يکشنبه 1396/4/4 - 21 : 13
مشخصات امام جمعه
عبدالعلی پوراکبر
عبدالعلی پوراکبر
تنكابن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
گزارش نماز جمعه تنکابن مورخ96/3/26

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان تنکابن به امامت آیت الله پور اکبر مورخ26/3/96

اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله

در روز شهادت مولای متقیان امیرالمومنین علی(ع) قرار داریم، سفارشی که آن حضرت در بسترشهادت  در مورد تقوای الهی دارند برای شما عزیزان بیان کنم:

قال علی(ع) للحسن و الحسین علیهما السلام- اوصیکما بتقوی الله و الا تبغیا الدنیا و ان بغتکما ... و قولا بالحق واعملا للاجر و کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا.

شما را به تقوای الهی و ترس از خداوند سفارش می کنم، در پی دنیاپرستی نباشید گرچه به سراغ شما آید ... سخن حق بگویید و برای اجر و پاداش (الهی) عمل کنید. دشمن ستمگران و یاور ستمدیدگان باشید

بعد فرمودند: اوصیکما و جمیع ولدی و اهلی و من بلغه کتابی: بتقوی الله و نظم امرکم و صلاح ذات بینکم.

من شما و تمام فرزندان و خاندانم و کسانی را که، این وصیتنامه به آنها می رسد، به تقوی و ترس از خداوند و رعایت نظم در تمام امور و اصلاح بین مسلمین، سفارش می کنم.

مولا علی(ع) فرمودند:فانی سمعت جدکما(ص):ازجد شما حضرت محمد(ص)شنیدم اصباح بین دونفر از یک سال نماز و روزه بالاتر است.

ای خانواده های عزیز:امروز طبق سفارش مولا علی بروید به سمت کسانی که باهم قهر هستند وبا هم مشکل دارند،بین این عزیزان آشتی  وصلح برقرار کنید .

الله الله فی الایتام فلا تغبوا افواههم و لا یضیعوا بحضرتکم.

در رابطه با رعایت حقوق یتیمان از خدا پروا کنید. چنان نباشد که آنان گاه سیر و گاه گرسنه باشند، مباد که در اثر غفلت شما از بین بروند.

والله الله فی جیرانکم، فانهم وصیة نبیکم.

خدا را، خدا را، در نظر داشته باشید، در باره همسایگان، و با آنها خوش رفتاری کنید، چرا که همیشه پیامبر خدا(ص) در باره آنها سفارش می فرمود.

مولا میفرماید انقدر پیامبر (ص)در مورد همسایه سفارش میکرد ما گمان کردیم که پیامبر برای همسایه ارث معین کنند.

خدایا توفیق عمل به همه ی سفارش های مولا که در بستر شهادت بیان کردنند به ما عنایت بفرما.

عزیزان توجه داشته باشید صفاتی که مولا علی(ع) دارند تمام عالم از این صفات درحیرانند، شاعر بسیار زیبا فرمود:نه بشر توانمش گفت نه خدا توانمش خواند،متحیرم چه نامم شه ملک لا فتی را.

شافعی درکتاب خود آورده است: نمیدانم درباره ی علی چه بگویم که پا گذاشت درآن جایی که خدا دست گذاشت ، وآنجا دوش خاتم الانبیا حضرت محمد (ص)بود.برای شکستن بت های کعبه علی بر دوش پیغمبر جای گرفت.اگر بگویم علی بشر است عقل مانع میشود ومیگوید این چه بشری است ، واگر بگویم علی خداست از خدا میترسم.

عزیزان علی(ع)عالم را به حیرت انداخته است ،دوست ودشمن را به حیرت انداخته است،هر ملت ومذهبی را به حیرت انداخته است.

از جرج جرداق مسیحی سوال شد؟تو که مسیحی هستی چرا در مورد امام ما شیعیان علی(ع)8جلد کتاب  به نام صوت عدالت الانسانیه نوشتی،

گفت:آخر من هرچی نگاه کردم دیدم هرچه خوبی در عالم است سرچشمه ی آن علی است.اما دیدم علی را دنیا نمیشناسد و کسی هم علی را به دنیا معرفی نمیکند، ان وقت بود که من امدم از طرف دنیای بشریت این 8 جلد کتاب را هدیه کردم به ساحت مقدس مولا علی (ع).

شخصی  درحضور معاویه شروع کرد به تخریب  کردن وبدگویی از مولا علی (ع) ،معاویه گفت که ای فلانی تو که اینگونه در مورد علی می گویی اصلا علی را میشناسی،پس بگذار من علی را به تو معرفی کنم: ای فلانی اگر زبانی  گویا در عالم وجود دارد،این زبان گویا علی است،ای فلانی آیا میدانی علی در انفاق چگونه است؟اگر علی دوانبار طلا وکاه داشته باشد اول انبار طلا را انفاق میکندبعد نوبت به انبار کاه میرسد.

عزیزان سرچشمه ی این همه فضایل مولا علی چیست؟ بخاطر این است که علی خدا را شناخت، با خدا معامله کرد،تمام کارش برای خدا بود،لذا علامه جوادی آملی یک جمله ی زیبایی دارد،علامه میفرماید خدا در قرآن جهاد علی را معرفی کرد،البته خداوند امتیاز  جهاد برای  همه ی مومنان را معرفی کرده است: إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ(توبه ایه 111)،؛در حقيقت ‏خدا از مؤمنان جان و مالشان را به [بهاى] اينكه بهشت براى آنان باشد خريده است همان كسانى كه در راه خدا مى ‏جنگند و مى ‏كشند و كشته مى ‏شوند.

اما برای جهاد امیرالمونین علی (ع) آن شب که بجای پیامبر دربستر خوابید(شب لیله المبیت)،آیه ای نازل شد: وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْری نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ (بقره / 207) و از میان مردم كسى است كه جان خود را براى طلب خشنودى خدا مى‏فروشد، و خدا نسبت به [این‏] بندگان مهربان است.

خدایا تورا به محمد ال محمد قسم میدهیم.بچه های مارا به دامن علی برگردان

 

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

روابط عمومی دفتر امام جمعه وستاد اقامه نمازجمعه شهرستان تنکابن

اخبار
ارتباط با امام جمعه