پنج شنبه 1396/1/3 - 48 : 20
مشخصات امام جمعه
علی عادلپور
علی عادلپور
حاجي آباد (قنوات)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/5/29
کودتا 28 مرداد یک آزمون تاریخی است

   نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته (۱۳۹۵/۵/۲۹) شهر قنوات به امامت حجت الاسلام و المسلمین عادلپور امام جمعه قنوات و با حضور مردم و مسئولین بخش مرکزی در مسجد اعظم شهر قنوات برگزار گردید.

 

   حجت الاسلام عادلپور در خطبه اول ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، به عبارت «فوز عظیم» اشاره داشتند که در آیات و روایات آمده است و شامل حال متقین و کسانی است که در رحمت الهی داخل باشند. امام جمعه قنوات در ادامه سلسله بحثهای قرآنی خود درباره موضوع استکبار ستیزی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که می فرماید :«واما الذین کفروا فلن تکن آیاتی تتلی علیکم فاستکبرتم فکنتم قوما مجرمین». اشاره به عاقبت زیانبار مستکبرین همیندر این دنیا و هم درآخرت نمودندو همچنین با اشاره به عبارت «یدخلهم ربهم فی رحمه» فرمودند مومنین هم در این دنیا هم در آخرت در رحمت الهی هستند.

 

   خطیب جمعه قنوات در خطبه دوم ضمن دعوت به تقوای الهی با توجه به حدیثی از امام صادق(ع)، چهار عمل را برای انسان نجات بخش دانستند. پناه دادن به یتیم ، مهربانی با ضعیفان، محبت به والدین و مدارا با زیر دستان. ایشان سپس به مناسبتهای روز اشاره داشتند، ضمن یادآوری کودتای 28مرداد سال1332 به فرمایش مقام معظم رهبری اشاره داشتند که این کودتا یک آزمون تاریخی است و امتحانی برای مومنین و عبرتی برای همه زمانها است که نباید به آمریکا تکیه کنیم. نکته مهم در این ماجرا این است که مستکبرین همیشه درصدد سلطه بر منابع مستضعفین هستند و هر زمان که دشمن از ما تعریف کرد باید بدانیم که مسیر را اشتباه می رویم. امام جمعه شهر قنوات در ادامه اشاره به تبعید امام کاظم(ع) از مدینه به عراق داشتند و فرمودندکه همواره در طول تاریخ مستکبرین با مومنین سر ستیز داشتند و هیچگاه مومنین با مستکبرین همراهی نکردند.

 

   حجت الاسلام عادلپور به روز جهانی مسجد اشاره کردند و ضمن اشاره به جایگاه مهم تربیتی مساجد فرمودند باید در مدیریت و برنامه های مساجد تحولاتی در زمینه هیات امنا، امامت مساجد و فعالیت های آن ایجاد گردد. مساجد باید مثل صدر اسلام محل رجوع عموم مردم و حل مشکلات مومنین باشد. ایشان با اشاره به آیه قرآن«انما یعمر مساجد الله من آمن بالله » یکی از مصادیق مهم آبادانی و عمران مساجد را پر رونق بودن مراجعات مردمی به مساجد دانستند .

 

   خطیب جمعه قنوات با بزرگداشت روز پزشک و تبریک این مناسبت به جامعه پزشکی با اشاره به فرمایش رسول اکرم(ص) که فرمود «انا طبیب دوار بطبه» فرمودند، متاسفانه پزشکان ما در کلانشهرها سکونت دارند و باید به مناطق محروم هجرت کنند. ایشان همچنین به روز کارمند اشاره کردند و ضمن تبریک به این قشر زحمتکش جامعه، ارزیابی کارمندان را دور از واقعیت دانستند و خواستار تدبیری درست برای عملکرد بهتر این بخش شدند ، تا کارمند خدوم و صادق، از کارمند خاطی مشخص گردد.

   استاد حوزه علمیه در پایان ضمن اشاره به شهادت امام رضا(ع) بنا به روایتی، از حضور مومنین و مومنات و مسئولین شهر جهت شرکت در نماز جمعه تشکر و از مسئولین در خواست کمک بیشتر برای رفع گرفتاری جوانان به ویژه مشکل بیکاری آنان کردند.

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه