دوشنبه 1396/8/1 - 6 : 4
مشخصات امام جمعه
عبدالعلی پوراکبر
عبدالعلی پوراکبر
تنكابن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
گزارش نماز جمعه تنکابن مورخ96/6/31

                                  بسم الله الرحمن الرحیم                     31/6/96

اوصیکم عبادالله  ونفسی بتقوی الله

خودم وشما عزیزان را  قبل از هر کلامی سفارش میکنم به رعایت تقوای الهی، یکی از مهمترین موارد تقوای الهی بر اساس روایات ما، وشاید بالاترین امر تقوای الهی رعایت حلال وحرام است. غذای حرام غوغا میکند.

امام حسین(ع) روز عاشورا وقتی مردم کوفه صدای حضرت را گوش نمیدادند، واجازه نمیدادند حضرت صحبت کند فرمودند: فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ( شکم هایتان از حرام پر شده است). وبه دل های شما مهر زده شده است.

حضرت محمد مصطفی (ص) فرمودند: الْعِبَادَةُ مَعَ أَكْلِ الْحَرَامِ كَالْبِنَاءِ عَلَى الرَّمْلِ وَ قِيلَ عَلَى الْمَا(كسي كه مال حرام مي خورد و عبادت مي كند، مثل كسي است كه روي ماسه (و به قولي روي آب)، ساختمان مي سازد.

خدایا تورا به محمد و آل محمد(ص) قسم میدهیم روزی حلال نصیب ما بگردان.

روز های اول محرم را سپری میکنیم ، رسم خوبی است که در روز های اول محرم از پیشگامان کربلا یادی کنیم،پیشگامان در هر نهضتی ودر هر تاریخی نقش اساسی داشتند ودارند،تاریخ های دنیا را پیشگامان  دگرگون کردند وساختند،همیشه دنیا وجامعه منتظر یک پیشگام است،زمانی که یک نفر پیشگام شود بقیه افراد هم پشت سر او حرکت میکنند.

در کربلا دوازده شهید پیشگام داریم،این عزیزان قبل از آمدن امام حسین(ع) به کربلا به شهادت رسیدند، یادی کنیم از این عزیزان : مسلم بن عقیل،هانی بن عروه،عبدا لاعلی،قیس بن مسهر، عباس بن جعده،عبیدالله بن امر،عبدالله بن حارث نوفلی،میثم تمار،سلیمان بن رزین و....

بعضی از این شهداء نامه رسان بودند ودر حین نامه رسانی به شهادت رسیدند،و عده ای دیگر در قیام حضرت مسلم ودر کنار حضرت مسلم به شهادت رسیدند.

اما از همه جلوتر شهیدی است که اسمش را کمتر در محرم  میشنویم، وآن شخص سلیمان بن رزین میباشد، که قبل از حضرت مسلم به شهادت رسید ،این شخص نامه رسان امام حسین(ع) در بصره بود، مردم بصره وکوفه همزمان  برای امام حسین (ع) در مکه ایشان نامه نوشتند ، در نامه اهل بصره به حضرت حرف های بسیار مهمی وجود دارد،شهر بصره اولین شهری است که به دست لشکریان اسلام برپا شد، بعد از بصره کوفه بنا شد، درطول تاریخ اسلام هم شهر بصره جایگاه ویژه ای داشت(در جنگ جمل ،صفین، نهروان ،نقش بسزایی داشتند).

امیرالمومنین علی (ع) در مدح اهل بصره جملات بسیار عجیبی بکار برده است، حضرت فرمودند: هیچ شهری را خدای عالمیان شرافتی نداد،کرامتی نداد، مگر آنکه به شهر بصره افضل آن را داده باشد.

(1)

مولا علی (ع) در مورد اقشار واصناف اهل بصره فرموده اند: اهل بصره به نماز جماعت از تمام اهل عالم حریص تر هستند. کودکان اهل بصره زیرک ترین کودکان هستند، زنان اهل بصره قانع ترین  وشوهر دار ترین  زنان هستند.

توجه داشته باشید که بصره در تاریخ اسلام یک شهر استثنایی است، ودر ماجرای کربلا هم نقش بسزایی داشته است، در نامه ای که مسعود بن عمر از طرف چند قبیله بصری وبزرگان به حضرت نوشت،امام حسین (ع)در جواب نامه اش جمله ای عجیب نوشتند، که ای مسعود بن عمر خداوند تورا از هر خوف وخطری در امنیت قرار بدهد، وتورا از عطش بزرگ قیامت سیراب کند.

سلیمان بن رزین نامه حضرت را به بصره آورد،و مردم آن شهر هم در مرکز اجتماعشان درمنزل خانم ،ماریه(که پدرش از یاران مولا علی ودر جنگ جمل به شهادت رسید) جواب نامه ای که به حضرت نوشته بودند گوش میکردند، زمانی که نامه خوانده شد اقدامات عجیبی در بصره به پا شد، عده ای به همرا فرزندانشان برای دیدار با امام حسین (ع)راهی مکه شدند ودر منطقه ای حضرت را ملاقات کردند، جالب است بدانید زمانی که حضرت شنیدند عده ای از دوستارانشان به سمت او می آیند از کاروان خود جدا وبه سمت کاروان اهل بصره روانه شدند. وبعد از ابراز احساسات فراوان میان حضرت و کاروان اهل بصره ،کاروان بصری ها به کاروان امام حسین (ع) ملحق شدند.

 مردی به نام حفحاف از یاران با وفا مولا علی (ع) در جنگ ها ی جمل،صفین ونهروان، وقتی خبر کربلا را شنید،روانه کربلا شد، جالب است بدانید که دقیقا عصر روز عاشورا به دشت کربلا رسید،هنگامی که وارد دشت کربلا شد دید که خمیه ای را به آتش کشیده اند بعد از پرس جو متوجه شد که خیمه مولا حسین را به آتش کشیده اند سریعا شمشیر خود را بیرون کشید وبه میان خیمه آمد و در مقابل آقا زین العابدین (ع) قرار گرفت،وچنان به دشمن حمله ور شد که امام سجاد (ع) از جایش برخواست ونگاه میکرد وصدا سر داد باریک الله یا حفحف،مرحبا بِکَ یا حفحف،حفحف تعداد زیادی از دشمنان را از لبه ی تیغ گذراند ودر آخر به شهادت رسید.

 دو نفر نامه رسان از بصره به سمت کاروان امام حسین حرکت کردند وعصر روز دوم ماه محرم (زمانی که کاروان امام حسین به دشت کربلا رسیدند) خدمت حضرت آمدند وگفتند که یابن رسول الله نگران نباش لشکر عظیمی از بصری ها برای یاری رساندن به شما در حال حرکت هست. جالب است بدانید که این دو نامه رسان به همراه دیگر بصری ها در کنار خیمه امام حسین (ع) خیمه ای به پا کردند ودر این ایام بارها ماموریت هایی که از جانب حضرت  به اینها امر شده بود انجام دادند که بارزترین آنها آوردن آب از فرات بود. و در روزعاشورا اهل بصره یکجا باهم به میدان رفتند و بعد از رشادت های فروان به شهادت رسیدند.

اما زمانی که لشکر عظیمی بصری ها آدر حال حرکت بودند خبر به آنها رسید که عاشورا رخ داد ومولایشان امام حسین (ع)ویاران باوفایش همگی به شهادت رسیدند. چقدر در این هنگام احساس شرمندگی همانند خوره به جان این لشکر عظیم افتاد اما چه سود که  این لشکر عظیم دیر به پا شد.    (  والسلام علیکم)

روابط عمومی ستاد نماز جمعه ودفتر امام جمعه تنکابن         (2)

اخبار
ارتباط با امام جمعه