يکشنبه 1396/11/29 - 3 : 22
مشخصات امام جمعه
محسن شیخی عزیزی
محسن شیخی عزیزی
لاله آباد - زرگرشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/6
سوء ظن یا بدگمانی که انسان پیدا می کند

.1) بحث در مورد سوء ظن بوده است به اینکه خداوند در چندین آیه از آیات نورانی قرآن کریم به موارد سوء ظن به خداوند متعال را بیان می کند که در خطبه های گذشته به مورادی از آن اشاره شد.

.2) سوء ظن یا بدگمانی  که انسان پیدا می کند گاهی نسبت به ساحت مقدس پروردگار عالم است که آیات بیان شده در خطبه های گذشته بیانگر این موراد بوده اند، گاهی سوء ظن نسبت به هم نوع خویش است یعنی نسبت به انسان مومنی بد بین و بدگمان میشود که در آیات قرآن کریم به برخی از این دسته از سوء ظنها تصریح یا اشاره دارد که به یکی از این آیات اشاره میشود.

.1/2 ) سوء ظن به پیامبر اکرم (ص) :

در سوره مبارکه نور آیه 12 میفرماید لَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بِأَنْفُسِهِمْ خَيْرًا وَقَالُوا هَذَا إِفْكٌ مُبِينٌ .
این آیه شریفه ناظر به داستان افک است گروهی از منافقان مدینه به سردمداری عبدالله بن ابی نشستند برای رسوائی  و بد نام کردن پیامبر(ص) به یکی از همسران پیامبر تهمتی را روا داشتند و او را متهم کردند که از جاده عفاف خارج شده است و شایعه ای برای آن درست کردند و در سطح مدینه آن را پخش نمودند.

قرآن کریم به صراحت به اصل ماجرای افک یا همان تهمت بی عفتی به یکی از زنان پیامبر (ص) اشاره نکرده است اگر چه در میان مفسرین و محدثین شیعه و سنی برای بیان اصل ماجرا روایتی را بیان کردند اما با دقت در آن نظرات نقدها و انتقاداتی به هر دو دسته روایت وارداست.

منافقان اگر چه در این مساله هدف گیری ظاهری آنها یکی از همسران پیامبر (ص) بوده است ولی در واقع هدف اصلی آنها خود پیامبر و اسلام و قرآن بوده است یعنی با نسبت تهمت و افتراء خواستند چهره پیامبر (ص) و اسلام را در سطح جامعه و دربین مسلمین مخدوش سازند.

خداوند متعال در این آیه به سرزنش مسلمین می پردازد که این ماجرای ساختگی یک عده منافق را شنیدند به راحتی به پیامبر سوء ظن پیدا کردند،چرا نسبت به پیامبر (ص) حسن ظن پیدا نکردند و نگفتند این حرف در حق پیامبر (ص) دروغ بزرگی است و بدون تحقیق وبررسی آرا پخش کردند و شیوع دادند.

.3) از این آیه چند نکته اخلاقی و هشداری میتوان بیان کرد.

.1/3 ) القاء شبهه و ایجاد تردید در مبانی عقیدتی :

یکی از اقدامات دشمنان به منظور تضعیف و ضربه زدن به مسلمانان ایجاد شبهه و تردید بود و این روش همیشه وجود داشت و دارد.

.2/3) تضعیف شخصیت و قداست رهبری جامعه اسلامی

یکی از خیانتهای منافقان در حق اسلام و مسلمانان اقدام به تخریب شخصیت و قداست نبی مکرم اسلام (ص) بود که به روش های گوناگون نسبت به دیگررهبران ادامه داشته ،امیر المومنان را بی نماز، اباعبدالله الحسین (ع) را خارجی از دین امام حسن (ع) را خوارکننده مومنین و امروز رهبر جامعه و مراجع معظم تقلید را به انواع تهمت ها می نوازند.

.3/3 ) افراد شایع کننده :

اگر چه اصل شایعه را دشمن برای ضربه زدن درست می کند ولیکن کسانیکه در بیان مسلمانان هستند و در جامعه اسلامی زندگی میکنند آن شایعه و تهمت را منتشر می کننده و عده ای بدون بررسی آنرا با سوء ظن قبول می کنند.
هر کسی در سوء ظن داشتن گناهکار و عذاب دارد آنکسی که یک مطلب را به کسی نسبت ناروا میدهد به اندازه بزرگی کار خود عذاب دارد آنکسی که با سوء ظن مطلب بی اساس را برای دیگران نقل میکنند به اندازه خودش عذاب دارد و آنهایی که سوء ظن پیدا می کنند آنها هم به اندازه کار خود دچار عقاب و عذاب هستند.

.4) تنها راه نجات از این همه گرفتاری ، و تنها سنگر امن سنگر تقوا است پس اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله و اتباع امره ونهیه .

خطبه :

.1) دعوت به تقوا : اوصیکم عبادالله و نفسی به تقوالله و اتباع امره و نهیه .

.2) اهمیت نماز جمعه : از دیدگاه شیعه حاکمان جور و امامان جمعه و جماعت منصوب از طرف آنها مشروعیت ندارد و نمی توان به امامت آنها نماز را خواند اما بر پایه برخی احادیث امامان شیعه و پیروانشان در مراسم نماز جمعه که به امامت حاکمان جور یا منصوبین آنها بود شرکت کردند و به آنها اقتداء می نمودند .

این نشان از اهمیت نماز جمعه است که ائمه ولو از باب تقیه نماز جمعه را به امامت آدمهای فاسق اقتدا می کردند.

.3)مناسبات و تذکرات :

.1/3) امروز ششم بهمن سالروز حماسه مردم شهر آمل و شهرهای اطراف در مقابل حمله منافقین که منجر به شهادت عده ای از جوانان و عزیزان شده است که این مناسبت را به آحاد ملت مبارز تسلیت عرض می کنم.

نکته : آنچه که سبب شد فتنه منافقین در این استان جواب ندهد و آنها به طرز مفتضحانه شکست بخورند بصیرت و هوشیاری مردم بوده است که مردم از خود نشان دادند.

.2/3) روز ششم بهمن مصادف با سالروز امضاء قرارداد و معاهده ننگین کمپ دیوید است پیمانی که در سال 1978 میلادی بین انور سارات و مناخیم بگبین نخست وزیر رژیم اسرائیل منعقد شد پیمان 8 ماده ای که بجای نفع مردم فلسطین ، نفع رژیم غاصب صهیونیسم را تامین کرد .

این معاهده درس عبرت برای مذاکره کنندگان باید باشد که مذاکرات و عقد معاهده با رژیم مستکبر باید بدانند آنها وقتی بر خر مراد خویش سوار شدند بر هیچیک از معاهده ها و قراردادهای خود پایبند نخواهند بود.

ما این تجربه را برای چندین بار در برجام به خوبی مشاهده کردیم که طرف مستکبر به عهد خود هیچ پای بندی ندارد

.3/3) روز چهار شنبه مصادف با سیزدهم جمادی الاولی سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) و آغاز فاطمیه اول بنابه اینکه آن حضرت 75 روز بعد از ارتحال پیامبر (ص) زنده بودند  شهادت مظلومانه ام الائمه(س) را به محضر امام زمان (عج) و مقام معظم رهبری و همه دلدادگان حضرتش تسلیت عرض می کنم.

یکی از ویژگی های حضرت صدیقه طاهره ولایت پذیری آنحضرت است.

درجایی که پیامبر اکرم عمود خیمه اسلام را مساله ولایت میداند و معرفی کرد وقتی حضرت می بیند که این عمود درحال ضربه دیدن است یک تنه به میدان می آید و از آنجایی که الگویی برای مبارزه با مخالفین ولایت وجود نداشت ایشان خود طراح مبارزه با تحریف و ترسیم کننده نقشه دفاع از حریم ولایت شد و چون سیاستمداری قهرمان در صحنه حاضر شد و به عنوان اولین حامی و مدافع ولایت آغازگر دفاع از حریم ولایت شد.

نکته : در تمامی دوران بعد از ارتحال پیامبر (ص) تا به حال و حتی در زمان حضور و حکومت حضرت مهدی (عج) ولایت موردهدف دنیا طلبان برای رسیدن به اهداف شوم آنهاست شما امروز اگر در داخل و خارج نگاه کنید خوب میتوانید مشاهده و لمس کنید بیشترین هجمه و حمله به سمت ولایت و ولایت فقیه و رهبری است.

آنچه که وظیفه محبین حضرت زهرا (س) است فقط سروسینه زدن نیست فقط گریه کردن نیست اگر چه این عمل باید به نحو شایسته انجام شود حضرت زهرا هم گریه کرد  شب و روز گریه میکرد در خانه در قبرستان بقیع در منطقه احد اما با با تمام وجود از ولایت در عرصه های مختلف دفاع کرد

وظیفه همه محبین حضرت زهرا (س) در کنار عزاداری و گریه کردن و سروسینه زدن، حمایت همه جانبه و تمام قد از ولایت است گریه بدون حمایت از ولایت هیچ ارزشی الهی ندارد گریه بدون حمایت از ولایت همان گریه مامون در تشیع جنازه امام رضا (ع) خواهد بود.

.5/3 ) روز پنجشنبه سالروز ورود امام راحل و آغاز دهه فجر و ورود انقلاب به چهل سالگی است که این ایام را به همگان تبریک و یاد امام و شهدا را گرامی میداریم .

آنچه که قابل دقت است این است که دو وظیفه اساسی وجود دارد :

الف ) وظیفه ملت انقلابی : اینکه انقلاب با همه دشمنی ها و کار شکنی هایی که در سیرش وجود داشت با همه کمی و کاستی هایی که داشت و دارد در مسیر خود سیر می کند و آنچه که انقلاب را سر پا نگهداشت حضور هوشمندانه مردم بوده است که این حضور همچنان باید ادامه پیدا کند که بحمدالله قرائن اثبات حضور می کند و حضور در مراسم دهه فجر نمونه ای دیگر است.

ب ) وظیفه مسئولین و نخبگان انقلاب : اینکه هر جریانی اهدافی برای خود ترسیم می کند انقلاب هم دارای اهدافی بوده است وظیفه نخبگان سیاسی و حکومتی این است که ببیند چقدر از اهداف محقق شده و چه مقدار محقق نشد آن مقداری که محقق نشد علت عدم تحقق چیست علت یابی شود وبه فکر علاج باشند تا از انحراف جلوگیری شود.

 

 

 

ارتباط با امام جمعه