چهارشنبه 1396/6/29 - 18 : 18
مشخصات امام جمعه
یزدان جهاندار لاشکی
یزدان جهاندار لاشکی
مرزن آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
آیه مباهله

24/6/96

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لا یحصی نعمائه العادون و لا یؤدی حقه المجتهدون والصلوة و السلام علی عبده و رسوله قفی به المرسلین و ختم به النبیین و بعثه رحمة للعالمین الذی سمی فی السماوات به احمد و فی الارضین بابی القاسم مصطفی محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیین لا سیما بقیة الله فی الارضین الحجة بن الحسن المهدی ارواحنا له الفداه عبادالله اوصیکم و نفسی  به تقوی الله و اخوفکم من عقابه

بندگان خدا خودم و شما را توصیه به تقوا می کنم. امروز 24ذوالحجه و 24 شهریور است. ماه ذوالحجه ماه ولایت است. درست است از عید قربان تا عید غدیر را دهه ولایت و امامت می نامند اما ماه، ماه امامت و ولایت است. چون در همین امروز سالروز نزول آیه تطهیر است. آیه تطهیر همان آیه معروف سوره احزاب است. إنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرا(احزاب-33)، این آیه به مقام طهارت و عصمت اهل بیت عصمت و طهارت آقا محمد بن عبدالله و خاندان طاهرین ایشان اشاره دارد. این آیه در سال 9 هجری نازل شد. در سال دهم در چنین روزی در واقعه مباهله آیه مباهله نازل شد. آیه 61 سوره مبارکه آل عمران است. فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ، إن شاءالله در خطبه اول درباره واقعه مباهله و عظمت و فضیلت این خاندان، اصحاب کساء عرایضی خدمت شما تقدیم می کنیم.

شنبه 25 ذوالحجه سالروز نزول سوره هل أتی است. سوره دهر. هَلْ أَتى عَلى الانسنِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شيْئاً مَّذْكُوراً، همان داستان معروفی که حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه نذر می کنند که اگر حسنین سلام الله بهبود پیدا کردند روزه بگیرند. سه روز روزه می گیرند. وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا (دهر-8)، افطار غروب اول غذایشان را به مسکین می دهند، روز دوم به یتیم، روز سوم به اسیر می دهند. خودشان باآب و نمک افطار می کنند که سوره هل أتی نازل شد.

علاوه بر این آیه ولایت یعنی آیه 55 سوره مائده در همچنین روزی نازل شد. اِنِّما وَليُّكُمْ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصلَّوهَ وَ يُؤتُونَ الزَّكاهَ وَ هُمْ راكِعُونَ، همانی که استاد شهریار فرمود: برو ای گدای مسکین در خانه علی زن   که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را. پس امروز و فردا 4 واقعه مهم داریم. اما درباره مباهله چند جمله ای خدمت شما عرض بکنیم که بیشتر بدانیم و پیرو عملی این خاندان عصمت و طهارت باشیم. مباهله یعنی همدیگر را نفرین کردن. اصلاً نفرین کار درستی است؟ می گویند نه، داستانش اجمالاً این است. همین سوره آل عمران، مسیحیان حضرت عیسی را فرزند خدا می دانند. می گویند اقانیم ثلاثه، اب، ابن، روح. آب یعنی پدر، ابن یعنی فرزند، روح همان روح القدس باشد. از آن ها سوال می کرد، چرا شما حضرت عیسی را خدا می دانی. این ها می گویند چون پدر نداشت. حضرت مریم از طریق معجزه جبرئیل بر او نازل شد. از طریق اعجاز فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَراً سَوِيّاً، و حضرت عیسی بدنیا آمد. خوب اگر اینطوری باشد که آدم باید به طریق اولی باشد، چون نه پدر داشت، نه مادر، إِنَّ مَثَلَ عِيسَى عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آَدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ، اگر شما عیسی فقط مادر دارد مب گویید عیسی بن مریم، آدم که به طریق اولی باید باشد. نه پدر داشت و نه مادر.

 استدلال کردند مسیحیان نجران، که این استدلال را این ها قبول نکردند. اینها گفتند ما پیش بزرگان اسقف می رویم. همانی که پیامبر به او نامه داد. چون پیامبر به سران کشورها نامه داد. به خسرو پرویز نامه داد، خسرو پرویز نامه را پاره کرد. محتوای نامه هم دعوت به توحید بود. این اسقف نجران در پاسخ به دعوت پیامبر یک هیئتی را فرستاد که بیایند بگویند منظور پیامبر چیست. این استدلال عیسی را که گفتند، پیامبر جواب داد: عیسی را که شما پسر خدا می دانید، پس آدم باید به طریق اولی باشد. گفتند: ما باید برویم با بزرگمان در منطقه نجران صحبت بکنیم. ما همینطوری اسلام نمی آوریم. رفتند پیش بزرگشان، گفت: پس بیایید با هم مباهله کنیم. یعنی همدیگر را نفرین کنیم. کسی که بر حق است باقی بماند، کسی که بر حق نیست سنگ سیاه شود. فَبُهِتَ الَّذِي كَفَرَ، خلاصه بزرگشان به این ها گفت اگر شما رفتید دیدید محمد ساده آمد، بدون سر و صدا و تبلیغات آمد، تنها آمد، با او می توانید مباهله بکنید. بر حق نیست. اما اگر دیدید خانواده اش را آورد، بی سرو صدا، بی دبدبه و کبکبه آمد، بدانید او بر حق است و مبادا با او مباهله کنید. هر چه گفت قبول کنید. مباهله کنید.

گفتند کجا برویم؟ گفتند بیرون مدینه برویم. آن موقع مکان مباهله بیرون مدینه بود، الان درست داخل مدینه است. بعثه مقام معظم رهبری درست روبرویش است. آن طرف خیابان کنار قبرستان بقیع هم راه دارد که به ان مسجد الاجابه می گویند. این وهابی های نامرد در مسجد را اواخر می بستند و می گفتند نیازی نیست آنجا بروید. یک مقدار سخت می گیرند. چون می دانند فضیلت آل کساء است.

دیدند بله، پیامبر آمد، حضرت امام حسین (ع) بغل پیامبر است، دست امام حسن (ع) را نیز گرفته است. حضرت فاطمه هم پشت سر، حضرت علی (ع) هم پشت سرِ پشت سر. یعنی ناموسش را اینطوری حفظ کرد. تا ناموسش جلوی این نامحرمان نباشد. آن ها دیدند بله همان که بزرگشان گفت درست بود. بی دبدبه و بی کبکبه  و بی سر و صدا نه تنها خودش آمد، بهترین کسان و یاران خودش را هم آورد. آن ها گفتند نه ما مباهله نمی کنیم. اسلام هم نمی آوریم.  پس چکار می کنید؟ فدیه می دهیم، مالیات و جزیه و خراج می دهیم. این آیه نازل شد. فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ، هر کسی با تو محاجه کرد یعنی استدلال کرد، جر و بحث کرد، بعد از اینکه علم آمد و تمام شد تو بگو بخوانیم فرزندانمان را و زنان ما و زنان شما و نفس خودم و نفس شما. بیایید مباهله کنیم تا لعنت خداوند بر دروغگویان باشد.

می گویند شما چرا حسن و حسین را فرزندان پیامبر می دانید؟ آنان که فرزندان علی و فاطمه زهرا هستند. پس این آیه فضیلت خود پیامبر (ص)، خود حضرت علی (ع)، خود حضرت فاطمه زهرا (س) است، خود امام حسین و امام حسن علیهم السلام هستند. این آیه خودش گفت: أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ، فرزندان ما و فرزندان شما. امام حسن و امام حسین علیهم السلام را آورد. مأمون عباسی به امام رضا اشکال می کند. مأمون آدم باسوادی بود، اما هیچ کدام از علمش به دردش نخورد و او را جهنمی کرد. امام رضا(ع) اشکالات علمی را خیلی خوب جواب می دهد. ببینید چقدر وارد است؟ حالا یا کسی به او گفت یا خودش به آن رسید. هر طوری باشد از لحاظ فهم قرآن و ادبیات عرب تفسیر یک مرد ملایی نشان می دهد. شاید خیلی از شما عزیزان این آیه را بخوانید ولی این اشکال به ذهن شما نیاید. می خواهم بگویم علم تنها کافی نیست. می گوید چرا شما را یابن رسول الله می گویند، به ما نمی گویند. ما پسر عمو هستیم. امام رضا همین آیه را می خواند. أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ،  بلاواسطه. مأمون می گوید لولا نساءنا، اگر نساءنا نبود بله، ابناءنا به معنای فرزند بلاواسطه بود، اما چون نساءنا آمد مجاز است. پیامبر (ص) کدام یکی از زنانش را با خودش برد؟ فقط فاطمه زهرا (س) دخترش را برد. پس نساءنا در اینجا مجاز است. ابناء نا هم مجاز است. امام رضا (ع) فرمود: لو لا انفسنا، تو که می گویید نساءنا، ما می گوییم لولا انفسنا، انفس علی است. خود داماد و پسر عموی پیامبر است. پس در آنجا اطلاق حقیقی است. در اینجا هم حقیقی است و این اشکال وارد نیست. پس حسنین فرزندان بلاواسطه پیامبر هستند. امام رضا (ع) فرمود: بهترین آیه در فضیلت علی (ع) همین آیه مباهله است. از غدیر خیلی نگذشته. شاید خیلی ها آیه دیگری بگویند. آیه ای که در شب لیله المبیت نازل شد، بله، علی (ع) نفس خودش را بریا پیامبر (ص) می فروشد، چون خودش را برای خدا فدا می کند. برای رضایت او. خدا هم به او می گوید انفسنا و انفسکم. نفس پیامبر می شود.

حدیث کساء چقدر حدیث عالی و پر از مضامین بلندی است. جبرئیل با آن عظمت نمی تواند وارد کساء بشود. باید اجازه می گرفت و داخل خانه می شد. اما با این خانه و خانواده چه ها که نکردند. پیامبر (ص) در یک روایت دیگری فرمود: أنت منی بمنزلة هارون من موسی،  تو از منی، تو برای من مثل هارون برای موسی هستی. فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَكِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ (46-حج)، حضرت عیسی (ع) کور مادرزاد را شفا می داد، از کوردل به بیابان پناه می برد. بعضی از کوردلان گفتند معاذ الله أنت منی بمنزلة قارون من موسی، هارون را تبدیل به قارون کردند. وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْری علی (ع) است، انما ولیکم الله علی (ع) است. انفسنا و انفسکم علی (ع) است. آنجا هارون من موسی است. هم قرینه داخلی و هم قرینه خارجی به این دلالت دارد. پس افتخار می کنیم پیرو همچنین خاندانی هستیم. إن شاءالله در عمل هم بهتر و بیشتر به این خاندان نزدیک باشیم.  

  

  بسم الله الرحمن الرحیم

نحمده و نستعینه و نستغفره ونتوکل علیه و نشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و نشهد ان محمدا عبده و رسوله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون اللهم صل و سلم و زد و بارک علی حبیبک و نجیبک و خیرتک من خلقک حافظ سرک و مبلغ رسالاتک بشیرنعمتک و نذیرنقمتک وصل علی علی امیرالمؤمنین ویعسوب الدین و وصی رسول رب العالمین وصل علی الصدیقة الطاهره فاطمة الزهرا سیدة نساءالعالمین و صل علی سبطی نبی الرحمه و سیدی شباب اهل الجنه الحسن و الحسین و صل علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفربن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی والخلف القائم الحجه المهدی اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه و اوسع منهجه و اجعلنا من خیر شیعته و اعوانه اوصیکم عبادالله به تقوی الله

بندگان خدا، مجدداً خودم را و بعد همه شما بزرگواران را سفارش به تقوا و نظم می نمایم. امروز 24 شهریور و 24 ذوالحجه الحرام است. چند مناسبت در این روز و روزها داریم. یک فاجعه غمناک و دردناک و جانسوز میانمار است. مسلمانان روهینگیای استان راخین هستند. این اصحاب اخدود این هایی که این مسلمانان را آتش می زنند، این دولت و رهبر میانمار آن خانم سوچی آن عجوزه عفریته که جایزه صلح نوبل را هم به قول خودش با حمایت اوباما گرفت. به تعبیر مقام معظم رهبری که الان دیگر مرگ صلح نوبل است. چه کسانی جایزه صلح نوبل را می گیرند اسحق رابین، مناخیم بگین، خود این آقای بگین نخست وزیر شیمون پرز داشت می رفت جایزه را بگیرد می گوفت من تروریست غربی هستم. خود آقای اوباما، خود همین خانم سوچی جایزه صلح نوبل را می گیرند و الان هم در سکوت مرگبار، سکوتی که از هزار علامت و چراغ دادن واضح تر است که مسلمان ها را آنطور قتل عام می کنند. پاکسازی نژادی و قتل عام است. ما که هلوکاست را ندیدیم و محققین باید بیایند نظر بدهند. البته اگر از من بپرسند نظرت در مورد هلوکاست چیست، می گویم هر چه 11 سپتامبر هسا هلوکاست هم همان است. دو روی یک سکه هستند. حالا آن را که ما ندیدیم. این هلوکاست مسلمانان است. ما داریم می بینیم. الحق والانصاف ملت ها مخصوصاً ملت مسلمان جاهای مختلف اقدامات خوبی کردند. این دولت ها و مخصوصاً کنفرانس سازمان اسلامی هستند که باید اقدامات عملی و خاص تری انجام دهند. جهان، جهان توحض و بربریت نیست. آقای بوش چند سال پیش گفته بود که جنگ صلیبی. این مسئله کاملاً سیاسی است. بین مسلمانان  و بودائیان نیست. مادها هستند که افراطیان و داعشایان بودائیان هستند. درصد خیلی کمی هم هستند. من شنیدم که اول خود بودا هم مسلمان شده بود. آمد اسلام آورد اما بعد ریاضت پیامبر (ص) را گرفت. پیامبر (ص) ابعاد مختلفی داشت، اما بودا بعد ریاضت نفس ایشان را گرفت و به آنجا رسیده بود که می گوفت روی حیوانی هم سوار هستی دهان بند بزن که مگس در دهانت نرود تا آن مگس را نکشی. آیین بودا این است. معلوم است این مسئله سیاسی است. شبیه جنایان صهیونیست ها است. آقای ساموئل هانتینگتون کتابی به نام جنگ تمدن ها نوشت. اصلاً حیات و منافع این ها در جنگ افروزی است. چه کسی به یمن سلاح می دهد؟ چه کسی به این ترورریست ها سلاح می دهد؟ اگر این سلاح نباشد، منافع این ها قطع می شود. حیات این ها قطع می شود. بیشترین سلاح را هم اسرائیل به آن می دهد. خود مقامات اسرائیل آمدند گفتند. این عین خبر است، تحلیل نیست.

کجایند طرفداران حیوانات؟ ماهواره و جاهای دیگر می گویند سگ، البته سگ حیوان است و برای خودش آدابی دارد. اگر سگ گله باشد نباید او را اذیت کنیم. اسلام که 1400 سال پیش این را گفته بود. کجایند این طرفداران این حیوانات که اگر یک سگ داخل چاه بیافتد، می آیند اعتراض می کنند و الان این مسلمانان بی گناه چه گناهی کردند؟ مگر اینکه مؤمن به خدا هستند. اصلاً مسلمان نباشد، انسان که هست. لذا این جنایات کاملاً محکوم است. سازمان ملل بیانیه صادر می کند و محکوم می کند. این بیانیه یک کاغذ پاره است. بیانیه خالی به در این ها نمی خورد. لذا این سکوت مرگبار محکوم است. این خانم سوچی گفته نمی خواهد به اجلاس سالانه سازمان ملل برود. می داند آنجا برود از او سوال می کنند و باید جواب بدهد. مسئول یعنی باید زیر سوال برود. هم وزارت خارجه محترم، هم سازمان کنفرانس اسلامی، هم ملت ها و إن شاءالله جنبش عدم تعهد و سازمان ملل که امید اندکی از آن ها است، باید اقدامی انجام دهند. خود رئیس سازمان ملل دادش در آمد. جملات خوبی هم دارد. البته جمله خوب است اما برای این ها نان و آب نمی شود. إن شاءالله زودتر اینها به کشورشان بازگردند. حق شهروندی به این ها داده شود. این ها می گویند نه شما بنگالی هستید، وقتی حقوق شهروندی را این خانم سوچی از این ها گرفت، معلوم است این مشکلات هم بوجود می آید.

نکته بعدی اینکه در آستانه بازگشایی مدارس هستیم و هم اول محرم است و هم آغاز هفته دفاع مقدس است. چند توصیه برای آغاز بازگشایی مدارس دارم. به مردم می گوییم اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی. می گوییم بیکار زیاد داریم. بیکار باشد، اعتیاد زیاد می شود، بیماری های روانی زیاد می شود، طلاق زیاد می شود. واقعاً بیماری ریشه بسیاری از این آسیب ها و مفاسد اجتماعی است. ما که می گوییم بیکار زیاد داریم، بیاییم جنس داخلی بخریم. 4 تا کارگر و کارفرمای داخلی را حمایت کنیم. یک خانم خبرنگار فلسطینی است. می گوید درست است خارج زیاد می روم اما تمام سعی و تلاش من این است که جنس ایرانی بخرم. لذا نوشت افزار اسلامی ایرانی بخریم. بعد فرهنگی اش هم مهم است. بعد اقتصادی اش هم مهم است. گردش مالی در سال چهار هزار میلیارد دلار است. ضرب در 4 هزار تومان کنید ببیند چقدر می شود. 150 میلیون نسخه دفتر در سال به فروش می رود. 600 میلیون خودکار به فروش می رسد. ظرفیت داخلی ما زیر 50 درصد دارد کار می کند. حالا حتما باید بروید فلان جنس خارجی و چینی را بخرید. جنس ما کیفیت دارد. إن شاءالله مردم جنس داخلی بخرند. در راه تحصیل علم و تهذیب نفس کوشا باشید. خاتم ملک سلیمان است علم   جهان جمله صورت و جان است علم. اگر ما ایرانی ها هم خوب کار کنیم و از احاظ علمی جلو برویم إن شاءالله در 60 سال آینده مرجع علمی جهان شویم. بیایند فارسی را ترجمه کنند. به جای اینکه ما انکلیسی ترجمه کنیم. إن شاءالله به آنجا هم می رسیم جوانان مستعدی داریم. البته جوان سال به سال کمتر می شود. از این جهت هم ما افت داریم.

به مسئولین عزیز هم توصیه داریم که وزارت ارشاد در نوشت افزار های اسلامی معلوم است وظیفه اش چیست. وزارت صنعت در بعد اقتصادی وظیفه اش معلوم است. اما مرزن آباد در آغاز بازگشایی مدارس نمایندگی آموزش و پرورش آن مشکلات دارد. باید از سوی مسئولین شهرستانی و استانی حمایت بیشتری شود. این معلمان که انتخاب می شوند تجربه آن ها چطوری است. کتاب ها سال به سال سخت تر و تخصصی تر می شود. بعضی جاها آمدند به من گفتند خود معلم بنده خدا می خواهد مسئله را حل کند نمی تواند. از راهنمای استفاده می کند با آن هم نمی تواند حل کند. خوب وقتتی معلم کم تجربه باشد به همین منجر می شود. بعضی ها زحمت می شکند تربیت معلم می روند، سوادشان معلوم است. عدالت تقسیم معلمان بیشتر رعایت شود. فعلاً گزارش کلی به من رسید اما گزارش ویژه به من نرسید. جوانان ما سرمایه کشور ما هستند. روی این ها بیشتر سرمایه گذاری کنیم.

در جلوی مسجد هم جشن عاطفه ها است، دیروز هم توفیق داشتیم که این جا باشیم، کمپین خوبی هم تشکیل شد. این ها هم فرزندان ما هستند. بنی آدم اعضای یکدیگرند   که در آفرینش ز یک پیکرند

چو عضوی به در آورد روزگار    دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی   نشاید که نامت نهند آدمی

البته شما که بی غم نیستید. از لحاظ خط کشی معابر هم جلوی مدارس معلوم باشد، جلوی مسجد معلوم باشد. این ترافیک آخر شهریور هم که هست.

نکته سوم نقض برجام است. آمریکا شیطان بزرگ است. اصل تصمیم برای مذاکره تصمیم نظام و حکومت بود. اما آمریکا همانطوری که امام راحل فرمود شیطان بزرگ است. طاغوت اعظم است. واقعاً هم همینطور است. خیلی ها شاید سنان اقتضا نمی کند، اما آمریکا شیطان بزرگ است. همه جای دنیا هست. هزاران کیلومتر آنطرف تر می آید در خاورمیانه تصمیم می گیرد. تصمیم گرفتند هواپیماهای بوئینگ را به ایران نفروشند و باید به مجلس سنا برود. ظاهراً یک بیعانه ای هم داده گفتند این بیعانه ای هم که داده شد، این ها کسان ما را کشتند، در خلال واقعه لبنان فلان ساختمان منفجر شد چند آمریکایی مردند، بیاید شکایت کنید و از این ها پول بگیرید. آمریکا این است. همانطور که دکتر ولایتی، دکتر صالحی و دیگران فرمودند نقض صریح برجام است. اقدامات عملی و مناسب باید انجام شود. چون منافع ملی و کلان است. آمریکا غیر قابل اعتماد است. وزیر محترم ارتباطات هم گفته در مورد این نرم افزارهای ایرانی که از طرف اپل و گوگل خدمات دهی اش حذف شد، این نشان دهنده عداوت آن ها است. البته وزیر محترم فرمود جلسه می گیریم که باید چکار کنیم. نکته بعدی در مورد راه مرزن آباد است، در مورد شهردار مرزن آباد است که شورا باید معلوم کنند که در فضای مجازی هم سرو صدا به پا کرد. اگر توفیق شد و اگر مصلحت بود هفته آینده عرایضی را خدمت شما تقدیم می کنم.  

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه