سه شنبه 1396/10/26 - 1 : 13
مشخصات امام جمعه
حسینعلی قادی
حسینعلی قادی
نشتارود
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/22
آرامش و آسایش جسم و روح از منظر ائمه اطهار

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خطبه های  نماز جمعه این هفته  نشتارود به امامت  حجت السلام والمسلمین قادی امام جمعه بخش نشتا اقامه گردید

ایشان در خطبه اول

برای برخورداری از نعمت آسایش و آرامش جسم و تن و روح و قلب از منظر امیرالمومنین و حضرت زهرا(ع) و امام صادق(ع) اشاره می شود

امیرالمؤمنین می فرماید حجرت از زادگاه خیلی مهم است  در مسیر سفر و مسافرت باشید و فواید سفر و مسافرت را برای خودتان کنید بلند مرتبه و محبوب میشوید در مسیر حجرت وطن باشد.

فواید سفراین است که در مسیر رفع هم و غم بر می آید وقتی مسافرت می کنید جسم و روحش آسایش پیدا می کند.

در محیط بزرگتر کسب و کار بیشتری پیدا میکند و مسافرت باعث میشود که علم او بیشتر می شود .با عالمان در این سفر آشنا میشوند .منفعت دیگر سفر با آداب و رسوم جدیدی آشنا میشود و با مصاحبت و همنشینی با بزرگان و بزرگواران آشنا میشوند .

از منظر حضرت زهرا(ع) عدل و عدالت را اشاره دارند و خدا عدل و عدالت را واجب کرد در سایه این عدالت انسان به آسایش و آرامش جسم و تن و روح و قلب قرار  میگیرد .

از منظر امام محمد باقر علیه السلام دو عامل را اشاره دارد .

یکی روزه .

دومی حج

روزه میگیریم ولی آثارش را حس نمیکنیم روزه آدابی دارد

حج آدابی دارد حق و حقوقی دارد که اگر به جا بیاوریم به آرامش قلبی و روحی میرسیم و به طبع آن آسایش جسمی میرسیم.

از منظر امام صادق علیه السلام دین داری همراه با تفکر را مایع آرامش و آسایش جسم و روح میداند .

دین سنتی محض که در کنارش تفکر و فکری نباشد که ما از کجا آمدیم و به کجا میرویم

پیامبر(ص) میفرماید ایمان ۱۰ درجه دارد و سلمان به دهمین درجه رسید در سایه تفکر و اندیشه کردن.

اگر تفکر جهت دار باشد انسان خدا باور واقعی میشود باور پیدا میکند که خدا وجود دارد بدون ناخالصی که بعضی از ما به این باور نرسیدیم که گناه مانند آتشی است که انسان را می سوزاند و چون به این باور نرسیدیم باز به سمت گناه میرویم اگر به این باور قلبی برسیم به سمتش نمیرویم .

امام صادق علیه السلام میفرماید انسان صاحب دین در مسیر تفکر و اندیشه باشد و از حرص دوری بجوید آدم حریص وقتی به این خصلت مبتلا شد به این دو خصلت روی خوش نشان میدهد و دو خصلت دور میشود آدم حریص قانع نیست و راحتی از او جدا میشود . خصلت ناخشنودی و رازی نبودن  از آن چیزی که دارد و خدا برای او مقرر کرده محروم میشود و به مقدرات اعتقادی ندارد و یقین به خدا از او گرفته میشود .

************

در خطبه دوم امام جمعه محترم حضرت حجت الاسلام والمسلمین قادی بعد از دعوت کردن خود و نمازگزاران گرامی به امر تقوا سخنانی را بیان کردند.

سخنان مهم مقام معظم رهبری در روز ۱۹دیماه در جمع مردم و علمای قم داشتیم که بمناسبت سالگرد قیام خونین مردم قم در پی اهانت روزنامه اطلاعات آن زمان در سال ۱۳۵۸و حرکت خروشان مردم خودجوش سر آغاز غیام انقلاب اسلامی ایران شده است همه ساله سخنانی را ایراد میفرمایند .

مثلث شوم ابری .عربی و غربی برای نابودی این انقلاب حرکتی پوشالی  را آغاز کردند که البته با حضور بجا و بموقع مردم خنثی شده است.

سخنان مقام معظم رهبری محور چند مطلب بوده .

مطلب اول

چرایی این آشوبها است که هر از چند گاهی ما شاهد این چنین حرکتها هستیم ،که البته در هر کشوری این مشکلات پیش می آید در هفته گذشته در شب عید میلادی نزدیک به ۱۰۰۰ ماشین را آتش زدند و بیش از ۵۰۰ نفر را دستگیر کردند در بعضی از کشورها بصورت یومیه اتفاق می افتد.

در کشور ایران که در اثر سوءاستفاده آمریکا و اسرائیل و عربستان و امسال اینها فکر میکنند خبر هایی است این اتفاق افتاده است که به شهرها و بانکها خسارت زدند.هنجار شکنیهایی داشتند و جسارتهایی کردند این چنین اتفاقهایی بخاطر شکستهایی است که آمریکا و اسرائیل از جمهوری اسلامی ایران خوردند که به توفیق الهی آنها نتوانستند و نخواهند توانست ضربه ای به این انقلاب بزنند.

لذا رهبر توصیه فرمود که مسئولین کشوری نسبت به مطالبات مردم کوتاهی نکنند مجلس قوانین را وضع کند و در جهت خدمت به مردم دولت آن مقرراتی که مجلس وضع کرده را اجرا کند .قوه قضائیه هم در دفاع از حقوق مظلومین نگاه نکند که چه آرمی دارد و چه نشانی دارد اعمال قانون جمهوری اسلامی عدالت اجرا شود .

نکته دیگر که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند به وحدت و هم گرایی و هم دلی است که ما فاصله داریم.

الان این وحدت در جریانها وجود دارد ؟

یکی به چهره مقام معظم رهبری نگاه میکند تبسم میزند و دیگری به چهره آقا نگاه میکند اشک شوق میریزد باید گفت چون گریه نکرد پس ولایی نیست .و آن کسی که گریه کرد ولایی تر است.

بنده باید به حکم رهبر و حول رهبری حرکت کنم وقتی وحدت نداشته باشم عمل و حرف من آسیب میزند

وقتی وحدت نباشد اختلاف باشد هر چه قدر هم قوی باشیم بدون وحدت و اختلاف میشکنیم .

اگر اختلاف باشد مسئولین بجای فکر کردن به مردم و مشکلات مردم به فکر اختلافات می افتند و از مردم غافل میشوند.

 

 

 

 

ارتباط با امام جمعه