سه شنبه 1396/10/26 - 0 : 13
مشخصات امام جمعه
محمود علیخانی
محمود علیخانی
سلمانشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/16
توصیه حضرت خضر به حضرت موسی (ع)

16/4/96

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لا یحصی نعمائه العادون و لا یؤدی حقه المجتهدون والصلوة و السلام علی عبده و رسوله قفی به المرسلین و ختم به النبیین و بعثه رحمة للعالمین الذی سمی فی السماوات به احمد و فی الارضین بابی القاسم مصطفی محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیین لا سیما بقیة الله فی الارضین الحجة بن الحسن المهدی ارواحنا له الفداه عبادالله اوصیکم و نفسی  به تقوی الله و اخوفکم من عقابه

بندگان خدا خودم و شما را به تقوای الهی دعوت می کنم. در این خطبه روایتی از قصص الانبیاء و نکته ای بسیار زیبا در وصیت حضرت خضر نبی بر حضرت موسی (ع) عرض می کنم. خضر در عربی به معنای سبز است. در روایات نوشتند هر گاه این شخصیت جای می نشستند جایگاهش سبز می شد. در بعضی روایات هست که خضر چون آب حیوان و حیات را نوش کرد، زنده هست و بنا است در رکاب وجود نازنین حضرت حجت بن الحسن (ع) در زمان حضور حجت باشد.

آخرین سخنی که حضرت خضر به حضرت موسی (ع) فرود در این روایت آمده. ما باید از این ها اندرز بگیریم. فرمود: وإن أحبّ الأمور إلى الله عزوجل ثلاثة: سه چیز نزد خدا محبوب ترین چیزها است.

القصد في الجدة، اولین امری که در نزد خدا جزء محبوب ترین امور است قصد و میانه روی هنگام رفاه است. خیلی از انسان ها اهل زیاده روی و افراط هستند. بعضی ها هم تفریطی هستند و کم می گذارند. اسلام دین وسط و میانه روی است. اسلام دینی است که اعتدال را شعار خودش قرار داده. امام علی (ع) در چند جای نهج البلاغه می فرماید: نه راست، نه چپ بلکه صراط مستقیم و اعتدالی که در مسائل هست را باید رعایت کنیم. لذا حضرت خضر (ع) می فرماید: اگر می خواهی موفق شوی و کارهایت جزء محبوب ترین  کارها باشد در رفاه اهل میانه روی باش، شیخ بهایی می فرماید: اندازه نگه دار که اندازه نکوست، هم لایق دشمن است و هم لایق دوست.

دومین مسئله والعفو في المقدرة، وقتی انسان قدرتمند است اگر ببخشد این هم جزء کارهایی است که خداوند خیلی خوشش می آید. اگر جایی حق با من بود، قدرت و زور و بازو زیاد بود، کسی کمتر از من بود، اگر اینجا توانستم عفو و بخشش کنم این خوب است. سومین مورد فرمود: والرفق بعباد الله، مدارا کردن با بندگان خدا. هر کسی در هر جایگاهی که هست هر کسی به اندازه ظرفیتی که دارد می تواند با بندگان خدا مدارا کند. خیلی جاها هست که انسان می تواند کارهایی را انجام دهد که هم خدا خوشش بیاید و هم خلق خدا خوشش بیاید.  خیلی وقت ها هست که انسان می تواند با یک محبت دل یک بنده خدا را بدست بیاورد که قطعاً دل یک بنده خدا را بدست آوردن آن هم برای رضای خدا، رضایت حق باریتعالی را به دنبال دارد.  خواجه حافظ شیرازی در این رابطه شعری دارد: آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است  با دوستان مروت با دشمنان مدارا. خیلی حرف بزرگی است. انسان اگر بخواهد محبوبیت خلق را بدست بیاورد، مدارای با خلق خدا، اگر محبوبیت خدا را بخواهد بدست بیاورد رفق و مدارا با خلق خدا و عباد خدا. عباد در آیات و روایات ما کلی است. فقظ آن هایی که اهل نماز و روزه هستند را عباد نمی گویند. هر کسی که جیره خوار خدای تبارک و تعالی باشد عباد خدا است. در انتهای روایت جمله ای را می گوید که می فرماید: وما رفق أحد بأحد في الدنيا إلا رفق الله عز وجل به يوم القيامة، اگر می خواهی خدا در روز قیامت با تو رفق و مدارا کند، از بعضی از مسائل و خطاهایت بگذرد، اگر کسی در این دنیا به شخص دیگری مدارا کند قطعاً در روز قیامت خداوند با او رفق و مدارا می کند. قطعاً در روز قیامت خداوند با او رفق و مدارا می کند. بعد فرمود: ورأس الحكم مخافة الله تبارك وتعالى، اگر کسی بخواهد به عنوان یک حکیم معرفی شود، باید از خدا بترسد، متأسفانه خدا ترسی در بعضی از افراد نیست. ما همه را در نظر می گیریم بحز خدا را. اگر واقعاً در این کره خاکی فقط یک میلیارد مسلمان هر کاری که بخواهند انجام دهند بگویند خدای متعال دارد ما را می بیند کافی است. به مرحوم طباطبایی صاحب تفسیر المیزان گفتند در قرآنی که شما تفسیر کردید به نظر شما کدام آیه در قرآن خیلی جالب است و مورد استفاده است؟  فرمود: در سوره علق خدا یک آیه ای دارد که اگر هر مسلمانی آن را به کار ببند سعادت دنیا و آخرت نصیبش می شود؛ أَلَمْ یَعْلَم بِأَنَّ اللَّهَ یَرَى، خدا دارد با حالت تعجب سوال می کند مکه آیا نمی دانید که خدا دارد  تو را می بیند؟ ما همه چشم ها را می بینیم اما چشم اصلی که خدای تبارک و تعالی است را نمی بینیم. اگر انسان خدا را در همه جا حاضر و ناظر خودش ببیند، خوف از خدا به عنوان ترس عادی نیست، بلکه به عنوان ادب و احترام نسبت به خدا است و حرمت نگه می دارد. لذا حضرت خض فرمود؟: رئیس حکما کسی است که خوف از خدا داشته باشد. إن شاءالله خدای متعال این روایت را طوری قرار دهد که ما بتوانیم آن را در زندگی فردی و اجتماعی خودمان پیاده کنیم.

 

  بسم الله الرحمن الرحیم

نحمده و نستعینه و نستغفره ونتوکل علیه و نشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و نشهد ان محمدا عبده و رسوله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون اللهم صل و سلم و زد و بارک علی حبیبک و نجیبک و خیرتک من خلقک حافظ سرک و مبلغ رسالاتک بشیرنعمتک و نذیرنقمتک وصل علی علی امیرالمؤمنین ویعسوب الدین و وصی رسول رب العالمین وصل علی الصدیقة الطاهره فاطمة الزهرا سیدة نساءالعالمین و صل علی سبطی نبی الرحمه و سیدی شباب اهل الجنه الحسن و الحسین و صل علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفربن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی والخلف القائم الحجه المهدی اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه و اوسع منهجه و اجعلنا من خیر شیعته و اعوانه اوصیکم عبادالله به تقوی الله

بندگان خدا، مجدداً خودم را و بعد همه شما بزرگواران را سفارش به تقوا و نظم می نمایم. تهمت یکی از گناهانی است خیلی نکوهش شده. یکی از جاهایی که خداوند می فرماید این ها دارند با من روبرو می جنگند کسانی هستند که تهمت می زنند. کسی که به دیگیری تهمت بزند مثل این است که اسلحه برداشته و روبرو دارد با خدا می جنگد. این مسائل را رعایت کنیم. این ها تقوا هستند. این ها مسائلی هستند که عاقبت انسان را به خیر می کند اگر آن ها را رعایت کنیم.

مناسبت ها را به صورت مختصر خدمت شما عرض می کنم. 14 تیر روز قلم یاد شده است. در قرآن هم خدا به قلم قسم خورده.ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ، قسم به نون و قلم و به چیزهایی که با این قلم به روی کاغذ
آورده می شود. خداوند هر جایی قسم نمی خورد. مثل ما انسان ها نیست که به خاطر دوهزار پول دنیا هزار قسم می خوریم. 14 تیر برای کسانی است که اهل قلم هستند. معارف دینی را می نویسند، علوم را می نویسند. این روز را به همه اهل قلم تبریک می گویم. قلم ها دو جور هستند. یا قلم به دست ها هم دو جور هستند. یک سری قلم بدست هایی که نون به نرخ روز می خورند، یک سری حرف هایی که اصلاً ریشه ندارند، می نویسند. همین بحث تهمت زدن را این ها با زبان نمی گویند، اما با قلم به این و آن تهمت می زنند. این قلم مورد نکوهش قرار گرفته. این قلم اگر دست مزدور باشد باید این دست قطع شود که هرگز این مسائل نوشته نشود. اما یک سری افراد، دانشمندان و علما کسانی که معارف دینی را به قلم می آورند، این ها را خدای متعال برایشان عظمت قائل شده. خیلی حرف است که راجع به شهید بنویسند،
وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ، مپندارید کسانی که در راه خدا کشته شدند مرده اند. با اولین خونی که از شهید ریخته می شود تمام گناهانش ریخته می شود. البته گناهانی که حق الله است. اما وقتی به قلم درست می نویسند، پیغمبر خدا (ص) فرمود: مداد العلماء افضل من دماء الشهداء، قلم انسان های عالم عامل مخلص بالاتر از خون شهید است. یا فرمودند در روز قیامت ابتدا پیغمبر (ص) و جانشینانش یعنی 14 معصوم اولین کسانی هستند که وارد بهشت می شوند. بعد از این ها علمای عامل هستند که وارد بهشت می شوند. بعد از آن ها سومین گروه شهدا هستند که وارد بهشت می شوند.

روز 14 تیرماه روز شهرداری و دهیاری هم در تقویم ها نوشته شده. ما این روز را به همه عزیزان در این سازمان ها تبریک عرض می کنیم. ببینید مقام معظم رهبری مدام مسئله غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را مطرح می کند. قبل از انقلاب چه کارهایی کرده، در سال 1359 همین آمریکا دستور داد دارایی های ایران را مسدود کنند. در بحث برجام هم به عنوان دستاورد گفتند بخشی از این دارایی ها را به ما پس می دهند. گاهی وقت می گویند دادند، گاهی وقت ها می گویند ندادند. این دشمنی آمریکا  است که با ایران و هر کشوری که بخواهد مستقل باشد با آن ها مخالفت می کند. خودش را همه کاره دنیا می داند. یک همچنین روزی در سال 1359 دارایی های ایران مسدود شد که ا از همین جا باز هم از تمام ظلم و ستمی که هر کشوری مخصوصاً  در رأسش آمریکای جنایتکار انجام داده اعلام انزجار می کنیم. خداوند إن شاءالله هر چه زودتر پایه های این ظلم و ستم را بر سر خودشان خراب کند.

نکته پایانی بحثم تودیع حضرت حجت الاسلام والمسلمین علیخانی امام جمعه مرزن آباد است. ایشان بعد از سال ها زحماتی که کشیدند از اینجا رفتند. ما از همین جااز تمام تلاشهایشان تقدیر و تشکر می کنیم. آنچه که من اطلاع دارم هفته آینده امام جمعه جدید هم وارد شهر خواهد شد که إن شاءالله ایشان هم بتوانند کارهای عقب مانده و مسائل و مشکلاتی که در شهر و بخش ما فراوان است را با حمایت مسئولین و شما مردم به انجام برسانند. اگر امام جمعه سابق موفق بودند تلاش و پیگسری خودشان بوده اما حمایت مردم و مسئولین هم با ایشان بی دریغ بود. امام جمعه جدید هم که من ایشان را می شناسم تجربه امامت جمعه را دارد. با سواد است. تحصیلات حوزوی بالایی دارد، از نظر فکری و خطابه هم بسیار انسان خوب و مردم داری است. یکی از ویژگی های بسیار خوب ایشان و همسرشان این است که هر دو حافظ کل قرآن هستند. إن شاءالله بتوانیم از وجود ایشان استفاده زیادی ببریم و با ایشان همکاری کنیم، همدل و یک دست باشیم تا بتوانیم مرزن آباد را به جایگاه واقعی اش برسانیم.    

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه