جمعه 1396/5/27 - 50 : 7
مشخصات امام جمعه
علی عادلپور
علی عادلپور
حاجي آباد (قنوات)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
باید مراقب توطئه‌ها و مکرهای دشمن بود

نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته بیستم مرداد ماه شهر قنوات به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای عادل‌پور با حضور مردم متدین و انقلابی بخش مرکزی در مسجد اعظم شهر قنوات برگزار گردید. حجت الاسلام عادل‌پور در خطبه اول ضمن توصیۀ خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، حدیثی از امام صادق علیه السلام نقل کردند که حضرت فرموده‌اند اهل تقوی ایمان به آخرت دارند و آخرت را به عینه هر روز مشاهده می‌کنند. ایشان در ادامه با استناد به آیه نود از سوره‌ی مبارکه‌ی نحل که در آن خداوند انسان‌ها را به عدالت و احسان و رسیدگی به خویشاوندان سفارش و از زشتی و منکر و ستم نهی می‌کند، این‌طور بیان کردند که یکی از آداب مهم معاشرت، خیرخواهی و خدمت به یک‌دیگر است. چیزی که اگر مسلمانان امروز به آن عمل می‌کردند دیگر شاهد این حجم از قتل، غارت و خون‌ریزی امت اسلام به دست خودشان نبودیم.

سپس خطیب جمعه با اشاره به آیه‌ی ۱۹۵ از سوره‌ی مبارکه‌ی بقره که در آن توصیه به نیکی شده است، چراکه خداوند نیکوکاران را دوست دارد و آیه‌ی ۳۰ از سوره‌ی مبارکه‌ی نحل که در آن برای نیکوکاران پاداش نیکویی وعده داده شده است، نمازگزاران را توصیه به نیکی و خیر و خیرخواهی برای یک‌دیگر کردند. حجت الاسلام عادل پور در خطبه دوم ضمن دعوت خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، با استناد به حدیثی که در آن برای کسی که ساعتی از عمر خود را برای برآوردن حاجات دیگران مصرف کند حتی اگر آن حاجات را نتواند برآورده کند خیر و پاداش فراوانی در نظر گرفته شده است، بیان داشتند که پیام‌های دین مبنی بر خدمت به یک‌دیگر بسیار روشن است.

خطیب جمعه پس از آن، با اشاره به مسئله مهم اقتصاد، تولید و اشتغال و معیشت مردم به خصوص قشر محروم جامعه، از رئیس جمهور محترم خواستند تا به صحبت‌های مهمی که در این زمینه داشته‌اند، توجه نمایند. حاج‌آقای عادل‌پور خطاب اصلی صحبت‌های جناب آقای دکتر روحانی را خودشان و تیم اقتصادی دولت دانستند که بایدهایی طرح شده در این سخنرانی‌ها را خود ایشان و دولت ایشان باید عملی کنند.

حاج آقای عادل پور سپس به روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی اشاره کردند و فرمودند که اگر عبارت حقوق بشر را در کنار اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله قرار دهیم، حقوق بشر به معنای کامل خود دست پیدا خواهد کرد. ولی امروزه متأسفانه در بسیاری از کشورهای اسلامی به خصوص کشورهای منطقه شاهدیم که نه از حقوق بشر خبری هست و نه از کرامت انسانی، چرا که معمولا اظهار مسلمانی هست اما دستور از جای دیگری گرفته می‌شود. خطیب جمعه در ادامه با اشاره به نامه حضرت مسلم بن عقیل به سرور و سالار شهیدان، که عمق بی‌وفایی کوفیان نسبت به امام حسین علیه السلام را به وضوح نشان می‌دهد، هشدار دادند که در این زمان هم باید مراقب توطئه‌ها و مکرهای دشمن بود. هم‌چنان که حالا نمونه‌اش را می‌توان در مکاتبات و تعاملات بر سر موضوع برجام دنبال کرد. ایشان هم‌چنین از حرکت های جهادی دانشجویی که مبنای‌شان اعزام متخصصین به مناطق محروم است تقدیر کردند و خواستار تقویت چنین نهضت‌هایی شدند.

خطیب جمعه در پایان خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر قنوات با تبریک روز خبرنگار از خبرنگاران استان قم خواستند تا یکی از اهم اهداف خود را پیگیری مطالبات مردم از مسؤولین قرار دهند. حجت الاسلام و المسلمین عادل‌پور با اشاره به سفرهای مسؤولین کشور به استان قم، و زیارت‌ها و دیدارهای‌شان با علما و مراجع، از عدم ملاقات و دیدار مردمی آن‌ها به ویژه با مردم بخش‌های محروم استان انتقاد کردند و از خبرنگاران خواستند که این مسئله را به عنوان یکی از اهم مطالبات مردمی در صدر کارویژه‌ی خبرنگاری خود با عنوان مطالبه‌گری قرار دهند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه