سه شنبه 1396/1/8 - 54 : 2
مشخصات امام جمعه
عبدالعلی پوراکبر
عبدالعلی پوراکبر
تنكابن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
گزارش نماز جمعه شهرستان تنکابن مورخ۲۰اسفند۹۵

داشتن عزم و اراده قوی لازمه رسیدن به درجه کمال انسانی

گزارش خطبه امام جمعه محترم شهرستان تنکابن حجت الاسلام عبد العلی پور اکبر مورخ۲۰اسفند۹۵

خطبه اول: امام جمعه محترم شهرستان تنکابن حجت الاسلام والمسلمین عبد العلی پور اکبر در خطبه اول نماز ابتدا نمازگزاران را توصیه به رعایت تقوی کردند.

اختیار عزم و اراده انسان در استفاده کردن از اسباب و عوامل پیشرفت به دست خود انسان است و خداوند فقط اسباب و عوامل پیشرفت در اختیار انسان می گذارد

ایشان در ادامه مبحث انسان کامل که در هفته های گذشته این مبحث را دنبال می کردند این هفته بیان داشتند، یکی دیگر از موارد لازم برای رسیدن به درجه کمال انسانی داشتن عزم و اراده قوی می باشد. داشتن عزم و اراده قوی سبب می شود انسان رشد داشته باشد و پیشرفت کند. داشتن اراده راسخ نقش اول را در این مسیر دارد. انسان های بسیاری هستند که بالاترین استعداد ها را دارند و همه عوامل و اسباب برای عزت، سعادت، پیشرفت و موفقیت آنها محیی است اما با وجود همه این عوامل، همیشه درجا می زنند. دلیل این امر این است که قدرت تصمیم گیری، اراده قوی، عزم راسخ برای بکار گیری این همه اسباب و عوامل را ندارند. خداوند این همه استعداد به انسان داده است، این همه وسیله را فراهم کرده است، اما اختیار اراده انسان را به دست خود انسان داده است و به انسان می گوید: من همه این امکانات را برای تو فراهم کردم همه وسایل را در اختیار تو گذاشته ام، اما اختیار این امر که تو عزم و اراده خود را با قدرت بکار گیری و از این اسباب و عوامل در جهت پیشرفت کردن و سعادت خودت استفاده کنی، با خودت است. همان طور که در سوره مبارکه الانسان می فرماید:

 إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا ﴿۳

ما راه(درست) را به او نشان دادیم یا سپاس گزار خواهد بود یا ناسپاس.(۳)

خداوند می فرماید: من راه درست را به تو نشان دادم و این تو هستی که یا راه درست را انتخاب می کنی و شکر گزار می باشی یا آن را انتخاب نمی کنی و کافر می شوی.

اکثر انسان ها اراده بهره برداری از عوامل و امکاناتی که خداوند در اختیارشان قرار می دهد را ندارند. مشکل اصلی ما بشر ها این است که در وقت لازم آن عزم راسخ و آن اراده قوی برای تصمیم گیری را نداریم. خیلی از ما موقع تصمیم گیری همش در حال مطالعه و بررسی هستیم که آیا می شود؟ یا نمی شود؟ و با سرعت و قدرت تصمیم نمی گیریم. عمر خودمان را در این بررسی ها به سر برده ایم. متاسفانه این شعار خود کم بینی، در بعضی از اقوام و بعضی از نژاد ها و بعضی از ملت ها و بعضی از فامیل ها خیلی قوی تر هم می باشد. خیلی ها هنوز هم که هنوزه و بعد از این همه پیشرفت هایی که ملت ایران داشته باور ندارند که می توانند. وجود همین عقیده خود کم بینی در بین بعضی از ما ایرانیان حقه و حیلت دشمن است و این شعار را به دل ما جا انداخته اند. خیلی از غرب گراها هنوزم که هنوزه بعد از این همه پیشرفت هایی که انقلاب اسلامی داشته است، می گویند: از ما ایرانیان کاری ساخته نیست. بسیار زیاد به قدرت اجنبی ها و تفکر اجنبی ها اعتقاد  دارند. مقام معظم رهبری دیروز در بیاناتشان فرمودند: بعضی ها همچنان، به قدرتمند بودن اجنبی قائل هستند اما نسبت به قدرت خودمان بی اعتماد می باشند. اولین قدم هر ملتی در بدست آوردن پیروزی های بزرگ، داشتن عزم و اراده قوی است. اتفاقا پیروزی ها موفقیت ها و پیشرفت های بزرگ را معمولا ضعیف ترین انسان ها بدست می آورند و با بکار گیری یک عزم و اراده قوی به موفقیت ها و پیشرفت های بزرگ می رسند.

داستان ملاصالح مازندرانی بسیار شنیدنی است ایشان از لحاظ مالی بسیار ضعیف بودند و همیشه لباس های مندرس به تن می کردند. بر روی برگ درخت چنار درس ها را می نوشتند حتی از لحاظ حافظه ذهنی نیز بسیار ضعیف بودند تا جایی که خودشان می گویند: من گاهی راه خانه خود را گم می کردم. اما با یک عزم و اراده قوی اشکالی را که علامه محمد تقی مجلسی سه روز نتوانسته بود آن را سر کلاس حل کند را حل می کنند. علامه محمد باقر مجلسی صاحب کتاب روایی معتبر  بحار الانوار که پسر علامه محمد تقی مجلسی بودند وقتی عزم و اراده ملاصالح مازندرانی را در کسب علم می بینند تصمیم می گیرند دختر دانشمند خود را به عقد ایشان در بیاورند ملاصالح مازندرانی آنقدر پیشرفت می کند که کتاب شرح اصول کافی می نگارد. اصول کافی، اولین کتاب اربعه شیعه می باشد و جز مهم ترین منابع روایی شیعه است و کتاب شرح اصول کافی ملا صالح مازندرانی اولین و مهم ترین شرح بر این کتاب است. همچنین نسل و خانواده ایشان همه دانشمند می شوند. میرزا مهدی مازندرانی از علمای بزرگ مازندران، نوه ایشان هستند سید بحرالعلوم از نوه های دختری او است. وحید بهبهانی فخر شیعه از فرزندان و از نوه های ایشان می باشد. مشاهده می شود که یک انسان با این سختی و با این مشکلات اما در سایه عزم و اراده قوی به همچین درجات بالایی می رسد .

از جمله شخصیت های بزرگ دیگری که دنیا را با اراده خود دگرگون کرد بنیان گذار کبیر جمهوری اسلامی امام خمینی(ره) هستند. شهید مطهری(ره) درباره ایشان می فرمایند: امام خمینی(ره) اول به خدا اطمینان داشتند. همچنین مردم ایران را باور داشتند به قدری که امام خمینی(ره) مردم ایران را باور داشتند در تاریخ ایران هیچکس به اندازه امام(ره) مردم ایران را باور نداشتند و لذا در وصیت نامه خود می نویسد من بر اساس آنچه که مردم ایران را می شناسم با امید و اطمینان از دار دنیا می روم. امام(ره) مطمئن بودند مردم ایران دارای اراده هستند و با اراده خودشان مردم ایران را نیز با اراده کردند. ایشان در امر اراده جملاتی دارند که عبارت اند:

عزم و اراده قوی در کلام امام خمینی(ره)

امام خمینی(ره) می فرمایند: عزم و اراده قویه در آن عالم خیلی لازم است وکارکن می باشد. میزان یکی از مراتب اهل بهشت، که از بهترین بهشت هاست، اراده و عزم است. انسان تا دارای اراده نافذ و عزم قوی نباشد دارای آن بهشت و آن مقام عالی نشود.

عزم و اصلاح امر و نفس در کلام امام خمینی(ره)

ای عزیز، راه حق سهل است و آسان، ولی قدری توجه می خواهد. اقدام باید کرد. با تسویف و تأخیر امر را گذراندن و بار گناه را هر روز زیاد کردن کار را سخت می کند، ولی اقدام در امر و عزم بر اصلاح امر و نفس، راه را نزدیک و کار را سهل می کند. تو تجربه کن و چندی اقدام کن، اگر نتیجه گرفتی، صحت مطلب بر تو ثابت می شود والا راه فساد باز است و دست گنهکار تو دراز.

روایت می گوید مهم ترین سلاح شیطان در نابود کردن عمر انسان سلاح تسویف است شیطان با اسلحه تسویف بنی آدم را زمین گیر می کند. تسویف یعنی شیطان انسان را توصیه به عجله نکردن و فردا فردا کردن می کند. آنقدر فردا فردا می کند که یکمرتبه حضرت عزرائیل می آید و عمر انسان به پایان می رسد. انسان باید سریع تصمیم بگیرد و زود عمل کند.

در حدیث آمده است که وقتی اهل بهشت در آن مستقر می گردند. یک مرقومه از ساحت قدس الهی صادر می گردد. من الحی القیوم(از طرف خدای زنده و پایدار و جاویدان) به بنده ای که او نیز، هم حی است هم قیوم است و هم لایموت است. خداوند می گوید: من به اشیا عالم می گویم باش و می شوند اراده تو نیز این قابلیت را دارد که اگر آن را پرورش دهی به جایی می رسد که به اشیا عالم می گویی باشند و آنها موجود می شوند.

در روز قیامت فرشته‌ها به سراغ بهشتی‌ها می آیند و با اذن و اجازه‌ای که می‌گیرند وارد بر آنها می‌شوند و پیامی را به آنها می‌رسانند. «من الحی القیوم الذی لا یموت الی الحی الذی لا یموت» از حی قیومی که هیچ گاه نمی‌میرد به توی انسان مؤمن در بهشتی که دیگر هیچگاه مرگ نداری. اما بعد؛ فانی اقول لشیء کن فیکون فقد جعلتک تقول لشیء کن فیکون» من این طور هستم که اگر چیزی را اراده کنم با یک کن، ایجادش می‌کنم، با یک اراده، آن را به وجودش می‌آورم. تو را هم این طور قرار دادم که اگر بگویی و اراده کنی نسبت به یک کاری، آن کار انجام می گیرد.

فلا یقول احد من اهل الجنه لشیء کن الا فیکون» پس احدی از اهل بهشت به چیزی «کن» نمی‌گوید مگر تحقق می‌یابد.

یکی از فضایل و اسرار عبادات شاقه و پر زحمت این است که این مقصد(قوی شدن اراده) با عبادت سخت محقق می شود. انسان به واسطه انجام عبادت های سخت دارای عزم و اراده قوی می شود و بر طبیعت قالب می آید. به عنوان مثال

امام خمینی(ره) در کتاب چهل حدیث خود می فرمایند:

مثلا در زمستان سرد، شب از خواب ناز گذشتن و به عبادت حق تعالی قیام کردن روح را بر قوای بدن چیره می‌کند و اراده را قوی می‌کند و این در اول امر اگر قدری مشکل و ناگوار باشد، کم کم پس از اقدام، زحمت کم می‌شود و اطاعت بدن از نفس زیاد می‌شود، چنانچه می‌بینیم اهل آن بدون تکلف و زحمت قیام می‌کنند و این که ما تنبلی می‌کنیم و بر ما مشکل و شاق است، برای آن است که اقدام نمی‌کنیم، اگر چند مرتبه اقدام کنیم، کم کم زحمت مبدل به راحت می‌شود. بلکه اهل آن، التذاذ از آن می‌برند بیشتر از آن التذاذی که ما از مشتهیات دنیایی می‌بریم، پس به اقدام نفس، عادی می‌شود و الخیر عاده

خطبه دوم: امام جمعه محترم شهرستان تنکابن حاج آقا پور اکبر در خطبه دوم، نمازگزاران را توصیه مجدد و موکد به رعایت تقوا کردند.

اشرافی گری مسئولین از جمله دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری

ایشان در ادامه به سخنان بسیار مهم، مضبوط و مبسوط رهبر معظم انقلاب که روز گذشته در دیدار با اعضای محترم مجلس خبرگان داشتند پرداختند و بیان داشتند: مقام معظم رهبری معمولا بحث های مهم و کلیدی کشور را با اعضای محترم این مجلس در میان می گذارند. از دغدغه های جدی مقام معظم رهبری مخصوصا موقعی که با بزرگان جلسه دارند این است که: ایشان می فرمایند ما مسئولین کار اشرافی گری ما به جایی رسیده است که مردم عادی و متوسط جامعه هم مجبورند ادای اشراف ها را در بیاورند فضای جامعه بسیار اشرافی گری شده است ای مسئولین، ای پولدار ها، ای قدرتمندان، به چشمان خیره فقرا رحم کنید چرا که وقتی اینها بساط شما را می بینند نمی دانند چه باید بکنند مقام معظم رهبری واقعا از این مساله نگران هستند. ایشان بحث ماشین های خارجی سوار شدن مسئولین را مکررا تذکر می دهند.

سفارش دیگری که مقام معظم رهبری در این جمع بیان کردند این بود که برای فقرا کاری کنید فقرا را فراموش نکنید در این ایام نوروز که پیش رو داریم به فکر فقرا باید باشیم به فکر تامین احتیاجات آنها باید باشیم.

امام‌جمعه تنکابن در ادامه به موضوع اقتصاد مقاومتی پرداختند و عنوان کردند: تنها کلید حل مشکلات، اقتصاد مقاومتی است و باید همگی با شعار «عید ایرانی- کالای ایرانی» گامی موثر برای حمایت از تولید داخل برداریم.

ایشان خاطر نشان کردند: چرا باید مازندرانی که بهترین میوه‌های دنیا را دارند، میوه‌های خارجی بر سفره بگذارند؟! بیاییم در این خرید نوروز حتی یک خرید از اجناس خارجی نکنیم تا این همه کارخانه‌های ما تعطیل و جوانان ما بیکار نباشند.

خطیب جمعه شهرستان تنکابن در ادامه، روز یکشنبه ۲۲اسفند که مصادف با وفات حضرت ام البنین(س) است را تسلیت گفتند و بیان داشتند فرزندان ایشان در مکتب امام حسین(ع) نقش مهمی را ایفا کردند و سلام حق بر ایشان باد همچنین سلام حق بر فرزندان ایشان باد.

این روز را روز تجلیل از مقام مادران شهدا قرار داده اند و لذا همه باید در این ایام به فکر تجلیل از مادران شهدا باشیم.

  ایشان در ادامه به روز راهیان نور پرداختند و بیان داشتند: امروز روز راهیان نور است. این طرح که نوروز را به دیدن شهدا برویم، طرح بسیار موفقی است تا بفهمیم که شهدا چه‌کارهایی انجام دادند.

چرا مسئولین به برگزاری کنسرت های مختلط اسرار دارند؟

خطیب جمعه شهرستان تنکابن در بخش دیگر سخنان خود به عید پیش رو و برگزاری کنسرت های غرب مازندران اشاره کرد و افزودند: نمی‌دانم این چه اصراری است که آقایان دارند؟! به گفته یکی از امام جمعه های محترم منطقه حتی مراجع تقلید لندنی هم برگزاری کنسرت های مختلط زن و مرد را حرام می دانند اما اینان اصرار دارند!

خطیب جمعه شهرستان تنکابن ادامه دادند: بنرها آماده‌ شده است و خواننده را آماده کرده اند تا دختر و پسر را کنار هم بنشانند و دلیلشان برای بوجود آوردن این اختلاط ها این است که: ما می‌خواهیم به شما شادی بدهیم! این شادی ها با این گرسنگی‌ها چه معنی دارد؟! حجت‌الاسلام پور اکبر در پایان با بیان اینکه، مسلمانی که سکوت کند در گناه آنان شریک است، بیان داشتند: خدا شر این ‌گونه افراد که ضد عفت، حیا و حجاب فاطمی اند را در انتخابات پیش رو از ما دور کند.

 والسلام علیکم

(ستاد نماز جمعه شهرستان تنکابن)

IMG_5991 (Copy) IMG_5988 (Copy) IMG_6005 (Copy) IMG_5985 (Copy) IMG_6027 (Copy) IMG_6026 (Copy) IMG_5995 (Copy) IMG_6022 (Copy) IMG_6011 (Copy) IMG_6019 (Copy) IMG_5998 (Copy) IMG_6009 (Copy)

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه