چهارشنبه 1396/6/29 - 16 : 18
مشخصات امام جمعه
عبدالرحمن سورتچی
عبدالرحمن سورتچی
كلار آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
حجت الاسلام والمسلمین سورتچی:" باید تحریم ها را به فرصت تبدیل نماییم/ مهمترین عامل فروپاشی خانواده ها، اختلاف زن و مرد است"

مجری: آقای امیر عظیمی

قاری: آقای حمیدرضا کیانی

مؤذن:آقای ابوطالب ابراهیم شهرکی

مکبر:آقای مهدی کیانی

سخنران پیش از خطبه ها و بیان احکام: حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا حیدری

  

إِنَّ اللَّهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ ﴿سوره حج- آیه 38﴾

خداوند از كساني كه ايمان آورده‏ اند دفاع مي‏كند، خداوند هيچ خيانتكار كفران كننده‏ اي را دوست ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالرحمن سورتچی امام جمعه محترم بخش کلار در خطبه های نماز جمعه بسان هفته های پیش مؤمنین و نمازگزاران را در راستای رستگاری و فلاح و رسیدن به حضرت دوست به رعایت آنچه ان بزرگوار به انبیاء و معصومین توصیه نمودند، یعنی رعایت تقوای الهی دعوت نمود.

امام جمعه محترم با اشاره به آیه فوق اظهار داشت:در آیات گذشته آن از خرافه زدایی و مقابله با خرافات مشرکان صحبت به میان امده بود، خرافاتی که مشرکان به آن دامن  می زدند وقرآن در پی زدودن آنها آیاتی را بیان نمودند. در آیات بعد از این آیه نیز اجازه جنگ با کفار و مشرکان صادر شده است، مبارزه با کسانی که دین مبین اسلام را نپذیرفتند و به آن شرک ورزیدند. و بذتر از آن در پرده ای از نفاق پیغمبر را همراهی می کردند و از پشت خنجر می زدند. این امور موجب برانگیخته شدن خشم دشمنان متعصب و لجوج گردید، لذا خداوند در این آیه ، برای دلگرمی مؤمنان و قوت قلب آنان در مقابل کفر و نفاق، وعده کمک و دفاع از انها را داده و پشتیبانی خود از مؤمنان را اعلام کرده است.

میدانیم یکی از وعده هایی که خداوند به مؤمنان داده، حمایت از آنها در تمام عرصه ها خصوصاً در دو عرصه اقتصادی و نظامی و یا سیاسی و دفاعی که غلبه بر دشمنان هست داده است، خداوند این دفاع  و حمایت را مانند یک حق بر خود لازم می داند.

" وَكَانَ حَقًّا عَلَيْنَا نَصْرُ الْمُؤْمِنِينَ "(روم-47)« یاری مؤمنان، همواره  حقی است بر عهده ما »، البته این وعده الهی شامل حال همه مؤمنان تا قیامت می گردد، مشروط بر این که مصداق " الَّذِينَ آمَنُوا "  قرار گیرند یعنی اهالی ایمان باشند، که در این صورت دفاع الهی در پی آن، حتمی است. این وعده تخلف ناپذیر بوده  و نصرت های الهی در زمان رسول خدا در کتاب ها ثبت شده است.امروز نیز یاری مؤمنان توسط خداوند به خوبی ملموس می باشد. مؤمنین اندکی که در انبوه مسلمانان ادعای مؤمن بودن دارند، مانند جریان مقاومت در مقابل حکومت های غاصب و غیر غاصب و انسانهای مدعی قدرتهای ارتش های اول تا سوم دنیا در مقابل یک مشت مؤمن به زانو می افتند و این نیز جزوعده الهی.

خداوند ، نه تنها در جنگ ها و نزاع ها ، بلکه مقابل بلاها نیز از مؤمنان دفاع کرده و بلاها را از آن ها دور می کند. هنگامی که فرشتگان به حضرت ابراهیم (ع) خبر دادند  که ما مأموریم بر قوم لوط عذاب نازل کنیم. حضرت پرسید : اگر میان انها چهل نفر مؤمن باشند، باز هم عذاب نازل می کنید؟ گفتند: نه ، به همین روال، تعداد را کم کرد تا این که پرسید: " اگر یک مؤمن میان این جمع باشد، عذاب نازل می کنید؟" گفتند :نه، سپس فرمود: " قَالَ إِنَّ فِيهَا لُوطًا قَالُوا نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَنْ فِيهَا لَنُنَجِّيَنَّهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ كَانَتْ مِنَ الْغَابِرِينَ ﴿سوره عنکبوت- 32)" ؛ در این آبادی و قوم، شخص مؤمنی به نام  لوط است، گفتند:  ما به کسانی که در آن هستند آگاه تریم، او و خانواده اش را نجات می دهیم، جز همسرش را که میان قوم گنهکار باقی خواهد ماند.

وی گفت: نباید فراموش کنیم ، اگر تحت ظلم قرار گرفتیم  و یاری خدا را به چشم ندیدیم، بایستی در خودمان تجدید نظر کنیم که آیا در گروه مؤمنین قرار گرفته ایم یا خیر.  خداوند دین خود را بر مردم عرضه کرده و ان را به صورت امانت در فطرت پاک انسان ها قرار داده است؛ به طوری که در صورت رعایت آن، به سعادت دنیا و آخرت می رسند. او ، آن دین را از طریق رسولان الهی به همه معرفی کرده است. ولی در این میان ، عده ای از جمله مشرکان آن را انکار کردند نعمت های  ظاهری  و باطنی خداوند را کفران کرده و با نماز نخواندن و عبادت و سپاسگزاری ننمودند؛ از همین روی این گروه را خداوند ، دوست نداشته و مورد حمایت خویش قرار نمی دهد.

امام جمعه محترم بخش کلار در خطبه دوم براردان و خواهران ایمانی را به رعایت تقوا و پرهیز از معاصی دعوت نمود و در ادامه با توجه به مناسبت های پیش رو و اتفاقات اخیر بیان داشت :

وی  در تبیین بيانات و توصيه‏هاي رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي دوره‏ي جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس جديد اين مجمع ، گفت:  مقام معظم رهبری فرمود: تفکرات امام و انقلاب باید کاملاً بر مجمع تشخیص مصلحت حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع‏گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود. البته مدتهاست مقام رهبری هر مسئول و یا در هر تجمعی در مورد روحیه انقلابی گری و حفظ آن و بکارگیری نیروهای انقلابی سفارشات مؤکدی دارند، این تأکیدات نشان می دهد بعضی ها از این روحیه فاصله گرفته اند و مع الاسف برخی نیز در مقابل آن جبهه گرفته اند.

اين مجمع  یادآور امام راحل  و يکي از فرآورده‏ها و نهادهاي ايجادشده توسط نظام جمهوري اسلامي و محصول انقلاب است و يادگاري از امام راحل عظيم‏ الشأن ملت ايران است و در فرایند اداره کشور تأثیر بسیار مهمی دارد، بر کسی اثر این شورا بر مصوباتی که دست تصویب گران آن کوتاه شده است ، پوشیده نیست و یکی از کارهای این شورا  که مقام رهبری نیز بار دیگر آنها را به ان دعوت نمودند این است که مشورتهای مدام خود را از شخص رهبری دریغ ننمایند،ضمن گرامیداشت یاد و خاطره کسانی که در این شورا فعالیت می کردند از تمام کسانی که در این زمینه فعالیت دارند می خواهیم در مأمورین های خود توصیه های مقام رهبری را مورد توجه قرار دهند.

حجت الاسلام والمسلمین سورتچی افزود: یکی از اتفاقاتی که این روزهای عالم و آدم درگیر ان هستند ، مخصوصاً عدالت خواهان و بویژه دلسوزان مسلمان ، اوضاع أسف بار و فاجعه بار ، مردم مسلمان میانمار و قتل عام مردم مسلمان میانماری درسکوت مجامع بین المللی و ابر قدرتهای مدعی دروغین حقوق بشر می باشد.حدود 4000 زن و مرد میانماری در این ایام قتل عام شدند، بطوری که بدن های کشتگان آنها تکه تکه کردند، زنده زنده آنها را سوزاندند، خانه و زندگی و حیوانات خانگی آنها را از بین بردند، 370 هزار نفرشان آواره کوه های سخت بنگلادش و و روهينگيا شدند، که استانی مسلمان خیز است، در قالب نسل کشی انجام دادند که تا کنون در شاخ آفریقا شاهد آن بودیم نشان می دهد که اسلام زدایی و برداشتند نام مسلمانان از شناسنامه و هویت این مکتب پر طرفدار و کامل ، دستور جامعی است که شرق و غرب و خاور دور و نزدیک نمی شناسد.

حجت الاسلام والمسلمین سورتچی گفت:آنچه در این بین قابل توجه است، نگاهی است که مردم و مسئولین و بویژه مسلمانان و خصوصاً حکّام کشورهای اسلامی بایستی به آن توجه کنند که متأسفانه اقدام مقتضی که نکردند بلکه در بسیار یاز این کشورها در حد محکومیت جزیی نیز انجام نشد. سیاستی که دشمن در پیش دارد ،سیاست اسلام زدایی است و اسلام در مقابل این سیاست بایستی، تشکیل امت بزرگ و اسلامی را استارت زده تا بتواند توطئه تفرقه انگیزی دشمن را خنثی نماید .امروز مسلمانان باید  در مقابل جنگ افروزی  هایی که به جهت انفصال امت اسلامی این آتش را برافروختند ، باید بیشتر از هر روزی اتحاد خود را برای ایمنی مردم مسلمان بیش از پیش کنند تا بتوانند در این قرن که برای برچیده شدن اسلام ناب محمدی نقشه کشیده اند ، امت اسلامی بیدار تر باشند،مردم ما نیز از جهت انچه که وظیفه دین آنها ایجاب می کند، هرجا مسلمانی تحت ظلم قرار گرفت، باید قیام کنند. نمی توان بر اساس قوانین حاکم بر دنیا و مدعیان دروغین حقوق بشر ، لشکر کشی نماییم اما می توانیم مقداری از زخم هایی که بر چهره مسلمانان میانماری نشسته است را ترمیم کنیم ، آن هم با احساس و ابراز همدردی  و هم با کمک های نقدی و مالی ، تا بتوانیم کمی از این دردها را کاهش دهیم.

وی افزود:روز گذشته کنگره آمریکا مصوبه ، ضد برجامی تصویب کرد و به ثنا فرستاده شد و قطعاً درآنجا نیز تصویب می شود.قرار است که قرار داد فروش هواپیما به ایران را کنسل نمایند، در حالی که در جان ومتن برجام آمده است که آنها هواپیما و ادوات غیر نظامی مسافربری را به ما بدهد و یا اینکه مانع ورود آن نشود و لوازمی که لازم برای بهره گیری ناوگان هوایی، به ما بدهد . لوازم یدکی که مدتهاست نمی دهند، 415 از ناوگان هوایی عملاً روی زمین خوابیده و بیکار است، نقض اشکار که دیروز مصوب کردند، قراردادهایی هم که داشتند ، مانع اجرا آن شدند. این یعنی اینکه اگر کسی بخواهد باز دنبال سوراخی بگردد تا از این برجام به نفع خود استفاده کند، آن یک احمق سیاسی است که گناه او قابل بخشش نخواهد بود، مضاف بر ان سخنان بی ربطی را که امروز صبح ترامپ گفت و برجام را بدترین نوع قرار داد و بدترنی مذاکرات بین المللی دانست و اینکه تا یک ماه دیگر نشان خواهد داد که برجام یعنی و چه معامله ای خواهیم کرد.

امام جمعه محترم کلارآباد گفت: آنچه که ما باید بگوییم و بارها نیز گفته شد و مقام معظم رهبری نیز بارها فرمودند،ضمن اینکه سیاست ما در مقابل برجام باید پاسخی دندان شکن باشد این است که ، ما با تجربه ای که در مذاکرات هسته ای پیدا کردیم ما تنزل هم بکنیم ، مشخص می شود این آمریکا دست از نقش مخرب خود بر نمی دارد و این را دیگر مردم کوچه و بازار نیز می دانند و کاملاً ملموس است.

وی در ادامه گفت: البته همانگونه مشاور امور خارجه  مقام رهبری، دکتر ولایتی  گفت: ما همانگونه مکه ثابت کردیم، به انها نیاز زیادی نداریم، اگر انها جریان هواپیمای مسافر بری که حدود 14 سال پیش استارت خورده بود، یک پنجم هزینه هایی که برای این هواپیماهای بُنجل و دست دوم ، هزینه می کردند ، امروز ما شاهد پرواز های مسافربری و راه ترابری غول پیکر کشور مان بودیم. بچه هایی که قادر هستند فضا را تسخیر کنند و سکوی موشکهای پروازی بسازند، در خیلی از علوم فضایی جزء 5 کشور دنیا باشند، نمی توانند!! قرار ما از اول انقلاب این بود تا تحریم ها را به فرصت تبدیل کنیم، در حوزه های جنگ افزاری و مهندسی معکوس داشته های آنها امروز به 300S  فردا به 400S رسیده و می رسیم؛ اینها نباید ملت ما را نگران کند ، هرچند این ملت بسیار فهیم تر از آن است که از این موضوعات  نگران شودند. یک عده دلباخته به غرب و نافهم هنوز دارد بر این طبل می کوبند ، امیدواریم متوجه و متنبه شوند.

-24 ذی الحجه روز مبالهه  است و یک جریان قرآنی می باشد، وقتی گروهی نه مخاصمه و نه مبارزه و نه مهاجه را قبول کرد ، بنا این است که رو در روی هم  یکدیگر را نفرین کنند تا کسی که ناحق گفته به عذاب گرفتار شود و اینگونه حق معلوم شود. در نوع مباهله هیچگاه زن و کودکی وارد نمی شد اما در مباهله پیغمبر از آنجایی که ایشان مطمئن  به دعوت حق بودند ، دخترش فاطمه زهرا(س) و حسنین (ع) را با خود برد و همین امر موجب شد تا انها از پیغمبر خواستند آنها را ببخشد و در نحله خود بمانند و در پناه اسلام بمانند، بخاظر این قدرتی که پیامبر(ص) در قالب یک خانواده اعمال کرد این روز را در اسلام ، روز خانواده بودند  یعنی در تمام ادیان دیگر باشد.

خانواده در اسلام  ستون اصلی خیمه خانه است، پدر و مادر مخصوصاً نقش زن در خانواده، در کشور جز مسائل درجه یک و مهم می باشد. مسأله زن و خانواده براى كشور، جزو مسائل درجه يك است. مسأله خانواده، مسأله بسيار مهمى است؛ پايه اصلى در جامعه است، مقام معظم رهبری : سلول اصلى در جامعه است، نه اين‏كه اگر اين سلول سالم شد، سلامت به ديگرها سرايت مى‏كند يا اگر ناسالم شد، عدم سلامت به ديگرها سرايت مى‏كند؛ بلكه به اين معنا است كه اگر سالم شد، يعنى بدن سالم است. بدن كه غير از سلولها چيز ديگرى نيست.

اساس اصلاحات واقعی کشور نیز به دستان خانواده ای که از نجابت و اصالت برخوردار باشند رقم خواهد خورد، و ریشه اصلی مشکلات امروز جامعه ما و تمام جوامع بشری در خانواده یافت می شود. مسأله خانواده كه امروز يك مشكل اساسى در دنيا است، از نحوه نگرش به مسأله زن يا از نگرش به ارتباط زن و مرد ناشى مى‏شود.مسأله خانواده كه امروز يك مشكل اساسى در دنيا است، از نحوه نگرش به مسأله زن يا از نگرش به ارتباط زن و مرد ناشى مى‏شود. فروپاشی خانواده در غرب به دلیل نگرشهای غلط می باشد و اگر می بینیم خانواده های مسلمان بویژه خانواده های مسلمان ایرانی نیز دارند رو به تزلزل می رود ناشی از این نوع ارتباط و نگرش می باشد. راه مقابله با فروپاشی خانواده ها چه می تواند باشد و خانواده ها با طلاق فروپاشیده نشود و زن در جامعه کرامتش حفظ شود،چه کنیم تا زن در بین این چند امور یکی را انتخاب کنند؟ اینها جز مسایل اساسی می باشد و یکی از انها همان نگرش درست به زن است و از آنها به عنوان ابزار و کالا ، هم در جریانها جنسی و هم جریان های مادی نباید نگاه شود، پشتوانه های قانونی و اجرایی محکمی را نیز باید در حمایت زنان لحاظ شود، نگرش دین نیز همین است .

  حجت الاسلام والمسلمین سورتچی گفت: مهمترین چیزی که موجب فروپاشی خانواده هاست، اختلاف زن و مرد است، این بر کسی پوشیده نیست، هرکجا این اختلاف به اوج رسید ، خانواده از هم گسسته تر شد، عدم اختلاف موجب حفظ عفت زن و مرد می شود. در عبادت و نماز خواندن که سنبل عبادت است گفته می شود نباید تنها بروند چون حرمت ها شکسته می شود زیرا دست گرف شیطان در همه جا وجود دارد.

وی گفت: 40سال است که رهبری مقاومت بر عهده مقام معظم رهبری می باشد از آن زمان تا کنون شاهد پیروزیهای پی در پی و متوالی در نقاظ بسیاری در دنیا هستیم.جریان مقاومت به خوبی رهبری شده ، در چریان سوریه و عراق و همچنین پیروزی های اخیر دست جمهوری اسلامی به عنوان حامی و مشاور مقاومت پیدا است.جریان مقاومت با تمام دشمنی هایی که انجام می شود ، همچنان به کار خود ادامه می دهد، آنها داعش را آوردند با این پشتوانه که 20 سال جمهوری اسلامی ایران و جریان مقاومت را به خود مشغول کند، اما به 4 سال نرسید و کمتر از 3 سال است که این روزها داعش رو به نابودی و فنا همیشگی می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سورتچی گفت: موضوعی که این روزها فکر سیاسیون را به خود جلب کرده، استقلال کردستان عراق و رفراندومی که 3 مهر قرار است برگزار گردد، که تاثر آن را محیط اطراف از جمله نا امنی و جنگ فراگیر را در پی خواهد داشت. اقلیم کردستان که در پی جدای خود از دولت مرکزی عراق است، مجلش شورای ملی و نخست وزیر عراق با آن مخالفت کرد، اتحادیه عرب مخالفت نمود ، البته اتحادیه اروپا عکس العملی نشان نداده و ام تعدای از کشورهای اروپایی مخالفت کردند. و کسی جز جورثمه فساد یعنی اسرائیل موافقت نکرد ، چون موجودیت خود را در تجزیه کشورهای اسلامی می بیند، همانطور که سودان را به دو قسمت تقسیم نمود.

ما نیز مانند مردم دلسوخته و نگران از موضوع جدایی، به خودمختاری دوستان کردمان اعتراضی نداریم، اتفاقا از دولت مرکزی عراق توقع داریم در خود مختاری  کردهای عراق که بیشتر از سایر مناطق کرد نشین زجر و محرومیت کشیدند،منطقه کردستان عراق از سرشارترین منابع ملی عراق در آن است، مردم ان مناطق نباید رنگ محرومیت ببینند، دولت عراق باید همت مضاعفی نماید، ما نیز از برادران کرد می خواهیم با این کار دامن جنگ را در منطقه گسترده نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین سورتچی در پایان گفت: در آستانه ماه مهر و شروع سال تحصیلی جدید هستیم، جا دارد به تمامی معلمان و فرهنگیان عزیز که این روزها سخت در تلاش هستند تا بستر را برای تحصیل فرزندانمان فراهم نمایند خسته نباشید عرض کنیم ، وظیفه ما است که به دانش آموزانی که این روزها از بضاعف کافی در تهیه امکانات و لوازم تحصیل ندارند توجه نماییم، عزیزان در کنار فرزندان خود آنها را نیز ببینند و در حد توان در این راه همکاری نمایند، به همین منظور کمیته امداد نیز این آمادگی را دارد و نیز کمک های شما عزیزان را جمع آوری می نماید.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه