دوشنبه 1396/9/27 - 32 : 8
مشخصات امام جمعه
ماشاءا... ابراهیمی
ماشاءا... ابراهیمی
خلجستان(دستجرد)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
در پی حادثه دلخراش و دردناک زلزله در استان کرمانشاه مقام معظم و معزز رهبری فرمودند: همه باید به یاری آسیب دیدگان بشتابیم
 

                                               

26/ آبان /1396

خطیب جمعه این هفته

حضرت حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه محترم

مدت  دو خطبه : 39:30       خطبه اول : 16دقیقه     خطبه دوم : 23:30دقیقه

 

 

 

***خطبه اول***

دعوت به تقوای الهی و رعایت حدود پروردگار و حلال و حرام الهی سفارش میکنم .

در روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم :الا اخبرکم به دائکم من... آیا نمی خواهید من درد شما را بگویم  و دوای درد شما راهم بگویم .

درد شما چیست ؟و دوای آن چیست ؟این همه مشکل در جامعه ما پیدا می شود این درد از کجاست؟ و دوای آن چیست؟رسول اکرم در این روایت می فرماید: دائکم الذنوب و دوائکم الاستغفار..... درد شما گناهان شماست ظلم در حق نفس است گناه ظلم است ، درد است بیستر بدبختی های جامعه در اثرگناهان ماست برخی مشکلات در اثر گناهان ماست باید قبول کنیم که گناه درد است باید قبول کنیم که گناه موجب بدبختی می شود باید قبول کنیم که گناه درکشور ما ،درزندگی ما ،در جامعه ما ،ودرشهرما اثر خواهدگذاشت.  رسول اکرم فرمودند : درد شما گناهان شماست و دوای آن استغفار و توبه کردن است اگر می خواهید خوب بشوید اگر میخواهید خانه شما ، شهرمان،کشورمان، خوب بشود باید گناه راکنار بگذارید . اگر کسی در اداره ای مشغول کار است کارهای خوب مؤثر است در جامعه ولی این اعتقاد را ندارد که اگر کم کاری کند این گناه هم مؤثراست این گناه در جامعه اثرمی گذارد این اعتقاد را ندارد که اگر رشوه بگیرد و این رشوه گرفتن هم در جامعه مؤثر است این اعتقاد را ندارد که اگر مردم را معطل کند و مردم را اذیّت کند سرکارش این هم مؤثراست .

پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم : در اواخر عمرشان در لحظات پایانی عمرپربرکت

 

خویش که 63 سال عمر کردن مرتب این روزهای آخرمی آمد وبا آن کسالتی که عارض شده بود باآن همه کسالت از دنیارفتند بنابرقولی هم سمّ و زهری که به خوردآن بزرگوار دادند به شهادت رسیدند . چندین بارآمدند درمسجد درحالی که  امیرالمؤمنین وابن عباس بازوان رسول خدا را گرفته بودند وحضرت را همراهی می کردند تا مسجد بالای منبر همین را فرموند: إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی؛ أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ  من از میان شما میروم ولی دو چیز سنگین و گرانبها در میان شما به ودیعه و امانت میگذام:     

 1- کتاب خدا قرآن           2- عترتم   واین دو از هم جدا نمی شوند .

عترت یعنی اهل بیتم این دو تا از هم جدا نمی شوند تا در حوض کوثر برمن وارد شوند . ببینیم چقدر در شب و روز قرآن می خوانیم چقدر به دستورات قرآن عمل می کنیم قرآن باید در متن زندگی ما باشد هر روزقرآن بخوانیم ،بچه ها را دعوت کنیم به قرآن خواندن. رسول خدا می فرمایند: من وقر القرآن فقد وقر الله کسی که قرآن را تعظیم کند خدارا تعظیم کرده است .قرآن کلام خداست معجزه الهی است نباید ازقرآن غفلت کرد و بالاترین احترام به قرآن عمل به قرآن است قرآن میفرماید: وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا   و همگی به ریسمان خدا [= قرآن و اسلام ، و هرگونه وسیله وحدت‌]، چنگ زنید،و پراکنده نشوید اگرمی خواهید دشمن جرأت نکند به شما نزدیک شود هر روز برای شما توطئه چینی نکند با هم باشید هرگاه ببیند یک مقدار شما باهم فاصله دارید ساز جدایی و تفرقه میزنید او تهدیدش  و تحریم هایش بیشتر می شود. وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ   هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید         هر چه می دانید آمادگی پیدا کنید از تجهیزات جنگی و نیرو برای مقابله با دشمن. دشمن نمی خواهد تجهیزات جنگی داشته باشیم نمیخواهد موشک داشته باشیم هی میگوید ایران

 

باید دست از موشک بردارد خوب می ترسد از موشک ،چون موشک مقابله می کند با موشک های آنها . ترس دارند قرآن می گوید آماده باشید این هیاهوهای دشمن برای این است که ما همیشه ضعیف باشیم قوی نباشیم نباید هیچ توجه ای به این هیاهو ی دشمن داشته باشیم.                                                                                                                                   

قرائت سوره : کوثر

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ                            

         به نام خداوند رحمتگر مهربان

 

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ ﴿۱                         

                ما تو را [چشمه] كوثر داديم (۱)

 

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾            

 پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى كن (۲)

 

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾                   

           دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود (۳)

 

    

                                                                       

***خطبه دوم***

اوصیکم یا عباد الله و نفسی به تقوالله     دعوت به تقوای الهی

تقوایی که بهترین زاد راه و توشه سفر به آخرت است . سفری که ما هنوز نرفته ایم و در جلو داریم . سلام بر آن پیامبری که طبق فرمایش قرآن کریم :بالمومنین رئوف الرحیم نسبت به مؤمنان مهربان و دارای رحمت است رحمتی که در تمام حالات از وجود مبارک آن حضرت می بارید . حتی در زمانی در جنگ اُحد دشمنان ضربات متعدد به دست و صورت و بدن آن حضرت وارد کردند ودندان مبارکش شکست . بازهم آن معدن رحمت و رأفت در حالی که خون از چهره اش پاک می کرد فرمودند: اللهم اهدنا قومی .... خدایا قوم من را هدایت کن .

دختران معصوم را زنده به گور می کردند در زمان قبل از اسلام و زمان جاهلیت ، این پیامبر آمد با بوسیدن دست فاطمه سلامُ الله علیها یاد داد حرمت دختر را باید نگه داشت . سالروز رحلت جانگداز رسول خاتم فخر کائنات حضرت محمد ابن عبدالله صلی الله علیه وآله وسلم وسبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی (ع) و هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت افتخار ایران اسلامی که این امام عزیز را در خود دارد و هزاران عاشق این روزها در کنار حرمش عرض ادب می کنند امام علی ابن موسی الرضا المرتضی علیه السلام را تسلیت و تعزیت دارم محضر مقدس قطب دایره امکان حضرت ولی الله الاعظم خاتم الاوصیاء حجت ابن الحسن المهدی( ارواحنا له الفداه )

***************************************

جمعه آخر ماه صفر و در روزهای پایانی ماه صفر ،دو ماه عزاداری ، دو ماه عرض ادب به

 

ساحت مقدس ابی عبدالله الحسین و ائمه معصومین رسول مکرم اسلام و امام مجتبی و امام علی ابن موسی الرضا علیهم السلام رو به پایان است .یَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ   اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد از خدا پروا كنيد و با راستان باشيد

***************************************

 حادثه دردناک دیگری که در این روزهای آخر ماه صفر در هفته گذشته داشتیم تسلیت عرض می کنم حادثه دلخراش و دردناک زلزله در استان کرمانشاه که منجر شد به جانباختن بیش ازچهارصدنفر و بیش از هفت هزارنفر از هموطنان عزیزمان مجروح گردیدند .از خداوند متعال طلب رحمت ومغفرت برای این عزیزان ازدسته رفته وصبر و اَجر برای بازماندگان وشِفای آجل برای مصدومان این مصیبت دارم . مصیبتی که بسیار سخت و درد آور بود برای ملت ما ،از همه عزیزان می خواهم از کمک های خود دریغ نکنید .

مقام معظم رهبری در پی این حادثه تلخ فرمودند: همه باید به یاری آسیب دیدگان بشتابیم . مردم ، دولت ،سپاه ، ارتش وبسیج . از همه عزیزان که تا به حال این عزیزان را کمک کرده اند و به درد این عزیزان مرهم گذاشتندبا حضورشان با کمک های مادیشان با دعاهایشان آنها را خوشحال کردند که این گونه ملت به پشتیبانی آنها آمد تشکر میکنم .

***************************************

در هفته وقف قرار داریم هفته وقف را باید گرامی بداریم هفته ای که در آن هستیم این سنت حسنة پیامبر اکرم و ائمه معصومین اول واقف خود پیامبر اکرم بوده است بعد امیرالمؤمنین چشمه هایی که آن بزرگوار با دستهای خود ایجاد کردند را وقف کردند. تفاوت وقف و خمس و زکات و انفاق این است که آنها مالهایی است که داده می شود و تمام می شود تکلیف ادا شده ولی دیگه چیزی نمی ماند ولی وقف آثارش می ماند مثل

وقف مدارس ، وقف حوزه های علمیه ، پل، مساجد و حسینیه ها و...

رسول مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم : هرگاه اولاد آدم بمیرد پرونده عملش بسته می شود مگر از سه چیز: صدقه الاجاریه   صدقه جاریه  همین وقف صدقه جاریه است.

***************************************

بنا بر قولی شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام است .

***************************************

26آبان سالروز آزادسازی سوسنگرد شهر عاشقان شهادت . دشمن خیلی تلاش کرد سوسنگرد را بگیرد با حملات گرفت امام فرمودند: باید سوسنگرد آزاد شود . اگر سوسنگرد آزاد نمی شد بسا اهواز هم گرفته می شد دشمنان همین نقشه را داشتند که 6آبان 59 فرمان امام عملی شد وسوسنگردآزاد شدیادشهدای گرانقدرسوسنگرد را گرامی میداریم .

***************************************

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: هرکس برای حسنم گریه کند کور وارد قیامت نمی شود و هر چشمی که برای او بگریدفردای قیامت کور نخواهد بود وهر قدمی برای حسنم بر دارد روز قیامت آن قدم نخواهد لرزید بر صراط هم نخواهد لرزید .

***************************************درپایان ذکر مصیبت حضرت امام حسن علیه السلام

 

قرائت سوره: عصر

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

 

وَالْعَصْرِ ﴿۱

 

سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل] (۱)

 

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿۲

 

كه واقعا انسان دستخوش زيان است (۲)

 

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳

 

مگر كسانى كه گرويده و كارهاى شايسته كرده و همديگر را به حق سفارش و به شكيبايى توصيه كرده‏ اند (۳)

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه