شنبه 1396/4/3 - 0 : 10
مشخصات امام جمعه
محمد زرینه
محمد زرینه
بوئين زهرا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/12
حضور حماسى مردم در انتخابات، پشتوانه ی مردمى براى نظام و دولتمردان محسوب مى‏ گردد.

مـشـروح خـطـبـه هـای نـمـاز جـمـعـه بـوئـیـن زهـرا

تاريخ:  12  خرداد  1396  شمسي، مصادف با  7  رمضان المبارک  1438  قمري، برابر با  2  ژوئن  2017  ميلادي

خـطيب:  حـضـرت حـجـت الاسـلام والمسلمین زرّیـنـه  -  امـام جـمـعـه شهـرسـتـان بـوئين زهـرا

 

خـطـبـه اول:

دعوت به رعایت تقوای الهی با استفاده از آیه ی نورانی 131 سوره ی مبارکه ی نساء که خداوند متعال در این آیه فرمود:

« وَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ لَقَدْ وَصَّيْنَا الَّذينَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَ إِيَّاکُمْ أَنِ اتَّقُوا اللَّهَ وَ إِنْ تَکْفُرُوا فَإِنَّ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ کانَ اللَّهُ غَنِيًّا حَميداً : آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است، از آن خداست. و ما به کسانی که پیش از شما، کتاب آسمانی به آنها داده شده بود، سفارش کردیم (همچنین) به شما (نیز) سفارش می کنیم که از (نافرمانی) خدا بپرهیزید! و اگر کافر شوید، (به خدا زیانی نمی رسد زیرا) برای خداست آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است و خداوند، بی نیاز و ستوده است.»

در آیه ی قبل به این حقیقت اشاره شد که اگر ضرورتى ایجاب کند که دو همسر از هم جدا شوند، و چاره اى از آن نباشد، اقدام بر این کار بی مانع است و از آینده نترسند، زیرا خداوند آنها را از فضل و کرم خود بى نیاز خواهد کرد، در این آیه اضافه می کند: ما قدرت بی نیاز نمودن آنها را داریم زیرا آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است ملک خدا است. «و لله ما فى السموات و ما فى الارض»

کسى که چنین ملک بى انتها و قدرت بى پایان دارد از بى نیاز ساختن بندگان خود عاجز نخواهد بود، سپس براى تأکید درباره پرهیزگارى در این مورد و هر مورد دیگر، می فرماید: «به یهود و نصارا و کسانى که قبل از شما داراى کتاب آسمانى بودند و همچنین به شما سفارش کرده ایم که پرهیزگارى را پیشه کنید.»

(و لقد وصینا الذین اوتوا الکتاب من قبلکم و ایاکم ان اتقوا الله)

بعد روى سخن را به مسلمانان کرده، مى گوید: اجراى دستور تقوا به سود خود شما است، و خدا نیازى به آن ندارد « و اگر سرپیچى کنید و راه طغیان و نافرمانى پیش گیرید، زیانى به خدا نمى رسد، آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است از آن او است، و او بى نیاز و درخور ستایش است.»

(و ان تکفروا فان لله ما فى السموات و ما فى الارض و کان الله غنیا حمیدا)

در حقیقت غنى و بى نیاز به معنى واقعى، خدا است، زیرا او « غنى بالذات » است و بى نیازى غیر او به کمک او است و گرنه ذاتاً همه محتاج و نیازمندند، همچنین او است که بالذات شایسته « ستایش » است، چه اینکه کمالاتش که شایستگى ستایش به او می دهد، درون ذات او است نه همانند کمالات دیگران که عاریتى است و از ناحیه دیگرى می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین زرینه در ادامه ی خطبه ی اول به برخی از فضائل ماه مبارک رمضان اشاره کرده و گفت:

گرچه ذكر تمام فضائل ماه مبارك رمضان از حوصله اين خطبه خارج است، ولى پرداختن و ذكر برخى از فضائل آن از نظر قرآن و روايات اسلامى خالى از لطف نيست.

1. برترين ماه سال:

ماه مبارك رمضان به جهت نزول قرآن كريم در آن و ويژگى هاى منحصرى كه دارد در ميان ماه هاى سال قمرى برترين است؛ قرآن كريم مى فرمايد: «ماه رمضان ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان ها در آن نازل شده است.» سوره بقره، آيه185

پيامبر گرامى اسلام(صلى الله عليه وآله) درباره ماه رمضان مى فرمايد: «اى مردم! ماه خدا با بركت و رحمت و مغفرت به شما روى آورد، ماهى كه نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهايش بر همه روزها و شب هايش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهى است كه شما در آن به ميهمانى خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته ايد، نفس هاى شما در آن تسبيح و خوابتان در آن عبادات، عملتان در آن مقبول و دعايتان در آن مستجاب است... بهترين ساعاتى است كه خداوند به بندگانش نظر رحمت مى كند...» وسائل الشيعه، ج 10، ص 313

2. نزول كتب آسمانى در اين ماه

تمام كتب بزرگ آسمانى مانند: قرآن كريم، تورات، انجيل، زبور، صحف در اين ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد: «كل قرآن كريم در ماه رمضان به بيت المعمور نازل شد، سپس در مدت بيست سال بر پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) و صحف ابراهيم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجيل در روز سيزدهم ماه رمضان و زبور در روز هيجدهم ماه رمضان نازل شد.» الكافى، ج 2 ،ص 628

3. توفيق روزه

در ماه رمضان خداوند متعال توفيق روزه دارى را به بندگانش داده است؛ «پس هر كه ماه [رمضان] را درك كرد، بايد روزه بگيرد.» سوره بقره، آيه 185

امام جمعه بوئین زهرا در آخر خطبه ی اول افزود:

انسان افزون بر جنبه ی مادى و جسمى، داراى بُعد معنوى و روحى هم هست و هر كدام در رسيدن به كمال مطلوب خود، برنامه هاى ويژه را نياز دارند، يكى از برنامه ها براى تقويت و رشد بُعد معنوى، تقوا و پرهيزگارى است; يعنى اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوى رشد و پرورش دهد و به طهارت و كمال مطلوب برسد، بايد هواى نفس خود را مهار كند و موانع رشد را يكى پس از ديگرى بر دارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمى نكند. يكى از اعمالى كه در اين راستا مؤثر و مفيد است روزه دارى است، قرآن كريم مى فرمايد: «... اى افرادى كه ايمان آورده ايد! روزه بر شما نوشته شد، همان گونه كه بر پيشينيان از شما نوشته شده، تا پرهيزگار شويد.» سوره بقره، آيه 183


خـطـبـه دوم:

سفارش به رعایت تقوای الهی و توصیه به خویشتن داری با استفاده از کلام نورانی حضرت امام علی(ع) که می فرمایند: « فرض الله الصيام ابتلاء لاخلاص الخلق‏ : خداوند روزه را واجب كرد تا به وسيله آن اخلاص خلق را بيازمايد.» نهج البلاغه، حكمت 252

و در همین قسمت به سیره ی امام راحل(ره) در ماه مبارک رمضان اشاره شد که ملاقات های خودشان را به خاطر پرداختن به دعا و قرآن تعطیل می کردند و می فرمودند: « خود ماه رمضان کاری است.»

خطیب جمعه بوئین زهرا بعد از توصیه به تقوا، به دیدار اخیر شرکت کنندگان در محفل انس با قرآن با مقام معظم رهبری و بیانات معظم له در این محفل قرآنی اشاره کرده و گفت محورهای مهم فرمایشات ایشان به قرار ذیل می باشد:

۱. شكوفايى دستاوردهاى قرآنى در سراسر ايران اسلامى‏
۲. عقب‏ ماندگى كشور در باب فرهنگ قرآنى بايد جبران شود
۳. نياز امروز امت اسلامى، عمل به آموزه ‏هاى قرآن كريم
۴. حكومت‏ هايى مانند سعودى و بحرين، نشان از دورى از فرهنگ قرآنى
۵. اين عقب افتاده ‏هاى فكرى و عقلى از ميان خواهند رفت‏
۶. در زمينه ‏ى مبانى اسلامى، آحاد ملّت ايران و مسؤولين كشور صريح باشند

موضوع دیگری که به آن اشاره شد، نزدیک شدن به ایام ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و مصیبت 14 خرداد و مناسبت 15 خرداد بود که ضمن تسلیت ارتحال بنیانگذار کبیر نظام اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای قیام 15 خرداد 42  گفته شد:

ملت بزرگ ايران در آستانه بيست و هشتمين سالگرد ارتحال ملكوتى امام راحل، خمينى بت ‏شكن(ره) و بيست و هشتمين سالگرد ولايت و رهبرى خلف صالح وى امام خامنه ‏اى(مد ظله ‏العالى) در حالى ياد و خاطره ی امام عظيم‏ الشأن و بنيان‏گذار جمهورى اسلامى را پرشورتر از گذشته گرامی مى‏ دارد و در حالى با پشتوانه انتخاباتى عظيم و حضورى خيره ‏كننده به استقبال شكل‏ گيرى دولت دوازدهم مى‏ رود كه انقلابى ‏تر از هر زمان، پاى آرمانها و ارزشهاى انقلاب اسلامى و انديشه سياسى امام خمينى(ره) و مؤلفه ‏هاى بنيادين گفتمان انقلاب اسلامى، راست‏ قامت و استوار ايستاده است.

ملت شريف و متدين و انقلابى ايران در اواخر دهه ی چهارم انقلاب، به ‏حدى از بلوغ و رشد خود رسيده است كه بيش از هر زمان، ثمره و محصول ايمان، اتحاد و بصيرت خود را علي‏رغم همه دشمنى ‏ها، تهديدات، تحريمها، فشارها و فتنه ‏هاى دشمنان و بدخواهان داخلى و خارجى، با نهايت افتخار و غرور ملى و به كورى چشم دشمنانش به نظاره نشسته است و اكنون طبق اعتراف و اذعان دوست و دشمن، تداوم عزت و اقتدار كشور و جامعه انقلابى را در گرو پافشارى بر همان سه اصل ايمان و اتحاد و بصيرت باور دارد كه البته با اصرار بر اصول مكتب امام راحل و مؤلفه‏ های بنیادین گفتمان انقلاب اسلامى كه متجلى در سيره و روش و منش امام خامنه ‏اى(مدظله) مى ‏باشد، دنبال می‏ نماید.

ذيلاً به بنيادى‏ ترين اين مولفه ‏ها و اصول اشارت مى رود:

۱. التزام به اسلام ناب محمدى(ص) و تعهد عملى به آموزه‏ هاى دينى و شكستن حصار تحجر و التقاط و نيز انفعال و ارتجاع‏

۲. اعتقاد و التزام عملى به ولى فقيه در جهت رسيدن به جامعه ‏اى آزاد و به ‏دور از ديكتاتورى و استبداد

۳. ايستادگى در برابر قدرت هاى استكبارى به ‏ويژه شيطان بزرگ آمريكا

۴. ايمان عميق به قدرت تحول‏ آفرين ملت‏ها و ملت خويش‏

۵. اصرار بر وحدت ملى و اسلامى و ضرورت پرهيز از اختلاف كلمه به هر شكل

۶. ايجاد رابطه سالم توأم با احترام متقابل با دولت ها به استثناء دو كشور آمريكا و رژيم صهيونيستى كه ارتباط با آمريكا را مشروط به آدم شدن و ارتباط با اسرائيل را به‏ دليل عدم مشروعيت اساساً تجويز نكردند.

۷. حفظ مردمى بودن حكومت؛ امام همواره مى‏ فرمودند: با مردم باشيد و از مردم جدا نشويد؛ ضمن اين‏كه به مردم نيز توصيه مى ‏فرمودند كه پشتيبان نظام و ولايت فقيه باشيد تا به كشورتان آسيبى نرسد.

۸. تلاش براى نجات پابرهنه ‏ها و محرومان و حمايت بى‏ دريغ از فقرا و مستمندان‏

۹. پرهيز از اشرافى ‏گرى و حفظ زىّ‏ طلبگى‏

۱۰. اهتمام به حفظ مبانى جمهوريت و انجام انتخابات در وقت مقرر آن‏

۱۱. دفاع از استقلال كشور و آزادى ملت با تمام وجود به ‏عنوان نمادهاى اصيل غيرت ملى‏

۱۲. انقلابى‏ گرى؛ امام در تمامى صحنه‏ هاى قيام و حركت ملت ايران انقلابى ظاهر شد، او انقلابى بود، انقلابى ماند و تا آخرين لحظات زندگى دست از مشى انقلابى بر نداشت.

۱۳. امام با سكولاريسم در هر ساحتى (سياست، اقتصاد، فرهنگ) جنگيد و همواره از مذمت جدايى دين از سياست مى‏ گفت (متأسفانه امروزه به ميزان زاويه گرفتن سياست از ديانت، شاهد آسيب هايى هستيم كه اميد است اصلاح و جبران گردد.)

۱۴. دفاع از آرمان فلسطين و قدس شريف به‏ عنوان مسأله اول جهان اسلام و حمايت از ملتهاى مظلوم و تحت ستم

۱۵. توجه به جوانان به ‏عنوان سرمايه‏ هاى نظام و جامعه و انقلاب

و ...

 موضوع دیگر مورد اشاره امام جمعه بوئین زهرا، انتخابات 29 اردیبهشت ماه و مطالب پیرامونی آن بود که در این رابطه گفت:

الف) پرونده انتخابات رياست جمهورى بالاخره با همه اما و اگرها و گزارشات حاكى از تخلفاتى كه بعضاً منجر به تشكيل پرونده قضايى گرديد و در جريان بررسى و احياناً برخوردهاى قاطع حقوقى و قضايى قرار خواهد گرفت، ظاهراً بسته شد و قطعاً با اعلان نظر شوراى محترم نگهبان و سپس تنفيذ حكم رياست جمهورى توسط امام خامنه ‏اى عزيز(مد ظله ‏العالى) كه به ‏طور طبيعى با تذكرات و نصايح و ارشادات و هشدارهاى راهبردى و حكيمانه ی معظم ‏له نيز همراه خواهد بود، جناب آقاى حسن روحانى به‏ عنوان رئيس جمهور دوازدهم براى همه مردم ايران، محترم و به‏ عنوان سكاندار قوه ی مجريه كشورمان، از حمايت همگان برخوردار خواهد شد.

ب) طبق صريح قانون اساسى در نظام ولايى و اسلامى ايران، تنفيذ حكم رياست جمهورى توسط رهبرى انقلاب به‏ واقع در حكم مشروعيت يافتن اين جايگاه هست و اين بدين‏ معناست كه مقام اجرايى كشور به‏ منزله ی دومين مقام حاكميت تا زمانى كه در چارچوب قانون و آرمانهاى نظام و به ‏ويژه منويات و هدايتهاى ولى امر و رهبرى انقلاب قرار داشته باشد، از مشروعيت برخوردار است والا اگر به هر دليل فراتر از شأن اجرا در جهت زاويه گرفتن با اركان و آرمانهاى نظام و رهنمودها و هدايتهاى راهبردى رهبرى خداى ناخواسته قرار بگيرد، قطعاً به همان ميزان از مشروعيتش كاسته خواهد شد و لذا اصلى‏ ترين انتظارى كه از رياست جمهورى محترم مى‏ رود، تنظيم مواضع و رويكردهاى برنامه ‏اى و اجرايى دولت دوازدهم با رهنمودهاى مقام معظم رهبرى است كه ترجمان سيره و منش امام راحل و اساس و محور اصلى انسجام و وحدت ملى مى‏ باشد و البته حكم و نظر وى حاكم بر همه قوا و شؤون نظام و حاكميت اسلامى است. آنچه در همين‏ راستا اميد مى‏ رود، ضرورت جبران و بلكه اصلاح مواضع ناصواب و بعضاً ساختارشكنانه و دشمن شادكنی است كه رئيس جمهور منتخب در مقطع تبليغات انتخاباتى متأسفانه از خود نشان دادند و چه‏ بسا باعث تضعيف سرمايه‏ هاى ملى و ارزش هاى دينى و ملى و انقلاب ملت ايران گرديد و لذا از رياست محترم جمهورى كه بايد خود نگهبان و محافظ سرمايه‏ هاى ملى و آرمانهاى نظام و انقلاب و به ‏ويژه تقويت‏ كننده همه اركان حاكميت باشد، انتظار نمى ‏رفت كه در جايگاه اپوزيسيون نظام نقش بازى كند و لذا اين مختصر را نيز از باب «النصيحة لائمه المسلمين» و اين‏كه «الناس على دين ملوكهم»، مشفقانه و صادقانه به محضرشان يادآور مى‏ شويم و البته رمز موفقيت ايشان را نيز در اين دوره ۴ ساله، در گرو سعه صدر و بالابردن آستانه تحمل و توجه به نقدهاى منصفانه و ناصحانه و خالصانه مى‏ دانيم.

ج) از جمله هشدارهاى جدى و مؤكد امام خمينى(ره) همواره حفظ نظام اسلامى بود كه از منظر وى اوجب واجبات به‏ شمار مى‏ رود و لذا بر همه آحاد ملت به ‏ويژه مديران و مسؤولان امر است كه با هر سليقه و مواضع سياسى كه هستند، خود را پاسدار و محافظ آرمانها و اركان نظام اسلامى بدانند و تحت هيچ شرايطى مصالح ملى و ارزشهاى جامعه را به ثمن بخس به بيگانگان نفروشند و بيش از پيش مراقب توطئه‏ ها و حيله‏ هاى دشمنان قسم ‏خورده ملت ايران و مجارى نفوذ به گلوگاه‏ هاى تصميم ‏سازى و تصميم ‏گيرى در كشور باشند.

د) حضور حماسى مردم در انتخابات، پشتوانه ی مردمى براى نظام و دولتمردان محسوب مى‏ گردد و لذا انتظار مى‏ رود جهت‏ گيري ها و سياست‏گذارى‏ هاى برنامه‏اى و اجرايى دولتمردان دولت دوازدهم به ‏گونه ‏اى جريان يابد كه ضمن جذب همكارى و حمايت همه اقشار و طيف هاى جامعه، پس از يك دوره ۴ ساله، بتوان به صورتى شفاف و روشن در جهت اقناع و پاسخگويى به توقعات و انتظارات منطقی و به ‏جاى مردم، حرفى براى گفتن داشت و از اين رهگذر افتخار ديگرى در جهت تداوم حركت رو به جلوى كشور و ملت شريف ايران ثبت نمود و البته يكى از مهم‏ترين مولفه ‏هاى رضايت‏مندى مردم و موفقيت دولتمردان در پايان دوره چهارساله عمر دولت، تشخيص و تأمين نيازهاى ضرورى مردم به ‏ويژه در حوزه هاى اقتصادى، معيشتى، فرهنگى و كاستن از آسيب هاى اجتماعى و نيز تحقق وعده ‏هاى داده شده در اين راستاست كه در صورت فرجام شايسته و مطلوب، ضريب اميدوارى و علاقمندى توده مردم نيز به نظام و دولتمردان و خدمتگزاران جامعه هرچه بالا و بالاتر خواهد رفت، ان‏ شاءالله.

ه) اكنون كه شوراى محترم نگهبان ضمن تأييد كليت انتخابات رياست جمهورى بر وجود گزارشات عديده ‏اى كه حاكى از تخلفات فراوان در سطوح مختلف بود نيز صحه گذارده ‏اند، شايسته است:

اولاً: دولتمردان و نيز رسانه‏ هاى وابسته و به ‏ويژه دست‏ اندركاران اجرايى انتخابات به جاى فرافكنى و حاشا نمودن و پاك كردن صورت مسأله، ضمن عذرخواهى از مردم به ‏خاطر خدشه‏ اى كه بر چهره ی پاك انتخابات وارد گرديد و باعث جريحه ‏دار شدن خاطره ‏ى توده ی مردم انقلابی و پايبند به نظام شد، بيش از ديگران بر پيگيرى پرونده ‏ها و تسريع در مجازات متخلفين در هر جايگاه و سطحى كه باشند، تأكيد و تصريح داشته باشند كه البته صداقت و دلسوزى و قانونمدارى مدعيان خدمت خالصانه به مردم نيز چنين اقتضايى را دارد.

ثانياً: بر همه رقباى رئيس جمهور منتخب است كه ضمن استقبال از اعلان نظر شوراى نگهبان و فصل ‏الخطاب دانستن نظر اين نهاد قانونى كه از نهادهاى ارزشمند و اركان نظام به ‏شمار مى ‏آيد، براى توفيقات بيشتر دولت اسلامى در طول دوره ۴ ساله از هرگونه حمايت و يارى و مساعدتى دريغ ننمايند، هرچند اعلان موضع حضرات و شواهد امر نيز گواه اين معناست.

ثالثاً: حال كه پس از بررسى ‏هاى كارشناسى در شوراى محترم نگهبان، پرونده گزارشات و تخلفات انتخاباتى به مجارى قضايى ارجاع شده است، كمترين انتظار مردم رسيدگى و برخورد قاطع، دقيق، سريع و عادلانه با تخلفات انتخاباتى است، تا از اين رهگذر ضمن پاسداشت از حق‏ الناس بودن رأى مردم، بر اعتماد عمومى افزوده تا به فضل الهی در آينده نيز شاهد چنين رفتارهاى ناشايستى كه خدشه و صدمه به نمايش اقتدار مردم عزيز و شريف ايران اسلامى مى‏زند، نباشيم.

چه آن‏كه صيانت از آبروى نظام و حيثيت جامعه و نيز پاكى مردم‏ سالارى دينى و شرافت ملت ايران بر هر مصلحت و يا ملاحظه ديگرى ترجيح دارد.

به اميد اين‏كه فرصت هاى خدمت به جامعه و مردم، عرصه‏ هاى عبادت و بندگى خالصانه خداى متعال تلقى گرديده و بدين سان خادمان ملت در اين چهارساله ‏هاى زودگذر خود را وقف خدمت بى‏ منت به مردم و نظام و انقلاب نمايند تا دين خويش را به امام و شهداى عالي ‏مقدارمان بهتر و بيشتر ادا كرده باشند، ان‏ شاءالله.

خطیب جمعه بوئین زهرا به دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامى هفته گذشته عصر روز چهارشنبه سوم خرداد با جمعى از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان و دست ‏اندركاران برنامه‏ هاى شب‏ هاى خاطره ‏ى دفاع مقدس اشاره کرده و گفت: معظم له در این دیدار فرمودند:

 از نظر روايى بيان خاطرات دوران هشت سال جنگ تحميلى و استفاده از شيوه ‏هاى هنرى، ادبى و نو را براى انتقال آن‏ها به نسل جديد، كارى بسيار با ارزش و مهم است و از منظر تحليلى تأكيد كردند: يكى از درس ‏هاى ماندگار دوران دفاع مقدس اين بود كه اگر توكل بر خدا به ‏صورت عملى با پذيرش از اعماق جان باشد، قطعاً مى ‏توان بر همه ‏ى موانع و چالش ها، مؤمنانه غلبه كرد.

ایشان در بيانات خود به دو جنبه ‏ى تحليلى و اهميت روايى دفاع مقدس اشاره نمودند كه به ‏طور گذرا موارد ذيل را در بر مى‏ گيرد:

الف) بعد تحليلى دفاع مقدس‏

وجود منافع در كنار خسارات دفاع مقدس‏

اين جنگ -اين دفاع مقدّس- در كنار خساراتى كه براى ما داشت، فواید و منافع بزرگى هم داشت؛ اين منافع، به‏ مراتب بزرگ‏تر و بيشتر از آن خسارات است. خسارتهاى ما در آن‏جا عبارت بود از خسارتهاى انسانى و مادّى، يعنى جوانهايى را از دست داديم، خانواده‏ هايى عزيزانشان را از دست دادند، همه ‏مان براى جوانها داغدار شديم و خسارات مادّى پيش آمد، كشور از لحاظ ظواهر سازندگى يك مقدارى در يك برهه ‏اى عقب‏ افتادگى پيدا كرد.

اولين فايده، ماندگارى روحيه انقلابى‏

يكى از بزرگ‏ترين فواید اين جنگ هشت‏ ساله و دفاع هشت‏ ساله، حفظ و تقويت روحيه‏ ى انقلاب و حركت، در نسل جوان ما و در جامعه‏ ى ما بود. اگر چنان‏چه اين حركت جهادى و فداكارانه به ‏وجود نمى ‏آمد، روحيه‏ ى انقلابى در آن اوايل كه هنوز عمق زيادى هم پيدا نكرده بود، در معرض تطاول و دست‏ درازى قرار مى‏ گرفت. روحيه ‏ى انقلابى قطعاً در معرض تهديد قرار مى ‏گرفت اما انقلاب با حضور در صحنه‏ ى دفاع مقدّس، ماندگار شد.

فايده ی دوم، تجربه عينى كمك خدا و امكان پيروزى‏

يك فايده‏ ى ديگر اين بود كه ما اين فكر و انديشه‏ كه بارها گفته‏ ايم و شنيده ‏ايم و نقل كرده ‏ايم كه خداى متعال كمك مي‏ كند و انسانها را بر موانعى كه در راه حق وجود دارد، پيروز مى‏ كند، دفاعِ از هويّت ملّى و هويّت دينى و انقلابى را - يك بار ديگر خودمان تجربه كرديم.‏

يك جامعه ‏اى كه در جهت پيشرفت به سمت اهداف والا دارد حركت مى‏ كند، به ‏طور طبيعى مواجه مى‏ شود با موانع بسيارى؛ به‏ خصوص در دنياى مادّى امروز؛ و اگر آن آرمانها، آرمانهاى معنوى و ضدّ قدرت‏ طلبى و ضدّ دنياطلبى و مانند اين‏ها باشد، بديهى است كه موانعى به‏ وجود مى‏ آيد. اين‏كه يك ملّتى احساس بكند كه مى ‏تواند بر موانع پيروز بشود، خيلى چيز مهمّى است.

بله، در روايات و آيات، توكّل به خدا را مى‏ خوانيم و مى‏ گوييم و عقيده هم داريم، لكن اين‏كه در عمل آدم ببيند، خيلى فرق مى‏ كند... اين پذيرشِ از اعماق باور و جان انسان نسبت به يك حقيقت، خيلى چيز مهمّى است؛ اين‏ را جنگ - دفاع هشت‏ ساله - به ما نشان داد. ما الان مى ‏توانيم با همه ‏ى توان ادّعا بكنيم كه جمهورى اسلامى با همه‏ ى چالش هايى كه در مقابل او به ‏وجود مى ‏آورند، مى ‏تواند پنجه بيندازد و بر همه ‏ى آن‏ها مى ‏تواند غالب بشود؛ چون اين‏ را تجربه كرده ‏ايم.

ب) اهميت بعد روايى و خاطرات دفاع مقدس‏

۱- حقيقتاً اين خاطرات، يك ثروت ملّى است؛ اين خاطرات، ثروت ملّى است؛ متعلّق به آن شخص خاطره گو و راوى هم نيست، مال همه است؛ بايد بگويند، بايد بنويسند.

۲- اين‏ها حسنه است، اين‏ها صدقه است. اين كسانى ‏كه اين كارها را مى‏ کنند، يك انفاق بزرگ معنوى است؛ رزق اين ملّت را، اين جمعيّت را، اين كشور را، شما داريد به آن‏ها مى‏ رسانيد؛ واسطه ‏ى [رساندن‏] رزق الهى و رزق معنوى به آن‏ها هستيد.

۳- راهيان نور از جمله‏ ى همين صدقات و حسنات است.‏

۴- نگذاريد اين حادثه ‏ى معجز نشان ضعيف بشود.

۵- انگيزه وجود دارد براى ضعيف كردن اين حقيقت، در واقعيّت زندگى ما و در واقعيّت ذهن ما.

۶- همان كسانى‏ كه برنامه‏ ريزى مى‏ كنند براى كشورهاى اسلامى و به آن‏ها ابلاغ مى‏ كنند و آن‏ها هم قبول مى‏ كنند كه مسئله جهاد را يا مسئله شهادت را از مجموعه معارف دينى كتاب هاى مدرسه‏ اى و دانشگاهى و بقيّه ‏ى كتابها خارج كنند و حذف كنند.

۷- همان‏ انگيزه ‏ها در داخل استمرار پيدا مى ‏كند، ادامه پيدا مى‏ كند و به شكل برخى از خرده ‏سياست‏ هاى فرهنگى، اينجا و آن‏جا ديده مى ‏شود؛

۸- غفلت نبايد كرد. جنگ را، دفاع مقدّس را، شهادت را، جهاد را، زنده نگه داريم؛ ما در اين زمينه هنوز خيلى حرف براى گفتن داريم - «ما» يعنى شماها و آن‏هايى كه در جنگ بودند - و اين‏ها مى‏ تواند نسل امروز را به ‏معناى واقعى كلمه متّصل كند و ملحق كند به همان نسلى كه آن اوج دفاع مقدّس را آفريد. بارها گفته‏ ام ما تا پنجاه سال ديگر هم اگر درباره ‏ى اين هشت سال دفاع مقدّس حرف بزنيم و كار كنيم و كارهاى نو انجام بدهيم، زياد نيست؛ و گمان مى ‏كنم تا پنجاه سال ديگر هم به آن انتها نرسيم.

حجت الاسلام والمسلمین زرینه در قسمت مناسبتها به 12 خرداد؛ سالروز در گذشت آزاده سرافراز سيد على اكبر ابوترابى در سال (1379 ه ش) – 13 خرداد؛ سالروز سخنرانى تاريخى امام خمينى(ره) در مدرسه ی فيضيه قم؛ سرآغاز قيام 15 خرداد در سال (1342 ه ش) – 14 خرداد؛ سالروز ارتحال ملكوتى حضرت امام خمينى(ره) و انتخاب حضرت آيت ‏الله العظمى خامنه‏ اى به رهبرى نظام جمهورى اسلامى ايران توسط مجلس خبرگان در سال (1368 ه.ش - 29 شوال 1409 ه.ق) – 15 خرداد؛ سالروز وفات جانسوز حضرت خديجه(س) در سال (3سال قبل از هجرت) - زندانى‏ شدن حضرت امام خمينى(ره) به دست مأموران ستم‏شاهى در سال (1342 ه.ش) - قيام خونين 15 خرداد در سال (1342 ه.ش/ 12 محرم 1383 ه.ق) – 16 خرداد؛ مراسم باشكوه نماز و تشييع پيكر مطهر حضرت امام خمينى(ره) از مصلاى تهران تا بهشت زهرا(س) با حضور بیش از 10 ميليون نفر در سال (1368 ه ش)  و 17 خرداد؛ سالروز واقعه ی جانسوز مدرسه فيضيه و دارالشفاء در سال (1354 ه.ش) اشاره کرد.

 در این قسمت خطیب جمعه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ی آزاده ی سرافراز سید علی اکبر ابوترابی و تقدیر و تجلیل از زحمات و تلاشهای طاقت فرسای او در ایام اسارت و نیز خدمات با ارزشش بعد از اسارت، یاد و خاطره ی شهدای 15 خرداد و مرحوم میرزا کوچک خان جنگلی و همچنین شهدای واقعه ی جانسوز مدرسه ی فیضیه در سال 54 را گرامی داشت.
 
خطیب جمعه در پایان خطبه ی دوم گفت:

آيت ‏الله العظمى بهاءالدينى(رضوان الله عليه): از همان زمان (ایام حیات نورانی امام راحل)، رهبرى را در آقاى خامنه ‏اى مى‏ ديدم، چرا كه ايشان ذخيره ی الهى براى بعد از امام بوده است. بايد او را در اهدافش يارى كنيم.

انقلاب اسلامى به ‏دليل ماهيت دينى و روحيه عدالت ‏طلبى، استقلال، حمايت از مظلومان و استكبارستيزى و نفى هرگونه سلطه ‏طلبى و سلطه ‏پذيرى برآمده از آن، همواره مورد كينه و دشمنى معاندان و دشمنان داخلى و خارجى بوده است و هرچه انقلاب اسلامى به پيش رفته، بر حجم اين دشمنى‏ ها و كينه ‏توزى‏ ها افزوده شده است. پس از رحلت امام(ره) از يك‏ سو دشمنى‏ هاى استكبار جهانى شدت بيشترى به خود گرفته و در قالب و شكل‏ هاى ديگرى نمايان گشت تا به‏ گونه‏ اى سد راه حركت نظام جمهورى اسلامى شوند و از سوى ديگر در عرصه ی داخلى نيز برخى از گروه ها و احزاب سياسى با مواضع و عملكرد خود كشور را با بحران‏ ها و مشكلاتى رو به‏ رو ساختند كه اگر هوشيارى و تدبير مقام معظم رهبرى در مواجه با اين بحران‏ ها و مديريت صحيح آن‏ها نبود، مشخص نبود كه كشور ما با چه سرنوشتى رو به ‏رو مى ‏شد. لذا امام راحل فرمودند: « پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت آسیبی نبیند.»

پایان بخش خطبه ها، دعا برای شادی ارواح طـیّـبه علماء، شهداء و امام شهیدان، دعا برای برطرف شدن موانع بر سر جوانان به ویژه اشتغال و ازدواج، دعا در امر تعجیل ظهور حضرت مهدی(عج) و سلامتی نائب بر حـقّـش امام خامنه ای(مدّ ظله العالی)، قبولی طاعات و عبادات نمازگزاران عزیز، پیروزی و سرافرازی مستضعفین جهان و نابودی مستکبرین و زورگویان عالم بود.


دفتر امام جمعه بوئین زهرا

اخبار
ارتباط با امام جمعه