جمعه 1396/5/27 - 53 : 7
مشخصات امام جمعه
سید محمد سعیدی
سید محمد سعیدی
قم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
ریاست‌طلبان و خویشاوند سالاران عدالت را از علی(ع) بیاموزند/ایران نیازی به نسخه یونسکو ندارد

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اعوذ بالله من الشیظان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد و الثناء لله رب العالمین نحمده و نستعینه و نومنو به ونتوکل علیه و نعوذ بالله من شرور انفسنا و من سیِات اعمالنا و نشهدو ان لا اله الله وحده لا شریک له و نشهدو ان محمد عبدوه و رسوله

و نصلی و نسلم الا خاتم الانبیاء و المرسلین سیدنا و نبیینا محمد و اله الطاهرین سییما بقیه الله فی الارضین نتقرب الی الله بحبهم و البرائه من اعدائهم

اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوالله

توصیه ی بتقوا سفارش خداوند متعال است از جمله در ماه مبارک رمضان که زمینه ی رعایت تقوا بیش از هر زمان دیگری فراهم است مومنان امادگی بیشتری دارن برای اجابت به این دعوت الهی

قران می فرماید: یا ایها الذین امنوا اتقوالله حق تقاته . مومنین درباره خدا ان گونه که سزاوار است تقوا رو پیشه کنید و تقوا رو رعایت کنید تقوا مثل سایر فضائل دارای درجاتی است که در این ایه ی کریمه درجه عالی اون رو خداوند توصیه فرموده ترک محرمات، انجام واجبات ، شکر نعکت های خدا و مدام بیاد خدا بودن و حفظ واستمرار این تقوا در همه ی مراحل زندگی از مصادیق حق تقاته است در ادامه این ایه 102 سوره ال عمران خداوند بعد از اینکه مومنین رو به تقوا امر میکند میفرماید که ولا تموتن الا و انت مسلمون . باید تا واپسین لحظات زندگی تلاش کنی و با ایمان از دنیا برید باتقوا بودن مهمه ولی باتقوا مردن مهمترهست انسان مسلمان باشه مهمه ولی مسلمان مردن مهمترهست و لذا اسلام نه تنها چگونه زیستن را بما می آموزاند توصیه میکند بلکه چگونه مردن را هم توصیه میکند

پرودگارا چنین تقوایی که مد نظر توست برما مرحمت بفرما

در ادامه بحث تفسیر سوره ممتحنه به این قسمت از ایه 4 رسیدیم که حضرت ابراهیم بعد از انکه برای پدر خوانده ی خودشون وعده ی استغفار به ایشون داد خطاب به پدر خواندش فرمود : و ما املک لک من الله من شیء . من برای تو در پیشگاه خدا هیچ کاری دیگری نمیتونم انجام بدم بحث تفسیرما درباره همین جمله است چند مطلب از این فرمایش حضرت ابراهیم به پدر خوانده اش استفاده میشه 1. استغفار کردن برا کسیکه از طریق هدایت منحرف شده درصورتی موثر است که از طرف خود اون شخص منحرف هم تلاش و اقدامی برای برگشت بمسیر هدایت صورت بگیره و الا چنین استغفاری نه تنها موثر نیست بلکه ممنوع هم هست شرعا.

2. پیام دیگر  (و ما املک لک من الله من شیء . اینست که هرچند استغفار کردن از ناحیه ی ما بندگان خداست ولی قبول آن در اختیار خداوند متعال هستش که اون هم شرایطی داره ولذا وعده ی استغفار حضرت ابراهیم به پدر خوانده اش بخاطر آنکه شرایط استغفار فراهم نشد اصلا تحقق هم پیدا نکرد همانگونه که وساطت حضرت نوح نزد خداوند برای فرزند مشرکش سودمند  واقع نشد پسر نوح در آب غرق شد و حضرت نوح هم بخاطر این وساطتی که کرده بود از خدا عذر خواهی کرد بخدا عرض کرد : رب انی اعوذو بک ان اسئلک ما لیس لی به علم و الا تغفر لی و ترحمنی اکم من الخاسرین .

پروردگارا من ازاینکه چیزی رو ازشما بخواهم که به اون علم ندارم بتو پناه میبرم و اگر مرا نیامرزی و به من رحم نکنی من از زیانکاران خواهم بود.

انچه که درباره ی نحوه برخورد حضرت ابراهیم با پدر خوانده اش و حضرت نوح با فرزندش عرض کردیم برخواسته از تعالیم اسلام درباره ی منحرفین و برخورد منحرفین این یک راهبرد دینیست اسلام در برخورد با تخلفات عملکردش قاطع و بدور از تعارفات و ملاحظات است تا جاییکه وقتیکه خطاب ولا تقربا هذه الشجره فتکونا من الظالمین . ازطرف حضرت ادمعلیه السلام رعایت نشد عتاب قل نحبتوا بعضکم لبعض عدو دامن ایشان رو گرفت . حتی با عذر خواهی حضرت ادم که ربنا ظلمنا انفسنا و پذیرش توبه ی ایشان از طرف خدا که فرمود ثم اجتباه ربه فتاب علیه فهدی اما در عین حال هیچ گاه حضرت ادم به اون مکانی که در بهشت داشت برنگشت و درباره ی پیامبر دیگرش یعنی حضرت یونس خدا میفرماید و ذالنون اذ ذهب مغاضبا فظن ان لن نقدر علیه هنگامیکه حضرت یونس خشمگینانه قوم خودش رو ترک کرد رفت خدا میفرماید ایشون فکر میکرد که مابهش سخت نمیگیریم در حالیکه خدا با ایشون برخورد کرد  و نمونه های فراوان دیگر هم در قران هست  که نشون میده خدا با کسی تعارف نداره خداوند متعال با این روش خود به همه ی حاکمان و متولیان امور آموخته که اون ها هم با متخلف ومنحرف همینگونه برخورد کنند . هیچ وقت خویشاوند سالاری بر انها حاکم نباشه  . حضرت امیر علیه السلام بطور دقیق و قاطع همه ی عمر پر برکتشون به همین شکل عمل کردن با برادر خودشون همانگونه عمل میکرد که با دیگران عمل میکنه عده ای این رفتار امیر المومنین رو برنتابیدن اومدن محضر حضرت محمد صل الله علیه واله وسلم از امیرالمومنین گله کردن که ایشون خیلی سختگیره فامر رسول الله منادیا فنادا فی الناس پیامبر یک شخصی را صدا زدن فرمودند ندا بدید عرفعوا السنتکم ان علی ابن ابی طالب درباره علی اینجوری انتقاد نکنید درباره امیر المومنین اینجور حرف نزنید . فانه خشن فی ذات الله زبان و سعایت و انتقاد را از علی بردارید او مردیست کهدرباره خدا متسلب است استوار است سختگیر است غیر مداهنن فی دینه علی در دین خودش با کسی مداهنه نمیکنه سستی نمیکنه بر همین اساس اصول حاکم بر سیاست امیر المومنین علیه السلام بودند :

1. صداقت : امیرالمومنین به کسی دروغ نمی گفت برخلاف برخی از کسانیکه مقام دولتی مدیریتی پیدا میکنند دروغ میگن و وعده های دروغ میدن هیچ باکشونم نیست  .

2. قانون محوری : امیرالمومنین براساس قانون حرکت میکرد .

3. انتقاد پذیری : تو سر منتقدین نمزد امیالمومنین استقبال میکرد از منتقدین .

4. شایسته محوری : بر اساس رفاقت و حزب گروه جریان افراد رو سر کار نمی اورد امیرالمومنین.

5. انسان محوری : امیرالمومنین بر مردم کشورش حق شهروندی قائل بود تا جاییکه یه مسیحی وقتی گدایی میکرد تو  جامعه پرس و جو میکردن که چرا این شخص گدایی میکنه گفتن که تا وقتیکه جان داشته چشم داشت کار میکرد الان که توانش رفته وچشم نداره داره گدایی میکنه حضرت خیلی ناراحت شدن دستور دادن از بیت المال برای ایشون حقی رو تعیین کنن وبعد به اون کسانی رو که با ایشون کار میکردند در اون جامعه بودن عتاب کردن فرمودند تا وقتیکه جان داشت و نیرو داشت ازش کار کشیدین و الان به این روز انداختینش بنابراین ریاست طلبان و خویشاوندسالاران بدانند که این عدالت و قاطعیت امیرالمومنین الگوی انهاست و نمیشه اینها با انواع حیله ها و دسیسه ها و استفاده ابزاری از جاهلان دست به اقداماتی بزنن همونجوریکه در زمان امیرالمومنین برنتابیدند ریاست طلب ها فرصت طلب ها دنیاخواهان دشمنان امیرالمومنین که یه روزی دوست امیرالمومنین و از نزدیکان حضرت محمد صل الله علیه واله وسلم بودند  کسانی مثل خوارج و نهروان مثل ابن ملجم که مورد عنایت خاص حضرت علی علیه السلام بودن بالاخره بدست این اشق الاشقیا به شهادت رسیدند .

یکی از دانشمندان مسیحی درباره ی حضرت علی و علت شهادت ایشان یه جمله تاریخی و ماندگاری دارد او میگوید: قتل علی فی محرابه عبادته ی  لشدته عدل . امیرالمومنین بخاطر شدت عدالت ورزیش و رعایت عدالت بشهادت رسید ما هم امروز از این مصلی قدس دل هارو روانه ی حرم امیرالمومنین اولین مظلوم عالم اولین کسیکه بعد از رسول خدا در عالم هستی مقام و موقعیت داره ببریم زیارت کوتاهی که مرحوم کلینی نقل کرده و مرحوم محدث قمی در مفاتیح ذکر کرده ارتباط با اون امام مظلوم پیدا کنیم هدیه کنیم بروح مطهرامام و شهدا ،شهدا محراب شهدا مدافعین حرم شهدا مدافع وطن و همه ی گذشتگان کسانیکه از این جمع بلقاء خدا پیوستند پارسال بودن و امسال در جمع مانیستن .

اخبار
ارتباط با امام جمعه