شنبه 1396/8/27 - 42 : 9
مشخصات امام جمعه
علی سعیدی
علی سعیدی
ارداق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/19
پادشاه سعودی و پسرش باید بدانند که ایران ، یمن نیست اگر غلطی بکنند نابود خواهند شد./ سعد حریری داخل در یک بازی سیاسی و خطرناکی علیه کشورش لبنان شده است .
باسمه تعالی                                                                       
 
 
 
خطبه اول : ** بعد از حمد خدای متعال و توصیه به رعایت تقوای خویش و شما نماز گزاران محترم **
 
شخصی نزد رسول خدا آمد و عرضه داشت : یا رسول الله ان اقرب جیرانی منی جوارا من لا أرجو خیره و لا آمن شره یعنی : ای رسول خدا ؛ همسایگان نزدیک من خیری از آن ها بر من نمی رسد و از شرشان نیز ایمن نیستم . پیامبر (ص) وقتی این حرف را شنیدند به حضرت علی (ع) و ابوذر و سلمان و مقداد دستور دادند که به مسجد بروند و 3 بار با صدای بلند بگویند : انه لا ایمان لمن لم یأمن جاره... ایمان ندارد کسی که همسایه اش از شر او در امان نیست . سپس حضرت فرمود : هر کسی تا 40 منزل از منزل خودش از هر 4 جهت ، همسایه او محسوب می شوند .
 
خداوند در قران می فرماید :  قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبي‏ ترجمه : بگو: از شما در مقابل این ( ابلاغ رسالت خود ) جز محبت ( قلبی و عملی ) درباره خویشاوندانم مزدی نمی طلبم . یکی از حقوق اهل بیت (ع) بر ما انسان ها حق حیات و زندگی است. هر چقدر انسان بخواهد به مسیر سعادت نزدیکتر شود باید محبت به اهل بیت (ع) را در دلش بیشتر کند و راه تقویت این محبت ، معرفت پیدا کردن به اهل بیت (ع) است . در این زمینه ، شخصی از امام صادق (ع) سوال کرد ؛ حکمت خلقت اهل بیت (ع) یا حجت خدا چیست ؟ حضرت در جواب این آیه را خواندند ؛ ما کان الله لیعذبهم و انت فیهم یعنی  خدا بوسیله پیامبر (ص) انسان ها را از قهر و نابودی نجات داده است سپس فرمود : اذا غضب الله تبارک و تعالی علی خلقه نجانا عن جوارهم ؛ یعنی وقتی غضب خدا بخواهد شامل مردم شود اولین نقطه عذاب مردم این است که حجت خود را که امام یا پیامبر هست را از بین مردم بر می دارد و وقتی این حجت برداشته شد عذاب مردم شروع می شود لذا در در روایت داریم که هنگام سلام دادن به اهل بیت (ع) بگویید : السلام علیک یا رحمة الله الواسعة یعنی رحمت شما شامل حال ما شده است و عذاب از ما به خاطر وجود شما برداشته شده است . پیامبر (ص) فرمود : اذا ذهب اهل بیتی خربت الارض و هلک العباد ؛ اگر اهل بیت (ع) من از میان بروند قطعا زمین خراب می شود و بندگان خدا نابود و هلاک می شوند . دومین حق اهل بیت (ع) بر ما ، حق رزق و روزی است . یعنی خدا بخاطر اهل بیت (ع) بر ما انسان ها تفضل کرده و رزق و روزی می دهد. مانند نزول باران و نزول رحمت الهی و....
 
شخصی از رسول اکرم پرسید : یا رسول الله بعد از شما چه کسی رهبر ما خواهد بود ؟ حضرت در حالی که دست بر شانه علی (ع) نهاده بودند پاسخ دادند : علی و 11 فرزند از نسل او . سپس فرمودند : خدا بوسیله این بزرگواران دین خود را حفظ می کند و بوسیله این بزرگواران است که شهرها آباد می مانند و رزق و روزی بر بندگان داده می شود .
 
سومین حق اهل بیت (ع) بر انسان ها ، حق هدایت است که در سوره حمد می خوانیم اهدناالصراط المستقیم که پیامبر (ص) فرمود : یا علی تو هستی صراط مستقیم. یعنی اگر تو نبودی کسی راه هدایت را پیدا نمی کرد و هدایت نمی شد.
 
خطبه دوم : خداوند در قران می فرماید : وَ کُنْتُمْ أَزْواجاً ثَلاثَةً فَأَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ ما أَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ وَ أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ ما أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُولئِکَ الْمُقَرَّبُونَ  ترجمه : شما ( مکلّفان ) به سه گروه تقسیم شوید: ( نخست ) اصحاب یمین چه هستند اصحاب یمین؟ ( گویی تجسم یمن و سعادت. ) و ( دوم ) اصحاب شمال چه هستند اصحاب شمال؟ ( گویی تبلور شومی و شقاوت. ) و ( سوم ) پیشگامان ( در ایمان ) سبقت گیران ( در تقوی ) . آنها مقربان ( درگاه ) اند.
 
مطالبی که لازم است اشاره کنم ؛ هفته وقف را پیش رو داریم . توصیه می کنم به نمازگزاران محترم و سایر برادران و خواهران بر صدقه جاریه که در حد توان از خودتان باقی بگذارید. تبریک و تسلیت به ملت و نیروی انتظامی و خانواده های 8 شهید هنگ مرزی که در مرز چالدران به شهادت رسیدند.
 
مسئله بعدی : اقدامات تحریکی عربستان در روزهای گذشته واقعا باعث آشوب در منطقه شده است البته همه این اقدامات می شود گفت که با هدایت و رهبری آمریکاست که طبعا عربستان را آلت دست قرار دادند تا منطقه را به آشوب بکشند برای این منظور که  خاور میانه همیشه در حال جنگ و اختلاف و درگیری باشد . یکی از این آشوب های عربستان ، حمله نظامی به یمن است و یمنی ها هم مظلومانه و در حال محاصره و با وجود بیماری وبا و قحطی در حال مقاومت هستند . البته عربستان ، ایران را هم تهدید کرده که تقریبا این یک شوخی است . پادشاه سعودی و پسرش سلمان باید بدانند که ایران ، یمن نیست اگر غلطی بکنند نابود خواهند شد .
 
رئیس جمهور هم جواب خوبی به سعودی ها دادند که گفتند : شاخ بزرگ تر از شما ها را شکانده ایم .
 
و همین طور دخالت عربستان در سیاست های سوریه و عراق و دخالت های در منطقه و تقویت داعش که اگر این نیروهای دفاعی ایران در سوریه و عراق نبود ، امروز داعش به کجا می رسید ؟ کدام بخش و منطقه را به آشوب می کشید . مطمئن باشید اگر ایران در مقابل داعش نمی ایستاد حتما آتش آن دامن همه حامیانش را می گرفت .
 
و همچنین دخالت زشت عربستان در لبنان و وادار کردن نخست وزیر لبنان به استعفاء که در تمام دنیا ، نمونه بوده اینکه نخست وزیری را به کشوری دعوت کنند و او را وادار به استعفاء کنند . سعد حریری داخل در یک بازی سیاسی و خطرناکی علیه کشورش لبنان شده است . 
 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه