سه شنبه 1396/8/30 - 10 : 19
مشخصات امام جمعه
محسن شیخی عزیزی
محسن شیخی عزیزی
لاله آباد - زرگرشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/19
یکی از آثار سوء گناه در زندگی انسان از بین رفتن برکت از زندگی است.

خطبه اول:

یکی از آثار سوء گناه در زندگی انسان از بین رفتن برکت از زندگی است.

1 -  بحث در آثار گناه در زندگی دنیا بوده است که برخی از آثار همانند سلب و زوال نعمت الهی، نزول بلا،و از بین رفتن پرده حیاء بوده است

2 یکی دیگر از آثار گناه در زندگی دنیایی انسان از بین رفتن برکات از زندگی انسان است.

1/2 برکت به معنای زیاد شدن، رشد و نمو پیدا کردن است وقتی آب در یک جا جمع میشود به آن برکه می گویند، مال یا هر چیزی در هر جایی جمع شود برکت گویند.

2/2 از آنجایی که انسان حب ذات دارد و میخواهد هر آنچه که مفید است در اختیار داشته باشد و حق تصرف را به خود اختصاص دهد تا به واسطه آن رفع احتیاجات و تامین نیاز های خود نماید به دنبال مال و اموال و امتناع دنیایی میرود ودر این راستا به دو دسته تقسیم میشوند:

الف) جمع مال را اصلا دوست ندارند:

کسانی که از دنیا و اموال و متاع دنیا به مقداری که رفع نیاز شود توجه دارند،بتوانند رفع گرسنگی،رفع تشنگی کنند یا به سر پناه و پوششی که آنها را حفظ کند اکتفاء می کنند واز تمام دنیا به همین مقدار بسنده میکنند، از جمله این افراد جناب سلمان (ره) است که به حداقل اکتفاء کرد، وقتی والی مدائن با جمعیت سی هزار نفری مردم مدائن و بزرگان به استقبال او در بیرون از شهر تجمع کردند بعد از مدتها انتظار پیرمردی که سوار بر مرکبی که سوی آنها می آمد را دیدند از او پرسیدند آیا صحابی بزرگ پیامبر و حاکم و والی جدید مدائن را ندیده ای؟؟-مردم تصور میکردند والی آنها با چهار یا پانصد نفر ملازم،یک مرکب زین طلا،با کلی خدم و حشم می آید-فرمود امیر و حاکم را ندیده ام اما اگر سلمان را می خواهید سلمان من هستم.

مدتها در مدائن که والی بود خانه نداشت ،کسی به ایشان پیشنهاد ساخت خانه را داد قبول نکرد تا یکی اصرار کرد که برای او خانه بسازد فرمود بشرطی خانه چنان باشد که هنگام ایستان سر به سقف بخورد، و هنگام خوابیدن پاها به دیوار،به دو لباس اکتفاء می کرد یکی را میپوشید و دیگر که عبایی بود بروی دوشش می انداخت  زیرانداز او هم بود.

در نقل است که وقتی مدائن سیل آمد تمام زندگی را در بقچه ای بست و به بالا بلندی رفت و فرمود هر کس سبک بار است بیاید.

ب)اهل جمع کردن مال دنیا:

کسانیکه  به مال و اموال دنیا علاقه نشان می دهند ،دنیا قلب و روح آنها را تسخیر کرده است و دوست دارند آنچه به آنها میرسد پر حجم و زیاد باشد، به کم قانع نمیشوند و تمام وقت و عمر خود را صرف جمع آوری می کنند.

تصور آنها بر این است که هر چه بیشتر داشته باشند یا هر چه وسیعتر و زیادتر و بزرگتر باشد از آن بیشتر منتفع می شوند و به آنها بیشتر فائده میدهد اما اینگونه نیست که هر چه بیشتر و وسیعتر باشد موثرتر و پرفائده تر باشد.انسان تشنه نیاز به آب دارد تا از عطش خود بکاهد،آب شور دریا را هر چه به اوبدهند فائده ای ندارد،اما اگر آب شیرین به اندازه ی جرعه ای به او برسد از اندازه آن آب شور برایش ارزشمند و پرفائده تر است.

پس اگر چیزی برای انسان ماندگار و باثمر و پر فائده باشد ولو آنکه بسیار کم و اندک باشد ارزشمند و زیاد است و انسان باید در امورات دنیایی به دنبال این زیادی باشد که همان برکت است.

3/2 اساس اعطاء پروردگار برای انسان بر پایه برکت است ، فرزند با برکت،شب بابرکت ، روز و عمر و سال با برکت.

3 -  گاهی انسان کاری را انجام میدهد که با دست خود برکت را از زندگی خود از بین میبرد و عمده آن کارها گناهان هستند،طرف مال دارد اما برکت ندارد ،زندگی و عمر دارد اما برکت ندارد، فرزند دارد اما برکت ندارد و شوم است.

4 برخی از گناهان و رفتار سوء انسان که موجب بی برکتی میشوند همانند:

1/4 مال حرام خوردن،خداوند به داود فرمود: (( یا داوود اِنَّ الْحَرَامَ لَا یَنْمِی وَاِنْ نَمَی لَا یُبَارَكُ لَهُ فِیهِ ))

2/4 دشنام و فحش دادن و بد زبانی نسبت به دیگران که امام باقر (ع) فرمودند : (( مَنْ فَحُشَ عَلَی أَخـِیهِ الْمُسْلِمِ نَزَعَ اللَّهُ مِنْهُ بَرَكَةَ رِزْقِهِ )) و گناهانی مثل ترک امر به معروف و نهی از منکر ، جنایت در حق دیگران ،خیانت در حق دیگران ،پرداخت نکردن حقوق مالی الهی مانند ندادن خمس و زکات،قمار و شراب.... موجب رفع برکت میشود.

3/4 گاهی نه تنها گناه سلب برکت می آورد بلکه نیت بد و نیت گناه هم چنین است پیامبر (ص) فرمود: ((عِندَ فَسَادِ النِیَةِ تَرتَفِعُ البَرَکَةُ))

5 بهترین وسیله ای که انسان میتواند بواسطه آن به زندگی خود برکت بدهد ترک گناه و کسب تقواست ، خداوند میفرماید: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُري آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ  پس برای کسب برکت تقوا داشته باشیم .

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله

خطبه دوم:

اربعین معجزه عصر حاضر است اگر متولیان فرهنگی برای اربعین برنامه ریزی کنند اربعین اسلام و شیعه را حفظ خواهد کرد آنچان که قیام امام حسین را حفظ کرد.

.1 - دعوت به تقوا : اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهیه .

.2 - اهمیت نماز جمعه : قال الصادق (ع) : من وافق منکم یوم الجمعه فلا یشتغلنًّ بشی ءِ غیر العباده فان فیه یغفر للعباد تنزل علیهم الرحمه  روز جمعه روز عبادت است و یکی از بزرگترین عبادتهایی که جلب رحمت و  مغفرت میکند نماز جمعه است .

.3 - مناسبات و تذکرات :

.1/3 بنا به تقویم ایران روز پنجشنبه و بنا به تقویم عراق امروز جمعه مصادف با اربعین شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) و یارانش هست این مناسبت را به محضر امام زمان ،مقام معظم رهبری ،همه دوست داران اهل بیت و همه نماز گذاران تسلیت عرض می کنم.

اربعین همایش عظیم قدرت اسلام و بزرگترین میتینگ سیاسی دینی جهان تشیع است دنیا اگر بخواهد تمام ظرفیت اقتصادی،سیاسی،اجتماعی،فرهنگی خود را بگذارد تا چنین همایش و میتینگی را برگزار کند هرگز توانایی مدیریت چنین برنامه ای را ندارد تا به اهداف خود برسد،یک اجتماع عظیم و خود جوش آنهم به سبک و سیاق پیاده روی و پیاده  حرکت کردن بدون آنکه کسی از آنها بخواهد و دعوتنامه بدهد،بدون آنکه عده ای خواص،قشر خواص حضور داشته باشند از همه ملیتها، از همه ادیان،از هر فرقه و مذاهب،از همه جای دنیا با عشق و علاقه تمام با جان و مال به میدان آمدند.

در برهه ای که استکبار جهانی با شبکه های تلویزیونی و ماهواره و فضای مجازی دنیا را  تسخیر کرده و چیزی در اختیار مسلمانان نیست و این مقدار هم مسلمانان دارند حیاط خلوت استکبار آنهم برای جنبه ی اقتصادی آنها است اما چنین قدرت نمایی یک معجزه است.

همایش اربعین معجزه ی عصر ماست اگر متولیان امر ،مسئولین فرهنگی غیر دولتی برای این خیزش عظیم برنامه ریزی دقیق نمایند و از این مناسبت برای تقویت جهان اسلام و تشیع نهایت بهره برداری را نباید تا سالیان سال شیعه و اسلام را بیمه کردند واگر اربعین را خوب حفظ نمایند آنچنان که اربعین قیام سید الشهدا را حفظ کرد شیعه و اسلام را حفظ خواهد کرد.

2/3 عصر جمعه گذشته در یک درگیری نزدیک به یک ساعته هشت تن از فرزندان این مرز و بوم از نیروهای هنگ مرزی چالدران  به شهادت رسیدند  آنچه ما امروز در سرتاسر کشور از آن بهره داریم بحث امنیت است همه باید قدردان ایثار و فداکاری عزیزان نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی باشیم خصوصا مرزبانان که گاهی در سخت ترین و دشوار ترین شرایط مانند گرمای سوزان تابستان مرز سیستان و جنوب ، سرما و برف سوزناک زمستان غرب ساعتها در برف و گرما تحمل می کنند و نگهبانی میدهند و امنیت کشور را حفظ میکنند و مانع از ورود دشمن به خاک میشوند.

البته دشمنان ما خیال کرده اند اگر به یگ گروه یا یک هنگ حمله کنند و یا عده ای از جوانان ما را به شهادت برسانند میتوانند به اهداف خود برسند،این یک خیال باطل و خواب آشفته ای بیش نیست.

ما همانطوری که در 8 سال دفاع مقدس ثابت کردیم بار دیگر جوانان مرزبان ما ثابت کردند حاضرند جان بدهند اما یک وجب از خاکمان را به دشمن نخواهند داد و تا آخرین قطره خون و تا آخرین نفس در مقابل دشمن ایستادگی خواهیم کرد.

3/3 تحرکات دشمن در منطقه ما بسیار شدید است استکبار جهانی به همراه  رژیم صهیونیستی با تحریک عروسک کوکی خود عربستان سعودی در منطقه آشوبهایی را برای ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران درست کردند،جنگ در سوریه،جنگ در عراق،ساخت  و تجهیز و تقویت داعش و جبهه های تکفیری،حمله به یمن،حمله به بحرین و محصور کردن آیت الله  عیسی قاسم در بحرین، و آخرین مورد استقلال اقلیم کردستان که در همه آنها شکست خورده است.

آخرین سناریوی آنها مشق نوشته شده و دیکته شده استعفای خلاف عرف و دیپلماتیک و قانون سعد حریری نخست وزیر لبنان از عربستان بوده است که اتهام زنی او نسبت به حزب الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران  همراه بوده است.

بعد از تحریم امریکا علیه سپاه و حزب اله لبنان و به دنبال محدود کردن محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران برای معرفی ایران به عنوان  عامل بی ثباتی منطقه کسی می بایست ذبح می شد و آن کسی نبود جزء سعد حریری، امریکا و استکبار برای رسیدن به مقاصد خود به دنبال اجرای برنامه هایی همانند:

1-ایجاد تفرقه میان شیعیان و اهل سنت با محوریت سعودیها

2-ائتلاف منطقه با محوریت شیوخ و صهیونیستها علیه ایران

آمریکا برای ایجاد ائتلاف در منطقه علیه ایران با ایجاد ایران هراسی و تهدیدات منطقه ای ایران هراسی  را برای متحدین منطقه ای خود برجسته می کند تا بتوانند اجماعی را علیه ایران تشکیل بدهند.

آنچه در این عرصه برای همه در جبهه مقاومت و سیاسیون  قابل دقت و لازم است مقاومت در مقابل طرفهاست تنها چیزی که دشمن را به زانو در آورد و نقشه ها را خنثی میکند مقاومت است.

3-4-بحث خرید و وضع بازار برنج از مشکلات مردم منطقه است هر سال ما در این موقع باید فریاد بزنیم الان در کارخانه ها برنج ها دپو شده است چون برنج خارجی بی رویه وارد شده است چه کسی مسئول است، وزرات صنعت، معدن و تجارت کجاست؟ ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا چه کار می کند؟ سازمان تعزیرات حکومتی چه کار می کنند؟

امیداوریم آقای استاندار جدید با تدبیر یک بار برای همیشه به این مساله خاتمه بدهند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه