يکشنبه 1396/4/4 - 20 : 13
مشخصات امام جمعه
محمد شیدایی
محمد شیدایی
سلمانشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
خطبه های نمازجمعه شهر سلمانشهر

 

خطبه اول  ۱۳۹۶/۴/۲

توصیه به رعایت تقوای الهی

خداوند متعال در قران کریم میفرمایند :

پاک و منزه است خدایی که یک شب ، حضرت رسول خدا (ص) را از مسجدالحرام به مسجد الاقصی اورد ، ان مسجدی که اطراف ان را ما مبارک گردانیده ایم تا ایات خود را به او نشان بدهیم ، چرا که خداوند شنوا و بیناست . این ایه در رابطه با معراج حضرت رسول خدا(ص) است . که بنا بر نظر برخی از مفسرین ، حضرت رسول خدا دو نوع معراج داشتند : معراج جسمانی  و روحانی؛

معراج جسمانی ان حضرت از مکه به مسجد الاقصی بوده است که حضرت با این بدن از مسجد الحرام از خانه خود حرکت میکنند و به مسجد الاقصی میروند و انجا را زیارت میکنند .

 

یک معراج روحانی هم داشتند که خداوند متعال همه ملکوت و همه اسمان و زمین و همه ی افریده های خودش و فرشتگان عرش خود و همه عالم خلقت را در اختیار حضرت رسول خدا ، حضرت محمد بن عبدالله (ص) قرار میدهد که این همان مقام و منزلتی است برای حضرت رسول خدا ، ایشان را به عنوان بنده و عبد خالص و واقعی  خود معرفی میکند و هم ایات و نشانه های خود را در اختیار ایشان قرار میدهد و همچنین نشان دهنده قداست و برکت مسجدالحرام و مسجدالاقصی است .

مسجد الاقصی قبله اول ما مسلمانان است . یعنی در ابتدا مسلمانان سمت مسجدالاقصی نماز میخواندند . بعد دستور الهی عوض گردید و قبله تغییر کرد و به سوی مسجدالحرام نمازخواندند .

 

خطبه دوم

توصیه به رعایت تقوای الهی

امروز ، روز قدس که به فرمان حضرت امام خمینی (ره) ، اخرین جمعه ماه مبارک رمضان اعلام شده است و فرمودند روز قدس ، روز اسلام است ، روز احیای دوباره احکام اسلام است . روز قدس ، روز پیروزی مستضعفین بر مستکبرین است و الحمدلله حرکت خوبی در کشور ما ایران و سراسر جهان به راه افتاده است . در اقصی نقاط جهان ، راهپیمایی روز قدس برگزار میشود .

برخی ها ممکن است بگویند این راهپیمایی ها چه فایده ای دارند ؟

در جواب باید گفت  فایده اش افکار عمومی است . فایده اش زنده ماندن مساله قدس است ، اینکه فلسطین اشغال شده است و اسراییل یک غاصب و اشغالگر است ،بنابراین این مساله باعث میشود مساله فلسطین فراموش نشود . ان شاءالله روزی برسد که سرزمین مقدس فلسطین ، بدست مسلمانان ازاد گردد .

 

دوشنبه اینده ، پنجم تیر ، عید سعید فطر است . فطریه نیز واجب است ، سه کیلو مواد غذایی که ارزان ترین ان هم شامل میشود که مبلغ فطریه یکی دو شب قبل از عید توسط صدا و سیما اعلام میگردد .

چهارشنبه اینده ، هفتم تیر ، روز قوه قضاییه ، شهادت شهید بهشتی و هفتادوتن از یاران ایشان به دست منافقین کور دل  میباشد .

مرحوم شهید بهشتی ، انسان بسیار بزرگی بودند و حضرت امام درباره ایشان فرمودند بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خاری بود در چشم دشمنان اسلام . ان شاء الله که خداوند متعال ، این شهید عزیز را با شهدای کربلا مهشور بفرماید .