جمعه 1396/2/8 - 39 : 18
مشخصات امام جمعه
عبدالعلی پوراکبر
عبدالعلی پوراکبر
تنكابن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
گزارش نماز جمعه شهرستان تنکابن مورخ یکم اردیبهشت۹۶

 مراقبت و کنترل زندگی فرزندان و عروس و داماد ها و عدم دخالت در زندگی آنها، جز وظایف مهم پدر و مادر ها

گزارش خطبه های امام جمعه محترم شهرستان تنکابن مورخ یکم اردیبهشت۹۶

امام جمعه محترم شهرستان تنکابن حجت الاسلام والمسلمین عبد العلی پور اکبر در خطبه اول نماز جمعه مورخ یکم اردیبهشت۹۶ به موضوع خانواده که در هفته های اخیر این موضوع را دنبال می کردند پرداختند و بیان داشتند: ما امروز در بحث خانواده مشکلات جدی جهانی داریم مخصوصا مشکلات مربوط به خانواده در سال های اول ازدواج بسیار حاد شده است. امروزه آمارها نشان می دهد زوج هایی که در سال اول ازدواج قرار دارند با مشکلات بیشتری مواجه هستند. پدر و مادر ها نقش مهم، موثر و کلیدی در زندگی عروس و داماد ها و فرزندان خود دارند. آنها باید بتوانند عروس و داماد ها را مدیریت صحیح کنند.

در هفته های گذشته عرض کردیم که باید جایگاه پدر و مادر همسر برای عروس و داماد ها، مثل جایگاه پدر و مادر خودشان باشد. یعنی زن باید به پدر و مادر شوهر خود، مثل پدر و مادر خود توجه کند و شوهر هم باید به پدر و مادر زن خود، مثل پدر و مادر خود احترام بگذارد و گفتیم که در روایتی آمده است که انسان سه پدر دارد. خاتم انبیا محمد مصطفی(ص) می فرمایند: لآباء ثلاثه: أبٌ ولدک، و أبٌ زوّجک، و أبٌ علّمک

۱ . پدری که باعث به وجود آمدن تو شده است ۲ . پدری که فرزندش را به عقد تو در می‌آورد ۳ . پدری که به تو علم می‌آموزد.

خطیب جمعه شهرستان تنکابن در ادامه بیان داشتند پدر و مادر ها نیز وظایف بسیار مهمی نسبت به عروس و داماد ها دارند. آنها باید داماد خود را مثل پسر خود بدانند و عروس خود را عین دختر خود ببینند. پدر و مادر ها باید همان رفتاری را با عروس خود داشته باشند که دوست دارند در خانه دیگران با دخترشان شود، و همان برخوردی را با داماد خود داشته باشند که دوست دارند دیگران با پسرشان انجام دهند.

در موضوع وظایف پدر و مادر ها نسبت به فرزندان و عروس و داماد ها دو مساله کلیدی و حساس وجود دارد این دو مساله در عین اینکه در کنار همدیگر قرار دارند اما انجام یکی بسیار خوب، لازم و ضروری می باشد و انجام دیگری بسیار خطرناک است و باید به شدت از آن پرهیز شود.

یکی از این دو مساله این است که پدر و مادر ها باید نسبت به زندگی فرزندان خود مراقبت، نظارت و دقت کامل داشته باشند و این مساله بسیار لازم و ضروری است. نباید عروس و داماد ها را از روز اول زندگی به حال خودشان رها کنیم و باید به طور مداوم مراقبت و دقت لازم را نسبت به زندگی آنها داشته باشیم. مساله دیگر دخالت نکردن در زندگی عروس و داماد ها می باشد این مساله بسیار خطرناک است. مراقبت کردن پدر و مادر ها حتما باید بدون دخالت کردن باشد. دخالت کردن سم مهلک برای زندگی فرزندان ما است و تصمیم گیری را از آنها سلب می کند، اراده را از آنها سلب می کند. متاسفانه بعضی از پدر و مادر ها در زندگی فرزندان خود علاوه بر مراقبت؛ دخالت نیز می کنند. پدر و مادر در هر کاری که عروس و داماد قصد دارند انجام دهند دخالت می کند مداوم به آنها می گویند که این کار را بکنید و این کار را نکنید این نظر های دخالت آمیز بسیار بسیار خطرناک است.

خطیب جمعه شهرستان تنکابن بیان داشتند عجیب تر از همه این صحبت ها مسائل و دخالت هایی هست که در خواستگاری ها رخ می دهد. مصیبت بزرگی که امروزه در خواستگاری ها شاهد آن هستیم ازدواج های تحمیلی می باشد. دختر و پسری که از چند سال قبل ازدواج با هم در تماس بوده اند و همدیگر را انتخاب کرده اند و با همدیگر قول و قرار گذاشته اند و چند سال است که تصمیم خود را برای ازدواج با هم گرفته اند آنوقت یک مرتبه پدر و مادر یک طرف یا طرفین اعلام می کند که ما به این ازدواج راضی نیستیم. اینگونه رضایت ندادن ها و اینگونه دخالت کردن ها در آینده مشکلات بزرگی را برای فرزندان ما به بار می آورد. شرایط امروز دنیا و نوع ارتباطاتی که دختر و پسر ها قبل ازدواج با هم دارند باعث شده است این قبیل اصرار ها و ازدواج های تحمیلی دیگر درست نباشد و بلکه کار بسیار اشتباهی می باشد.

وظایف پدر و مادر ها نسبت به زندگی فرزندان بسیار مهم است. چگونگی رفتار پدر و مادر ها در زندگی عروس و داماد ها از همان مرحله خواستگاری تا مرحله مهم سال های اول ازدواج و مراحل بعدی، تاثیر بسزایی در زندگی فرزندان دارد. به هیچ وجه نباید در هیچ مرحله ای در زندگی فرزندان دخالت کرد اما باید همیشه مراقب آنها باشیم.

(پیامبر اکرم(ص) اسوه مراقبت از فرزندان خود)

حجت الاسلام والمسلمین عبد العلی پور اکبر در ادامه بیان داشتند در بحث مراقب و کنترل پیامبر(ص) از زندگی فاطمه زهرا(س) و امام علی(ع) سیره و صحبت های فراوانی وجود دارد. ایشان به چند سیره پیامبر اکرم(ص) در این موضوع پرداختند و بیان داشتند: افراد زیادی به خواستگاری حضرت زهرا(س) آمدند. عبد الرحمن بن عوف نزد پیامبر اکرم(ص) آمد و عرض کرد: من دارای اموال فراوانی هستم و اگر فاطمه زهرا(س) را به عقد من دربیاورید من مهریه زیادی به ایشان پرداخت می کنم. پیامبر(ص) از روی زمین مشتی خاک برداشتند و خطاب به عبد الرحمن بن عوف گفتند: برای ازدواج با فاطمه زهرا(س) اموال تو نزد من، از مشتی خاک ارزش کمتری دارد و به او گفتند: من برای ازدواج دخترم فاطمه(س) منتظر اذن پروردگار می باشم.

امام علی (ع) تصمیم می گیرند از حضرت زهرا(س) خواستگاری کنند. نزد پیامبر اکرم(ص) می آیند و به ایشان عرض می کنند: اگر شما اجازه دهید می خواهم زندگی مشترک خود را با فاطمه زهرا(س) شروع کنم. جبرئیل بر پیامبر اکرم(ص) نازل می شود و به ایشان می گوید: یا رسول الله؛ عقد علی و فاطمه در آسمان ها خوانده شده است. پیامبر(ص) به اتاق حضرت فاطمه(س) می روند و به ایشان می گویند: فاطمه جان؛ علی به خواستگاری تو آمده است نظر تو چه می باشد؟ حیا حضرت فاطمه(س) اجازه نداد که در محضر پدر لب باز کند و سکوت کردند. نغمه تکبیر پیامبر اکرم(ص) بلند می شود و فرمودند:(الله اکبر؛ سکوتها رضاها) سکوت فاطمه(س) نشانه رضایت او به این ازدواج می باشد. حاج آقا پور اکبر بیان داشتند ملاحظه می فرمایید که رضایت دختر مساله مهم و جدی در امر ازدواج می باشد. گرچه ولایت دختر، به پدر داده شده است و در مورد ازدواج حضرت فاطمه(س) خواست و اراده پروردگار نیز وجود داشته است اما پیامبر اکرم(ص) باز به اتاق حضرت فاطمه(س) می روند و نظر ایشان را نیز جویا می شوند. در روایت آمده است که وقتی پدر می خواهد درباره ازدواج دختر خود تصمیم بگیرد حتما باید نظر دختر خود را جویا شود و با او همفکری و مشورت کند و بعد درباره به تزویج درآوردن دخترش تصمیم بگیرد.

پیامبر(ص) به طور مرتب نسبت به زندگی حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) مراقبت و کنترل داشتند. صبح عروسی آنها، با دو کاسه شیر به خانه حضرت فاطمه(س) می روند. امام علی(ع) مقداری از آن شیر تناول می کنند. پیامبر(ص) از حضرت علی(ع) سوال می کند:(یا علی؛کیف وجدت اهلک؟) همسرت را چگونه یافتی؟ امام علی(ع) پاسخ می دهند:(نعم العون علی طاعه الله) فاطمه زهرا(س) بهترین کمک برای من در اطاعت خداوند می باشند. حجت الاسلام پور اکبر خطاب به بانوان بیان داشتند: ای همسران؛ چقدر شما توانستید شوهران خود را  در اطاعت و بندگی خداوند یاری کنید؟ فاطمه زهرا(س) در شب عروسی، همسر خود را به خواندن نماز شکر دعوت می کند. همسران باید شوهران خود را تشویق و ترغیب به انجام کارهای خیر کنند اما متاسفانه انسان مشاهده می کند که همسران مانع انجام کار خیر شوهر خود می شوند و آنها را به بهانه هایی چون فرزندان خودمان بیشتر نیاز دارند از انجام هر کار خیری باز می دارند.

حضرت فاطمه(س) نیز از ظرف شیر مقداری تناول می کنند و پیامبر(ص) از ایشان سوال می کنند شوهرت را چگونه یافتی؟ علی چگونه مردی هست؟ حضرت فاطمه(س) پاسخ دادند:(خیر بعل) بهترین شوهر عالم نصیب من شده است.

پیامبر(ص) عادت داشتند هر وقت از سفر بر می گشتند ابتدا به فاطمه زهرا(س) سر می زدند. روزی ایشان از سفر برگشتند و مستقیم به خانه حضرت فاطمه(س) رفتند و منظره ای در خانه ایشان دیدند که برایشان خوشایند نبود و از همان دم درب با دخترشان احوال پرسی می کنند و برمی گردند. حضرت فاطمه(س) متوجه شدند که ایشان پرده جدیدی که در خانه نصب شده بود و رنگ و بوی تجمل گرایی داشت را نپذیرفتند. فاطمه زهرا(س) بلافاصله پرده را باز می کند و به شخصی می دهد تا به پیامبر(ص) برساند و گفتند به پدرم بگویید این پرده را در راه خدا مصرف کنند. وقتی پیامبر اکرم(ص) این اقدام فاطمه زهرا(س) را مشاهده نمودند در جمعی که اصحاب هم نشسته بودند سه بار فرمودند: دخترم فاطمه آنچه را که من می خواستم انجام داد و پدر فدای او باشد(فداها ابوها) و همچنین فرمودند: دنیا برای محمد و آل محمد نمی باشد. پیامبر(ص) ادامه دادند: اگر دنیا در خوبی، نزد خداوند به اندازه پشه ای ارزش داشت، خداوند در دنیا به کافران، شربتی از آب نمی داد. خطیب جمعه شهرستان تنکابن در پایان بیان داشتند اینچنین پیامبر(ص) بدون دخالت کردن؛ زندگی حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) را مراقبت و کنترل می نمودند.

 خطبه دوم: امام جمعه محترم شهرستان تنکابن حاج آقا پور اکبر در خطبه دوم، نمازگزاران را توصیه مجدد و موکد به رعایت تقوا کردند.

ایشان در ادامه بیان داشتند همه ما باید بشینیم و از خود حساب بکشیم که چه در زندگی انجام داده ایم آیا اگر امروز عزرائیل بیاید آماده مرگ هستیم؟ آیا پرونده اعمال ما درست است؟ آیا کافی است؟ آیا متوجه هستیم که با چه پرونده ای می خواهیم به ملاقات خدا برویم؟ خدایا خداوندا مخصوصا در این دهه آخر ماه رجب توفیق آمادگی  و بهره مندی از این روزهای با عظمت به ما عنایت فرما.

ارتش و سپاه دو نهاد نظامی مقدس و فداکار و مکمل یکدیگر می باشند

حجت‌الاسلام عبدالعلی پور اکبر در ادامه خطبه‌ دوم ضمن تبریک فرا رسیدن ایام ۲۹فروردین که روز ارتش می باشد و همچنین ۲ اردیبهشت که روز تأسیس سپاه پاسداران می باشد، اظهار کردند: همه مدیون این دو نهاد فداکار هستیم. این دو نهاد در طول تاریخ همواره برای تأمین امنیت و آرامش کشورمان مکمل هم بوده‌اند. این دو نیرو در طول ۸ سال جنگ تحمیلی در تمام عملیات ها نقش های بسزایی آفریدند. و باید یاد همه نیرو ها و فرماندهان ارتش و سپاه همچون صیاد شیرازی ها شهید بابایی ها شهید شیرودی ها را گرامی بداریم.

حضور حداکثری مردم در انتخابات باعث مایوس شدن و ناامید شدن دشمن می شود 

ایشان خاطرنشان کردند: امروز حضور حماسی در انتخابات حمایت از این نیروها می باشد هم اقتدار نظامی، حیاتی و مهم می باشد و هم امروز دشمن بر روی مسئله اقتدار ملی حساب باز کرده است.

امام ‌جمعه محترم شهرستان تنکابن با بیان اینکه حضور حداکثری در انتخابات دشمن را مأیوس می‌کند، تصریح کردند: حضور همه‌ی افراد در پای صندوق‌های رأی، اقتدار ملی را نشان می‌دهد و توطئه‌های دشمن را خنثی خواهد می کند.

تقدیر و تشکر از شورای محترم نگهبان بابت احراز صلاحیت کاندیدا

خطیب جمعه شهرستان تنکابن ادامه دادند: شورای محترم نگهبان قاطعانه صلاحیت‌ها را احراز نمودند و این به معنی رد صلاحیت سایر افراد نیست بلکه فقط صلاحیتشان در امر ریاست جمهوری برای این شورا محرز نشده است و نسبت به سایر افراد سکوت کرده است و این به معنای رد صلاحیت بقیه کاندیدا نیست و الحمد لله پذیرش کاندیدا هم بسیار خوب بود و باید از همه آنها نیز تقدیر و تشکر کرد.

تفکر انقلابی راه ‌حل مشکلات اقتصادی کشور می باشد

امام‌ جمعه محترم شهرستان تنکابن در ادامه بیان داشتند: تفکر انقلابی معجزه می‌کند و غیر آن، جواب نمی‌دهد. فقط یک عامل در جنگ هشت ساله باعث پیروزی ما شد و آن تفکر انقلابی بود. ما اگر از نیروهای انقلابی در مسائل اقتصادی داشته باشیم تمام مشکلات اقتصادی ما حل خواهد شد. یک سردار انقلابی دنیا را به زانو در آورده است رئیس جمهور آمریکا می گوید من مشتاق دیدار این سردار هستم او کیست که باعث شده است ما در خاورمیانه این طور زمین گیر شویم. سردار سلیمانی یک نیروی انقلابی است و مالک اشتر زمان ما می باشد و در یک قدمی فتح کاخ معاویه ایستاده است. مالک اشتر انقلابی زمان سوریه را آزاد کرده است عراق را آزاد کرده است در حال آزاد سازی یمن می باشد فلسطین را آزاد کرده است لبنان آزاد کرده است و همه این افتخارات بابت داشتن تفکر  انقلابی است ما باید در انتخابات پیش رو تفکر انقلابی را انتخاب کنیم مالک اشتر ها را انتخاب کنیم تفکر غیر انقلابی جواب نداده است جواب نمی دهد و همیشه بابت ضرر کردن ما شده است کسانی که تفکر غیر انقلابی دارند همش ما را به کنار آمدن و عقب نشینی دعوت می کنند تفکر انقلابی، راه حل مشکلات اقتصادی کشور است.

این تفکر موجب خنثی‌سازی توطئه‌های آمریکا در منطقه از جمله کشورهای سوریه، عراق، یمن، لبنان و… شده است. 

امام ‌جمعه محترم تنکابن در پایان تفکر انقلابی را چاره حل مشکلات اقتصادی کشور عنوان کردند و خاطر نشان نمودند: باید مصلحت اصل نظام را در نظر بگیریم و برای حل مشکل اشتغال، تولید ملی و… تفکر انقلابی را برگزینیم.

والسلام علیکم

(ستاد نماز جمعه شهرستان تنکابن)

IMG_7604 (Copy) IMG_7640 (Copy) IMG_7615 (Copy) IMG_7607 (Copy) IMG_7652 (Copy) IMG_7625 (Copy) IMG_7636 (Copy) 1111 (Copy) IMG_7598 (Copy)

اخبار
ارتباط با امام جمعه