دوشنبه 1396/8/29 - 36 : 22
مشخصات امام جمعه
عبدالرحمن سورتچی
عبدالرحمن سورتچی
كلار آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
حجت الاسلام والمسلمین سورتچی:"نظام سیاسی آمریکا همان نظامی است که زالوی ملّت های ضعیف است/بسیج مایه زنده نگه داشتن روح اخوت و برادری می باشد"

مجری: آقای زین العابدین مختاری

قاری: آقای علی رضا علائی

مؤذن:آقای حمیدرضا کیانی

مکبر: آقای امیرعلی شهرستانی

  

 

مداح بین صلاتین: ذاکر اهل البیت جناب آقای عشقی

سخنران قبل از خطبه ها و بیان احکام: حجت الاسلام رضایی

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سورتچی امام جمعه محترم کلارآباد در خطبه اول  نماز جمعه بسان همیشه مؤمنین و نماز گزاران را به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معاصی و پیروی از منویات ائمه و معصومین دعوت نمود و ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام و وفات نبی مکرم اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و همچنین جان باختگان زلزله اخیر کرماشان و مناطق مرزی ان اظهار داشت : در میان پیغمبران الهی آنچنان که در روایات آمده 124 هزار پیامبر را ابناء بشر تجربه کرده اند و از موهبت های الهی در پرتو عنایات آنها در قالب هدایت گری عده ای بهره گرفته اند و خیل کثیری نیز توفیق پیدا نکردند و در پی تکذیب و قتل انبیاء الهی برخواستند. گل سر سبد پیغمبران محمد مصطفی (ص) می باشد ، به همین خاطر خداوند در جمع انبیاء خود و در کتب آسمانی عموماً و در کتاب آخرین و کاملترین یعنی قرآن کریم ، پیغمبر اخرین خود را ستوده است.

خداوند به دور از همه ستایش ها که در وصف انتخاب شده گان خود داشت نبی مکرم اسلام را به طور ویژه ستوده است تا جایی که نام برخی از اعضاء بدن ایشان را در قرآن بیان نموده است، از صورت ایشان به عنوان وجه در جایی که فرمود: " قَدْ نَرَىٰ تَقَلُّبَ وَجْهِكَ "  ، از چشم ایشان در قالب عَینَیک :" لَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ " ، همچنین از زبان  به " بلسانک" و از کمر به " ظَهرَک "، به دست ایشان نیز توجه شده  :" لا تَجْعَلْ یَدَکَ مَغْلُولَةً " ، عمر ایشان  در قالب سوگند  به لَعَمرُکَ :" لَعَمْرُكَ إِنَّهُمْ لَفِي سَكْرَتِهِمْ يَعْمَهُونَ "، از گردن و سینه ان حضرت یاد شده است، سینه آن حضرت که صندوقی از اسرار و بلایایی که بر آن حضرت وارد کردند به صدرک :" أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ " یاد شده است.

از ویژه گی های دیگر پیامبر که قرآن آن را ستود و پیغمبر ، آن را هدف برانگیخته شدن خود دانسته اند، خُلق عظیم ان حضرت است تا جایی که کسی نزد امیرالمؤمنین آمد و گفت: اخلاقیات رسول اکرم (ص) را برای بشمارد ، آن حضرت فرمود: اول شما نعمتهای خداوند را بشمار ، شخص گفت: انها قابل شمارش نیستند، امام علی فرمود: من چگونه می توانم خُلقیات کسی را بشمارم که قرآن فرمود: تو را به خُلق عظیم آراسته ایم  و نعمتهای دنیا را قلیل دانسته است.حال خُلق چیست؟ به صفاتی گفته می شود که با سرنوشت و خوی انسان عجین شده باشد و به رفتارهای موسمی و موقّت و زود گذر و برخودهای متفاوت در مقابل دیگران را شامل نمی شود ، تفسیرهای مختلفی درباره خُلق عظیم شده است ؛ برخی از کُتب لغت ، خلق را به معنای دین و آئین گرفته اند، چنان که در حدیثی از امام باقر(ع) می خوانیم که آن حضرت فرمود: مراد از خُلق عظیم آئین اسلام است. – عده ای گفته اند؛ مراد تخلّق به اخلاق  اسلام و طبع بزرگ است و برخی آن را مراد ، صبر بر حق و تدبیر امور بر اقتضای عقل دانسته اند، عایشه همسر پیغمبر می گوید: اخلاق پیغمبر ، متضمن بود آنچنان که در 10 آیه سوره مؤمنون آمده است.و بالاترین مدح، مدحی نیست.

برخی نیز خُلق عظیم را برخورد بزرگوارانه با مخالفان دانست ، چنان که شیوه ای بود که  خداوند چیامبر را به آن مأمور کرد،" خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ " ، عده ای هم مراد را ، مکارم اخلاق دانسته اند، اخلاق های خوب و پسندیده را ، آنهایی را می دانند که پیامبر معرفی نموده است، تربیت الهی ، ادب در مقابل دشمنان و نهادینه کردن اخلاق خوب در جامعه می باشد و معنای دیگر آن را عایشه گفته است که اخلاق  پیامبر تجسم  قرآن می باشد یعنی هرپه قرآن در رابطه با اخلاق ستوده است در پیامبر وجود دارند.

تمام فرزندان معصوم پیامبرو ائمه دارای اخلاق و صفات پیامبر اکرم (ص) می باشند.وقتی مرد شامی در روبرویی با امام حسن مجتبی (ع) حرفهای ناشایست بسیاری به آن حضرت می گوید و ایشان در مقابل با ملایمت برخورد کرده و او به منزل خود دعوت می کند به گونه که آن مرد وقتی از مدینه خارج می شد گفت : از پیش کریم ترین اشخاص خداحافظی می کنیم.

البته هر کس بخواهد مکارن اخلاق و صفات پسندیده را اجرا کند لاجرم از جانب بد خواهان همیشه در تیر رس است، کسانی که در کناز اخلاق خوب و پسندیده به انها ضرر می رسد.این بوده و ادامه خواهد داشت، لذا انبیاء مزاحتم هایی را می دیدند. در مورد حضرت موسی که به قوم خود فرمود: ای قوم من ، چرا مرا آزاد می دهید با اینکه می دانید من فرستاده خدا به سوی شما هستم ! هنگامی که آنها از حق منحرف شدند، خداوند قلوبشان را منحرف ساخت و خدا فاسقان را هدایت نمی کند. پیامبر اسلام(ص) نیز مورد آزاد و اذیت مشرکان و منافقان قرار داشت، چنانکه قران می فرماید:

بعضی از منافقان کسانی هستند که دائم پیامبر را آزاد می دهند و می گویند او زود باور است. در جای دیگر فرمود: برای آنهایی که پیامبر خدا را اذیّت می کنند ، عذاب دردناک آماده و مهیّا است. و نیز فرمود: این کار شما پیامبر را آزاد می دهد و او از شما شرم می کندتا ناراحتی خود را اظهار نماید.

یکی دیگر از آزارهایی که پیامبر اکرم(ص) می دید، سستی بعضی از مسلمانان برای جهاد بود، که می گفتند: خانه های ما حفاظ ندارد، هوا گرم است و راه دور است و هنگام جنگ تبوک می گفتند؛  با شرکت در جنگ تبوک ممکن است نگاه ما به دختران و زنان رومی بیفتد و گرفتار شویم.

بنابراین آنچه امروز عالم و آدم مرهون آن است در مقابل خلق عظیم پیغمبری است که برای نهادینه کردن و اجرایی کردن آنچه که خدا به ذات پیامبر اکرم (ص) انشاء فرموده بودند تا نشر دهند ، آن حضرت نیز با تمام سختیها و مشکلات و دشمنی ها و آزارهای بسیار در جامه انتشار داد و آن هم زمانی که رسانه در ضعیف ترین حالت بود ، در منطقه ای  که مردم دزدی را رزق خدادادی می دانستند، زنان را زنده به گور می کردند، خفقانی که امروز در هیچ جای دنیا یافت نمی شود پیامبر (ص) خلق عظیمه و اسلام را نشر دادند بطوری که امروز با وجود غول های رسانه ای کسی نمی تواند یک نحله و مذهبی را به سرعت و در محیطی نشر دهد، لذا حفظ آن از واجبات می باشد.

امام جمعه محترم بخش کلار در خظبه دوم مؤمنین و مؤمنات را به رعایت برگزیده ترین سجایای اخلاقی یعنی تقوای الهی و ترس از ذات مقدس  دعوت نمود و با تسلیت مجدد وفات رسول اکرم و شهادت امام مظلوم کریم اهل البیت امام مجتبی (ع ) ، در رابطه با مناسبتها ی پیش رو بیان داشت : در خطبه پیش در رابطه با اخلاقی و صفات پیامبر اکرم گفته شد و اینکه این صفات در سایر ائمه نیز باید باشد؛ امام حسن مجتبی(ع) با توجه به اینکه نماد ، خلیفه او است نسخه ثانی اوست در باب کرم در رأس هرم قرار دارد، اگر پیغمبر رحمت انس با قران به عنوان یک ویژگی جدا نشدنی و عشق استماع ، تلاوت و تدبر در قرآن در پیغمبر موج می زد در اولادش نیز اینگونه بود، امام رضا می فرمود: من هر سه روز یک قرآن ختم می کردم البته با تدبر ، اگر پیغمبر به قرآن و شأن نزول آن عادت داشت ، امام حسن (ع) وقتی قران می خواند به آیات " ایّها الذین آمنوا" می رسیدند ، تمرکز می کردند و سه بار می می گفتند: خدایا من مخاطب مؤمن تو هستم از من چه می خواهی ؟ و بقیه ایات را ادامه می داد. بنابراین خلقیات و سجای پیامبر در سایر ائمه وجود داشت: در برخورد با دیگران، برخورد با بینوایان، برخورد با غیر مسلمانان و غیر دوستان ید طولا داشتند، وقتی پیامبر دید جوان یهودی که هر روز ایشان را آزار می دادند ، چند روزی پیدا نیستند، جویای احوالش شدند و وقتی شنیدن  بیمار است به عیادتش رفتند ، مانند این عمل و خاکساری در تک تک فرزندان پیغمبر موج می زند. ان شاالله ما نیز خود را موظف به اجرای این اخلاقیات بدانیم.

حجت الاسلام سورتچی با بیان زلزله اخیر غرب کشور بیان داشت: ایران عزیز چند روزی است میتلا به داغ عزیزان در غرب کشور شده است، مردم غیور و غیرت مند کرمانشاه، همان کسانی که یک روز و البته هنوز هم به عنوان مرزبانان غیور میزبان رزمندگان اسلام بودند و با آغوش باز از فرزندان این مرز و بوم پذیرایی می کردند، امروز به یک مصیبت مبتلا شدند ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه ناگوار و تلخ، آمورزش و مغفرت را برای جان باختگان مسئلت داریم.به شکر خدا علی رغم کاستی هایی که وجود داشت ، با همّت دولتمردان و نیروهای نظامی و انتظامی ، مردم نوع دوست و بصیر و مسلمان جمهوری اسلامی ایران مقداری از تألمات حادثه دیدگان کاسته شده است اما این کفایت عمق فاجعه را نمی کند، هنوز دست نیاز بزرگواران به سوی هم وطنانشان دراز است، ضمن تشکر از عنایت ویژه که تمام مردم در این ایام انجام دادند ودر منطقه ما نیز به صورت خودجوش و هماهنگ کمک های بسیاری را جمع آوری کرده و مشغول هستند.

امروز آنچه نیاز است، لوازم غذایی کنسرو شده ، لباس های گرم، پتو و با توجه به موقعیت آب و هوایی و احتمال ریزش برف و باران نیاز با پلاستیک هایی برای محافظت از چادر ها می باشد، برای اسکان موقت دیگر چادر جوابگو نیست و باید کانکس تهیه شود ، می توانید وجوهات نقدی خود را به جاهای معتبری که اعلام شده پرداخت نمایید. مردم ایران همّت ایرانی اسلامی خود را به رخ عالمیان کشیدند، برخی کشورها اعلام آمادگی برای کمک کردند که جمهوری اسلامی اعلام کرد فعلا نیازی به کمک ندارند و از عهده آن بر می آیند.

در این بین حرف و حدیث هایی گفته شد که زیبنده نبود که خدارا شکر جلوی انها گرفته شد، پای مسکن مهر را به میان کشیدند و داشتند تسویه حساب های سیاسی می کردند ، کسانی که حتی یک بار هم به آنجا نرفته بودند و داشتند دولت گذشته را مقصر می دانستند ف در صورتی که اگر از این قبیل نگاه ها باشد ، بیمارستان تازه تأسیس که در فروردین افتتاح شد ، این روزها قابلیت استفاده برای مصدومین را نداشت، امروز دولت سابق دولت یازدهم می باشد، باید به دنبال زخم هایی از این دولت باشد، گرچه تمام دولتها نقاط ضعفی داشته اند ، دولت حاضر نیز از ان مصون نمی باشد و باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم.

وی گفت : این روزها  امتحانی که خداوند از مردم در غرب کشور و مردم ایران اسلامی می گیرد، آنها را به مصیبت مبتلا کرد  و مردم ایران را  در معرض فتنه و همیاری و کمک و نوع دوستی قرار داد، مسئولین نیز در امتحان هستند تا بیایند ، جزء جزء این قضایا را ببینند، زیر ساختها را بررسی نمایند و حال قرار است که آن منطقه بازسازی شود به گونه ای ساخته شود که به کمترین تنش طبیعی به مصیبت مبتلا نشوند. به شکر خدا با پیشرفت و ایجاد نظام مهندسی از شدت این حادثه کاسته شده است، زلزله ای با شدت های کمتر در کذشته در رودبار کشته های بسیاری را به دنبال داشته است ، به این عزیزان توصیه می کنیم تسویه حساب های سیاسی را کنار بگزارید ، به عمق مصیبت از روی انسانیت و وظیفه ای که بر دوش ما است توجه نماییم، از بدیهایی که از نظر شما دولتهای دیگر انجام داده اند درس بگیرید که امروز مایه ضرر بسیاری از عزیزان شده است.

سورتچی در ادامه گفت: فرا رسیدن هفته بسیج را به تمام بسیجیان عالم تبریک عرض می کنیمف بسیج مایه زنده نگه داشتن روح اخوت و برادری می باشد، معنای فرهنگی بسیج را در جامعه می توان در یک جمله تعریف کرد؛ پیشرو بودن در همه عرصه های اساسی زندگی ، یعنی با همه توان به میدان  و صحنه آمدن ، بسیج بهترین مدافع اسلام و انقلاب، بسیج نیروی کار آمد برای همه میدانها، تا بسیج هست هیچ قدرتی نمی تواند کاری انجام دهد و ما هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

حجت الاسلام سورتچی در رابطه با سر صدای اخیر دولت آمریکا با دولت مرتجع عربستان به پا کرده است ، گفت: این روزها عربستان برای براندازی نطام و مقاومت حزب الله پولهایی را که خرج می کند ، از فراخوان سعد حریری تا استعفای اجباری او و گروگان گرفتن خانواده اش  و تامین مالی او و ساپورت مالی اسرائیل برای مقابله با جریان حزب الله و جمهوری اسلامی ، سفر ترامپ به منطقه برای انکه کشورهای دیگر را با عربستان برای مقابله با ایران به بهانه جریان موشکی همراه نماید ان هم در روزهایی که نیروی مقاومت یمن با موشک پایگاه های عربستان را به نشانه رفت دور هم جمع شده اند ، نظام سیاسی آمریکا همان نظامی است که  زالوی ملّت های ضعیف است ، باید مراقب باشیم، اگر کوتاه بیاییم موجب می شود بیشتر پیشروی کنند و هدف آنها جز تسلط و تحت سلطه قرار دادند ملتها نمی باشد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه