایَّاکِ». به شرط آن که علم حجاب نگردد «اَلعِلمُ هُوَ الحِجابُ الاَکبَر» علمی باشد که تهذیب و تطهیر و تزکیه انسان گردد « الْعِلْمُ نُورٌ یَقْذِفُهُ اللهُ فی‌ قَلْبِ مَنْ یَشاءُ» باعث عُجُب و خود خواهی نگردد باید اخلاق زمیمه رادور کنی که بسیار مجاهده می‌خواهد.

نَمله سلیمان نبی با همرانش توصیف به «لا یَشعُرون» سلیمان نبی و همراهانش می کند انسان محور خلقت است هر چند انسان کاملی همانند سلیمان در نظر سایر موجودات معلوم نیست چنین باشد و بشر رشد نیافته چنین نیست « مَثَلُ الَّذينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها کَمَثَلِ الْحِمارِ» 

در سوره جمعه آیه 5 آمده است وصف حال آنان که تحمل علم تورات کرده و خلاف آن عمل نمودند در مثل به حماری ماند که بار کتاب ها بر پشت کشد و از آن هیچ نفهمد و بهره نبرد رشد علمی به استثنای تهذیب در وصف او «کَالأنعامِ بَل هُم اضَلُّ» آمده است مانند چهارپایان هستند بلکه گمراه ترند. سوره اعراف آیه 179

ما هم خوابیم و گرفتار حجاب ها «النَّاسِ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا» گویی جهنم محیط به ما است و خِدر طبیعت مانع از شهود و احساس است کفار هم خدا دارند ولی او را فراموش کرده اند صرف این که گفتند ما خدا نمی خواهیم، بی خدا نیستند خدا بالای سرشان هست.

مگر کسی می تواند بی صانع باشد موت انسان کافر هم به دست صانع اوست او را رها نمی کند کافر هم می میرد و همین دلیل بر این است که خدا او را رها نکرده است.

انسان وقتی پاک شده باشد هر وقت الله اکبر می گوید خدا را همه جا می بیند پس همه جا با خدای خود راه بروید این همه در قلب ماست چند مرتبه که عمل کردی خدا درش را به سوی شما باز می کند.

به دنبال حیات باشید مومن حیات دائم می خواهد با موت میانه ندارد اگر هم مایل به موت است به خاطر این است که آن طرف را نگاه کرده و دیده است که حیات است و مرگ از پوست به در آمدن می داند هیچ کس موت نمی خواهد کسی نمی میرد، بلکه قالب عوض می کند همان طور که از صلب پدر به رحم مادر آمدند و از رحم مادر هم به دنیا، از اینجا هم به بهشت می روند.

این سه منزل خیلی با هم فرق دارد صلب پدر آن قدر تنگ بود که باید با دستگاه آن را دید رحم مادر وسیع تر بود و در آب چه جای خوب و وسیعی بود! غذای آماده تا این که جایش تنگ شد تکویناً از خدا خواست که فرجی حاصل شود و پا به این دنیا گذارد پس مومن را خدا منت بزرگی بر او گذارده است همین که نشستی و بین خود و خدای خودت حساب کردی کافی است دیگر حساب نداری ائمه (علیهم السلام) فرمودند: دوستان ما حساب ندارند، چون حسابشان را جلو انداخته اند خودشان به حساب خود رسیده اند « کَفي‏ بِنَفْسِکَ الْيَوْمَ عَلَيْکَ حَسيباً»

خدایا با این آیه همه را حساب رسیدی، همه را غنی کردی، همه را راحت کردی، چه آسان حساب رسیدی! خداوند مرحمت فرمود که خودت بر بخوان که دیگر خواندن ندارد فرمود: برو حسابت را بخوان عالم به ضمیر صامتین است.

وقتی می گویی «لااِله اِلّا الله» نه دنیا می ماند نه عادات و رسوم نه آبروداری بین اهل دنیا؛ همه از بین می رود «لا اِلهَ» یعنی هر چه واله کننده ی من است دور انداختم جز الله درست دقت کن اگر می ارزد آن را بگو، بی حساب نگویی که وقتی واله کننده ها رفتند، فریادت بلند می شود چه خوب است انسان جز از خدا سخن نگوید همیشه حرفت را ذکر خدا قرار بده

اگر هم خواستی با دیگر انسان ها صحبت کنی، با لسان خدا صحبت کن ان شاء الله دیده هایتان باز شود تا فقط با خدا حرف بزنید فقیر مگر دیوانه است که با فقیری همچون خود حرف بزند، خواسته ات را از خدا که غنی است بخواه، خلق آلت و اسبابی در دست خدا هستند و مخلوق اویند سعی کنید به خلق نگاه می کنید خدا را ببینید و خلق برای شما حجاب از خالق نشوند، بلکه نشان دهنده ی خالق باشند.

خدای عز و جل فرمود: «کُن؛ باش» شما درست شدید شما هستی علیحده ندارید که دیده شود وقتی به خودت نگاه کنی خدا دیده می شود این بدن های شما جلوه ی خود اوست، شما کجا خودت را پیدا می کنی امیرالمومنین (علیه السلام) فرمود: «الحَمدُ للهِ المُتَجَلِّی لِخَلقِهِ بِخَلقِهِ» نهج البلاغه خطبه 108 حمد خدایی را که به صورت خلایقش بر خلایقش تجلّی نمود به خودت که نگاه کنی خدا را می بینی نفست را دیدی فوراً توبه کن اَنا این لباس ظلم است که برایمان خود می پوشانی.

«يَا بَاطِناً فِي ظُهُورِهِ وَ يَا ظَاهِراً فِي بُطُونِهِ وَ يَا بَاطِناً لَيْسَ يَخْفَى‏؛ اى خدايى كه در عين پيدايى پنهانى و اى كه در عين پنهانى پيدايى اى خدايى كه از چشم ظاهر نهانى و از ديده دل پنهان نيستى»

تا وقتی هستی و شئوناتی برای خود قائلم، ارزشی ندارم و چیزی نیستم اما وقتی هستی و شئوناتی برای خود قائل نیستم با ارزشم.

یکی از دلایل خالی بودن درب خانه ائمه (علیهم السلام) این بود که اهداف بلندی را به مردم می گویند و دعوتشان به قله هاست و همه اهل قله نیستند و حال ندارند تا آنجا بروند و اگر به توسعه مادی و شهوات دعوت می کردند مشتری بیشتری داشتند تمام مکاتب مادی چه غربی شرقی یا سنتی و مدرنش بیشتر از دنیا حرفی نداشتند.

داستان زیبایی مولوی دارد: روزی مجنون تصمیم می گیرد به دیدن لیلی در شهر دیگری برود با شتری که تازه زایمان کرده بود و شتر به بچه اش علاقه داشت. مجنون که در فکر لیلی بود مهار شتر از دستانش رها شد و شتر سرش را کج کرد و به سمت بچه اش در طویله رفت چون دلش در آنجا مانده بود. مجنون وقتی به خودش آمد متوجه شد درب خانه ی خودش است مجدد با شتر به راه افتادند و در افکارش غرق بود و مهار شتر رها شد و شتر به سمت معشوقه ی خودش، همان بچه اش که در طویله بود راه خود را به سمت طویله کج می کرد. چند بار این رفت و برگشت اتفاق افتاد.

                       همچو مجنون در تنازع با شتر   گه شتر چربید و گه مجنون حر

                       میل مجنون پس سوی لیلی   روان میل ناقه از پی طفلش روان

آخر مجنون متوجه شد که این شتر به دردش نمی خورد چون شتر هدفش جایی است و مجنون هدفش در جای دیگری است و ضد همدیگر بودند.

                     گفت ای ناقه چو هر دو عاشقیم    ما دو ضد بس همرهی نالایقیم

گاهی موقع اینگونه هست و معشوق انسان ها با معشوق انبیا و اولیا فرق می کند. انبیا و اولیا می خواهند تا ابدیت را نشان دهند و چیزی را می بینند که ما نمی بینیم

(خطبه دوم)

«اوصيکم عبادالله و نفسي بتقوالله»

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی را به ارتشیان نظام مقدس اسلامی تبریک و تهنیت عرض می نمایم حضرت امام ره با نامگذاری 29 فروردین به نام ارتش جمهوری اسلامی ایران از کارشکنی های مختلف داخلی و خارجی جلوگیری نمود و ارتش که در حساس ترین شرایط حیات خود قرار گرفته بود امام ره به عنوان بزرگترین حامی ارتش پای در میدان نهاد و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش بر آب نمود و انسجام و یکپارچگی و وحدت را در نیروهای مسلح بوجود آورد در 19 بهمن 57 با سرعت بیشتری به انقلاب اسلامی پیوستند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از همان اولین روز کار خود برای دفاع از انقلاب اسلامی شروع شد و حماسه آفرینی های بسیاری را تاکنون برای نظام مقدس اسلامی برداشتند و در زمان جنگ نیروهای سه گانه ارتش همگام با نیروهای مردمی بسیج و سپاه پاسداران حماسه های بسیاری آفریدند که باعث شد که تاکنون زمینه ساز ظهور تفکر خود باوری و خود اتکایی در نیروهای مسلح شد و ایرانی مستقل و مقتدر را با محوریت فرهنگ اسلامی به جهانیان عرضه داشت و با خلق صحنه های ناب همراه با ولایت فقیه زمانه و مردم ایثار و شهادت در دفاع مقدس، دشمنان نظام را در رسیدن به اهداف پلیدشان ناکام گذاشتند.

ارتش عزیز در 38 سال با تقدیم 48 هزار شهید حماسه آفرینی ماندگاری را آفرید و این وحدت تعامل، هم افزایی همه جانبه و دائمی بین ارتش و سپاه به عنوان بازوان قدرتمند مقام ولایت و ستون های خیمه بازدارندگی و اقتدار دفاعی کشور عامل تقویت اعتماد به نفس ملّی و موجب استیصال و عصبانیت نظام استکبار و جبهه متحد ضد انقلاب شده است تردیدی نیست پیشرفت ها و توانمندی های ارزشمندی که امروز در حوزه سامانه و تجهیزات به روز و بومی دفاعی در زمین، دریا، هوا فضا به دست آمده نشان افتخار ملتی است که بهره گیری هوشمندانه و عملیاتی آن در صحنه ماموریت های خطیر ارتش جمهوری اسلامی و دیگر سازمان های نیروهای مسلح توسط نیروهای انقلابی و ولایتمدار بشارت و مژده ای برای نسل های امروز و فردای میهن اسلامی است که با اطمینان به تداوم انقلاب اسلامی تا ظهور منجی عالم بشریت (عج الله تعالی فرجه الشریف) و مصلح کل بیندیشند.

ایران اسلامی تحریم های حقوق بشری توسط اتحادیه اروپا را به شدت محکوم می کند کشورها تحریم های یکجانبه غیر مشروع به بهانه نقض حقوق بشر در ایران اسلامی می کنند که مردم عزیز بحرین از حقوق ابتدایی خویش محروم هستند برای آن کشورها هیچ مشکلی دارد و در سانسور شدید خبری جنایات هولناکی در این کشور می شود در کشورهای یمن، عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان عده ی زیادی بی گناه کشته می شوند هیچ اشکالی ندارد بدون تحقیق و تفحص از استفاده کننده بمب های شیمیایی به خاک یک کشور از جمله آمریکا به پایگاه شعیرات در سوریه همین کشورهای اروپایی حمایت می کنند کشورهایی دم از حقوق بشر می زنند که از گروه های تروریستی در سوریه، یمن، عراق و افغانستان و بحرین حمایت می کنند در حالی که شعار مبارزه ی با تروریسم می دهند کشورهای اروپایی چهره ای سیاه و مخدوش دارند و این جنایات هولناک در جهان را رقم زدند دم از حقوق بشر می زنند ما هرگز قبول نداریم ما به خاطر پایبندی به مبانی و اصول خود، در دنیا خوار شده است ابداً.

ما دشمن داریم دشمنان ما یک جبهه ی متحدی هستند متشکل از قدرت های مداخله گر و زورگوی عالم.

اینها وقتی ببینند یک کشوری از مدار آنها خارج شد کشورهایی که اینها به عنوان اقمار خودشان در مدار خود نگه داشته بودند مثل کشور ایران که با انقلاب اسلامی از مدار آنها خارج شد سعی می کنند با او مقابله کنند او را بکوبند؛ تحقیر می کنند؛ وسائل تبلیغاتی شان هم زیاد است این معنایش این نیست که ما عزت خودمان را از دست دادیم نه، در اعماق دل های کسانی که دشمن اسلام و دشمن جمهوری اسلامی هستند، احترام امام ره و ملت ایران رسوخ یافته است ایران اسلامی با قدرت تمام به آزمایش های موشکی ادامه می دهد و هیچ ربطی به برجام ندارد و قاطعانه در مقابل توحش و تفرعن و ارتجاع و تروریسم آمریکا و غرب و صهیونیسم می ایستد.

این بیانیه گروه هفت را در ایتالیا درباره ی ارتقای توانمندی موشکی کشور را محکوم می کند و در مقابل این کشورها که ناقضین حقوق بشر واقعی هستند می ایستند کشورهای که چکمه ی نظامیان آنها باعث تحقیر مظلومان عالم شدند مسئولان و سیاستمداران اروپائی و آمریکایی بایستی شرم و حیا را هم به خودشان وظیفه بدانند جمهوری اسلامی، پرچم دار حقوق انسان است دفاع ما از مردم مظلوم جهان نشانه همین است نشانه این است که پرچم حقوق بشر به وسیله ی اعتقاد به اسلام، ایمان به اسلام در این کشور برافراشته شده است ما احتیاج نداریم که برای حقوق بشر کسی ما را نصیحت کند ما دولتمردان آمریکا بخصوص رییس جمهور آمریکا که به ارتش کشور اختیار تام می دهد که قوی ترین بمب غیراتمی را در کشور افغانستان استفاده کند را نصیحت می کنیم.

یکی از عوامل قدرت ما روحیه حماسی ملت ماست امروز اگر تهدید اقتصادی وجود دارد ملت ما باید همان اقتصاد مقاومتی که مقام عظمای رهبری فرموده اند را عمل کند دشمنی دشمنان با ما تمام نمی شود ما باید قدر شهدای مان را بشناسیم در زمان خطر کسی که کشور را نجات داد شجاعت فرماندهان و ملت ماست در زمان حال هم فرماندهان اقتصادی و فاتحان خیبر اقتصادی وارد میدان شوند و شعب ابی طالب خواهان را چه در داخل و خارج شناسایی کنند و با تفکر عمارگونه فاتح خیبر شوند و در اشتغال و تولید قدم بردارند. 

خدایا بلند همتی در اقتصاد و اشتغال و تولید را به مسئولین ما عنایت بفرما

خدایا به همه ما قلب خاشع عنایت بفرما

بار پروردگارا توفیق عمل به وظیفه و مسئولیت شناسی را به همه ما عنایت فرما

خدایا رهبر ما مراجع عظام تقلید حوزوی دانشگاهی نیروهای مسلح خدوم مسئولین خدوم و ولائی در ظل توجه حضرت بقیه (روحی و اروحنا له الفداه) حفظ بفرما

دشمنان رهبری نظام، این مردم عزیز، جوانان، دشمنان نظام مقدس اسلامی کیدشان را به خودشان برگردان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ ﴿١﴾ وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ﴿٢﴾ فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا ﴿٣﴾»

والسلام عليکم ورحمت ا...و برکاته. (روابط عمومی دفتر امام جمعه بخش سرخ رود)

اخبار
ارتباط با امام جمعه