سه شنبه 1396/7/4 - 36 : 14
مشخصات امام جمعه
علی سعیدی
علی سعیدی
ارداق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
پاسخ ما به محبت مزورانه نتانیاهو " مرگ بر اسرائیل است" / شهید پیروز کسی است که جانش را می دهد تا هدفش زنده بماند و دشمن را به مردم بشناساند.

بسمه تعالی                                                                       

 

خطبه های جمعه 31 شهریور 96

خطبه اول : *** بعد از حمد خدای متعال و توصیه  خویش و شما نماز گزاران محترم به رعایت تقوای الهی ***

امام حسین (ع) فرمودند: خَمْسٌ مَنْ لَمْ تَکُنْ فِیهِ، لَمْ یَکُنْ فِیهِ کَثیرُ مُسْتَمْتَعٍ: اَلْعَقْلُ، وَ الدّینُ وَ الْأَدَبُ، وَ الْحَیاءُ، وَ حُسْنُ الْخُلْقِ؛
پنـج چیز است اگر در انسـان نباشد، بهـره زیادی در او نخـواهد بود: 1ـ عقل 2 ـ دین 3 ـ ادب 4 ـ حیا 5 ـ خوش ‏اخلاقی.
خداوند در قران کریم می فرماید : و من یقاتل فی سبیل الله فیقتل او یغلب فسوف یوتیه اجرا عظیما.

ترجمه : کسانی که در راه خدا جنگ کند چه آن که کشته شود و چه پیروز شود بزودی خداوند به او پاداش بزرگی خواهد داد.  طبق آیه شریفه ، همه شهداء دارای مقامی بزرگ در نزد پروردگار هستند و حال چه در میدان جنگ پیروز شوند یا مغلوب شوند؛ شهادت ارزشمند است اما آن چیزی که از شهادت با اهمیت تر است این است که انسان به آن هدف اصلی که بخاطرش شهید شده ، برسد . از این رو است که مرگ در راه آن هدف با ارزش ، شهادت می شود .لذا اگر هدفی در کار نباشد ، شهادت هم بی معنا خواهد بود .

ما و تمام شیعیان و مسلمانان در اقصی نقاط جهان برای شهیدی عزاداری می کنیم که این شهید در حین اینکه در راستای رسیدن به یک هدف بلند ، جان خود را از دست داده اما پیروز هم شده و این هنر امام  حسین (ع) است که سرانجام شهادتش را تبدیل به پیروزی نمود.

شهید پیروز کسی است که جانش را می دهد تا هدفش زنده بماند و دشمن را به مردم بشناساند ؛ و امام حسین (ع) هم هر دو کار را انجام دادند. هم شهید شدند تا هدفشان زنده بماند و هم دشمن خود (یزید) را به مردم شناساندند.

از امام سجاد علیه السلام سوال شد که بعد از واقعه عاشورا چه کسی پیروز شد؟ حضرت فرمودند:  آن کسی که در هنگام  اذان ، نماز را به پا داشت ، او پیروز است.

یعنی هدف حضرت امام حسین (ع)  این بود که نماز زنده بماند که زنده هم ماند و اگر حضرت می خواستند ، می توانستند از نیروهای معنوی و غیبی همچون امداد از ملائکه و اجنه و... بگیرند ولی ایشان کمک نگرفتند چون منطق حضرت امام حسین (ع) این بود که اینگونه پیام خود را به گوش جهانیان برساند. لذاست که وقتی در روز دوم محرم الحرام سال 61 هجری وقتی به سرزمین کربلا می رسند ، می فرمایند: اینجا  همان محلی پیروزی است . اینجا جایی است که ما بر دشمن پیروز خواهیم شد.

خطبه دوم :

خداوند در قران کربم می فرماید : یا أیّها الناسُ اتّقوا ربّکمُ الذي خلقَکم من نفسٍ واحدة وخلق منها زوجَها وبثّ منهما رجالاً کثیراً ونساءً واتّقوا الله الذي تَساءلون به والأرحامَ إنّ الله کان علیکم رقیباً.

ترجمه : اى مردم! از پروردگارتان پروا كنيد، آن كس كه شما را از يك نفس آفريد و همسرش را نيز از (جنس) او آفريد و از آن دو، مردان و زنان بسيارى را (در روى زمين) پراكنده ساخت واز خدايى كه (با سوگند) به او از يكديگر درخواست مى كنيد، پروا كنيد. و (نسبت) به ارحام نيز تقوا پيشه كنيد (وقطع رحم نكنيد) كه خداوند همواره مراقب شماست .

این هفته ؛ آغاز ماه محرم و آغاز هفته امر به معروف و نهی از منکر را در پیش داریم. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در دانشگاه انتظامی ، مطالب بسیار مهمی را ایراد نمودند از جمله آن مطالب این بود : " اگر  کوتاه بیاییم ، دشمن جلوتر خواهد آمد ؛ برجام را ببینید ، آمریکا هر روز یک جلوه از شرارت خود را نشان می دهد و حرف امام را که ( آمریکا شیطان بزرگ است ) را اثبات می کند. رفتار آمریکا ، کاملا ظالمانه و زور گویانه است . زور گویی هر جا جواب دهد در جمهوری اسلامی ، جواب نخواهد داد"

مسئله بعدی ، اجلاسیه سازمان ملل و سخنان سران کشورهای مختلف که یکی از این سخنران ها ترامپ بود که به مردم ایران با الفاظی نا پسند توهین کرده بود . رهبر معظم انقلاب در مورد حرف های او چنین فرمودند : "نطق ابلحانه و بسیار زشت و سخیف و با ادبیات گانگستری و کابویی و سراسر دروغ محض و با آشفتگی. ایشان در جلسه با رئیس و اعضاء مجلس خبرگان فرمودند : باید مردم آمریکا شرم کنند که چنین رئیس جمهوری دارند و علت اصلی عصبانیت آن ها این بود که آن ها خاورمیانه ای جدید به نام خاورمیانه ی بزرگ را ترتیب دادند که باید سوریه و عراق و لبنان که مرکز نفوذ آمریکا و اسرائیل می بود و این انجام نشده است ؛ ایشان فرمودند : توصیه می کنم توجه شود به ظرفیت های داخلی . اشکال مذاکرات در این بود که باید در این مذاکرات مراتب مراقبت و دقت لازم انجام می گرفت تا اینگونه نباشد که هر غلطی که طرف مقابل انجام دهد ، نقض برجام محسوب نشود اما هر اقدام ایران، نقض برجام محسوب شود ."

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ، به تازگی با زبان فارسی خطاب به مردم ایران گفته : ما ملت ایران را دوست داریم

و جوابش همان جمله همیشگی ماست و آن " مرگ بر اسرائیل است " .

مسئله بعدی که باید عرض کنم ؛ تودیع و معارفه استاندار جدید قزوین و فرماندار جدید بوئین زهراست که به نوبه خود از زحمات آقایان همتی و قاسمی تشکر و قدر دانی میکنم. انتظار ما از مسئولین استانی این است که عدالت بین مردم را و تساوی در توزیع امکانات و ظرفیت ها را رعایت کنند. در حال حاضر در اطراف شهر ارداق ، 2چاه غیر مجاز با عمق بالا در حال بهره برداری است و این در حالی است که مسئولین مربوطه سکوت اختیار کردند و هیچ اقدامی در برابر این بی قانونی انجام نمی دهند . اما به محض اینکه بعضی از خانوار ها چند اینچ آب بیشتر مصرف می کنند، سر و صدا و اعتراض مسئولین بلند می شود. آیا این جای نگرانی ندارد ؟  

ارتباط با امام جمعه