يکشنبه 1396/11/29 - 3 : 22
مشخصات امام جمعه
محمدباقرمحمدی لائینی
محمدباقرمحمدی لائینی
نكا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/27
مسئولان محترم احساس مسئوليت بيشتري در قبال خدمت رساني به مردم داشته باشند

آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی در خطبه‌های این هفته شهرستان نکا با اشاره به حضور باشکوه ملت در راهپیمایی 22 بهمن، اظهار کرد: دشمنان معنای این حضور را همه فهمیدند که تثبیت نظام و ماندن به پای انقلاب است، یعنی این ملت نظام و انقلاب را رها نمی‌کند.


وی افزود: مگر ملتی که 200 هزار شهید داده حاضر می‌شود این نظام و انقلاب را از دست بدهد، همه مزدوران به گوش و به هوش باشند که این ملت اجازه اخلال در مملکت و توهین به نظام مقدس و مقدسات را به هیچ وجه نخواهد داد.

امام جمعه نکا در کنایه‌ای آشکار، خاطرنشان کرد: با این حضور باشکوه ده‌ها میلیونی، صحبت از همه‌پرسی و رفراندوم واقعاً کم‌لطفی است چراکه همین حضور مردم خود یک همه‌پرسی است مگر رفراندوم چیست که این صحبت از رفراندوم یک حاشیه‌آفرینی نادرستی بوده که باز هم بحث‌ها و جنجال‌هایی را به وجود می‌آورد.

این مسئول اضافه کرد: الان فضایی است که ما باید وحدت و انسجام خود را پشت سر رهبر معظم انقلاب به صورت یک‌دست حفظ کنیم و نباید حاشیه‌سازی و حاشیه‌آفرینی کنیم.


مسئولان به نقدهای مردم گوش کنند

محمدی‌لائینی گفت: براساس این آموزه که جواب احسان جز احسان نیست، ملت ایران این احسان و حسنه بزرگ را در راهپیمایی باشکوه 22 بهمن با لبیک‌گویی به ندای رهبر معظم انقلاب انجام داد و ولایت‌مداری خود را نشان داد که جواب این احسان این است که مسئولان بییشتر به فکر مردم باشند.

وی تصریح کرد: مسئولان نیز به فکر هستند اما باید بیشتر به فکر مردم باشند چراکه ملت در حوزه مسائل اقتصادی مشکلات و حرف‌های زیادی دارد که باید حرف‌ها و مشکلات مردم را شنید و در صدد رفع مشکلات آن‌ها بود.

امام جمعه نکا افزود: باید اجازه گفتن مشکلات توسط مردم را داد، نباید در مقابل بیان مشکلات عصبانی بشویم، حال یک نفر به بانک‌ها اعتراض دارد و برخی از بانک‌ها، رباخواری‌ها، سودها، جریمه‌ها و دیرکردها به ستوه آمده‌اند.

این مسئول در واکنش به برخورد با جمعی از مردم در راهپیمایی 22 بهمن نکا، خاطرنشان کرد: حال جمعی اعتراض دارند، بالاخره اعتراض و نقد آن‌ها محترم است، باید نقدها و اعتراضات را گوش کنیم.

محمدی‌لائینی اضافه کرد: وقتی به این‌ها می‌گوییم حساب خود را از آشوب‌گران جدا کنید و مردم حساب خود را از آشوبگران جدا کردند، بالاخره این‌ها نیز باید حرف‌ها، اعتراضات و نقطه‌نظرات خود را به هرشکل بگویند و زمانی که گفتند نیز ما باید بشنویم و خوشحال شویم از اینکه فضایی وجود داشته باشد که این‌ها اهتراضات خود را بیان کنند.

وی با اشاره به دهه پایانی بهمن ماه به‌عنوان دهه‌ پویش مشارکت در سلامت، متذکر شد: خیّران سلامت درحالی که گام‌های مثبتی برای ارتقای سلامت جامعه برداشته‌اند اما بازهم در این حوزه نارسایی‌هایی وجود دارد که نیازمند همت و کمک بیشتی است

وظایف همگانی نسبت به حضرت زهرا(س(

امام جمعه نکا با تأکید بر لزوم ارتقای معرفت نسبت به حضرت زهرا(س) به عنوان وظیفه همگانی درقبال این بانو، اظهار کرد: اولین وظیفه ما این است که مروری برای فهم بهتر از مقام، فضایل، سیره عملی، کارهایی که انجام داده در کنار مبارزات و عبادت‌های حضرت زهرا(س) برای درک بهتر این شخصیت داشته باشیم.

این مسئول پیروی عملی از سیره حضرت زهرا(س)، رفتار و زندگی این بانو را دومین وظیفه برشمرد و افزود: در تقوا و زندگی، انفاق و ایثار این بانو باید بهتر اندیشه و درک لازم صورت بگیرد.

خطیب جمعه نکا با بیان اهمیت حجاب حضرت زهرا(س) برای بانوان جامعه، خاطرنشان کرد: همانطور که رضاخان علیه حجاب پیش از این فعالیت می‌کرد، دشمن امروز نیز روی حجاب جامعه دارد سرمایه‌گذاری می‌کند و ما هم از این طرف باید جدی بگیریم

این مسئول اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های دیگر حضرت زهرا(س) ولایت‌پذیری این بانو است تا جایی که به تنهایی برای حق، از ولایت دفاع کرد و ایستاد، ما هم در زمان غیبت باید ولایت‌مداری را در برابر نائب امام زمان(عج) تمرین کنیم و از این حضرت باید ولایت‌مداری را بیاموزیم تا مطیع امام زمان باشیم.

محمدی‌لائینی گفت: اگر ولایت‌مدار نباشیم یا سعی می‌کنیم قطار انقلاب را از ریل خود منحرف کنیم مانند بعضی از انسان‌های بی‌اعتقاد و دگر اندیش امروز در کشور و بیرون که می‌خواهند جهت انقلاب را از رویارویی با استکبار به همگرایی با استکبار عوض کنند.

وی تصریح کر: و اگر نتوانستند مسیر را اعوض کنند خود از قطار انقلاب پیاده می‌شوند همانطوری که بسیاری پیاده شده و از انقلاب ریزش کردند بنابراین باید ولایت‌مداری خود را از حضرت زهرا بیاموزیم.

امام جمعه نکا شعور سیاسی حضرت زهرا را بسیار مهم خواند و افزود: انسان و قتی از مقطع زمان می‌گذرد و فتنه از سر گذشته، خیلی‌ها می‌فهمند اما در وقت لازم اگر فهمیدیم و اقدام به‌موقع و بهینه انجام دادیم هنر است که نیاز به شعور سیاسی دارد.

این مسئول با بیان اینکه ملت ما واقعاً شعور سیاسی بالایی دارد، یادآور شد: ملت ایران به هنگام و به موقع متوجع شده و اقدامات خود را انجام می‌دهد که باید قدر این مردم را داشته باشیم.

محمدی‌لائینی اقدام به‌موقع مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ناشی از شعور سیاسی بالای مردم دانست و اضافه کرد: اگر شعور سیاسی نداشته باشیم خواسته یا ناخواسته ابزار دست دشمان قرار گرفته و در زمین آن‌ها بازی می‌کنیم بنابراین باید آکاهی و شعور سیاسی خود را با اقدام به هنگام و مناسب ارتقا ببخشیم.

دشمنان پیام حضور مردم را فهمیدند

وی با اشاره به مناسبت‌های هفته پیش رو، ضمن تسلیت شهادت حضرت زهرا(س)، اظهار کرد: وظایف خود در راستای این بانوی بزرگوار و این ایام را باید بهتر شناخته و انجام دهیم.

امام جمعه نکا شهادت شهید محلاتی در اثر حمله جنگنده‌های متجاوز عراقی به هواپیمای وی و شهادت سیدعباس موسوی دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان را در کنار قیام مردم تبریز در چهلم نظاهرات قم در کنار وفات آیت‌الله لنکرانی را بخش از مناسبت‌های هفته پیش رو بیان کرد.

این مسئول با بیان سالروز کودتای انگلیسی رضاخان در سوم اسفندماه، اظهار کرد: سلسله پهلوی با این کودتای انگلیسی بوده که روی کار آمدند و بر کشور و مقدرات ملت ایران مسلط شدند.

محمدی‌لائینی از حضور باشکوه مردم شهرستان نکا به علت حضور با شکوه در راهپیمایی 22 بهمن و مسئولان شهرستان به خاطر مدیریت برگزاری مناسب این مراسم تقدیر کرد و گفت: حضور باشکوه‌تر از سال‌های قبل مردم در این راهپیمایی معنادار و پیام‌دار بوده که دشمنان معنای آن را گرفته و پیام آن را نیز فهمیدند گرچه به روی خود نیاوردند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه