دوشنبه 1396/11/2 - 48 : 23
مشخصات امام جمعه
علی سعیدی
علی سعیدی
ارداق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
منتخب خطبه های نماز جمعه 29 دی ماه 96

باسمه تعالی

خطبه اول : بعد از حمد خدای متعال و توصیه به رعایت تقوای خویش و نماز گزاران محترم

خداوند متعال در قران می فرماید : لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَي الْمُؤْمِنينَ إِذْ بَعَثَ فيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَکِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبينٍ ترجمه : به یقین خداوند بر مؤمنان منّت نهاد آن گاه که در میان آنها فرستاده ای از خودشان ( نه از فرشته و نه از جن ) برانگیخت که آیات او را بر آنها می خواند و پاکشان می گرداند و کتاب ( آسمانی ) و احکام شریعت و معارف عقلی به آنها می آموزد ، و حقیقت این است که آنان پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند.

بحثی که هفته پیش از سوی رئیس جمهور مطرح شد مبنی بر نقد پیامبر (ص) و ائمه (ع) ؛ با واکنش بعضی از مراجع عظام تقلید و علمای دین مواجه شد و این بزرگواران توضیحات و ایراداتی بر حرف های آقای روحانی وارد کردند. لذا توضیحاتی را پیرامون امکان نقد معصومین (ع) و استناد آقای روحانی به حدیث عرب جاهلی را خدمت شما نماز گزاران محترم عرضه می دارم : با حفظ این مقدمه که " هرکسی اعم از رئیس جمهور یا افراد دیگر که بخواهد مقدسات و اعتقادات دینی را به پای جناح سیاسی خود بریزد ، کارش غلط است " و از طرفی اگر منظور رئیس جمهور از قابل نقد بودن ائمه (ع) ، جواز انتقاد به رهبری معظم است ، خب چرا صریح و بی پرده نمی گوید؟؟

و اما اشکال استناد آقای روحانی به آن عرب جاهلی که از رسول خدا پرسید : (آیا این حرفی که زدی از سوی خداست یا اینکه از جانب خودت می گویی؟ ) از اساس غلط و باطل است ؛ زیرا اگر ما استنادمان به حرف یک عرب جاهلی باشد انگار جامعه خود را به زمان جاهلیت برگردانده ایم ؛ 1400 سال است که برای امت اسلام ( قران و تفسیر و حدیث و تاریخ و فقه و عقاید و..) بیان می شود تا اینکه این امت به مانند آن عرب جاهلی فکر و زندگی نکند و به پیامبر (ص) توهین نکند و حال آیا این معقول است که بعد از گذشت 1400 سال ، ما به حرف آن عرب جاهلی استناد کنیم ؟ و از طرفی مگر شخص رسول اکرم (ص) به گفته قران ، معصوم از خطا و اشتباه نیست؟ مگر ایشان در حدیثی به یکی از اصحاب خود نفرمود که هر چه از این دو لب من خارج می شود چیزی جز حق نیست. در آیات شریفه در سوره نجم ، خداوند نسبت به پیامبر (ص) می فرماید : وَ النَّجْمِ إِذا هَوي ما ضَلَّ صاحِبُکُمْ وَ ما غَوي وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوي إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحي‏ عَلَّمَهُ شَديدُ الْقُوي‏ ترجمه : سوگند به ستاره هنگامی که طلوع و غروب کند ( یا به شهاب ثاقب زمانی که بر اجنّه و شیاطین فرود آید ، یا به گیاه زمانی که سر برآورد ، یا به اقساط و آیات قرآن هنگامی که به مرکز وحی نازل گردد ) .

یار و دوست شما ( محمد صلّی اللَّه علیه و آله ) نه ( از راه سعادت در عمل ) گمراه شده و نه ( از حق در عقاید ) منحرف گشته.  و او ( در ابلاغ قرآن و پیام های خدا ) هرگز از هوای نفس سخن نمی گوید. آنچه می گوید جز وحیی که ( از مبدأ اعلی ) به او القاء می شود نیست.  آن را ( جبرئیل امین ) آن که قوایش محکم و نیرومند است به او تعلیم داده.

و در آیه دیگر درباره رسول خدا (ص) و اهل بیت پاک و مطهرش می فرماید :  إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً ترجمه : جز این نیست که خداوند ( به اراده تکوینی خاص ) می خواهد از شما اهل بیت ( پیامبر ) هر گونه پلیدی ( در عقاید و اخلاق و اعمال ) را بزداید و شما را به همه ابعاد پاکی پاکیزه گرداند. از این رو اگر بگوییم که معصومین (ع) نیز قابل نقدند این حرف باطل و غلطی است چون افعال و اعمالی که امام و پیامبر (ص)  انجام می دهند از باب عصمت است و خطا و اشتباه در ایشان متصور نیست و مضاف به اینکه اگر پیامبر و امام دارای عصمت نباشند ، نقض غرض پیش می آید یعنی خدا ، پیامبر و امام را برای هدایت بشر ارسال کرده و حال اگر خود پیامبر و امام ، هدایت شده و معصوم از خطا و اشتباه نباشند چگونه می توانند مردم را به راه راست هدایت کنند ؟ و لازم به ذکر است طبق آیه شریفه ( لا ینال عهدی الظالمین ) که منظور از عهد ، امامت امت اسلام است به اشخاص گمراه و غیر معصوم نمی رسد یعنی ما زمانی قائل به پیامبریت و امامت کسی می شویم که دارای عصمت از خطا و اشتباه باشد چون مقام عصمت در پیامبر و امام ، دارای مقام حفاظت هم هست یعنی پیامبر را از خطا مصون می دارد ؛  از این رو قران می فرماید : وَ لَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْکَ وَ رَحْمَتُهُ لَهَمَّتْ طائِفَةٌ مِنْهُمْ أَنْ يُضِلُّوکَ وَ ما يُضِلُّونَ إِلاَّ أَنْفُسَهُمْ وَ ما يَضُرُّونَکَ مِنْ شَيْ‏ءٍ وَ أَنْزَلَ اللَّهُ عَلَيْکَ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ عَلَّمَکَ ما لَمْ تَکُنْ تَعْلَمُ وَ کانَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْکَ عَظيماً ترجمه : و اگر فضل و رحمت خدا شامل حال تو نبود همانا گروهی از آنان تصمیم داشتند که تو را ( در داوری ) گمراه کنند حال آنکه آنها جز خودشان را گمراه نمی کنند و هیچ ضرر و زیانی به تو نمی رسانند. و خداوند کتاب ( آسمانی ) و علوم شرعی و معارف عقلی را بر تو فرو فرستاد و آنچه را نمی دانستی به تو آموخت ، و همواره فضل خداوند بر تو بزرگ است.

خطبه دوم : امام صادق (ع) فرمودند : آن کسانی که اموال  ما ( خمس و زکات و صدقات واجبه و..) یعنی اموال ( اهل بیت ) را که در دستشان هست ، حلال  بدانند و از آن استفاده کنند انگار که آتش می خورند.

مناسبت ها : سه شنبه هفته پیش رو ولادت باسعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار است ؛ این روز را به شما نمازگزاران محترم و پرستاران تبریک عرض می کنم.

دیدار رهبر عزیزمان با میهمانان سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی ؛ رهبری معظم در این دیدار تاکید بر مسئله فلسطین اتحاد دنیای اسلام تاکید بر حمایت از بحرین و یمن در کنار میانمار و کشمیر و تاکید بر افشاء دروغ آمریکا مخصوصاً در بحث حقوق بشر با توجه به گفته های رئیس جمهور دیوانه آمریکا را متذکر شدند.

سانحه کشتی سانچی انصافاً باعث تاثر و تالم شد ، این حادثه را به خانواده های ایشان تسلیت عرض می کنیم .

27 دی ماه روز 2 سالگی امضاء توافق برجام است که اکثر روزنامه های وابسته به دولت در 27 دی 94 اولین تیترشان این بود که تحریم از بین رفت حتی خود رئیس جمهور در "همایش برجام فصلی نو در اقتصاد کشور " گفت : برجام مانند آفتاب تابان است ، ساختمان تحریم ترک برداشت و... و همچنین در خطاب به منتقدین گفتند : ناراحتید که تحریم ها رفت ای کاسبان تحریم ، تحریم دیگر باز نخواهد گشت. حال بعد از گذشت 2 سال از امضاء این توافق ، نه تنها هیچ تحریمی برداشته نشده بلکه بسیاری از شرکت های ایرانی هم تحریم شدند. این بود آن همه خوشحالی های نسبت به رفع تحریم...

و دوباره باز می گردیم به سخن رهبری فرزانه انقلاب که فرمودند : اعتماد به آمریکا خسارت محض است .

مسئله بعدی : الان بخش دشتابی از ظرفیت های خوبی برای پیشرفت برخوردار است ولی بعضی ها اجازه نمی دهند ، دلیلش را هم نمی دانم .و این 3 روستای( لیاء ، شهرستانک و شاهین تپه ) که درست در مسیر هستند و داخل این روستا ها ، عقب نشینی های لازم انجام شده است که باید داخل این 3 روستا بلوار کشیده شود و آسفالت ریزی شود. این ها روستاهای کوچکی نیستند ما باید به فکر ارتقاء دادن شاهین تپه از روستا بودن  به شهر شدن باشیم چون هم از ظرفیت خوبی برخوردار است و هم جمعیت لازم را دارد.

 

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه