دوشنبه 1396/8/1 - 26 : 20
مشخصات امام جمعه
علی عادلپور
علی عادلپور
حاجي آباد (قنوات)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28
اگر کوتاه بیاییم دشمن جلوتر خواهد آمد

نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته بیست و هشتم مهر ماه شهر قنوات به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج‌آقای عادل‌پور، با حضور مردم متدین و انقلابی بخش مرکزی در مسجد اعظم شهر قنوات برگزار گردید. حجت الاسلام عادل‌پور در خطبه اول ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، در ادامه مبحث ویژه ماه محرم در هفته‌های گذشته که به علل قیام امام حسین علیه السلام پرداخته بودند این هفته هم فلسفه‌ی دیگری از انقلاب امام حسین علیه السلام را دنیاگرایی اهل زمانش و حرص در مطامع دنیا بیان کردند. ایشان با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه معارج، حرص را از اوصاف بد بندگان عنوان کردند که خداوند نیز انسان بی‌تاب و حریص را کسی دانسته که هرگاه به او بدی رسد نادان است و هرگاه خیری به او رسد بخیل است. و تنها نمازگزاران که بر نمازشان مداومت دارند از این اوصاف بد، بدور خواهند بود. خطیب جمعه در پاسخ به شبهه احتمالی در این مورد که چگونه خداوند که انسان را در جایی از قرآن بهترین مخلوق خود بیان داشته، در این‌جا او را حریص توصیف می‌کند، این‌طور گفتند که در آفرینش انسان امور متضاد قرار داده شده تا باعث تکامل او گردد؛ نفس، انسان را به بدی سوق می‌دهد و عقل او را بازمی‌دارد. و این انتخاب میان خیر و شر است که رشد و تربیت و تزکیه انسان را موجب می‌شود. حجت الاسلام عادل‌پور، بیشتر کسانی که در واقعه عاشورا به جنگ با امام حسین علیه السلام آمدند یا سیاهی لشکر مقابل ایشان بودند را کسانی دانستند که در پی وعده و وعیدهای یزیدی و عبیدالله به طمع مطامع دنیا آمده بودند که نصیب‌شان هم نشد. به همین خاطر هم کسانی که به طمع دنیا آمده بودند هنوز واقعه عاشورا تمام نشده بود، دچار این همه گرفتاری شده بودند. خطیب جمعه نشان‌های انسان حریص را جزع به هنگام سختی و بخل به هنگام کامیابی بیان کردند و به چندین روایت از امیر المؤمنین علی علیه السلام اشاره کردند که حضرتش فرموده‌اند: «حرص رزق را زیاد نمی‌کند.» و باز بیان داشته‌اند: «انسان حریص دائما اسیر است.» و در جای دیگر فرموده‌اند: «حرص بستر رنج‌ها و دردهای دنیا و آخرت است.»

حاج‌آقای عادل‌پور در پایان خطبه اول ریشه بسیاری از ناهنجاری‌های امروز جامعه را همین حرص و بخل دانستند که خود فرد و جامعه‌اش را گرفتار می‌کند. در مقابل تنها نمازگزاران که بر نمازشان مداومت می‌کنند، نجات خواهند یافت. کسانی که می‌گویند: «ربنا آتنا فی الدنیا حسنة و فی الآخرة حسنة و قنا عذاب النار.»

حجت الاسلام عادل‌پور در خطبه دوم، ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، به فرازی از زیارت اربعین اشاره کردند که در آن خصلت‌های لشکر یزید این‌طور بیان شده که کسانی بودند که دنیا مغرورشان کرده و بهره واقعی خود را به فرومایه‌ترین و پست‌ترین چیزها فروختند و آخرتشان را به کم‌ترین بها به فروش گذاشتند. تکبر کردند و خود را در دامن هوای نفس انداختند و پروردگار و پیامبرش را به خشم آوردند. ایشان، این را داستان کسانی دانستند که در برابر حسین بن علی علیهما السلام ایستادند.

خطیب جمعه سپس به حماسه پیاده‌روی اربعین اشاره کردند و از برپاکنندگان موکب‌ها و زائرین خواستند تا بکوشند که حال و هوای زیارت را از خود دور نکنند. ایشان ضمن این‌که اربعین حسینی را امروز دانشگاهی دانستند که فارغ التحصیلان آن در سراسر عالم حضور دارند، همه زائرین حسینی را به پنج شعار بزرگ این نهضت توجه دادند تا همیشه این شعائر را فریاد بزنند؛ اول هیهات من الذلة، دوم الحیات مع الظالمین الا برما، سوم کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا، چهارم إن تنصروا الله ینصرکم و پنجم و در نهایت این‌که سر و تن برای اهداف حسین دادن و دم برنیاوردن و با شور و شعور، دشمنان را به خشم آوردن. حجت الاسلام و المسلمین عادل‌پور هدف و نیت در زیارت اربعین را هم‌چون هدف رسالت انبیای الهی، عالم و خردمند کردن مردم و تهذیب نفس برشمردند و خاطر نشان کردند که همین شعائر جوانان و ملت ایران است که در برابر فریادهای جاهلانه و دیوانه‌وار رئیس جمهور آمریکا، نشان‌دهنده ناکامی آن ها در رسیدن به اهداف شوم‌شان در غرب آسیاست.

خطیب جمعه در ادامه با اشاره به شرارت‌های آمریکا در قضیه برجام بیان کردند که اگر کوتاه بیاییم دشمن جلوتر خواهد آمد و این همان اثبات سخن امام راحل است که فرمود آمریکا شیطان بزرگ است.

ایشان در پایان ضمن اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی پیرامون دخالت‌های امروز آمریکا و صهیونیسم در منطقه که عامل ناامنی خاورمیانه شده است، از طرح فقیه جامع الشرایط حضرت آیت الله سیستانی و دولت عراق و ملت کرد که باعث شد تا با آرامش تمام، این قطعه از سرزمین عراق به کشور عراق متصل گردد، تقدیر و تشکر کردند؛ همان طرحی که نقشه صهیونیسم را نقش بر آب کرد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه