سه شنبه 1395/11/5 - 34 : 6
مشخصات امام جمعه
حمیدرضا شکری
حمیدرضا شکری
كلاته خيج
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
اگر خطوط قرمز نظام و رهبری در طول مذاکرات و برجام رعایت می شد امروز شاهد این همه خسارت و اظهار ندامت نبودیم! انقلابی عمل کردن در سیاست خارجی و روابط بین الملل، روش امام راحل و رهبر حکیم انقلاب بوده است و عامل پیشرفت نظام و انقلاب در عرصه های مختلف فرهنگ، سیاست اقتصاد و دشمن شناسی و انقلابی عمل کردن و انقلابی ماندن مسئولان است.

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه کلاته خیج:
خطبه اول:
الحمد للّه ربّ العالمین أحمده وأشکره وأستعینه وأستغفره وأتوکّل علیه وأصلّی وأسلّم علی حبیبه ونجیبه وخیرته فی خلقه حافظ سرّه ومبلّغ رسالاته بشیررحمته ونذیرنقمته سیّدنا و نبیّنا وحبیب قلوبنا أبی‌القاسم المصطفی محمّد وعلی ءاله الأطیبین الأطهرین وصحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.
قَالَ الله العَظیم فِی القرآن الحکیم:
« فَإِمَّا يَأْتِيَنَّکُمْ مِنِّي هُديً فَمَنْ تَبِعَ هُدايَ فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ»
بقره/ 38
ترجمه:
" هرکس راهنمایی خدا را قبول کند نه غصه دار می شود و نه وحشت می کند."

 

اوصيکُم يَاعِبادَالله وَنَفسي بِتَقوَي الله ونَظمَ اَمرکُم.
خودم وشما بندگان خدا را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی ونظم در امور.
طهارت در فکر و زبان و دست و گوش و دامن و شکم و قلم و قدم در تمام این موارد طهارت و تقوا ورزیدن سخت و دشوار است اما ثمرات بزرگ این امر در دنیا و آخرت ثمرات شیرینی را به همراه دارد. خدای متعال در آیه  73 سوره مبارکه زُمَر به ثمرات مهم تقوا اشاره می کند و می فرماید: درعالم قیامت خواهید دید افرادی را که اهل تقوا هستند به صورت دسته جمعی به سوی بهشت حرکت داده می شوند. این شیرین ترین پیامد و برکت نهفته در مسأله تقوا است.

گروهی از مردم زمان بعثت پیامبر اکرم(ص) تا این زمان بخاطر نداشتن علم گسترده و عدم پختگیِ عقل، بدون اینکه عنادی با خدا داشته باشند بخشی ازحقایق و معارف و وعده های خدا را قبول نمی کردند و چون آدمهای لجوجی نیستند خداوند نسبت به آنها تهدید و سختگیری ندارد. از اینجهت خداوند نسبت به این دسته افراد که در باور بعضی از مسائل ضعیف هستند راهی را بنام« راهِ دلیل و برهان» بازگشایی کرد که آنها با شنیدن آن بلافاصله راه ایمان و عمل صالح را می پذیرند و ادامه می دهند. آیه « يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَکُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْکُمْ نُوراً مُبينا » نساء/174
"  ای مردم از ناحیه پروردگارتان برایتان برهانی آمد و ما نوری آشکار را برشما نازل کردیم"
خداوند دراین آیه کُلّ مردم را با يا أَيُّهَا النَّاسُ خطاب قرار داده و بهمه خطاب می کند که مربّی و پروردگار و پرورش دهنده و همه کاره شما بعنوان دلیل و برهان برای شما آمده است و نور روشنگری که تردید و ناتوانی شما را در عدم قبول حقایق درمان و معالجه می کند. قرآن مجید تمام سرمایه های مورد نیاز بشر  را دارد و چیزی را در آن ناقص نگذاشته است و کسی که آنرا قبول کند درقیامت أهل نجات می شود.
از وضع زندگی کردن بعضی از مردم معلوم است که نمیخواهند بهشت را بپذیرند! چون وقتی به آنها گفته می شود چرا مشروب یا رِبا میخوری؟ می گویند: دلم میخواهد! زنی با آرایش غلیظ به قصد خود نمایی بیرون می آید میگوید: دلم اینطوری میخواهد! خدا به پیامبرش می فرماید: اینهایی که این گونه اند و حرفهای تو را قبول نمی کنند و دنبال عقاید خودشان هستند رهایشان کن اینها دوست دارند جهنم بروند و جهنم را خدا میفرماید:

« فِي سَمُومٍ وَحَمِيمٍ. وَظِلٍّ مِنْ يَحْمُومٍ...» واقعه/44-41
پر از دود هست ! تراکم جمعیت هم در هفت طبقه جهنم بحدی است که جهنمیان از جایشان نمی توانند تکان بخورند! اما در بهشت به مؤمنین می گویند: تمام این باغ و کاخ و أنواع میوه ها و رودخانه های جاری و چشمه هایی که خدا در سوره دهر با عنوان چشمه شیر، چشمه عسل و چشمه های دیگر نام می برد مال توست! ولی یک عده ای می گویند: ما دلمان نمیخواهد بهشت برویم! اگر آدم میخواهد با پروردگار رابطه برقرار کند عمل صالح انجام دهد و حرام را ترک کند زندگی خوشی در دنیا داشته باشد که غصه و ترس در آن نباشد راهش فقط قرآن است.
«فَإِمَّا يَأْتِيَنَّکُمْ مِنِّي هُديً فَمَنْ تَبِعَ هُدايَ فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ» بقره/38
هرکس راهنمایی خدا را قبول کند نه غصه دار می شود و نه وحشت می کند.
یک عَالم کهنسال بزرگی از أهل ملایرِ همدان بود بنام حاج شیخ اسماعیل ملایری که چون تحت پرورشِ خوبِ دو استاد قرار گرفته بسیار انسان فوق العاده ای شد. یکی از آن اساتیدش مرحوم آیت الله میرزا جواد آقای ملکی تبریزی استاد اخلاق و عرفان امام و مراجع گذشته بود که درباره اش نقل شده بعد از بدن حضرت معصومه (ع) بدنی با قداست تر از پیکر ایشان در قم دفن نشده است!! استاد دیگری که این عالم ملایری خیلی با او حَشر و نَشر داشت آیت الله حاج شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی که اتفاقا ایشان هم بسیار انسان با کرامت و فوق العاده ای بود! پسری داشت بنام شیخ علی اهل خدا که نزدیک به 10 سال قبل در تهران وفات یافت. همین پسرش نقل می کند: روز آخر ماه مبارک رمضان که مردم در تردید بودند  آیا فردا عید فطر هست یا نه؟ نزدیکیهای غروب که هوا کمی روشن بود پدرم شیخ حسنعلی نخودکی بمن گفت: برو بالای پشت بام ببین ماهِ شب اول فطر پیداست تا فردا من بمردم اعلان عید کنم؟ میگه رفتم بالا و چون غروب شده بود أبرهای زیادی وجود داشت و نمی شد فهمید که ماه هست یا نه!گفتم: بابا، ابر زیاد هست نمیشود دید. بمن گفت بیچاره ! ماه را که می شود دید ولی تو زورت نمیرسد! دوباره برو بالای پشت بام به ابرها بگو پدرم حاج شیخ حسنعلی نخودکی میگه: برید کنار ببینم ماه شب اول فطر طلوع کرده یا نه؟ بعد دوباره برگردید سرجایتان! ایشان می گوید: با این حرفی که پدرم زد وحشتم گرفت و دیگه نمیتوانستم حرف بزنم. رفتم به ابرها گفتم پدرم حاج شیخ حسنعلی میگه برید کنار. گفت: ابرها سریع رفتند کنار ماه پیدا شد دوباره ابرها آمدند سرجایشان! گفتم: پدرجان، من ماه را کامل دیدم. بهرحال ایشون هم یکی از اساتید این شیخ اسماعیل ملایری بود.
ایشان میگفت: ایامی که در نجف بودم اصرار زیادی به زیارت امیرالمؤمنین(ع) در سحرها داشتم. یک روز داشتم میرفتم حرم مولا، مکاشفه ای بمن دست داد پرده ها از جلوی چشمم کنار رفت و امام عصر(عج) را دیدم و در دست حضرت بشقابی بود که در آن جنس و کالایی شبیه برنجک بود و فرمودند: بخورید. بعد از خوردن آن برنجکها و تمام شدن عالَم مکاشفه، احساس کردم من قویترین آدم در إستخاره با قرآن شدم! ایشان این مکاشفه را برای یکی از علمای نجف بنام آیت الله سید عباس کاشانی تعریف کرد و تعهد شرعی گرفت تا موقعی که زنده است برای کسی تعریف نکند چون ایشون یکوقتی از این شیخ ملایری پرسیده بود که چرا اینقدر استخاره ات به هدف میخورد؟
یک وقت یک تاجری بنام آقای أفشار آمد نزد این عالم بزرگوار که امام زمان(ع) را در مکاشفه دیده بود عرض کرد یک استخاره برای من بگیرید. آسید عباس کاشانی میفرمود وقتی ایشون قرآن را باز کرد من کنارش نشسته بودم و آیه را دیدم. وقتی آیه را خواند به این تاجر گفت: شما یک دختری را دیدی و میخواهی برای پسرت عقد کنی. تا فردا ظهر این کار را انجام بده چون داماد دیگری دنبالش هست و قصد عقد کردنش را دارد. او هم رفت و بلافاصله دختر را برای پسرش عقد کرد و زندگی خوبی را شروع کردند.
مدتی گذشت شخص دیگری آمد به این شیخ ملایری گفت آقا! من در یک کاری گیر افتادم استخاره بگیرید. آیت الله سید عباس کاشانی میگه من باز کنارش نشسته بودم وقتی قرآن را باز کرد همان آیه ای آمد که برای اون آقا که میخواست دختری را برای پسرش عقد کند. ولی به این آدم گفت: یک کاری هست که تو نباید وارد آن کار شوی، چون درچاله ای می افتی که دیگر بیرون نمیایی و احتمال خطر جانی برای تو وجود دارد. بهش گفتم: چند وقت قبل، با این آیه برای اون تاجر گفتی خیلی خوب هست عجله کن! امروز هم همان آیه آمد ولی چطور به این آدم گفتی وارد نشو وخطر جانی دارد؟! شما چطوری یک آیه را دو جور گفتید؟! گفت: جناب سید عباس کاشانی، تو فکر می کنی من استخاره می کنم؟! من بعد از آن مکاشفه و دیدن امام عصر(ع) و خوردن آن برنجک، اولین استخاره ای که باز کردم یک کسی که نمیدانم کی هست کنار گوشم می گفت: جواب استخاره را اینجوری بده. اما دومی میخواست 50 کیلو طلا را قاچاقی از کشور بیرون ببرد گیر می افتاد میرفت زندان و احتمال إعدام بود! باز هم آن صدا در گوشم گفت: به او اینجوری جواب بدهم! این یک نحو ارتباط با قرآن است! حالا لازم نیست ما به آن مرحله برسیم. همین مقدار که بتوانیم عمل کنیم کفایت می کند.

خطبه دوم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم. الحمدلله رب العالمین و العاقبة لاهل التقوی و الیقین والصلوة والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد، صلی الله علیه وآله وسلم وعلیءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین.
 اَللّهُمَّ وَصَلِّ عَلی عَلیّ اَمیرِالْمُوْمِنینَ وَوَصِیِّ رَسوُلِ رَبِّ الْعالَمینَ  آیَتِکَ الْکُبْری وَالنَّباءِ الْعَظیمِ وَصَلِّ عَلَی الصِّدّیقَهِ الطّاهِرَهِ فاطِمَهَ سَیِّدَهِ نِسآءِ الْعالَمینَ وَصَلِّ عَلی سِبْطَیِ الرَّحْمَهِ وَاِمامَیِ الْهُدی الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبابِ اَهْلِ الْجَّنَهِ وَصَلِّ عَلی اَئِمَّهِ الْمُسْلِمینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَمُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَعَلِیِّ بْنِ مُوسی وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَعَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَالْحَسَنِ بْنِ عَلِی وَالْخَلَفِ الْهادی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلی عِبادِکَ وَاُمَناَّئِکَ فی بِلادِکَ.

دعای فرج...

اوصيکُم يَاعِبادَالله وَنَفسي بِتَقوَي الله ونَظمَ اَمرکُم.
با درود وسلام بي پايان به روح معمارکبير انقلاب  اسلامی ايران و دو فرزند گرانقدرش، جمیع مؤمنين و مؤمنات،علما،صلحا،شهدای انقلاب، شهيدانِ 8 سال دفاع مقدس، شهدای گمنام، شهدای مدافع حرم وعلي الخصوص74 شهيد خونين بال شهرکلاته خيج وبا آرزوي طول عمرباعزت همراه با صحت وسلامتي براي مقام عظماي ولايت دراين خطبه دوم، خودم وهمه شما را توصيه مي کنم به تقواي الهي ودوري ازمحرمات.
اهميت نمازجمعه دراسلام:
پیامبر(ص) فرمود که اگر کسی بدون عذر در نمازجمعه شرکت نکند باید یک درهم یا نصف درهم صدقه بدهد و اگر نمی تواند یک ساع گندم تقریبا سه کیلو و یا نصف ساع کفاره بدهد، چرا که عمل بزرگی از او فوت شده است. کفاره جریمه هایی بر اعمال واجب ما هستند. مانند کفاره روزه و یا لغزش هایی که ممکن است انسان مرتکب شود که باید بپردازد. اینها نشان دهنده اهمیت نماز جمعه است. گرچه نماز جمعه شرعا واجب نیست اما این تذکر پیامبر(ص) و صدقه دهی آن نشان دهنده تأکید اسلام و نبی مکرم(ص) بر حضور مؤمنین و اهتمام نمازگزاران به اقامه نماز جمعه است.
مناسبتهای این هفته را به إختصار خدمت شما نمازگزاران جمعه عرض می نمایم.
ازمناسبتها:
29 دیماه بنام روزغزّه:
باید وجدان جامعه جهانی در خصوص وقایع غزه بیدار شود، غزه یک قطعه زمین کوچکی از سرزمین فلسطین اشغالی است که در دست رژیم صهیونیستی قرار داشته است! مردمان این سرزمین در طول چند دهه از مبارزه مقابل این رژیم و دوستانشان که امریکا و دُوَل دیگر است ایستاده اند و همواره در حمایت خودشان را از این دولت جعلی اعلام کرده اند.
ازمناسبتها:
آغاز دهه فجر و جشن‌هاى بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامى:
انقلاب اسلامى فراز و نشيب‌هاى بسيار و تهديدها و در مقابل فرصت‌هاى زيادى در مقابل خود ديده است! اما ظرفيت‌هاى بالاى اين حركت الهى، اين توانمندى را به آن مى‌دهد تا بتواند تهديدهاى پيشرو را به فرصت تبديل كند. يكى از بهترين راهكار جهت خنثى‌سازى تهديدات، استفاده مناسب از فرصت‌ها و يكى از بهترين فرصت‌ها جهت زنده نگه داشتن و انتقال مفاهيم انقلاب اسلامى، بزرگداشت ايام الله دهه فجر مى‌باشد.
اين دهه به ‌عنوان يكى از مناسبت‌هاى ملى - مذهبى ما ظرفيت‌هاى بالقوه‌اى دارد كه مى‌توان با برنامه ‌ريزى خوب و مناسب ضمن بالفعل رساندن آن ظرفيت‌ها بهترين بهره را نيز جهت تحقق آرمان‌هاى انقلاب از اين دهه انجام داد.
يادآورى و ارج نهادن به رويدادهاى بزرگ تاريخى در عرصه بين‌المللى، و داخلى و از نظر عرف بين ‌المللى امرى ممدوح و پسنديده است. و به‌ نوعى بزرگداشت و ياد آورى امرى ضرورى و به‌ عنوان افتخار مطرح مى‌شود.
هدف از برگزارى جشن‌هاى دهه مبارك فجر، نبايد فقط جُنگ شادى و خنداندن مردم باشد، بلكه هدف بايد اين باشد كه پيام‌ها و دستاوردهاى انقلاب در قالب‌هاى هنرى و فرهنگى، به مردم و به ‌ويژه نسل جوان رسانده شوند.

برگزارى جشن‌ هاى پيروزى انقلاب اسلامى با هدف زنده كردن ياد و خاطره شهيدان اين ‌راه و تجديد عهد و ميثاق با آرمان‌ هاى آن‌ ها است. برگزارى اين جشن‌ها بايد با مشاركت حداكثرى مردم باشد، چراكه با حضور مردم بود كه شاهد به ثمر نشستن انقلاب بوديم و دستگاه‌هاى دولتى برآمده از انقلاب مردمى هستند.
دهه فجر بايد با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. اين مراسم را با هيجانهاى عاطفى صحيح بايد با طراوت و تازه كرد. در مذهب ما، احساسات، گريه و شادى، حب و بغض و عشق و نفرت جايگاه والايى دارد. ازاين ‌رو جشنهاى دهه فجر مى‌بايستى همچون مراسم و اعياد مذهبى گرامى داشته شود.
ازمناسبتها:
بحث یک سالگی برجام و به نتیجه نرسیدن آن:
داستان غم انگیز نقض برجام توسط مقامات آمریکایی پس از توافق هسته ایی و اجرای برجام  در اعمال تحریم های جدید و حفظ ساختار تحریم ها هیچ بهانه ایی باقی نمی گذارد که باید با اقتدار و با ادبیات انقلابی و تهاجم و مقابله به مثل و پاسخ کوبنده با آنها برخورد کرد. تجربه نشان داده است رژیم آمریکا همانند مولود نامشروع  او رژیم کودک کش صهیونیستی جز زبان زور چیز دیگری نمی فهمد و هر زمان در برابر او تهاجمی عمل کردیم و در موضع قدرت حرف زدیم آنها عقب نشینی کردند و در موضع ضعف و انفعالی قرار گرفتند. با کمال تأسف در این مدت یک سال پس از برجام در موضع ضعف قرار گرفتیم و آنها از نقطه ضعف ما نهایت استفاده را کردند. اگر خطوط قرمز نظام  و رهبری در طول مذاکرات و برجام رعایت می شد امروز شاهد این همه خسارت و اظهار ندامت نبودیم!  انقلابی عمل کردن در سیاست خارجی و روابط بین الملل، روش امام راحل و رهبر حکیم انقلاب بوده است و عامل پیشرفت نظام و انقلاب در عرصه های مختلف فرهنگ، سیاست اقتصاد و دشمن شناسی و انقلابی عمل کردن و انقلابی ماندن مسئولان است.
اوباما می گوید:
چهار کارنامه مهم را در دوران هشت ساله ریاست جمهوری انجام دادم من به شما مردم آمریکا قول دادم و به آن عمل کردم. اولین مسأله برجام بود! خیلی برای آنها مهم بود پس ملت ما و رهبر معظم انقلاب و دلسوزان انقلاب حق دارند که در روزنامه ها و رسانه ها آن را به عنوان یک پرونده باز بر روی میز قرار بدهند و نگذارند این پرونده بر روی میزی به وسعت این کشور و جهان اسلام خاموش شود و افراد و اشخاصی بخواهند از کنار این مسأله بگذرند. این همه امور در طول هشت ساله حکومت آقای اوباما گذشت بعد آن همه جنگ افروزی ها و آن همه کشتارها و آن همه حضور داشتن در صحنه های مختلف می گوید مهمترین کارنامه حکومت من مسأله متوقف کردن جریان غنی سازی هسته ای در کشور ایران است و سپس از آن رابطه با کوبا و بعضی مسائل داخلی آمریکا و کشتار بن لادن را مطرح می کند. ملت ما حق دارد این موضوع را مورد بررسی قرار بدهد.
ما به هیچ وجه نمی خواهیم از زحمات دست اندرکاران این امر که به نیت خیری وارد شدند و تلاش کردند و تدبیر کردند و مشورت کردند و امری را تحت عنوان برجام به نتیجه رساندند انکار کنیم اما ببینیم آنچه که داده ایم در مقابل آنچه که به دست آورده ایم با یکدیگر برابر هستند یا نیستند؟! این برای ملت ما مهم و ارزشمند است.
من تصور می کنم اولین امری که در سایه همین برجام برای ملت ما به دست آمد بصیرتی بود که حاصل شد. اگر این برجام نبود با همه مسائل و اموری که الان در مقام ارزیابی آن نیستم، بصیرتی که در سایه این برجام برای ملت ما و همه افراد حتی کسانی که کوته بینانه فکر می کردند نیز نبود. کسانی تصورشان بر این بود دانستند که اگر ما با آمریکا رابطه برقرار کنیم و رو در رو بر روی میز مذاکره بنشینیم مسائلمان حل می شود برای این دسته از افراد و آحاد ملت ما و برای کودن ترین افراد در این زمینه با چنین نگرشی این امر برای آنها حاصل شد که با مذاکره با این استکبار خبیث با این عنادی که در خود دارند و کینه توزی که در نهاد آنها وجود دارد نشستن و مذاکره کردن نه تنها ذره ای از بار عداوت آنها نمی کاهد بلکه عداوتشان را بیشتر و دندانشان را تیزتر و به تعبیر رهبر معظم آنها جلوتر می آیند و ما باید در مقابل آنها عقب نشینی کنیم ثمر دیگری نخواهد داشت!
خدای متعال به پیامبرش یادآوری می کند که رسول ما آنها هرگز از تو راضی نخواهند شد! اگر خیال می کنی آنها عداوتهای خود را کنار می گذارند و از تو راضی شوند و با تو آشتی می کنند فشارهایشان کم می شود و تحریم های خود را معوق می کنند یا رسول ا…(ص) هرگز این امر حاصل نخواهد شد. آنها به صراحت از ما می خواهند که در عرصه های بین المللی به مانند ما فکر کنید! وزیر خارجه جدید آمریکا که هنوز نیامده برای ما شاخ و شانه می کشد و می گوید که من معتقد هستم که ایران اصلا حق غنی سازی ندارد! حق ندارد از محصولات اورانیوم در هر درجه ای استفاده کند! این نتیجه قدم به قدم با دشمن همراه شدن است. این که می گوید باید در تمام آنچه ما دادیم بازنگری شود جمهوری اسلامی باید از حقش بازداشته شود این خواست دشمن است این تجربه در سایه این برجام برای ملت ما حاصل شد. بصیرت دیگر بدعهدی دشمن است. آنها بر سر عهد و قرار خود پایبند نمی مانند کار آنها همین است؛ تجربه ای که با ملت ها و دولت های دیگر انجام دادند. با لیبی و خیلی از کشورهای دیگر عهد بستند اما آن را شکستند و به آن عمل نکردند بهانه آوردند و با همه دولت ها تاختند. این امر یقینی برای ملت است و اگر فرصت پیدا کنند حمله نظامی خواهند کرد کما اینکه بارها و بارها درصدد حمله نظامی بودند اما آنچه که آنها  را از حمله نظامی بازداشت این قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی در عرصه نظامی بود! حساب و کتاب کردند و چرتکه زدند دیدند که اگر یک حمله کنند دهها حمله متقابل بر منافع و مزدوران آنها در منطقه می آید و لذا ناچار شدند در این زمینه با جمهوری اسلامی همین رویه معمول را پیش بگیرند اینها این همه خبیث هستند. این مهمترین ثمره جریان برجام است این بصیرت حاصل آمده برای ملت ما است که باید آن را مد نظر قرار بدهد. جای تشکر دارد از بعضی از همین هایی که در بعضی از کمیسیون ها آمدند و گفتند که ما اشتباه کردیم به آقای جان کری اعتماد کردیم ما فکر کردیم که اگر با آقای جان کری رفیق شویم و در کنار ساحل ژنو با هم قدم بزنیم با ما رفیق می شوند و در نتیجه مسائل و مشکلات حل می شود. این اعتراف به اشتباه اقتضا می کند در اجرای برجام به لبخندهای دشمن تکیه نکینم بلکه مصالح این ملت را تا آنجا که برای ملت ما میسر است  انجام بدهد، ملت ما بد عهد نیست به عهد و قراردادی که بسته است عمل می کند اما مصالح خود را هیچ وقت در گرو این امور قرار نمی دهد اگر خدای ناکرده بعدا معلوم شد دشمن به هیچ تعهدش عمل نکرده است شایسته نیست ما به خاطر برجام بخواهیم مصالح و منافع خودمان را از دست بدهیم. ملت ما تا زمانی نسبت به برجام متعهد است که دشمن هم متقابلا به این امر متعهد باشد. اگر آنها بخواهند دست رد نسبت به برجام و تعهد خود بزند ملت ما نیز تعهدی ندارد مصالح خود را در گرو این بدعهدی ها قرار بدهد. تقاضای ما این است که در برخورد با این صحنه ها خود را در این چهارچوب ها محصور نکنیم مصالح ما فدا نشود و اگر خدای ناکرده دشمن راهی را در برخورد با این صحنه و بدعهدی در پیش گرفت ما هم متقابلا راهی که به تناسب مصالح ما برای ملت ما مهم است همان را راه مقابله با دشمن در پیش بگیریم و هیچ نگرانی به خودمان ندهیم.
(تکبیر نمازگزاران)
در پایان:
جان باختن تعدادی از هموطنان کشورمان در حادثه آتش سوزی تاسف بار ساختمان پلاسکو که مرکز فروش لباس و پارچه بود از جمله آتش نشانان قهرمانی که برای نجات جان افراد رفته بودند اما ناگهان ساختمان فرو می ریزد و همه آنها به دیدار معبود و سرای باقی شتافتند را ساحت مقدس امام زمان (ع) و مقام معظم رهبری تسلیت و تعزیت عرض می نماییم. عمق حادثه بحدی بود که رهبر عزیزمان پیام تسلیتی همراه با مهر و عطوفت و إبراز همدردی با خانواده حادثه دیدگان فرستادند!
ولی این حادثه میتواند یک درس و تجربه تلخ برای همگان علی الخصوص مسئولین زیربط در جلوگیری از استفاده ساختمانهای فرسوده باشد! ازمسئولان عاجزانه خواهشمندم پیگیری امورات از جمله کنترل و بازرسی دقیق امکانات آتش نشانی و خدمات دهی در ساختمان ها و مکان های پر تردد و شلوغ شهر باشند تا خدای نکرده همچین اتفاق تلخی رو شاهد نباشیم. خدا شهدای حادثه آتش سوزی تهران را با جمیع شهیدان محشور کند و به مصدومان شفا و به بازماندگان صبر عنایت فرماید.