شنبه 1396/2/9 - 29 : 4
مشخصات امام جمعه
حمیدرضا شکری
حمیدرضا شکری
كلاته خيج
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/8
چیزی که الان کشور و مردم را تهدید می کند از بیرون نیست بلکه اختلافات و نیز نادیده گرفتن به استعداد و مواهب طبیعیِ داخلی است که از ظرفیت آن استفاده نمی شود و مردم پُر تحرک و کوشا و فعال را در بسیاری از فعالیتها و کارها متوقف کرد و روز به روز باعثِ سرخوردگی و تحقیر ملت ایران می شود. رئیس جمهوری انتخاب کنید که چشم به بیرون نداشته باشد و با اتکاء به مردم و ظرفیتهای داخلی رضایتمندی ملت برای حفظ نظام اسلامی را فراهم آورد.

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه کلاته خیج:
خطبه اول:
الحمد للّه ربّ العالمین أحمده و أشکره و أستعینه و أستغفره و أتوکّل علیه و أصلّی و أسلّم علی حبیبه  و نجیبه  و خیرته فی خلقه حافظ سرّه  و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیرنقمته سیّدنا و نبیّنا  و حبیب قلوبنا أبی‌القاسم المصطفی محمّد و علی ءاله الأطیبین الأطهرین و صحبه المنتجبین  و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.
قَالَ الله العَظیم فِی القُرآنِ الحَکِیم :
« وَالَّذِينَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَن يَعْبُدُوهَا وَ أَنَابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ »
زُمـَر/18-17
ترجمه:
" و کسانی را که از پرستش بتان پرهیز کرده اند و به خدا روی آورده اند، بشارت است پس بندگان مرا بشارت ده ، آن کسانی که به سخن گوش می دهند و از بهترین آن پیروی می کنند ایشانند کسانی که خدا هدایتشان کرده و اینان خردمندانند ."

اوصيکُم يَاعِبادَالله وَ نَفسي بِتَقوَي الله و نَظمَ اَمرکُم.
خودم و شما بندگان خدا را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و نظم در امور.
خدای متعال در آیه پنجم سوره مبارکه قصص برکات بزرگ عالم دیگر را ریشه در مسئله تقوا می داند و می فرماید : عاقبت و سعادت نهایی در تقوا نهفته است . بهشت برای کسانی است که ذره ای کِبر در وجودشان نباشد و در روی زمین فساد نکنند .
أمیرالمؤمنین (ع) در تفسیر این آیه مبارکه فرمود: حتی اگر کسی به دوست خود بگویدکه بند کفش من از بند کفش تو زیبا تر است و به این اندازه برتری طلبی کند به بهشت قدم نخواهد گذاشت مگر اینکه این برتری طلبی از وجود او زدوده شود!

در سلسله مباحثی که راجع به آیات سوره مبارکه مائده در مورد گوش دادنِ بعضی از انسانها به آیات خدا برای معرفت حق داشتیم مطالبی خدمت شما عزیزانِ نمازگزار عرض شد.
آیاتی هم قرآن مجید برای کسانی که گوش دارند اما بجرم قبول نکردن ، در قیامت وارد جهنم می شوند بیان نموده است. در سوره مبارکه مُلک اول جزء سی ام پروردگار میفرماید: کارگردانان دوزخ از دوزخیان می پرسند چرا به جهنم آمدید؟ اینجا جای انسان هست؟ یعنی در دنیا درها به روی شما بسته بود؟! آنها در جواب می گویند:
لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ ... یعنی محور جهنمی شدن ما گوش است! أَوْ نَعْقِلُ ... گوشی که گوشِ قبول کردن نبود. حالا یا پیغمبر یا أمیرالمؤمنین یا زین العابدین یا أبی عبدالله یا امام صادق و امام باقر(علیهم السلام) یا یک عارف الهی یا عاشق و یا عالم ربانی آیات خدا را می خواندند در حال رد شدن صدا را می شنیدیم اما نمی خواستیم گوشمان قبول کند! در این زمینه نزدیک به 10 تا آیه باید خوانده شود تا موضوع روشن شود. ولی آیات تکان دهنده ای است که طبق گفته خدای متعال، اگر این آیات بر کوه نازل می شد  لَرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُتَصَدِّعًا مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ ... آنقدر کوه شعور قبول کردن را داشت که با چشمت می دیدی با همه وجود و باطنش در برابر آیات خاکساری می کرد و از سنگینی این آیات متلاشی و تکه تکه می شد! اما جنس دو پا این صدا را از پیغمبر و أئمه و عـَالِم واجد شرایط می شنود و قلبش این شنیده ها را قبول نمی کند!
مَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا ... داستان آن کسانی که روی دل را حجاب انداخته اند و زیر ظلمت پنهان کرده اند كَمَثَلِ الَّذِي يَنْعِقُ بِمَا لا يَسْمَعُ إِلا دُعَاءً وَ نِدَاءً ... این صدایی که به گوششان میخورد مثل صدای چوپان دلسوزی است که میخواهد گوسفند ها و گاوها و بُزهایی که به خطر دچار می شوند را با یک دلسوزی و دلشکستگی حالا یا با أدا درآوردنِ لفظِ آنها یا کلماتی که فکر می کند آنها می فهمند صدا را می رساند. اما پروردگار میفرماید: بِمَا لا يَسْمَعُ إِلا دُعَاءً وَ نِدَاءً ...
بقره /171
گوش این حیوانات فقط صوت را می شنوند ولی معانی آنچه را که چوپان دلسوز می گوید درک نمی کنند و آخرش دچار خطر می شوند. خدای متعال صدای خودش و أنبیاء و أئمه و آگاهان را تشبیه می کند به چوپان دلسوزی که برای نجات دادن گله فریاد می کند ولی آنها فقط صوت به گوششان می خورد! آنهایی که نمی خواهند با گوشِ قبول بشنوند چهره درهم می کشند که اصلا چرا این صدا را شنیدند!!
إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ .. بدترین جنبنده ها در این عالَم آن انسانی است که صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لاَ يَعْقِلُونَ. 60 سال زبانش را از پرسیدن بسته و دست به دامن هیچ پیغمبر و امام و عالِم دلسوزی نمی برد که تکلیف ما در امر ازدواج در کسب در عُمر در زندگی چیست؟! و زبانش را از یافتن حق بسته است! بُكْمٌ .. گوشش را هم از شنیدن بسته! فَهُمْ لاَ يَعْقِلُونَ .. یکبار عقلش بکار نمی افتد که عالَم خدایی دارد و دنیا مسافرخانه موقت و کِشتزار است اینجا باید کاشت و آخرت دِرو کرد. کسی که اصلا نمیاد بپرسد و عقلش را بکار نمیگیرد  از همه جنبندگان عالَم بدتر است! چون حیوانات و  جنبندگان دیگر به بختِ خودشان پشت پا نمی زنند ولی انسان به همه چیز پشتِ پا زد!
در آیه دیگر میفرماید:

" وَيْلٌ ... اکثر مفسرین می گویند: وَيْلٌ نام یک چاهی است در طبقه هفتم جهنم که همه عذابهای طبقاتِ جهنم در آنجا جمع است! آن چاه بر آنان باد که  لِكُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ.. هم أفّاک هستند و هم أثیم! أفّاک یعنی کسی که دریاوار بخدا و پیغمبر و قرآن و أئمه تهمت میزنند! تا اسم قرآن را پیش آنها می بری می گوید: همین بافته های عربهای پا برهنه ملخ خور 1500 سال پیش را میگی؟! یک نفر نیست به اینها بفهماند یعنی این عرب پا برهنه ملخ خور گفته:« إِنَّ اللَّهَ يَأمُرُ بِالعَدلِ وَالإِحسانِ وَ إيتاءِ ذِي القُربىٰ وَ يَنهىٰ عَنِ الفَحشاءِ وَالمُنكَرِ وَالبَغيِ  يَعِظُكُم لَعَلَّكُم تَذَكَّرونَ» نحل/90
خداوند 1- به عدل 2- احسان 3- بخشش به نزدیکان فرمان می‌دهد؛ 4- از فحشا 5- از منکر 6- از ستم نهی می‌کند. نظام این 6 مطلب مال عرب ملخ خور پا برهنه 1500 سال قبل است؟!!
« لَا الشَّمْسُ يَنْبَغِي لَهَا أَنْ تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ.» یس/40
تمام کواکب و ستارگان و تمام منظومه های شمسی، تمام سحاب و کهکشانها مدار دارند و در مدارشان حرکت می کنند. این حرفِ ملخ خور پا برهنه بیابانهای مکه هست؟!
" وَمِن كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ" ذاریات/49
هرچه در عالَم آفرینش هست جفت آفریدیم! این حرف عرب پا برهنه ملخ خور مکه است؟!این چه عرب ملخ خوری بوده که از تمام آفرینش و جفت بودن میلیاردها موجود خبر داشت؟!
« إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَاب » آل عمران/190
آفرینش کل آسمانها و زمین ، رفت و آمد شب و روز که عاملش گردش زمین به دور خودش هست این حرفِ عربِ ملخ خورِ پا برهنه است؟!
« وَيْلٌ لِكُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ واى بر هر دروغزن گناه پيشه.. يَسْمَعُ آيَاتِ اللَّهِ تُتْلَى عَلَيْهِ  آيات خدا را كه بر او خوانده مى ‏شود مى ‏شنود ثُمَّ ... بعد ازشنیدن يُصِرُّ مُسْتَكْبِرًا ... بر عِناد و دشمنی و مخالفتشان با آیات  و قرآنِ خدا متکبّرانه پا فشاری می کنند! شنیدند اما كَأَنْ لَمْ يَسْمَعْهَا ... از بس که متکبرند إنگار درعمرشان یکبارهم این آیات را نشنیدند! ای حبیب من، به اینها با این گوشِ بسته شان فَبَشِّرْهُ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ » جاثیه/8-7
خبرِعذاب دردناکی را بده. اینها کسانی هستند که إِذَا عَلِمَ مِنْ آيَاتِنَا شَيْئًا ... چیزی از آیات مرا که بفهمند اتَّخَذَهَا هُزُوًا ... کاملا آیات شنیده شده مرا مسخره می کنند! (حالا اینکه خدا می گوید: بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً .. به والدین خود نیکی کنید مسخره کردن دارد؟! یا وقتی میفرماید: وَإِذا حَكَمتُم بَينَ النّاسِ أَن تَحكُموا بِالعَدلِ نساء/58 تمام جوانب حکومت خودتان را بر عدالت واقعی استوار کنید این مسخره کردن دارد؟! وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً بقره/83 در سخن گفتن با مردم از کلمات زیبا استفاده کنید نه الفاظ توهین و تحقیر آمیز، این آیات مسخره کردن دارد؟! لَا تَأْكُلُوا الرِّبَا .. با ربا دادنِ پولتان، خون مردم را تو شیشه نکنید این مسخره کردن دارد؟! وَلا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ .. إسرا/33 بدون علت آدم نکشید این آیات مسخره کردن دارد که می گویی حرفهای 1500 ساله را به رُخِ ما می کشی؟ ) أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ. جاثیه/9 عذابِ خوار و ذلیل کننده ای برای اینان هست. وَلَا يُغْنِي عَنْهُمْ مَا كَسَبُوا شَيْئًا .. قدرت و صندلی و زور و عشیره و اقوام و پولشان ذره ای از عذابم را نسبت به اینها برطرف نمی کند. وَ لَا مَا اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاءَ ... و نه آن دوستانى را كه غير از خدا اختيار كرده‏ اند به كارشان نمى ‏آيد و عذابى بزرگ خواهند داشت!
اما آنهایی که گوش می کنند:
وَاَلَّذِينَ اِجْتَنَبُوا الطَّاغُوت أَنْ يَعْبُدُوهَا ... کسانی که به حرف فاسد و رفیق بد و فرهنگهای شیطانی گوش نمی دهند  وَ أَنابُوا إِلَى اللَّهِ ... إنابه و اطاعت پیوسته دارند  فَبَشِّرْ ... حبیب من! اینها را بشارت بده الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ  کلام زیباتر را در این عالم انتخاب کردند و از زیباترین سخن دارند پیروی می کنند أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ اینها کسانی اند که من دستشان را گرفتم  وَ أُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ » زُمَر/18-17
صاحبان مغز اینها هستند که درست فهمیدند!
خطبه دوم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم. الحمدلله رب العالمین و العاقبة لاهل التقوی و الیقین والصلوة والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد، صلی الله علیه و آله و سلم وعلیءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین.
اَللّهُمَّ وَ صَلِّ عَلی عَلیّ اَمیرِالْمُوْمِنینَ وَ وَصِیِّ رَسوُلِ رَبِّ الْعالَمینَ  آیَتِکَ الْکُبْری وَالنَّباءِ الْعَظیمِ وَ صَلِّ عَلَی الصِّدّیقَهِ الطّاهِرَهِ فاطِمَهَ سَیِّدَهِ نِسآءِ الْعالَمینَ وَ صَلِّ عَلی سِبْطَیِ الرَّحْمَهِ وَ اِمامَیِ الْهُدی الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبابِ اَهْلِ الْجَّنَهِ وَ صَلِّ عَلی اَئِمَّهِ الْمُسْلِمینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسی وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَالْحَسَنِ بْنِ عَلِی وَالْخَلَفِ الْهادی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلی عِبادِکَ وَ اُمَناَّئِکَ فی بِلادِکَ.

دعای فرج...

اوصيکُم يَا عِبادَالله وَ نَفسي بِتَقوَي الله و نَظمَ اَمرکُم.
با درود و سلام بي پايان به  روح معمارکبير انقلاب اسلامی ايران و دو فرزند گرانقدرش ، جمیع مؤمنين و مؤمنات،علما،صلحا،شهدای انقلاب، شهيدانِ 8 سال دفاع مقدس، شهدای گمنام، شهدای مدافع حرم و علي الخصوص 74 شهيد خونين بال شهر کلاته خيج  و با آرزوي طول عمر باعزت همراه با صحت و سلامتي براي مقام عظماي ولايت  در اين خطبه دوم ، خودم و همه شما را توصيه مي کنم به تقواي الهي و دوري ازمحرمات.
أهميت نمازجمعه دراسلام:
نبی مکرم اسلام (ص) فرمود : کسی که از منزل به سمت نماز جمعه می رود هر قدم او معادل بیست سال عبادت است . وقتی که وارد نماز جمعه شد و به خطبه ها گوش و آن را إقامه کرد بعد از فراغت از نماز خدای متعال پاداش دویست سال عبادت را به این انسان مرحمت می کند!
مناسبتهای هفته را به اختصار محضر همه شما خوبان عرض می نمایم./
از مناسبتها:
فرا رسیدن حلول شعبان المعظم ماه رسول ا... (ص) را بمحضر همه شما خوبان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
شعبان ماهی پر برکت و پر عظمت است . در دعای این ماه می خوانیم که این ماه ، ماه نبی خدا و آمیخته با رضوان الهی است! پیامبر (ص) دائما در ماه شعبان روزه می گرفت و شبانه روز به اقامه نماز مشغول بود و بر این کار مداومت داشت . أمیرالمؤمنین (ع) وقتی که اولین روز ماه شعبان رسید گفت : پروردگارا امروز اولین روز ماه شعبان است خدایا این ماه را شعبان نامیدی برای اینکه همه خیرات در این ماه دسته دسته و گسترده می شوند و جلوی چشم امت قرار می گیرند. در اولین روز شعبان درهای بهشت باز می شوند و به درخت طوبی أمر می شود که شاخه های خود را بر سراسر عَالَمِ دنیا پراکنده کند . سپس منادیِ پروردگار ندا می دهد: ای مؤمنین! این شاخه ها از شجره طوبی است . به شاخه های درخت طوبی متصل شوید . هر شاخه ای خیری از خیرات و برکتی از برکات است.

ولادت حضرت سیدالشهدا (ع) و ولادت با سعادت حضرت قمر بنی هاشم (ع) و ولادت با سعادت سیدالساجدین حضرت زین العابدین(ع) را که در هفته آینده پیش رو داریم به محضر ولی عصر (عج) و رهبر معظم انقلاب و یکایک شما عاشقان کوی امامت و ولایت تبریک و تهنیت عرض می کنم .
روز ولادت امام حسین (ع) به عنوان روز پاسدار نامیده شده است . این روز را به شاگردان معنوی سیدالشهدا (ع) آنان که در دوران دفاع مقدس و با حضور در صحنه های مختلف دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی درسی را که از سید الشهدا (ع) گرفتند در این سنگرها به اجرا گذاشتند عزیزانی که رُکنِ رَکِینِ دفاع از اسلام را در حیات خود معنا کرده اند به همه عزیزان سپاهی تبریک و تهنیت عرض می کنم . یاد می کنم از سپاهیان شهید ، کسانی که به وظیفه خود عمل کردند و به شهادت رسیده اند . امیدوارم که خدای متعال درجات سپاهیان شهید ما را متعالی بفرماید و بر توفیقات عزیزان سپاهی ما جهت خدمتگزاری بیشتر به آرمان امام (ره) و اسلام به هدایت رهبر معظم انقلاب توفیقات شایسته تری عنایت بفرماید . همچنین روز ولادت قمر بنی هاشم (ع) مصادف با روز جانباز است . حقیقتا باید اشاره کنم که مناسبت خوبی برای عزیزان جانباز در نظر گرفته شد . آن روز را هم پیشاپیش به همه جانبازان عزیز که به حق باید اشاره کرد از شهدای زنده هستند عزیزانی که تا پای جان خدمتگزاری کردند و خانواده های شان تبریک و تهنیت عرض می کنم.    
از مناسبتها:
بیانات مقام معظم رهبری در جمع دولتمردان بمناسبت روز عید مبعث را داشتیم که بنده به تحلیل یکی از موضوعات مطرح شده از طرف ایشان می پردازم.
معظمٌ له فرمودند:
همه کاندیداهای ریاست جمهوری قول دهند در خدمت رسانی به مردم نگاهشان به استعدادهای داخلی باشد نه بیرون از مرزها! خب، وقتی ما بررسی می کنیم دشمنان ما از خبیثهایی هستند که حاضرند نسبت به معاهدات بی تعهدی کنند ولی ملت را ایران را بخاطر اسلام و عقایدی که منافع و وجود و سیطره آنها را بخطر می اندازد از همه چیز محروم کند. یعنی حضرت آقا میخواهند بفرمایند
چیزی که الان کشور و مردم را تهدید می کند از بیرون نیست بلکه اختلافات و نیز نادیده گرفتن به استعداد و مواهب طبیعیِ داخلی است که از ظرفیت آن استفاده نمی شود و مردم پُر تحرک و کوشا و فعال را در بسیاری از فعالیتها و کارها متوقف کرد و روز به روز باعثِ سرخوردگی و تحقیر ملت ایران می شود. رئیس جمهوری انتخاب کنید که چشم به بیرون نداشته باشد و با اتکاء به مردم و ظرفیتهای داخلی رضایتمندی ملت برای حفظ نظام اسلامی را فراهم آورد. اوضاع و احوال معیشتی مردم اصلا خوب نیست. برخی کالاها واقعا از سبد مصرفی مردم خارج شده است و این انصاف نیست!
 
از مناسبتها:
نهم اردیبهشت بنام روز شوراها و هفته شهر و شهروندی نامگذاری شده است. خدا زمینه این امر را به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی برای ملتی که ذره ای در سرنوشت خود مشارکتی نداشت در دورترین نقطه ها یعنی در روستاها و بخش ها و در تمام مناطق دور و نزدیک درون شهر فراهم کرد و در تمام مناطق سرنوشت مردم را  به دست خود آنها سپرد . شورا ها هستند که افراد را دعوت می کنند و مردم رأی می دهند و أفراد برگزیده منتخب مردم هستند. بر أساس آیه مبارکه قرآن خدا فرمود: در امور با یکدیگر مشورت کنید. أعضای شورا ها مشاور مردم در مسائل مختلف هستند و معاد و معاش مردم در دست آنها است. شایسته است این روز را به همه خدمتگزاران در شوراهای اسلامی شهرستان ، شهر و بخش و روستا تبریک عرض نماییم.
تفاهم و لزوم همکاری در میان افراد شورا ضروری است. مبادا مسئولیت پذیریِ افراد سبب ایجاد اختلاف در بین آنها شود. مبادا شورا که باید زمینه إنسجام در میان مردم را به وجود آورد ایجاد تفرقه کند! مردم تقاضای إنسجام هرچه بیشتر در شوراها به ویژه شوراهای استانی را دارند! اگر چنین باشد می توان تصمیمات بلند و أرزشمندی را برای آنها فراهم کند. کسی که مسئولیت شورا را بر عهده می گیرد نباید این مسئولیت و حضور در شورا را برای خود طعمه قرار بدهد تا به امور دیگری که می خواهد دست پیدا کند. مبادا فرصتی برای سوء استفاده خود ایجاد کند و بهره ای ویژه برای خود و خانواده و بستگانش فراهم کند. این خیانت بزرگ به آراء و اعتماد مردم نسبت به شما است. مسئولین شورا نباید در محدوده خود با فساد ساخت و پاخت و بند و بست کنند! مبادا شورای شهر به فسادی که أحیانا در شهرداری وجود دارد بی توجهی کند. بلکه باید نظارت کند و قاطعانه ریشه این فساد را در همان محدوده از بین ببرد . شورا باید زمینه سرمایه گذاری را برای افراد و اشخاصی که علاقمند به مشارکت در مسائل مختلف شهری هستند و سرمایه لازم را دارند فراهم کند! سرمایه های مردم را مورد مشارکت قرار بدهیم تا بتوانیم در رشد و ساخت شهر از آنها کمک بگیریم .  
از برادران شوراهای روستا تقاضا دارم که در امور شرعی روستا دخالت نکنند! در بعضی از وصیت نامه ها می بینم که امضای برخی از این برادران دیده می شود . بعضی از این وصیت نامه ها خلاف شرع و دین است و خلاف آن تقسیمی است که خدا در قرآن انجام داده است! بعضی از نوشته های حقوقی خلاف شرع است! افرادی می نشینند و با تبانی مطلبی را میان خود می نویسند و برقرار می کنند و نزد شورا می برند و مهر و امضا می گیرند و می گویند که شورای محل امضا کرده است و این سند معتبر است! این فرد شورا بی جا می کنند که بدون مشورت با یک فرد روحانی و فرد حقیقی و حقوقی که آشنا به این مسائل است مشورت نمی کنند! چرا برخی از نامه ها را ندیده امضا می کنید؟!  پرسیده شد که چرا این کار را می کنی؟ می گوید که چه کار می توانستم انجام بدهم ؟! به منزلم آمد و اصرار کرد من زیر این ورقه را امضا کرده ام! این مُهرها را نظام اسلامی به دست شما داده است . باید این امر را جدی گرفت . در بعضی موارد که در حیطه کاری شما نیست وارد نشوید! لااقل از کسی که در این کار تخصص دارد و به آنها اعتماد دارید مشورت بگیرید.
باید تأسف عمیق خودم را نسبت به بعضی از عملکردهای افراد که ظاهر موجّه بخودشان می گیرند إبراز بدارم! اگر شما از همدیگر تعارف دارید بنده باید بعنوان امام جمعه و نماینده رهبری مردم را روشن و آگاه کنم. چرا بعضی از مردم به کاندید شورا زنگ میزنند و می گویند: به صلاحت هست خودت را کنار بکشی و شرکت نکنی و اگر شرکت کردی و میخواهی رأیِ بالایی داشته باشی خودت را از امام جمعه و بعضی از افراد جدا کن تا در قبیله و فامیل خودم رأی بالایی برایت بگیرم!! این آدم چقدر باید بدبخت باشد که مردم را به بیراهه دعوت می کند! تمام بدبختی و گرفتاری و إختلافات شورایِ سابق بخاطر دوری از جایگاه إمامت جمعه و قبول نکردن نصایح پدر معنوی شهر بود! تا کی باید این بی فرهنگی در میان شهر کلاته خیج وجود داشته و عده ای چشم بسته دنباله رو این آدمها باشند؟ بنده نه دخالت در امور شورا می کنم و نه به کسی میگویم به چه کسی رأی بدهند؟ اما اگر کسی چه در دوره کاندیداتوری و چه بعد از انتخاب شدنش از سوی مردم  به دفتر حقیر بیاید و خواست که او را نصیحتی کنم حتما در راه مصالح شهر و منافع مردم نصیحت خیر خواهانه خواهم کرد و این هیچ ربطی به دخالت در امور کاندیداها و شوراهای منتخب ندارد و بعدا نامه بدون اسم و رسم و إمضا به این طرف و آنطرف مبنی بر دخالت امام جمعه در امور شورا ننویسند و بعد سطر آخر نامه را بنویسد: از طرف امت حزب الله کلاته خیج!!! خب، چرا همه مردم را متهم در این کار می کنید؟ شما مرگ و قیامت و حساب و کتاب را فراموش کرده اید که إنصاف از وجودتان رَخت بر بسته است؟! یک مثالی میزدند  و می گفتند: مردم عربستان تا حالا رأی و مشارکت داشتند؟ عرض می کنم بله! بالاترین مشارکت آنها این بود که از هر قوم و قبیله ای برای کشتن پیامبر(ص) افراد آورده بودند! مشکلات شهر و گرفتاریهای خودتان ، کوچ إجباری فرزندان و أقوام و هجرت ناخواسته آنها بعلت نبود شرایط مناسبِ کار و عدم أمنیت برای سرمایه گذاری بخاطر اختلاف شدید یادتان رفته، دارید مشکل امام جمعه را حل می کنید ؟! واقعا فکری عمیق برای نسلهای آینده بکنید.
نگاه من خیلی وسیعتر از گفتار احساساتی بعضی از مدعیان ولایت است. خواهشا برای نصیحت من با لفظ قلم و با آیات خدا صحبت نکنید. بنده بعنوان یک جایگاه شخصِ حقیقی در این شهر نیامده ام بلکه از جایگاه حقوقی دارم به مسایل نگاه می کنم و ضرورتی نمی بینم نگاه و حرکتم را به طرف عده ای خاص معطوف کنم و اینها بمن خط و ربط بدهند. اگر شما خیلی حامی ولایت هستید بنده نماینده اش هستم و آمده ام همچون زبانه ترازو بین إفراط و تفریط، قهر و دوستی، تند رویها و کجرویهایِ جاهلانه بعضی از افراد معیار باشم. کسی که فکر بسته دارد و میخواهد بنده بر سلیقه او کار کنم نمی توانم این کار را بکنم. خودتان را برتر و بهتر از دیگران ندانید حضور چشمگیر در نمازجمعه و محافل مردم داشته باشید. اعتقاد مردم را نسبت بخودتان خدشه دار نکنید. امام جمعه اگر در ابراز علاقه و دوستیهای بعضی از افراد نسبت به خودش شَمِّ سیاسی و بینش باز نداشته باشد همان بهتر که از جایگاهش کناره گیری کند! تا کی میخواهید شهر بر همین منوال قدیم بماند؟ باید افکار و حرکت و فرهنگ مردم بر اساس آیات و روایات پیشرفت کند. وقت بسیار کم است و این همیاری و همکاری شما مردم را می طلبد که حضور پُر رنگ داشته باشید.

از مناسبتها:
12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری (ره) و روز معلم را گرامی میداریم و به همه فرهنگیان و معلمان عزیزی که  نگاه آنها از معلمی  انجام یک رسالت و مسئولیت است و نه محل معاش و زندگی تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
امام خمینی (ره) شهید مطهری (ره) را محصول عمر خود قلمداد فرمود . ایشان از جمله شخصیت های برجسته ی و مورد تأیید امام (ره) و دیگر علما و حوزه های علمیه بود . این شهید بزرگوار در حوزه های علمیه مشغول به تدریس بودند و سپس با توجه به شرایط جامعه و  با توجه به نیازی که از ایشان انتظار می رفت حوزه را ترک کرد و وارد دانشگاه تهران شد و سعی کرد که به عنوان معلم به سنگرداری از فرهنگ انقلاب اسلامی بپردازد . در معیت ایشان شهید باهنر و شهید مفتح در انتقال علوم  و فرهنگ اسلامی نقش  ارزشمندی از خود به یادگار گذاشتند . گرچه شهید مطهری (ره)در میان ما نیست اما آثار ارزشمند ایشان وجود دارد . امام (ره) عزیز ما فرمود که شهید مطهری (ره)یک فرد بود ولی جامعیت داشت و آثار او بدون استثنا همه خوب است که این مطلب را برای کسی دیگر نمی توانم بگویم و نگفته ام!
همچنین
روز کارگر را به همه کارگران عزیز کشورمان تبریک عرض می کنم. کارگران کسانی هستند که در مراکز اقتصادی انجام وظیفه می کنند و شانه های خود را زیر بار سنگین کار قرار می دهند تا بتوانند انجام وظیفه کنند و آن بار را به مقصد برسانند .
أمیرالمؤمنین (ع) با کار توانست هزار باغ آباد کند و هزار چاه را در مدینه حفر کند . همین الان اگر به مدینه بروید چاههای أمیرالمؤمنین (ع) را در اطراف مسجد شجره می بینید. حضرت (ع) از همین راه هزار غلام را آزاد کرد . امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و سایر امامان معصوم (ع) نیز همینگونه بودند . ابن منکدر می گوید: دیدم امام باقر در هوای داغ در حال کار کردن است رفتم جلو تا او را نصیحت کنم . به ایشان گفتم که یابن رسول ا... (ص) تو فرزند پیامبر (ص) هستی چرا در این وقت روز به دنیا طلبی می پردازی ؟ اگر الان از دنیا بروی چه پاسخی داری که بگویی ؟  حضرت (ع) فرمود: اگر همین الان از دنیا بروم خدای متعال بالاترین پاداش را برای من فراهم می کند. برای اینکه من با این کارم می خواهم محصولم را بار بیاورم و بفروشم و عزت زن و فرزندم را تأمین کنم تا دستم به سمت فرد نابکاری مانند تو دراز نشود! کار برای انسانِ مؤمن ننگ نیست ؛ می خواهد کار اداری همراه با صندلی داشته باشد یا نه . می خواهد بیل به دست او بدهند یا کلنگ ؛ برای او فرقی ندارد . فرهنگ کار در جامعه در حال فروکش کردن است باید به آن توجه جدی شود!

سربازان اقتصادِ مقاومتی کارگرانِ ما هستند . آنها هستند که با تولیداتِ خود زمینه مقاومت در مقابل دشمنان را فراهم می کنند و عزت این ملت را حفظ می کنند! باید أمنیت همه جانبه شغلی و مالی برای کارگران تأمین شود.
در پایان:
مجموعه ای از کارهای بسیار هنری و زیبایی توسط سپاه ناحیه شاهرود با عنوان « فصل شیدایی» نمایشی از خلقت آدم تا خاتم را بمعرض نمایش گذاشته که توجه به ابعاد آن بسیار أثر گذار است. برای تقدیر و تشکر از مجموعه دست اندرکاران این مجموعه، حتما تشریف ببرید و این نمایش قرآنی و اسلامی را تماشا کنید که خالی از لطف نیست.